D IMCBR ChamaraT Cursus geeft ouders handvat voor betere relatie met hun kinderen 11989 De nieuwe Ford Fiesta -mm. PAGINA 14 I WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 15 'Effectief omgaan met kinderen' Verkeerslessen voor Turkse Soesters 11#- Inbraak Bartolottilaan Bromfietster gewond Autokraak Talmalaan Parkeerzondaars 'Fietscode' werkt Autokraken Inbraak Smitsweg düdubbers Cursus start eind februari DE TANDARTS DIE ER GEEN GAT IN ZIET GAAT NAAR DONKER ZIET U ER GEEN GAT IN? GA DAN EENS NAAR DONKER BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN Ruiten van bar gesneuveld Ruit supermarkt ingegooid Hakenkruis op winkelruit Uit de bocht tegen de Mislukte inbraak aan Draailier Inbraak in café Wieldoppen weg, banden lek lamp Onder invloed 32?o Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan! Vocht 3^ iMEENSCHAP 50NDERWIJS Amersfoort 16 teur iLENEND :RWIJS) hetA-, B-, C- logelijkheden Jdelbaar Be en volgen drie e vier vakken :holen en hun 12.00 uur >1.00 uur irtoe ingerichte "We kregen een spiegel voorgehou- I den. Soms hoor je jezelf in wat je kin deren zeggen. Bijna alles wat ze je aan doen hebben ze van jóu geleerd..." "Die van mij kon heel lelijk schelden. Tegenwoordig luister ik eerst naar wat-ie te zeggen heeft. Dan laat ik 'm eerst vertellen wat-ie nou zo stom vindt..." Twee moeders uit Soest, Karen en Mar- tine, hebben in het afgelopen jaar de cursus "Effectief omgaan met kinde ren" gevolgd, gegeven door Eke Lan ge veld. Ze zijn enthousiast over de re sultaten en willen daar voor de krant graag iets over kwijt. Beiden hebben het nodige te stellen ge had met (vooral één van) hun kinderen de een eigenlijk nog maar een kleuter, de ander een opgeschoten puber. Dat leidde thuis nogal eens - of heel vaak - tot de nodige taferelen, die in elk geval resulteerden in een rotsfeer, waarbij vaak harde maatregelen werden geno men om de zaak in het gareel te houden. Een vicieuze cirkel die nauwelijks te doorbreken was. Tot ze kennis maakten met Eke Lange- veld, die in Soest vorig jaar de eerste cursus "Effectief omgaan met kinde ren" startte, waarin ouders "handvat ten" worden aangereikt om tot een be tere relatie met de kinderen te komen. Ze kwamen naar de wekelijkse trai ningsavonden en begonnen - aanvan kelijk misschien met de nodige schroom - het geleerde in praktijk te brengen. "De hele sfeer is anders geworden. Er zijn nog wel eens conflicten, maar die los je op een andere manier op. Ik pro beer ze nu echt te laten zeggen wat ze willen en ik leg alles zelf veel meer uit. Je geeft je motieven aan. Ook dat ne men ze over; je krijgt 't terug..." zegt Karen, die de relatie met haar oudste een enorme verbetering heeft zien on dergaan. "In het begin hielp het niet zo erg. De verandering kwam eigenlijk pas later. Het corveeën bijvoorbeeld was altijd een heel probleem. Tegenwoordig los sen ze we 't zo op: eenmaal per week doen zij de boodschappen en koken ze, en dan was ik af. Het gaat veel beter, en we eten in elk geval héél anders dan vroeger..." aldus Martine. Jij/ik-boodschappen Ze hebben veel opgestoken van de cur sus. Bijvoorbeeld dat het veel duidelij ker is om geen "jij-boodschappen" af te geven, maar "ik-boodschappen". Dus niet meer: "jij maakt er een rotzooi van", maar "ik zie datje boos bent; wat is er aan de hand?" Kwetsen en verne deren, dat hoeft niet meer en het ge beurt ook niet meer. Het is een kwestie van eerst even stilstaan en luisteren. "Het gaat nog wel eens fout, maar dan is het een kwestie van even slikken en wachten tot de volgende dag." "Leren luisteren" speelt een centrale rol in de cursus, luisteren naar wat kin deren écht bedoelen. "Als je echt luis tert kun je de boodschap natuurlijk heus nog wel eens missen, maar het gaat vooral om de bereidheid je te verplaat sen in de situatie van de ander," vult Eke Langeveld zelf aan. "Als het goed gaat bouw je ook zelfvertrouwen op en word je als ouder minder onzeker." Volgens haar gaat het in de cursus om het aanleren van een aantal sociale vaardigheden die ook buiten het