iiui buis haam DeSoester Duinen 'Beregeslaagd' ijsberenweekeinde scouts Open hartdag in Soesterberg druk bezocht Internationaal Vrouwencentrum nu in v.m. kleuterschool Smitsweg Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 Stel bij ons uw lievelingsmenu samen! vraagt: uw aandacht voor 'N; Nieuwe problemen met sloopbedrijf Schut Illegaal autokerkhof aan Nieuweweg dSdubbers Auto-vandalisme Herstel wegdek Schaepmanstraat Regionale omroep zendt pas vandaag uit WD-statenfractie blijft tegen verplicht tientje voor ROSU Feestelijke heropening op 11 maart Spullenhulp eindelijk rond met gemeente over nieuw onderdak Krant niet ontvangen? Tompoucendag Vrijwilligsters dringend nodig INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN 3 Februari 1939 Prinses Beatrix veijaart Komt er oorlog? In ons sfeervolle specialitei ten restaurant willen wij u de gelegenheid bieden te genieten van een door u zelf samengesteld menu. Hierbij heeft u de keuze uit vele kombinatiemogelijkhe- den vanaf f 35,per couvert. Uiteraard adviseren wij u graag. tot ziens, Fred en Mieke Klinkhamer RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 Bestemmingsplan Soesterberg-Kom De burgemeester maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening be kend dat, met ingang van 2 februari, ge durende een maand in het kantoor van milieu en stadsbeheer, Lange Brinkweg 77, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (gedurende iedere werk dag van 09.00 tot 12.00 uur), het ge meentelijk Informatiecentrum, alsme de in de Hulpsecretarie te Soesterberg, voor een ieder ter inzage ligt het door de raad van de gemeente Soest op 19 ja nuari 1989 gewijzigd vastgestelde be stemmingsplan Soesterberg-Kom. Tegen het ontwerp van dit plan zijn bij de gemeenteraad acht bezwaarschrif ten ingediend. Ingevolge, het bepaalde in artikel 27 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, gedurende de termijn dat het plan ter inzage ligt, bij gedepu teerde staten van de provincie Utrecht bezwaren daartegen indienen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder die bezwaren heeft tegen de wijzi gingen, welke bij de vaststelling van het bestemmingsplan in het ontwerp zijn aangebracht. Gemeenterekeningen ter inzage Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat de gemeentere kening en de rekeningen van de ge meentebedrijven over het dienstjaar 1986 aan de gemeenteraad zijn aange boden en vanaf heden gedurende 14 dagen voor een ieder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Openbare Commissievergadering Dinsdag 7 februari, 9.30 uur: •commissie Ouderenbeleid Agenda o.a. advies flankerend oude renbeleid 1989; notitie ouderenhuis vesting; voortgang nota ouderenbeleid. De vergadering wordt gehouden in de commissiekamer dépendance achter gemeentehuis. Hinderwetvergunning Burgemeester en Wethouders hebben vergunning verleend op het verzoek van: mevrouw A.W. Staak, Koninginne- laan 70, voor het oprichten van een café-bedrijf op het perceel Koningin- nelaan 70. De positieve beschikking ligt vanaf he den een maand ter inzage bij de afd. mi lieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkda gen van 8.30 - 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingesteld door degene die reeds mondeling of schriftelijk bezwar heb ben gemaakt of door degenen die aan tonen dat zij niet in staat waren eerder bezwaar te maken. