tï in Jll m Natuur Nabij 'Bij ons op Soest' van Breukelen b.v. biedt aan: i c' INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Speeldoos PAGINA 10 WOENSDAG 8 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 1 7000 S a, o i O 5 4* )00," K.K. 00,- 'Ouders Vrucht' wordt verkocht Krant niet ontvangen? Wandeling in de Soester duinen Help de natuur een pootje, eet 'n Pandabroodje 191 Singer Museum VASTGOED HYPOTHEKEN ASSURANTIËN Soest Soest Soest Soest Soest Bij bakkerij Ab Faas 'Help de natuur een pootje, eet een Panda-broodje' Wegens renovatie werkzaamheden maandag 13 februari en dinsdag 14 februari gesloten. Een schoon Soester Milieu? Het gaat ook aan! Energiezuinige lampen "Een fijn span," lach-of-ik-schiet-klucht met Joop Doderer aan de trekker Avner the Eccentric Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Theater-Agenda Verrassende Sint Vitusdans in de Speeldoos uis, voor iet garage 60m2),en Tl2. uken, kel- loucheka- le kamer, -.kachels. 000,- k.k. ij winkels, jaar 1983), angelegde sedijzeren en met in- :ure, koel/ r 50 m2 .elderkast. ngebouw- a, 2e toilet, c.v.-ruim- i ramen en vmuur- en en zonne- .000,- k.k. <baar met erne be- ïr 70 m2, orzien van 1 en 4 m iXCl. b.t.w. Z Ih 0) O r N chtertuin met Jitbouw, aan- ken 12 jaar vaste wasta- i bidet. Vaste opstelling en i hal voorzien dakkapellen opslag- en Tonkamer. sen. waarvan een stafelkombi- e verdieping ste wastafel. K.K. VOOR AAN- EN VERKOOP VAN UW WOONHUIS Óók voor TAXATIES HYPOTHEKEN BELEGGINGEN VERZEKERINGEN VERMOGENSBEHEER e*S .xm Het gemeentebestuur is van plan de leegstaande boerderij "Ouders Vrucht" aan de Van der Griendtlaan 11 te Soesterberg door middel van een openbare inschrijving te verkopen. De afdeling Welzijnszaken heeft nog ge probeerd het college hiervan te weer houden, omdat de Soesterbergse kun stenares Jean Marie van Staveren het Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. pand, dat voorkomt op de lijst van waar devolle monumenten (categorie I), wil kopen. Zij zoekt al lange tijd atelierruimte en wil de boerderij open stellen voor het pu bliek. Hierbij wordt gedacht aan het or ganiseren van tentoonstellingen en een bestemming die overeenkomt met het Anna Paulowna-huis. De commissie Financiën is de vorige week akkoord gegaan met openbare verkoping. Alleen de raadsleden Ray- mond van Gelder (PvdA) en Jan Visser (Progressief Soest) verzetten zich tegen verkoop; zij voelen meer voor een pu blieksfunctie en voor de plannen van de Soesterbergse kunstenares. In alle gevallen zal ervoor gezorgd wor den dat de zeldzame schouw in het pand gespaard blijft. Dat is de eis van de erfge naam van de laatste bewoner (de heer J.W. Stalenhoef) en de parochie H. Ca- rolus Borromeus. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. IVN Eemland houdt zondagmiddag 12 februari een wandeling in de Soester duinen met als beginpunt station Soest- duinen, bereikbaar per spoor en CN-lijn 77. Aanvangstijd 14.00 uur. De Soester duinen maken deel uit van de Utrechtse heuvelrug, een stuwwal ge vormd in de voorlaatste ijstijd. In de laat ste ijstijd werd dit gebied ondergestoven met zand uit de toen droogliggende Noordzee. Weer later was dit gebied de bron van schapemest en heiplaggen voor de landbouw op de Eng. Ongeveer 80 jaar geleden ontstond ech ter door overmatig afplaggen het huidi ge kale stuifzandgebied dat door invloed van mens dier en wind geen kans meer kreeg om dicht te groeien. Want dicht groeien doet het wel als het de kans krijgt. In de luwte en op weinig belopen plaatsen vestigen zich de pionierplan ten zoals mossen en grassen die op hun beurt weer de mogelijkheid bieden aan hogere planten om zich te vestigen. Ook heidevelden groeien langzamer hand dicht met berken en dennen, door dat ze niet meer door schapen worden begraasd en de kiemplantjes zich tot echte bomen kunnen ontwikkelen. Zolang in de Soester duinen wind en mens vrij spel hebben ontbreekt hier de kans op dichtgroeien en behouden we zo een mooie