gezin, in het gewone dagelijks leven, hun vruchten afwerpen. Karen vertelt: "Het was niet alleen dat mijn kind niet wilde luisteren, maar hij vertélde ook niets, al kletste hij de oren van je hoofd. Nu kom ik er veel beter achter wat er in hem omgaat. Hij wilde bijvoorbeeld niet meer naar school en vluchtte dan in ziekte. Vroeger zei ik: je moet, punt uit. Nu ontdekte ik dat hij niet naar school wil omdat hij daar melk moet drinken, die hij niet lekker vindt. Hij vertelde het me omdat hij merkte dat 't me interesseerde... Duidelijker Effectief luisteren is "kijken naar het gevoel dat achter de mededeling zit," aldus Eke Langeveld. De veranderin gen zijn niet zozeer het gevolg van een toleranter, "makkelijker" opstelling, maar vooral van een duidelijker hou ding. "Voor dingen die je vroeger bijna automatisch zou verbieden zoek je al ternatieven. Als ze met water willen knoeien doen ze dat in de keuken, of je zet ze langer in bad." Martine en Karen hebben ook geleerd bij conflicten tussen de kinderen onder ling - een van de problemen in alle ge zinnen - niet onmiddellijk "optredend" tussenbeide te komen. "Je moet de pro blemen laten waar ze liggen; niet ander mans problemen direct tot de jouwe maken, hooguit een beetje sturen, be geleiden of bemiddelen, maar nooit in mengen of partij kiezen. Dan hoef je vanzelf minder in te grijpen." Kontakt-op-ooghoogte kan heel be langrijk zijn in het "effectief omgaan met kinderen. Foto: Herman van Dam Begrippen als macht en dreigementen komen in de cursus niet voor en een van de principes is dat agressie niet met agressie wordt beantwoord, maar met een positieve opstelling. Belangrijk is ook het vermijden van welles-nietes- situaties. Communicatie herstellen In de ervaring van Karen en Martine heeft de cursus prima gewerkt en het doel bereikt: de techniek aanleren om de communicatie te herstellen. "Het kost wel even tijd, maar het levert heel wat op. De helft van de dagen gaat het nu goed, en als ik toch nog eens uit m'n rol val kan ik later echte excuses ma ken," aldus Karen. Martine: "Ik heb niet meer het gevoel van: ojé, alles gaat fout. De relatie onderling blijft goed, en dan accepteer je wel dat je het in som mige opzichten niet met elkaar eens bent." De cursisten hebben in het begin wel eens moeite om het "andere gedrag" te oefenen. Dat gaat o.a. met rollenspelen, en zeker in heg begin heeft dat iets "krampachtigs". Maar op den duur gaat het automatisch: "Je denkt er niet meer bij na, het gaat vanzelf, net als au torijden." De cursus zou ook omschre ven kunnen worden als het werken aan een "volle beker", waaruit je kunt schenken. "Als je 't zelf goed hebt ben je minder afhankelijk van het gedrag van een ander, je kind, je partner, wie dan ook. Dat straalt van je af en dan kun je de ander ook iets schenken," aldus Eke Langeveld. De cursus "Effectief omgaan met kin deren" is gebaseerd op de inzichten van de Amerikaanse psycholoog Thomas i Gordon en op zijn boek "Luisteren naar kinderen - een nieuwe methode voor overleg in het gezin". Imalaan 42, ouders en n. Leer- lan klaar in zien igemeen- 155 - 14244. Sinds enige weken organiseert de (Turkse) Stichting Sociaal-Cultureel Werk verkeerslessen in het nieuwe cen trum aan de Smitsweg, waarin tot voor kort de Rinke Tolmanschool gevestigd was. Elke zondagmorgen - acht weken lang - komen Turkse mannen én vrou wen daar bij elkaar om zich te verdiepen in de verkeersregels die in Nederland van toepassing zijn. Dat is niet altijd een Bij een inbraak in een woning aan de Bartolottilaan, die vrijdagmorgen om streeks tien uur moet hebben plaats gevonden, zijn een draagbare radio, drie krissen en twee horloges buitge maakt. De dader, die via een bovenlicht het huis binnenkwam, vernielde ook de lijst van een schilderij. De 62-jarige be woonster deed aangifte bij de politie. Door onbekende oorzaak kwam maan dag een 17-jarige bromfietster uit Baarn ten val op de kruising Vinken- weg/Schrikslaan. Ze liep letsel aan haar knie op en moest per ambulance worden overgebracht naar ziekenhuis