99 zo genen Scholten één van vijf kandidaten voor burgemeesterschap Arnhem SUPER FLOWER Provincie blijft verkoop van Soester Natuurbad traineren Politieke meerderheid tegen zandafgraving in De Paltz Open brief aan het Organisatiecomité van de 'Oude Ambachtenmarkt' ^ovherev\mode Slooppand Klein Engendaal in brand me Politie controleert in februari vrachtauto's en deel III Karnaval 1989 in Knollendam EVEN NAAR JAC. HERMANS f\ bij WASIEL STEITNER Verjaardag loopt uit op vechtpartij Verband, met ontgrondingsplan? Ook bezwaar tegen slibafval van WMN Politiek: 'Noordelijke Eng moet een andere bestemming krijgen' EN PLANTEN GAAT van Weedestraat 15-17 - Soest GLAS HANDEL Vanaf donderdag gehele wintercollectie prijs 'Dag portier' Caravan vernield HET VLEESCENTRUM Kilo1850 Kilo85° 5§fi gay Wijkgerichte aanpak van 'problemen' net 2 kilo BLOEMKOOL per stuk Mini-pmjs&Maxi-keus door GerardRau! Keukenprinsen Autobanden lek gestoken Siemens HfiNS WESTERHOF riiif.v/m.i.i.NZi HONDAE233 ONROEREND GOED NIEUW Kom Karpetten Kijken Vorige week is bekend geworden dat burgemeester Paul Scholten van Soest één van de vijf kandidaten is voor de functie van "eerste burger" van de Gel derse hoofdstad Arnhem. De huidige burgemeester, mr. J. Drijber, gaat in het voorjaar met pensioen. Het zal ove rigens nog wel enige maanden duren voordat het kabinet een beslissing heeft genomen over zijn opvolging. Burgemeester Scholten onthield zich vorige week van ieder commentaar. Wel is intussen bekend dat hij concurrentie heeft van een aantal mede-kandidaten, die allerwegen als "zwaar" worden om schreven. Het zijn de Gelderse gedepu teerde mevrouw N. van den Broek-La- man Trip, de oud-gedeputeerde R.v.d.Berg, burgemeester P. Zevenber gen van Bergen op Zoom en burgemees ter J. van Blommenstein van Voorst, al len evenals Scholten lid van de VVD. Eerder solliciteerde Scholten al naar de burgemeestersposten van Amstelveen en Zoetermeer. Volgens het "profiel" dat de Arnhemse gemeenteraad heeft opgesteld van zijn nieuwe voorzitter moet deze o.a. affiniteit hebben met de Niet tot 'laatste snik' Politiek Soest heeft vorige week niet echt verrast gereageerd op het bekend worden van Scholten's sollicitatie. Vol gens sommige raadsleden zit het er dik in dat de burgemeester - vóór zijn komst naar Soest eerste burger van het Gro ningse Delfzijl - niet tot zijn "laatste snik" in Soest wil blijven, zoals al geble ken is uit zijn eerdere pogingen om weg te komen. De niet altijd even soepel verlopende sa menwerking binnen het College, die vo rig jaar duidelijk naar buiten kwam, is hier en daar wel op rekening van Schol ten geschreven. Daarnaast bestaat alge meen begrip voor het feit dat hij een flin ke stap verder wil. Het burgemeester schap van Arnhem zou dat zeker zijn. De politie moest zaterdagavond tus senbeide komen tijdens een ietwat uit de hand gelopen verjaardagsfeestje in de Bunt, de sportzaal aan de Oude Utrechtseweg in Soest-Zuid. Het aan vankelijk onschuldig vertier daar maakte allengs plaats voor een hand gemeen, waarbij diverse klappen vie len en sommige feestvierders zelfs met messen en kettingen zwaaiden. Dat had pijnlijke consequenties voor in elk geval één van de gasten, een 21-jarige jongeman uit Soest, die met hoofdlet sel per ambulance naar Zonnegloren werd getransporteerd. Daar bleek de schade gelukkig nogal mee te vallen. De politie noemt als hoofdoorzaak van de problemen het overmatig ge bruik van alcohol. Burgemeester mr. Paul Scholten. "buitenlandse" aspecten van het ge meentebeleid, zoals