WEEKEND RECEPT Het Witte Huis Brezan Automaterialen nu ook in Soest maitewftv: Kruiden voor de geur in »o,' UW BRUILOFT GINA12 jrant WOENSDAG 8 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 13 80E&* Zottepraat düdubbers 21 Nieuwe jeugd-EHBO-ers geslaagd Alcoholcontrole: acht maal raak Schoorsteenbrandje Centrale verwarming Filiaal aan Nieuwerhoekplein wordt zaterdag 11 februari geopend Debuut als beeldend kunstenaar Expositie Rita Reys in Groeneveld Schnitzels met groenten Wie aan sport doet leest de Soester Courant 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: Liedjes (2) TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaardêtiwoéjt voor doe-het-zelvers v ./vrr mmmm aktie tie iAT 227 B Soest in: van 0-17.00 uur en ur. )ten. n de bijholten e, die zit daar n voorzijde bij teen. Bezwaar ïecdotisch be- materiaal lijkt s een informa- ikweet, alle al len. Maar de ud betreft zijn oen. ?heim :tie 19,50 24,50 door Arie Wandelaar In het afgelopen karnavalsweekend iets hoogst merkwaardigs meege maakt. In het café waar Arie's biertje werd getapt raakte hij aan de praat met een verdwaalde vreemdeling. Op het eerste gezicht geen zot. Meer het type filosoof, die van de gedachte uitgaat dat zijn uitgesproken diepzinninge be schouwingen naast een aandachtig ge hoor ook door kelkjes drank dienen te worden gevoed. Arie tekende voor het gehoor, de plaatsvervangende kastelein voor de rest. "Ik las," aldus begon de man, "dat in 1992 bij het opengaan van de grenzen, Europeanen bij hun dood automatisch hun nog bruikbare organen moeten af staan. Of Arie daarvan mogelijk iets bekend was, wilde hij weten. Nee dus. "Eigenaardig," vervolgde de man, "ik heb het toch zelf gelezen. Het staat mij niet meer bij waarin, maar 't stond er, zwart op wit." Aangezien de man er prijs op stelde se rieus te worden genomen nam Arie voor het vervolg van de boeiende kon- versatie het voortouw, en stelde vast dat er na het jaar 1992 uit zijn corpus weinig waardevols zou zijn te snijden. De man van de Euro-transplantatie deelde Arie's somberheid niet. "En uw ogen dan," wilde hij weten, of bent u soms kippig?" Een diagnose die Arie bevestigde met de mededeling voor Duitsers en ander Europees volk na 1992 slechts bril monturen en brillekokers in de aanbie ding te hebben. "Heeft u wat u zelf betreft al iets op het oog om eventueel t.z.t. te kunnen af staan," informeerde Arie met geveins de belangstelling. "Aan mij valt er, als het zover is, weinig plezier te beleven," stelde de aangesprokene met een treu rig klinkende stem vast, en somde ver volgens op waaraan het straks allemaal zou schorten. "Mijn nieren hebben bij het afspoelen de laatste tien jaar overwerk verricht." Om de oorzaak daarvan aan te geven bestelde hij een degelijke kopstoot. "De banen naar mijn hart kennen door de nicotine alleen maar uithollingen overdwars, en wie eventueel geïnteres seerd zou zijn in mijn longen ontmoet een asfaltweg." Het medisch verslag kwam weliswaar van een leek, maar wel een met zelf kennis. Teneinde met karnaval de moed er toch vooral in te houden op perde Arie de mogelijkheid dat wel licht enig beenwerk de mensheid na hem van. dienst zou kunnen zijn. Arie's gesprekspartner bleek een Hamletfiguur te zijn, in de veronder stelling levend dat hij na dit leven in een andere lichamelijke voorstelling weer aan het werk zou worden gezet. "Daarom ben ik mij rot geschrokken van die verplichte transplantatie na 1992. Mag een mens, om het zekere voor het onzekere te nemen, nog iets voor zichzelf houden," vroeg hij zich hardop af, daarbij hef kleinste glaasje van de twee in een teug konsumerend. "Stel," vervolgde hij na enig stilzwij gen, dat ik het nog eens over zou kun nen doen. Het liefst in Hoogland dan, want daar ben ik geboren en kan ik mijn café met mijn ogen dicht vinden, stel dat ik dan nog eens verkering zou kunnen