Auto Ai bias WEEKEND RECEPT O Alfa Romeo 164 2.5 Turbo TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaanleriwocft Bodembedekkers, goed voor de grond! OENSDAG 1 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 13 Ook een (h)eden oor Soest....? Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Onder invloed achter stuur Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Van Weedestraat 251 - Soest - Telefoon (02155) 1 23 34 Diesel: soepel en snel Veel interesse voor evangelische middelbare school in de ruimte effnerev Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Varkensrollade met mosterdsaus •--.ssM Schrijven voor Amnesty International Bureau gaat onderzoek doen Toekomst voortgezet onderwijs baart Soest zorgen Gemeente reageert op provinciaal wandelpadenplan Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Licht- en Krachtinstallaties voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar Niet echt een leuk weekend. Arie ont moette in een naburige theaterzaal een van zijn joodse vriendinnen die tij dens de debatten over de wel of niet vrijlating van de twee van Breda aflei ding zocht bij een toneelspel. In de pauze van het zeer boeiende stuk ver trok ze richting vestiaire. Arie, infor merend naar de oorzaak van het vroegtijdige vertrek, hoorde uit een verstikte stem dat ze het niet uithield, dat haar plaats die avond bij Neder land 3 moest zijn. Een dag later waren het de moties die het van de emoties wonnen, daarmee duizenden nabestaanden van slachtof fers en nog in leven zijnde verzetsmen sen opzadelend met levenslange ge voelens van onmacht, verdriet en woe de. Zaterdag liep Arie een lang niet gezie ne vrouwelijke kennis tegen het lijf. In vroeger tijden een flitsend ding, goed gekleed, optimistische levensvisie, kortom een pluk-de-dag-type van het betere soort. Daarvan was na al die ja ren weinig overgebleven. Zag ze Arie daarom niet, of wilde ze hem niet zien? Een vraag die Arie niet zelf wen ste te beantwoorden en er dus maar op afstapte. Arie's eerste waarneming bleek een juiste te zijn geweest. Ze leefde na haar scheiding met twee opgroeiende kinderen in het zeven-magere-jaren tijdperk. Met stukjes en beetjes werd Arie duidelijk gemaakt wat het wil zeggen als je van een boven modaal in komen gedwongen wordt een duik vlucht te maken naar een uitkering die ze op Het Binnenhof hebben bedacht. Desondanks, ze redde zich wel. Niet zonder gevoel voor humor vertrouwde ze Arie toe het maandelijkse financië le tekort tot een minimum te kunnen beperken door als interieurverzorg- ster(werkster), uiteraard buiten de So ciale Dienst om, wat bij te verdienen. En de kinderen, hoe gaat het daar mee?," informeerde Arie. Het schijn baar luchtige toontje waarmee ze tot dan toe haar verhaal gedaan had kreeg een andere klank, haar gezicht ver strakte. "Daar zeg je wat," begon ze, "de kinderen. Voor hen is de verande ring het grootst. Alle twee leerlingen bij het voortgezet onderwijs, prima cij fers, thuis en erbuiten nauwelijks kan sen voor een beetje sociaal verkeer. Dat is voor mij de meest zwarte kant van het leven van een minimum uitke ring: de kinderen." Als een lesje dat van buiten was ge leerd gaf ze vervolgens een opsom ming van inkomsten en uitgaven. Ze was er gauw klaar mee. Over de beste ding van een uitkering valt niet zo veel te vertellen. We namen afscheid en be loofden elkaar dat het geen jaren meer zou duren alvorens we weer met el kaar in gesprek zouden raken. Arie nodigde haar nog uit voor koffie in huize Wandelaar. Ze wees het af. "Dan komt mijn werk als interieurver zorgster in de knel, en na schooltijd moet ik er zijn voor de jongens," luid de de verklaring. De ontmoeting en het gesprek waar Arie gewag van maakte is natuurlijk geen geval apart. Soest telt honderden gevallen die met of zonder schuld in levensomstandig heden zijn terecht gekomen die je geen mens zou toewensen. "Daar kun je niks aan veranderen," stelde