Maarschalksbos in haar woonplaats. Uit de auto van een 20-jarige Soester, die de wagen geparkeerd had aan de Talmalaan, heeft een onbekende dader de complete geluidsinstallatie gestolen. Hij forceerde een van de portiersloten en nam de radio-cassetterecorder weg, alsmede een "booster" en twee luid sprekers. Docent Behcet Ugur aan het woord tijdens de verkeersles. eenvoudige zaak, zeker niet voor hen die de Nederlandse taal niet of niet vol doende machtig zijn. De (theorie-)lessen worden gegeven door de Amersfoortse docent, de heer Behcet Ugur. Wekelijks wonen tot dus ver enige tientallen Turkse Soesters de bijeenkomsten bij. Er is nog plaats voor andere gegadigden en Nederlandse Soesters zouden hun Turkse plaatsge noten eventueel opmerkzaam kunnen maken op deze bijzondere mogelijk heid om verder "wegwijs" teraken in de Nederlandse samenleving. Voor inlichtingen kan men kontakt op nemen met het Sociaal-Cultureel Cen trum: tel. 23544. De regelmatige controles op het ge bruik van de parkeerschijf in de blauwe zones bij de winkelcentra hebben nog altijd succes. De politie controleerde vorige week de auto's aan de Smitshof. Bij negen wagens was de schijf niet in orde. De bestuurders krijgen een pro ces-verbaal. Het nut van de ingegraveerde postcode in het fiestframe werd vorige week nog eens bewezen toen een bewoner van de Prof. Lorentzlaan een fiets aantrof en dat bij de politie meldde. Aan de hand van de code kon worden vastgesteld dat het rijwiel thuishoorde op een adres aan de Rumpler, eveneens in Soesterberg. Of die fiets echt gestolen was wist de politie niet. De eigenaar was niet thuis. Wat krijg je méér? Het unieke bromfietspasje Uiterst lage premies Incl. rechtsbijstanddekking Incl. SOS-hulpverlening Bij Tweewielercentrum BEN NIJHUIS Nieuweweg 97 - Tel. 13462 Een onbekende dader heeft vorige week aan de Rubenslaan de auto van een 26-jarige bewoner opengebroken. Behalve de radio-cassetterecorder maakte hij daarbij een nagenoeg com plete duik-uitrusting buit, o.a. een dui kershorloge, een adem-automaat, duiksokken en eea duiklamp. Boven dien verdween er een paar boskhand- schoenen. Ook aan de Gemshoorn werd een ra dio-cassetterecorder uit een auto gesto len. De dader kon erbij komen via het niet afgesloten kofferdeksel. Een 34-jarige bewoner van de Smits weg deed in het weekeinde bij de politie aangifte wegens een inbraak in zijn kel derbox. De deur bleek te zijn openge- trapt. De buit bestond uit een elektri sche slijpmachine en een schaaf, alsme de een aantal steeksleutels, schroeve- draaiers en hout boren. EK HOUD gljWtSOU voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 De nieuwe cursus "Effectief omgaan met kinderen" van Eke Langeveld start op maandag 27 of dinsdag 28 februari. De definitieve datum hangt af van de wensen van de deelnemers, die zich nu al kunnen opgeven: tel. 17922. Eventueel kan de cursus ook overdag plaatsvinden, als daar vol doende belangstelling voor is. (In Leusden gaat op 28 februari ook een cursus van start. Wie liever niet in Soest meedoet kan eventueel ook daar terecht.) De cursus bestaat uit 10 wekelijkse bijeenkomsten van 20.00 tot 22.30 uur of 's ochtends van 9.00 tot 11.30 uur). De kosten bedragen 150 gulden, inclusief het oefenboek en een spellendoos. Kort samengevat gaat het in de cur sus om: - het verbeteren van de relatie met de kinderen; - de kinderen te leren verantwoorde lijkheid te nemen voor het oplossen van hun eigen problemen; - bij te dragen aan een positief zelf beeld van de kinderen; - verandering te brengen in gedrag van kinderen dat de ouders onac ceptabel vinden, zónder de relatie te bederven. De ouders leren problemen te voor komen, plezierige situaties uit te breiden, problemen tussen ouder en kind op te lossen op een voor beiden bevredigende manier, het kind te Eke Langeveld. helpen wanneer het een probleem heeft en op te komen voor eigen be hoeften. De vaardigheden worden geleerd door theoretische presenta ties, praktische demonstraties, indi vidueel en groepsgewijs oefenen, discussiëren, het maken