krijgen. Zit je toch mooi ont hand als je in je vorig leven uit de goed heid des harten, als filantroop zoge zegd, je ogen, je handen en nog wat on derdelen hebt weggegeven. Kan je een knappe verkering alleen maar jojoënd tegemoet treden. Heeft u daar wel eens bij stil gestaan?". Arie niet dus. Intussen was de schemering als een vol leerde dief het café kommen binnen sluipen, hetgeen de kastelein er toe bracht enige kaarsen te ontsteken ten einde het licht dan wel de gezelligheid niet te verjagen. Terwijl Arie het von nis met de eigenaar afrekende begon Hamlet aan de slotakte. "Het moet blijven zoals het is. In 1992 geen grenzen dicht, dan houden we in ieder opzicht wat we hebben," aldus de slotverklaring. "En als u," vervolgde hij, "geïnteresseerd bent in dat krante artikel dan kom ik het morgen hier wel even aanreiken. Kunnen we er verder over praten." Een eerder ontboden ta xi-chauffeur ontfermde zich over de Euro-transplantant. De vertrekkende passagier maakte op Arie de indruk reeds in 1989 geen been te hebben om op te staan. ARIE WANDELAAR 0MD£KHDUD cjWSOU voor al uw bouwen onderhoudswerken Ie Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 De afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging "Eerste Hulp Bij Ongelukken" beschikt over een bloeiende jeugdafdeling, waarin jon gens en meisjes van 11 t/m 15 jaar in tensief bezig zijn met het beoefenen van alles wat met EHBO te maken heeft. Onderverdeeld in jeugd A, (de jongsten) en jeugd B, (de ouderen tot 15 jaar) worden zij respectievelijk op geleid door de dames J.H. Kok-van Daatselaar en mevr. E. v.d. Steeg-Hol- leman. Over deze twee klassen verdeeld deden in de afgelopen week op dinsdag en don derdag 21 kinderen examen, dat werd afgenomen door de Soester kaderleden Mevr. W. Meyer-de Graaff en de heer F. Hoogeweg. Beide examinatoren waren zeer tevre den over de kennis en kunde van de Soester EHBO-jeugd en konden beiden voor hun groep (A of B) aan het einde van deze spannende avond alle kandida ten feliciteren, want ze waren allemaal en betrok hierin ook de aanwezige ou ders. Voor het A-certificaat jeugd-EH- BO slaagden Cees en Hans van Lidt en Jeude, Hedi Kan, Mariska en Erwin Klaus, Tamara Kuyt, Joke Nieuwelink, Lina Rijnders, Manon Steitner, Petra Top, Wilfred Verhoeve en Janneke Westeneng. Voor het B-certificaat slaagden Iwan Beenink, Ingrid v.d. Berg, Jan Hoogeweg, Gerben Korten, Misna Kuiphof, Jaap Nieuwelink, Louis Rademaker, Bas Romein en Roland v. Straaten. Op zaterdagmidddag 25 fe bruari zal de feestelijke uitreiking van de certificaten plaatsvinden, terwijl die middag ook een EHBO-wedstrijd voor jeugdteams zal worden gehouden. Daarbij staan twee gloednieuwe bekers op het spel. De namen van de winnaars zullen in deze bekers worden gegrift. Welkom in Hotel, Café Restaurant en Motel Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl Er moesten theoretische vragen worden beantwoord, terwijl op de "slachtoffers" Monika Burgstede en Rico van 't Land praktische reddende handelingen wer den uitgeoefend o.a. bestaande uit het afdrukken van slagaders, het verbinden van ernstige of minder ernstige verwon dingen met dek- en drukverbanden, ter wijl één van de belangrijkste onderdelen van het examen de mond-op-mond of mond-op-neus beademing was. Voorde lessen en examens beschikt de afdeling Soest voor het laatste onderdeel over een speciale beademingspop. Allen wer den door de examinatoren na afloop op zwakke puntjes gewezen en zij werden geanimeerd om door te oefenen en daar door meer zelfvertrouwen aan te kwe ken voor de momenten dat ze moeten helpen bij een écht slachtoffer. Voorzit ter Smit van de afdeling Soest vertolkte de gelukwensen van het bestuur en leden De politie van Soest nam in de nacht van vrijdag op zaterdag, tussen 23.00 en 04.00 uur, deel aan een regionale alco holcontrole onder weggebruikers, in