W aruóhocK WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 9 Kinderbios in C-drie De avonturen van Pim de Pinguin 'Op zoek naar de mens' Cursus zelf mode maken filologische 4r tuinbouwvereniging 't NUT Niet bij groente alleen Expositie bij Bauers Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Scheppend door de heemtuin Museum Oud-Soest Kraanzagen Kasteelconcert in Groeneveld Vrijwilligers Vakature Bank Vrijwilligerswerk en het milieu Belastinghulp FNV NJN: steenuilen tellen in polder Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Jeugdzorg Soest Moeders-voor- Moeders-fles Bijstandsvrouwen Filmhuis: 'Au revoir les enfants' Filmtheater Johanna Kruit te gast bij Poëziekring Cultureel Creatief Centrum )rganisatie Regelmatig komen mensen met vragen over de structuur van het centrum. Het kan b.v. voorkomen dat mensen die een zaal willen huren, worden doorverwe zen van de afdeling horeca naar de af deling cultuur of de technische dienst. Dit is voor ons een hele logische, orga nisatorische zaak, maar kan voor ande ren wel eens verwarrend werken. Daar om een korte uiteenzetting van de orga nisatie van C-drie. Het bestuur van C-drie is verantwoor delij k voor het totale beleid van het cen trum. De direkteur geeft samen met de staf gestalte aan dit beleid in samenwer king met de overige medewerkers. 'C-drie kent 5 hoofden van dienst (staf leden) m.n.: Hoofd administratie: J. Pijma Hoofd horeca: R. Schaatsbergen Hoofd cursussen: I. de Nooy Hoofd cultuur: I. Kramer Hoofd huishoudelijke/ technische dienst: H. v.d. Brink Deze hoofden van dienst leiden de ver- i schillende afdelingen. Als u vragen hebt, is het dus in de eerste plaats nood zakelijk om te weten in welke afdeling uw vraag thuis hoort. De administratie kan u hier natuurlijk een handje bij hel pen. Wie goed en deskundig geholpen wil worden en de juiste antwoorden wil i krijgen op zijn of haar vragen richt zich op de juiste persoon. Zijn uw vragen van meer algemene aard of zijn ze zeer dringend van aard dan vindt u de weg naar de direkteur E. Dienaar. C-drie is er tenslotte voor u. Expositie Ashley Het echtpaar Peter Galina Ashley exposeert momenteel in C-drie met hout- en metaalsculpturen, schilderen en tekeningen. In de vitrines zijn tevens de boeken te vinden, die Galina schreef over het onderwerp wat voor haar en Peter van Groot belang is in hun werk: "op zoek naar de mens". De boeken zijn geïllustreerd met foto's en tekeningen, die als overdrukken te koop zijn. Ook de boeken zelf, er zijn vier titels, zijn te koop. Wie meer wil weten over de ideeën en achtergronden van het kun stenaarsechtpaar kan op 18 februari naar een (proef-)presentatie van het muzikaal verhaal "OP zoek naar de mens" komen. Galina, die alle teksten schreef, en de troubadoursgroepen Twinckel, die ook al op de opening te beluisteren waren, presenteren dit ver haal geheel onder eigen beheer. De be doeling uiteindelijk is om het in het na jaar in theaters in het land op te voeren. De expositie van Peter Galina loopt tot 27 februari. Bios Tot onze grote verrassing bleven de kinderen maar komen voor de eerste film van de kinderbios. Uiteindelijk zat de Grote Zaal tjokvol, voordat de te kenfilm van start kon gaan. Ook a.s. vrijdag vertonen we een tekenfilm: "De avonturen van Pim de Pinguin". Leef tijd - tot lOjr. Aanvang 15.45 uur. Toe gang f 2,50. Reserveren is mogelijk. Ontwikkelingen cursussen De cursussen voor tekenen, boetseren, dansen, fotografie enz. zijn de laatste ja ren sterk gegroeid. Die groei was in 1988 en begin dit jaar zo groot dat er wachtlijsten aangelegd moesten wor den. Een nieuw fenomeen voor het cul tureel centrum. Op grond van de