Arie bij thuiskomst vast. Marie was 't er niet mee eens. Ze liet Arie een berichtje lezen uit een landelijke krant. Daarin het bericht dat de gemeente Rheden mensen met de laagste inkomens een bedrag van vierhonderd gulden per jaar verstrekt, waarmee een deel van bioscoop- schouwburgbezoek, telefoon, abonne menten op kranten en tijdschriften en kabeltelevisie kan worden gefinan cierd. Vierhonderd gulden per gezin per jaar. Dat is geen vetpot. Als het mensen in staat stelt aan een klein stukje sociaal verkeer deel te nemen is het een begin van een vermogen. Het voorbeeld Rheden, ook een reden voor Soest om iets te gaan onderne men? ARIE WANDELAAR Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Een 29-jarige inwoner van Soest is door de politie op de Dalweg aangehouden, omdat zijn rijgedrag opviel. Dat laatste was een gevolg van teveel alcohol in zijn bloed. Dat bleek althans bij de blaastes- ten. De man kreeg een proces-verbaal, zijn auto werd bij het bureau geparkeerd voor een technisch onderzoek. Ook een bromfiets is om die reden afge pakt. Het 'wrak' was bovendien niet ver zekerd. Een 17-jarige jongen werd daar voor op de bon geslingerd. Vanaf de Personenauto RAI is de der de uitvoering van de Alfa 164 op de Nederlandse markt verkrijgbaar: de Alfa 164 2.5 Turbo Diesel. Niet alleen in naam, maar vooral ook wat presta ties betreft, is deze diesel-uitvoering een echte Alfa Romeo in de ware zin des woords. Met een topsnelheid van 200 km/h is dit de snelste personen wagen diesel ter wereld. De compacte, lichte en geruisarme 2,5 liter motor le vert een vermogen van 117 DIN pk. Met deze Turbo Diesel in de 164-reeks, beschikt Alfa Romeo Nederland over een zeer aantrekkelijk en uiterst geva rieerd aanbod aan de top van het ver nieuwde programma, waarbij de nieu we sedan een dynamisch karakter com bineert met een briljant gedrag op de weg en een geraffineerde vormgeving. Behalve deze nieuwe versie met turbo diesel motor, wordt in de Alfa 164-serie de2-Hter Twin Spark gevoerd en de 3-liter V6. Het top trio is daarmee vol ledig. De viercilinder, 2,5 liter turbo diesel werd speciaal ontwikkeld door de Italiaanse VM fabriek, waar men is gespecialiseerd in de bouw van diesel motoren. Een belangrijk aspect bij de constructie van deze motor is dat alle voor Alfa Romeo personenwagens te gebruiken dieselmotoren vanaf het eer ste begin zijn geconcipieerd om te wor den gebouwd met toepassing van een uitlaatgasgedreven compressor, een turbo dus. Daardoor wordt een voor treffelijke combinatie verkregen van opmerkelijk hoge prestaties in combi natie met een maximale betrouwbaar heid en een zeer grote duurzaamheid. Vinnig karakter De motor uit de Alfa 164 Turbo Diesel heeft een zeer vinnig karakter waardoor een rechtstreekse vergelijking kan wor den aangegaan met andere wagens waarvan de krachtbronnen met benzine moeten worden gestookt. De drukvul- ling volgens het overbekende turbo principe vindt plaats door middel van een compacte en efficiënte KKK (Kühnle, Kopp Kausch) turbocom pressor die de verbranding intensiveert. Dit leidt tot een verhoging van het ther misch rendement, het vermogen, het koppel en de prestaties, alsmede een verlaging van het specifieke brandstof verbruik. Om een zo hoog mogelijk rendement te verkrijgen, is de 2.5 Tur bo Diesel motor voorzien van een lucht/lucht warmtewisselaar. Deze tus- senkoeler is opgenomen in het circuit van de samengeperste lucht en verlaagt de temperatuur daarvan. Nieuwe eigenschappen Eén van de eigenschappen is de moge lijkheid om prestaties te leveren onder een bijzonder hoge effectieve werkings- druk (van meer dan 13 kg/cm2), wat betekent dat in de 200 km/h snelle Alfa 164 2.5 Turbo Diesel een grote hoe veelheid koppel voorhanden is, wat snelle acceleratie en inspelen op alle si tuaties in het verkeer mogelijk maakt. Opvallend zijn ook de geringe buitenaf metingen, het relatief lage gewicht, het goede