E ©moncmomtaal 4 I Asielzoekers raken langzamerhand al aardig ingeburgerd in Soest I Internationale Vrouwendag: Ontmoetingsdag voor alle Soester vrouwen! WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 17 Guleed Mohamud (25): 'Ik vind het wel leuk hier' Paard in de tuin Woensdag 8 maart in de Open Hof Vluchtelingenwerk Soest zoekt vrijwillig(st)ers Nieuwe firma in Soest L L bemiddelt per computer bij aankoop auto's, boten en caravans Geluidsoverlast Brandje aan Klein Engendaalweg LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION van de ven Ruim 70 aanvrag voor 'milieutegel' Nieuwe cursus EHBO Rode Kruis-colonne Radio's uit auto's Tompoucendag LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION Cvan de ven Gordelcontrole CAI-kast vernield 'Fikkiestokers' bij C-drie Vernielingen aan school Soesterberg Truiendief gepakt HEIMGANG Stel u voor: als Nederlander komt u - om welke redenen dan ook - van de ene dag op de andere terecht in een dorp of stad in een exotisch land dat u absoluut niet kent, met een taal waar van u geen woord spreekt of verstaat, met een ingewikkelde samenleving die in niets lijkt op wat u thuis gewend was, mensen die zich heel anders ge dragen, winkels vol goederen en le vensmiddelen die u nauwelijks thuis kunt brengen (en evenmin kunt beta len). U bent gevlucht uit een land waar oor log, honger en ellende aan de orde van de dag zijn en hebt het er tot dusver ge lukkig levend afgebracht, maar u bent volkomen afgesneden van uw familie, uw vrienden en kennissen, en hoort ook niets van ze, terwijl u weet dat ze onder uiterst beroerde omstandighe den moeten leven. De mensen om u heen bemoeien zich niet met u, met uitzondering van een handvol lotgenoten. Hoe blij zou u zijn met een paar mensen die zich iets van u aantrekken en u - zo goed en zo I kwaad als het gaat - proberen een I beetje te helpen...? I In ongeveer zo'n situatie bevinden zich I de 33 asielzoekers die Soest sinds vorig I jaar onderdak biedt. Ze wonen in kleine 1 groepjes bij elkaar in een paar flats, de meeste in het Smitsveen. Ze hebben het niet makkelijk, maar de meesten slaan I zich er doorheen en proberen er het beste van te maken. De toekomst is nauwelijks meer dan een zwart gat: mo gen ze blijven, moeten ze weer weg, zul len ze ooit hun land, hun familie, hun vrienden ooit nog terugzien? Eén van hen is Guleed Mohamud. Hij verblijft sinds vorig jaar mei in Soest en I was een van de eerste asielzoekers die hier onderdak vonden. Er is nog niet I beslist of hij mag blijven: zijn "procedu re" voor het verkrijgen van een officiële status als vluchteling loopt nog, en dat kan lang duren. Guleed is 25 jaar. Hij is afkomstig uit de Ogaden, een merendeels woestijnach tig gebied in de "hoorn" van Afrika, on der de heerschappij van de regering van Ethiopië. Guleed is in 1978, nadat hij van. school afkwam, met zijn familie I naar Somalië gevlucht, zoals honderd- I duizenden dat hebben gedaan. Zijn va der zit gevangen in Ethiopië; zijn moe der, zijn twee broers en zijn zusje ver- t blijven in een vluchtelingenkamp er gens in Somalië - waar weet hij niet. Hij kan er ook niet achter komen. Wat hij wel weet is dat de situatie in de Ogaden heel slecht is. Mondjesmaat sij pelt er wel eens nieuws door over de toestand daar, bijvoorbeeld via de BBC-radio, waar hij soms naar luistert, of uit de mond van vluchtelingen die na hem naar Nederland zijn gekomen. De Nederlandse media hebben nauwelijks belangstelling voor wat in dit afgelegen gebied gebeurt. Raad en daad Guleed kwam per boot via België in Nederland aan, werd eerst opgevangen I in Goes en