COMBI MAAND AANBIEDINGEN 0//0HCOMBi 3699: scliociimkcr Debby Boorsma duikt in de problemen van het klein chemisch afval Vincent Klarenbeek kookt zich in de kijkert in landelijke kookwedstrijd VIDEO 8 ÜAMC0RDER 8?5 dSdubberstauiw WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 EXTRA LAAG IN PRIJS TDK audiotape Videotape 2750 Fotoalbum WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" - TEL. 1 2874 FOTO "VIDEO AUDIO ONKYOV Studente milieukunde loopt stage in Soest Bestuur blijft tegen bezuinigingsmaatregel Beroep tegen besluit B. W. Inbraakpoging Emmalaan Auto schept fietser Jeugdzorg te traag met (half) ontslag voor medewerker? Museum Oud Soest vraagt ruimere subsidie voor vaste kosten Soester (21'Ik ga gewoon mijn best doen fjüRNBtRft Braun Candy Handige compacte kleinbeeld camera met ingebouwde elec tronenflitser en fixfocus objec tief voor altijd geslaagde foto's Geschenkverpakking met camera kleurenfilm batterijen buidel. Panasonic C 330 EF Betaalbare kwaliteitscamera met motortransport en inge bouwde flitser l JUBILEUMCAMERA Panasonic C-900 Zoom Compactcamera met onge kende mogelijkheden en vele proffesionele eigenschappen voorzien van zoomlens 35-70 mm, automatische flit ser, electronische sluiter enz Inclusief lithium batterij t.w.v. f 49. Panasonic C 410 AF Perfectie door meer automa tische functies automatische belichting autofocus motorisch transport ingebouwde electronen flitser CCD-V90E I Precision CCD, 495.000 beeldpunten I High speed shutter tot 1/2000 sec I Editsearch I 6x zoom met macro/autofocus I 3 uur speeltijd met FM-HIFI geluid I Direct afspeelbaar op elke tv SA-90 2 stuks Polaroid VHS 3 uur 3 stuks Extra groot, 30 X 30 cm -f Qgc Zelfklevende bladen I*/. Navulbaar Kleurenfoto's ontwikkelen en afdruk ken door Kodak Select. Gratis 2 jaar garantie en verzekering op alle foto- en vidso-apparatuur. Audio- en videocassettes. Grote sortering, lage prijzen. Videocamera's en accessoires. Ook te huur. S'H'JclHVHl laanstraat 67 baarn 02154-15588 ÏTvooz Voor al uur bouw- en onderhoudswerken 1 e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT ONKYO MIDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler. Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wii verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. ONKYO H H GAAI AH III) [Hl [NI SlAf'VfRDfH Vnnr olt» „L.rK.UI So**t T* 02155-172S! voor ane zaKefflemi technische dienst tel 02155-10344' Geen gemeente in Nederland ontkomt eraan: het milieu vraagt meer aan dacht dan ooit, en krijgt die gelukkig ook. De gemeente Soest zit niet stil en zoekt naar oplossingen voor de pro blemen van de steeds groeiende stroom "vuil" die de inwoners jaar in jaar uit produceren. Daarin heeft het zogenaamde klein chemisch afval (kortweg KCA genoemd) een belang rijk aandeel. Het gemeentelijk beleid zal in de komende tijd gericht zijn op het indammen van deze stroom, die tot nu toe grotendeels bij het "gewo ne" huisvuil terechtkomt. Het is be langrijk dat het KCA - dat immers op een andere manier verwerkt moet worden - apart wordt ingezameld. Tot nu toe probeert de gemeente dat te doen door de burgers de gelegenheid te bieden het KCA gescheiden aan te bie den bij de speciale brengplaatsen (aan de Schans en de Anth. van Leeuwen hoeklaan). Het is echter maar een frac tie van alle KCA die op die manier wordt "gevangen". Vandaar dat een ambtelijke stuurgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de afdelingen reiniging, groen, milieu en voorlichting, onder leiding van wethouder Ries van Logtenstein, zich over deze problema tiek buigt en zoekt naar oplossingen om meer greep te krijgen op de KCA- stroom. Voorlichting aan de bevolking is daarbij