taal 41 ZOEKT U SOESTER COURANT Meningen van lezers ujtgave nieuwe boeken WOENSDAG 8 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 12 WOENSD, Bas de Gaay Fortman in Soest KANTOOR BEDRIJF WINKEL BUITENDIENST il Gekazerneerd Van de Hucht (6) Van der Hucht (7) LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Cvan de ven Yogahuis Baarn heeft ringleiding Kontakt en ontspanning ook voor slechthorenden SOESTER COURANT 0SDJ SOE& LIBRIS TOP 10 Cvan de -s/en Zotteprs ÏÏSdubt Wie aar leest de S< "Wanneer je op een willekeurige zon dag wil weten waaruit het wagenpark van de gemiddelde Nederlandse auto mobilist bestaat, moet je gaan kijken bij de stadions op zondagmiddag en de kerkpleinen op zondagmorgen." Het verschil tussen christenen en niet- christenen is nauwelijks zichtbaar, al dus Prof. Dr. Mr. Bas de Gaay Fortman in gebouw "De Rank" over de wel vaartsituatie in ons land waar het zo verschrikkelijk goed gaat. Daarna wees de PPR-senator zijn aandachtig gehoor woensdagavond in Soest op de steeds groter wordende kloof in de maat schappij waar de grenzen van de groei zijn bereikt: "we zijn zelfs door het pla fond heen gegaan." De Gaay Fortman was uitgenodigd door de gereformeer de en hervormde commissie "Gemeen tetoerusting" om in het kader van het komende COnciliair Proces zijn opvat tingen over moraal en geloof te berde te brengen. Participatie Aan de hand van Hosea 4 toonde hij aan dat in de kerken een crisissituatie heerst, een crisis in levensstijl, die eerst opgelost moet worden alvorens de Ker- Bas de Gaay Fortman aan het woord in de Rank. ken zich tot de wereld kunnen wenden. "Wanneer alle mensen op aarde zou den leven zoals wij hier in het westen, zou er al lang geen leven meer mogelijk zijn," aldus de prediker voor eigen pa rochie, die pleitte voor eerbied voor de schepping, collectieve verantwoorde lijkheid, humaniteit, vrede en beheer sing van de economie. Alleen een mentaliteitsverandering redt het niet. Als middel van "verzet" ziet de politicus mogelijkheden in meer participatie aan maatschappelijke structuren ("het volgen van de macht") en in consumentenacties. Met Plato is hij het eens die heeft gezegd dat het er niet om gaatje vermogen te vermeerde ren, maar je hebzucht te verminderen. De Gaay Fortman hoopt dat het Conci liair Proces niet uitmondt in een dik rapport (hemelfietserij), niet blijft ste ken in gemeente-avonden, maar in het oplossen van de vragen wat geloven we nu eigenlijk en in de wil om het anders te doen. J.V. een nieuwe medewerker(ster) op/in plaats dan een advertentie in de Dat geeft minder zorgen en de kans van slagen is erg groot! Houten gebouw J. Witgeschilderde, slecht onderhouden barak op stenen voet uit XXa gelegen in de zuidoosthoek van het Kamp van Zeist te Soesterberg. Het be staat uit één bouwlaag met gedrukt ver overkragend zadeldak, gedekt met asfaltpa- pier, met op de nok ruitvormige ontluchtingskokers. Systeembouw van houten stijlen met horizontaal geplaatste rabatdelen. Symmetri sche voorgevel met in het midden paneeldeur, met roeden bovenlicht. Aan weers kanten dubbel (2-ruits) draaivenster met bovenlicht. Van waarde vanwege type, gaafheid van de hoofdvorm, gevelindeling en detaillering en vanwege het mate riaalgebruik. Tevens van grote waarde als restant van de oude bebouwing van het Kamp van Zeist, gebouwd volgens het plan van aanleg uit 1980. Het staat aangege ven als officierskantine, later sportzaal. Eigendom van de Staat der Nederlanden, ministerie van Defensie. "-•TT (ter herinnering aan Paul Snoek) Nog één wapen rest in deze soldatenbrief in de taal van slijk en zwavel, veldslag van sporen en zinnen vuurletters voor het vaderland waarin mariniers littekens oplopen van die vreemde vijand: oorlog. J.V. