p Polaroid tlIAMARXT bij inruil G//GD scliocmnkcr UW OUDE DIREKT-KLAAR CAMERA IS 50 GULDEN WAARD 'Aandacht voor werkgelegenheid, milieu en criminaliteitsbestrijding is nodig' bijvoorbeeld: ImpulseFF 149. Kopiëren vertrouwelijke stukken mag, maar alleen voor 'eigen gebruik' WOENSDAG 1 FEBRUAR11989 SOESTER COURANT PAGINA 3 Nog allerlei onduidelijkheden Commissie Welzijn: twijfels over beheersvorm 'Rinke Tolman' Nieuwe voorzitter H. Bilek van Soester Zakenkring: l foto-film-uideo yj computer/ O Ondernemers maken te weinig gebruik van eenmalige uitkering zelfstandigen Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Radarcontroles Gezellig eten met een Bourgondisch tintje! Menu's OOIO vanafOZ?u ONKTOV Discussie over 'openbaarheid' in ABZ Soest wordt 'Europese gemeente' Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan! Ongediertebestrijding in Soest Discussie over Jeugdwerkgarantieplan Raadsleden denken genuanceerd over 'plicht tot werken' Foto: Goos van der Wilt. 99.- ZUID PROMENADE 15 SOEST TEL. 12874 Werkgelegenheid, milieu en criminali teit. Daar ging het over tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Soester Zakenkring. De nieuwe voorzitter H. Bilek van de verenigde zakenmensen verzocht het College van Soest vooral te zorgen voor uitbreiding van het in dustrieterrein. "Om het krappe jasje wijder te maken," verduidelijkte Bilek. Loco-burgemeester drs. Günther Plomp, die de honneurs voor de eerste burger mr. Paul Scholten waarnam, had wat dat betreft een makkelijke binnen komer. Immers, een week eerder had de gemeenteraad al ingestemd met de aan koop van een stuk grond van Foxboro. Op dit terrein komen te zijner tijd bedrij ven. De prioriteit van de gemeente ligt bij milieuhinderlijke bedrijven die nu nog in woonwijken zijn gevestigd. Ook voor de werkgelegenheid kan de uitbrei ding van het industrieterrein een gunsti ge ontwikkeling zijn. Plomp noemde in dat verband ook de dependance van het gewestelijk arbeidsbureau die deze maand aan de Steenhoffstraat wordt ge opend. Met betrekking tot het milieu zei Bilek dat het bestuur van de Soester Zaken kring realistisch moet zijn en over dit on derwerp moet praten. Plomp repliceer de dat het gemeentebestuur ook voort- De gemeente Soest zal niet ingaan op het verzoek van de deelnemers aan een studiedag over de Tijdelijke Voorzie ning Gemeentelijke Werkgelegen- heidsinitiatieven, om zich uit te spre ken voor het voortbouwen op deze re geling inplaats van de invoering van de nieuwe wet Jeugdwerkgarantieplan. De raadscommissie Welzijn blijkt nog al genuanceerd over deze problematiek te denken. Dat bleek vorige week tijdens de discus sie in deze commissie onder leiding van wethouder Frans Kingma (PvdA). In de verklaring wordt bij het kabinet aange drongen op eenvoudiger regelgeving, uitbreiding van de doelgroep tot 40 jaar, verhoging van de bijdragen aan de ge meenten, het betrekken van het bedrijfs leven en meer variabele arbeidstijden voor deelnemers aan deze voorziening. B. W. hadden de commissie gevraagd om een advies. De commissie was het in grote lijnen wel eens met de meeste punten in de verkla ring, maar met name vanuit CDA, VVD en GPV waren geluiden te horen om de deelnemers aan de voorziening te ver plichten tot het aanvaarden van aange wezen werk of passende scholing. Ande ren deelden Kingma's mening dat zo'n verplichting het risico inhoudt dat jonge mensen volstrekt ongemotiveerd aan de slag gaan. "Honderd procent vrijwilligheid is niet MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT durend alle aandacht zal schenken