brandstofverbruik (vooral bij deellast), het extreem lage olieverbruik en een bijzonder laag geruisniveau. De motor heeft een verregaande geluidsi solatie, terwijl trillingen afwezig zijn. Vlotte starter Onder alle omstandigheden start de Al fa 164 2.5 Turbo Diesel vlot en met een minimale uitstoot van uitlaatrook. Een voorverwarmer in het brandstofcircuit staat er borg voor dat de diesel ook bij extreem lage temperaturen van -25 tot 30 graden Celsius zonder problemen kan worden gestart. Door zijn soepel heid, voortreffelijke rijeigenschappen, geruisloosheid, comfort en dynamische uitstraling is ook in de nieuwe Alfa 164 2.5 Turbo Diesel 'De weg weer opwin dend'. De nieuwste Alfa diesel behoort zonder twijfel tot de absolute top van de wereld dieselmarkt. Met zijn topsnelheid van 200 km/h is de Alfa 164 2.5 Turbo Diesel voortref felijk thuis in het trio van de nieuwe klasse die wordt gevormd door de Al fa's 164. De stichting In de Ruimte heeft deze week bij het ministerie van onderwijs een aanvraag ingediend voor de op richting van een evangelische middel bare school. Het betreft een scholen gemeenschap in Soest voor MAVO, HAVO en VWO. In december 1988 hield In de Ruimte een haalbaarheidsonderzoek. Daarbij Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureaus Stoelen Computermeubelen Printertafels werd onder andere gebruik gemaakt van enquette-formulieren. Tot dusver zijn al 655 positieve reacties binnenge komen. Volgens een woordvoerder van In de Ruimte komen nog dagelijks (voorlopige) aanmeldingen binnen. Ongeveer 75 procent van de reacties is van mensen die binnen een straal van 30 kilometer van Soest wonen. Voor alle vakken zijn al potentiële leer krachten gevonden. Dit jaar zullen de plannen verder worden uitgewerkt. Bij de minister van onderwijs en weten schappen is een lange termijnprognose ingediend, waaruit blijkt hoeveel leer lingen mogelijk de lessen zullen volgen op de evangelische scholengemeen schap. Ouders kunnen hun kinderen nog steeds bij de stichting In de Ruimte aanmelden. Een kant en klaar gekochte varkensrolla de weegt doorgaans 800 gram of iets meer. Wanneer die hoeveelheid eigenlijk wat teveel is voor u en uw tafelgenoten bestem dan een deel ervan om de volgen de dag op de boterham of verwerkt in een ragout (met bijvoorbeeld champignons) te serveren. Reken voor het gerecht op 1 varkensrol lade, 80 a 100 gram boter, 1 eetlepel bloem, 1/8 liter crème fraiche, fijne Fran se mosterd, eventueel 2 a 3 eetlepels sher ry (medium). Verhit in een braadpan (met dikke bo- dum) 60 tot 80 gram boter. Wacht tot het schuim op de boter begint weg te trekken. Maak intussen de rollade droog met keu kenpapier en wrijf hem licht in met wat zout, peper en een beetje kerriepoeder. Schroei het vlees in 4 tot 5 minuten rond om dicht. Temper de warmtebron. Voeg de rest van de boter toe. Leg het deksel schuin op de pan en laat de rollade in 35 tot 40 minuten, onder regelmatig keren en bedruipen, zachtjes braden. Verpak de rollade na het braden in een velletje alu miniumfolie en laat hem 10 tot 15 minu ten rusten. Verwijder, op 2 eetlepels na, de braadboter uit de pan. Voeg de bloem aan de resterende bakboter toe en roer al les krachtig door elkaar. Schenk er daarna 2 deciliter water (of bouillon) bij. Blijf dan zolang roeren tot een volkomen gladde saus is verkregen. Zeef de saus en roer de crème fraiche (op kamertemperatuur) er door. Laat alles dan nog zolang zachtjes doorkoken tot de gewenste dikte is ver kregen. Roer l'/2 eetlepel mosterd door de saus en voeg eventueel enkele eetlepels sherry, zout en/of peper naar smaak toe. Verwijder het touwtje waarmee de rolla de is opgebonden. Snijd de rollade in het gewenste aantal plakken. Leg ze op een voorverwarmde schaal. Schenk er een deel van de saus over en dien de rest ervan apart in een sauskom op. Tip: geef er'broccoli, bloemkool, bleek selderij, spruitjes of witlof en ge kookte aardappelen