sterke groei werd het mogelijk de cursussen met 15% uit te breiden. De overheid van Soest behoeft daar niet voor te be talen, omdat de goede exploitatie van het cursuspakket de kosten voor die uit breiding zelf verdient. Ook dit feit is nieuw. Kostendekkend werken staat hoog in het vaandel en C-drie heeft be wezen, dat veel aktiviteiten voor een groot deel kostendekkend gemaakt kunnen worden, het cursuspakket van C-drie zou op grond van de ontwikke lingen voor de komende jaren uitge breid kunnen worden. Het gebouw van C-drie is echter te klein voor deze uit breiding. De afdelingen cultuur en ho reca worden te veel belemmerd in het uitvoeren van de werkzaamheden als de cursussen groeien. Daarom moet er bij 750 inschrijvingen een onverbiddelijke stop van cursisten gehanteerd worden. En dat punt is bereikt. Een verdere groei is alleen mogelijk indien er uitge breid kan worden voor de horeca en de afdeling cultuur. Wie had dit ooit ver wacht dat het nieuwe centrum zo'n suc ces zou worden? Administratie Het is alweer een aantal jaren geleden, dat de administratie begon te werken aan automatisering. Een eerste compu ter werd aangeschaft. Heel voorzichtig begon de ombouw van het administra tieve werk van handmatige naar elec- tronische verwerking. Na veel vallen en opstaan durft C-drie nu te beweren dat de automatisering redeling voltooid is. Vanuit bestaande programma's werden nieuwe programma's ontwikkeld die speciaal zijn toegeschreven op onze or ganisatie. Eerst bij een goede en uitge kiende programmering gaat de admini stratie tijdwinst maken. Die winst kan vervolgens gebruikt worden om meer tijd vrij te maken voor de bezoekers. De klantvriendelijkheid groeit zo aan meerdere kanten. Een goed georgani seerde administratie voorkomt veel problemen. Alleen al een goede cursis tenadministratie is van vitaal belang. C-drie is steeds professioneler gewor den en daar zijn we best een beetje trots op. Horeca Een goed voorbeeld van het samengaan van de afdelingen cultuur en horeca is het weekeinde van de musical Rozen- weelde. Het waren succesvolle uitvoe ringen met tot driemaal toe een bom volle zaal. Voor de afdeling horeca be tekende dit een ware krachtmeting. Zo wel de drukke bowling als het theater publiek en een landelijke conferentie van 70 personen moest, vaak tegelijker tijd, worden voorzien van "een natje" en een "droogje". Er waren dagen bij Deze tekenfilm gaat over het leven van Pim, 'n kleine pinguin, zijn ouders, zijn verstrooide opa en z'n vriendinnetje Fi- fie. Ook al is Antartica een koud en ruig land, toch is de pinguin-kolonie een vrolijke boel en beleeft Pim er dolle avonturen. Pim is een haantje de voorste. Hij loopt thuis weg, ziet een helicopter aan voor een mens en komt zo in contact met een wetenschappelijke expeditie. Als Pim door de professor wordt thuisgebracht, krijgt hij van vader voor z'n billen. Hij gaat naar de pinguinschool waar opa de kleintjes leert welke dieren gevaarlijk zijn. Tijdens het speelkwartier sluipt hij weer weg om met zijn vriend Tobi de sledehond te gaan spelen. Fifie gaat mee en ze ontsnappen maar net op het nippertje uit de klauwen van de roofvo gels. Eigenwijze Pimmetje wil net als de meeuwen leren vliegen en belandt sa men met Fifie op een drijvende ijsberg. Hier worden ze aangevallen door een zeeleeuw, maar tenslotte ook weer ge red door een orka. De beelden van de schitterende teken film 'Pim de pinguin' zijn van Russisch- Japanse herkomst. "Pim' is te zien op 17 februari in de Kinderbios en is ge schikt voor kinderen tot 10 jaar. De film duurt 60 minuten en begint om 15.45 uur. Toegang f 2,50. Zaterdag 18 februari a.s. vindt er een bijzondere