Starterscampagne in de provincie Flevoland Starterscompetitie biedt startende ondernemers uniek starterspakket 06-0229955 Denk lang na en doe een marktverkenning Premieregeling Stimulering Ontwikkeling Lelystad (PSOL) 06-0229955 GOEDE ONTWIKKELING Dynamisch bedrijfsleven gebaat bij goede starters WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 SOESTER RANT Staatssecretaris Evenhuis van Economische Zaken geeft start aan Sfe'AfiT de h PAGINA 12 STARTERS INFOLIJN FLEVOLAND Nuttige adressen Ook I' Kamer Van Koophandel voor Flevoland hoopt op roodgloeiende telefoon ST ARTERSINFO-LIJN FLEVOLAND GEEFT GRATIS INFORMATIE Bankdirecteur L. J. van Ommen: LELYSTAD Staatssecretaris Evenhuis van Economische Zaken heeft onlangs (28 november jl.) in het provinciehuis van Flevoland het officiële startsein gegeven voor de nationaal gerichte wervingscam pagne voor startende en doorstartende ondernemers in Flevoland. De landelijke wervingscampagne beoogt een ruime be kendheid te geven aan de bijzondere mogelijkheden die in Flevoland worden geboden aan startende en doorstartende ondernemers. Hij belde als eerste het spe ciale centrale Coördinatie- en bcgclci- dingspunl voor starters ten kantore van de Kamer van Koophandel voor Flevo land te Lelystad, onder het gratis 06-num- mcr: 06-022 99 55 (de 'startersinfo-lijn Flevoland'). 'De opening van een speciaal telefoon nummer voor starters in Flevoland is een goed initiatief, waarmee een groot poten tieel aan starters bereikt kan worden. Ge combineerd met de uitgave van een gratis provinciale starterskrant (getiteld: "Start klaar" en verkrijgbaar via het 06-num- mer) is er echt sprake van een start van een provinciaal startcrsbeleid,' aldus de staatssecretaris. Overige onderdelen van het startersbelcid van de provincie Flevoland zijn het subsi diëren van bedrijfshuisvesting, het ver strekken van extra geldleningen en het di rect beschikbaar zijn van woonruimte voor starters in Flevoland. Het provin ciale startersbeleid gaat in per I januari I989 en geldt in principe voor een periode van 3 jaar in OOK StOfl 1 fHKtt II. tWRl.KVX! f»:i iOKSiis Staatssecretaris Evenhuis gaf het startsein De Rabobank te Lelystad stelt in het kader van de activiteiten voor star ters in de provincie Flevoland ƒ35.000,- beschikbaar voor de star tende ondernemer die de meest suc cesvolle onderneming opbouwt. Alle ondernemingen die vanaf 1 ja nuari 1987 van start zijn gegaan en de ondernemingen die voor 1991 nog starten dingen mee naar die prijs. LELYSTAD - De PSOL-regeling beoogt investeringen te stimuleren in de gemeente Lelystad. Zowel door vestiging van een nieuw bedrijf in, als door ver huizing van een bestaand bedrijf naar Lelystad te belonen met een premie. De premie wordt uitgekeerd per gerealiseerde arbeidsplaats. Voor steunregeling komen in aan merking ondernemingen uit de industriële- of stuwende dienstverle nende sector. In geval van verplaat sing moet het bedrijf afkomstig zijn uit de congestiegebieden in de Rand stad (globaal omschreven als provin cie Zuid-Holland, Utrecht. Noord- Holland - exclusief noordelijk ge deelte - en Gelderland - exclusief ge deelte ten oosten van de IJssel en ten zuiden van de Nederrijn -). Er wordt een premie van ƒ30.000,- per gecreëerde full-time arbeids plaats verstrekt tot een maximum van 25% van de investeringen in vaste activa. Voor nadere informatie over de PSOL-regeling: Gemeente Lelystad. Stadhuisplein 2, afdeling Economische Zaken, tel.: 03200-78911. Aanmelding voor deze competitie is onnodig omdat gebruik gemaakt kan worden van de registratie bij de Ka mer van Koophandel. Na 1 januari 1991 worden de bedrij ven op hun succes beoordeeld door een jury die bestaat uit een vertegen woordiger van de bank zelf en een vertegenwoordiger van de provincie Flevoland. Coördinatie- en begeleidingspunt De Schans 19-09 8231 KA LELYSTAD Tel. 06-0229955 Provincie Flevoland Postbus 55 8200 AB LELYSTAD Visarenddreef 1 Tel. 03200-72411 Kamer van Koophapdel en Fabrieken voor Flevoland Postbus 123 8200 AC LELYSTAD De Schans 19-09 Tel. 03200-44221 J.C.J. Lammers Commissaris van de Koningin De Commissaris van de Koningin is van mening dat Flevoland zich uitstekend ontwikkelt. 