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Af deling voor geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenha- ge, binnen een maand na dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig art. 60a van de Wet op de Raad van State een ver zoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Ontwerp- Hinderwetvergunning Burgemeester en Wethouders hebben het voornemen vergunning te verlenen op het verzoek van: a. N. Ibrahim, Dillenburglaan 16-18, voor het oprichten van een grill res taurant (Los Torros) op het perceel Dillenburglaan 6-10; b. Meubelfabriek "Het Ambacht b.v.", Niet minder dan 245 scouts hebben in het afgelopen weekeinde gezorgd voor een record aantal deelnemers aan het jaarlijkse ijsberenweekeinde van de Hopman Masselman Groep. Het was de achtste keer dat dit tweedaagse evenement plaatsvond. De reactie was na afloop eensluidend: "beregeslaagd.' Hoewel Koning Winter zijn medewer king andermaal niet wenste te verlenen beleefden de scouts uit Soest en wijde omgeving gezellige dagen op het terrein aan de Sparrenlaan. Voordat het ijsbe renweekeinde werd geopend werd ie dereen in de gelegenheid gesteld de ten ten op te slaan. Het stoken van vuurtjes verhoogde de sfeer zo mogelijk nog meer in het drukbevolkte kamp. In de middaguren moesten de deelne mers een opdrachtenspel uitvoeren. Ze kregen talrijke routes op door Soest. Daarna zorgde de kookstaf voor een warme maaltijd, bestaande uit boeren- Beckeringhstraat 5a, voor het op richten van een ambachtelijke meu belmakerij op het perceel Becke- ringhstraat 5a. De ontwerpvergunning ligt vanaf he den 14 dagen ter inzage bij de afd. Mi lieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkda gen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan tijdens de openingsuren. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont werpvergunning kunnen tot 16 februa ri schriftelijk worden ingediend bij Bur gemeester en Wethouders. De ingeko men bezwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desgevraagd worden de persoonlijke gegevens van de indieners niet bekend gemaakt. N.B.: Beroep tegen de vergunning kan later slechts worden ingesteld door degenen die reeds monde ling of schriftelijk bezwaar heb ben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat wa ren bezwaar te maken. Hinderwetaanvraag Bij Burgemeester en Wethouders is een verzoek binnengekomen om een hin derwetvergunning. De aanvraag ligt vanaf heden een maand ter inzage bij de afd. milieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, op werkdagen van 8.30 - 12.00 uur, alsmede in de biblio theek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren. De aanvraag is afkomstig van: H.J.J. Friebel, Koninginnelaan 100, voor het oprichten van een groothan del, annex reparatie werkplaats (ma chines voor de hout- en metaalbewer king en aanverwante artikelen) op het perceel Koninginnelaan 100. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen tot 1 maart schriftelijk worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders. De in gekomen bezwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desge vraagd worden de persoonlijke gege vens van de indieners niet bekend ge maakt. Iedereen die dat nodig acht kan eventu eel mondeling bezwaren maken. Dit moet gebeuren voor 23 februari. Men kan daarvoor een afspraak maken met de afd. Milieubeheer, tel.nr. 93458. N.B.: Beroep tegen de vergunning kan later slechts ingesteld worden door degenen die reeds monde ling of schriftelijk bezwaar heb ben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat wa ren bezwaar te maken. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van het daarbij ge noemde voorschrift, vergunning te ver lenen voor: het bouwen van een carport, Van Bu- renlaan 7a (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 2 februari, eventuele bezwaren schriftelijk bij Bur gemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (kamer 0-21) Lange Brinkweg 77, ter inzage. Informaties' Info-centrum STEENHOFFSTRAAT 9a, Telefoon 02155-22555. Open maandag t.m. vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten tel. 93665 (24 uurs-service). kool met worst. Na het avondspel on derhielden de scouts elkaar met muziek en een