YBNEDE 99 zo gezien Leven en wonen in Soest bevalt de meeste inwoners prima Jumelage Soest-Kozle wordt op 7 mei officieel ingeluid INLIJSTEN? Lang leve Ed v.d. Bergen! 1 EVEN NAAR JAC. HERMANS f\ hondaEüSÜ bij WASIEL STEITNER Bureau Lagendijk publiceert telefonische enquête laard lobby Soester verdient goed Diefstal uit tuinen Ruit snackbar vernield Scholten wil sluitingstijden van horeca-zaken handhaven Inbraak KerkpadZZ Onder invloed op de (brom)fiets GLAS HANDEL Start landelijk alarmnummer 06-11 op 3 mei Burgemeester Scholten vol lof over ontvangst in Polen HET VLEESCENTRUM Kilo3?° pannewnru^aktie 2 kilo KOMKOMMERS per stuk Mini-prus&Maxi-keus door Genard Paul Gram gehaald Overtreding hinderwet UITVERKOOP HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN HRNS WESTERHOF Foto: Goos van der Wilt. Maar liefst 84 van de inwoners is best te spreken over het verblijf in Soest. Zij gaven op "tevreden" te zijn over de gemeente als woonoord. Als het gaat om de eigen wijk of buurt neemt dat percentage iets af (80 resp. 77 maar de eigen woning bevalt 88 goed. Minder enthousiast is men over het gemeentebestuur; dat scoort een tevredenheidspercentage van 61 Een en ander blijkt uit de telefonische enquête die het bureau voor opinie-on derzoek Lagendijk in de maand januari heeft gehouden onder 1060 inwoners van boven de 15 jaar. Het onderzoek gaat een rol spelen bij de "bestuurlijke opdracht", waarmee bouwstenen wor den aangedragen voor het toekomstig beleid. Daarnaast vindt een socio-gra- fisch onderzoek plaats; de derde pijler wordt gevormd door de bestuurlijk be leidslijnen (rijksoverheid, provincie) waarmee de gemeente te maken heeft. De politieke partijen kunnen met het onderzoek hun voordeel doen met het oog op de samenstelling van de verkie zingsprogramma's. Directeur P. Lagendijk van het gelijk namige bureau bood het eindrapport, met als titel "Levensomstandigheden in Soest", vorige week aan burgemeester P. Scholten aan. Volgens de burge meester is het onderzoek "uniek" in Nederland; andere gemeenten zijn he vig geïnteresseerd en het zou hem niet verbazen als deze methode "school gaat maken". Het rapport bevat een groot aantal ge gevens over de mening van "de" Soes- ters over uiteenlopende onderwerpen. Van de ondervraagden laat 78 weten ook over vijf jaar nog vast en zeker in Soest te zullen wonen; 9 weet zeker van niet. Gevraagd naar hun "betrok kenheid" laat 43 weten zich sterk be trokken te voelen bij Soest; 61 leest ook alles over Soest, maar slechts 38 kent een of meer leden van de gemeen teraad. Plezierig De kontakten met de gemeente worden in het algemeen als plezierig ervaren. Hoog scoren bij de ondervraagden de brandweer (94 de afdeling Bevol king (91 de hulpsecretarie in Soes- terberg (92 en de afdeling Voorlich ting (86 als het gaat om ontvangst, hulpvaardigheid en terzake kundig heid. Als "minder plezierig noemt 31 de afdeling Huisvesting en de afde ling Bouwzaken (35 Opmerkelijke uitkomsten zijn verder dat 95 zijn dagelijkse boodschappen in Soest doet, dat 52 voor "uitge breid winkelen" naar Amersfoort gaat, dat de meesten (32 in Soest blijven voor cafébezoek, dat slechts 2 het in Soest zoekt voor theater of bioscoop en 50 in Amersfoort (en 31 in Am sterdam!), dat 47 in Soest werkt, dat 56 de laatste ziekenhuis-opname in Soest heeft ondergaan - maar in de toe komst (als Zonnegloren gesloten zal zijn) verkiest 68 opname in een Amersfoorts ziekenhuis en slechts 25 in het Baarnse Maarschalksbos - dat 91 van de jongere kinderen in Soest naar school gaat en van de oudere kin deren 37 en dat 88 in Soest aan sport doet. GROTE SORTERING 200 modellen in hout en aluminium Snelle service Koninginnelaan 48 Soest tel. 02155-12245 Zijn meesterschilders verstaan hun vak. Bel ook voor een deskundig advies over onderhoud van uw huis of bedrijfspand naar Ed v.d. Bergen meesterschilders Birkstraat 80 - Soest S 02155-22392 Het gemiddelde jaarinkomen (per gezin) bedraagt in