vandaar kreeg hij in Soest een dak boven zijn hoofd en kon hij gaan proberen te wennen aan een lang durig verblijf in Nederland, bijna letter lijk als-een-kat-in-een-vreemd- pakhuis. Gelukkig ontmoette hij in de werkgroep Vluchtelingenwerk Soest een aantal Soesters die hem zoveel mo gelijk met raad en daad terzijde staan, hem helpen bij het ingewikkelde juridi sche gedoe van de procedure en vooral ook met de problemen die het dagelijks I leven met zich meebrengt. I Guleed spreekt in een mengeling van 1 Nederlands en Engels, waardoorheen uiteraard ook nog wel eens een woord Somalisch klinkt. Nu en dan springt Elske van Gorkum, een van de vrijwil ligsters van Vluchtelingenwerk Soest, bij om de vragen en de anntwoorden te verduidelijken. "In het begin was het erg moeilijk. We konden eigenlijk al leen maar thuis zitten en een beetje tele visie kijken. Boodschappen doen was heel ingewikkeld en je kon je alleen met een mondje Engels of Frans verstaan baar maken." Als een van de eersten volgde hij de les sen Nederlands in Trema, die door vrij willigster-docent Sjouk van Gorkum werden gegeven. Hij deed ook enthou siast mee aan het voetballen op het WZ-terrein, maar sinds een paar maanden heeft hij zijn "stek" gevon den: via een buurman kwam hij in kon- takt met de Soester Schaakclub (elke dinsdag in Credo) en hij neemt ook deel aan de regionale competitie. "Het gaat wel goed, maar ik heb niet veel tijd om thuis te oefenen. Er gaat veel tijd zitten in de taallessen," aldus Guleed, die drie dagen per week naar Utrecht gaat voor een intensieve taalcursus aan de univer siteit. Wachten, wachten, wachten Op de vraag hoe hij zich in Soest voelt antwoordt hij: "Het is voorlopig altijd maar wachten, wachten, wachten. Maar voor mij is dat niet zo moeilijk. Ik wil vooral in vrede leven, en zolang dat hier kan vind ik het goed." Wat hij het mees te mist? "M'n moeder. Ik denk altijd aan haar..." Hij weet niet goed of hij op timistisch kan zijn over de toestand in de Ogaden. Zowel in Ethiopië als in So malië woedt een burgeroorlog. Het zou beter kunnen worden als de regeringen van beide landen zouden verdwijnen, maar daar lijkt het nog niet op. Voorlo pig kan hij als politiek vluchteling, ver dacht van hulp aan verzetsstrijders, niet terug en zit er weinig anders voor hem op dan hier in Nederland zo goed mo gelijk een bestaan op te bouwen. "Nederlands is een verschrikkelijke taal," laat hij lachend weten. "In Soma lië heb ik nog vier maanden Italiaans ge leerd, dat was een stuk makkelijker." Niettemin spreekt hij intussen een ardig mondje Nederlands, wat hem in elk ge val in staat stelt gesprekken te voeren, boodschappen te doen en televisie te kijken. Wat dat laatste betreft: Neder land 3 is favoriet, nietalleen om de sportprogramma's, maar bijvoorbeeld ook om de rubriek "Paspoort (spe- V.r.n.l. Guleed Mohamud, Elske van Gorkum en Abdullahi Mohammed. ciaal voor buitenlanders). Zelfs naar "Den Haag Vandaag" kijkt Guleed soms met plezier. Zijn vriend en lotge noot Abdullahi Mohammed (21), die zich op het eind bij het gesprek voegt, is vooral geïnteresseerd in de sport. Hij voetbalt ook nog steeds op het WZ- veld. Kamelemelk lekkerder Boodschappen doen is niet zo simpel nog, ook al omdat er in de winkels hier nogal wat onbekende zaken worden verkocht. Aardappels bijvoorbeeld. "We gebruiken ze meestal als saus over de groente. En kamelemelk is veel lek kerder dan de melk die je hier kunt ko pen," vindt Guleed. "Er zit minder vet in." Soest vinden ze desondanks "leuk", over Nederland als geheel kunnen ze weinig zeggen. "We weten eigenlijk niet waarmee we het