videofilm over het ijsberenweek einde van 1988. Tevens werd een eigen lied ingestudeerd. De Fakkeldraagsters uit Soest kregen bij de sluiting de IJsberenbokaal uitge reikt. De vrouwelijke scouts hadden ook nog eens de grootste redaktionele bijdrage geleverd aan de IJsberenkrant, waarvan alle deelnemers een exem plaar mee naar huis kregen. De Fakkel- draagsters mochten ook de kampkrant- prijs meenemen. Foto: Goos van der Wilt. De gemeente Soest heeft opnieuw pro blemen met het autosloopbedrijf van de firma Schut. Deze heeft op een ter rein aan de oostkant van de Nieuweweg - aan de flanken van de zuidelijke Eng - een autokerkhof ingericht, waar mo menteel zo'n dertig autowrakken staan gestald. De provincie heeft daarvoor geen vergunning afgegeven. Al eerder zorgde het omstreden sloop bedrijf voor problemen rondom de ves tiging aan de Industrieweg. Daar is de gemeente in samenwerking met de poli tie onlangs nog opgetreden en werden enkele tientallen autowrakken, die op en langs de openbare weg waren neergezet, verwijderd. De wrakken zorgden voor veel overlast voor het verkeer en ontsier den bovendien de omgeving. De firma is recentelijk eigenaar gewor den van het terrein aan de Nieuweweg 49, dat onlangs is ingericht als "auto kerkhof'. De gemeente heeft dat vorige week geconstateerd en deze overtreding bij het provinciebestuur gemeld in het kader van de Afvalstoffenwet, deelt ge meente-voorlichter Ben Jvan Os desge vraagd mee. De gemeente overweegt zelf handelend op te treden als de provincie dat niet op korte termijn doet, aldus Van Os. Het autokerkhof is duidelijk illegaal, want er ohoe«»oUDi eü\JA0U Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Op verschillende plaatsen in Soest heb ben vandalen vernielingen aan auto's aangericht. Buitenspiegels, banden, een portier, een antenne en een wieldop moesten het ontgelden. Burgemeester en Wethouders hebben - naar aanleiding van vragen van bewo ners van de Schaepmanstraat over de slechte toestand van het wegdek - de bewoners meegedeeld dat bij het Colle ge het voornemen bestaat om tot herstel van het wegdek over te gaan. De herstelwerkzaamheden zullen zo veel mogelijk deel uit maken van een geïntegreerd plan voor de verbetering van de woonomgeving van de totale wijk. Het ligt in de bedoeling voor de wijk 't Hart een dergelijk plan te ont werpen, omdat naast de woningen in de Schaepmanstraat ook andere woningen in de wijk door de woningbouwvereni ging Soest zijn gerenoveerd. Ook in die straten zijn herstelwerkzaamheden no dig. De ervaring leert dat met de voorberei ding van een dergelijk plan wel enige tijd gemoeid is. Burgemeester en Wet houders willen de bewoners van de stra ten en de woningbouwvereniging Soest nauw bij de voorbereiding van de plan nen betrekken. Dat betekent dus dat niet op korte termijn met de werkzaam heden begonen zal worden. De VVD-fractie in Provinciale Staten heeft het College van Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) een aantal kritische vragen voorgelegd over regionale omroep - de ROSU - die vandaag, 1 februari, met haar uitzending begint. De om roep is met een maand vertraging te beluisteren via Radio 1 (100.7 FM). De fractie maakt vooral bezwaar tegen het verplichte tientje dat de inwoners al sinds 1 januari bovenop hun omroep bijdrage moeten betalen, terwijl de om roep nog niet tot uitzenden in staat was. Deze wijze van financieren is overigens een besluit van de regering. Volgens de statenleden mevrouw E.Korthuis- Elion en de heer A. Boone hebben in de afgelopen weken honderden mensen het provinciaal bestuur gebeld, naar aanleiding van de ontvangst van de ac ceptgiro met de tien gulden opslag. Ze willen van G.S. ook horen waarom de regionale omroep nog niet begonnen is met de uitzendingen en vinden dat de ROSU maatregelen had