Soest 40.000 gul den. Dat ligt boven de landelijke cij fers, aldus het onderzoek "Levens omstandigheden in Soest". Ruim de helft van de ondervraagden (55 - willekeurig burgers van 15 jaar en ouder - heeft minimaal Havo als opleiding. Landelijk is dat 44 In Soest is 56 buitenkerkelijk, en ook dat is hoger dan het landelijk ge middelde (50 De politieke voorkeur van de onder vraagden gaat voor het overgrote deel uit naar de drie grote partijen: CDA (30 WD (29 en PvdA (23 Een kwart van de ondervraagden is autochtoon; zij wonen vooral in Soest-Midden. Van de ondervraag den woont 28 al zijn hele leven in Soest, 49 tien jaar of langer, en 23 korter dan tien jaar. Een sierplant ter waarde van 50 gulden is uit een tuin aan de Gerrit van der Veenstraat gestolen. Aan de Van Ha melstraat werd een Amsterdammertje uit de tuin ontvreemd. Onbekenden hebben in het weekeinde een thermopane ruit vernield van een snackbar aan de Tamboerijn. De scha de bedraagt 400 gulden. Het is niet dui delijk of men van plan was in te breken. In elk geval zijn de daders niet binnen geweest. Burgemeester Schol ten ontvangt het rapport over het opninie-onderzoek uit handen van de heer Lagendijk (l.). Voorzieningen Behalve de algemene tevredenheid over het wonen in Soest (zie de aanhef van dit artikel) zijn heel wat Soesters wat minder tevreden over bepaalde fa cetten van de plaatselijke samenleving. Dat geldt bijvoorbeeld voor de "cultu rele voorzieningen" (76 het "gezel lig winkelen" (65 uitgaan voor de 15-25-jarigen (57 parkeren bij winkels (61 Ook de busverbindin gen geven aanleiding tot ontevreden heid (42 evenals de onroerend goedbelasting (46 Voor een echte aanpak van de problemen vindt 58 dat de bus hoge voorrang moet hebben. Ook de ouderen-, gehandicapten- en minima-zorg verdienen voorrang (60, 60 en 57 evenals de aandacht voor natuur en milieu (62 en voor "veilig op straat lopen" (59 Klachten heeft men ook: het hoogst scoren de hondepoep (91 en de in braken (84 Dat zit de mensen hoog, concludeert het rapport. Overigens sig naleert 54 wrijvingen tussen bewo- nersgroepen en de gemeente. De klach ten over hondepoep zijn afkomstig van driekwart van alle ondervraagden in de diverse wijken; alleen in Klaarwater (waar een experiment ter bestrijding van de poep-overlast plaats vindt) klaagt slechts de helft. In het Smitsveen is 34 niet tevreden over de buurt; men vindt dat deze achteruit gaat. Voor heel Soest geldt 12 Hondepoep Van de ondervraagden is 78 voor dagverpleging in Soest, 70 voor op voering van de politiesterkte, 43 voor nieuwe industrieterreinen, 63 voor een cultureel centrum, 80 voor de Klaarwater-aanpak van de honde poep en 65 voor het concentreren van de winkels. Als het om woning bouw gaat kiest 43 tegen de Stad houderslaan, 48 tegen de Lange Brinkweg, 48 tegen de Boerenstreek en 50 tegen het bebouwen van open plekken. Van de ondervraagden werkt 32 21 geeft als bezigheid "huis houding" op, 18 "werk en huishou ding", 11 "studerend", 4 "werk- loos./WAO" en 14 "gepensioneerd/ vut". Uit het onderzoek komt naar vo ren dat van de Soester vrouwen bene den de leeftijd van 50 jaar, die nu in de "huishouding" bezig zijn, 6 een vol tijdbaan wil, 30 een deeltijdbaan en 60 helemaal geen baan. Het arbeids- marktpotentieel van de gehele bevol king bedraagt omgerekend 1300 perso nen. De sluitingstijden van de horeca-gele- genheden in Soest zullen niet verande ren. Burgemeester mr. Paul Scholten stelt voor de huidige bepaling te hand haven. Dat betekent dat de commer ciële horeca-bedrijven op vrijdag en zaterdag tot 02.00 uur kunnen open blijven en de andere dagen een uur eerder moeten sluiten. Burgemeester Scholten heeft met zijn beleidsvoorstel willen wachten tot de resultaten van proeven in Baarn en Amersfoort bekend waren. In Amers foort werden de eigenaars van bars en restaurants vrijgelaten voor wat betreft de sluitingstijden, mits ze de deuren ui terlijk om 06.00 uur dicht deden. Die regeling werd later