aan het milieu, maar tot concrete voorstellen kwamen beiden niet. Een ambtelijke no titie over het milieu wordt binnenkort door de politiek besproken. Ook de (toenemende) criminaliteit is een punt dat het bestuur van de Soester Zakenkring zorgen baart. "De veiligheid van de samenleving wordt ook in Soest bedreigd. Ik hoop dat er aandacht aan wordt besteed," wierp Bilek een balletje op. Behalve diefstal haalde hij de ver- keersituatie aan. Die zou wat hem be treft kunnen worden verbeterd op het industrieterrein, maar ook op de Paral lelweg en de Noorderweg. Plomp be aamde dat de criminaliteitsbestrijding binnen de gemeentegrenzen aandacht verdient. Volgens de loco-burgemeester zou de werkdruk van het justitiële appa raat kunnen worden verminderd indien er meer zou worden gedelegeerd naar de lagere overheid: de gemeente. Videofilm Voorzitter Bilek stelde vast dat de VW Soest op een heel zacht pitje staat.' Als je als toerist het kantoor in Soest zoekt, rij je er op z'n minst vijf keer voorbij. Op financieel ge bied zijn er duidelijk verbeteringen denkbaar," sprak Bilek in het bijzijn van reëel," aldus de wethouder, "maar je mag wel vragen dat de deelnemers zich maximaal zullen inspannen. Als iemand gewoon niet wil moet dat wel conse quenties kunnen hebben voor zijn uitke ring." Volgens hem valt zo'n driekwart van de doelgroep voor het Jeugdwerk garantieplan al bij voorbaat af, omdat zij al een tijdelijke baan hebben of scholing volgen. De problemen zitten juist bij de langdurig werklozen van gevorderde leeftijd. Hij waarschuwde overigens te gen een al te negatieve opstelling bij sommige raadsleden. Met name Jan van Esseveld (D66) had opgemerkt dat het allemaal toch niets hielp. Kingma gaf wel toe dat de plannen meestal achterlopen bij de werkelijkheid. Maximale morele druk Hij vond dat er geen verplichting, maar wel een "maximale morele druk" op de deelnemers moet worden uitgeoefend om aangeboden arbeid te aanvaarden. De commissie stemde uiteindelijk in met deze compromis-formulering. Leidje Tomassen (Prog. Soest) waar schuwde tegen politiek "gekissebis" en vond dat er vooral geluisterd moet wor den naar de ervaring in het "veld". Zij had geen problemen met de onderteke ning van de verklaring. Romke Wijmen- ga (CDA) daarentegen vond een uit breiding tot 40 jaar te ver gaan. Hij on derschreef Kingma's opvattingen wel en zou "enige druk" niet schuwen. "Maar dan moet je natuurlijk ook iets aan te bieden hebben..." Ook Marijke Weide- ma (WD) stelde zich op dat standpunt. Wiebe Meilof (GPV) vond dat vrijwil ligheid "gevaarlijk" was voor de leef tijdsgroep boven 25 jaar, die nauwelijks meer pogingen ondernemen om het ar beidsproces in te stappen. Kingma meende dat daarvoor een meer "psy chologisch instrumentarium" nodig was. "Je kunt scholen watje wilt, maar dat be tekent niet dat er ook maar één baan ex tra bijkomt..." Bonus? Volgens de heer Booij van de Sociale Dienst heeft de praktijk uitgewezen dat opgelegde verplichtingen niet werken. "De mensen willen heus wel aan de slag, maar ze zijn soms maar moeilijk over de streep te trekken, o.a. door taalproble men (bij buitenlanders). Van Esseveld lanceèrde daarop het idee de mensen een "bonus" te geven om de taalcursus sen bij Trema te volgen. "Zet ze d'r maar op, dat is beter dan dat ze lopen te wan delen," aldus de D66-er. Kingma wees erop dat aan het taalpro bleem wel degelijk aandacht wordt be steed, maar dat slechts een beperkt aan tal mensen daarvan kan profiteren. "Sommigen kunnen best werken, maar durven niet meer te solliciteren. Bij het eerste gesprek gaan ze dan al direct door de zijdeur af..." De commissie besloot B. W. te advise ren de verklaring niet te ondertekenen, maar de initiatiefnemers wel te laten we ten hoe er in Soest over deze problema tiek wordt gedacht. Ze ging akkoord met de nuanceringen die Kingma had voor gesteld. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Soester Zakenkring werd afscheid ge nomen van de oud-voorzitter J.C.M. van Leur. Rechts van hem de nieuwepraeses H. Bilek. Links staat bestuurslid mr. J. van Loon. bijna alle College-leden. Overigens is het bestuurslid A.L.F. Trippaers van de Soester Zakenkring tevens voorzitter van de plaatselijke VW. De heer Bilek opperde het idee om een videofilm van ongeveer 15 minuten te laten maken. Daarin zouden de VW en de Soester bedrijven kunnen worden gepromoot, meende Bilek die de wens uitte dat dit project in samenwerking met de ge meente wordt gerealiseerd. Een naam voor de film had hij al bedacht: 'Soest natuurlijk.' Afscheid De nieuwjaarsbijeenkomst van de Soes ter Zakenkring was tevens de gelegen heid om afscheid te nemen van de oud voorzitter J.C.M. van Leur, de secretaris H. Veenstra en het bestuurslid G. Greef. Van Leur en Veenstra, ook wel bekend als het 'beruchte tandem'zullen het hui dige bestuur nog wel eens van adviezen voorzien, zo werd duidelijk tussen het overhandigen van cadeautjes in. De oud-praeses ging direct al in op de woor den van Bilek en Plomp: "Soest leeft. Daarom is het zakenleven met het oog op de werkgelegenheid absoluut nood zakelijk, maar óók het milieu is belang rijk. Daarom moeten aan beide zaken veel aandacht worden gegeven." Van Leur, die zes jaar voorzitter is geweest en vooral een aandeel had in de uitbreiding van het industrieterrein, vergat niet de heer Veenstra te bedanken voor diens inzet. "Hans was een groot deel van de kurk waarop wij dreven," besloot hij. De raadscommissie Algemene Be stuurszaken heeft maandagavond afge sproken dat raadsleden in het vervolg ook vertrouwelijke stukken mogen ko piëren, als maar vaststaat dat ze alleen voor "eigen gebruik" worden gemaakt. De commissie kwam daarmee tege moet aan de wens van PvdA-fractie- voorzitter Raymond van Gelder, die op deze "verruiming" van de regels had aangedrongen. Een paar weken terug ontstond er nog een rel, omdat het CDA-raadslid Johan Baks zijn PvdA-collega Kees Boerkoel in het leeskamertje voor de raadsleden had "betrapt" op het kopiëren van ver trouwelijke stukken. Volgens Van Gel der is het "lekken" naar de pers niet meer dan een randverschijnsel en moet een raadslid de mogelijkheid hebben dergelijke stukken ook buiten de leeska mer - waar ze achter slot en grendel zijn opgeborgen - te bestuderen. "We moe ten het elkaar niet te moeilijk maken." Van Gelder toonde zich overigens een verklaard tegenstander van besloten vergaderingen om "meningen te pei len". Hij meende dat het pleidooi van Wiebe Meilof (GPV), die dat juist wel prettig vond, volstrekt ontoelaatbaar was. Hij kreeg de steun van Adriaan Pot huizen (D66), die zich evenals de PvdA- er verzette tegen een speciale verorde ning voor het omgaan met vertrouwelij ke paperassen. Ook de andere commissieleden dachten dat een simpele weergave van de "spel regels", opgesteld en toegelicht door ge meentesecretaris W.P. de Kam, al vol doende zou zijn. Allen beaamden dat het niet op de weg van een raadslid ligt om op eigen houtje "voorlichting" aan de pers te bedrijven, als het om gevoelige informatie gaat. Alleen Jan Visser (Prog. Soest) hield zichzelf het recht voor om (niet vertrouwelijke) stukken als dat