voorstelling plaats in het cultureel centrum C-drie te Soest. Het betreft hier een try-out van een geza menlijke productie van Galina Ashley en "Twinckel", getiteld: "In Search of the Human" of "Op Zoek naar de Mens" - een muzikaal verhaal. Het is in deze voorstelling alsof er een sprookjesboek wordt opengeslagen, waaruit het sprookje wordt voorgelezen van de prins en de prinses, die elkaar pas na het overwinnen van allerlei moeilijkheden kunnen bereiken. Het is echter tegelijkertijd het verhaal van een man en een vrouw, die eerst zichzelf moeten overwinnen om de ander voor zich te kunnen winnen - de eeuwige De modeschool Pour la femme start binnenkort met een cursus zelf mode maken. De lessen zullen worden gege ven in de Vijverhof aan de Klarinet. Op welke avond de cursisten wekelijk bij elkaar komen is nog niet vastgesteld. Er is nog een aantal plaatsen vrij. De cursus bestaat onder meer uit pa troonknippen, naaien, afwerken en dergelijke werkzaamheden. De cursis ten mogen zelf bepalen welke kleding ze willen maken. Voor opgave en meer informatie, tel. 035-49233. van meer dan 1000 bezoekers. Een gro te uitdaging voor de horeca is ook om tijdens de pauze alle uit de zaal stro mende bezoekers in korte tijd aan een drankje te helpen. Met meerdere ver kooppunten en goed geïnstrueerd per soneel lukt dit, hetgeen bijdroeg tot een zeer geslaagd weekeinde. Een week la ter was er in dezelfde zaal een geheel andere activiteit. Van 's morgens 9 tot 's middags half vier werd een poppen- beurs georganiseerd, waar ongeveer 500 bezoekers op afkwamen. De hore ca is op zo'n dag druk met liters vers si naasappelsap, honderden broodjes en vele honderden koppen koffie. Een duidelijk bewijs dat C-drie multifunc tioneel is en dat met name de horeca een geheel eigen gezicht en stijl heeft met vele mogelijkheden. De moeite waard om dat eens uit te pr.oberen, zo wel voor particulieren als voor over heidsinstellingen en bedrijven. Werk van cursisten te zien in C-drie In de maanden maart en april kunt u weer een expositie bekijken van cursis ten werk, 18 maart t/m 7 april. De cur sisten van zeefdrukken en fotografisch zeefdrukken zullen hun werkstukken met veel trots tentoonstellen. Ook deze keer zijn deze prachtige kunststukken te koop. Er zal een verkooplijst aanwe zig zijn. Zaterdag 18 maart wordt de ex positie ingericht onder leiding van de docenten Fred Ros en Nol Visser. Woensdag 22 maart zal de expositie of ficieel geopend worden. Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. "Twinckel". speurtocht naar de volmaakte ander! Als kleurrijke plaatjes worden de avon turen van de man en de vrouw bezon gen in een aantal liederen, die het ver haal illustreren. De teksten van "In Search of the Human" zijn geschreven door Galina Ashley uit Zeist, die in de voorstelling ook het verhaal vertelt. De troubadoursgroep "Twinckel" uit Laag-Keppel, die de muziek geschre ven heeft, zal de liederen uitvoeren. Voor reserveringen kan men bellen tel. 22188. De voorstelling begint om 20.00 uur en kost f 12,50. De leden van de biologische tuinbouw vereniging 't Nut verbouwen al elf jaar op het terrein aan de Jachthuislaan met van het weer afhankelijk sukses, maar met onveranderd genoegen hun eigen groente en klein fruit, 't Nut is niet het enige volkstuinencomplex in Soest, en omgeving, maar wel het enige complex waar biologisch getuinierd wordt. Dat heeft twee voordelen: omdat je precies weet wat je in de grond stopt (geen kunstmest en geen chemische be strijdingsmiddelen) weetje ook precies wat je oogst: gezonde, rijke, verse groentes. Het milieu wordt niet ver vuild; ze tuinieren niet tegen de natuur in, maar in samenwerking