iets gewijzigd. Doel van de proef was om in de binnenstad het vertrek van de barbezoekers te spreiden om zodoende minder overlast, lawaai, vernielingen en vechtpartijen te krijgen. Omdat de horeca-zaken in Soest meer verspreid liggen ziet hij de noodzaak van variabele sluitingstijden niet in. Bo vendien is uit overleg met Horeca-on- dernemers zijn overtuiging dat de meeste exploitanten de huidige regeling het liefst handhaven. Daarnaast meent de burgemeester dat het rustige karak ter van Soest het best gehandhaafd blijft door de geldende sluitingstijden niet te Bij een inbraak in een woning aan het Kerkpad ZZ heeft de dader een kluisje weggenomen. De inhoud is onbekend. De bewoners ontdekten de inbraak za terdagavond en waarschuwden de poli tie. wijzigen. Scholten kan in zijn hoedanig heid van burgemeester te allen tijde ver gunning verlenen aan een bedrijf om la ter open te blijven. Dat geldt ook bij niet-commerciële bedrijven, zoals kan tines van sportverenigingen en zaken als cafetaria's die normaliter om 24.00 dicht moeten. De politie hield vorige week op de Laanstraat een 24-jarige Soester staan de, die op zijn bromfiets de aandacht trok, vooral toen hij spontaan tegen de straat ging. De man bleek volgens een politiewoordvoerder "een flink stuk in z'n hoeven" te hebben. Hij moest mee naar het bureau en kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. In de nacht van vrijdag op zaterdag ont dekte de politie op de Smitsweg een fietser met een "vorstelijke slok op". De man, een 30-jarige Soester, weigerde alle medewerking en werd aan het bu reau onthaald op een proces-verbaal. Bij voetbal op straat kan 't gebeuren dat ruiten gaan breken en scheuren en als dat geschiedt vergeet U dan niet VAN EDE helpt vlot, zonder zeuren. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 01 1 84 29 EN WIJ KOMEN! De invoering van het landelijk alarm nummer (06-11) voor politie, brand weer en ambulance in Soest en Soes- terberg is officieel nog niet rond. Vo rige week berichtten wij - op basis van informatie van de provincie - dat het nummer op 1 juli zou worden inge voerd in het telefoondistrict Utrecht, waaronder Soesterberg (03463) res sorteert. Bij de Soester politie is daarvan for meel nog niets bekend. "De techni sche voorzieningen daarvoor zijn nog niet aanwezig," aldus de heer Hart man van het korps. "De PTT heeft in elk geval nog geen opdracht gegeven voor het aanleggen van de directe te lefoonlijnen naar de meldtafel hier." Wel staat inmiddels vast wanneer het alarmnummer wordt ingevoerd in het telefoondistrict Hilversum, waaron der Soest (02155) valt. Volgens me dedelingen van de heer J. Pieneman, politieman in de omroepstad, zal dat al op 3 mei a.s. zijn, 's middags om 15.00 uur, maar ook daarvan is de Soester politie nog niet officieel op de hoogte gebracht. Op zondagmiddag 7 mei wordt op de "rynek" (een soort stadsplein) van de Poolse gemeente Kedzierzyn-Kozle officieel de jumelage Soest-Kozle in geluid. Dat gebeurt ten overstaan van de Poolse bevolking en in aanwezig heid van een forse Soester delegatie, waarvan de'leerlingen van het Grift- land College het leeuwedeel zullen vormen. Vanuit Kozle komt medio april al een vertegenwoordiging op be zoek in Soest, onder leiding van bur gemeester Jozef Lewczak. Deze zal o.a. de gemeenteraad toespreken. Burgemeester Scholten deed vorige week uitgebreid verslag van zijn week endtrip naar de aanstaande zusterstad van Soest. Hij maakte de reis in gezel schap van de heer J. van Tol, directeur van de sector Burger- en Samenlevings zaken van de gemeente Soest, en van Ab Blokzijl, voorzitter van de Soester j umelage-stichting. Enkele jaren geleden heeft Scholten al eens kennis gemaakt met Kozle - hij ging toen mee met een van de kleding- transporten van de Stichting Help de Polen - zodat hij enigszins kon vergelij ken. "Er is duidelijk verschil met drie, vier jaar geleden," aldus de burgemees ter. "Er is een grotere vrijheid