VeSoester Duinen hij kwam zag en... \JOD QffQD Nieuwe Apotheek Overhees wordt a.s. zaterdag officieel geopend Meningen van lezers ALLEEN ZO BENT U ZEKER VAN KODAK SELECT-KWALITEIT. Soest 50 jaar geleden 24 februari 1939 RUND VLEESCH EN VET Schamp? DIK BOS bv UW PARTY OF VERGADERING PAGINA 4 de WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 RESTAURANT vraagt uw aandacht voor Publiek mag kijkje nemen achter de schermen 23 AUTOSCHADE Geen autogordel om Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! stond verbaasd. Onze glas voorlichting, onze montuur- variatie-prestatie en de uiterst secure, prettige bediening vond hij weergaloos. Zeldzaam goed. Fascisme Facisme (2) Fascisme (3) Kodak Select ngo SELECT SNELSERVICE Kodak voordeelprint 065 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Het laatste nieuws staat Jn de Soester Courant PER 'PER PER POND POND POND gebouw aan een toe is en één de- •edrijf E.A. van est met de werk- De twee lelijke gesloopt en de Dormalige "bol dingen niet he in het schoolge- len. Voor kleu- te ver. In deze nog voldoende erging, een c.v.- i komt er in de nstructieruimte. gt de moestuin. Ie klassen 5a/b. te klassetuinen. nderen op deze ter als ze in klas schooltuintje te rktuinen aan de an het terrein is d op weg. Het t al te wachten, s zullen aan het schooljaar wor- - en klautertoe- 2n, evenwichts- /uurplaats, een kte een bankjes :1 moet men nog zant eerst moet .t men er op kan alle toestellen »k dan kan men •ruiken. Een be- 1 bestaat 80 jaar et kunnen wen- van de gehele lit alles mogelijk rkrachten, leer- oud-leerlingen :je bij. indslag n ilk jaar, "Do Hashimashite" Iedere maandag bent u van harte welkom op onze Japanse dag. Van sake tot sukiyaki en uiteraard de bekende stokjes. Een ervaring rijker. Reserveren aanbevolen. SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 gemeente Openbare commissievergaderingen Donderdag 23 februari, 19.30 uur: •gecombineerde vergadering commis sies Ruimtelijke Ordening en Welzijn. Agenda: ouderenhuisvesting. Donderdag 23 februari, (aansluitend): •commissie Welzijn. Agenda: o.a. (voortgang) planningska lender; rapport werkgroep artotheek; besteding middelen flankerend beleid 1989; terugmelding gemeenschappelij ke regelingen. Maandag 27 februari, 19.30 uur: •commissie Algemene Bestuurszaken Agenda: o.a. uitkomsten enquête La gendijk; sluitingstijden horeca-inrich- tingen; rampenplan. Dinsdag 28 februari, 19.30 uur: •commissie Ruimtelijke Ordening Agenda: o.a. notitie inzake de keuze en selectie van opdrachtgever voor de wo ningbouw in gebied Mercury; herin richting Koninginnelaan; ontwikkelin gen plan zwembad/sporthal Dal weg. Woensdag 1 maart, 19.30 uur: •commissie Bedrijven Agenda: o.a. kredietvoorstel tot bouw en woonrijpmaken plan "Klein Engen- daal"; bespreking evaluatie kabelkrant; bespreking wildbeheersplan; evaluatie van de subsidieregeling oud papier en eventuele plaatsing van inzamelcontai ners. Donderdag 2 maart, 19.00 uur: •commissie Nieuwbouw Gemeente huis Donderdag 2 maart, 20.30 uur: •commissie Financiën Agenda: o.a. verkoop diverse stukjes grond; verhuur gedeelte pand Parallel weg 7 aan de Stichting Soest Islam Kül- tür Merkezi te Soest. De vergaderingen worden gehouden in de commissiekamer dépendance achter gemeentehuis, behalve de commissie Ruimtelijke Ordening die vindt plaats in het gebouw aan de Lange Brinkweg 77. Ontwerp- hinderwetvergunning Burgemeester en Wethouders hebben het voornemen vergunning te verlenen op de verzoeken van: a.Jongerius b.v., Amersfoortsestraat 78c, Soesterberg, voor het uitbreiden c.q. wijzigen van de handelsonderne ming, ingenieursbureau, magazijnen, testruimten en werkplaats op het per ceel Amersfoortsestraat 78c, Soes terberg. b. Drukkerij "De Horizon" b.v., Kerk straat 48, voor het oprichten van een drukkerij op het perceel Kerkstraat 48. De ontwerpvergunningen liggen vanaf heden 14 dagen ter inzage bij de afd. milieubeheer van de gemeente, L. Brinkweg 77, kamer 017, op werkda gen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek tijdens de openingsuren en voor a. Dépendance Publiekszaken, Dorpsplein Soesterberg. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werpvergunnig kunnen tot 9 maart 1989 schriftelijk worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders. De in gekomen bezwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desge vraagd worden de persoonlijke gege vens van de indieners niet bekend ge maakt. N.B. Beroep tegen de vergunning kan later slechts worden ingesteld door degenen die reeds monde ling of schriftelijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat wa ren bezwaar te maken. Hinderwetvergunning Burgemeester en Wethouders hebben vergunning verleend op het verzoek van: •A. van Sligter (Arno -72), Beuken laan 80, voor het oprichten van een gra- veerindustrie/ontwerpadviesbureau op het perceel Beukenlaan 80 (eerste verdieping). De positieve beschikkingen liggen van af heden één maand ter inzage bij de afd. milieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkdagen van 8.30 -12.00 uur, alsme de in de bibliotheek aan de Alb. Cuyp- laan tijdens de openingsuren. Burgemeester P. Scholten verricht aanstaande zaterdag - 25 februari - de officiële opening van de nieuwe Apo theek Overhees aan de Tamboerijn 35. 's Middags is er "open huis" waar bij het publiek, in het bijzonder de be volking van Overhees, een kijkje ach ter de schermen van de apotheek kan nemen. Drs. M.A.Wedema, de nieuwste apo theker van Soest, zwaait dagelijks de scepter in de apotheek, die in feite al enige weken "draait". Hij wordt bijge staan door de vakbekwame assistentes Ellen en Jolanda en zijn echtgenote - zelf ook apothekers-assistente - ver leent 's middags de nodige hand- en spandiensten. In de afgelopen weken is dat ook wel nodig gebleken, want heel wat bewoners van Overhees hebben in tussen de weg naar de apotheek gevon den. De heer Wedema is overigens geen "nieuwkomer" in het vak. Hij studeer de farmacie aan de universiteit van zijn geboortestad Groningen en in Zwitser land en begon zijn apothekersloopbaan op Curagao. "Ik wilde na m'n studie graag over de grenzen kijken. Dat heeft ook te maken met de grote interesse die ik heb voor 'andere mensen'. Ik ging er naartoe met een contract voor een half jaar, maar het beviel me zo dat ik er drie jaar gebleven ben," aldus de heer We dema. Na die drie jaar keerde hij terug Geen ramp! Ga naar DIK BOS. Die rekent 'n schappelijk" prijsje! Ook voor 'n tijdelijke huurauto. Saturnusweg 10 lOI 'ndus.ter. Noordschil Tel 02154 - 14910 BAARN naar Nederland, eerst als tweede apo theker in Amsterdam, vervolgens als beherend apotheker in Bilthoven, waar het gezin Wedema voorlopig nog woont, in afwachting van een definitie ve behuizing in Soest. "Een eigen apotheek beginnen is niet zo makkelijk," aldus de heer Wedema. "Het is niet zomaar een winkel, vooral ook omdat er wettelijk allerlei speciale eisen worden gesteld, met name aan de inrichting. Dat maakt het nogal duur, en natuurlijk komt er een hoop reken werk aan te pas." Jonge gezinnen Hij is bijzonder ingenomen met het feit dat de nieuwe apotheek staat midden in Overhees, de zich nog altijd uitbreiden de woonwijk van Soest, waar hij straks ongetwijfeld zijn meeste klanten zal hebben. Een wijk met veel jonge gezin nen, en vandaar dat de apotheek daar op inspeelt door zich niet uitsluitend te beperken tot de verkoop van de gebrui kelijke geneesmiddelen, voorgeschre ven door de arts, maar ook een goed as sortiment artikelen voor de baby-ver zorging en andere zaken heeft, bijvoor beeld de "huismiddeltjes" (ook een rui me sortering homeopathische). Dat heeft ook te maken met het feit dat de overheid de apotheken een belang rijke rol toekent in de totstandkoming van meer "thuiszorg", om de kosten van, <3e