van op drachten uit het oefenboek, het oe fenen van de vaardigheden thuis of op het werk en het uitwisselen van ervaringen. Voor alle inlichtingen: Eke Lange veld, tel. 17922. Nieuwe kleine gezinsauto voor de jaren negentig Ford brengt binnenkort een nieuwe, modern geconstrueerde auto op de markt als opvolger van de uiterst suc cesvolle Ford Fiesta waarvan bijna vijf miljoen exemplaren zijn verkocht. De nieuwe Fiesta is een geheel in Euro pa ontworpen klei j)é<gezinsauto, die be- halv&Tn de vertrop)vde 'driedeurs versie óókals Vijfaéurs model'zal worden ge leverd. Deze tweede generatie Fiesta's bieden betere prestaties, een grotere brandstofzuinigheid, lagere uitlaate- missies en. meer binnenruimte. De rij en onderhoudskosten zullen lager zijn dan ooit tevoren; zo zijn de kosten voor de regelmatige servicebeurten met maar liefst 27 procent omlaaggebracht. De nieuwe Fiesta zal begin maart op de Geneefse Salon voor het eerst aan het publiek worden gepresenteerd, waarna het model vanaf medio april in heel Eu ropa bij Ford dealers te koop zal zijn. Komende zomer zal een op sportieve prestaties afgestemd Fiesta XR2i-mo- del worden geïntroduceerd en tegen het eind van 1989 hoopt Ford een in be perkte oplage te produceren turbover sie van de nieuwe auto uit te brengen. Drie miljoen testkilometers Wanneer in april de nieuwe Fiesta op de markt wordt gebracht, zal het model ruim drie miljoen testkilometers onder werkelijke praktijkomstandigheden achter de rug hebben. De helft hiervan wordt niet door Ford testrijders afge legd, maar wordt door gewone automo bilisten op de openbare weg verreden. Vanaf begin december j.1. zijn voor de proef bijna 250 Fiesta's, in alle geplan de carrosserieversies, uitrustingsni veaus en motor/versnellingsbakcombi naties, over heel Europa ingezet en al deze auto's worden wekelijks op kwali teit, duurzaamheid, bedrijfskosten en betrouwbaarheid gecontroleerd. Tot de gebruikers behoren commerciële be drijven en politiekorpsen, evenals me dewerkers van de landelijke Ford vesti gingen. De informatie die dit klanten-evalua- tieprogrmama oplevert, wordt door Frod geanalyseerd teneinde eventuele kwaliteitsproblemen te kunnen vast stellen en oplossen, lang voordat de eerste auto's aan het publiek worden verkocht. Grootste interieurruimte De nieuwe voorwielaangedreven Fiesta is al getipt als favoriete gezinsauto, om dat hij de grootste interieurruimte bezit van alle auto's in zijn klasse en, vergele ken met zijn voorganger, tevens 45 pro cent meer nuttige bagageruimte heeft, met een nieuwe in 60/40-delen neerklapbare achterbank op alle mo dellen behalve de goedkoopste versie. Smallere stijlen en en een 10 procent groter glasoppervlak zorgen voor een beter zicht rondom en versterken het gevoel van ruimte in het nieuwe inte rieur. De nieuwe Fiesta scoort ook hoog op het gebied van comfort; het is de eerste auto ter wereld waarin een geheel nieuw zittingontwerp wordt toegepast, waarbij de sterk geprofileerde vulkus- sens en stoffen bekledingshoezen een geheel vormen. De fabricage gebeurt via een geautomatiseerd en gepaten teerd proces. De bekleding wordt va- cuümgevormd, waarna in de holle ruimtes schuim geïnjecteerd wordt dat zich direct hecht aan de binnenzijde van de vormklare bekledingshoes. De mens op de eerste plaats Het grotere comfort en de extra ruimte zijn het directe gevolg van het feit dat de Fiesta van binnenuit is ontworpen, waarbij de mens op de eerste plaats werd gesteld. Ondanks dat de interieur- ruimte aanzienlijk is vergroot, is de to tale lengte van de wagen met maar 95 mm. toegenomen. Belangrijker is ech ter dat de wielbasis met 154 mm. is ver groot en de aüto ook iets breder is ge worden. De vloeiend gelijnde carrosserie - met steil aflopende motorkap, sterk hellen de voorruit en wigvormige profiel - heeft een 15 procent lager lucht weer standscoëfficiënt, wat de prestaties en het brandstofverbruik ten goede komt. De nieuw ontworpen Fiesta carrosserie bevat vele praktische nieuwe voorzie ningen om de bedrijfskosten te verla