bij. Bereidingstijd: 30 minuten. Energie per portie: 1605 kJ (385 kcal). Op woensdag 8 februari biedt Amnes- tygroep Soest u weer persoonlijk de gelegenheid te protesteren tegen poli tieke onderdrukking. Het gaat om mensen die onrechtmatig worden ge vangen gehouden en/of worden ge marteld. Met uw hulp wordt door mid del van het schrijven van brieven een beroep gedaan op de autoriteiten van de hieronder genoemde landen om de gevangenen in kwestie vrij te laten en, zo daar sprake van is, een einde te ma ken aan het martelen. Er kan die woensdag op twee plaatsen geschreven worden: 's ochtends in de Vijverhof vanaf 10.00 uur, Klarinet 349; mevr. L. de Bruin, tel. 19634, heeft daar de leiding, 's Middags in het Amnestycentrum, vanaf half twee, Duinweg 21. Mevr. J. de Oude, tel. 14622, neemt daar de honneurs waar. Voorbeeldbrieven, schrijfmateriaal en postzegels zijn beschikbaar. Er wordt geschreven voor: •Nguyen Thi Nghia uit Vietnam. Hoewel sinds de formele hereniging in juli 1976 van het noorden en zuiden van Vietnam tot de Socialistische Repu bliek Vietnam veranderingen schoor voetend op gang kwamen is er nog steeds sprake van schending van men senrechten. Amnesty ontving bericht dat in september 1987 ter gelegenheid ding optreden. De tactiek van de dood seskaders is gebaseerd op het uitoefe nen van terreur en het aanjagen van angst, niet alleen onder de bevolking maar ook in eigen gelederen. Wie niet wil meewerken aan dergelijke acties wordt eveneens met de dood, van hem zelf of van zijn familie, bedreigd. Eén van de waarschijnlijke slachtoffers van zo'n doodseskader is Eliseo Córdo- va Aguilar. Deze 34-jarige vice-voor- zitter van de vakbondscoöperatie van het Salvadoraanse Instituut voor Socia le Zekerheid werd op 12 juli 1988 sa men met zijn neef, Enemias Hernan- dez, en een buurman, advocaat Celesti- no Hernandez, opgepakt. De twee laat- sten blijkbaar omdat ze zich op dat mo ment op straat bevonden. De neef hoorde dat z?fn oom werd ondervraagd over de activiteiten van de vakbonds coöperatie. De familie neemt aan dat de ontvoer ders leden van de 'economische politie' waren. Kort na de ontvoering van de drie, kreeg een familielid dat op zoek was naar Celestino Hernandez, te ho ren van mannen die zich indentificeer- den als agenten van de 'economische politie', dat 'hij zich geen zorgen hoefde te maken,' omdat ze Eliseo Córdova moesten hebben. Andere vakbondsle den verklaarden ook dat een ooggetui- van een. Nationale ^si'dag aan 2474 géBliseo Córdova kort na zijn ontvoe- gevangenen in hëröpvoedingskampen amnestie werd verleend, waarvan 480 functionarissen al meer dan 10 jaar ge vangen zaten. In februari werd voor de tweede keer amnestie afgekondigd ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwjaar Tet. 1014 Politieke gevange nen werden vrijgelaten. En in septem ber volgde voor de derde keer in twaalf maanden amnestie voor 1978 gevange nen uit heropvoedingskampen, onder wie dertig voormalige legerofficieren en functionarissen. Echter, onduidelijk blijft hoeveel poli tieke gevangenen nog in hechtenis zijn. Volgens officiële Vietnamese opgaven zijn het er ongeveer honderd. Amnesty heeft echter redenen om aan te nemen dat er in werkelijkheid meer zijn. Uit ontvangen berichten valt op te maken dat de autoriteiten vooral trachten in vloed van religieuze aard te beperken. Ook recente doodvonnissen uitgespro ken over de boeddhistische monniken Thich Tue Sy en Thich Tri Sieu maken duidelijk dat er een repressief beleid wordt gevoerd. Inmiddels is hun dood straf omgezet in twintig jaar gevange nisstraf. Amnesty heeft beide monni ken als gewetensgevangene geadop teerd. Ook geadopteerd werd de gelijktijdig op 30 september 1988 berechte Nguyen Thi Nghia. Deze boeddhisti sche lekehelpster werd in april 1984 sa men met elf boeddhistische monniken en nonnen in de Gia Lam en Van Hanh pagodes in Ho Chi Minh Stad gearres teerd en tot berechting zonder aan klacht