WEEKEND RECEPT O ui-fen I WASIEL 1-1 Brezan Automaterialen opent in Soest Asverschuivingen Noorderweg blijven qm&mni het restaurant voor een perfekt verzorgd HUWELIJKSFEEST Nieuwe make-up van Shiseido bij Studio Karla Karwoczik Meningen van lezers TUIN-ADVIESCENTRUM t vaanleHwoqt Spelen met klimop PAGINA 10 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 SCHUIVEN of DRAAIEN...? 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: Soest blijft tegen ontgronding Wie aan sport doet leest de Soester Courant B.& W. antwoorden omwonenden Planten gestolen Expositie in Groeneveld: Piet van Wijngaerdt een ontdekking! Hamburgers met champignons Computer beveiligingen Informatie tel. 13807 Inbraak school Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Open brief aan de heer Joosten Van der Hucht (8) voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar Als kroniekschrijver van deze Soester Courant is Arie een bevoorrecht mens. Collega's van vergelijkbare periodie ken moeten in hun wanhoop om weke lijks een kolom gevuld te krijgen nog wel eens uitwijken naar onderwerpen die er met de haren zijn bijgesleept; Arie daarentegen krijgt ongevraagd f ideeën aangereikt en aangedragen. In niet geringe mate zijn het uw en zijn vertegenwoordigers in de Soester ge- r meenteraad die hem deze niet te mis- sen kansen voor open doel met grote regelmaat aanbieden. Daarvoor past een oprecht woord van dank. Bij deze. Nadat de kubuskwestie tot groot ver driet van burgemeester Paul Scholten door de "kubaanse" voorstanders werd gewonnen, heeft men zich de af gelopen tijd met een voor buitenstan ders, zoals Arie, onbegrijpelijke hart stocht geworpen op de discussie: toe gangsdeuren schuiven of draaien. Voor wie het even ontgaat waarover nu weer werd gekissebist de volgende toelichting. Donderdag 16 februari a.s. gaat de Soester gemeenteraad zich uitspreken over een voorstel om voor een bedrag van 21,3 miljoen B. en W. van Soest en hun ambtelijke volgelingen een dak boven het hoofd te geven. Het betreft hier dus de bouw van een nieuw gemeentehuis. Dankzij de op lettendheid van een aantal leden van de gemeenteraad kwam reeds in een vroegtijdige stadium aan het licht dat het gemeentelijke clubhuis over toe gangsdeuren dient te beschikken. De veel geplaagde architect had daar reeds in voorzien, maar de oplossing die hij er voor dacht gevonden te heb ben oogstte bij de ambtelijke stuur groep en een deel van de raadscom missie "Nieuw Gemeentehuis" wat boe-geroep. Hoogst bekwame doe 't zeivers uit deze geledingen moeten het thuis met een schuifdeur stellen en meenden dat daarmee dus ook kon worden volstaan voor wat betreft de toegankelijkheid van het nieuwe ge meentehuis. Voor de dubbele schuif deur moet een bedrag van 40 mille worden geschoven, de draaideur daar entegen zou een investering van 120 mille vragen. Eenige Pascals hadden becijferd dat het hier een verschil van 80 mille betrof. Of de architect dus nog maar eens even langs wilde ko men. Iemand heeft 't bedacht, Arie zou U niet kunnen zeggen wie, maar op een dag meldt zich een net griep-vrij ge worden overheidspersoon met de me dedeling: geen schuifdeuren, want wie als ambtenaar in de centrale ontvangs thal gaat werken komt op de tocht te zitten. Alsof een levenslange windkracht 10 zomer en winter dagelijks de griep in het nieuwe gemeentehuis zou kunnen blazen. En daar ging iedereen voor door de bocht in de draaideur. "Ik wil geen ziekteverzuim op mijn nek hebben", kraaide Besselien Gerritse (CDA) "Draaien maar als het echt niet anders kan", verzuchtte Ravmond van Gel der. "Niet op de stoel van de architect gaan zitten", oordeelde Jan Visser (Prog. Soest) gelukkig nog net op tijd. Slechts Wiebe Meilof (GPV) ging niet op voorhand voor de draaideur door de bocht. Hij wilde cijfers zien over het aantal bezoekers dat in het nieuwe raadhuis straks wordt verwacht. Op deze vraag wordt op dit ogenblik door wethouder Menne in het koffiedik ge keken. Draaiende politici, laat ze maar schui ven. ARIE WANDELAAR Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Burgemeester en