gen, zoals schokbestendige polycarbo- naat bumpers en flankbeschermlijsten op alle modeluitvoeringen. De ontwik kelingstechnici hebben speciale aan dacht besteed aan de vereenvoudiging van het periodieke onderhoud en de schadeherstelprocedures. Op de weg De Fiesta stelt nieuwe normen op het gebied van de rijeigenschappen. De voor- en achterwielophanging zijn bei de nieuw ontworpen en afgestemd op een soepeler rijcomfort, een betere handelbaarheid en een grotere stabili teit op hoge snelheden. De tandheugel stuurinrichting werkt lichter bij het par keren en de remmen zijn vergroot voor een nog efficiënter remwerking. Als eerste auto in zijn klasse is de Fiesta le verbaar met een mechanisch gestuurd anti-blokkeerremsysteem dat tegen een relatief geringe meerprijs wordt aange boden. De nieuwe Fiesta modellen zijn lever baar met diverse motoren, in vermogen variërend van 37 tot 76 kW (50 tot 104 pk) en met cilinderinhouden van 1118, 1392 en 1596 m3. Alle motoren bieden hogere prestaties en een gunstiger brandstofverbruik dan voorheen, wat aanmerkelijk lagere emissieniveaus tot gevolg heeft. Ze zijn alle drie geconstrueerd op het gebruik van ongelode benzine. Het motorenprogramma omvat een nieuwe 1,1 liter HCS-armmengselmo- tor ("High Compression Swirl) en een 1,4 liter CVH-motor, beide voorzien van centrale benzine-inspuiting, plus een krachtige 1,6 liter CVH-motor met elektronisch gestuurde meerpunts-in- jectie voor de Fiesta XR2i. In een later stadium zal ook Fords nieuwe 1.8 liter dieselmotor leverbaar zijn. Alle model len zijn standaard uitgerust met een handgeschakelde vijfversnellingsbak, terwijl in de toekomst ook Fords inno vatieve CTX-automaat verkrijgbaar zal zijn. Noviteiten Diverse voorzieningen zijn voor het eerst op de Fiesta leverbaar. Hiertoe behoren centrale portiervergrendeling, elektrische bediende voorste zijruiten, een voorruit met snelontdooiïngssys- teem en, uiteraard, mechanisch ge stuurde anti-blokkeerremmen. Er is een nieuwe serie audio-apparatuur ont wikkeld met aanzienlijk verbeterde luidsprekerprestaties. Een goede dief stalbeveiliging wordt gewaarborgd door het allernieuwste type portierslo ten, dat met roterende schijfplaatjes i.p.v. sluitstiften werkt en daardoor be ter bestand is tegen openbreken. Van binnenuit worden de portiersloten met een enkele handgreep bediend, zodat geen afzonderlijke vergrendelingsk noppen of -hendels nodig zijn. Ziet u minder scherp de laatste tijd Voldoen de lenzen of de bril niet meer Zijn uw ogen zoveel waard dat ze alleen door een deskundige bekeken mogen worden Ga dan naar Donker. Hij is deskundig op het gebied van oogmeting en oogcontrole. Donker heeft de ervaring en de techniek om u van een gedegen advies te voorzien, brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30, 3745 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 De politie werd in de nacht van zater dag op zondag opgebeld met de mede deling dat er moeilijkheden waren in een bar op de hoek van de Eigendom weg en de Nieuweweg. Ter plaatse ont dekte de bemanning van de surveillan- ceagen dat de bar dicht was - het was ongeveer kwart over drie - maar dat alle ruiten aan diggelen waren. Mogelijk hebben de daders daarbij de terrasstoe len, die buiten stonden, gebruikt. De ei genares werd gewaarschuwd. Van de daders ontbrak verder elk spoor. In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden een ruit vernield van de supermarkt op de hoek van de Van Weedestraat en de Dillenburglaan. Een buurtbewoonster hoorde glasge rinkel en waarschuwde de politie. Ze had ook twee jongens gezien, maar die werden niet meer aangetroffen. Ver moedelijk hebben de heren de ruit ver nield met een fietsenstandaard. Niet duidelijk was of het ging om een poging tóf inbraak, waarbij de daders werden gestoord, of om een "simpele" vernie ling. In de nacht van zaterdag op zondag kreeg de politie een telefoontje van een buurtbewoner, die vertelde dat een ruit aan de achterkant van de supermarkt aan de Smitshof beklad was met een ha kenkruis. Hij had ook de