moeten vergelijken." In het algemeen zijn er geen of weinig problemen, al stuiten ze hier en daar nog wel eens op onbegrip. Pijnlijk was bijvoorbeeld het feit dat drie van hun lotgenoten graag wilden basketballen, maar dat liep op een teleurstelling uit. "Ze werden niet leuk opgevangen, zelfs een beetje weggepest," klinkt het. Twee van de drie doen nu niets, de derde is maar weer gaan voetballen. Guleed en Abdullahi zijn heel blij met de kontakten die ze tot nu toe in Soest hebben kunnen leggen. Het grootste deel daarvan vindt echter plaats met het "kantoor": het bureau van Vluchtelin genwerk aan de Smïtsweg. Wat ze in'elk geval op prijs zouden stellen is ais ze niet alleen eens op de koffie werden uit genodigd bij zomaar mensen in Soest, maar vooral ook als mensen de moeite zouden nemen hén op te zoeken. 'Er staat een paard in de gang' was ooit een karnavalskraker. Zodra dit feest achter de rug is, schijnt de edele vier voeter overbodig te worden en krijgt het een plaats in de tuin toegewezen. Een dergelijk beeld was althans vorige week te zien aan de Klarinet. Een bewo ner had een bezadeld paard 'aangehou den' en het in afwachting van de ruiter in zijn tuin gestald. Later bleek dat een meisje uit Soest haar paard onderweg was verloren. I De Internationale Vrouwendag (8 I maart) wordt niet gehouden maar ge- I vierd! Dat is althans de opvatting van I de Soester vrouwenraad die dit jaar de festiviteiten op 8 maart organiseert. [Voorheen was de organisatie in han- I den van een kleine groep vrouwen die I er keer op keer in slaagde een veelom- I vattend en afwisselend programma op I te zetten. De grote bezoerkersaantal- Ilen onderschrijven de waardering en de betekenis die de Internationale ■Vrouwendag in Soest in de loop van de ^jaren heeft gekregen. |De betekenis van de Internationale ■Vrouwendag én de hoeveelheid werk ■die in de voorbereidingen gaat zitten, ■rechtvaardigden de keuze om het orga- nisatie-comité verder uit te breiden. Via de Vrouwenraad is het gelukt nu alle I vrouwenorganisaties bij de opzet te be- trekken. Onder leiding van mevr. Wei- I dema, voorzitter van de Vrouwenraad, I heeft een goed bezette commissie we kenlang aan het programma gesleuteld. I Vooropgesteld doel was dat de Interna tionale Vrouwendag vooral de gelegen- heid zou moeten bieden om eens lekker 1 bij te komen en bij te praten. Immers, I aan studiedagen voor vrouwen is geen gebrek, maar wel aan ontspanningsmo menten In-step-tejater Een vluchtige blik in de plannen leert dat een groot deel van het programma spelenderwijs kan worden genoten. Hoofdmoot is het theaterstuk 'Gezins verpakking', gespeeld door het Step-in- tejater Eigenwijs uit Utrecht. Het bij zondere van deze spelersgroep is hun gewoonte om, nadat ze het stuk hebben gespeeld, het publiek uit te nodigen het samen met hen verder te spelen. De uit daging om mee te doen is groot, omdat een aantal maatschappelijke thema's (ditmaal gaat het om andere samenle vingsvormen) op een wel zeer prikke lende wijze voor het voetlicht worden gebracht. Door letterlijk "in het stuk te stappen" kunnen de deelnemers een heel andere visie opbouwen en op hun "eigen wijze" de afloop bepalen. Voorafgaand aan dit rondje theater houdt mevr. Hoogenhuizen een voor dracht, waarvan de tekst is geschreven door mevr. Konings ten behoeve van het 70-jarige bestaan van de Neder landse Vereniging voor Huisvrouwen in Soest. Met haar "bakerpraatjes" roept mevr. Hoogenhuizen een beeld op van de vrouw rond het jaar 1915. Haar aanstekkelijke verteltrant zal het publiek niet onberoerd laten. Dat er, behalve smakelijk gelachen, ook lekker