met de na tuur. Ook is voor velen het sociale aspekt van tuinieren niet onbelangrijk: op de tuin helpen ze elkaar door ervaringen uit te wisselen, door soms samen een ge meenschappelijke klus aan te pakken, en door gewoon een babbeltje over ie mands privéleven (voor wie daar de tijd voor wil nemen). Ook buiten de tuintjes en buiten het tuinierseizoen zoeken ze elkaar wel eens op: onlangs vond bij voorbeeld de nieuwjaarsreceptie plaats, inmiddels al een traditie. Verschillende leden hadden iets te eten voorbereid, een taart, een cake, exquise hapjes; er wordt een kopje koffie geschonken en later een drankje aangeboden, en in alle hoekjes van het gebouwtje van Tempo Team vinden geanimeerde gesprekken plaats over de meest uiteenlopende on derwerpen. Mevrouw Riet Beijer, eige naresse van het wijn/bier winkeltje aan de Koninginnelaan, hield een geani meerd en enthousiasmerend betoog over het zelf maken van wijn: hoe een voudig dat is, hoe goedkoop en hoe lek ker, want natuurlijk liet ze proeven van enkele door haarzelf gemaakte wijnen. Op het complex is nog ruimte voor nieuwe leden. Bel voor inlichtingen: tel. 15002 ('s avonds). Sinds enige weken stelt Froa Masten broek uit Laren een gedeelte van haar aquarellen ten toon in restaurant Bauers aan de Burg. Grothestraat 55 te Soest. Diverse ontwerpen zoals bloem- boeketten en poppen, maar ook stille vens maken deel uit van haar collectie. Froa Mastenbroek ontving haar oplei ding bij verschillende Gooise kunste naars, waaronder Grada Bouman, Wim van Aken en Leo v.d. Berg. Het afgelo pen jaar hield zij o.a. een zomerexpo in de theetuin te Weesp. Haar werk hangt in een sfeervolle om geving en maakt een bezoek aan Bauers extra de moeite waard. De expositie loopt tot en met 31 maart a.s. en is dage lijks te zien van 12.00 tot 22.00 uur. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE De belangstelling voor natuurtuinen is de laatste jaren enorm toegenomen. Vele heemtuinen, natuurtuinen en wil de plantentuinen zijn voor het publiek opengesteld. Vaak zijn deze tuinen meerdere hectaren groot, waardoor de bezoekers nogal eens de indruk krijgen dat een dergelijke tuininrichting bij hen Stecnhoffstraat 46 Een oude zaagmethode is het kraanza gen, waardoor van bomen planken ge maakt worden. Een zaagstelling op manshoogte, waarop de te verzagen balk of boom lag. Op de boom stond de bovenzager en er onder de trekker. Met een breed en lang zaagblad aan bei de zijden voorzien van een handvat werd de boom in de lengte doorge zaagd. Door de breedte van het zaag blad bleef deze recht in de zaagsnede en kon er vrij nauwkeurig gezaagd wor den. De voorloper van de kraanzaag was de raamzaag. In een rechthoekig houten raam was een smal zaagblad ge spannen. Het was moeilijk hiermede recht te zagen. Het zagen was niet onge vaarlijk. De zaagstelling was erg wan kel. Het zaagsel werd opgevangen en gebruikt als brandstof. Later werd het zagen gemechaniseerd. Eerst door de windzaagmolens, later de stoomhoutzaagmolen. Nu drijven elektromotoren de zagen aan. Toch bleef de kraan- en raamzaag nog lang in gebruik, voorval bij die werkzaamheden, waarbij in kromme lijn gezaagd moest worden, zoals in de wagenmakerij. In Museum Oud Soest, bij expositie "van Wagenmakerij tot karosserie be drijf' staat een oude kraanzaag opge steld, die voorheen bij een wagenmake rij in gebruik was. Museum Oud Soest aan de Steenhoff- straat is geopend zaterdags en zondags van 13.30 tot 17.00 uur. vanwege ruimtegebrek niet mogelijk zou zijn. Feiko van der Woord, spreker voor de Groei en Bloeilezing op dinsdagavond 21 februari a.s., heeft het wel aange durfd: hij herschiep zijn grasveldje met