essentieel. De gemeente heeft zich op dit gebied verzekerd van de vakbekwame en en thousiaste medewerking van Debby Boorsma uit Enschede, een 19-jarige studente van Nieuw Rollecate, de sinds 1980 bestaande HBO-opleiding voor milieukunde in Deventer. Debby is der dejaars en loopt gedurende vijf maan den stage in Soest. Volgend jaar sluit ze haar studie af. Op verzoek van de gemeente Soest "duikt" Debby de komende tijd in de problemen van het klein chemisch af val. Haar werkzaamheden richten zich in de komende weken en maanden op twee belangrijke zaken: de uitwerking van een voorlichtingsplan en van een actieplan voor de inzameling van het KCA. Ze onderzoekt daarvoor de ver schillende mogelijkheden en zal vooral nagaan welke methode het beste gehan teerd kan worden om zoveel mogelijk KCA "weg te halen" bij de bevolking. Haar onderzoek zal een belangrijke rol spelen als de gemeenteraad, mogelijk al deze zomer, een definitieve keuze moet maken. Voorlichting Debby komt beslagen ten ijs. De oplei ding die zij volgt levert milieukundigen af, die in het algemeen een werkkring vinden bij de gemeenten en bij particu liere instellingen op het gebied van de milieu-zorg. "Het is geen technische opleiding," legt ze uit. In het pakket zit ten veel sociale vakken en er zijn twee richtingen: de bestuurlijk-juridische en de voorlichtings-educatieve richting. "Dat laatste heb ik gekozen, omdat het me het leukste leek en omdat voorlich ting heel belangrijk is." Ze heeft met nadruk gekozen voor een stage-periode bij een gemeente. "Ik denk ook wel dat ik daar uiteindelijk te recht zal komen, dus ik was heel be nieuwd hoe het daar gaat." Ze is nu twee weken in Soest en heeft zich eerst wat georiënteerd. "De eerste week heb ik geïnventariseerd wat er tot nu toe aan voorlichting geweest is. Zo moet ik langzamerhand een idee krijgen wat er in Soest mogelijk is." Een probleem is dat ze de gemeente Soest eigenlijk nog niet zo goed kent. "Ik ben intussen wel eens rondgereden en ik ga wel eens een flink eind wande len met de hond, maar het zit nog niet in m'n hoofd." Haar eerste indruk van Soest was overigens niet onverdeeld gunstig: "lk was hier nooit geweest en het viel me een beetje tegen. Zo veel flats, dat had ik eigenlijk niet ver wacht..." Het lijkt haar een goed idee om de actie van "Max Milieu", die in Soesterberg in oktober werd gehouden, ook eens uit te proberen op Soest. "Max Milieu, dat is leuk en heel herkenbaar. Dat spreekt de mensen wel aan, denk ik. Nee, ik kan me niet voorstellen dat er mensen zijn die het woord 'milieu' langzamerhand de keel uithangt." Straat-interviews Eén van de dingen die Debby op haar programma heeft staan is een serie straat-interviews, bijvoorbeeld op de weekmarkt en in de winkelcentra, om na te gaan in hoeverre de burgers op de hoogte zijn van de mogelijkheid om het KCA gescheiden in te leveren, bijvoor beeld van winkels waar de mensen hun overtollige spullen kwijt kunnen. "Dat levert waarschijnlijk wel het algemene beeld op dat er meer inlevermogelijk- heden moeten komen, en dichter bij de mensen," voorspelt ze. In elk geval le vert het onderzoekje stof voor haar voorlichtingsplan. Verder zal ze persoonlijk de winkels langsgaan die eventueel betrokken kunnen worden bij de inzameling van KCA, zoals garages (afgewerkte olie), apotheken en drogisterijen (medicij nen), hobbyzaken (verf etc.) en foto/ filmzaken (fixeer etc.). De gemeente heeft onlangs al zo'n 60 van deze bedrij ven benaderd en daarop 29 positieve reacties teruggekregen. Volgens Debby kan dat aantal nog wel worden opge voerd. De positieve antwoorden wor- derd had u de ontslagaanvraag niet be hoeven te effectueren." De commissie verbaasde zich er overi