ju arttóhocK WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 14 WOEN 'Takkenbeeldenen sieraden in Soester galerie Dubbel-expositie in Anna Paulownahuis Volksuniversiteit Sóest/Soesterberg Voorjaarscursussen Vergadering VARA Workshop poëzie in C-drie Museum Oud-Soest De malle Jan Vrijwilligers Vakature Bank Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Donderdag 9 maart Informatie over Tanzania-project Derde Wereldgroep 'Centrum voor acupressuur' start nieuwe cursussen Filmhuis: 'Candy Mountain' Daling aantal werkzoekenden Iets te koop ofte geef? Plaats een Kleintje in de Soester Courant Anneke Swart met expositie in ziekenhuis Zonnegloren Vervuilde grond, wat doen we ermee? "Koffie drinken met de boswachter" Lezing in Mayindra Cultureel Creatief Centrum Beleid C-drie krijgt dit jaar een budget finan ciering. Voor zo'n financiering moet een instelling voldoen aan bepaalde voorwaarden. Een van die voorwaar den is dat het centrum een goed beleids plan moet hebben voor de komende 4 jaar. Elk jaar kan dan aan de hand van voortgangsverslagen bezien worden of het centrum aan de eisen van de over heid voldoet. C-drie kende vanzelf sprekend goede beleidslijnen, omdat het succes zonder beleid niet mogelijk is. Maar nu we meer ervaring hebben opgedaan en we opnieuw over de ko mende periode van 4 jaar nadenken komt overduidelijk naar voren dat het huidige succes is geboekt op een basis van het oude dorpshuis. En die situatie is niet echt optimaal te noemen. C-drie kan en wil uitgroeien tot een echt cultureel en creatief centrum. Alle te kenen wijzen erop dat zoiets kan slagen. Theater groeit. De cursussen zitten aan het plafond. Bezoekers vinden steeds meer de weg naar exposities en muzika le aktiviteiten. Het aantal congressen groeit gestaag. Kortom, C-drie draait bedrijfsmatig optimaal. De grote belemmeringen voor een ver dere gezonde groei zijn de beperkingen die er van oudsher zijn. De grote zaal is b.v. niet optimaal te gebruiken i.v.m. de kerk. Grote partijen worden niet zelden gestoord door bv. mensen die naar de sport willen. Het z.g. multifunctionele element is voorlopig onherroepelijk en werkt na delig op de bedrijfsvoering. Een tweede grote belemmering vormt het feit, dat grotere congressen en vergaderingen geen goede entree hebben en de par keergelegenheid onvoldoende is. Als Soest een echt cultureel centrum wil hebben voor een zeer betaalbare prijs dan zal minstens het volgende moeten gebeuren: le De kerk uitkopen, 2e een goede theaterzaal maken inclusief een entree/foyer met garderobe en 3e extra zalen voor vergaderingen met een ad ministratieruimte. Alleen in dit geval kan de toekomst beleidsmatig gezien gezond worden. Wanneer C-drie door moet gaan op de huidige voet, dan zal dat uiteindelijk kunnen leiden tot een herleving van het verleden. Wie wil dat? C-drie is zo succesvol, omdat het cen trum door een grote groep enthousiaste werknemers, die heel hard werken, bij elkaar wordt gehouden. Daarvan profi teren we allemaal in Soest. Maar als de werkbasis verkeerd is dan houden zelfs deze enthousiaste mensen het schip niet op koers. Ons nieuwe be leidsplan geeft duidelijk aan dat er wat moet gebeuren. Nieuwe ideeën Het cursusaanbod moet voortdurend aangepast worden aan ontwikkelingen die zich landelijk of regionaal voor doen. Bij de tijd blijven is geen gemak kelijke, maar wel een interessante be zigheid. Dit betekent vaak: het aanbie den van een trendgevoelige cursus, een docent zien te vinden, ruimte en tijd in het totaalprogramma maken enz. Een van de voorbeelden hiervan is de cursus