nette bordertjes in een 200 m2 grote wilde plantentuin met heideveldje, moeras, kalkarm bosgedeelte, kalkrijke "zuidlimburgse holle weg", heuvels, dalen en vijvers. Het geheel is natuurlijk kleinschalig, maar al met al biedt de tuin plaats aan zo'n honderd algemene en minder algemene inheemse planten. Tussen het aanleggen, onderhouden, determineren en rubriceren door vond hij nog tijd om van de werkzaamheden en van de resultaten reen groot aantal dia's te maken. Door middel van deze diaserie (met overvloei-projektie) wordt het verhaal van deze tuincreatie wel zéér boeiend. Aan de orde komen o.a.: de opbouw van de natuurtuin, het gebruik van kalkarme en kalkrijke grondsoorten, pH-meting, al dan niet bemesten, hoe komt men aan planten zonder in conflicht te raken met de Na tuurbeschermingswet of Natuurbe scherming in het algemeen. Deze onderwerpen worden afgewisseld met voorbeelden van vele wilde kruid- achtigen, struiken en bomen. Ook pad destoelen, vogels, insekten en zoogdie ren (die vanzelf uw tuin kunnen gaan bevolken) zijn door Feiko van der Woord vereeuwigd. De lezing zal plaatsvinden in de boven zaal van het Medisch Centrum aan de Nieuweweg hoek Smitsweg en is voor leden van Groei en Bloei gratis toegan kelijk. Niet-leden kunnen deze avond meebeleven voor slechts f 3,-. De aan vang is 20.00 uur en komt u, in verband met de beperkte plaatsen, vooral op tijd. Op zaterdag 18 februari vindt in de Hasselaerzaal van Kasteel Groeneveld in Baarn weer een "Kasteelconcert" plaats. Solisten zijn Theodora Geraets, viool en Carlos Moerdijk, piano. Zij spelen werken van Mozart, Prokofieff, Saint- Saëns en Richard Strauss. Aanvang: 20.15 uur. Entree: f 13,50; cjp/65+ f 12,—. Evenals in 1986 en 1987 zal de LVV, (Landelijke Vereniging Vrijwilligers- centrales) van 21 maart '89 tot 21 maart '90 een grote publiciteitscampagne voeren. In de campagne zal uitvoerig aandacht worden besteed aan de moge lijkheden om vrijwilligerswerk te doen in de natuur- en milieusektor. Daaraan zal tevens medewerking verleend wor den door een groot aantal organisaties uit die sektor. Doelstelling van de campagne is op nieuw imageverbetering van het vrijwil ligerswerk én werving van nieuwe vrij willigers. Vanzelfsprekend zal ook de Vrijwilligers Vakature Bank Soest in haken op deze grootscheepse campag ne. Op welke wijze dit zal gebeuren is nog niet helemaal duidelijk, zeker is wel dat dinsdag 21 maart a.s. de WB-Soest bijzonder veel aandacht zal geven aan het vrijwilligerswerk in natuur en mi lieu. We zijn op die dag geopend van 9.00 tot 22.00 uur. Meer informatie kunt u verwachten in één van onze ko menden kranteberichten. Is uw belangstelling voor het werken in de natuur gewekt, of wilt u ook iets doen tegen de milieuwvervuiling? Komt u eens praten met één van de me dewerkers van de stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest. De vakature- bank is gevestigd in het cultureel cen trum C-drie, Willaertstraat 49, tel. 12630. Openingstijden: maandag, dinsdag, donderdag van 10.00 - 12.30 uur en 13.30 -15.30 uur. Vrijdag 11.00 - 12.30 uur. Graag willen we u wijzen op onder staande vrijwilligersjobs. 1/101. Coördinator gezocht bij na tuurbeschermingsinstituut. 2/103. Hoofd van de verbindings dienst gezocht bij internationale hulp organisatie. 5/101. Gilde-Eemland zoekt 50+ers om mee te doen aan het Gilde-projekt. Doelstelling van het projekt is het aan bieden van kennis en ervaring door ou deren aan vooral jongeren. Mannen en vrouwen ongeacht leeftijd kunnen meedoen. 5/109. Vrij williger m/v gevraagd om eenmaal per week met een klein groep je kinderen op school te lezen. 