Wethouders blijven bij hun reeds eerder ingenomen stand punt dat ontgronding in het gebied De Paltz niet wenselijk is. De provincie had de gemeente om medewerking ge vraagd voor een vergunning tot een re gionale ontgronding in de Paltz. De gemeente vindt echter dat zo'n ont gronding een ernstige aantasting zou betekenen voor de ter plaatse uitdruk kelijk aanwezige landschappelijke waarden. Burgemeester en wethouders hebben de provincie dan ook meege deeld dat er in de gemeente Soest geen lokaties zijn die in aanmerking komen voor de realisering van een centrale ontgronding. Brezan Automaterialen heeft zaterdag officieel haar nieuwe filiaal in Soest ge opend. In het pand aan het Nieuwer- hoekplein werd open huis gehouden. Enkele honderden mensen kwamen een kijkje nemen in de 34ste vestiging van het bedrijf. Aan de openingsdag was een prijsvraag verbonden. Voor het pand van Brezan stond een ingepakte auto. De bezoekers konden meedingen naar een reischeque ter waarde van 500 gulden door te ra den van welk merk en type de wagen was. De prijswinnaar is vanmiddag op de hoogte gesteld en krijgt morgen de cheque overhandigd. Brezan is gespecialiseerd in alle moge lijke automaterialen. Men kan er te recht voor een nieuwe uitlaat en schok dempers, maar ook voor hulp- en on- Een deel van het interieur van Brezan Automaterialen aan het Nieuwerhoek- plein. derhoudsmiddelen. Filiaalhouder Rob Jansen heeft zijn zaak iedere maandag tot en met vrijdag geopend van 8.30 tot 18.00 uur. Op zaterdag zijn de deuren geopend tussen 9.oo en 16.00 uur. Naar aanleiding van vragen van bewo ners van de Noorderweg over de daar aangebrachte asverschuivingen, heb ben Burgemeester en Wethouders geantwoord dat de aangebrachte voorzieningen gehandhaafd blijven. Wel zal op korte termijn een evaluatie plaatshebben. De voorzieningen die op de Noorder weg zijn aangebracht hebben een twee ledig doel: ten eerste het tegengaan en voorkomen van sluipverkeer, en ten tweede het tegengaan van hoge snelhe den ter hoogte van de uitgang van het Griftland College. De eerste indruk bij Burgemeester en Wethouders is dat de voorzieningen op met name het snelheidsgedrag een posi tieve invloed hebben. Het is voor de "gemiddelde" automobilist onmogelijk de asverschuivingen met hoge snelheid te passeren. Dit komt ten goede aan de verkeersveiligheid. Burgemeester en Wethouders ontken nen verder dat de voorrang niet gere geld is om de weggebruiker in twijfel te laten over de situatie. Als de voorrang wél zou worden geregeld zou dat name lijk betekenen dat het verkeer - dat vol gens de regeling voorrang zou hebben - minder rekening behoeft te houden met Een 48-jarige bewoner van de Johan- nes Poststraat meldde de politie in het weekeinde de diefstal van een aantal planten uit zijn voortuin. Het ging om een aantal skimia-planten ter waarde van 100 gulden. tegenliggers dan in de huidige situatie het geval is. Dit zou tot gevolg hebben dat het effect van de voorzieningen in belangrijke mate verloren zou gaan. Verder kan gesteld worden dat de aan gebrachte voorzieningen de automobi listen attenderen op een 'afwijkende' si tuatie. Nu is het met hoge snelheid rij den bij de uitgang van de school uit den boze. Anticiperen Tenslotte zeggen Burgemeester en Wethouders dat iedere weggebruiker ten aanzien van zijn weggedrag de (mo rele) verplichting heeft rekening te hou den met het overige verkeer. Het is ge bleken dat de afwijking van het verkeer op dit weggedeelte, weliswaar met een lage snelheid, zonder problemen kan verlopen, als bij de aanwezigheid van meerdere voertuigen iedere automobi list anticipeert op de situatie. Burgemeester en Wethouders zijn dan ook van mening dat, als zich gevaarlijke situaties voordoen, deze niet het gevolg zijn van de aangebrachte voorzienin gen, maar in de eerste plaats van het weggedrag van de betreffende automo bilisten. Steenhoffstraat 13 37S4 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Zelden heb ik om de hoek zo'n schitte rende tentoonstelling gezien als deze week in Kasteel Groeneveld te Baarn, het Nationaal Centrum voor