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud Instemt. De ingezonden brief van dhr. v.d. Berg (S.C. 1-2-1989) kan niet zonder een antwoord blijven. Dhr. v.d. B.-behoort blijkbaar tot die ouders, die tevreden zijn met V.d. Hucht (-Overhees?). Dat kan en mag; het is zijn goed recht. Het geeft hem echter niet het recht om andersdenkenden, zonder argumenten, af te tekenen als mensen, die - niet met de vrijheid om kunnen gaan; - deel uit maken van de schaduwzijde van de vrij heid. Een maatschappij die gekenmerkt wordt door een grote mate van vrijheid, wordt gevormd door steeds weer wisse lende meerderheden en minderheden. Heeft dhr. v.d. B. wel eens deel uit ge maakt van een minderheid? Was de voormelde tekening toen ook op hem van toepassing? Beseft dhr. v.d. B. wel wat hij geschreven heeft? Als dhr. v.d. B. in zijn reactie spreekt over "reageren op misstanden", duidt dat dan op situaties bij V.d. Hucht- Overhees? En bedoelt hij dat die mis standen als futiliteiten worden opgebla zen? Zijn reactie is wat dat betreft niet duidelijk. Centraal is de vraag: over welke infor matie beschikt dhr. v.d. B. om te kunnen stellen dat het reageren op misstanden zomaar is geschied vanuit een negatieve opstelling. Onze reactie was inderdaad negatief voor V.d. Hucht en ook als zo danig bedoeld. Het was een reactie na een zwijgen van 7 jaar en het resultaat van nog steeds niet gesleten gevoelens uit de periode 1976-1982. Tijdens die periode zijn wij zeer actief betrokken geweest bij V.d. Hucht- Overhees, als vrijwilliger bij vele activi teiten en als lid/voorzitter van de toen malige oudercommissie. Dat alles om de school zo goed mogelijk, conform de statuten van de stichting, te laten func tioneren. Praten over meerder- en minderheden is veelal een relatieve zaak. Het zijn vaak weinigen die actief zijn, bijdragen leve ren tot verandering e.d. Dat zie je in de politiek, het verenigingsleven e.d. Steeds weer bepaalt een minderheid richting en inhoud, de meerderheid volgt meestal slechts en laat zich niet ho ren, blij dat anderen het - al dan niet vui le - werk doen. Het lijkt zo gemakkelijk om je kind maar van school te halen. Dhr. v.d. B. beseft niet wat ouders hebben moeten doorma ken voordat zo'n beslissing daadwerke lijk genomen wordt. Want je haalt je kind uit de kring van schoolvriendjes/ vriendinnen, ze moeten naar een nieuwe school (omgeving) e.d. Als dhr. v.d. B. V.d. Hucht-0verhees wil helpen met een positieve actie, dan moet hij dat niet doen met dit soort on benullige en ongefundeerde ingezonden stukjes. Dan moet hij zich gaan inzetten binnen de geledingen van de school en signalen/kritieken serieus nemen. Wel licht houdt hij na 5 jaar inzet wel positie ve gevoelens over. Fam. A. v.d. Haar Op 18 januari publiceerde de Soester Courant onze open brief over de Van der Huchtschool aan de Libel. Op 30 ja nuari hadden wij een zeer plezierig ge sprek met 4 leden van het bestuur. Helaas schijnen we tot nu toe het enige gezin te zijn, dat zich bij het bestuur be klaagd heeft over de botte houding van de heer Moerkerke. We willen de vele ouders die overwegen hun kind(eren) om deze reden van school te halen, aan raden om kontakt op te nemen met het bestuur. Telefoonnummers van de be stuursleden vindt u in het "Blauwe Boekje". Onze zoon heeft op 31 januari 1989 af scheid genomen van de school aan de Li bel. Onze tweede zoon werd van de "wachtlijst" geschrapt. Familie Verkerk 11P. C. Kuiper Ver heen 30,— 2. 