gens over dat de ontslagvergunning, die in december al is aangevraagd, nog al tijd niet is verleend door het Arbeids bureau. Op een vraag van Adriaan Pot huizen (D66) liet Zijderveld weten dat ook het "horen" van de betrokkenen nog niet had plaatsgevonden. "Dan werkt het Arbeidsbureau wel héél traag," aldus Pothuizen. De commissie trok zich vervolgens te rug om zich te beraden op een advies aan de gemeenteraad. Dat zal in een van de komende raadsvergaderingen worden besproken. Een bewoonster van de Emmalaan meldde de politie vorige week een po ging tot inbraak in haar woning. Ze had bij het keukenraam diverse "moeten" van een schroevedraaier aangetroffen. Het was de dader niet gelukt binnen te komen en er wordt dus ook niets ver mist. Een 14-jarige Soester is vorige week met zijn fiets geschept door een auto mobilist uit Amersfoort. De bestuurder (24) had het rode verkeerslicht op de kruising Birkstraat/Vondellaan gene geerd, terwijl de fietser de weg overstak. De jongen liep licht letsel op, maar de verwondingen waren niet van dien aard dat hij in de gewaarschuwde ambulance hoefde te stappen. De Stichting Jeugdzorg Soest blijft standpunt dat er voor het noodzakelij ke onderhoud en andere werkzaamhe den een full-time technisch medewer ker nodig is. De gemeenteraad heeft vorig jaar vanwege de bezuinigingen besloten dat de stichting het met een "halve" man moet kunnen doen, en daarop ook de subsidie voor 1989 af gestemd. Het verschil bedraagt ruim 27.000 gulden. De kwestie kwam vorige week aan de orde in de commissie voor de beroeps chriften, waar voorzitter C. Zijderveld en secretaris mevrouw H. Verbree hun bezwaar kwamen toelichten. Ze maak ten duidelijk dat de stichting het er nog altijd niet mee eens is en dat de techni sche medewerker echt wel 40 uur nodig heeft voor alle werkzaamheden, zoals ook naar voren komt uit een brief van de nieuwe directeur, J. van der Kooij, aan het bestuur. Deze laat weten dat het komende ontslag hem grote zorgen baart. "Als we een deel moeten uitbe steden is dat natuurlijk geen bezuini ging," aldus Zijderveld. Nittemin heeft de stichting bij het Ar beidsbureau met tegenzin (half) ontslag aangevraagd voor de' betrokken mede werker, maar daarmee gewacht tot zij het officiële raadsbesluit binnenhad. Dat was in december vorig jaar. De be sluitvorming in de gemeenteraad da teert overigens al van juni 1988. De stichting meende, omdat zij vorig jaar niet in beroep mocht gaan tegen een "voorgenomen" beslissing, dat het maar het beste was om pas na het offi cieel bekend worden van het besluit over te gaan tot de ontslagaanvraag. De gemeenteraad heeft in het verleden im mers wel vaker met bezuinigingen ge dreigd, die dan vervolgens weer werden ingetrokken. Zo'n "voorgenomen" be sluit is volgens Jeugdzorg dus een té on zekere factor om een ontslag-aanvraag op te baseren. Jeugdzorg vindt dan ook dat de gemeente de subsidie moet blij ven betalen, zolang de betrokken me dewerker nog in dienst is. Het ontslag is nog niet verleend. Volgens de voorzitter van de beroeps chriftencommissie, mr. G.B. Spruit, had het bestuur echter niet zo lang moe ten wachten. "U had het ontslag toch al kunnen aanvragen op grond van het voorgenomen besluit. Dat is een 'vast gegeven'. Als dat later zou zijn veran- den aangetekend op een grote kaart van Soest, waaruit in één oogopslag de "spreiding" van deze inleverpunten over de verschillende wijken kan wor den afgelezen. "Dan kan ik zien waar er nog wat bij moet komen. Tot nu toe blijft vooral Soest-Midden een beetje achter, maar dat verandert misschien wel als ik langs ben geweest." Ze verwacht dat de meeste winkeliers uiteindelijk wel zullen meewerken aan het opzetten van een "netwerk" van in- leveradressen voor KCA. "Maar ze zul len eerder bereid zijn als de gemeente ervoor zorgt dat de bij hen ingeleverde spullen zo frequent mogelijk worden 1 afgevoerd, zodat de klanten er geen last van hebben. Je kunt, om een voorbeeld te noemen, niet iedere dag fixeer bij de fotozaken ophalen. Misschien is er wel een systeem uit te denken waarbij de winkelier belt: kom 't maar halen, de bak is vol. Of misschien kan de auto van de gemeente eenmaal per veertien da gen of per maand langsgaan. In mijn eindrapport zal ik daarvoor concrete voorstellen aandragen." Alternatieven Debby zal ook de mogelijkheden voor alternatieve inzamelingsmethoden on derzoeken, zoals de in Zeist ingescha kelde "chemocar", die op gezette tijden de wijken ingaat of bij wijkdepöts de rommel ophaalt. Eventueel kan ook de mogelijkheid worden overwogen om een speciale bak aan de "gewone" vuil niswagen te hangen, waarin de burgers hun KCA kwijt kunnen. Dat stelt bij voorbeeld ook eisen aan het personeel van de reinigingsdienst, dat goed opge leid moet zijn. "Praktisch gezien lijkt het me niet zo voor de hand te liggen, maar je zou op die manier de spullen wel huis-aan-huis kunnen ophalen," al dus Debby. "Er moet in elk geval iets komen dat ervoor zorgt dat de mensen zoveel mogelijk inleveren." Ze is intussen ook bezig met de uitwer king van een plan voor een eenmalige inzamelingsactie in Soest, op dezelfde manier als in Soesterberg op één dag 600 kilo van het spul opleverde. "Eén week lang wordt er dan extra veel aan dacht aan geschonken; de mensen krij gen een brief thuis, er komen affiches en natuurlijk wordt erop geattendeerd in de kranten en op de kabelkrant. Ook de scholen worden daarbij ingeschakeld, om de kinderen bewust te maken van het belang van de inzameling. "De wa gen rijdt dan rond door de wijk en de mensen kunnen er de troep van jaren in kwijt." Voor deze actie mikt ze voorlo pig op eind april: "Dan kan ik 'm tijdens m'n stage nog evalueren..." hoord. "De exploitatie van het museum is alleen mogelijk als de vaste kosten door subsidie worden gedekt," aldus Schimmel. "Dat kan niet op basis van individuele giften." Volgens hem is Soest nog aanzienlijk goedkoper uit dan andere gemeenten in de provincie. Het museum heeft de laatste jaren elk onderhoud en elke aan koop achterwege moeten laten wegens gebrek aan middelen, al is de gemeente raad de stichting bij de begrotingsbe handeling wel enigszins tegemoet geko men met een extra subsidie, o.a. voor wisseltentoonstellingen. Wat het mu seum ontbeert is voldoende financiële armslag om de huur en de energiekos ten te betalen. Dat de gemeente zich baseert op de ex ploitatie-overzicht van de voorafgaan de jaren mag op zichzelf juist zijn, aldus Schimmel, "maar een exploitatie uit ar moe is anders dan een uit gezond be heer. De laatste jaren kon geen enkele investering worden gedaan; zo kun je geen gerenommeerd museum voor een plaats als Soest blijven runnen." Actie Volgens de stichting zou er tot 1993 jaarlijks minstens 20.000 gulden op ta fel moeten komen, plus nog eens ca. 5000 voor de energiekosten. Overigens kondigde Schimmel aan dat er binnen kort een actie wordt gevoerd onder de "vrienden" van het museum en het be drijfsleven. Namens de gemeente verdedigde amb tenaar Hans Gerth het standpunt van B. W., waarbij hij onderscheid maakte tussen bestaand en nieuw beleid. Het ongedekte tekort bedraagt zo'n 16.500 gulden, en volgens hem zou er bij een subsidie van 25.000 gulden een batig saldo ontstaan van ruim 8500 gulden, wat nooit de bedoeling kan zijn, omdat de gemeente alleen de tekorten aanvult. De commissie nam de argumenten mee in haar beraadslagingen en zal t.z.t. een uitspraak