sa menwerking met de Koninklijke Mare chaussee. In totaal liepen er acht auto mobilisten tegen de lamp. Op de Bosstraat werd een 48-jarige Soester betrapt; op de Dalweg een 28- jarige Baarnaar; op de Middelwijkstraat een 47-jarige dame uit Soest en op de Amersfoortsestraat een inwoner van Soesterberg, die overigens alleen een rij verbod kreeg. De anderen werden ook onthaald op een proces-verbaal. Dat gold ook voor een jongeman uit Soest die op de Torenstraat werd aange houden en die helemaal de sigaar was, omdat hem de rijbevoegdheid voor waardelijk was ontzegd. Op de Beuken laan werd een 40-jarige Amersfoorter in de kraag gegrepen en op de Steenhoff- straat deelde een 43-jarige Hilversuni-' mer hetzelfde lot. Zijn medepasisagïef, die het stuur overnam, onderging even eens de blaastest maar kreeg van de poli tie het fiat om de reis voort te zetten. Tenslotte werd op de Rademakerstraat in Soesterberg een 34-jarige inwoner van Zeist aangehouden. Deze onder nam nog een poging om de blaastests te saboteren, maar dat mislukte. Ook hij kreeg een proces-verbaal en een rijver bod. Twee brandweerauto's rukten donder dagavond uit naar de Oude Utrechtse- weg. Daar was brand in een schoorsteen ontstaan. Toen de spuitgasten arriveer den was het vuur al geblust. Installatiebedrijf j. cornelisse bvJ^L^pi Tel.(02155)13014-125 77 Brezan Automaterialen houdt op za terdag 11 februari open huis. De nieu we vestiging aan het Nieuwerhoekplein wordt bij die gelegenheid geopend. De bezoekers kunnen meedoen aan een prijsvraag, waarbij een reischeque ter waarde van 500 gulden kan worden ge wonnen. Voor het pand staat een auto ingepakt. Het is de bedoeling het juiste merk, type en kleur van de wagen te raden. Onder de winnaars wordt de prijs verloot. Brezan Automaterialen is al sinds 1928 actjpf jn^e autobranche. Hoewel de mo? derne auto steeds verder wordt geper fectioneerd, moeten sommige onderde len regelmatig worden vervangen. De onderdelen gaan niet zomaar kapot, maar zijn aan slijtage onderhevig. Daar bij valt te denken aan onder meer schok dempers, remmen, remvoeringen, ac cu's, uitlaten, ruitenwissers en filters. Daarnaast vindt men bij Brezan een uit gebreid assortiment accessoires en an dere hulp- en onderhoudsmiddelen voor alle merken en typen auto's. Kenmerkend voor de Brezan-formule is de winkelinrichting. Overzichtelijkheid staat daarbij voorop. In een goed ver lichte ruimte zijn alle produkten breed uitgestald. Alle productgroepen zijn duidelijk ingedeëlcrèiï het.assortiment is', in één oogopslag te overzien. 34ste filiaal Uit het feit dat Brezan in Soest het 34ste filiaal opent kan worden opgemaakt dat de wijze van productiepresentatie bij een breed publiek aanslaat. Dat gaat uiter aard gepaard met een redelijke prijs, goede kwaliteit en een optimale service graad. Het Soester filiaal van Brezan wordt ge leid door Rob Jansen. De zaak in auto materialen is van maandag tot en met vrijdag geopend van 8.30 tot 18.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur. D(e open dag op 11 februari wordt opge- j lutsterd door de organist Jan Raayer. Ie dereen kan onder het genot van een hap je en een drankje een kijkje in het pand van Brezan komen nemen. Tot en met 9 april a.s. is in Kasteel Groeneveld een tentoonstelling te zien niet werk van de bekende jazz-zangers Rita Reys. De expositie omvat aquarel len die alle de natuur als onderwerp hebben, en van een zeer bijzondere kwaliteit. In haar vrije tijd aquarelleert Rita Reys bloemstukken en landschappen. Die vrije tijd is echter maar zeer beperkt. Ri ta Reys zelf: "Als zangeres gaat er behalve het zingen ook veel tijd zitten in de voorbereiding, de kleding, de verzorging van het huis, van het gezin, dat alles m^ken de vrije uren schaars. Maar als er even tijd is, dan is er niets zo heerlijk dan achter de tafel te gaan zitten en creatief