6/108. Welke vrijwilliger wil be roepskracht assisteren bij het geven van voetbaltraining aan groep jongens, (moeilijk lerenden). 7/115. Vrijwilligers m/v gezocht om kinderaktiviteiten te organiseren en te vens de verzorging van de dieren op zich te nemen. 12/104 Vrijwilliger m/v gezocht om de tuinen van de peuterspeelzalen te onderhouden. 12/103. Vrijwilligers m/v gevraagd om onderhoud te plegen aan bossen en heide en samen met anderen het beheer te voeren over natuurreservaat. 17/101. Gastvrouwen en gastheren gevraagd in verzorgingsflat. 17/103. Vrijwilligers m/v gevraagd in tehuizen voor ouderen. Werkzaam heden zijn van uiteenlopende aard, voorop staat echter het kontakt met de oudere. Informatie over bovenstaande vakatu- res uitsluitend via de Stichting Vrijwilli gers Vakatures Bank Soest. Ook dit jaar kunnen de FNV-leden weer profiteren van de FNV-belasting- hulp. Zij worden gratis geholpen bij het invullen van het aan hen toegezonden aangiftebiljet voor de inkomstenbelas ting (A- of E-biljet), of vermogensbe lasting (B-biljet). Ook voor T-biljetten kan men terecht. Dat invullen is voor veel mensen een groeiend probleem, want de belastingbepalingen verande ren voortdurend. De biljetten worden alsmaar ingewikkelder en onoverzich telijker. De FNV geeft haar leden al jaren de mogelijkheid de kosten van betaalde hulp voor het invullen van het biljet uit te sparen. Verspreid over het hele land staat ieder jaar een corps van circa 4500 speciaal opgeleide kaderleden klaar om andere FNV-leden met het invullen van het A-, E-, B- of T-biljet te helpen. Met de hulp van dit korps deden vorig jaar maar liefst 86.000 FNV-leden hun voordeel. De toeloop voor dit uniek stuk dienst verlening neemt van jaar tot jaar toe. Dat komt omdat de FN V-belastinghulp in de loop der jaren een uitstekende naam heeft opgebouwd. Ook bij de be lastingdiensten zelf, waar men graag ge bruik maakt van de inzichten en erva ringen van het FNV-korps. De FNV-leden in Soest en Soesterberg die van deze service gebruik willen ma ken, kunnen zich voor het maken van een afspraak aanmelden bij: B.G. v. Hees, Gallenkamppelsweg 15, tel. 14027, Soest; P.R. Spijker, Schaep- manstraat 22, tel. 15695, Soest; Soes terberg: Postweg 73, tel. 03463-53706. De afdeling Amersfoort van de NJN gaat binnenkort de polder Zeldert in ventariseren op de aanwezigheid van steenuilen. Men wil weten waar de meeste uilen zitten en of dat al dan niet betrekking heeft op de hoeveelheid knotwilgen ter plekke. Het onderzoek in Zeldert maakt deel uit van een landelijke actie en wordt be geleid door de vogelwerkgroep. In to taal doen 65 afdelingen aan het onder zoek mee. De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie organiseert nog veel meer excursies in de natuur. Verder worden zomerkampen gehouden en geeft de NJN boekjes uit. Voor informatie over de NJN, tel.033- 755248. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 16 februari: Van 9.30 - 11.30 uur is er weer de vol wassenen knutselklub. Dit kost f 2,50. De school "de bron" komt er vandaag een "beestenboel" van maken. Vrijdag 17 februari: Net als op dinsdag kunt u vandaag van 9.30 - 11.30 uur naar de peuter/ouder- aktiviteit komen. Samen met je kleinste kind(eren) kunt u komen spelen en pra ten met anderen ouders en kinderen. Het kost 3 gulden. Vanmiddag komen twee kinderen hun verjaardag vieren. Zaterdag 18 februari: Natuurlijk kan je vandaag vrij komen spelen. Van 13.30 tot 16.00 uur. Het kost 1 gulden en je krijgt wat te snoepen en limonade. Drie kinderen vieren hun verjaardag op de boerderij. Dinsdag 21 februari: Van 9.30- 11.30 uur de peuter/ouder- aktiviteit. De Desmond Tutu school komt vanmiddag voor ons natuur edu- katie