aan de gemeenteraad voor leggen. Als alles meezit plaatst Vincent Kla renbeek uit Soest zich op 29 maart voor de finale van een landelijke kookwedstrijd. De 21-jarige leerling kok van de Stichting Vakbond Horeca (SVH) lijkt gezien zijn eerdere presta ties een goede kans van slagen te heb ben. Bescheiden als hij is zegt Vincent Kla renbeek geen idee te hebben van zijn mogelijkheden. "Ik weet niets van de anderen, dus ik weet ook niet of ik een kans maak." Maar even later, als de eer ste ronde ter sprake komt: "Ik was aan het koken en alles ging goed. Ik dacht 'ik zie het wel' en vond mijn presentatie mooier dan die van de anderen. De smaak kon ik niet beoordelen, want ik heb het niet geproefd," aldus Vincent die door een klein schoonheidsfoutje de selectie van 18 koks uit 81 deelnemers bijna miste. "Ik was even in de war met het vleesgerecht. Het had iets te lang in de oven gestaan en het werd gelijk door de jury teruggebracht. Later zeiden ze dat ze het hoofdgerecht niet hadden meegeteld, omdat ik al teveel punten had gekregen. Tegen mijn ouders zei de jury dat ik er met kop en schouders bo venuit stak. Tijdens de wedstrijd krijg je niets te horen, maar de andere kandida ten zeiden dat ik er wel door zou ko men." Vincent Klarenbeek is aan zijn vijfde jaar bij de SVH bezig. In december maakte hij zijn televisie-debuut als kok in het Veronica-programma Tineke. Onlangs werd hij uitgekozen om aan de landelijke kookwedstrijd mee te doen. In de eerste ronde bleef hij fier overeind dankzij de manier waarop hij de warme vispaté met een saus van schaal- en schelpdieren had bereid. Verder liet hij een dubbele kalfskotelet met twee soor ten verse voorjaarsgroenten serveren, waarna hij afsloot met een chocolade- bavarois met mango. Gemotiveerd De negen finalisten zullen in april uit maken welke twee koks er naar de Eu ropese kampioenschappen in Engeland mogen. Vincent zal er alles aan doen om serieus mee te dingen naar die titel strijd. Hij is gemotiveerd, vooral ook door de positieve uitlatingen van des kundigen over zijn werk en door zijn in stelling. "Ik doe alles wat ik opgedragen krijg en ik probeer het zo goed mogelijk te doen. Ik weet nu nog niet wat ik straks moet gaan koken, maar dat hoor je wel van te voren. Daarna ga ik met mijn chef oefenen." Vincent denkt dat zijn deelname aan de kookwedstrijd zijn imago ten goede komt. "Ik weet niet of ik er bij het vin- Vincent Klarenbeek is doorgedron gen tot de halve finale van de landelijke kookwedstrijd voor leerlingen. Foto: Goos van der Wilt. den van een baan direct baat bij zal heb ben, maar de mensen gaan je op deze manier wel leren kennen. De jury-leden bijvoorbeeld krijgen een goede indruk van je en zij komen allemaal uit de hore ca." "Het hangt er ook van af of je je goed voelt en wel of niet zenuwachtig bent tijdens de wedstrijd. De vorige keer had ik daar helemaal geen last van. Ik ga ge woon mijn best doen." Debby Boorsma houdt op de kaart nauwkeurig bij welke winkels er mee doen aan de KCA-inzameling. Foto: Goos van der Wilt. De Stichting Oud Soest, die het be kende Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat beheert, is het niet eens niet de beslissing van Burgemees ter en Wethouders, die haar over 1989 een subsidie heeft toegekend van 16.500 gulden, mogelijk oplopend tot 18.500 gulden. Daar kan de stichting de vaste kosten (huur en energie) niet van betalen, en vandaar dat er om 25.000 gulden was gevraagd. Voorzitter A.J. van den Dijssel en waarnemend scretaris W. Schimmel vertegenwoordigden de stichting vori ge week tijdens de hoorzitting van de raadscommissie voor de beroepschrif ten, waar hun bezwaren werden aange-

Soester Courant | 1989 | | pagina 3