buikdansen, die eind januari van start ging. En met succes. Binnen twee we ken 22 cursisten is een absoluut record. Voor de komende maanden worden er nog een aantal workshops op het gebied van mode, poëzie schrijven en poëziele- zen georganiseerd. Voor de komende jaren zullen een aantal nieuwe cursus sen toegevoegd worden. Met name wordt gedacht aan korte cursussen met een specialiteit; bv. cursussen onder lei ding van bekende Nederlandse kunste naars. Deze cursussen zullen veelal in de weekeinden georganiseerd worden. Men kan dan een of twee dagen inten sief werken en veel ervaring opdoen. Goedkoop zullen deze nieuwe cursus sen of workshops niet worden, omdat bekende kunstenaars/docenten niet goedkoop zijn in te huren. Op grond van de belangstelling mogen we echter verwachten dat deze nieuwe ideeën een belangrijk onderdeel worden van het totale programma van C-drie. Bij de tijd zijn en blijven is een voorwaarde voor een levendige en gezonde toe komst. Beleid voeren betekent voort durend denken aan "morgen". En dat doet C-drie. Bowling De bowling van C-drie maakt een stormachtige ontwikkeling door. Spe ciale arrangementen, zoals kinderbow len als verjaardagspartijtje, zijn zeer in trek. De woensdag- en vooral zaterdag middagen zijn bijzonder druk gewor den. Maar ook de ochtenden zijn zeer goed bezocht door twee ouderengroe- pen, de senioren genaamd. Onlangs diende een derde groep zich aan om ook 's morgens een balletje te mogen gooien. De senioren blijven stipt op hun specia le dagen komen, spelen competitie en delen elkaar na afloop prijzen uit. Van de andere vaste bowlinggroepen noe men we de Soester Bowling Bond, die kind aan huis is met vele vaste avonden per week. Onlangs werd het Soester kampioenschap bowlen afgesloten met Ada Brehler als winnaar bij de dames en de heer Bolland bij de heren. Door de toenemende drukte op de bowling is het dan ook absoluut noodzakelijk om de banen extra goed te onderhouden. Dit betekent regelmatig controle van de apparatuur, veelvuldig oliën van de ba nen en bijhouden van het aantal bow lingballen en schoenen. Het groot on derhoud kan alleen in de zomervakan tie gedaan worden. Alle apparatuur wordt dan grondig nagekeken, de ba nen worden geschuwd en gelakt en de ruimte wordt voorzien van een nieuw brandvertragend systeemplafond, waardoor alle stofvorming wordt uitge sloten. Boekenbal Het aangekondigde tweedehands boe kenbal in de boekenweek van maart kan niet doorgaan. Op de schriftelijke uitnodiging en de vele persberichten hebben slechts vier instellingen gerea- Vanaf zondag 26 februari is geduren de vier weken in de Soester galerie Anna Paulownahuis, Burgemeester Grothestraat 51, een dubbel-expositie te zien van de beelende kunstenaars Godelief Smulders en Sylvia Blick- man. De tentoonstelling wordt die zondag om 16.00 uur officieel ge opend. Godelief Smulders: 'Takkenbeelden' Na een gedegen opleiding aan de Riet veld en vooral de Rijksakademie kostte het Godelief enige moeite zich los te maken van de akademische werkwijze: figuratief werk in brons op sokkel. Hoe wel in de eerste jaren na haar opleiding de huid van haar beelden steeds opener en de struktuur steeds meer zichtbaar werk, vond de werkelijke omwenteling plaats tijdens een 5 maanden durende atelierruil in New York. Onder de in druk van de monumentaliteit van de stad en een handje geholpen door een orkaan die bomen velde, is zij begonnen met het maken van beelden van takken. In takken vond zij een prachtig, krach tig, eigenzinnig, licht en organisch bouwmateriaal. Schoorsteenformaat werd verlaten; er ontstonden