met iets heel an- Met een, eventueel kant-en-klaar gekoch te, gepaneerde kalfs- of varkensschnitzel stelt u samen met gebakken wintergroen ten waarin knapperige spekjes zijn ver werkt snel een complete maaltijd samen. Reken voor 4 personen op 4 schnitzels, elk ca. 100 gr., 100 gr. bacon of ontbijtspek (2 dikke plakken), 500 gr. spruitjes, 1 grote of 2 kleinere wortels, 1 grote ui en 3/4 kg aardappelen. Kook de aardappelen net niet helemaal gaar. Laat ze uitlekken en afkoelen en snijd ze vervolgens in blokjes. Snijd ook de wortel(en) in blokjes en kook ze 6 tot 7 minuten. Laat ze hierna uitlekken en afkoelen. Kook de spruitjes ook net niet helemaal gaar en laat ze eveneens uitlek ken en afkoelen. Snipper de ui. Snijd ba con of ontbijtspek in kleine blokjes. Verhit 40 gram boter en bak de spekjes er in tot ze bruin en knapperig zijn. Schep ze uit de pan en houd ze apart. Bak in het achtergebleven vet, onder voortdurend omschudden, de aardappe len tot ze beginnen te kleuren. Strooi de ui erover en voeg 1 tot 2 minuten daarna spruitjes en wortel(en) toe. Strooi er wat zout en peper over en bak alles, onder voortdurend omscheppen, tot ook de ui wat kleur heeft gekregen en alles door en door warm is geworden. Bak intussen, in een andere koekepan, ook de schnitzels aan weerszijden in 8 tot 10 minuten goudbruin en gaar. Strooi vlak voor het opdienen de achtergehouden spekjes over het groentegerecht. Tip: het bovenstaande recept leent zich voor veel variaties. Zo kunt u er nog enkele eetlepels gekookte doperwtjes bij doen of de aardappelen vervangen door de inhoud van 2 blikken gekookte maïskorrels. Daar mee zijn alle mogelijkheden nog niet uitge put, want de wortel(en) kunt u eventueel vervangen door in reepjes gesneden rode en/of groene paprika. Bereidingstijd: plm. 25 minuten Energie per portie: plm. 2815 kJ (670 kcal) ders bezig te zijn. Ik.hoor dan niets meer om me heen en ben dan ook het liefst al leen. Het begon met olieverf maar sedert an derhalf jaar is het aquarelleren toch de meest ideale manier om me te uiten. Ik heb les van Kitty Mulder, die mij in die anderhalfjaar heel veel kennis heeft bij- gebrachr. Het uitsparen van het wit vergt een grote concentratie, de wetenschap dat je niets kan veranderen, dat het in één keer goed moet zijn, dat alles is een geweldige uitdaging! Ik besef dat ik met het tentoonstellen van mijn werk een groter risico neem dan ie mand die volkomen onbekend is. Die begint blanco en kan alleen maar beken der en beter worden. Heb je een ander creatief vak, waarin je al jaren bekend bent, dan ontstaat gauw de opmerking: 'Moet je dat nou zo nodig doen?' Ik hoop dat men bij het zien van mijn werk ontdekt dat ik inderdaad 'zo nodig moet' omdat het aquarelleren een heer lijke ontspanning en tegelijk inspanning betekent naast mijn andere werk. Het is een fantastisch gevoel om je grote liefde voor de natuur, voor alles wat leeft en groeit vast te kunnen leggen en ik hoop, dat ik ook als ik al lang niet meer zing, dit nog vele jaren mag blijven doen!" Collectie Pim Jacobs Eveneens tot en met zondag 9 april toont Kasteel Groeneveld in Baarn schilderijen van Piet van Wijngaerdt uit de collectie van Pim Jacobs, de echtge noot van Rita Reys. Niet minder dan 53 werken van de Amsterdamse expressio nist worden op fraaie en overzichtelijke wijze tentoongesteld in de achttiende eeuwse buitenplaats Groeneveld. De tentoonstelling wordt geopend op woensdagavond 8 februari door Louis van Dijk en Pim Jacobs. Ter gelegenhied van deze tentoonstel ling zal een uitgebreide catalogus ver schijnen. Openingstijden Kasteel Groeneveld: dinsdag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur; zaterdag en zondag 12.00-17.00 uur; maandag gesloten. Telefoon: tel. 02154-20446. Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 cffinencv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Het schrijven van liedjes komt onmis kenbaar voort uit talent, maar er moet ook vaak even onmiskenbaar geploeterd worden. Hans van Hemert vertelde mij eens dat hij zonder een zogenaamd Rijm - woordenboek (een boek waarin al 1001 rijmmogelijkheden worden aangege ven niet van zijn plek zou kunnen ko men. Veel liedjesschrijvers gebruiken dit hulpmiddel. Aan mij is 't niet besteed omdat ik zelf snel op rijmwoorden kom, maar ik kan me voorstellen dat een hoop collegae er veel gemak van hebben. In mijn Sturm und Drang-periode, tus sen m 'n zeventiende en eenentwintigste jaar dus, als je vaak verliefd bent (oj denkt te zijn), heb ik nogal wat songs ge schreven die betrekking hadden op de di verse jonge dames die ik toendertijd ado reerde. Marijke Govers en Irene Nillesen uit Eindhoven waren twee van die blom men waaraan ik mijn hart verloren had. Allebei de meisjes hebben mij een forse hit opgeleverd. Dus luddevudu (in Bra bant staat dat voor liefdesverdriet) die achteraf nog lukratief bleek te zijn. "Oh Marijke, ik ben zo alleen. Oh, Marijke, waarom ging je heen. En ik dacht dat jij 't goed meende met mij", waren de regels die ik schreef in diepe wanhoop. De plaatversie, met nog wat frivool 'dom die die dom "-gezang ertussen, werd een top vijf single in 1960. En nóg hoor je 'm vaak in verzoekplatenprogramma's. Ik vraag me dan wel eens af hoe Marijke er mi zou uitzien, want ik heb haar vijfen twintig jaar geleden voor 't laatst ge zien... Ireentje Nillesen heeft in 1961 mijn lief de en mijn ego volledig naar de Filistij nen geholpen. Wij hadden watmoois-in - 't-begin-stadium samen. Dat dacht ik al thans. Tot die middag dat ik met m'n band optrad in dansschool Need in Eind hoven en Ireentje innig, vlak voor m 'n neus, zag rondschuifelen met Appie Steen kist. Zo'n mooie jongen met té rijke ouders. Ze is later ook met Appie ge trouwd. Maar op die middag sneden de jaloezie en luddevudu als een goed geo liede motor zaag door mij heen... 's A vonds pakte ik m 'n gitaar en schreef de volgende schrijnende woorden, een EmileZola waardig: "Doemaar net als of, Irene, doe maar net alsof. Laat ze denken dal je 't meent. En doe maar net alsof. Oh, ik haat dit spel Irene, ik haat dit spel met jou. Maar ik moet, of ik wil of niet. Omdat ik van je hou. Oh, ik weet wel dat men denkt, dat je alles met me deelt. Maar niemand kent de waarheid, dat je toch maar met me speelt. Dus doe maar net alsof Irene, doe maar net als of... Een groot gedeelte van het land leefde met mij mee, want "Doe maar net alsof" werd een beststeller. Mijn vader vond mijn gescharrel in de muziekbusiness wel aardig. Echt een ho ge pet had 'ie er, als echte Spakenburgse Nederlands Hervormde vis verkoper, niet van op. "Zoon,zei hij wel eens, "je schrijft leuke liedjes. Maar zing ze in 's hemelsnaam niet zelf...Hij hield het op Kronkel, Simon Carmiggelt, in 'l Pa rool. Die krant las hij al vanaf de oorlog en dat was het enige dagblad dat hij se- Êieus nam. Het Parool besteedde in het begin van de jaren zestig geen aandacht aan Nederlandse artiesten en /of liedjes schrijvers, of ze moesten iets zéér uitzon derlijks hebben gepresteerd, dus pa wist wel waar hij 'tover had toen hij zei: "Zo lang 't Parool geen aandacht aan jou heeft besteed, stel je nog niks voor. Pas na m 'n derde hit kwam ik, uiteraard zeer kort, in de Heilige Kolommen voor. Ik liet 't natuurlijk vol trots aan de ouwe heer zien. Die las 't en bromde slechts: "Nou begint 't ergens op te lijken. Hal verwege de jaren zestig begon ik lied jes te schrijven voor anderen. Maar daar voor moest ik eerst die anderen vinden, wantin eerste instantie dacht ik aan nieu we talenten, waarmee ik dan platen zou kunnen maken. Op een dag zat ik op een terrasje in Amsterdam toen er een knul zelfverzekerd op me afstapte en vroeg of ik Peter Koelewijn was. "Dan heb ik een verrassing