moeten nemen om tijdig (per 1 januari) te kunnen star ten. Reclame Het is wel duidelijk dat de Utrechtse burgers moeite hebben met de manier waarop de omroep wordt gefinancierd, vinden de statenleden. Ze willen dat G.S. bij de regering gaan aandringen op een andere financieringsmethode - "waarbij reclame-inkomsten zeker tot de mogelijkheden dienen te behoren" - zodat de verplichte betaling door de in woners van de provincie in de toekomst achterwege kan blijven. Tenslotte in formeren ze ook naar een eventuele compensatie voor de late start van de omroep. Al eerder stemde de WD in de Staten tegen de instelling van de ROSU en te gen de provinciale opslag. Men vindt dat de ROSU misschien wel een nuttige functie kan hebben, maar heeft grote bezwaren tegen de manier waarop de fi nanciering tot stand komt. "Uit vele te lefoontjes en publicaties in de pers blijkt dat veel burgers deze mening delen," aldus de statenleden. Spullenhulp kan per 1 maart terecht in de nieuwe behuizing: de lokalen van de voormalige Sint Jozefschool aan de Parallelweg, naast de Turkse moskee. Tot eind vorig jaar bood de ruimte on derdak aan "Vrouwen voor Vrou wen", die inmiddels naar de Smitsweg zijn verhuisd. De feestelijke herope ning van het kringloopcentrum vindt plaats op zaterdag 11 maart. Vrijdagmiddag tekenden de Spullen- hulp-bestuursleden Gerard Snijdelaar en Peter Visser de voorlopige huur overeenkomst. De gemeenteraad moet die overigens op 16 februari nog goed keuren, maar bij Spullenhulp verwacht men dat dat slechts een kwestie van een hamerslag zal zijn. Het heeft wel de nodige moeite gekost voordat de gemeente en Spullenhulp tot overeenstemming kwamen. Eerder verlangde het gemeentebestuur - i.c. wethouder Jan Menne - de volledige "commerciële" huurprijs, wat zou neer komen op meer dan 10.000 gulden per jaar. Een bedrag dat Spullenhulp voor lopig onmogelijk zou kunnen ophoes ten, aldus het standpunt van de be stuursleden. In afwachting van de onderhandelingen besloot Spullenhulp de vestiging aan de Veldweg, waar het centrum 15 jaar ge vestigd is geweest, alvast te sluiten. Het huurcontract met de eigenaar zou deze zomer toch beëindigd worden. Door gaan daar - zonder de meest elementai re voorzieningen - was ondoenlijk, ze ker in de winter. Als er geen akkoord met de gemeente zou worden bereikt over de nieuwe behuizing, overwoog men zelfs een "opheffings—scenario". Zo ver komt het gelukkig niet. Trapsgewijs Spullenhulp betaalt de eerstkomende jaren - tot 1992 - een aanzienlijk lager bedrag, dat echter trapsgewijs wordt verhoogd en vooral afhankelijk zal zijn van de behaalde "omzetten". Het cen trum verwacht in het nieuwe onderko men die omzet inderdaad te kunnen vergroten. Voor de komende jaren zijn met dé gemeente minimum-huurprij zen afgesproken: f 2500 voor 1989, f 5000 voor 1990 enf7500voor 1991.In 1992 geldt de commerciële huurprijs pas: f 10.130 gulden, inclusief een be drag van 1900 gulden voor brandweer voorzieningen. Met uitzondering van het buiten-schilderwerk neemt de ge meente nu ook het groot onderhoud voor haar rekening. Bij Spullenhulp is men blij dat de zaak eindelijk voor elkaar is. Snijdelaar: "We wachten natuurlijk tot de raad het voor stel goedkeurt, maar reken er maar op dat we de 17e direct de sleutel gaan ha len om de verhuizing voor te bereiden." Officieel mag Spullenhulp het nieuwe onderkomen per 1 maart betrekken. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Druk. Dat was het zaterdag tijdens de open hartdag in Soesterberg. In het dorpshuis werd onder het thema 'Hoe verder te leven na een hartinfarct' op tal van facetten van hartpatiënten en hun familie ingegaan. In stands werd infor matie gegeven en deskundigen op me disch en sociaal gebied gaven een inlei ding en gingen in op vragen van de be zoekers. De open hartdag werd georganiseerd door de vrienden van de hartstichting m Soesterberg. Tussen 10.00 en 13.00 uur kwamen tientallen mensen naar het dorpshuis, waaruit mag worden opge maakt dat het initiatief van de organisa toren niet overbodig is geweest. Onge twijfeld zijn veel mensen geholpen met problemen die ze ondervinden na een hartinfarct. Datzelfde geldt voor de mensen die in hun dagelijkse leven te maken hebben met (ex)-hartpatiënten. is door de provincie geen vergunning af gegeven. Dat zou eventueel kunnen in het kader van het provinciale autowrak- kenplan, maar het is onaannemelijk dat zo'n vergunning voor dit terrein ver leend wordt. Bovendien moet gevreesd worden voor bodemverontreiniging als gevolg van bijvoorbeeld weglekkende olie. "Schut is strafbaar. Wij houden de zaak nauwkeurig in de gaten," aldus Van Os, die bevestigt dat de firma Schut - dezelf de als van de Industrieweg - eigenaar is van het terrein aan de Nieuweweg, waar de wrakken overigens vanaf de weg niet direct zichtbaar zijn. Iedere donderdag Het Internationaal Vrouwencentrum - beter bekend onder de naam "Vrou wen voor Vrouwen" - is een van de so ciaal-culturele instellingen die inmid dels hun intrek hebben genomen in de nieuwe accommodatie aan de Smits weg. Het centrum heeft de voormalige kleuterschool "De Kievit" (bij de Rin- ke Tolmanschool) betrokken. Na de verbouwing, die nog moet plaatsvin den om het gebouw geschikt te maken voor zijn nieuwe functie, zal de feeste lijke heropening plaatsvinden, die te gelijk met het tien-jarig bestaan ge vierd zal worden. Ondanks de verhuizing gaan de activi teiten van het centrum gewoon door. Voor het eerste halfjaar van 1989 staan de volgende op het programma: Naaicursus Marokkaanse vrouwen: maandagmorgen. Naaicursus Marokkaanse vrouwen Soesterberg: dinsdagmorgen (in het Dorpshuis). Naaicursus internationale groep: maandagmiddag. Naaicursus internationale groep: donderdagavond. Fiets- en verkeerscursus: dinsdag morgen. Breimachinecursus: maandagmid dag. Gezondheidsvoorlichting Turkse vrouwen: 3e woensdagmorgen van de maand. Gezondheidsvoorlichting Marok kaanse vrouwen: 4e donderdagmiddag van de maand. Algemene voorlichting Turkse vrou wen: 4e woensdagmorgen van de maand. Koffie-ochtend voor alle vrouwen: elke woensdagmorgen. Volksdansen internationale groep: woensdagmiddag. Turkse meisjesclub (12-16 jaar): woensdagmiddag. Ontmoetingsmiddag Turkse vrou wen: lx per 14 dagen op zondagmid dag. Het centrum hoopt binnenkort ook met een cursus gymnastiek te kunnen star ten. Daartoe zijn kontakten gelegd met de vereniging "De Springbokken". Naast al deze educatieve en recreatieve activiteiten is ook het bezoeken van ge zinnen, het verstrekken van informatie en adviezen een belangrijk onderdeel van het werk. Hulp nodig Zonder de inzet van een groot aantal vrijwilligsters zou al dit werk onmoge lijk zijn. Voor de fiets- en verkeerscur sus - met name de praktijklessen en voor de kinderopvang - heeft het cen trum dringend hulp nodig. Wie geïnte resseerd is of vrijblijvend informatie wenst over de activiteiten en het ver dere werk, kan kontakt opnemen met projectleidster Nel Koning. Zij is te be reiken op maandag-, dinsdag- of woensdagmorgen bij het Internationaal Vrouwencentrum, Smitsweg 313, tel. 23549 (maar niet in de krokusvakantie van 6/2 tot 11/2). Bij haar kan men ook terecht voor het programmaboek je, waarin de activiteiten met de tijden en de kosten van de cursussen staan vermeld. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 Mede als gevolg van de afwezigheid van het Prinselijk gezin is de le verjaardag van Prinses Beatrix zeer kalm verloopen. In tegenstelling met vorig jaar, toen te 10 uur 's morgens een stroom menschen paleiswaarts togen en een ieder vrijaf had, was het Dinsdag opvallend stil bij het Paleis. Geen drommen juichende menschen. Alleen kwam er af en toe een groepje per sonen de felicitatie-registers teekenen, een gelegenheid waaraan geen bekend heid was gegeven. Het waren echter gelukkig niet alleen de tallooze vlaggen die in onze gemeente wapperden en niet alleen de schoolvrije kinderen, die den feest-toon aangaven. Ja, want er is geen vredesorganisaties Eiken dag stellen de menschen van alle Europeesche landen elkaar deze vraag: zou er oorlog komen? Iemand, die een militair pakje draagt, wordt voor een des kundige gehouden en hem wordt de bange vraag met extra nadruk gedaan. Maar het meest van allen wellicht krijgen de journalisten haar te hooren. Zij im mers "'weten alles" - al glimlacht men natuurlijk, wanneer men den journalist dit compliment maakt - en zij zijn van de internationale verhoudingen haarfijn op de hoogte. Afgezien of hierin waarheid ligt, wil ik mijn zienswijze graag geven, maar stel op den voorgrond, dat ik geen profeet ben. Mijn meening is volstrekt niet méér waard dan die van vele anderen, die zich van de huidige internationale verhou dingen op de hoogte hebben gesteld. De zaak van oorlog of vrede - zoo mogen we ook niet vergeten - hangt van politieke omstandigheden af en niets is zoo wankel en zoo aan vervorming onderhevig als de politiek. Met het voorbehoud dus van het een en van het ander, beantwoord ik de vraag: Komt er oorlog? - be vestigend. De oorlog kan betrekkelijk gauw uitbreken, het kan ook nog enkele jaren duren, maar m.i. zal er binnen afzienbaren tijd een groote Europeesche oorlog uitbreken. En nu in het kort de verklaring van mijn zienswijze. Tot nog toe was "oorlog" een periodiek verschijnsel in de wereldgeschiedenis. Tal van volken hebben een tijdperk van cultureelen opgang gekend, welke gepaard ging met toenemende macht en ze veroverden zich dan de positie, welke hun - naar hun geestelijke en materieele kracht - toekwam, althans "paste". Na een zekeren tijd een overheer sende positie te hebben ingenomen, ontwikkelde zich 'n geestelijke decadentie, verminderde de materieele sterkte en., werd 't volk overweldigd door een ander volk, dat zich in jeugdige kracht had vernieuwd en versterkt. Nu heeft de menschheid gepoogd om tegenover dit oorlogsnoodlot in 's werelds gang een internationale rechtsorde op te bouwen, - van deze beweging was o.m. onze Hugo de Groot een der voorloopers en ze culmineerde, althans in theorie, in den Volkenbond. Het is nu in de na-oorlogsche jaren echter steeds duidelij ker geworden, dat de Volkenbond er minder was om de internationale rechtsor de te verzekeren dan wel het behoud der onderlinge machtspositie, zooals die het resultaat van den oorlog 1914-1918 was. Deze poging heeft gefaald. Duitschland en Italië hebben zich ontwikkeld tot machten, welke in staat kunnen worden geacht om met kans op succes een greep te doen naar alles, wat hun machtsbegeerte ingeeft. Deden ze dat, dan zouden ze niet anders handelen dan Engeland en Frankrijk en b.v. óók Portugal en Neder land het hebben gedaan, toen ze zich sterker wisten dan de andere volken. Maar - tegenwoordig hebben we andere en betere begrippen van recht en men- schelijkheid. Juist, maar die zullen de nieuw opgekomen machten toch niet weerhouden om te nmen wat ze meenen dat hun toekomt, wanneer de interna tionale rechtsorde niet de mogelijkheid verzekert om langs vreedzamen weg die veranderingen in den internationalen status tot stand te brengen, welke door de ontwikkeling der werkelijke volks- 'en - ook dót zal een factor blijven! - van de internationale machtsverhoudingen worden vereischt. Om mijn bedoeling practisch te verduidelijken: in 1918, toen Frankrijk den oorlog had gewonnen, nam het Elzas Lotharingen als prijs. Zeker, dat was te verdedigen.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5