gezpndheidszorg te drukken, Vandaar ook de toegenomen aandacht vóór "zelfmedicatie", waarin de apo theek niet weg te denken is. "Er wordt een stukje zorg maar ons toegescho ven," aldus de heer Wedema. Hij vindt het trouwens leuk in zijn dagelijks werk ook mensen tegen te komen die niet met ziekte te maken hebben, maar met ook vrolijker zaken, zoals gezinsuit breiding e.d. De apotheek verhuurt daarom bijvoorbeeld ook baby-weeg schalen. Persoonlijk kontakt De gemiddelde apotheker kent de pa tiënten in het algemeen nauwelijks. Meestal komen ze niet verder dan de balie, terwijl persoonlijk kontakt ook in deze "tak" van de gezondheidszorg heel positief kan werken. "Ik zorg er in elk geval voor dat ik hier zoveel moge lijk zelf te vinden ben, zodat de mensen me kunnen aanspreken," aldus de heer Wedema. "Ik zou niet graag een pure manager willen zijn, die de inkoop re gelt en zich met de organisatie bezig houdt, zoals steeds meer gebeurt." Voorlopig komt het er nauwelijks van, maar in de naaste toekomst hoopt hij ook meer tijd te kunnen vrijmaken om in het laboratorium bezig te kunnen zijn V.r.n.l. de heer Wedema zijn ech- tegnote en assistente Jolanda. Foto: Goos van der Wilt. dat volgens wettelijk voorschrift aan ie dere apotheek verbonden moet zijn. "Het merendeel van de geneesmidde len is afkomstig van de farmaceutische industrie, maar elke apotheker maakt zelf nog veel capsules, zetpillen en drankjes, de 'magistrale bereiding', zo als dat heet." Soms worden er - bijvoor beeld voor kleine kinderen en oudere mensen - kleinere doseringen voorge schreven dan de fabrieken afleveren, en dan is het ook nog altijd een k westie van handmatige bereiding, waarbij heel wat vakkennis komt kijken. Lust voor het oog De inrichting van dè nieuwe apotheek is niet alleen opvallend overzichtelijk en functioneel, maar ook een lust voor het oog. Niet alleen de "winkel", maar ook de verschillende werkruimten - zoals het speciale steriele lab - voldoen aan de modernste eisen. Voor het talrijke ad ministratieve werk zijn computers be schikbaar. Opmerkelijk is de inrichting van de "spreekhoek", waar men even tueel onder vier ogen met de apotheker van gedachten kan wisselen, en de in- formatiekast, met allerlei voorlichtings materiaal, waaronder ook videofilms over een aantal "kwalen" (bijvoorbeeld hartinfarcten, car^, etc.) maar ook ovei;, 'zwangerschap en w^t daarbij komt kij ken. Burgemeester Scholten opent de Apo theek Overhees aan de Tamboerijn za terdagmorgen om 11.00 uur. De bevol king van Overhees is 's middags wel kom tussen 13.00 en 15.00 uur om de nieuwe apotheek van binnen te bekij- Bij een controle op de Beukenlaan heeft de politie vier processen-verbaal uitgeschreven. Ze waren bestemd voor automobilisten die de gordel niet droe gen. In Soesterberg betrapte de politie veer tien mensen op te hard rijden. Daar voor waren twee controles nodig op de Kampweg en de Oude Tempellaan. De hoogst gemeten snelheid was 81 kilo meter per uur. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingesteld door degenen die reeds mondeling of schriftelijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat waren eer der bezwaar te maken. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravcnha- ge, binnen één maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot bet treffen van een voorlopige voorzie ning. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gra- venhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Bekendmaking De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, vrijstelling te verlenen voor: •het gebruik van een bedrijfspand voor kantoordoeleinden op het perceel, ge legen achter Regentesselaan 4. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 23 februari 1989, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (kamer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter inzage. "1 Informaties. Info-centrum j STEENHOFFSTRAAT 9a, I Telefoon 02155-22555 i Open maandag t m vrijdag J Informatietelefoon met actualiteiten. I lel93665 24 uurs-service speciaal optiek van weedestraat 87 3761 CD soest Reactie op de heer Mosk: Dat ik u zo heb verbaasd met mijn ge bruik van het woord fascisme, ligt mijns| inziens in het woordenboek dat u han teert. Had u de grote Van Dale ge bruikt, dan zult u vinden: "Fascisme staat in ons taalbewustzijn voor alles wat gruwelijk is in de organi satie van de menselijke samenleving: geweld, onderdrukking, marteling, dood." Daar heb ik het dan ook over in mijn brief aan het comité dat de 'Oude Am bachtenmarkt' organiseert. Elk regime dat geweld, onderdrukking, marteling en moord gebruikt, noem ik dan ook een fascistisch regime en... zoals u ziet, met mij 'de grote Van Dale'. Jammer vind ik dat u niet uw mening geeft over de essentie van mijn brief. Wat ik heb getracht aan te geven is het volgende: Laten we op 4 mei de doden herdenken die vielen en vallen onder fascistische regimes. In dat kader is het passend om het organiseren van feeste lijkheden, zoals bijv. 'de Oude Am bachtenmarkt', op die dag na te laten. Met vriendelijke groet, Herman Joosten Open brief aan de heer M. Mosk: Hierbij mijn reactie op uw open brief aan Herman Joosten in de Soester Cou rant van 15 februari j.1. naar aanleiding van diens oproep in de Soester Courant van 8 februari om geen Oude Ambach tenmarkt te organiseren op 4 mei a.s. Evenals uit uw ingezonden brieven in het verleden spreekt ook uit deze brief een grote angst voor "de Russen" (wie zijn dat eigenlijk) en "het Communis me" (wat is dat eigenlijk). Uw manier van denken is typerend voor de jaren vijftig en zestig. De hoogtij jaren dus van de koude oorlog. Sedertdien is er in de internationale verhoudingen toch wel het één en ander veranderd, dunkt me. Bovendien is angst nooi een goed uit gangspunt om tot een objectieve beoor deling te komen van "de Russen" en "het Communisme." Het blijven aanscherpen van de tegen stellingen tussen Oost en West is overi gens een heilloze weg. Of we willen of niet we zulen de handen ineen moeten slaan met als uitgangspunt gedeelde veiligheid en gemeenschappelijke over leving. We zullen bijv. gezamenlijk de milieuproblemen te lijf moeten gaan, want als we in Europa en de hele wereld door blijven gaan met de vernietiging van het milieu (land, water en lucht) valt er over niet al te lange tijd niets meer te veroveren en te verdedigen. Dan is het gewoon uit met het leven op aarde! Wót mij échter hef meest stoort is dat u Herman Joosten op belerende toon meent te moeten toespreken over Fas cisme, Nationaal-Socialisme en Com munisme, maar volledig de boodschap van zijn oproep negeert, terwijl hij toch zeer wezenlijke zaken aan de orde stelt, die ons allen aangaan. Wij overleven den zullen toch op alle mogelijke ma nieren de waarden in ere moeten hou den waarvoor mensen hun leven heb ben gegeven of waarvan anderen - als zij de oorlog al overleefd hebben - de ge volgen nog steeds dragen. Voor veel Nederlanders zit de dreiging echt niet in "de Russen", maar in bijv. de discriminatie met alle onderdruk king en geweld van dien door mede landgenoten. U bent zo gelukkig geweest heelhuids terug te keren van de acties in Neder lands Indië. Het lijkt me dat juist u dan toch wel een mening zult hebben over hoe wij met de 4e mei zouden moeten omgaan en hoe wij de bevochten waar den zoals de rechten van de mens bin nen onze samenleving veilig zouden moeten stellen. Ik nodig u uit dat in de Soester Courant van volgende week alsnog kenbaar te maken. Thea Weenink-van Dijk Als historica las ik met toenemende verbazing het stuk van de heer M. Mosk (S.C. 15-2-89), die hiermee reageerde op de open brief van de heer Joosten (S.C. 8-2-89). De heer Mosk meent op grond van ge gevens uit een woordenboek een ver handeling te moeten houden over het begrip 'fascisme'. Geachte heer