'Veel zaken worden op tijd gerealiseerd. De trein rijdt nu naar Lely stad, de provinciehoofdstad, die daardoor duidelijk aan een opleving is begonnen. Almere groeit goed door, met de andere gemeenten gaat het over het alge meen ook prima. Waar problemen zijn werkt de provincie Flevoland geza menlijk aan een oplossing. Bij echte knelpunten treedt de provincie doortas tend op, direct of naar het Rijk toe. Vaak blijven de inspanningen daarbij op de achtergrond, maar dat betekent niet dat de provincie er minder hard aan werkt. Onze rol is meer die van intermediair, tussenpersoon, en dat willen we zo houden.' FLEVOLAND LELYSTAD - Het nieuwe startersbeleid van Flevoland zal veel mensen in con tact brengen met het Coördinatie- en begeleidingspunt bij de Kamer van Koop handel te Lelystad, via het gratis starters-informatienummer 06-0229955. Voor Gerljan ten Broek (27), verant woordelijk voor de handelsvoorlich ting, zal de laak van de Kamer van Koophandel in Lelystad hierbij tweeledig zijn: 'het is natuurlijk zó, dat wij als Kamer ook al een bepaald beleid hebben voor starters; er be staat een vaste procedure voor de op vang en het op weg helpen van die groep. Nu komt er dus dat nieuwe startersbeleid van de provincie Fle voland bij. Uniek zijn daarbij het 06- numrner en de specifieke extra finan ciële regeling voor bepaalde starters. Dat laatste is ook niet overal zo, al kennen verschillende provincies eveneens financiële faciliteiten voor beginnende ondernemers.' Beoordelingsforum 'Het zal mede onze taak worden' al dus Gertjan ten Broek, 'om ervoor te zorgen dat er een behoorlijk onder nemingsplan kan worden beoordeeld om in aanmerking te komen voor deze extra gelden. Wij zullen er zorg voor dragen, dat alleen mensen met een goed idee worden voorgedragen. Een echt plan op papier, waarbij wij, in eerste instantie niet kijken naar de haalbaarheid, maar meer naar in hoeverre de inhoud substantieel ge noeg is om te kunnen worden beoor deeld.' 'Verder is het onze taak om de voort gang van zo'n doorgestuurde aan vraag in de gaten te houden. De fol- low-up, zo van schiet de zaak op, heeft die man of vrouw al antwoord gekregen Spin 'Er zal natuurlijk van de mensen die reageren een aantal niet in aanmer king komen voor de extra financiële ondersteuning van de provincie en de NMB Bank. Die komen in ons nor male circuit terecht. Wij in Flevoland zitten heel duidelijk in een vervvijssi- tuatic. Als een soort spin in een web willen wij zijn. een middelpunt van- waaruit wij al die zaken die in Flevo land lopen in de greep hebben. Door die nieuwe aanvullende startersre- gcling komen steeds meer mensen naar ons toe. Ik hoop, dat dc tele foon hier roodgloeiend komt te staan.' Niet vastgeroest 'Het grote voordeel van Flevoland is. dal je hier niet met vastgeroeste za ken zit. Op allerlei gebied is de boel hier nog volop in beweging. Er kan ook meer en dat is prettig. Flevoland is voorlopig nog niet vol!' Het kantoor bevindt zich in een zeer herkenbaar kantoorpand vlakbij het .provinciehuis, het stadhuis, en het 'centraal station v*n Lelystad. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Flevoland - dat is de naam voluit - is gevestigd op De Schans 19-09, in Lely stad. Nieuwkomer Binnen het kantoorpand van de Ka mer van Koophandel is ook het Cen trum voor Ondernemend Flevoland gevestigd. Dat betekent, dat het be drijfsleven er ook terecht kan voor het Regionaal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (RIMK) en verder voor alle werkgeversorganisa ties en de Federatie Flevoland Cen traal. Dc Kamer van Koophandel voor Flevoland bestaat sinds 1 januari 1988. In ruim honderd jaar is er geen nieuwe Kamer meer in Nederland opgericht. Omdat Kamers van Koophandel in hun bemoeienissen geen provinciegrenzen mogen over schrijden, was een splinternieuwe vestiging in de twaalfde provincie noodzakelijk. Een starter, met ande re woorden. Flevoland zit als de nieuwe, twaalfde provincie nog middenin de opbouwperiode. Dat brengt heel veel voordelen met zich mee. Vooral voor jonge ondernemers. Hier kunnen nieuwe en frisse initiatieven worden ontwikkeld en ondersteund. Flevoland is een provincie-nieuwe-stijl met niet te veel bureaucratische romp slomp en met korte, bestuurlijke beslissingslijnen. Prima wérken dus in een kli maat temidden van bevlogen doeners van wie sommige al aardig zijn geslaagd en tussen lieden die het in korte tijd al helemaal gemaakt hebben. Structuur Hel spreekt vanzelf dal zo'n nieuwe provincie als Flevoland met grote voortvarendheid moet werken aan dc economische structuur. Bedrijven en banen, daar draait het om. In 1986 hebben zich in Flevoland 776 nieuwe bedrijven gevestigd. Daarvan waren maar liefst 663, oftewel 85% 'starters', mensen die een eigen be drijf begonnen. Onderzoek heeft uitgewezen dat onder de starters na een jaar of vier het percentage afvallers erg hoog is. Deze konstatering is voor de provin cie Flevoland aanleiding geweest te proberen om dit percentage omlaag te brengen via een pakket maatrege len, het Flevolandse startersbeleid, dat gerust uniek voor ons land mag worden genoemd. Begeleiding en ondersteuning Onder startende ondernemers blijkt vaak grote behoefte te bestaan aan voorlichting en vakkundige begelei ding. Hel startersbeleid van de pro vincie Flevoland voorziet hierin. In het Centrum voor Ondernemend Fle voland op het kantoor van de Kamer van Koophandel te Lelystad is een centraal Coördinatie-en begeleidings punt ingericht, met een gratis 06 star ters-informatienummer als gemakke lijk binnenkomertje. In overleg met het Regionaal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en Rijksnij- vcrheidsdicnsl. dc werkgeversorga nisaties en dc gemeenten is zodoende een eerste aanspreekpunt ontstaan. Starters kunnen hier Urccht voor uit gebreide voorlichting in vele vormen en doseringen, om uiteindelijk tot een haalbaar ondernemingsplan te komen. Subsidie bedrijfshuisvesting Op hel 'oude land',hebben in dc loop der tijden allerlei bedrijfsgebouwen, zoals loodsen, garages, ziekenhuizen, fabrieken en stations, soms als prijs voor de vooruitgang hun oorspron kelijke functie verloren. Zo'n ge bouw wordt dan wel eens verbouwd om beginnende ondernemers een eerste goedkope stek te bieden. Dat soort gebouwen groeit niet op de bo dem van de zee, dus staan ze niet in Flevoland. Ook hier wordt van de nood een deugd gemaakt. Tal van moderne bedrijvencentra, waar de lichtknopjes, de toiletten en de tele foon- en fax-aansluitingen al precies op hun plaats zitten, zijn de laatste jaren in Flevoland gerealiseerd. Het startersplan omvat ondermeer het initiatief van de provincie om in overleg met de gemeenten de bouw van zulke, zeker voor starters zo be langrijke huisvesting, te stimuleren. De provincie en de gemeenten zullen daarbij via subsidies de huren zo laag mogelijk proberen te houden. Staatssecretaris Evenhuis met de voorzitter van de KVK-Flevoland J.B Wijnants Extra geldleningen Jonge o." beginnende, maar ook snel groeiende ondernemingen hebben vaak extra