vermoedelijke dader gezien. De politie nam een kijkje, maar constateerde dat de verf al droog was zodat het hakenkruis al eerder op het raam moet zijn geschilderd. De "da der", die overigens niet werd aangetrof fen, kan ook een argelozen voorbijgan ger zijn geweest. Een onbekende dader heeft vorige week tevergeefs geprobeerd een wo ning aan de Draailier binnen te komen. De bewoners waren op krokusvakantie en ontdekten bij thuiskomst dat de ach terdeur was geforceerd. Omdat deze echter ook van deugdelijke grendels was voorzien was het de inbreker niet gelukt verder te komen. In de nacht van vrijdag op zaterdag heb ben onbekende daders ingebroken in een café aan het Kerkplein. Met een schroevedraaier forceerden ze een raam aan de voorkant, waardoor ze het pand konden betreden. Binnen werden twee gokkasten opengebroken, waaruit de geldlaadjes werden weggehaald. Een laadje werd later teruggevonden in een tuin. Bovendien verdween een be drag van 750 gulden, alsmede de fooi- enpot, waarin naar schatting zo'n 75 gulden zat. Tenslotte werden ook 40 a 50 pakjes shag en twee sloffen sigaret ten meegenomen. Een bewoner van de Johannes Post- straat deed vorige week de onaangena me constatering dat de vier wieldoppen van zijn auto waren ontvreemd. Ook aan de Veenbesstraat werden even zo veel wieldoppen weggenomen. Een be woner van het Minstreelpad ontdekte dat een onbekende dader de beide voorbanden van zijn auto had lek gesto ken. Zij stelden de politie op de hoogte. Een 22-jarige Soester vloog maandag avond op de kruising Clemensstraat Di Lassostraat niet alleen uit de bocht, maar ook tegen de lamp. De man bleek namelijk niet in het bezit van een rijbe wijs, wat hem komt te staan op een ge peperd proces-verbaal. Hij botste bo vendien tegen een auto op die aan de Di Lassostraat geparkeerd stond. Die liep forse schade op. De politie liet de Soes ter blazen, waarbij werd vastgesteld dat hij gedronken had. Ook daarvoor werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Op de Eemweg hield de politie vorige week 's nachts een 30-jarige Soester au tomobilist staande, omdat zijn rijgedrag de aandacht trok. De man moest blazen en bleek inderdaad teveel drank op te hebben. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Gezellig eten met een Bourgondisch tintje! Menu's vanaf Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 12.00-14.00 uur (lunch) Dinsdag t/m zondag vanaf 17.00 uur (diner) 's Maandags gesloten Burg. Grothestraat 16 Soest Tel. 02155 -1 72 49 Een woning waarin u prettig en gezond kunt wonen, is heel belangrijk. Het binnenmilieu is dan ook heel belangrijk. U kunt er zelf veel aan doen om pret tig te wonen. In een aantal vorige rubrieken hebben wij u hier al over geïnfor meerd. Zo hebben we het gehad over schadelijke gassen, bouwmaterialen en verven, schoonmaakmiddelen, bestrijdingsmiddelen, geluid en ventilatie. In dit rijtje hoort ook nog 'vocht' thuis. Bewoners van vochtige huizen hebben vaker last van verkoudheid, reuma en allergie. Een vochtig huis is moeilijk warm te krijgen. En het is geen prettig ge zicht om steeds beslagen ramen, bruine plekken op de muur of schimmels in huis te hebben. Te veel vocht in huis wordt meestal veroorzaakt door een gebrek aan de wo ning of veroudering van de woning. Bijvoorbeeld door een lekkend dak, regen die door de muren heen komt, of een koude plaats waar vocht condenseert (koudebrug). Reparatie is meestal de beste methode om van een vochtpro- bleem af te komen. Een hoge grondwaterstand kan voor een natte kruipruimte (en dus voor te veel vocht in huis) zorgen. Vocht komt ook in de lucht tijdens het koken, de af was, het douchen, bij het drogen van de was en door transpiratie van mensen. Dit vocht moet door ventilatie het huis uit, elke dag weer. Verstandig is het dan ook om regelmatig het raam, of dat nu in de keuken is of in de kamer, een tijdje open te zetten. Over 'vocht' is in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum gratis een uitvoerige folder verkrijgbaar. r

Soester Courant | 1989 | | pagina 15