3) Het aanzien van 1988 22,50 3. 2) Ted Troost Het lichaam liegt nooit 24,90 4. 4) Stephen Hawking Het heelal29,90 5. 5) Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 6.(10) Elseviers Belasting Almanak22,50 7. 6) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 8. 9) Wim Kan De dagboeken 1957-1968 27,50 9. SimonSchama Patriotten en bevrijders49,50 10. 7) Dr. L. de Jong Het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog. Deel 13 49,90 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris De Complete Boekhandel. Het nieuwe denken Schrijver: Fritjof Capra Uitgever: Contact Het oude is fout en het nieuwe is goed; zo zou men in het kort de denkwereld van Capra kunnen beschrijven. In 'n Ne derlandse vertaling verschenen van hem de afgelopen jaren "De Tao van de fysi ca" en "Het Keerpunt." "Het nieuwe denken" bundelt een aantal gesprekken, die Capra tussen 1969 en 1982 had met belangrijke westerse en oosterse den kers. Is het nieuwe inderdaad altijd ab soluut nieuw?, vraag je je bij het lezen van dit boek af. Of heeft datgene, wat zich als nieuw aandient, in veel gevallen toch niet zijn wortels in het verleden? Aan die vragen komt Capra te weinig toe. Het boek ontbreekt historisch besef, een kwaal van deze tijd. Capra dweept met oosterse spirituele opvattingen. De geschiedenis van de eigen cultuur houdt hem niet bezig. Terwijl het toch de ken nis van het verleden is, die de waan van de dag doorziet. Agnelli Schrijver: Alan Friedman Uitgever: Anthos Gianni Agnelli is de baas van de Ita liaanse autofabriek Fiat, het grootste au tobedrijf van Europa. De Fiatgroep is ook actief in een groot aantal andere in dustriële en financiële sectoren, van wa pens tot verzekeringen, en controleert 25 procent van de beurs in Milaan. Ag nelli heeft ook de controle over twee van de drie belangrijkste kranten in Italië. In zijn boek is Friedman op zoek naar de schaduwzijden van Agnelli. Een aantal uitgewerkte voorbeelden geeft aan hoe Fiat zijn macht kan misbruiken. Zonder meer boeiend is het gedeelte van het boek, waarin het gaat over het functio neren van het financiële netwerk. Zo be schrijft Friedman hoe de Fiatgroep door middel van allerlei dochters en nota be ne 'n officiële staatsbank de controle heeft over een enorm aantal bedrijven, vaak zonder daar een meerderheidsaan deel in te hebben. Opstand der burgers Schrijver: S. W. Couwenberg e.a. Uitgever: Kok Agora Dit jaar is het 200 jaar geleden, dat de Franse revolutie uitbrak. Ter gelegen heid daarvan brachten 12 Nederlandse wetenschappers hun bijdragen bijeen in 'n interessante bundel. Het is geen histo risch werk geworden. De Franse revolu tie is eerder uitgangspunt om op grond daarvan soms verrassende vergelijkin gen te beschrijven: zoals die tussen de Franse en de Russische revolutie. De bundel beschrijft verder de invloed van de Franse revolutie op het Westeurope- se politieke denken. Deze historische gebeurtenis van tweehonderd jaar gele den speelde ook 'n beslissende rol in het proces van scheiding tussen kerk en staat en heeft in belangrijke mate bijgedragen tot het terugdringen van godsdienstige normen en gedachten uit de samenle ving. Hoe lang nog en waarom toch? God, mens en lijden Schrijver: J. Lambrecht Uitgever: Acco Leuven/Amersfoort Anderhalf jaar geleden werd bij de fa culteit voor theologie in Leuven een bij eenkomst gehouden over lijden en christelijk geloof. De deelnemers dach ten na over zin en onzin van het lijden. De acht Nederlandstalige voordrachten zijn nu gebundeld; zeer