gegeten kan worden past in de opzet voor een gezellige dag. Tussen tijds kan men rustig bijpraten, naar een korte video-film kijken of een rondje maken langs de Muurkrant (waarop vrouwen hun meningen, aktiviteiten of oproepen kwijt kunnen). Europa 1992 Op een Internationale Vrouwendag dienen gezelligheid en bezinning elkaar in evenwicht te houden. Het was deze keer niet moeilijk om een internatio naal thema te vinden dat alle vrouwen raakt. Gezien de ontwikkelingen bin nen de EEG, gaat er na 1992 ook voor vrouwen van alles veranderen. Wat en hoe is niet altijd duidelijk. Bekend is wel dat de te verwachten veranderingen voor Nederlandse vrouwen iets anders gaan betekenen dan voor de Turkse en/ of Marokkaanse vrouwen die in Neder land wonen. Daarom is gekozen voor twee sprekers die de beide groepen afzonderlijk zul len informeren. Voor de Nederlandse vrouwen zal de heer Boddendijk, lid van de Emancipatieraad en verant woordelijk voor vrouwenzaken binnen de EEG, uitvoerig op allerlei zaken in gaan. Ditzelfde doet mevr. Tuna, die af komstig is uit Turkije, voor de Turkse en Marokkaanse vrouwen. De eersten die met de veranderingen te maken krijgen zijn de meisjes die in 1990 18 jaar en ouder zijn. Zij worden geacht vanaf dat moment financieel zelfstandig te zijn. Reden voor hen om (zeker dit deel) van de Internationale Vrouwendag mee te maken. Kinderopvang Omdat 8 maart ait jaar op een woens dag valt is de kinderopvang een bijzon der punt van zorg. In het programma van de Internationale Vrouwendag is geen plaats voor kinderen! Maar moe ders hoeven zich geen zorgen te maken, want voor de opvang van hun kleine zo wel als van de schoolgaande kinderen is gezorgd. De kinderen kunnen zich ont spannen in een apart voor hen opgezet programma. Willen vrouwen van de kinderopvang gebruik maken, dan is het nadrukkelijk de bedoeling dat zij zich ruim op tijd aanmelden. De Internationale Vrouwendag wordt gevierd in de Open Hof, Veenbesstraat. Vanaf 14.00 uur is iedereen welkom. Het programma zal tot plm. 22.00 uur duren. Vanzelfsprekend kan men het programma ook op onderdelen bijwo nen. Aanmelden maaltijd: Op woensdag 1 maart (16.00-18.00 uur) en donderdag 2 maart (16.00-18.00 uur): tel. 22437 (mevr. ten Hove) en 13747 (mevr. Diekman). De kosten bedragen f5,- per maaltijd. Aanmelden kinderopvang: voorkinde ren van 0 tot 6 jaar kan men terecht in het voormalige kleutergebouw van de Rinke Tolmanschool. Kosten: f 1,- per kind. Schoolgaande kinderen kunnen na schooltijd terecht op de Rinke Rol- manschool, waar de stichting Jeugd zorg voor hen een apart programma verzorgt. Kosten per kind: f 1,-. Voor deze aanmeldingen gelden de zelfde tijden en telefoonnummers als voor de maaltijdopgaven. De Stichting Vluchtelingenwerk Soest, die zich bezighoudt met de opvang en begeleiding van asielzoe kers, is dringend op zoek naar gemo tiveerde vrijwilligfst)ers, die de asielzoekers terzijae staan tijdens hun asielprocedure en het leven in Soest. Gezocht worden mensen - vooral ook mannen - die bij voorkeur ken nis hebben van Frans en Engels en/ of Arabisch en enige interesse in an dere culturen, en die in het bezit zijn van een auto. Van de 33 asielzoekers die in Soest gehuisvest zijn heeft er één inmid dels de officiële vluchtelingenstatus gekregen. De anderen wachten nog op de uitkomst van hun procedure. De werkgroep die hen begeleidt be staat op dit moment uit slechts zeven mensen, van wie er vijf alleen over dag tijd hebben. Uitbreiding van de groep is zeer dringend gewenst! Wie geïnteresseerd is of vrijblijvend informatie wenst kan konrakt opne men met