Mosk, het nationaal-so- cialisme kwam voort uit het fascisme, beide ideologieën zijn vrijwel gelijk, al leen op enkele punten verschillen ze van elkaar. Het is dus historisch juist het nationaal-socialisme te typeren als fas cistisch. In dit opzicht valt noch de heer Joosten, noch de burgemeester van Amsterdam iets te verwijten! Het fas cistisch bewind in Italië kwam reeds in 1943 ten val en niet in 1945, zoals u be weert. Wél werd Mussolini pas in 1945 opgehangen. Ik wil u graag adviseren bij twijfel over geschiedkundige vraagstukken voor taan een historisch naslagwerk te raad plegen; een woorden boek is hiervoor echt minder geschikt. Door deze onbenullige muggezifterij leidt u de aandacht af van de kern van de brief van de heer Joosten. Het gaat erom, dat op de dag van de Nationale Dodenherdenking hier in Soest een feestelijke Ambachtenmarkt zal wor den gehouden. Tijdens de Tweede We reldoorlog gaven velen hun leven voor onze vrijheid. Overigens, meneer Mosk, stierven er toen miljoenen Rus sen aan gealliëerde zijde. Wij kunnen 364 dagen per jaar feest vieren en markten houden, dankzij al deze offers. Eén dag per jaar gedenken we deze gevallenen. Het is dan ook vol strekt ongepast om uitgerekend op deze rouwdag een feestelijke markt te hou den! Mevr.drs. A.M. Verkerk-van Zalk Kodak Select foto-afwerking is de beste kwaliteit. Een kwaliteit die onze hoge eisen weergeeft. Een kwaliteit die alleen dan gehaald wordt als uw foto's ontwikkeld en afge drukt zijn in het Kodak labo ratorium. Alleen dan komt het speciale waarmerk erop. Het fotoresultaat dat wij u leveren, mag gezien worden. De voorkant, en ook de ach terkant. En als u niet tevre den bent, dan mag u altijd terugkomen. Want wij zijn pas tevreden als u het bent. KODAK SELECT FOTO BIJ KODAK GEMAAKT 9 X 13 cm, mat of glansw Morgen klaar 100 10 x 15 cm, mat of glansI 9X13mat li. 10 x 15 mat 01° FOTO o VIDEO o AUDIO Telefoon 02155-12874 Restaurant en Motel Het Witte Huis Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl „Hard gaat-ie" viert feest In hotel „Eemland" vond Dinsdagavond de jaarlijksche feestavond plaats, waarvoor een dusdanige belangstelling bestond dat zeer velen teleurgesteld moesten worden. De voorzitter opende met een woord van welkom, daarbij memoreerend de geschiedenis, die de vereeniging heeft medegemaakt. Het nieuwe bestuur had de zaken energiek aangepakt en dankzij de financiee- le hulp van een bekend ingezetene was het geen finantieel fiasco geworden. Hierna werd door eenige leden opgevoerd de klucht „Het versche kadetje," waarin de jongste bediende van den bakker uitmuntend spel vertoonde. De entre-actes werden gevuld door muziek van de Exalto Sax Devils, terwijl een gezellig samenzijn den avond sloot. De vereeniging kan op een zeer ge slaagden avond terugzien! Pas op de kippen! Uit 'n zilvervosfarm alhier is 'n zilvervos ontsnapt, die thans de Soester dreven en speciaal de hoenderparken e.d. onveilig zal maken om aan de kost te ko men. Waakzaamheid is dan ook geboden. Zaterdag van 9 tot 1 uur VERKOOP VAN GOEDKOOP aan het Abottoir. LAPPEN STUKJES BIEFSTUK 25 CENT 35 CENT 50 CENT Kaas reclame Heerlijke V. Goudsche Kaas p.p. 25 cent. Prima Goudsche 18, Leidsche 18, Edammer Kaas vanaf 18 ct. per pond, Edammer 40 plus 25 Goudsche 40 plus v.a. 25 p.p. V.v. Belegen en Oude kaas 35 en 40 ct. p. pond, Oude Leidsche kaas 35 ct. Friesche Nagelkaas 40 plus 35 ct, per pond, V. Zoete Komijne kaas 32 ct. p.p. Heerlijke Roomkaasjes 25 ct., p.st. Zw. Groene kaas per stuk 8 cent. Gemalen Zw. kaas 12 ct. per flacon. Fijnste kw. Margarine p.p. 52 ct. Planta en Blueband per pond 58 ct. Bak- en Plantenvet per pond 40 ct. Verder verkrijgbaar flesschen gepast. Melk, Fles- schen Karnemelk. Bloem- en Gortepap, Melkjoghurt. Slag- en Koffieroom. Versche Eieren Marktprijs. H. KINDERDIJK Birkstraat 8 hoek Eikenlaan.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5