grote transparante beelden. Achteraf een logische ontwikkeling van dichte naar open huid, van open struk tuur naar steeds minder massa, om ten slotte te kiezen voor een totale trans parantie; de toeschouwer kan door het beeld heenkijken en in een oogopslag boven, onder en zijkanten waarnemen. Ook de intimiteit van de binnenkant kan met het oog worden afgetast en er varen. Tegenover de massieve bronzen beel den zijn deze takkenbeelden als teke ningen in de ruimte. De takken op een bepaalde manier geordend, vormen lij nen in de ruimte, die vorm en volume suggeren, als het ware in de lucht van gen. Sylvia Blickman: 'Nieuwe sieraden' In 1949 te Leiden geboren. Zij volgde de vakschool te Schoonhoven en de Gerrit Rietveldakademie te Amster dam. Vanaf 1981 tentoonstellingen in binnen- en buitenland, waaronder de jaarlijkse VES tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam, rondreizende sieradententoonstelling door Noord-Holland (Cult. Raad N.- Holland) en idem door Skandinavië (1985). Deelname aan "International "Takkenbeeld" van Godelief Smul ders. Jewellery Art Exhibition 1986", te To- kyo en Osaka en "Le Bijou Contempo rain en Hollande" in galerie Neon te Brussel in 1988. Werk in gemeente-, rijks- en particuliere kollekties. Haar nieuwe sieraden noemt zij "wind- dingen." Ze zijn gemaakt van geanodi- seerd aluminium, dat gekleurd wordt. Het zijn armbanden, broches, halssiera den en (draag)objeckten. Blauw voert de boventoon en zij associeert ze met het strand. Sylvia Blickman: "Wind-ding." Op de voorjaarscursussen die dinsdag 14 maart van start gaan, zijn nog enkele plaatsen vrij, t.w.: Koken voor mannen; in deze cursus leert men o.a. de burgerpot, bakken en braden, soepen en desserts maken. Ook wagen de deelnemers zich aan een bui tenlands gerecht. Pech onderweg; al vele jaren een groot succes bij de Volksuniversiteit. Het bin nenste van uw auto leren kennen en dus nooit meer hulpeloos langs de kant van de weg staan. Koken voor mannen: aanvang dinsdag 14 maart, van 19.30 - 21.30 uur, 6 les sen, cursusprijs f 75,- -I- ingrediënten van f 45,-. Pech onderweg: aanvang eveneens dinsdag 14 maart, van 19.30 - 21.30 uur, 3 lessen, cursusprijs f 35,-. Haast u met aanmelden: Volksuniver siteit Soest-Soesterberg, Kerkplein 1, tel. 22195. geerd en dat vond de organiserende SLAS- in oprichting niet voldoende. Erg jammer. Volgend jaar, als de boe kenweek z'n 60-jarig jubileum viert, wordt het tweedehands boekenbal op nieuw in het programma opgenomen. Jules Deelder Vooreen uitverkochte zaal bracht Jules Deelder op 9 februari zijn show "Kie zen of Deelder" in C-drie. De telefoon stond vooral in de laatste week roodgloeiend en heel wat mensen moesten worden teleurgesteld. Ontzet tend jammer, maar helaas is onze zaal capaciteit niet groter. Het bleek op deze avond dat velen van het publiek zeer ge richt naar hem kwamen luisteren. Het commcentaar was achteraf dan ook niet van de lucht. Jules Deelder shockeert natuurlijk enorm. Maar als je alle grof heden nu eens weglaat, wat maakt die man dan een prachtig gebruik van de Nederlandse taal. Kinderbios Kent u Dik Trom nog? Dat dikke ventje met de bolle wangen, die achterstevo ren op een ezel ging zitten? De boeken van Dik Trom behoorden vroeger tot de jeugdliteratuur. Over Dik Trom is nu een kinderfilm ge maakt, waarin precies de sfeer van vroeger wordt weergegeven. Toch is de film absoluut niet oubollig of onherken baar. Integendeel, het zit vol grappen en grollen, waar de kinderen van nu ook om zullen schateren. Dik Trom draait op 3 maart in de Kinderbios. Aanvang 15.45 uur. Toegang f 2,50. Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP le Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. De afdeling Eemland van de VARA houdt op dinsdag 28 februari haar le denvergadering. Alle leden, zowel abonnees als tientjesleden, zin welkom. In de vergadering komt onder meer het VARA-beleid van 1988 aan de orde. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het zalencentrum Amershof in Amers foort. Stichting Jeugdzorg Soest postbus 250 - 3760 AG De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, tel. 17615 Op donderdag: kruidenkursus voor volwassenen. Men kan zich nu opge ven. Start medio maart. Tijd: donder dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Kosten: f 40,— voor 6 weken incl. ma teriaal. Op maandag: naailes voor volwasse nen. U kunt zich elk gewenst moment opgeven. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Kosten: f 25,— voor 10 lessen. Bloemschikken voor volwassenen. U kunt zich nu opgeven. Start medio maart. Tijd: 19.00 tot 20.30 uur op maandagavond. Kosten: f 35,— voor 6 weken. Op dinsdag: tienerkoken voor 12 t/m 15 jarigen. Geef je snel op! Start: 28 fe bruari. Tijd: dinsdagavond van 19.00 tot 20.30 uur. Kosten: f 15,— voor 6 lessen. Woensdag 1 maart: instuif figuurzagen voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Tijd: 2 uur tot half 4. Kosten: f 1,—. Tienerinloop voor 12 t/m 15 jarigen. Iedere woensdag van 16.00 tot 17.00 uur. Kosten: geen. De Praatpaal, Smitsweg 311/313, tel. 19546 Donderdag 23 februari: kookkursus voor kinderen van 6 t/m 9 jaar. Tijd: 4 uur tot half 6. Kostenf 15voor 8 les sen. Maandag 27 februari: maandagavond- soos voor verstandelijk gehandicapten. Tijd: 20.00 tot 22.00 uur. Kosten: f 1,50 per avond. Dinsdag 28 februari: serie dansavon den voor volwassenen. Er kunnen zich m.n. nog mannen voor aanmelden. Tijd: 1 keer per 14 dagen van 20.30 tot 22.30 uur. Kosten; f 50,— p.p. per serie van 10 keer. Tieneravond voor 12 t/m 16 jarigen. Elke dinsdag van 19.00 tot 21.30 uur. Kosten: f 1,—. Woensdag 1 maart: instuif vooijaars- bloemen maken voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Tijd: 2 üur tot half 4. Kos ten: 0,50. Het Kruispunt, Albert Cuyplaan 200, tel. 21987 Donderdag 23 februari: tienerinloop voor jongens en meisjes van 12 t/m 15 jaar. Tijd: 4 uur tot kwart over 5. Kos ten: geen. Vrijdag 24 februari: kookkursus voor 9 t/m 12 jarigen. Tijd: 4 uur tot half 6. Kosten f 15,— voor 8 keer. Knutselklub voor kinderen van 4 t/m 8 jaar. Tijd: half 3 tot plm. 4 uur. Kosten: f 1 Maandag 27 februari: kookkursus voor kinderen van 6 t/m 0 jaar. Tijd: 4 uur tot half 6. Kosten: f 15,— voor 8 lessen. Woensdag 1 maart: instuif: kwis- en wedstrijdenmiddag. Tijd: 2 uur tot half 4. Voor 4 t/m 12 jarigen. Kosten: f 0.50. Gedichten schrijven Op zaterdag 25 februari a.s. is er in het cultureel creatief centrum C-drie weer de mogelijkheid om mee te doen met een workshop, nl. "gedichten schrij ven". Om 10.00 uur beginnen we en het duurt tot 15.00 uur. Deze workshop is min of meer een vervolg op de in no vember gehouden dag, maar is beslist ook toegankelijk voor diegenen die nooit eerder zijn geweest. Iedereen die het leuk vindt om gedichten te schrijven of dat graag zou willen doen, is welkom. Ook zij met slechts een vage belangstel ling voor poëzie hebben wat aan deze dag. Tijdens de workshop is het echt niet zo dat men gedichten moet schrijven "op bevel". Wel worden er mogelijkheden aangereikt van waaruit men een gedicht kan opzetten of verrijken. We gaan niet knoeien met gevoelens, maar houden ons aan