bos, na tuur en landschap waarover het gerucht de ronde doet dat Wim Veldhuysen er een permanent museum wil vestigen De lekkerste hamburgers maakt u van gelijke delen rundertartaar en rundergehakt. Als u daaraan dan ook nog ragfijn gehakte champignons toevoegt, wordt het een lekkernij die eigenlijk niet meer tus sen een broodje hoort. Met een frisse gemengde sa lade en kleine gefrituurde aardappeltjes levert het een perfecte maaltijd op. Reken voor 4 personen op 250 gram rundertartaar, 250 gram rundergehakt, 100 a 150 gram champig nons, 1 uitje of stukje prei (het witte gedeelte) en 1 mespuntje gedroogde oregano of gedroogde tijm. Maak de champignons schoon. Was ze liever niet, maar wrijf ze af met een stukje keukenpapier. U kunt er ook een borsteltje voor gebruiken. Verwij der de (vaak zanderige) 'voetjes' van de champig nons. Hak hierna de champignons ragfijn. Doe het zelfde met het uitje of het stukje prei. Verhit in een klein pannetje 15 gram boter. Fruit de ui of prei er gedurende 2 minuten in en voeg daarna de champignons toe. Laat onder voortdurend om scheppen 3 tot 4 minuten boven een hoog afgestel de warmtebron bakken. Temper hierna de warmtebron en laat alles zolang verder bakken tot, door het indampen, het vocht dat uit de champignons vrijkwam is verdwenen. Laat het mengsei hierna volkomen koud worden. Meng de tartaar met het gehakt en voeg er daarna het champignonmengsel, oregano of tijm en wat zout en peper aan toe. Maak van het mengsel vier sterk afgeplatte ballen. Verhit in een koekepan 75 gram boter. Wacht tot het schuim van de boter bijna helemaal is verdwenen. Bak de hamburgers er bo ven een niet al te hoog afgestelde warmtebron in 7 tot 9 minuten aan weerszijden bruin in. Dien de hamburgers direct op. Bereidingstijd: 35 minuten. Energie per portie: 800 kJ (210 kcal). van het Cordon Art-paradepaardje Es- scher. Minister Braks verhoede dat. Vorige week woensdagavond werd een expositie geopend door Louis van Dijk met een intrada van Moussorgski van 53 schilderijen van Piet van Wijngaerdt (1873-1964) uit de verzameling van Pim Jacobs. Door de naam van deze AVRO-man had ik vantevoren totaal geen hoge pet op van het gebodene. Maar wat een vergissing. In Groenveld hangt op dit moment tot 9 april een zeldzaam mooie collectie schilderijen van een oer-hollandse expressionist die u beslist moet gaan bekijken. Rita Reys Wat een schoonheid, wat een vakman schap! Het mooiste schilderij van Van Wijngaerdt vind ik "Strohopen, schu ren en bomen," een donker vlammend tableau, zo dorps, zo miniem, dat je ademloos toekijkt. Achter je rug hangt dan als goede tweede "een vissertje" in regenscène, zo verstild, zo nat, datje het vanzelf koud krijgt. Natuur als kunst. Zelf schijnt Van Wijngadert gezegd te hebben: "Het schilderij is slechts de aanleiding om heel andere dingen te la ten zien." Lees de zeer fraaie catalogus en geniet van deze ontdekking. Hulde voor Pim Jacobs. Tegelijkertijd kunt u in de zaal ernaast kennis maken met 29 aquarellen van Rita Ruys. Ook tot 9 april. De invloed van Wim Veldhuysen begint zich aardig te manifesteren in Groeneveld. Dagelijks is het Kasteel open van dins dag tot en met vrijdag van 10 tot 5 uur. Zaterdag en zondag van 12 tot 5 uur. Maandag gesloten. J.V. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 In het weekeinde is ingebroken in de Wethouder de Haanschool aan de Prof. Lorentzlaan in Soesterberg. De dader kwam binnen door een toiletraam open te breken. Hij doorzocht het hele ge bouw en ging er vandoor met de kleu rentelevisie. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Shiseido, de wereldberoemde Japanse fabrikant van make-up en huidverzor- gingsprodukten, heeft onlangs een nieuwe serie make-up gelanceerd, die sinds kort in Soest verkrijgbaar is bij de bekende schoonheidssalon Studio Karla Karwoczik. Onder de naain "Le Maquillage" is de nieuwe make-up het uitgangspunt voor een geheel nieuwe lijn, waarin ook oogschaduw, rouge, lipstick en nagellak zijn opgenomen. De veranderingen hebben niet alleen betrekking op de verpakking van de produkten - die is ook aangepast; het bekende donkerrood heeft nu plaatsge maakt voor zwart - maar vooral ook op de samenstelling van de make-up. Die heeft nu o.a. een speciaal filter dat be scherming biedt tegen te veel UV-stra- ling en een vochtherstellende werking voor de huid, omdat de make-up meer "doorlaatbaar" is. Bovendien is gebruik gemaakt van veilige geur-bestandde- len, die allergische reacties voorkomen en de huid dus niet irriteren. De geuren zijn in alle produkten "bloem-achtig" De nieuwe make-up bevat uitsluitend natuurlijke stoffen, heeft o.a. ook een kalmerende werking op de huid, en een vitamine E-derivaat. Ze beschikt over een aantal uitstekende gebruiksken- merken, zoals een stralende "finish", op basis van het "pure white powder", dat mild is voor de huid, zich gemakkelijk laat aanbrengen en aanzienlijk beter be stand is tegen huidvet dan andere poe- Astrid Pon (r.) en Marlies Schneider, medewerksters van Studio Karla Kar woczik, weten alles van de nieuwe ma- ke-up af. ders. De make-up is bovendien kleur- bestendig, dat wil zeggen dat de kleur urenlang behouden blijft. Kleuren modern en sophisticated De make-up is leverbaar als crème, in compacte vorm (mat) en als stick. De kleuren zijn modern en "sophistica ted", wat zoveel wil zeggen als "eigen tijds klassiek". Het nieuwe, produkt is o.a. verkrijgbaar in fraaie doosjes van een, twee of drie kleuren, die op elkaar zijn afgestemd, bijvoorbeeld rose, goudgeel, mosgroen, blauw, paars en bruin. De verpakking is bijzonder ele gant van vorm (een beetje schildpad achtig) en kleur, uitgevoerd in wat men noemt tijdloos zwart lakwerk. Shiseido's nieuwe make-up - die de ge hele vroegere make-uplijn vervangt - is in Soest geïntroduceerd bij Studio Kar la Karwoczik, de bekende salon aan de Burgemeester Grothestraat 25. Uw open brief aan het organisatie van de "Oude Ambachtenmarkt" in de Soester Courant van 8 februari j.1. gele zen en dan verbaas ik me dat u het steeds hebt over "fascisme" want dat is voor mij gewoon "Volksverlakkerij". Ook de burgemeester van Amsterdam hoorde ik kortgeleden bij een herden king dit woord gebruiken en naar ik ge merkt heb, wordt dit woord juist in so cialistische kringen steeds gebruik. Waar u het over hebt is n.1. "Nationaal socialisme"Fascisme, dat kunt u ook in het woordenboek Ned. Taal o.a. van Koenen vinden, was de regeringspoli- tiek van de Italiaanse dictator Mussolini van 1922-1945. Maar dat had voor de wereld lang niet zulke afschuwelijke ge volgen dan het nationaal socialisme van Hitler-c.s. De krijgsverrichtingen van de Italianen vielen best tegen, gelukkig. Waar u zich misschien eens in kunt gaan verdiepen, mijnheer Joosten, is dat toen in 1945 met veel bloed en tranen het duivelse nationaal socialisme verslagen werd, er meteen weer een nieuw duivels gevaar op kwam dagen in de vorm van het communisme, wat u van mij "Inter nationaal Socialisme" mag noemen. Reeds meer dan honderdmiljoen slachtoffers. U, die zo opkomt voor de Mensenrech ten, daar hoop ik spoedig wat van u over te lezen. Er is genoeg informatie over. Ze beginnen daar zelf al het een en an der toe te geven over hun misdaden, al is het dan ook maar van hun voorgan gers, maar ook dat is politiek. M. Mosk Deze brief is bedoeld als reactie op het stukje van de heer v/d Berg (S.C. 1-2- '89). Dhr. van de Berg reageerd hier mee op onze open brief, over de Van der Huchtschool Overhees (S.C. 18-1- Graag willen wij weten uit wat voor hoofde dhr V.d. Berg zijn reactie schreef. Hij meent dat wij op negatieve wijze gebruik maken van ons recht op vrijheid van meningsuiting. Van de Berg typeert onze brief als "de scha duwkant van de vrijheid". Hij gebruikt geen feitelijke argumenten. Misschien voelt dhr. Van de Berg zich meer thuis in een land waar geen recht op vrijheid van meningsuiting is. Jam mer dat hij niet in de U.S.S.R. woont, daar had hij ons naar Siberië kunnen sturen! Familie Verkerk Nieuwe argumenten over het onder werp zelf worden niet meer aangedra gen. Het lijkt daarom gepast de discussie nu te sluiten. Redaktie Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Er