zandverstuiving met veel be zienswaardigheden die vooral als er sneeuw ligt bezaaid blijkt met dierspo- ren. Voor meer informatie kan men bellen: tel. 22119 of 22386. Nieuw. Pandabrood. Help samen met het Wereld Natuur Fonds de natuur een pootje, door het eten van. een Pandabroodje. Elke dag vers bij ons. Birkstraat 93. te 12354 Weedestraat 46A Vandaag: Engelbert L'hoëst (69). De kunstschilder: "Ik ben nog de enig overgebleven kunstenaar in Soest van die oude garde van vóór de oorlog. Mijn vader overleed toen ik nog geen jaar oud was in Amersfoort waar ik ge boren ben. Mijn moeder ontdekte al vroeg mijn aanleg voor tekenen en schilderen en van haar kreeg ik op mijn vijftiende verjaardag de eerste verfdoos. Van groot belang voor mij was de ontmoeting in Soest met de veel oudere schilder A.C. Sleeswijk. Hij schoolde mij in zijn atelier aan de Kolonieweg in de kennis van materia len en technieken. Hij was een vaderfi guur voor mij en een uitstekend vak man, die zelf les heeft gehad rond 1900 van de Amsterdamse professor Allebé, leermeester van kunstenaars als Breitner e.a. Na de dood van Slees- wijk ben ik in zijn huis gaan wonen, het laatste huis onder aan de Eng. Vanuit mijn atelier zag ik in de verte de Mo lenstraat en verder alleen maar wol kenpartijen en zonsondergangen. In die jaren was ik geweldig geboeid door luchten en landschappen. Van Sleeswijk heb ik het vak geleerd. Hij kreeg vaak bezoek van mevrouw E.H. Duquesne - Van Gogh, een zus ter van Vincent van Gogh. Na de oor log heb ik mij moeizaam aan die in vloed kunnen onttrekken en vanaf 1948 werd ik gegrepen door de Cobra- kunst. Kinderlijk geschilderde dierfi guren en fantomen, experimenten in de richting van de abstractie. Op Tweede Kerkstdag 1959 brak er brand uit in mijn atelier en gingen tal loze schilderijen verloren. Door een toeval kwam ik in Soesterberg terecht waar ik nu nog steeds woon. Het Plankenhuis Een schilder met wie ik veel contact had in Soest was Wim Wijnman, de pointillist. Hij woonde toen aan de Birkstraat en organiseerde daar in "Het Plankenhuis" kleine tentoon stellingen. Samen met Bob Lokhorst van de Eigendomweg heb ik hier op Soest voor 't eerst geëxposeerd toen ik achtentwintig was. Een andere kunste naar uit die tijd was Johan Kuipers. Hij woonde ook op de Eng, net als Wijn man die later naar de Kolonieweg ver huisde. In 1954 ontstonden mijn land schappelijke composities. Toen werd ik uitgenodigd deel te nemen aan de tentoonstelling "Moderne Kunst van Utrechtse schilders" in het Centraal Museum, de eerste serieuze presenta tie van hedendaagse kunst die daar na de oorlog werd georganiseerd. Door mijn vele verblijf in het buiten land ontstonden de magistrale schilde rijen met welhaast symbolische bete kenis. In wezen zijn deze tableaus be naderingen of aanduidingen van het universum, de totaal-eenheid zoals ik die in de natuur, in de wereld die mij omringt, ervaar. Ik heb altijd in een vrijwel volledig isolement geleefd en gewerkt. Publiciteit mijd ik als de pest. Jarenlang leefde ik in België, Spanje, Frankrijk en Portugal. De tweede keer dat ik in Soest exposeerde was aan het eind van de zestiger jaren toen jij mij vroeg in Artishock. In oktober '88 deed ik mee aan de Nationale Kunst beurs PAN in de RAI, die werd ge opend door minister Brinkman. Daar kreeg ik een aanbieding een over zichtstentoonstelling te houden in het Singer Museum te Laren. In 1989, het jaar warin ik zeventig word. Oerbeeld. Nou, je was erbij op de opening op 28 januari. Er waren veel gasten (zie fo to). Televisie-regisseur Leen Timo hield een bijzonder ingetogen, rele vante inleiding. Er hangen hier in vijf zalen 138 werken van mij: schilderij en, gouaches en acryls. Uit verschil lende periodes van 1948 tot 1988. De reacties zijn formidabel. Dertig schil derijen zijn al verkocht tot nu toe, ik heb voor drie ton omgezet, zondag middag ging een doek van de hand van 35.000 gulden. Een geweldig succes. Tot en met 26 februari kan men hier dagelijks deze