naar zijn politieke ooraeel nodig zou zijn in de publiciteit te brengen. Nie mand bestreed dat overigens. Speelruimte Aan de andere kant wilde men wel wat meer speelruimte om fractie-assisten ten, bestuursleden en "anderen" in de politieke circuits te kunnen betrekken bij de meningsvorming over bepaalde kwesties, ook als die nog een vertrouwe lijk karakter hebben. De wijze waarop de fracties daarmee dienen om te gaan wordt echter aan de raadsleden zelf - "in goed vertrouwen" - overgelaten. Volgens Bert Krijger (VVD) bevestigde de notitie van De Kam het "bestaande beleid". "Het is meer een kwestie van af- Ondernemers in het midden- en klein bedrijf en in de landbouw en visserij ma ken geen optimaal gebruik van de Rege ling eenmalige uitkering Zelfstandigen 1987 (EUZ'87). Tot nu toe zijn 6500 aanvragen ingediend. Men schat dat 25000 ondernemers voor de Regeling in aanmerking kunnen komen. De EUZ'87 is de laatste eenmalige uit kering voor zelfstandigen met een mini muminkomen. Alleen zij die ook over 1985 en/of 1986 een eenmalige uitke ring ontvingen kómen'er voor in aan merking. Als merl bovendien ook over 1983 een uitkering heeft ontvangen, wordt de uitkering verhoogd met een aantal toeslagen. De uitkering bedraagt dan gemiddeld 775 gulden. Zelfstandigen werkzaam in de land- spraken, daar hebben we geen aparte verordening voor nodig." Hij vond ove rigens niet dat er (te) vaak in besloten heid wordt vergaderd. Wiebe Meilof (GPV) meende dat het jammer was dat de discussie over beslo tenheid en openbaarheid opnieuw ge voerd moest worden. "Het is blijkbaar nodig omdat het democratisch gehalte van ons bestuur in gevaar is gebracht door mensen die vreemde dingen willen doen," merkte hij wat raadselachtig op. Hij vond het juist nuttig dat commissies in beslotenheid rustig over bepaalde "niet afgeronde" zaken konden praten. Kees Verheus (CDA) pleitte nog voor het hanteren van het begrip "geheim" in plaats van vertrouwelijk, omdat dat juri disch gezien meer handvatten biedt om "lekken" tegen te gaan. Burgemeester Scholten kon zich vereni gen met de uitspraken van de commissie. Over de voordelen van besloten verga deringen was hij het echter met Meilof eens. "Het is goed als we de mening van de raad bij bepaalde zaken rustig kunnen De commissie Algemene Bestuursza ken heeft - zich overigens zonder veel enthousiasme - in beginsel akkoord verklaard met de toetreding van Soest tot de Vereniging van Europese ge meenten. Volgens de meeste fracties is het een "logische stap", nu de gemeen te langzamerhand min of meer vorm gaat geven aan een eigen "buitenlands beleid" en de Europese samenwerking in 1992 een nieuw stadium bereikt. Het lidmaatschap geeft gemeenten de mogelijkheid hun zienswijze over Euro pa te laten doorklinken op het Europese bestuurlijke niveau, aldus het voorstel van het College, dat in de nota van aan bieding bij de begroting al een aantal mooie gedachten over de Europese een wording had geventileerd. Met uitzondering van Wiebe Meilof (GPV) spraken de fractievoorzitters zich uit voor het College-voorstel. Mei lof vond dat deze stap ook inhoudt dat de gemeente het eens is met een bepaal de "politieke visie" op de eenwording van Europa, waarvan hij geen voorstan der is. "Ik vind de Nederlandse gedachte nog wel wat mooier dan de Europese ge dachte," aldus de GPV-er. Kees Verheus (CDA) stelde vast dat in het raadsvoorstel staat aangegeven dat er geen dekking is voor de kosten van het lidmaatschap - een dikke 3500 gulden bouw of visserij kunnen zich wenden tot de Stichting tot Uitvoering van land- bouwmaatregelen, STULM, Postbus 20401, 2500 EK 's Gravenhage, tele foon 070-793911Voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wordt de re geling uitgevoerd door het Coördine rend Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, CIMK, Postbus 41, 1110 AA Diemen, telefoon 020-997595. Aanvragen voor deze laatste eenmalige uitkering voor zelfstandigen moet vóór 1 april 1989 zijn ingediend. peilen. Tenslotte is de raad het hoofd van de gemeente." 