verschillende meningen over telkens opnieuw hetzelf de thema. Lezers zullen daardoor wor den aangezet tot kritisch nadenken en persoonlijke stellingname. Intussen moet de lezer niet verwachten nu einde lijk antwoord te krijgen op de vraag, hoe mensonterende wangestalten van kwaad en lijden te rijmen zijn met het be staan van een algoede en almachtige God. Op dat raadsel of mysterie kan ook dit boek geen sluitend of definitief ant woord geven. Willem Banning 1881-1971 Leven en werken van een religieus socialist Schrijver: H. van Wirdum-Banning Uitgever: Dehorstink Onlangs werd de honderdste geboorte dag van Willem Banning herdacht. Ban ning was vrijzinnig predikant binnen de Nederlands Hervormde Kerk en me deoprichter van de Partij van de Arbeid. Zijn oudste dochter heeft deze biografie over haar vader geschreven op basis van persoonlijke aantekeningen uit de nala tenschap van haar vader. Het boek bevat natuurlijk sprekende anekdotes; toch staat niet Bannings privéleven op de voorgrond, maar zijn gedachtengoed. En dat laat zich moeilijk kort samenvat ten. In het boek wordt prof. Kwant geci teerd. Hij komt het dichtst in de buurt als hij Banning in 1963 als volgt typeert: Hij heeft geweigerd te kiezen tussen de Christelijke bewogenheid en het marxis tische strutuurdenken. Tegenover het "of-of' heeft hij het "en-en" gesteld. Hij heeft gestreden voor een nieuwe vorm van Christendom en voor een nieuwe vorm van socialistisch denken." Panorama van de wereldgeschiedenis Uitgever: Atrium/Alpen aan de Rijn Deze atlas bevat 14 aaneengesloten bladzijden, waarop de wereldgeschiede nis wordt weergegeven vanaf het jaar 4004 vóór Christus tot en met 1988. Die geschiedenis wordt weergegeven via een ononderbroken golvende lijn. Uitge klapt bevat deze atlas ruim 4 meter en kan dus prima als wandkaart dienen. Zoveel geschiedenis in 14 kaarten op slaan betekent vanzelfsprekend versim peling. De wandkaart werd voor het eerst uitgegeven in 1890. Deze nieuwe uitgave is aangepast met afbeeldingen, gebeurtenissen, staatshoofden en naties uit de twintigste eeuw. Ons land ont breekt niet; het komt uit de atlas naar vo ren als een kalm stromenland, waarvan gedurende nu bijna een volle eeuw drie vrouwen staatshoofd waren: Wilhelmi- na, Juliana, Beatrix. De vernieuwingen in katholiek Nederland. Van Yacticanum II tot Acht Mei Beweging. Schrijver: Erik Borgman, Bert van Dijk en Theo Salemink (red.) Uitgever; Dehorstink Deze bundel brengt de vernieuwingsbe weging in katholiek Nederland in kaart na de tijd van het Pastoraal Concilie (1966-1970). In deze vernieuwingen van de jaren '80 speelt de Acht Mei Be weging een zekere rol. Aan de bundel werkten auteurs mee uit kringen van de honderd organisaties, die deel uitmaken van de Acht Mei Beweging. Elk van hen laat zijn licht schijnen op de vernieuwing in een deel van Rooms Katholiek Neder land. Te leren valt uit het artikel van de hoogleraar godsdienstsociologie L. Laeydendecker van de rijksuniversiteit van Leiden. Volgens hem is in katholiek Nederland de klok teruggezet en is het uiterst moeilijk om tot - wat hij noemt - een effectieve organisatie van "tegen macht" te komen. Dat kost tijd en ener gie. Of men dat er voor wil hebben, is volgens Laeyendecker ieders persoonlij ke verantwoordelijkheid. Begin oktober vonden in Baarn op verzoek van een groep slechthorenden yoga-lessen plaats met behulp van een provisorische ringleiding. Dat bleek zo'n succes, dat het Yogahuis Baarn besloot tot installatie van een defini tieve, aan de situatie aangepaste ring leiding. Dit systeem is gebruikelijk in