financieringsmiddelen no dig. In de praktijk blijkt dat het kapi taal - behalve de eigen inzet en vak manschap - niet verder reikt dan 60% a 70% van wat nodig is. Ter aanvulling op dit kapitaal kun nen startende ondernemers in Flevo land in beginsel maximaal 30% (met een maximum van ƒ75.000) als aan vullend risicodragend kapitaal lenen. Deze faciliteit wordt nog eens aan gevuld door extra leningen van de NMB Bank. Het gaat hier dus om een aanvullende financieringsfacili teit, die geen enkele beperking in houdt ten aanzien van de keuze van financieringsinstelling door de star ter. De starter moet wel aan een paar voorwaarden voldoen: - er moet een goed ondernemings plan op tafel liggen; - de extra financiering geldt alleen voor bedrijven die de 'industriële, ambachtelijke of dienstverlenende markt' bedienen. Detailhandel en 'Mijn ervaringen op het gebied >an starters zijn over het algemeen gunstig,' zegt Lambert J. van Ommen (38), directeur van de NMB Bank in Lelystad, 'maar als bank kun je zelf >an grote invloed zijn, door een intensie>e begeleiding te ge\en, door "mee te denken" - ja, ik kan het ook niet helpen - en door op tijd om de tafel te gaan zitten, zorgen dat de nieuwe zaak niet te vroeg en te veel investeert. Vooral ervoor zorgen om samen met die ondernemer tot een goed plan te komen.' Zijn eerste advies aan starters is: zoek goede adviseurs, denk lang na over je plannen en probeer je markt zo veel mogelijk te verkennen. "De mceslcn vergalopperen zich op die marktverkenning. Die komen met één of ander spontaan idee en denken dat een ander al zo ver is om dat idee te consumeren. Kalm aan beginnen, dal is bijna altijd het de vies.' 30% Regeling 'Dc 30%-cxtra regeling die wc gaan hanteren bij dc financiering is na tuurlijk een mooie gangmaker. Ik denk dal wc daardoor dc starters nog gemakkelijker op gang kunnen hel pen. Wij als NMB Bank hebben ons bereid verklaard om ook extra risi co's te nemen. Dal wil natuurlijk niet zeggen, dat we dan alles maar doen! Dc beoordeling wordt gevoed door een adviesinstantie; beslissingen wor den genomen op basis van feitelijke gegevens.' 'Een samenwerkingsovereenkomst op dit gebied zoals nu tussen de pro vincie Flevoland en de NMB bank is op zichzelf al vrij uniek. We richten ons op "stuwjende, industriële of dienstverlenende bedrijvigheid" (geen winkels en horeca-zaken), die op den duur garant moeten staan voor een groot aantal arbeidsplaat sen. Daar gaat het om.' Ruimte 'Wc moeten'bedrijvigheid aantrek ken, die de ruirtftc nodig heeft. Daar moet je op scoren. Het beleid van dc provincie is gericht op milieu-vrien delijke industrie - voor zover mo gelijk. Bijvoorbeeld die bedrijvigheid waarbij de grondstoffen die hier wor den geproduceerd - akkerbouwpro- duktcn - ook binnen Flevoland wor den verwerkt teft halffabrikaten ^f cindprodukten., Nu gaal alles naar buiten het provinciale gebied. Verder moeten we ons richten op dc bran ches die in een groeimarkt zitten. Dat soort bedrijvigheid moeten wc hier hebben.' Kwaliteit 'Flevoland heeft een goede infra structuur. het ligt centraal in hel land en de kwaliteit van de produkten die hier vandaan komen, is in zijn al gemeenheid goed. Misschien wel be ter dan het landelijk gemiddelde. De NMB Bank wordt gezien als een seri euze markt-partij. Wij hebben hier in Lelystad ons regionale hoofdkantoor zitten, dat wil zeggen hel moeder- kantoor. Dc markt in Dronten en Al mere wordt bediend vanuil eigen kantoren. Wij spreken, met een inter ne kreet, van onze "commcrciccl- zelfslandigc eenheid Flevoland". Deze organisatiestructuur maakt het ons mogelijk om flexibel in te spelen op regionale marktontwikkelingen. Ook als NMB Bank willen wij kwali teit bieden.' horeca vallen hier nadrukkelijk buiten. De