Vluchtelingenwerk Soest, Smitsweg 311/313, tel. 26053. Het kantoor is in ieder geval open op maandag van 14.00 tot 16.00 uur en op woensdag en vrijdag van 10.30 tot 12.30 uur. Fietsen De werkgroep Vluchtelingenwerk zorgt ook voor een stukje materiële begeleiding van de asielzoekers, die zelf van een klein bedrag moeten rondkomen. Daardoor is er nauwe lijks financiële ruimte voor iets ex tra's boven voedsel en kleding. Op dit moment is er vooral behoefte aan fietsen. Wie een bruikbaar rijwiel kan afstaan wordt daartoe hartelijk uitgenodigd. Eventuele financiële steun voor het "steunfonds" van de werkgroep is welkom op bankrekening 55.35.68.116 van de ABN-Soest, ten name van P.R.Ensdorf, p/a Van Goyenlaan 106, 3764 XL Soest. Sinds enige weken kent Soest een nieuwe firma, die zich richt op de be middeling bissen itoper|«fi verkopers van auto's, boten en caravans. Het is L L, genoemd paar dé compagnons Van Lemel en Looijsen, jonge Soester ondernemers die met hun bemidde lingsbureau een gat in de markt heb ben gevonden. "Bemiddelaars in roerend goed", zo omschrijven ze hun bureau officieel. Onder dat roerend goed moet in eerste instantie worden verstaan occasions op auto-gebied, een meestal ingewikkeld en onoverzichtelijk terrein, waarin par ticulieren zich niet altijd even succesvol bewegen. Ze worden overspoeld door een enorm aanbod van tweede-hands wagens, afkomstig van een groot aantal autobedrijven. Het vereist op z'n minst veel en intensief speurwerk om daarin precies die auto te ontdekken waarnaar men op zoek is, rekening houdend met uitgesproken wensen op het gebied van merk en type, kleur, bouwjaar, kilome terstand, prijs, etc. Voor alle particulieren die op deze uit gestrekte "markt" door de bomen het bos nauwelijks meer kunnen zien biedt L L uitkomst. De heren Van Lemel en Looijsen - ze kennen elkaar al jaren, o.a. door een gezamenlijk lidmaatschap van de voetbalclub - hebben als starten de ondernemers de handen ineengesla gen en hun bureau opgezet, dat overi gens ook voor de auto-vérkopers - de garagebedrijven - een uitkomst kan zijn. Computer-uitdraai De computer neemt bij L L een cen trale plaats in. Daarin worden van alle aangesloten garagebedrijven de aan- bod-gegevens opgeslagen en de zoe kende particulieren krijgen - kosteloos! - een computer-overzicht van alle au to's die voldoen aan de door hem opge geven wensen en verlangens. Ze weten aan de hand van de "uitdraai" dan pre cies waar ze de auto van hun keuze kun nen vinden, wat niet alleen een hoop gezoek, maar ook een hoop tijd be spaart. Eventueel adviseert L L ook bij de aankoop van een auto, boot of ca ravan. L L werkt overigens uitslui tend samen met gerenommeerde gera- De heren Van Lemel (r.) en Looijsen. gebedrijven die de BOVAG-garantie verlenen. Het computerbestand wordt wekelijks aangepast (in de toekomst mogelijk tweemaal per week), op basis van de ge gevens die de aangesloten garagebe drijven verstrekken. Voor deze bedrij ven heeft de efficiënte tussenkomst dan het voordeel van een stukje reclame, minder tijdverlies door onderhandelin gen die uiteindelijk niet tot verkoop lei den en uiteraard een uitbreiding van het aantal verkoopmogelijkheden. Per be drijf worden maximaal 50 auto's in het bestand opgenomen, al kan de samen stelling daarvan uiteraard steeds wisse len. Gratis Zoals gezegd worden de kosten van de ze unieke bemiddeling niet in rekening gebracht bij de particulier die de gege vens opvraagt. De computer-uitdraai wordt gratis verstrekt. De firma haalt haar inkomsten uit de vergoeding die de garagebedrijven afdragen voor het op nemen van hun aanbod in het