vastgehouden. Volgens de uit eindelijke aanklacht was ze betrokken bij een contra-revolutionaire organisa tie die het Mensenrechtenfront Viet nam en later de Beweging Vrij Vietnam heette. Amnesty International heeft geen enkele informatie ontvangen waaruit blijkt dat Nguyen Thi Nghia of één van de anderen betrokken was bij het gebruik of bepleiten van geweld. Zij werd veroordeeld tot veertien jaar ge vangenisstraf. •Eliseo Córdova Aguilar uit El Salva dor. Men schat dat in de ruim acht jaar oude burgeroorlog in El Salvador zo'n 65.000 mensen zijn omgekomen, waar van enige tienduizenden als gevolg van de activiteiten van doodseskaders. Vooral in het begin van de jaren tachtig waren deze dagelijks actief. Maar in 1984 trad er een duidelijke verbetering in de situatie op, toen de christendemo craat Duarte de presidentsverkiezingen won met de belofte dat hij een eind aan de oorlog en aan de schending van men senrechten zou maken. Hij voerde ech ter vergeefs onderhandelingen met de linkse verzetsbeweging FMLN, en het leger bleef wantrouwend staan tegen over onderhandelingen met de rebel len, die voor het leger onaanvaardbare vredesvoorwaarden stelden. Sinds 1988 is er een sterke opleving van de ac tiviteiten van de doodseskaders waar genomen. Wie vormen nu precies die doodseska ders? Amnesty en andere mensenrech tenorganisaties beschikken over enor me hoeveelheden bewijsmateriaal dat de doodseskaders bestaan uit en geleid worden door militairen en politie zelf, die anoniem en meestal in burgerkle- rin'g in detentie had gezien op het hoofdburau van de 'economische poli tie.' Die echter, ontkent dat ze hem ge vangen houden en hij blijft 'verdwe nen.' Ieder die zich geroepen voelt voor de gewetensgevangenen te schrijven, is op woensdag 8 februari van harte wel kom op een van de hierboven vermelde adressen. Het gemeentebestuur heeft het Am sterdamse onderzoeksbureau APSC ingeschakeld om een gedegen onder zoek te verrichten naar de mogelijkhe den tot het behoud van het voortgezet onderwijs in Soest. Het onderzoek vindt plaats in overleg met de besturen van de middelbare scholen. Volgens wethouder Jan Menne (On derwijs) is er geen sprake van een nood situatie. Hij wijst echter op ontwikke lingen die het noodzakelijk maken dat men zich ook in Soest op de toekomst van het voortgezet onderwijs bezint. "Het aantal geboorten is de laatste 15 jaar in Nederland zodanig gedaald, dat ook het aantal leerlingen op de scholen sterk is verminderd. Uiteraard doet dit verschijnsel zich ook voor in de ge meente Soest, zowel in het basisonder wijs als het voortgezet onderwijs. Bo vendien is er een wetgeving op komst, waarbij strengere minimum-eisen ten aanzien van schoolgrootte en aantal leerlingen zijn te verwachten. Daar naast komt er nieuwe wetgeving over de inhoud van het onderwijs, de zogeheten basisvorming." De wethouder heeft met de schoolbe sturen afgesproken dat men zich zeer zorgvuldig gaat beraden op de moge lijkheden om het behoud van de be staande schooltypen - LBO, VSO, MAVO, HAVO, VWO - zoveel als mogelijk te garanderen. Dat gebeurt dan aan de hand van het onderzoek door deskundigen, dat zodanige infor matie moet verschaffen dat een "goed gewogen en verantwoorde besluitvor ming" kan plaatsvinden, aldus de wet houder. 'Sterk maken' Menne wijst in dit verband ook op het beleidsprogramma van het College van B. W., waarin al expliciet aandacht wordt besteed aan de beroepsgerichte vorming en scholing - het lager be roepsonderwijs - zoals die gegeven worden aan de scholengemeenschap Eemland in Soest. "We willen ons sterk maken voor het behoud van het tech nisch onderwijs. Er is nog wel niet direct sprake van een noodsituatie, maar we moeten de zaken wel goed in de gaten houden." Het onderzoek wordt uitbesteed aan het bureau APSC, dat kan beschikken over deskundigheid van de inspecties van diverse onderwijs-typen. Het bu reau vergaart niet alleen kwantitatieve