voor je,ging hij monter ver der. "Ik zing ongeveer tien keer beter dan jij. Ik was stomverbaasd. Ronnie Schutte bleek hij te heten en hij deed iets onduide lijks in meubelen. "Maar de muziek trekt mij meer en ik weet van me zelf dat ik ie dereen van de bühne zing.Toen ik 'm naar zijn staat van dienst in deze vroeg haalde hij zijn schouders op. "Ik heb nog nooit voor publiek opgetreden. Ik zing alleen in de badkamer, maar ik ben ge woon de beste,besloot hij en bestelde nog een rondje bier. Want daarin bleek hij achteraf sowieso de beste. Hij deed me wat, die vlegel. Hij had wel iets en ik beloofde 'm een auditie. Een disaster, eem ramp was 't, want hij bleek helemadl niet zo'n vocale kanjer als hij mij had verteld. Maar toch, die brutali teit, die flair, 't had wat en ik besloot wat de schrijver voor zijn typische, lijzige, slome-duikelaarstem. En dat werd "Beestjes". In België kwam de plaat in één week tijd op de tweede plaats van de hitparade. Een paar jaar later zat ik in een trein en doezelde wat weg door 't ritmisch "ka- doem kadoem van de wielen op de rails. In de coupé waren nog twee passagiers duidelijk boeren die van de een of andere markt af kwamen. Op een gegeven mo ment vertelde de een dat hij 't zo druk had. "Het werk komt m'n oren uit", zuchtte hij. "Ik ben soms zó moe. Dan kan ik geen kikker meer van de kant af duwen". Ik was meteen klaar wakker. Want hoor de ik daar niet een wonderschone titel voor een nieuw ridicuul liedje? De hele reis speelde ik in gedachten met die regel en aan 't eind had ik een refrein klaar. "Ik kan geen kikker van de kant afduwen. M'n handen zitten altijd in een kluwen. Ik verkoop alleen maar flauwe kul. Ze noemen mij een grote nul.Geen Von del, toegegeven, maar de kreet bleek later een gigantisch succes voor het Lowland Trio. Onlangs heb ik een, achteraf zeer succes volle, LP gemaakt met Frank en Mirella samen met de Kermisklanten. Een lang speelplaat vol met bekende én een paar nieu we zeemansliedjes. Daarvoor moest ik een paar nieuwe melodieën en teksten bedenken. Ik stelde mij voor dat een zee man, die uit den vreemde terug naar Hol land kwam, vanuit Het Kanaal éérst de stranden van Zeeuws Vlaanderen en Walcheren zou zien voordat hij de Nieu we Waterweg opvoer. Een goede gedach te, dus schreef ik het volgende lied: "Als ik de torens van Cadzand zie. En dan de duinen, van West-Capelle'sstrand. Weet ik dat ik m 'n eigen land zie. Waar ik zo lang naar heb verlangd. Tijdens het opnemen van de LP in de stu - dio van Dick v.d. Meer in Nederhorstden Berg merkte Dick op dat hij ook wat aan de plaat zou gaan verdienen, want zijn vader had "Als de klok van Arnemui- den "geschreven. En Dick was enige erf genaam van zijn geruime tijd geleden overleden vader, zodoende. "Weet je, vertelde Dick, "dat er nog een hoop te doen is geweest omdat liedje? Mijn vader schreef dat Zomaar, zonder dat 'ie ooit in Arnemuiden was geweest. Laat er nou in die tijd helemaal geen klok in dat dorp te vinden zijn geweest! Dus hoe m 'n vader er bij kwam om enzovoort... Toen "Als ik de torens van Cadzand zie" voor de eerste keer op de radio te horen was, belde mijn goede Gerrit den Braber mij op. "Beste Peter,zei hij op zijn be kende lijzige manier, "ben jij de geestelij ke vader van dat wonderschone lied over Cadzand, dat ik net op de radio heb ge hoord?". Toen ik dat bevestigde, zweeg Gerrit even. "Ken jij Cadzand goed?" vroeg hij even later. "Want, geachte col lega, er zijn helemaal geen torens in Cad zand. Of ze moeten er nou een speciaal voor jou aan 't bouwen zijn... Peter Koelewijn Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In de winterperiode schrijf ik doorgaans een aantal af leveringen voor deze wekeljkse tuinrubriek die niet di rect in de tuin toepasbaar zijn. Het weer nodigt veelal niet uit tot buitenwerk (hoewel er bij zacht weer ideaal geplant kan