compu terbestand. De heren Van Lemel en Looijsen heb ben beide de nodige ervaring opgedaan in de autobranche en komen dan ook beslagen ten ijs. Voor de opzet van de firma hebben ze veel medewerking ge had van Job Creation, de regionale or ganisatie die startende ondernemers op weg helpt. L L richt zich ook op Soest en wijde omtrek. Het kantoor van L L is voorlopig nog gevestigd op het huisadres van de heer Looijsen, Koninginnelaan 131. De fir ma is 's middags en 's avonds bereikbaar onder tel. 16494 en 's avonds ook onder tel. 23364. De politie werd in de nacht van zater dag op zondag te hulp geroepen door bewoners van de Van der Weijden- straat, die last hadden van de herrie in een van de naburige huizen. Daar was een feestje aan de gang, dat kennelijk was uitgelopen op een vechtpartij. Twee jongemannen waren volgens de politie slaags geraakt uit onenigheid over een meisje. De buren gingen kijken maar kregen de voordeur op pijnlijke wijze tegen zich aan, waarbij de ruit brak. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. De brandweer moest zaterdagmiddag in actie komen om het vuur te blussen in een stapel boomstronken aan de Klein Engendaalweg. De politie ondernam eerst een poging om de vlammen te do ven, maar dat lukte niet. De brandweer maakte het karwei af. 1.(1) P.C. Kuiper Ver heen 30,— 2. 3) Ted Troost Het lichaam liegt nooit 24,90 3. 2) Het aanzien van 1988 22,50 4. 6) Elseviers Belasting Almanak22,50 5. 5) Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 6. 4) Stephen Hawking Het heelal29,90 7. 7) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 8. JudithViorst Noodzakelijk verlies34,50 9. 8) Wim Kan De dagboeken 1957-1968 27,50 10. 9) SimonSchama Patriotten en bevrijders49,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel 12419 Libris De Complete Boekhandel. Tot en met 7 februari zijn bij de ge meente 70 aanvragen voor een milieu tegel binnengekomen. Het is de bedoe ling dat in maart gestart zal worden met het aanbrengen van de tegel bij hen die daar om gevraagd hebben. Door de milieutegel geven de bewoners aan dat zij zelf het trottoir onkruidvrij zullen houden en dat daar dus niet van gemeentewege met chemische bestrij dingsmiddelen gespoten mag worden. Het aantal van 70 lijkt nog weinig maar in verschillende straten, waaronder Aagje Dekenlaan en Oranjelaan, zijn nog akties gaande om als totale straat een milieutegel te krijgen. Aanvraagformulieren voor een milieu tegel kunnen afgehaald worden bij het gem. INFOrmatiecentrum aan de Steenhoffstraat en bij de Dependance Publiekszaken, Dorpshuis Soesterberg. Op 23 februari a.s. start het Rode Kruis-korps Soest/S'berg weer met een nieuwe cursus "Eerste Hulp Bij Onge lukken". Deze cursus wordt wekelijks gegeven in de'villa van het Ned. Rode Kruis "de Zonheuvel", Soesterbergse- straat 127 (naast Zonnegloren) op de donderdagavonden. Aanvang 20.00 uur. De duur van deze cursus is 15 we ken. Er bestaat nog voor enkelen de moge lijkheid om zich hiervoor op te geven. Zij die geïnteresseerd zijn in het geva rieerde werk van de Rode Kruis Colon ne en/of graag deze cursus willen vol gen, kunnen zich opgeven bij: Mevr. S.B. van der Zee, Joh. Poststraat 266, 3762 VT Soest, tel. 12721. Autokrakers zijn vorige week weer ac tief geweest. Uit vier auto's werd de ra diocassetterecorder gestolen. De wa gens stonden geparkeerd aan de Gems hoorn, Mevrouw Kuipers Rietberghof, Kornet en het Weteringpad. Eén van de radio's had een waarde van 900 gulden. De eigenaar (44) mist ook een zonnebril en een leeslampje. Aan de Willem Speelmanhof werd eveneens een auto opengebroken, maar de dader nam niets mee. De schade aan de wagen bedroeg daarentegen 280 gulden. Een 55-jarige man deed aangifte van vernie ling van zijn auto. De lak werd bekrast en een koplamp en de antenne begaven het onder het geweld van een onbeken de vandaal. Iedere donderdag 1 2) Dr. Kees van Kooten Zeven sloten22,50 2. 