vaste vormen zoals de elf, de haiku, de olleke bolleke, het sonnet enz. Er worden wat literaire termen ver klaard. Verder gaat het gewoon om de lol van het met gedichten bezig zijn. Stelt u er prijs op eigen gedichten mee te nemen, dan proberen we daar ditmaal enige aandacht aan te besteden. Wim Burghouwt zal deze dag begelei den; hij is de vaste docent van C-drie. Hij geeft naast workshops poëzie ook li teratuurbeschouwing. De prijs voor de ze workshop is slechts f 25,-. Heeft u belangstelling voor deze work shop, schrijft u zich dan snel in voor vrij dag 24 februari a.s. bij C-drie. Gedichten lezen Op zaterdag 11 maart kunt u weer mee doen met een workshop poëzie nl. "ge dichten lezen". In deze workshop gaat het erom dat we samen uit een aantal gedichten proberen te halen wat erin zit. Het aardige daarbij is, dat bij be paalde vormen van poëzie een ieder het anders leest. Na afloop van deze work shop zal de in Soest en omgeving ver maarde dichter Jan Visser voorlezen uit zijn eigen werk. In de komende weken krijgt u nog meer te lezen over deze spe ciale workshop. Ook voor deze dag kunt u zich schrifte lijk inschrijven bij C-drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest. Tel. 02155-22188. Steeaboffstraat 46 Wie in deze tijd van het jaar in het bos loopt, merkt dat er veel gesnoeid en gezaagd wordt. hHt bos wordt uitge dund om de overblijvende bomen de ruimte te geven om door te groeien. Afhankelijk van het soort, worden na 30 a 40 jaar ook de overblijvende bo men gekapt. Oudere bomen worden vaak zo lang mogelijk in stand gehou den totdat ook voor hun de tijd komt om gekapt te worden. Het gereedschap waarmede gewerkt werd is in de loop van de jaren veel veranderd evenals de werkmethoden. Het transport van de gezaagde stam men geschiedt nu met hefkraan en grote vrachtwagens. Vroeger gebeurde dit met hand en dommekracht om de stam men op de hangwagen te krijgen, die door paarden getrokken werd. Dikke bomen werden tussen een assen- stel van twee grote wielen opgehangen en zo getransporteerd, "e malle Jan" werd dit assen stel genoemd. Ook een produkt van de wagenmakerij. Meer over de wagenmakerij is te zien bij de expositie "van wagenmakerij tot ca- rosseriebedrijf' in Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat. Openingstijden zaterdag en zondag van 13.30-17.00 uur. Voor onderstaande vrijwilligersbanen willen we uw bijzondere aandacht vra gen. •6/106. Stichting Slachtofferhulp in Amersfoort heeft dringend behoefte aan deelnemers m/v aan het projekt Slachtofferhulp. Het gaat om mensen die hulp willen bieden aan slachtoffers van misdrijven in de ruimste zin van het woord. Deelnemers worden in de gele genheid gesteld een kursus te volgen van 6 a 7 weken, 1 avond per week. •6/105. Vluchtelingenwerk zoekt vrij willigers m/v. De vrijwillige medewer kers zorgen voor de opvang en begelei ding van asielzoekers, (ondersteuning in asielprocedures, maatschappelijke begeleiding enz.). •6/101. De telefonische hulpdienst in Hilversum zoekt nog een aantal vrijwil ligers m/v die opgeleid willen worden tot tel. hulpverlener. Aanmeldingsfor mulieren zijn verkrijgbaar bij de WB- Soest. •5/109. Vrijwilligster gevraagd om eenmaal per week met klein groepje kinderen op school te lezen. •6/109. Steunadres gezocht voor meisje van 14 jaar dat te weinig begelei ding van thuis krijgt. Het moet een adres zijn waar zij aan kan kloppen, om er zomaar even te zijn en om de aan dacht te krijgen die ze thuis mist. •7/103. Ger. jeugdclub zoekt vrijwilli gers m/v om clubaktiviteiten te begelei den •7/112. Om teken-schilder