concertza len, kerken en schouwburgen. Het bergt in zich de mogelijkheid voor nog veel meer gebieden, die nu afgesloten zijn voor slechthorenden. De slecht-ho- rende immers kan het hoorapparaat - indien dit beschikt over een inductielus (T-stand) - afstellen op de geluidsgol ven die door de ringleiding in de ruimte verspreid worden. Zonder hinderlijk tussensnoer kunnen die golven op een goede, zuivere, aan ieders behoefte aangepaste manier versterkt worden. Het prettige daarvan is dat een redelijke beweeglijkheid gegeven wordt ten op zichte van de geluidsbron. Dit aspect speelt een grote rol om yogalessen te kunnen volgen als slechthorende. Een op dit gebied gespecialiseerd inge nieur werd in de arm genomen. Na nauwkeurige metingen en berekenin gen werd een speciale versterker gecon strueerd, met een aangepaste ringlei ding. Vanuit ieder punt van de yoga- ruimte is de leerkracht daardoor aange naam en helder hoorbaar. Ieder gebied dat op deze wijze voor slechthorenden ontsloten wordt, is een doorbreking van zijn isolement en daar door een herovering van een verloren levensgebied. Maar het toegankelijk worden van yoga heeft voor slechtho renden wel een bijzondere waarde. Isolement Iedereen weet wel, dat yoga iets met ontspanning t maken heeft, maar er is meer aan de hand. Anders zou er geen speciale reden zijn voor een zintuigelijk gehandicapte om juist aan yoga te gaan doen. Het vreselijke van zo'n gebrek is nu eenmaal, dat je in een isolement te recht komt. Wie dat weet te doorbreken wint enorm. Met yoga kan dat. Om misverstanden uit te sluiten moet hier heel duidelijk het volgende gezegd worden: Het gaat niet om verbetering of genezing. Het gaat ook niet - of schoon dat eerder zal gebeuren - om verscherping van de nog resterende zin tuigen. Als dat zich voordoet is het ge weldig belangrijk, maar het moet meer gezien worden als een gelukkig gevolg van iets heel anders. Wat is dat heel andere? Alleen eigen er varing kan het duidelijk maken. Of schoon het niets zegt over wat er eigen lijk "in je" gebeurt houdt het in dat het 't tegenovergestelde is van vervreemding, wantrouwen en onvrede. Je hoeft overi gens geen handicap te hebben om daar last van te hebben, maar de situatie wordt er zeker niet beter op door een zintuigelijke handicap. Kunnen afrekenen met zulke "beleve nissen" door middel van yoga is dan ook een geweldige winst in je leven. Dat is nu dus ook mogelijk voor slechtho renden, gezien de toepassing van de ringleiding. Er is reeds een groep senioren gestart. De nieuwe installatie maakt het echter mogelijk aan alle lessen deel te nemen. Zo kunnen mensen van iedere leeftijd met hoorapparaat met inductielus er- stand), meedoen. Voor hen die reeds eerder yoga beoe fenden zijn er dag- en avondlessen. Voor de nieuwkomers is er op woens dagavond een speciale "instapgroep" van 18.30 tot 19.30 uur, die vertrouwd maakt met ontspanning, natuurlijke adem, zinvol bewegen, kontakt naar binnen en buiten. Voor senioren verleent het FGBB sub sidie. Kosten voor 10 lessen f 30,—. Voor de anderen: cursussen op basis van f8,— per les van 1 uur. Alle zes aan het huis verbonden leerkrachten zijn gedegen opgeleid, gediplomeerd en er varen. Inlichtingen: Els Reymond, het Yoga huis Baarn, De Beaufortlaan 6, tel. 02154-16990. Inquisitie en contra reformatie Schrijver M. Hroch en A. Skybova Uitgever: Icob CV De schrijvers zijn twee Tsjechische kerk historici; hun uitgave is rijkelijk en fraai geïllustreerd, onder meer met voorstel lingen van mensen op pijnbank ot brandstapel. Inquisitie betekent: zwarte bladzijden van bloed