tentoonstelling bezich tigen, behalve op maandag. In sep tember exposeer ik in Den Bosch bij kunsthandel Borzo. In de fraaie cata logus schrijft Jan Juffermans over En gelbert L'hoëst: "In de meer recente schilderijen van L'hoëst, die uit de ja ren zeventig en tachtig, komt een steeds heftiger gevoelswereld naar vo ren. Ook het materiaalgebruik is sterk veranderd. De verf wordt, vaak met een paletmes, direct in dikke lagen op gebracht en zeer pasteus gebruikt. De kleuren worden nog feller en vlam- mender dan zij vroeger al waren. Het oerbeeld van de natuur, ook nu nog steeds hoofdthema in het oeuvre, krijgt een verhevigd, schriller en grim miger karakter. Dit heeft te maken met de steeds dreigender wordende si tuatie die de schilder in de natuur en de wereld om zich heen ervaart." JAN VISSER van BREUKELEN b.v A.A. van Breukelen b.v. is een onafhankelijk adviesburo met 20 jaar ervaring in verzekeringen, hypotheken, pensioenen, financieringen en aan- en verkoopbemiddeling in huizen en bedrijfspanden. Om objektief te adviseren bemiddelt A.A. van Breukelen b. v. tussen 35 gerenommeerde instellingen. A. A. van Breukelen b.v. Koninginnelaan 40 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 A.A. van Breukelen is uw partner bij de aan- en verkoop van huizen en bedrijfspanden. Deze bemiddeling bestaat o.a. uit het geven van technische adviezen, het opstellen van taxatierapporten en het verstrekken van hypotheekadviezen. Uit ervaring blijkt dat de korte kommunikatielijnen, de efficiënte werkwijze en de daardoor lage kosten kenmerkend zijn voor ons suksesvol bemiddelen. Zo suksesvol zelfs dat wij momenteel voor een aantal relaties met spoed huizen te koop vragen in Soest en omgeving. Julia na laan Hoekvilla met c. v., garage en tuin. Indeling: beganegrond: karakteristieke hal, toilet, studeerkamer, keuken, bij keuken, kelder, 3 ruime kamers en-suite waarvan 2 met open haard. Etage: 3 slaapkamers, badkamer met ligbad en douche, toilet, rui me overloop. Zolder met vaste trap: 2 ruime kamers, bergruimte. Bergzolder. Deze woning is gedeeltelijk voor zien van dubbele beglazing. Gevraagde koopsom f 355.000, - Stadhouderslaan Half vrijstaande hoekvilla met c. v., garage en vrij uitzicht over de weilanden. Indeling: beganegrond: hal, toilet, kel derkast, keuken, grote woon kamer, serre. Etage: 3 slaapkamers en bad kamer. Zolder met vaste trap: 2 slaapkamers. Gevraagde koopsom f 289.000,- Kornet Moderne middenwoning met c.v. en berging met uitzicht op de vijver. Indeling: woonkamer, open keuken, hal en toilet. Etage: 3 ruime slaapkamers en een ruime badkamer. Grote bergzolder. Deze woning verkeert in per fecte staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 159.000,- Wilhelminalaan Vrijstaande villa met garage, praktijkruimten, c. v. en grote tuin (900 m-). Indeling: karakteristieke hal, woonkamer, praktijkruimten, keuken, bijkeu ken, toilet en kelder. Etage: 4 ruime slaapkamers, badkamer met ligbad, douche en tweede toilet. Bergzolder. Deze villa verkeert in uitsteken de staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 395.000,- Jan Steenlaan Hoekwoning met garage, c. v. en tuin. Indeling: ruime woon-'eetkamer, mo derne keuken, hal, toilet en veel extra bergruimte. Etage: 3 slaapkamers en bad kamer. Zolder met vaste trap en 4e slaapkamer. Gevraagde koopsom f 175.000, - Dinsdag 14 februari Informatie-avond: Het Baarnsch Lyceum, Havo en VWO, Torenstraat 77, Baarn, voor ouders. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 18 februari Open dag: Het Baarnsch Lyceum, Havo en VWO, Torenstraat 77, Baarn, voor leerlingen en ouders van 10.30 tot 13.30 uur. Open dag: Scholengem. Eemland voor beroepsonderw., Soesterengweg 15, Soest. Van 10.00 - 13.00 uur. Donderdag 23 februari Open huis: Kard. Alfrink Mavo, Di Lassostraat 65, Soest. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 25 februari Voorlichting: De Eem, chr. scholengem. v. beroepsondw., voor LTO-ITO- LDGO-ADGO-BBO, Kaliumweg 2 of Bekensteinselaan 37, Amersfoort. Van 9.00 - 12.00 uur. Donderdag 2 maart Voorlichting: De Eem, chr. scholengem. v. beroepsonderw., voor LTO-ITO- LDGO-ADGO-BBO, Kaliumweg 2 of Bekensteinselaan 37, Amersfoort. Van 19.15 - 21.00 uur. Onder het motto "Help de natuur een pootje, eet een Pandabroodje" is op 28 januari een grote landelijke actie van start gegaan. De actie duurt twaalf we ken en de bakkers in Nederland leveren een belangrijke bijdrage. In Soest doet bakkerij Ab Faas, Van Weedestraat 46 en Birkstraat 93, aan deze sympathieke actie mee. De bedoeling is dat in deze periode de Pandabroodjes als warme broodjes over de toonbank gaan. Het Pandabroodje is een broodje, dat niet alleen lekker en ge zond is maar waarmee ook geld voor het werk van het Wereld Natuur Fonds wordt ingezameld. Van ieder verkocht brooje is een deel van de opbrengst bestemd voor het We reld Natuur Fonds. Bovendien kan men door het sparen van de WWF-merkjes op de verpakking ook nog een extra fi nanciële bijdrage leveren. Daarvoor stuurt men een spaarbon met vier WWF-merkjes, tezamen met een giro betaalkaart of een Eurocheque van f 2,75 naar "Actie Pandabroodje" in Zeist. Als blijk van waardering ontvangt men een grappig Panda-knijpbeertje. Met deze spaarbon kan men zich tevens als lid van het Wereld Natuur Fonds op geven. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 De meeste mensen zullen niet zo snel tot de aanschaf van een zgn. energiezuini ge lamp overgaan, omdat het toch wel even schrikken is als je de prijs van zo'n lamp ziet. Toch zijn deze lampen in veel gevallen op den duur goedkoper. Ener giezuinige lampen geven n.1. met veel minder stroom net zoveel licht als een gloeilamp. Zo geeft een bespaarlamp van 15 Watt ongeveer evenveel licht als een gloeilamp van 75 Watt. Bovendien gaan energiezuinige lampen 4-6 maal langer mee dan een gloeilamp. Zo kunt u op den duur enkele tientjes besparen op uw elektriciteitsrekening. Naast de bekende TL-buis kennen we nog de SL-Iamp, een soort opgevouwen TL-buis met een gewone fitting, en de PL-lamp, die een wat "warmer" licht geeft dan beide andere soorten. De meest zuinige lamp is de fluorescentielamp, een variant op PL-lamp. Als we een kapotte bespaarlamp na gebruik gewoon weg zouden gooien, dan zouden alle voordelen voor het milieu weer teniet worden gedaan. In verschil lende onderdelen van de lamp zitten nl. gevaarlijke stoffen zoals cadmium en kwik. Breng daarom kapotte energiezuinige lampen naar het chemisch afvalde- pot van de gemeente. De lampen krijgen dan bij de verwerking een aparte be handeling. Zo zal in de toekomst de nadruk op recycling komen te liggen. Het glas kan nl. opnieuw worden gebruikt en de zware metalen worden dan terugge wonnen. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35- Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Goede kluchten zijn zeldzaam. Goede kluchten met een uitgebalanceerde rol bezetting nog zeldzamer. Kwaliteits werk van nederlandse makelij onvind baar. Tot voor kort. "Een fijn span", be werkt door de nderlandse auteur/acteur Guus v.d. Made, naar een idee van Ge- rard van Dijk, vormt op dit alles een een zame uitzondering. Zeer ten onrechte wordt er over tegen kluchten aanhan gende comedies nogal eens smalend ge schreven en gesproken. Leveranciers en afnemers zouden tot het tweede garni tuur behoren. Dit, omdat comedies en kluchten met het wezen drama niets van doen zouden hebben. Wie deze stelling onderstreept doet er goed aan dit stand punt nog eens te toetsen en daarbij de voorstelling van "Een fijn span" als uit gangspunt te nemen. Joop Doderer is daarin de grote gangmaker. Hij wil niet alleen de leukste zijn, hij is het meestal ook. Vrijdagavond j.1. trok hij daarvoor in de Baarnse Speeldoos alle registers open. Binnen de kortst mogelijke tijd had hij de zaal volledig plat. Vakwerk van een man die op de bühne ongeveer alles naar zich toetrekt. Naast duidelijk aanwezig talent is er dan ook de formule dat de hem omringenden ongeveer