en er is veel meer informatie verkrijgbaar, ook van de zijde van officiële mensen. Dat was vroeger een taboe." Schol ten noemt dit een element van essentieel belang voor het welslagen van de jume lage. "Het uitgangspunt is dat er kon takten worden gelegd tussen de burgers hier en de burgers daar." De taal zal daarbij overigens nog wel een probleem kunnen vormen. "Pools is heel ingewikkeld, en dat zullen de Po len ook wel van het Nederlands vinden. Maar de jeugd leert nu Engels op school, net als hier. De ouderen spreken vaker Duits, soms wat Frans." Opzet Doel van het bezoek was vooral het ge zamenlijk eens te worden over de opzet van de jumelage, aldus de burgemees ter. Dat is gelukt. De Stichting Jumela ge Soest-Kedzierzyn/Kozle zal het voortouw nemen, in samenwerking met de jumelage-vereniging in Kozle; de ge meentebesturen spelen een ondersteu nende en stimulerende rol. Het komt er nu op aan een vertrouwensrelatie op te bouwen en een begin te maken met de officiële jumelage. Dat gaat niet een- twee-drie," aldus de burgemeester, "en je moet dat vanaf het begin goed opzet ten, want het gaat om kontakten waar aan in principe geen einde is voorzien." De ontmoeting in Kozle verliep overi gens in een buitengewoon hartelijke sfeer. "Ze hebben geweldig hun best ge daan om het ons naar de zin te maken. Niets was hun te veel, we zijn werkelijk vorstelijk ontvangen." Dat bleek o.a. ook uit de officiële geschenken die het Soester gezelschap kreeg aangeboden: een metalen "schatkistje" met de ver schillende wapens van Polen-door-de- eeuwen-heen - volgens Scholten bij zonder geschikt voor de wethouder van Financiën om er de jaarlijkse begroting in te vervoeren -, een kaars met het wa pen van Kozle (drie koppen van geite- bokken) en een schilderij van de kerk. Kunst De beeldende kunst speelt trouwens een belangrijke rol in de jumelage. Zo is afgesproken dat een Soester kunste naar drie weken in Kozle mag verblij ven, ter gelegenheid van een internatio nale expositie die in juli wordt gehou den. "Een aardig gebaar," aldus Schol ten. Welke Soester kunstenaar voor "uitzending" naar Polen in aanmerking komt moet nog bekeken worden. Soest zal zorgen voor borden (bij de plaats naamborden zowel in Soest als in Koz le), met het wapen van beide gemeen ten en een aanduiding van de vriend schapsbanden. Burgemeester Scholten zal binnenkort kontakt opnemen met het ministerie van VROM om zich te oriënteren op mogelijkheden om Kozle vanuit Neder land behulpzaam te zijn bij het bestrij den van de luchtvervuiling, die in en om Kozle een probleem is, met name door de aanwezigheid van o.a. cokes- en kunstmestfabrieken. Die zorgen ervoor dat het uiterlijk van de Poolse stad in het algemeen nogal grauw is. "Binnen is de sfeer overigens heel anders," aldus de burgemeester.Polen heeft nog nau welijks een milieutechnologie en minis ter Nijpels, die onlangs ook in Polen was, heeft in dat verband de nodige hulp toegezegd. Daar kunnen we mis schien op inspelen." Ook denkt hij Zonnegloren nog te benaderen met het oog op de enorme be hoefte die er in het ziekenhuis van Kozle is aan o.a. injec tienaalden, verbandmiddelen etc. Tegenbezoek Half april komt er een delegatie uit Kozle op tegenbezoek naar Soest, o.a. "president" (=burgemeester) Lewc zak, de voorzitter van de gemeenteraad (een andere functie in Polen) en de voorzitter van het jumelage-comité. De jumelagestichting in Soest zorgt voor Het lyceum van Kedzierzyn-Kozle, waarmee de Griftlanders vriendschaps banden aanknopen. onderdak. Het is de bedoeling dat de Polen de gemeenteraadsvergadering van 20 april bijwonen en dat burge meester Lewczak de raad toespreekt. Op 6 mei vertrekken 69 VWO-leerlin- gen van het Griftland College naar Kozle, waar ze tot 12 mei zullen blijven, in gezelschap van enkele leerkrachten. Ze worden ondergebracht bij hun colle ga-scholieren (Kozle heeft een groot ly ceum). Tijdens dat bezoek zal de jume lage officieel worden ingeluid, op