zijn maar weinig plantengeslachten met zovedel bruikbare vertegenwoordigers als dat van de Hedera of klimop. Er zijn meer dan 500 soorten en rassen in om loop en daar komen er nog regelmatig bij. Het grootste deel wordt gekweekt als kamerplant maar er zijn toch ook een flink aantal Hedera's die buitenshuis voldoen. Ik heb reeds in een eerdere aflevering een pleidooi ge houden voor het gebruik van de naar mijn mening mis kende klimop. Toen wees ik op de talloze mogelijkhe den in wintergroene wand en bodembedekking met de ze dankbare planten. Ditmaal aandacht voor een nieu we trend in klimopgebruik. Belangrijke eigenschap Een heel belangrijk kenmerk van de Hedera is de soe pelheid van de jonge scheuten. Juist van deze eigen schap wordt bij het "nieuwe" klimopgebruik volop ge bruik gemaakt. Verse twijgen laten zich zonder proble men naar alle kanten buigen en binden en bij veel ras sen geldt dit zelfs ook voor de wat oudere exemplaren. Nieuwe trend prikkelt fantasie Gebruik makend van bovenstaande eigenschap in combinatie met de nodige fantasie, brengen steeds meer kwekers en groen bedrijven klimopcreaties op de markt. Deze stukken gevormd groen zouden voor groenliefhebbers niet slechts een koopartikel moeten zijn, ze kunnen namelijk ook in hoge mate inspirerend werken. Waar gaat het nu eigenlijk precies over? Wat zijn dan die zogenaamde klimopcreaties? Wat moeten we ons daar bij voorstellen. Welnu een voorbeeld; we nemen een flinke pot en een paar bamboe stokken. De stokken steken we wigwamsgewijs in de pot en binden we bovenaan bijeen. In de pot planten we een aantal klimopplanten die we vervolgens langs de stokken om- hoogleiden. Na enige tijd ontstaat er na het nodige snoei- en aanbindwerk een prachtige gesloten kegel vorm. Voor hen die een kegelvorm niet kunnen waar deren zijn er nog 1001 andere mogelijkheden. Met een stuk dubbeltjesgaas of een rol stevig ijzerdraad en enige fantasie is vrijwel iedere denkbare vorm in klimop- groen uit te voeren. Een volvorm, een kubus, een recht hoek, een vlakke cirkel of een cylinder, alles is moge lijk. Welke klimop Van welk soort en ras klimop we gebruik maken bij on ze vormklimop is afhankelijk van een aantal factoren. Op de eerste plaats is de keuze tussen het gebruik bin nen- en buitenshuis van het grootste belang voor de rassenkeuze. Verder spelen persoonlijke smaak, groei- snelheid, bladgrootte en sterkte een niet te verwaarlo zen rol. De persoonlijke smaak bepalen de bladvorm en kleur; in beide is een ongelooflijke verscheidenheid voorhanden. Groeisnelheid en bladgrootte zijn vooral met het oog op het te begroeien vormobject interessant. Een grootbiadig ras met een flinke groeikracht heeft veel minder tijd nodig voor de bedekking van een fors geraamte dan een kleinbladig rustig groeiende klimop. Het ligt voor de hand dat het met eên sterk, gezond ras altijd beter werken is dan met een gevoelige type. Tips voor gezonde groei Om de Hedera krachtig en gezond te laten gedijen is het nodig een paar essentiële verzorgingsregels in acht te nemen. - Voor klimop die binnenshuis gekweekt wordt is droge lucht het gevaarlijkst. Zeker in de winter als er ver warmd wordt (een temperatuur tussen 10 en 18 C is klirr spint. Wekelijks dompelen kan dit probleem oplossen. ideaal) is de klimop een geliefd toevluchtsoord voor Niet alleen de pot, maar de totale plant moet onderge dompeld worden. Daarna mag de potkluit weer iets in drogen. De lucht kan dan wat gemakkelijker bij de wor tels komen. Een wisselende vochtigheid van de grond is dus aan te bevelen. Wateroverlast verdraagt een kli mop zeker niet. Dit laatste vormt ook bij de buitenkli mop in potten een aandachtspunt. Een teveel aan water moet altijd goed afgevoerd kunnen worden. - Voor een gezonde groei is een regelmatige bemesting noodzakelijk. Tijdens de groeiperiode mesten we bij met een stikstofrijke voeding volgens de gebruiksaan wijzing. Voor meer informatie omtrent het gebruik van klimop kunnen we altijd terecht bij de verkopers/advi seurs op het tuincentrum.

Soester Courant | 1989 | | pagina 11