en kook- kursussen te organiseren en te begelei den worden vrijwilligers m/v gevraagd. •7 114. Bij de peuterspeelzaal worden vrijwilligers m/v gevraagd ter onder steuning van de leiding bij groepen van minmaal 12 peuters. •9/101. Voor de komende vakantie met ouderen, kinderen en gehandikap- ten worden nog een groot aantal vrijwil ligers m/v gevraagd ter assistentie van de vaste verpleegkrachten. Voor vakantieaktiviteiten met lich. en geeste lijk gehandikapten, zowel ouderen als jongeren is altijd veel belangstelling. Men doet er goed aan niet te lang te wachten met aanmelden. Indien u belangstelling heeft voor een van bovenstaande vakatures neemt u dan kontakt op met de Vrijw. Vakature Bank Soest, Willaertstraat 49, tel. 12630. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 23 februari: Van 9.30 - 11.30 uur de knutselklub voor volwassenen. Men kan de mooiste dingen maken, het kost f 2,50 inclusief een lekker kopje koffie. Om 13.15 uur komt De Regentuuter voor het natuur edukatie projekt. Vrijdag 24 februari: Van 9.30 - 11.30 uur kan men met de jongste kinderen naar de peuter/ou- deraktiviteiten komen. Hier kan men spelen en praten met andere ouders en kinderen, het kost 3 gulden per kind/ ouder par. Zoals beloofd, iedere twee weken kin derdisco! Vanavond is het eindelijk weer zover. Van 19.00 - 20.30 uur kan je komen dansen, ook zal er weer een spannende wedstrijd zijn, waarmee je lievelingsplaat te winnen is. Doe mee en kom allemaal. Entree f 1,-, een con sumptie krijg je van de boerderij. Als je verder nog wat wilt drinken of eten kan je dat tussen het dansen door kopen. Zaterdag 25 februari: Van 13.30 tot 16.00 uur komen drie kinderen hun verjaardag vieren. Je kan ook vrij komen spelen. Dit kost maar f 1,- en je krijgt limonade en wat te snoe pen. Dinsdag 28 februari: Net als op de vrijdagochtend, is ook vandaag de peuter/ouder aktiviteit. Dezelfde tijd, zelfde plaats en nog steeds voor 3 gulden per kind/ouder-, paar. De Insingerschool komt vanmid dag naar de boerderij voor het natuur eduktie projekt. Woensdag 1 maart: Om 14.00 uur is er weer een spannend toneelstuk op de boerderij. Vandaag 'het gestolen verstand". Waar dit over zal gaan? Kom zelf maar kijken. Entree f 1,-. Koninginnedag 29 april: Voor dit spektakel hebben we nog en thousiaste medewerkers nodig. Heeft u interesse dan kunt u ons altijd bellen. (181316). De Derde Wereldgroep Soest organi seert op donderdag 9 maart a.s. een in formatie-avond in het Griftland Col lege, waarin o.a. gesproken zal wor den over het Tanzania-project van de DWG. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De Derde Wereldgroep heeft voor deze avond twee sprkers uitgenodigd. De eerste is de heer D. den Haas, adjunct directeur van de SNV in Den Haag, de landelijke organisatie voor ontwikke lingssamenwerking en bewustwording. Hij zal spreken over het onderwerp: "Het nut van kleinschalige ontwikke lingsprojecten", waarna er gediscus sieerd kan worden. Na de pauze komt Karin Schepman, kontaktpersoon van de Derde Weredl- groep in Songea (Tanzania), vertellen oyer de stand van zaken van het DWG- project en over de fysiotherapeutische praktijk daar. Haar verhaal wordt geïl lustreerd met dia's. Ook het publiek kan met Karin in gesprek gaan. De avond wordt omlijst met muziek uit de Derde Wereld en er zijn, zoals ge bruikelijk, in de pauze weer allerlei smakelijke hapjes verkrijgbaar uit Tan zania. Ook zijn er andere produkten uit de Derde Wereld te koop. Het "Centrum voor Acupressuur" in Soest start in februari en maart met een nieuwe cursus "Touch for Health" - let