ontwikkelingssa menwerking en internationale kontak ten. Zoals bekend beweegt burgemees ter Scholten zich graag op deze terrei nen. Voor de zoveelste keer heeft het pro vinciebestuur de gemeente Soest laten weten dat er nog geen beslissing kan worden genomen over de goedkeuring van het besluit tot verkoop van het Soester Natuurbad. De provincie wil, nadat het verkoopbesluit al eerder strandde op het ontbreken van vol doende financiële en planologische ge gevens, nu weer het naadje van de kous weten over de werkgelegenheidsaspec ten van de plannen die project-ontwik kelaar M. Taphoorn - de koper van het bad en het omliggende terrein - heeft. Zoals bekend wil Taphoorn er een ho tel/kuuroord neerzetten, dat naar ver luidt aan zo'n 170 mensen werkgelegen heid biedt. De provincie heeft tot dusver het "groene licht" aan het raadsbesluit onthouden, omdat over deze en dergelij ke aspecten nog onduidelijkheid zou be staan. De gemeente Soest en de heer Taphoorn hebben in de afgelopen maanden de provincie telkens weer van alle informatie voorzien, maar dat heeft nog niet geleid tot een definitieve uit spraak. In de Soester wandelgangen - zowel in als buiten het gemeentehuis - is steeds vaker te vernemen dat de weinig voort varende houding van het provinciebe stuur verband zou houden met de door de provincie dringend gewenste vergun ning voor het afgraven van een deel van de Paltz, het natuurgebied tussen Soest en Soesterberg. De gemeente heeft haar medewerking daaraan steeds gewei gerd, en dat schijnt in het Utrechtse niet best te vallen. Niet alleen het gemeentebestuur, ook in kringen van milieu- en natuurbescher mers in Soest is men fel gekant tegen de ze aantasting van het Soester duin- en bosgebied. Volgens sommigen gebruikt de provincie nu het beproefde middel van de vertragingstaktiek om Soest on der druk te zetten en te bewegen tot het verlenen van medewerking aan de afgra ving van de Paltz. Van officiële zijde be perkt men zich in Soest tot een formele ontkenning van dit verband of men wil geen commentaar geven. Als het aan het gemeentebestuur van Soest ligt, dan wordt in Soest geen bos meer ontgrond voor zandwinning. Soest heeft op dit vlak al genoeg offers moeten brengen en aan De Paltz mag niet worden getornd, aldus een politie ke meerderheid. De provincie Utrecht wil een deel van De Paltz afgraven, maar de commissie ruimtelijke ordening wil daar niet aan. "We zijn aan de grens gekomen," rea geerde Wiebe Meilof namens de kleine christelijke partijen. Ook de andere par tijen vinden dat de provincie haar oog op een andere locatie (buiten de gemeente grenzen) moet laten vallen. Alleen de VVD is bereid om uit te zoe ken of er wellicht een klein deel van De Paltz in aanmerking kan komen voor de winning van zand. De liberaal Joop Eb- bers stelde voor om met bosbaas Van Laar naar de mogelijkheden daarvoor te kijken. Progressief Soest en de PvdA stelden met klem dat het Monnickenbos niet als alternatief mag worden aange dragen. Dit bos was in een gemeentelijke notitie wel als zodanig aangeduid. Slibafval De politieke partijen willen evenmin dat het Waterleidingbedrijf Midden-Neder land slibafval gaat storten op een terrein in Soesterberg. De VVD noemde het 'vreemd' dat WMN Soest met dit afval probeert op te zadelen, en zei dat het net als andere bedrijven haar afval op de juiste wijze moet wegwerken. Slechts klein rechts zag geen problemen. Voor tijdelijke opslag was Wiebe Meilof be reid om toestemming te geven, omdat het terrein volgens hem is 'afgeschreven' aangezien