projekt. Woensdag 22 februari: De kinderen van de St. Carolusschool beginnen hun schooldag op de kinder boerderij. Met 62 kinderen sterk ko men ze er een beestenboel van maken. Van 14.00 tot 16.00 uur is er de toneel middag. Vanmiddag komt nu echt de playbackshow! Kom allemaal naar de boerderij, (entree 1 gulden). Stichting postbus 250 - 3760 AG De Vangrail, Nachtegaal weg 8c, tel. 17615 Donderdag 16 februari: sieraden ma ken voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Tijd: 4 uur tot half 6. Kosten: f 1,25. Sieradenkursus voor volwassenen. Tijd: 19.30 tot 21.00 uur. Kosten: f 35,- voor 6 lessen. Van tevoren opgeven. Zaterdag 18 februari: bingo. Gezellig heid en leuke prijzen! Tijd: 20.00 uur. Maandag 20 februari: naaien en knip pen voor volwassenen. Tijd: 19.30 tot 21.45 uur. Kosten: f 2,50 per keer. Dinsdag 21 februari: breigroep voor volwassenen. Tijd: 20.00 tot 22.00 uur. Kosten: f 1,50 per keer. Woensdag 22 februari: instuif voor kin deren van 4 t/m 12 jaar. Kosten: f l— Tijd: 2 uur tot half 4. De Praatpaal, Smitsweg 311/313, tel 19546 Donderdag 16 februari: kookkursus voor kinderen van 6 t/m 9 jaar. Er kun nen nog enkele kinderen meedoen. De kursus kost f 15,— voor 8 lessen op de donderdagmiddag van 4 uur tot half 6. Maandag 20 februari: maandagavond- soos voor verstandelijk gehandicapten. Tijd: 20.00 tot 22.00 uur. Kosten: f 1,50 per avond. Dinsdag 22 februari: tieneravond van 12 t/ 16 jarigen. Tijd: 19.00 tot 21.30 uur. Kosten: f 1,—. Woensdag 22 februari: instuif: knutsel- middag voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Tijd: 2 uur tot half 4. Kosten: f 0,50. Het Kruispunt, Albert Cuyplaan 200, tel. 21987 Donderdag 16 februari: tienerinloop voor 12 t/m 16 jarigen. Tijd: 16.00 tot 17.15 uur. Vrijdag 17 februari: knutselclub voor kinderen van 4 t/m 8 jaar. Tijd: half 3 tot kwart voor 4. Kosten: f 1,—. Zaterdag 18 februari: creatieve och tend voor buitenlandse meisjes van 12 tot 20 jaar. Tijd: half 10 tot half 12. Kosten: f 2,50. Dinsdag 21 februari: inloopmiddag voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Knut selen, spelletjes enz. Tijd: 4 uur tot half 6. Woensdag 22 februari: instuif: stickers en stempels maken voor 4 t/m 12 jari gen. Tijd: 2 uur tot half 4. Kosten: f050. Het wordt nu nog eenvoudiger om aan "Moeders voor Moeders" deel te ne men. De fles, waarin de deelneemsters hun urine verzamelen, is namelijk dras tisch veranderd. De nieuwe fles heeft een handiger (smaller) formaat en is lichter. Door de verbeterde schroefdop bestaat er vrijwel geen kans op lekkage. Aan de deelneemsters worden nu wat meer flessen uitgereikt, zodat zij elke dag een schone fles kunnen gebruiken. De flessen worden afgeleverd in een praktische, smalle houder. "Moeders voor Moeders" doet op nieuw een oproep aan alle vrouwen die nog geen vier maanden zwanger zijn, om hun urine af te staan. Hoe meer vrouwen dat doen, des te meer kans, dat andere vrouwen hun liefste wens - zwangerschap - in vervulling kunnen zien gaan. Inlichtingen: via het gratis te lefoonnummer 06-0228070 of via de plaatselijke informatrice: G. van Ben- them, Spoorstraat 9, Baarn. Tel. 02154-15802. De werkgroep "Vrouwen in de Bij stand" Soest/Soesterberg organiseert op woensdagochtend 22 februari van 9.30 tot 11.30 uur een bijeenkomst op het adres Kamperfoeliestraat 47. On derwerp: "Herintredende vrouwen". Aanwezig op deze ochtend is mevrouw R. Green, die zal vertellen over de op leidingen voor vrouwen aan de A.L. de Jong-school te Utrecht. Inlichtingen: tel. 17432. De Vereniging Artishock, Sleenhoffstraal 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren l/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98, 