1(sabel Affende Eva Luna29,90 3. 3) Wim de Bie Schoftentuig 19,90 4. 4) Adriaan van Dis Zilver 24,50 5. 5) Gerard van 't Reve Bezorgde ouders 22,50 6. 7) Harry Mulisch De elementen ...34,50 7. H. Ruebsamen Op Scheveningen 27,50 8. 6) Jan Kuitenbrouwer Percies! 14,90 9.(10) Leon de Winter Kaplan10,— 10. 8) Liesbeth den Uyl Beppie van Vessem19,50 Winkelcentrum "Hartje-Zur -"itl. 12419 Libris. De Complete Boeknandel. De politie hield vorige week donder dagmiddag op diverse plaatsen in Soest een controle, waarbij speciaal werd ge keken naar het gebruik van de autogor dels. In negen gevallen was het mis, of raak, afhankelijk van hoe men 't be kijkt; de bestuurders en hun passagiers kregen een bon. Onbekenden hebben vrijdag j.1. de CAI-kast vernield op de hoek van de Frans Halslaan en de Paulus Potterlaan. De politie zag tijdens de surveillance de deur van de kast open staan. Personeel van het CAI-bedrijf werd gewaar schuwd, dat de zaak zou repareren. De politie greep vrijdagmiddag in bij het cultureel centrum C-drie aan de Willaertstraat, waar eeen aantal knaap jes in de leeftijd van 8 en 9 jaar bezig was een fikkie te stoken. Dat gebeurde bo venaan de buitentrap van het gebouw. De knaapjes werden thuis afgeleverd en de ouders op de hoogte gesteld. Mis schien helpt dat. Onbekenden zijn vorige week 's nachts de Postiljon-basisschool aan de Gene raal Winkelmanstraat in Soesterberg binnengedrongen. Ze vernielden een raam en besmeurden de wc's. Een dief, die eerder dit jaar een trui uit een kledingszaak aan de Van Weede- straat ontvreemdde, is opgepakt door de politie. De man, afkomstig uit Arn hem, bekende zijn ongeoorloofde daad, maar kon de trui niet meer teruggeven. Die had hij inmiddels verkocht. Het kledingstuk had een winkelwaarde van 89,90 gulden. Het is niet bekend of de dief de trui in de uitverkoop van de hand heeft gedaan. In 1941 door de Duitse bezetter gebouwd "soldatenhuis" aan de Kampweg 1 te Soesterberg. Het pand is uniek in Nederland door de Nazi-architectuur (Duits tra ditionalisme). Architectuurhistorisch van zeer grote waarde gezien de zeldzaam heid van het bouwtype en de bouwstijl, vanwege de aanwezige originele interieur- elementen en gezien de gaafheid van de hoofdvorm en de detaillering. Van beteke nis voor de nederzettingsgeschiedenis als herinnering aan de periode van de Duitse bezetting. De symmetrische voorgevel heeft in het midden een hardstenen bordes, geflan keerd door smeedijzeren lantaarns. Het interieur is nog grotendeels intact gebleven en bevat nog o.m. de originele thea terruimte, kelders, officiers-mess en ontvangsthal. De laatste heeft vloeren van car- rara-marmer en een cassette-plafond. In de theaterruimte treffen we nog de origi nele parketvloer, luchters en filmprojector, in de kelder o.m. een gemetseld flessen rek. Thans is het sterk beeldbepalend pand in gebruik als officierscasino en eigendom van het ministerie van Defensie. Levenslang gekluisterd aan dit huis met 2 ingangspartijen van sobibor onder een doorschietend oradour zadeldak boven 2 mauthausen paneeldeuren, met een roeden nachtlicht van maïdanek, 2 grüne schuilvensters vol auschwitz motieven - een achterhuis in treblinka-stijl met elf zetels in Berlijn: 't leven duurt langer dan levenslang. J.V.

Soester Courant | 1989 | | pagina 17