het dicht bij de vliegbasis ligt. Eerst moet bodemonderzoek worden afgewacht In deze tijd, waarin we nog steeds geconfronteerd worden met: de uitwassen van het fascisme, met fascistische leuzen en/of symbolen, die worden gescandeerd en geklodderd op alles en nog wat; waarin oorlogsmisdadigers worden vrijgelaten met een beroep op de rechts staat; waarin politieke vluchtingen vaak worden teruggestuurd naar het land van herkomst, dus naar de gevangenis, worden gemarteld en de dood ingestuurd (met een beroep op de rechtsstaat?); waarin de regering meent een officiële afvaardiging te moeten sturen naar de begrafenis van Hirohito (met een beroep op de economische belangen of op de rechtsstaat?); in deze tijd is het misschien wel te veel gevraagd van u, om op één dag per jaar en wel op 4 mei, de slachtoffers te gedenken die vielen en nog steeds vallen door het fascisme en dan ook na te laten om op die dag de toch feestelijk getinte "Oude Ambachtenmarkt" te organiseren. Toch vraag ik u dat; al was het alleen maar uit solidariteit met de overlevenden van een fascistisch regime en met hen die nu nog aan den lijve de marteling van het fascisme ondergaan. Organiseer daarom "als het u belieft" geen "Oude Ambachtenmarkt" op 4 mei. Een dag later, "Bevrijdingsdag," zou mooi zijn. Met vriendelijke groet, Herman Joosten 4 Een ruit kapot? Boven? Beneden? Dat is geen bezwaar voor VAN EDE Wanneer U hem belt, komt hij toegesneld, voor U 't weet is het leed weer geleden! Politiek Soest heeft nog geen eenslui dende mening over de bestemming die het gebied tussen de Verlengde Talma- laan en de Waldeck Pyrmontlaan moet krijgen. De bodem van de Noordelijke Eng, zoals het terrein wordt aangeduid, moet eerst worden onderzocht. In 1980 vond al een vooronderzoek plaats. Hoewel men daar niet teveel con clusies aan wil verbinden, houdt men er sterk rekening mee dat de grond is ver ontreinigd met schadelijke stoffen. Vol gens de leden van de commissie ruimte lijke ordening wordt het nu tijd dat de gemeente zo spoedig mogelijk een on derzoek instelt, al vindt de PvdA dat an dere locaties in Soest eerder in aanmer king zouden komen voor een bodemon derzoek. Het ziet ernaar uit dat de pro vincie Utrecht dezelfde mening is toege daan. De VVD en D66 willen in elk geval de mogelijkheid open houden dat men straks woningen op de Noordelijke Eng kan bouwen. Progressief Soest heefteen park in gedachte met een speciaal terrein waar honden hun behoefte kunnen doen. Klein rechts vindt het jammer dat er geen agrarisch gebied kan komen. Het CDA toonde zich alleen verheugd over het feit dat het gebied onder de loep wordt genomen, al voegde Arie van den Breemer eraan toe dat de huidige be- v2 bij Het gebied de Noordelijke Eng. stemming moet worden gewijzigd. Dat is een mening die door de andere fracties wordt gedeeld. Momenteel zijn er stort- gaten en een sloopbedrijf te vinden. Die moeten, zover de wet dat toelaat, ver dwijnen, luidt het oordeel van de poli tiek. Wethouder drs. Günther Plomp zal na mens het College onderhandelingen met de provincie voeren over een bodemon derzoek. Hij trachtte de commissieleden gerust te stellen met de opmerking dat het vooronderzoek van 1980 van de Noordelijke Eng geen reden tot paniek hoeft te zijn. Het blijft oppassen met het openen van een portier. Dat ondervond een 50-jari- ge vrouw uit Soest op de Birkstraat. Op het moment dat ze wilde uitstappen passeerde een vrachtwagen. Door de zuigkracht werd het portier open ge trokken, waarna de vrachtwagen de deur uit de wagen