alles inleveren c.q. aandragen om dit sukses waar te maken. Deze discipline was tij dens deze voorstelling nadrukkelijk aan wezig en kreeg gestalte in de wijze waar op Pamela Teves, zij vooral, Maya Bou- ma, ze blijft een zalig mens, Hans Bos kamp, Guus v.d. Made, Yvonne Val kenburg en Evelyn Brandenberg hun nogal wisselende creaties invulden. Vak en maatwerk van grote kwaliteit met als uitkomst klassiek ensemblespel, even eens een basis voor het sukses van opval lend kluchtwerk. Het gegeven van "Een fijn span" onder woorden brengen is on begonnen werk. Aan de voorwaarden dat dit lach-of-ik-schiet-genre moet vol doen aan goed gestyleerde typetjes, reeksen misverstanden, ongeloofwaar dige situaties en een zeer hoog speeltem- po werd ruimschoots voldaan. Toegege ven, de terzijdes van "lolbroek" Doderer hadden meer weg van onderonsjes met het publiek. Het onontkoombare schmieren van de vroegere Swieber zou met wat gas terugnemen aan waarde winnen, de uitkomst van deze collectie ve prestatie was er echter een die een meer dan uitbundige lach gedurende ruim twee uur in de zaal hield. Het daar op afgekomen Speeldoospubliek genoot er hoor- en zichtbaar van. Joop Doderer, en de actrices en acteurs die hem in "Een fijn span" in staat stelden een avondje dikke pret te serveren, verdienen in een tijd dat ongecompliceerd, luchtig toneel een taboe in de nederlandse theaters is geworden, respect en waardering. Thea terpubliek, ongeveer huilend van het la chen redelijk beschaafd onafgebroken bezighouden is een vorm van talent, kunst en techniek die opgewaardeerd dient te worden. Bij deze. Lr. Avner Eisenberg vrijdag 17 februari, 20.15 uur In oktober '87 was Avner Eisenberg voor het eerst te gast in Nederland, voor een tournee van slechts vier weken. Wat op Broadway al bekend was, werd nu ook door het Nederlandse publiek be vestigd: Avner brengt een verrukkelijke familievoorstelling! Deze briljante ko miek trakteert zijn publiek op een onbe zorgde avond vol plezier. Avner Eisen berg is niet te vangen onder de noemer mime-speler, jongleur, goochelaar, illu sionist, akrobaat of clown. Hij verstaat de kunst uiterst perfekte acts makkelijk te laten lijken. Het meest markante van Avner is, dat wat hij ook doet, hij doet het anders! Zonder woorden zegt hij des te meer. Woensdag 8 februari - 14.00 uur: De Glimlach De Bom. Arno Huibers in een clowsprogramma voor kinderen en hun ouders. Kaarten f4,-. Donderdag 9 februari - 20.15 uur: Separation. Toneelstuk met in de hoofdrollen Linda van Dijck en Kees Brusse. Kaarten f 25- Pas 65/CJP f 22,50. Vrijdag 17 februari - 20.15 uur: Avner The Eccentric. Super-mime clown Avner Eisenberg en zijn theatershow. Kaarten f 15,—. Pas 65/CJP f 12,50. Dinsdag 21 februari - 20.15 uur: Vaarwel, Zuster George. Komedie met in de hoofdrol Josephine van Gasteren. Verdere medewerken den: Marijke Vleugelers, Trees v.d. Donk en Elisabeth Versluys. Kaarten f 27,50. Pas 65/CJP f 25,-. Een nieuwe carabetgroep maakte don derdag haar opwachting in De Speel doos. De groep Pappenheim trad er op voor een kleine honderd belangstellen den. De avond er voor waren er slechts elf kijkers in Veenendaal. De thuisblij vers kregen ongelijk, want Pappenheim bracht een zeer verfrissend soort caba ret, dat behalve snaaks ook nog licht maatschappij kritisch was. Vooral de prestatiemaatschappij kreeg er van langs. Sterk was het nummer over bio- dope, dal tegenwoordig opgeld doet in de sportwereld. Je huid gaat er van brui nen, je haar begint te kroezen en je krijgt er van die verkeersdrempels van op je bovenarmen. Muzikaal was vooraf de vrouwelijke rol verrassend, maar tekstu eel zat alles zeer gedegen in elkaar. Slinkse verwijzingen naar rollenpatro nen in het alledaagse leven, de bekende wachtkamer bij de dokter met daarin de bezoeker, die zelf ook alles heeft gehad. Zeer sterk. De indruk bestaat dat Pap penheim zijn pappenheimers kent, jam mer genoeg is dat andersom nog niet het geval. Ds.

Soester Courant | 1989 | | pagina 11