leningen hebben een looptijd van 3 jaar, met een mogelijkheid van ver lenging tot 5 jaar met een aflossings verplichting. Direct woonruimte beschikbaar In overleg met de betrokken gemeen ten en de woningbouwverenigingen in Flevoland zijn een aantal wonin gen per jaar voor startende onderne mers gereserveerd. Deze 'urgentie- verklaringen' houden in, dat starters niet op een wachtlijst komen. De achterliggende gedachte van dit aan bod in Flevoland is het schaarse aan bod van woonruimte in de Randstad en omgeving. Wachttijden van twee jaar zijn in een aantal gemeenten al daar geen uitzondering. Dc provincie Flevoland is er stellig van overtuigd, dat het aanbod van goedkope bc- drijl^ruimlcn, in combinatie met het ter beschikking stellen van aanvul lende, extra financieringsmiddelen nog aantrekkelijker wordt door het aanbieden van geschikte woonruim ten op zeer korte termijn. Het woon klimaat in Flevoland is ook anders zins een sterk argument om je met een gerust hart en met plezierige toe komstverwachtingen in Nederlands twaalfde provincie te vestigen. Er staan méér bomen dan op dc hele Ve- luwe, al groeien ze ook hier niet tol in de hemel. De bomen zijn in het grootste deel van de provincie welis waar hooguit vijftien jaar oud en dus nog maar klein, maar dat wordt elk jaar beter. Procedures Een ondernemer die een eigen bedrijf wil starten heeft genoeg aan zijn of haar hoofd. Dc provincie Flevoland ziet erop toe, dat de starter niet nog eens onnodig extra belast wordt, doordat hij of zij geconfronteerd wordt met allerlei tijdrovende proce dures. Flevoland is een jonge, lichte provincie met een gezonde kijk waar het gaat om het ontwikkelen van nieuwe economische aktivitcitcn. De bestuurlijke lijnen zijn er kort, dc kontakten met het regionaal bedrijfs leven goed. Ir. P. Loos, gedeputeerde economische zaken van de provincie Flevoland Sprekende over het unieke startersbeleid in de provincie Flevoland vertelt ir. P. Loos, dat zijn provincie en de NMB Bank Lelystad, 'bereid zijn - in eerste instantie tot en met 1991 - hun nek extra, ook financieel, uit te steken voor on dernemers die in Flevoland een bedrijf willen starten of doorstarten'. 'Startende ondernemers mogen zich met name de laatste jaren in een groeiende belangstelling verheugen, Overheden zijn hel belang van nieu we bedrijfsactiviteiten met het oog op de verbetering en versterking van de economische structuur en het scheppen van arbeidsplaatsen, gaan inzien. Daarnaast moet het vitalise- rend vermogen, dat van nieuwe be drijfsactiviteiten op een slagvaardige produktiestructuur en een dyna misch bedrijfsleven uitgaat, niet wor den onderschat." Elk jaar mooier 'Het overgrote deel van de bcdrijfs- oprichtingen - maar liefst 85% - be treft in Flevoland de categorie 'star ter', aldus ir.Loos. 'Het is dan ook niet verwonderlijk dat een nieuwe provincie iets extra's wil doen voor nieuwe initiatieven van ondernemers, in een provincie die elk jaar mooier en interessanter wordt.' 'Flevoland onderscheidt zich wat be treft zijn startersbeleid in zoverre van collega-provincies, dat alleen bij ons sprake is van een integrale aanpak. De provincie Flevoland schenkt in haar beleid aandacht aan alle star- tcrsproblemcn, dat is uniek in Neder land.' Netwerk Dc startende ondernemer wordt vanaf het eerste contact in het star- tersnelwerk begeleid door het Coör dinatie- en begeleidingspunt bij de Kamer van Koophandel Flevoland.' Deze integrale aanpak van de star- ersproblematick, in combinatie met het uitstekende Flevolandse produk- tiemilieu voor die beginnende onder nemers, zal ervoor zorgen, dat dc overlevingskansen van de starter in denVland 8Mler Zij" da" elders den lande aldus ir Loos.

Soester Courant | 1989 | | pagina 12