gegevens (cijfers), maar ook kwalitatie ve en zal daarvoor de verschillende scholen benaderen, inclusief de bestu ren en de medezeggenschapsraden. Menne onthoudt zich desgevraagd van concrete mededelingen over de ontwik kelingen in het Soester voortgezet on derwijs. Bekend is evenwel dat het aan tal nieuwe leerlingen (brugklassers) dat het LBO (Eemland) en de beide mavo's (Mavo Soest en Kardinaal Alfrink Ma vo) bezoekt aanzienlijk is teruggelopen. De grootste stroom nieuwe leerlingen ging vorig jaar naar het Griftland Colle ge (vwo, havo, mavo). Uiteraard be zoekt een flink aantal leerlingen uit Soest ook het voortgezet onderwijs op scholen buiten de gemeente. Burgemeester en Wethouders van Soest hebben Gedeputeerde Staten van Utrecht een aantal reakties doen toekomen naar aanleiding van het Concept - Provinciaal Wandelpaden plan. Het Provinciaal Wandelpaden plan moet straks als basis dienen voor het provinciaal beleid. De gemeente besturen in de provincie is om aanvul lingen, verbeteringen en suggesties ge- Het Soester gemeentebestuur merkt in zijn reaktie op dat op de inventarisatie- kaart de veelgebruikte gemarkeerde wandelroutes in de Korte en Lange Dui nen ontbreken. Het gaat hier om de wandelroutes die de gemeente en die het I. V.N. in samenwerking met de gemeen te heeft uitgezet. Verder schrijven Burgemeester en Wet houders dat naar hun mening het gehele Jaagpad langs de Eem tot de potentieel aantrekkelijke wandelpaden behoort, zij het dat het gebruik van het gedeelte ten noorden van dë Kleine Melm niet moet worden gestimuleerd in verband met de te verwachten verstoring in het nabijge legen natuurreservaat aan de overzijde van de Eem. Een gedeelte ten zuiden van de Kleine Melm zou wel opgenomen moeten worden in het provinciaal wan delpadenplan als te ontwikkelen een voudig recreatief wandelpad. Ter ontlasting van de Lange en Korte Duinen is een verdere openstelling van het gebied De Vlasakkers c.q. De Stom- pert gewenst. Hiermee worden tevens meer mogelijkheden gecreëerd voor de kampeerders op de verblijfsrecreatieter- reinen ten noorden van de spoorlijn Amersfoort - Utrecht, waardoor deze terreinen aan aantrekkelijkheid winnen met name op doordeweekse dagen. Voorts is een openstelling van dit gebied gewenst om bezoekers van het Soester Hoogt en de picknickplaats aan de Van Weerden Poelman (recreatieve concen tratiepunten) ruimere mogelijkheden te bieden ook buiten het weekend. Tenslotte denken Burgemeester en Wethouders aan een uitbreiding van wandelmogelijkheden in noordelijke richting door middel van een of meer kortsluitingen vanaf de Birkstraat met de Peter v.d. Breemerweg. Dit wenst het gemeentebestuur speciaal voor de kam peerders die verblijven op de kampeer- centra nabij de Birkstraat. Tel.(02155)13014-12577 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Winterhard, vooijaars- en zomerbloeiend, laag- en breeduitgroeiend en goed voor de bodemgesteldheid; dit zijn wel de voornaamste kenmerken van de groep vaste planten die bodembedekkers wordt genoemd. Bodembedekkende vaste planten zijn er in een schijn baar eindeloos assortiment, met een enorme verschei denheid in bloemkleur, bloemgrootte, bloeitijd, groeikracht en uiterlijk. Het gebruik van de planten is afhankelijk van soort en ras, en varieert van het ge bruik in rotstuinen tot onderbeplanting onder bomen en heesters. Grote oppervlakken bodembedekkende vaste planten tussen opgaande vaste planten of hees ters brengen rust in de tuin. In deze aflevering aan dacht voor deze dankbare plantengroep. De juiste plant op de juiste plaats Voor een bevredigend resultaat dienen de juiste plan ten te worden gekozen. De grondsoort, zon of scha duw en de watervoorziening zijn factoren die mede bepalend zijn voor een gezonde ontwikkeling van de planten. Op een flink vochtige grond in de schaduw groeien nu eenmaal andere planten dan op een schrale droge grond. Zeker als daar de zon de hele