en schande in tweeduizend jaar Christendom. Waar om deze zwarte bladzijden herdrukken, terwijl er zoveel andere bladzijden te genover staan? Omdat vooringenomen heid en onverdraagzaamheid, kenmer ken van inquisitie, nog steeds onder ons zijn. In zijn uiterlijke vormen van toen moge de Inquisitie verdwenen zijn, ver dachtmakingen ten aanzien van anders denkenden zijn nog steeds aan de orde van de dag. Al is het dan niet meer zo dat een vrouw, die geen varkensvlees eet, net zo lang aan haar armen omhoogge trokken en met water volgepompt wordt tot zij "bekent" dat zij de Joodse "kette rij" aanhangt. Ad Langebent. Verdriet, verliesverwerking en gezondheid Redactie: K. Gill/R.E.W. Diekstra Uitgeverij: Ambo Dit boek is, zoals op de achterflap staat, een neerslag van de Boerhave cursus die in februari 1988 aan de rijksuniversiteit te Leiden werd gegeven. Hiermee is het wetenschappelijk niveau van deze lezin gen duidelijk gemaakt. In het voor woord staat: "Omdat verdriet inherent is aan het menselijk bestaan, is dit boek voor iedereen van belang." Dat is zeker waar maar dan moet het wel voor ieder een leesbaar en begrijpelijk zijn. Dit boek geeft inzicht in de werking van verdriet, na verlies van wat dan ook, op onze gezondheid. Het geeft bevrijdend aan dat er geen of weinig processen zijn voor de verwerking van het individuele verdriet. Wie bewerkt dit boek voor ie dereen? Afscheid van je borst of niet Auteur: Mariëtte C. T. Moors-Mom- mers Uitgeverij: Bohn, Scheltema en Hol- kema Weer een deel van de uitstekende reeks "Mondig ziek zijn." Een knobbeltje in je borst ontdekken. Wat kan het zijn? Wat gaat er gebeuren en wat kun je verwach ten? Hoe moetje verder leven? Dit emo tioneel beladen onderwerp is door Ma riëtte Moors (medisch publiciste) kun dig en voor de leek begrijpelijk beschre ven. Een boek dat iedere vrouw zou moeten lezen. Bij het doornemen van dit boek had ik het gevoel bij een kundig iemand te zit ten aan wie ik alles kon vragen en kreeg een uitgebreid antwoord dat ik volko men kon begrijpen. Het uitstrijkje en de eventuele gevolgen Auteur; Dr. G.C.M. Trimbos-Kemper Uitgever: Bohn, Scheltema en Holkema Ook een deel van de reeks "mondig ziek zijn." Een even beladen onderwerp als "Afscheid van je borst..." en even be langrijk voor iedere vrouw om te lezen. Het boek geeft gedegen en eerlijke in formatie over de verschijnselen, onder zoeken, behandelingen en hun eventue le bijverschijnselen bij baarmoederhals kanker. Jammer dat het boekje zo stroef leest door de vele wetenschappelijke be namingen. Een zin als: "De eerste klach ten van een vroeg Cervixcarcinoom zijn vaginale bloedingen na de coïtus", zou leesbaarder zijn als er stond: "De eerste klachten van een vroeg kankergezwel in de baarmoeder zijn bloedingen uit de schede na geslachtsgemeenschap." Dan weten we waar het over gaat zonder in de verklarende woordenlijst te moeten zoe ken. Een leek onthoudt die woorden niet na een keer lezen en moet dan steeds blade ren. Dat werkt remmend. Het laatste hoofdstuk: "Na de behandeling" maakt veel maar niet alles goed. Homeopathie in de praktijk Auteur: Dr. J. Voorhoeve Uitgever: La Riviéra en Voorhoeve/ Kampen Dat de, in sommige kringen, nog steeds omstreden Homeopathie een plaats in onze samenleving heeft veroverd staat nu wel vast. Dit 80 jaar oude boek is in dertijd herzien en aangevuld door Dr. R.A. Benthem Oosterhuis. Na zijn dood zijn de vele wijzigingen die door ervaring en onderzoek ontstonden vergaard door Ilse Dorren. De her nieuwde uitgave van dit bekende hand boek toont ons dat de Homeopathie