'Niet bang zijn' Van Gelder was het pertinent met hem oneens. "Als het College onze opinie wil weten kan het daar in openbaarheid om vragen. Het is geen ramp om dan te zeg gen datje het nog niet weet of bij een vol gende gelegenheid op je standpunt terug te komen. Daar moet je niet bang voor zijn." Hij vond het "peilen" in het alge meen al een basis voor de besluitvor ming en wees erop dat ook de burgers het recht hebben om in een zo vroeg mo gelijk stadium hun mening kenbaar te maken. "Dat is het wezen van het demo cratisch proces. Laten we er een cultuur van maken dat we zo weinig mogelijk be sloten vergaderen, anders gaan we een heilloze weg op." Burgemeester Scholten rondde de dis cussie af met de belofte dat het College en de raad zo zorgvuldig mogelijk met het middel van de beslotenheid zouden omgaan. per jaar - althans niet in de meerjarenbe groting tot en met 1992. "Dat betekent toch niet dat we tot 1993 zouden moeten wachten...?" Vaag Raymond van Gelder (PvdA) vond de omschreven doelstelling nogal vaag. "Ik onderschrijf de Europese gedachte wel, maar wat is nu eigenlijk de feitelijke be tekenis van dat lidmaatschap?" Hij vond dat de doelstelling van de LOTA - het overlegorgaan van gemeenten tegen de Apartheid, waarvan Soest besloot géén lid te worden - heel wat concreter is. Ook Adriaan Pothuizen (D66) dacht er zo over, maar beiden verzetten zich niet te gen het voorstel. Burgemeester Scholten constateerde dat het voorstel breed gedragen wordt, maar kreeg de kous op de kop toen hij de hele zaak wilde afdoen met de simpele aanmelding als lid van de vereniging. Hij voelde niet veel voor de "zware proce dure" van een officieel raadsvoorstel met discussie in de gemeenteraad. Dat stuitte op principiële bezwaren van Van Gelder en Pothuizen, die dat ten opzich te van de besluitvorming over de LOTA "onevenwichtig" vonden. Zij kregen daarbij de steun van de WD en het CDA, zodat Scholten door de knieën ging- De raadscommissie Welzijn heeft vo rige week niet al te enthousiast gerea geerd op het officiële raadsvoorstel voor de toekenning van een krediet voor de aankoop en de verbouwing van de voormalige Rinke Tolman- school (Smitsweg) als nieuwe accom modatie voor acht Soester instellingen op het terrein van het sociaal-cultureel werk. Daarvoor vraagt het College van B. W. een bedrag van bijna 700.000 gulden. Wat de commissie vooral dwarszit is de onduidelijkheid over de beheersvorm van het nieuwe centrum. Er is wel een overgangsregeling, waarin de gemeente een soort "paraplu-functie" vervult, zo als wethouder Frans Kingma (PvdA) opmerkte, maar hoe het er definitief uit komt te zien is voorlopig nog een beetje duister. Een probleem is ook dat de instellingen allemaal zo hun subsidie-regelingen hebben. Die blijft vooralsnog intact, zo dat voor de clubs in feite ook verschil lende huurprijzen per vierkante meter gelden. "Een bom onder de goede sa menwerking," aldus Marijke Weidema (VVD). Ze had dan ook haar beden kingen over de exploitatie van het ge bouw en wilde er ook vergif op innemen dat er in de toekomst een fulltime-be heerder moet worden