terlijk vertaald: "Aanraken voor ge zondheid" - een preventieve techniek (geen geneeswijze dus) die gebaseerd is op de kennis van enregiestromen door het menselijk lichaam, zoals die in di verse Oosterse vormen van geneeskun de al eeuwenlang wordt toegepast en ook langzaam maar zeker in de Wester se wereld bekend en gewaardeerd wordt. Daarnaast begint een nieuwe cursus "Voetreflex-zone-metamorfose- massage". De voetreflexzone-therapie gaat ervan uit dat het meneselijk li chaam "weerspiegeld" wordt in de voet. De verschillende lichaamsdelen en organen zijn op bepaalde plekken van de voet terug te vinden en het is mo gelijk door massage daarvan die li chaamsdelen en organen te beïnvloe den: te stimuleren of juist tot rust te brengen. Tevens zijn er bij het centrum behande lingen voor acupressuur-woordblind- heid. Voor informatie: Hester Mellema, tel. 18137. De Vereniging Arlishock, Steenhoffstraat 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die lol dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 23 februari: De jonge musicus Julius (Kevin O'Con- nor) is op zoek naar de legendarische Silk, de beste gitaarbouwer ter wereld. Deze verdween 20 jaar geleden. Zijn zoektocht voert hem van New York naar de zelfkant van de Canadese sa menleving, waar hij Silk's broer Al (Tom Waits) ontmoet. Via nog vele an dere ontmoetingen en ontberingen komt Julius tenslotte in het gure Nova Scotia de "meester" tegen. Deze staat net op het punt zijn creaties te verkopen aan een stel Japanners. Rode draad door het verhaal is de mu ziek, in stijl variërend van punk tot country, van Johnny Rotten tot Leon Redbone. De combinatie van humor, muziek en treurnis maken de film sa men met de voorbijglijdende land schappen tot een uitstekende "roadmo- vie." Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree f 6,—; leden/CJP/65+ f 5,—. Filmagenda: Donderdag 2 maart: "De Vuurpaar- den"; Donderdag 9 maart: "Amadeus"; Donderdag 16 maart: "El Amor Bru- j°"; Vrijdag 17 maart: "Le Bal' Donderdag 23 maart: "Smile"; Vrijdag 24 maart: "The Way It Is"; Donderdag 30 maart: "World Apart." Het aantal werkzoekenden in Soest is in januari gedaald. Bij het arbeidsbu reau staan 1391 mensen ingeschreven. Dat zijn er 68 minder dan in december vorig jaar. Dat betekent overigens niet dat Soest zoveel werklozen telt, omdat er jaren lang sprake is van een 'vervuild be stand'. Die vervuiling wordt onder meer veroorzaakt door mensen die zich niet hebben laten uitschrijven nadat ze een (part-time) baan vonden. Het ge westelijk arbeidsbureau spreekt daar om voortaan niet meer van werklozen, maar van werkzoekenden. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft van het ministerie van sociale za ken opdracht gekregen om maandelijks uit te zoeken hoeveel werklozen Neder land in werkelijkheid telt. Volgens de laatste gegevens zouden dat er om en nabij de 430.000 zijn, aanzienlijk min der dan het daarvoor gehanteerde aan tal van 690.000. Het GAB blijft vooralsnog haar eigen cijfers verstrekken onder de noemer 'werkzoekenden'. In het rayon Amers foort nam het aantal werkzoekenden met 288 af. De daling is voornamelijk te zien in de leeftijdsgroep van 19 tot 50 jaar. Van de Soester bevolking staan 760 mannen en 631 vrouwen bij het ar beidsbureau ingeschreven. Het percen tage werkzoekenden in de gemeente komt daarmee op 10,5 procent. Dat is lager dan het landelijke gemiddelde van 14,2 procent. Op zondag 26 februari 1989 staat de grond centraal in Kasteel Groeneveld te Baarn. Om 10.30 uur begint het kof fiepraatje van boswachter André Wiersma. De