zon dagmiddag 7 mei. De Griftlanders zul len waarschijnlijk in oktober al een te genbezoek kunnen verwachten van de Poolse jeugd. Mogelijk vindt er rondom Kerstmis nog een uitwisseling plaats, die dan vooral een "cultureel" karakter zal krijgen, zoals Blokzijl meedeelde. De jumelagestichting zal, samen met haar Poolse evenknie, een folder uitge ven waarin (in het Pools en het Neder lands) informatie wordt samengebracht Burgemeester Scholten had voor zijn collega Jozef Lewczak een Soester t-shirt meegenomen. over de beide gemeenten en hun be trekkingen. DEZE WEEK BIJ LANGE VARKENS HAAS j 050 Kilolöfu KIPPEPOTEN Geopend, donderdag en vrijdag 8.00-17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 -124 77 Weede straat NAVELSINAASAPPELEN EXTRAGROOT 2! Aanbiedingen geldig van do. 23 t/m za. 25 februari 1989 en alleen in filialen met een groenteafdeling. Wanneer je naar de statistiek gesproken over de helft bent, kun je je nog net zo jeugdig voelen als in de tijd dat het leven meer de vorm van een cirkel heeft dan van een streep tussen twee punten. An deren zeggen je op een bepaald moment, en meestal ongevraagd, dat je ergens te oud voor geworden bent. Bij mensen die geen werk hebben en toch zinvol bezig willen zijn snijdt zo 'n waarheid soms diep in. Je solliciteert en je weet dat de baan je op het lijf geschreven staat, maar je krijgt geen antwoord of je ontvangt een nietszeggend briefje. Zo ongeveer verging het de man die geacht werd kwiek en bruisend door de midlife crisis heen te banjeren in plaats van thuis personeelsadvertenties te zit ten spellen, totdat er een echt helemaal uitsprong. Niet gehinderd door over drijvende depressies schreef hij een en thousiaste brief en werd uitgenodigd voor een persoonlijk gesprek. De eerste hindernis was genomen. Eenmaal bin nen hoef je niet langer werkloos af te wachten tot er ergens iemand iets over je beslist. Zijn optimisme was niet ongegrond, hij kon goed zijn woordje doen en dat is voor een succesvolle sollicitatieproce dure een onevenredig groot voordeel. Zelfs de boekhouder met een vlotte bab bel heeft aanzienlijk meer kans van sla gen dan zijn stug doorwerkende, maar zwijgzame collega. Er volgde een twee de interview, nu met functionarissen van een hoger niveau, maar ook daar wist hij zich uitstekend te handhaven. Toen de medische keuring en de psy chologische test ook positief uitvielen leek er geen vuiltje meer aan de lucht. Het kwam hard aan toen de uitslag toch negatief was. H ij liet het er deze keer n iet bij zitten en informeerde telefonisch naar de beweegredenen. "Je bent te oud, "zei de sociaal en acade misch gevormde personeelsfunctiona ris zonder omwegen. "Te oud?!" brieste de afgewezen sollici tant. "Dat wist je toch van tevoren ook wel.En toen het even stil bleef vroeg hij on verhoeds: "Hoe oud ben je zelf eigen lijk?" Hoewel dat natuurlijk niets met de zaak uitstaande gaf de man gedwee ant woord. Hij bleek nogal wat jonger te zijn dan zijn corpus deed vermoeden. Nu het pleit toch al beslecht was gooide de sollicitant er uit: "Ik dacht dat je ou der was dan ik. Je bent te dik, je rookt te veel en je drinkt te veel. Ik geef je nog vijf jaar. Daarop verbrak hij het telefoongesprek, pakte zijn fiets uit de schuur en reed de polder in. Een manegehouder aan de Becke- ringhstraat heeft vorige week een pro ces verbaal gekregen omdat hij afval verbrandde in een container en omdat hij een sloot verontreinigd had. Dit alles was in strijd met de voorschriften die bij zijn hinderwetvergunning horen. van alle lL®ll Bij Hans heeft u nu de kans! Zuidpromenade 28 - Soest Tel. 19629 - Ook voor reparatie -GEBRUIKT OF NIEUW KOPEN NIET VOORBIJ LOPEN! ALLE MODELLEN Grote gevarieerde voorraad OCCASIONS en HOGE INRUILPRIJZEN LAANSTRAAT 82 SOEST TELEFOON 02155 - 2 17 19 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 10. nvm NIEUW Kom Karpetten Kijken Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1989 | | pagina 1