aangesteld. Johan Baks (CDA) had vooral moeite met het feit dat met de toekenning van het krediet blijkbaar ook het gebruik door de instellingen wordt vastgelegd. "Dat vind ik vreemd. Beter zou het zijn eerst de organisatiestructuur vast te stellen en pas daarna te praten over de verbouwing." Ook Marijke Weidema vond het maar een "rare volgorde" en Wiebe Meilof (GPV) pleitte in elk geval voor een liefst zo snel mogelijke "gelijke" subsi dieregeling. Ook de andere commissie leden wilden graag wat meer duidelijk heid. Niemand had overigens proble men met de overschrijding van het oor spronkelijk geraamde krediet met 38.000 gulden, al had Marijke Weide ma wel vraagtekens bij de overeenge komen koopsom (het gebouw wordt voor 375.000 gulden gekocht van het pensioenfonds voor apothekers-assis tenten). Volgens haar was de over schrijding nog wel "weg te onderhande len" met de verkoper. Onderbouwing Kingma verklaarde zich bereid zo snel mogelijk aan een herziening van de sub sidieregeling té gaan werken, uitgaande van een vaste meterprijs. Hij antwoord de dat de aankoop van het gebouw in maart of april in de raad ter sprake komt. Het bedrag is volgens hem ge woon een derde deel van de totale som die voor de drie (gelijke) schoolgebou wen aan de Smitsweg zou moeten wor den neergelegd: Op de dringende vraag van Marijke Weidema naar een onder bouwing van het aankoopbedrag moest hij het antwoord schuldig blijven. Uit de commissie kwam daarop de sug gestie in de raad alleen te besluiten over een verbouwingskrediet - wat geen ver velende consequenties hoeft te hebben voor de latere aankoop van het gebouw - maar Kingma wimpelde Baks' idee om het voorstel een maand aan te houden weg. Wel beloofde hij zo snel mogelijk met aanvullende informatie te komen over de beheersstructuur, zodat er dui delijkheid bestaat voordat met de ver bouwing wordt begonnen. Ook de naamgeving van het centrum is nog een punt van discussie. Johan Baks meende dat de aanduiding "Rinke Tol- manschool" volgens afspraak verwij derd had moeten worden, maar volgens Kingma was juist afgesproken dat daar over met de gebruikers zal worden overlegd. De gemeenteraad heeft in dertijd besloten dat de naam Rinke Tol man in Soest niet verloren moet gaan, maar dat zou ook kunnen door bijvoor beeld een straat naar de beroemde na tuurbeschermer te vernoemen. Bij radarcontroles op de Nieuwe weg en de Soesterbergsestraat heeft de politie vier overtredingen geconstateerd. Al leen op de Nieuweweg werd te hard ge reden. De hoogste snelheid bedroeg 86 kilometer per uur. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 12.00-14.00 uur (lunch) Dinsdag t/m zondag vanaf 17.00 uur (diner) 's Maandags gesloten Burg. Grothestraat 16 Soest Tel. 02155 -1 72 49 ONKYO M3DISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wii verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. ONKYO Hl Fl GAAT ALTIJD Dlf F NE STAP VERDER Vnor .k «L JÜZuT So-t T*<»1S5-T72H Voor «Pe zexenwia! tecnmsche diénst tel oass-tow Het ongedierte heeft de mensheid in zijn bestaan al meer verliezen toege bracht dan alle oorlogen bij elkaar. Ongedierte berokkent de mens schade aan zijn gezondheid, voedsel, kleding en huis. Ongedierte moet daarom bestreden worden, ook in de gemeente Soest. De afdeling reinigingsdienst, waaronder de ongediertebestrijding valt, wil u zo nodig behulpzaam zijn bij het bestrijden, maar vooral ook voorkomen van ongedierte. Veel soorten Er zijn heel wat soorten ongedierte waarmee we dagelijks te maken hebben, vaak zonder dat we het weten. Tot die categorie horen