3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 16 februari: Frankrijk 1944. Na de Kerstvakantie maakt de 12-jarige Julien op de katho lieke kostschool kennis met Bonnet, een nieuwe leerling. Hoewel Julien hem in eerste instantie niet mag, worden het goede vrienden. Bij toeval ontdekt Ju lien dat Bonnet joods is, een gegeven waar ook de keukenknecht achter komt. Deze geeft dit aan bij de Gestapo, die daarop een inval doet. Bonnet, twee medeleerlingen en het hoofd van de school worden meegenomen. Juist doordat regisseur Louis Malle zo sober filmt vermijdt hij alles wat ook maar riekt naar vals sentiment. Er lijkt niet zoveel te gebeuren, maar in feite gaat het om leven en dood, om schuld en het verliezen van onschuld. Doordat Malle de kijker zo beheerst naar het on vermijdelijke einde voert, wordt de pijn steeds schrijnender. Vooral de slotbeel den van de in de vrieskoude staande jongens, die beseffen wat er gebeurt, brandt Malle met grote precisie voor al tijd op het netvlies. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree f 6,-; leden/cjp/65+ f 5,-. Filmagenda: do. 23 febr.: "Candy Mountain"; do. 2 mrt.: "De Vuurpaarden"; do. 9 mrt.: "Amadeus"; do. 16 mrt.: "El amor Brujo"; do. 17 mrt.: "Le bal". Vrijdag 17 februari: De titel van deze film mogen wij niet vermelden, maar een komedie film waarin Madonna de hoofdrol heeft is zeker de moeite waard. In deze film speelt Madonna de wereld wijze meid Nikki Finn, een dartele on deugd die met een pruilmondje hoge giechels lacht. Ze is zojuist uit de gevan genis ontslagen, waar ze een straf heeft uitgezeten voor een niet begane mis daad. Huppelend verlaat zij het ge bouw. Advokaat Loudon dient ervoor te zorgen dat Nikki rechtstreeks vanuit haar cel op de bus stapt. Ze moet zo snel mogelijk de stad uit, voordat zij een nieuwe misdaad kan begaan. Wat Loudon zich echter niet realiseert is dat zijn o zo geordende wereldje op het punt staat in te storten. Aanvang: 21.00 uur. Reserveren (na 20.00 uur): tel. 19577. Entree f 6,-; cjp/65+ f 5,-. Johanna Kruit. De dichteres Johanna Kruit (48) uit het Zeeuwse Biggekerke publiceert sinds 1970 haar poëzie. Zij schrijft begrijpe lijke, melodieuze en melancholieke verzen, die vaak gesitueerd zijn bij de zee, aan het strand. Liefde en dood zijn de hoofdthema's van een bloemlezing uit haar werk "Landgrens" (1970-1980). In 1985 verscheen bij Thomas Rap een bijzon der knappe bundel van haar hand, "Omtrent het getij", waarin haar jeugd en haar ouders centraal staan. Op een zuivere en subtiele toon worden gevoe lens van afwijzing en herkenning ten aanzien van de overleden ouders ver woord. Haar laatste bundel "Voorheen te Ori- sande" (Thomas Rap, 1987) bestaat uit vier cycli van acht gedichten, gegroe peerd in vier afdelingen: voorjaar, zo mer, najaar en winter. Orisande is een "verdronken land", dat symbool staat voor het gedicht dat veroverd wordt op het wit van het papier, zoals het land veroverd wordt op het water. Het gaat in deze bundel voortdurend om verle den en herinneringen, om verdwijnen en vasthouden, om blijven en voorbij gaan. Het landschap heeft daar alles mee te maken. Zelf schrijft Johanna Kruit aan de Poë ziekring: "Mijn eerste bundel jeugd poëzie zal in april verschijnen. Momen teel ben ik bezig met totaal ander werk dan in voorgaande bundels. De vormen zijn wat veranderd, het thema even eens: vervreemding, schizofrenie." Deze boeiende dichteres wordt op vrij dagavond 24 februari a.s. in het Jazzca fé aan de Stationsstraat 42 in Amers foort ingeleid door Jan Visser uit Soest. Aanvang: 20.00 uur. Toegang: vijf gul den.

Soester Courant | 1989 | | pagina 9