kosten hiervan bedragen f 2,50 per persoon, waarvoor u tevens een kopje koffie krijgt. Als gastspreker is uitgenodigd mw. ir. E.R. Soczó, werkzaam bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) te Bilthoven. Zij zal een lezing houden over bodem sanering en de ontwikkeling van nieuwe saneringstechnieken. Vanaf de oertijd heeft de mens de bo dem en het leven daarin beïnvloed door het achterlaten van voedselresten en af val. In de middeleeuwen leidden de grote hoeveelheden afval zelfs tot epi demieën van pest en cholera. Het heeft tot de tweede helft van deze eeuw ge duurd voordat de mens enige kennis van en begrip kreeg voor afvalverwer king. Tot die tijd werden dan ook grote hoeveelheden huisvuil en industrie-af val achteloos in de natuur gestort. Met dat probleem zitten we nu. Regelmatig worden we opgeschrikt door de vondst van weer een nieuwe gifbelt. Dan rijst de vraag: wat doen we ermee? Dit zal vaak afhanken van het soort vervuiling. Want lang niet voor elke soort vervui ling bestaat een reinigingsmethode. Onderzoek naar uw tuingrond Na deze bijeenkomst kunt u vanaf 12.00 uur bij Kasteel Groeneveld langskomen met een grondmonster uit uw eigen tuin. Het Centraal Bodem- kundig Buro uit Deventer zal de grond dan onderzoeken op het gehalte lood. Dit onderzoek is geheel gratis. Heeft u twijfels over de samenstelling van uw grond, neem dan een jampot gevuld met grond uit uw tuin, voorzien van een etiket met uw naam en adres erop, mee naar Kasteel Groeneveld. De grond zal daar dan die middag wor den onderzocht. De onderzoekstijd is ongeveer 1V2 uur. In die tijd kunt u een bezoek brengen aan de tentoonstellin gen in het Kasteel of een wandeling ma ken in de kasteeltuin. Voor de goede or de: er worden geen grondverbeterings adviezen of - bemestingsadviezen gege ven. Uitsluitend het lood-gehalte zal worden bekeken. Het waarom "lood" zal u door de onderzoekers van het Centraal Bodemkundig Buro uit De venter worden uitgelegd. Grondonder zoek vindt plaats tussen 12.00 en 16.00 Klaas Laan houdt op vrijdag 24 februari een lezing in centrum Mayindra aan de Kerkstraat. Hij zal het hebben over de achtergrond en de activiteiten van de Universele Witte Broederschap. Deze esoterische school is in 1937 naar Frankrijk gekomen en verspreid door de Bulgaarse filosoof Omraam Mikaël Aïvanhov (1900-'86). De lezing begint om 20.00 uur. Men kan zich van te vo ren aanmelden, tel. 25599. De Nijmeegse schilderes Anneke Swart (36) exposeert tot 15 april ne gentien acrylschilderijen in de hal van ziekenhuis Zonnegloren aan de Soes- terbergsestraat. Na enkele jaren werkzaam geweest te zijn als analiste is zij landschapsarchi tectuur gaan studeren. Na een periode woonachtig te zijn geweest in Italië en Frankrijk is zij, terug in Nederland, gaan schilderen. "Ik heb geen duidelijk te definiëren stijl en het is ook niet mijn stijl die te hebben. Foto: Goos van der Wilt. Daarvoor ben ik te afhankelijk van het moment, het object, het subject. En die veranderen steeds "aldus de exposante, die op een dag in 1987 gewoon is gaan schilderen en als autodidact haar eigen weg is gegaan. Ze zegt zelf: "Ik ben nog al eigenzinnig. Ik staar me niet blind op één aanpak. Ik schilder zoals de mensen door een bos lopen: telkens is er wel een ander paadje." De tentoonstelling is dagelijks gratis te bezichtigen. Een catalogus is aanwezig en de schilderijen zijn ook te koop. Trudy Muidei Leijent Danve Witkai der Ve Mevro 375-6( 437-4( 428-31 Riet d Boum Vastei Rabeli Taft Shot Shot 1 3-Q, - Shol Metai - Shoi - Bun

Soester Courant | 1989 | | pagina 14