reed. Hoewel de chauffeur van de vrachtwagen geen schuld treft, zijn er natuurlijk galantere- methoden te bedenken om de deur voor een vrouw te openen. Onbekenden hebben vorige week de ra men kapot gegooid van een caravan, die op het volkstuincomplex achter de Mo- lenstraat/'Nieuweweg stond. Ook de deur werd vernield. De eigenaar deed aangifte bij de politie. DEZE WEEK BIJ LANGE VARKENSHAASJES SCHOUDERROLLADE Geopend: donderdag en vrijdag 8.00-17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 -1 24 77 RmnEI&I Door nog onbekende oorzaak - maar brandstichting lijkt niet onwaarschijnlijk - is zondagmiddag een slooppand aan de Klein Engendaalweg uitgebrand. De brandweer was met drie wagens uitgerukt om het vuur te bestrijden, dat inmiddels was overgesla gen naar het naastgelegen huis. De huisjes waren onbewoond; ze moeten binnenkort plaats maken voor de doortrekking van de Koningsweg. De politie zal in hel kader van de wijkgerichte aanpak in de maand fe bruari extra aandacht besteden aan het parkeren van vrachtauto's binnen de bebouwde kom. In de nieuwe Al gemene Verordening Soest (AVS) - het 'plaatselijke wetboek' - is de be paling opgenomen dat vrachtauto's alleen nog geparkeerd mogen wor den op de daarvoor speciaal aange wezen lokaties: de industrieterreinen in Soest en Soesterberg en de Paral lelweg. De AVS is medio december vorig jaar gepubliceerd en inmiddels ook officieel van kracht geworden. De politie zal echter de eerste veertien dagen van februari nog coulant op treden tegen eventuele overtreders. De bestuurders krijgen een vriende lijke brief, waarin gewezen wordt op de nieuwe regel, met het verzoek daaraan voortaan gehoor te geven. Met ingang van de tweede helft van februari wordt echter geverbaliseerd. In februari zal de politie bovendien - zoals gebruikelijk - extra attent zijn op de aanwezigheid van (een geldig) deel III van het kentekenbewijs, dat op de voorruit van auto's moet zijn aangebracht. In een later stadium - waarschijnlijk omstreeks het begin van het voorjaar - zal de politie in dit kader extra alert zijn op geparkeerde caravans. Ook deze voertuigen moe ten straks, op grond van de AVS, uit het straatbeeld verdwijnen. Oversteekplaatsen In de afgelopen maand januari heeft de surveillancedienst van de politie in het kader van het wijkgerichte werk aandacht besteed aan de veiligheid van oversteekplaatsen die met name door scholieren worden gebruikt, o.a. de "zebra's" waar "klaar-overs" het oversteken begeleiden. Uit de resultaten valt volgens de poli tie af te leiden dat veel automobilis ten dikwijls nog veel te hard komen aanrijden op plaatsen waar scholie ren oversteken, wat onderstreept wordt door het overzicht van de ne gen radarcontroles die in januari zijn gehouden (o.a. aan de Middelwijk straat, Dalweg, Beukenlaan, Soester- bergsetraat, Koningsweg en Nieuwe- weg), waarbij in totaal 2366 auto's werden gecontroleerd. Van de be stuurders daarvan werden er 203 ge verbaliseerd, toch altijd nog een dik ke 8,5 procent. De hoogst gemeten snelheden varieerden van 67 tot maar liefst 114 km/u. Het karnaval is inmiddels weer achter de rug. Enkele duizenden Knollendammers vierden het jaarlijkse feest met de Narre Knollen mee. Het begon allemaal met de tra ditionele optocht op zaterdagmiddag. Daarna zetten de festiviteiten zich voort in de Knollenburcht Bos en Duin aan de Bosstraat. De bezoekers van de verschillende fees ten vermaakten zich opperbest, zoals van de gezichten van de 'senioren' (foto) duide lijk valt af te lezen. Voor een