de mijten, zilvervisjes en stofluizen. Dan is er een groep die als erg lastig wordt ervaren. De kakker lakken, mieren, vliegen, wespen, vlooien horen tot die groep. Toevallige "gas ten" die we als mensen ook vaak tot het ongedierte rekenen zijn de pissebed den en de oorwormen. En van de groep waarvan we zeker weten dat het om ongedierte gaat, maken tenslotte de bruine rat en de huismuis deel uit. Welk ongedierte? Vóór ongedierte afdoende bestreden kan worden, is het absoluut noodzake lijk eerst te weten met welk soort ongedierte we te maken hebben. Is eenmaal de naam bekend, dan is meestal ook de juiste bestrijdingsmanier te geven. De speciaal voor de bestrijding opgeleide mensen van de dienst gemeentewerken kunnen u daarbij de helpende hand bieden. Bestrijdingsmiddel Door eerst na te (laten) gaat met welk ongedierte u precies te maken heeft, kunt u onnodig gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen vaak voorko men. Veel diersoorten lijken uiterlijk erg veel op elkaar. Raadpleeg daarom bij de minste twijfel even een deskundige. Bij de afdeling reiniging van de dienst gemeentewerken helpen ze u gratis aan het juiste advies. Voorkom overlast In veel gevallen is overlast van ongedierte te voorkomen. U slaagt er met be hulp van kleine voorzieningen vaak in, het ongedierte buiten de deur te hou den. Gebruik bijvoorbeeld horren; vaak is wijziging van temperatuur en voch tigheid voldoende om ongewenste gasten buiten de deur te houden. Ruim etensresten op. Ongedierte komt hier namelijk op af. Hoe bestrijden? De soorten ongedierte die de mens op het ogenblik de meeste overlast bezor gen zijn vlooien, bruine rat en muizen. Hieronder besteden we kort aandacht aan dit ongedierte en u treft een aantal tips aan om deze "gasten" buiten de deur te houden. Vlooien De vlo, een zijdelings afgeplat lichtgeel tot zwart insect zonder vleugels zuigt het bloed van de "gastheer". Dat veroorzaakt huidirritatie en jeuk. Het uit kloppen van kleedjes en matten en het in de zon hangen van dingen helpt vaak. Daarnaast is de stofzuiger vooral in naden en onder plinten de grootste vijand van de vlooien. Zijn de vlooien hardnekkig, dan kan de afdeling ongediertebe strijding nadere gegevens over bestrijding verstrekken. Bruine rat De bruine rat met meestal grijsbruine rug, een lichter gekleurde buik, een vrij stompe snuit en dikke vrijwel kale staart, komt voor in riolen, op ongecontro leerde stortplaatsen en waar voedsel wordt achtergelaten. De rat is een allese- ter. De rat is drager van ziektekiemen en daarom gevaarlijk voor de volksge zondheid. (Ziekte van Weil, parathyphus, varkenspest). Het gebruik van af sluitbare vuilniscontainers, goed onderhoud van terreinen aan slootkanten is noodzakelijk. Bolroosters op aansluitingen voor hemelwater en vooral: ratten gezien? Waarschuw dan zo snel mogelijk de gemeentelijke ongedierte-bestrij- dingsdienst. De bestrijding gebeurt gratis. Muis Muizen komen overal voor. De muizenplagen worden vaak veroorzaakt door de huismuis. Deze is meestal 's nachts aktief. De muis houdt men buiten door rommelhoeken te voorkomen, etensresten op te ruimen en het voorkomen van langdurige opslag van goederen. Met de klapval kan de muis bestreden worden, doch op een deskundige manier door mensen van de afdeling onge diertebestrijding. Vragen, hulp nodig? Voor uw vragen over de bestrijding van ongedierte en eventuele verzoeken om hulp, kunt u terecht bij de afd. reiniging, Lange Brinkweg 77, tel.nr. 02155-93643, (geopend ma. t/m vrij. 8.30 - 12.00 uur). t V

Soester Courant | 1989 | | pagina 3