niet stilstaat maar door gedegen onderzoek steeds verder ontwikkeld wordt. De natuur uw arts Auteur: Ilse Dorren redactie Uitgever: La Riviéra en Voorhoeve Kampen Een uitgave ter gelegenheid van het 12 1/2-jarig bestaan van de stichting "na tuurlijk welzijn". Na een inleiding over het ontstaan, de werkwijze en de toe- komstigverwachtingen van de stichting is het geheel gevuld met tal van onder werpen uit de natuurgeneeskunde. Be kende en minder bekende therapieën worden summier besproken. Uitstekend is de uitgebreide adressenlijst van ver enigingen vóór en van patiënten. Dat zijn niet alleen alternatieven. Een zeer informatief boekje. Alternatieve geneeswijzen Een kritische beschouwing Auteur: Dr. Verbon Coleman Uitgever: Bigot en van Rossum/ Baarn Dit is wel een zeer kritische beschouwing over alternatieve geneeswijzen. Als de auteur bedoeld heeft: "Mensen laatje er niet mee in heeft hij de plank mis gesla gen. Na lezing van deze beschouwingen ontstond de indruk dat er een theoreti sche studie aan het schrijven van de on derwerpen vooraf is gegaan. Daar is niets tegen maar dan moeten wel de fei ten juist weer gegeven worden. B.v. Re- Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. flexologie: "De reflex van de bijholten zit in de kleine teen", nee, die zit daar niet. Die zit aan de binnen voorzijde bij het scharnier van de grote teenBezwaar heb ik tegen de term: Anecdotisch be wijsmateriaal. Ervaringsmateriaal lijkt me een betere term. Het is een informa tief boek over, voor zover ik weet, alle al ternatieve geneesmethoden. Maar de schrijver had wat de inhoud betreft zijn huiswerk beter moeten doen. Medisch beroepsgeheim P.J. W. de Brauw redactie Uitgever: Ambo Vier artsen en vier juristen hebben, las ik op de achterflap, zich driejaar gebogen over uiteenlopende aspecten van het medisch beroepsgeheim. Dat de zwijgplicht tot complicaties kan leiden waar men ethisch niet altijd een antwoord op heeft komt in dit boek her haaldelijk aan de orde. Waardering is op zijn plaats voor de ethische benadering van het onderwerp. Als we bedenken dat bij de zwijgplicht van medici zowel de vertrouwensrelatie van de patiënt als het algemeen belang van de gezond heidszorg aan de orde is kan men alleen maar waardering hebben voor het feit dat de samenstellers een heel bruikbare eigen visie gaven met betrekking tot de steeds complexer wordende situaties. Een verhelderend boek over een inge wikkelde problematiek waar we allen mee te maken hebben. Netty v. Doorn Ratten op de Trap Auteur: Jan de Hartog Uitgever: Fontein Jan de Hartog behoeft helemaal geen introduktie meer. Vele romans heeft hij doen verschijnen -onder meer onder het pseudoniem F.R. Eckmar is hij be kend geworden- waarbij er enkele zijn verfilmd, zoals Gods Geuzen en Hol lands Glorie. In Ratten op de Trap - een heuse politieroman - wonen de met el kaar gehuwde speurders een repetitie bij van een toneelstuk. Toen brak het gedonder uit. De hoofdrolspeler Amos Canes (pseudoniem van Arie Kaan) wordt bedreigt, maar niemand wil hem geloven. Maar dan zakt hij hangend aan één been dood uit de coulissen. Ieder een is de mogelijke dader, zijn concur rent in de liefde, een afgedankte gelief de, collega's die hem zijn succes niet gunnen en ook de vader van de jonge vrouw achter wie hij aan zat. Ratten op de Trap geeft een sfeerbeeld van de achterkant van de theaterwereld, waar bij de titel slaat op de vraag, wat dat te betekenen had, dat gedondersteen, dat gekietel. Antwoord: "Dat benne ratten op de trap." Izebel van Tyrus Auteur: Guus Kuijer Uitgever: De arbeiderspers