uitgebreid verslag, zie elders in deze krant. SALUSTIANA HAND- OF PERSSINAASAPPELEN 71 Aanbiedingen geldig van do. 9 t/m za. 11 februari 1989, en alleen in filialen met een groenteafdeling. Om opkomende gêne zo veel mogelijk te onderdrukken werd de sfeer bij het begin van de kookles al wat lacherig. Daar sta je dan als een club grote mannen die van toeten noch blazen weet, terwijl het toch gaat over een bezigheid waar (hun) vrouwen de nijvere hand niet voor om draaien. De gemiddelde leeftijd ontlokte aan een spiedende dame, die haar kook kunst in een aanpalend lokaal slechts aan het verfijnen was, de vraag of het soms om een bejaardenclub ging. Ook dat nog. Zoiets verhoogt het zelfvertrouwen niet, noch schenkt het de leerlingen de rust om de volgorde van de meest uiteenlopende handelingen niet door elkaar te gooien. Zaken die van doorslaggevend belang blijken te zijn om de hele handel min of meer op hetzelfde tijdstip gebruiksklaar op te kunnen dienen. Een zenu wtoestand is het. Je kunt maar het bestgoed naar 'de juf' luisteren (nee, ook dat is ons niet be spaard. Niks mannen onder elkaar, al is die cursus ook uitsluitend voor hen be doeld) en daarna zo geconcentreerd mo gelijk van je briefje aflezen welke hande lingen je achtereenvolgens dient uit te voeren. Ik stel me zo voor dat de dames bij het le zen van het voorafgaande zich vanuiteen verheven vrouwelijk superioriteitsge voel gesierd hebben met een neerbuigen de glimlach. Oh, oh, die mannen toch. Wij zullen inderdaad niet verhelen dat wij blij zijn dat jullie niet op onze vingers staan te kijken. Wat een pret als u ons aardappelen ziet koken, terwijl de voor onze maaltijd bestemde knolgewassen zelf nog in een hoekje op het aanrecht lig gen. Een tweede pannetje met bijna ko kend water staat dampend te wachten op de spruitjes waarmee iemand doende is om er kleine sneetjes in te kerven. Doet u dat nooit? U moet het zelf weten, maar dan wordt het stronkje veel later of hele maal niet gaar. Die aardappels en die spruitjes waren we trouwens heus niet vergeten, hoor. Die moet u er pas in doen als het water kookt. Op die manier gaan de minste vitaminen verloren. Oh ja, voordat ik het vergeet die grote vlees vork gebruikt u toch hopelijk niet om daarmee in het vlees te prikken. Als u het wilt om draaien kunt u beter een lepel gebruiken, anders gaal er zo veel vleessap verloren. A ch, het is helemaal niet zo erg als u dat allemaal niet weet. Of het wel weet maar het willens en wetens op uw eigen manier doet. Als je het ons op de man af vraagt bewonderen we jullie diep om wat je elke dag ter tafel brengt. Alleen om die reden is zo 'n kookcursus al de moeite waard. Een onbekende dader heeft vorige week aan de Rademakerstraat in Soesterberg twee autobanden lek gestoken. De eige naar, een inwoner van Huizen, stelde de politie op de hoogte. De wagen stond ge parkeerd bij een restaurant. FC 910 55 cm black FST-beeldbuis 40 Programma's waarvan 1 voor AV, 8 Walt uitgangs vermogen, kabeltuner, afstands bediening, ook leverbaar met teletekst, b x h x d in errv 51,0 X 49,7 X 45.4. kleur: metallk zwart/goud Zuidpromenade 28 - Soest Tel. 19629 - Ook voor reparatie -GEBRUIKT OF NIEUW—, KOPEN NIET VOORBIJ LOPEN! ALLE MODELLEN Grote gevarieerde voorraad OCCASIONS en HOGE INRUILPRIJZEN LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 02155 - 2 17 19 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars ij» vindt U op pagina 10. ta Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 19600

Soester Courant | 1989 | | pagina 1