dag vrij spel heeft. Natuurlijk kunnen we schrale grond het beste vooraf verbeteren door een bemesting toe te passen en ruime hoeveelheden vochthoudend mate riaal (turf) door de bodem te werken. Op gronden met een slechte structuur, die overtollig water slecht af voeren, zijn ook maatregelen gewenst. Een goede combinatie van bodembedekkers is heel belangrijk, want evenwicht in de beplanting is noodzakelijk. Be paalde soorten zoals bijv. de bonte dovenetel willen maar wat graag in de voorste rij staan. Met hun over woekerend groeigedrag zijn ze in staat, om grote stuk ken van de tuin in beslag te nemen. Dergelijke planten moeten dus de ruimte krijgen. Er zijn ook soorten die zich door de tuin verplaatsen. Gezien hun spontane zwerflust zal een strenge hand af en toe nodig zijn om deze wat in de dammen. Hondsdraf, Zenegroen en bijv. vrouwenmantel zijn echte zwervers die de hele tuin door wandelen. Planttijd en afstand Vaste planten en dus ook de bodembedekkers kun nen, vorstperioden uitgezonderd, het gehele jaar door geplant worden. De meeste worden in potten aange boden en geven doorgaans weinig uitval. Het aantal benodigde planten per m2 kan verschillen. Dit hangt niet alleen af van de groeikracht per soort of ras. Ook is bepalend hoe snel de grond bedekt moet zijn. In het algemeen kunnen we er van uitgaan dat gemiddeld het benodigde aantal vaste planten voor bodembedek king tussen de 9-12 stuks per m2 ligt. Verschillend groeigedrag Bodembedekkers groeien niet allemaal hetzelfde. We onderscheiden zoden, pollen en rozetvormende plan ten. De eerste groeivorm geeft een aaneengesloten groei te zien. Pollen- en rozetvormers groeien cirkel- vorming. Bij rozetvormers sterft het hart na verloop van tijd af. Tijdig oprooien, scheuren en opnieuw planten van deze soorten is een regelmatig terugke rend werkje. Onkruid Pas als na enige tijd het tapijt met bodembedekkers goed gesloten is kan wieden achterwege blijven. Ook dan pas zal de grond minder snel uitdrogen en bij een flinke regenbui niet direct dichtslaan. Zolang dat ech ter nog niet het geval is moeten we er voor oppassen dat er zich geen ongewenste planten tussen de bodem bedekkers nestelen. Schoffelen wordt natuurlijk steeds moeilijker en het met de hand uittrekken is een lastig karwei. Starten op een onkruidvrije grond is dan ook aan te raden. Vooral de aanwezigheid van verve lende wortelonkruiden als kweekgras, winde of ze venblad moet vermeden worden. Zelfs bij een goede voorbereiding zal het de eerste tijd noodzakelijk blij ken om regelmatig onkruid tussen de bodembedek kende planten te verwijderen. Vroegbloeiers Enkele planten zijn echte vroegbloeiers. Zodra het voorjaar in de lucht zit, zijn ze er al. Het leverbloempje bijv. is al begin maart in staat om zijn schitterende blauwe bloempjes te ontvouwen, maar ook een ont- stuimige groeier als het groot hoeflbad met zijn opval lende bloeiwijze, de vroegeling, de maagdenpalm en diverse primula's zorgen al vroeg voor de eerste voor jaarsgeuren. Groenbliivers Er zijn een flink aantal bodembedekkers die geduren de de winterperiode grotendeels of geheel groen blij ven. De schoenlappersplant, de maagdenpalm, het zonneroosje, de scheefbloem, diverse vetkruid en huislooksoorten en -rassen en niet te vergeten Pachy- sandra zijn zulke soorten. De laatste is vooral geschikt voor een plaatsje in de schaduw onder bomen. Val lend blad vormt geen probleem. Het verdwijnt snel tussen het eigen loof. Met zijn sterke uitlopers zorgt deze soort voor een flink groeiend gewas. Keuze Het is tenslotte heel verstandig om goed doordacht een keuze te maken uit het reusachtig assortiment van bodembedekkers. Een keuze die past bij de plantom- standighedenen en bij de wensen van de tuinbezitter. Voor deskundig advies omtrent groeigedrag en com binatie van bodembedekkers kunnen we het beste bij verkopers-adviseurs op de tuincentra terecht.

Soester Courant | 1989 | | pagina 13