worden) en zodra de winter zich echt doet gelden is tuinwerk zelfs onmogelijk. De tuintips die in deze tijd verschijnen zijn dan ook meer bedoeld om ideeën aan te dragen voor het komend voorjaar, als we weer volop in de tuin aan de slag gaan. Deze week aan dacht voor een groep planten, waar dankbaar en veel zijdig gebruik van gemaakt wordt, de kruiden. Ditmaal wil ik eens wat dieper ingaan op de planten zelf, hun vorm en bloeiwijzen, maar vooral hun specifieke geur en de gebruiksmogelijkheden hiervan. Rozemarijn Rosmarinus officinalis is een altijdgroene struik uit de landen rond de Middelandse Zee. De plant wordt in ons land zo'n 50-80 cm hoog en bloeit met lichtblauwe bloemen, van maart-mei. De struik is in zijn geheel erg aromatisch. De bloemen ruiken heerlijk en de blaadjes verspreiden, vooral als ze iets gewreven worden, een sterke harsachtige geur. Water waarin rozemarijn wordt gekookt vormt een heerlijke huidlotion. We ne men daarvoor in een pannetje zoveel water, dat de ro zemarijnscheuten net onder staan en laten het zo lang pruttelen, tot de geur sterk genoeg is. Ook als haarwa ter komt dit aftreksel de haargroei ten goede. Dezelfde werking heeft haarwater getrokken van kamillescheu ten. Bovendien geeft kamille het haar extra glans. Tijm Thymus vulgaris ofwel gewone keukentijm is een laag bossig plantje (vooral het ras 'Compactus') met zachtli- la bloemen. In de Middeleeuwen stond tijm hoog aan geschreven om zijn verschillende geneeskrachtige wer kingen, o.a. tegen kinkhoest en maagkramp. In de oud heid gebruikte men gedroogde tijm als wierook in de tempels. Tegenwoordig geldt tijm natuurlijk als een be langrijk keukenkruid, maar ook op andere manieren toegepast kunnen we er veel plezier aan beleven. Zak jes van linnen, gevuld met gedroogde tijm geven aan badwater een heel aparte geur. Lavendel Lavendula officinalis is een wat meer algemene tuin plant met lila, blauwe, rose of witte bloemen (naar ge lang soort en ras) die op warme, zonnige dagen een heerlijke geur verspreiden. Ook in gedroogde vorrm blijft deze geur behouden. Al van oudsher stamt het ge bruik om linnen zakjes te vullen met gedroogde lan ven del en deze dan in de linnenkast te leggen. Samen met gedroogde tijm, rozemarijn en majoraan vormt laven del een geurig mengsel dat gebruikt kan worden in kruidenkussentjes. Deze kleine vierkante kussentjes werden in de leunstoel of bij het hoofdkussen gelegd, waarbij het zoet dromen was. Citroenmelisse Melissa officinalis, een sterk naar citroen ruikend kruid, heeft zachte frisgroene blaadjes en witte bloempjes van juli tot september. Het is een vaste plant met een gemiddelde hoogte van 50 cm. Gedroogde melisse is een uitstekend, milieuvriendelijk middel om motten te weren. Een aantal gedroogde takjes in een zakje in de klerenkast houdt alle motten op een afstand. Van citroenmelisse is ook een geelgevlekt ras in om loop. Marjoraan Origanum majorana is een gemakkelijk, zich snel ver spreidend kruid met kleine grijsgroepe blaadjes en lichtpaarse bloemetjes. Vanwege zijn zoete geur is het vooral een heel geliefde bijenplant. Gedroogde en licht gekneusde majoraanbladeren in een kussensloop hel pen mensen die aan slapeloosheid lijden, terwijl ge droogde majoraan in een wierookbrander een heerlijke geur verspreidt. Appelmunt Mentha suaveolens is een vaste plant tot 50 cm hoogte met decoratief groen-wit blad. Het blad ruikt zowel naar appel als naar munt en is te gebruiken (zowel voor geur als smaak) in sausen bij bonen en aardappelsala de. Eau-de colognemunt Mentha piperita cytrata tenslotte is een vast plantje tot 35 cm hoogte, dat in augustus-september bloeit met lila bloemen. Zowel het gewas als de bloesem is zeer wel riekend. ook eau-decolognemunt kan in verse of ge droogde vorm worden gebruikt om badwater aange naam te doen geuren.

Soester Courant | 1989 | | pagina 13