Izebel van Tyrus was de vrouw van ko ning Achab van Israël, die een zeer slechte naam heeft in de bijbel. Het sym bool van de ontrouw, die een afschuwe lijke dood te wachten stond. Net als "Be lofte aan Rachel" van Hubert Lampo, laat Guus Kuijer het verhaal zien van Je- zebel uit verteld. Hoe het kwam, dat de profeten haar zo haatten. Zij is een intel ligente vrouw, die zich verzet tegen het fundamentalisme van de joodse religie, omdat het Israël dreigde te isoleren. Zij wilde bondgenootschappen met de buurlanden en wat meer tolerantie tegen de religieuze minderheden in het eigen land. Uiteindelijk moet zij het toch af leggen tegen de fanatieke profeten en hun volgelingen en Israël wordt door Assyrië onder de voet gelopen. Een his torisch tijdsbeeld, dat helemaal zou kun nen worden omgezet naar de heden daagse geschiedenis van Israël. De fun damentalisten met hun nederzettingen politiek en zelfs hun weigering om men sen, die niet naar hun waarden zijn gebo ren, als jood te erkennen. De isolatie die er op volgt zal daar een gevolg van zijn. VAN DEZE WEEK FICTION 1 2) Isa bel Allende o ^vaLuna29,90 1Dr. Kees van Kooten Zeven sloten22,50 3- 4) Wim de Bie Schoftentuig 19,90 4. 3) Adriaan van Dis - 2ilver 24,50 5- 5) Gerard van '1 Reve Bezorgde k o. °Uders 22,50 o- 6) Jan Kuitenbrouwer 7 t 7. Eercies! 14,90 7) Harry Mulisch O Pe elementen 34,50 9) Liesbeth den Uyl Beppie van Vessem19,50 9 RoaldDahl 10 t .Matilda24'50 'U (-) Leon de Winter Kaplan10, Wir*«k*i»Jum "HanjeZur -TU. 12419 Libris. De Complete BoeknandeL In het afgelopt iets hoogst m maakt. In het ca werd getapt raak een verdwaalde eerste gezicht ge filosoof, die van dat zijn uitgesprc schouwingen naa hoor ook door k< worden gevoed. Arie tekende v plaatsvervangend rest. I "Ik las," aldus bi 1992 bij het open Europeanen bij h hun nog bruikbar staan. Of Arie d bekend was, wild Nee dus. "Eigenaardig," vi heb het toch zelf j niet meer bij waa zwart op wit." i, Aangezien de ma rieus te worden I voor het vervolg 1 I versatie het voor dat er na het jaai weinig waardevol - De man van de deelde Arie's som ogen dan," wilde soms kippig?" Een diagnose die de mededeling vc Europees volk n monturen en bril! ding te hebben. "Heeft u wat u zei oog om eventuee staan," informeer de belangstelling, het zover is, weini stelde de aangesp rig klinkende ster volgens op waaras zou schorten. "Mijn nieren heb de laatste tien jaa Om de oorzaak d bestelde hij een "De banen naar n de nicotine allee overdwars, en wie seerd zou zijn in i een asfaltweg." Het medisch vers van een leek, ma kennis. Teneindt moed er toch voc perde Arie de m licht enig beenw. - hem van dienst z< Arie's gespreksi Hamietfiguur te stelling levend d«' een andere licha weer aan het wei "Daarom ben ik van die verplich 1992. Mag een r voor het onzeker voor zichzelf hoi hardop af, daarbi van de twee in ee "Stel," vervolgde gen, dat ik het no nen doen. Het lic want daar ben il mijn café met mij stel dat ik dan nc kunnen krijgen. I hand als je injevc heid des harten, zegd,jeogen,jeh derdelen hebt we knappe verkering tegemoet treden, bij stil gestaan?" Arie niet dus. Intussen was de s< leerde dief het sluipen, hetgeen bracht enige kaai einde bet licht da niet te veijagen. nis met de eigen Hamlet aan de sl "Het moet blijvei geen grenzen die ieder opzicht wat slotverklaring. "1 hij, "geïnteressee artikel dan kom i even aanreiken, over praten." Eei xi-chauffeur ont: Euro-transplanta passagier maakt) reeds in 1989 gei op te staan. A Voor al uw bouw I leHeeserla I Telefoon 02

Soester Courant | 1989 | | pagina 12