m O uigen WEEKEND RECEPT Tien jaar Hans Westerhof in Soest het restaurant voor een gezellig aangekleed AVONDJE KEGELEN WASIEL l^d=bj:i=l;l TUIN-ADVIESCENTRUM 't vacwderiwocjt WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 9 (Over)Leven) in Soest Opruiming van grote huishoudelijke apparaten STEGAS Onderhoudscontract Informatie tel. 13807 Jubileumconcert P.Y.O. op 4 maart Jagersgehakt Bromfiets gestolen en teruggevonden Inbraak Van Lijndenlaan 'Dagje Groeneveld' AANG. BILJ. INK. BEL BOEKHOUDING ADM.KANTOOR N.J. KONIJN Bazar-rommelmarkt Van Arkel-instituut Puzzel 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: voor doe-het-zelvers Fruit uit eigen tuin door Arie Wandelaar Wat is een enquête? Het groot woordenboek der Neder landse taal, zeg maar de Van Dale, verklaart: "Onderzoek in opdracht en ter informatie van de volksvertegen woordiging." Klopt. Enige maanden geleden heeft de ge meente Soest aan het bureau Lagen dijk, afdeling Onderzoek, de opdracht gegeven inwoners van Soest en Soes- terberg te ondervragen over hun wo nen, leven, werken en verpozen in hun woonplaats. Het bureau Lagendijk, zeker niet de minste in het wereldje van enquêtes en opinie-onderzoeken, stelde een uitvoerige vragenlijst sa men en voerde vervolgens in de maand januari '89 telefonische vraag gesprekken met 1000 willekeurige burgers in de leeftijdsgroep van 15 jaar en ouder. Alle bevolkingsgroepen waren daarin vertegenwoordigd; in al le wijken die Soest telt vonden de in terviews plaats. Het resultaat van deze momentopname, waarop ruim 2% van de Soester bevolking voorkomt, kan natuurlijk onmogelijk volledig repre sentatief genoemd worden voor wat er bij u en Arie leeft ten aanzien van le ven en welzijn in ons dorp. Geen en quête van deze omvang die zoiets waar zou kunnen maken. Desondanks geeft de uitkomst van dit soort enquêtes aanwijzingen met be trekking tot hetgeen er aan vrede en vooral onvrede leeft bij de diverse be volkingsgroepen in de verschillende wijken. Dat is geen wijsheid van Arie, maar een wetenschappelijk bewezen feit. Eerste en belangrijkste conclusie van deze in Soest en Soesterberg gehou den enquête: Als woonoord is een zeer ruime meerderheid van de onder vraagden (84%) over Soest tevreden. Ook mede te danken aan het Soester bestuur waarover 61% tevreden is. U en Arie, de enquête toont het duide lijk aan, maken ons grote zorgen over de openbare veiligheid. Voor zover u nog geen slachtoffer bent, er wordt in Soest gestolen als de raven. Dat we een schoon volkje willen worden blijkt uit onze voorkeur het recept "honde- poep a la Klaarwater" voor alle bezit ters voor honden verplicht te stellen. Wat de woningbouw betreft stellen we het niet op prijs als de Stadhouders laan, Lange Brinkweg, agrarische ge bieden en andere open plekken wor den volgebouwd. We stemmen in met nieuwe terreinen voor industrie, mits zeer mondjesmaat. En verder? Soest, nadat het dagelijkse werk er op zit en in de weekends ook een oord waa men zich in ander opzicht als een vis in het water voelt? Medaille met twee kanten. Bijna iedere sportbeoefenaar (88%) heeft in het dorp zijn eigen stekkie. Wat de dagelijske boodschappen be treft loopt 95% de plaatselijke mid denstand niet voorbij. Komt het ech ter op uitgebreid winkelen aan, dan vindt er een massale uittocht plaats naar Amersfoort (52%) - Hilversum (28%) - Zeist (27%) en Utrecht (18%). C-Drie mag dan aan de weg timmeren, bezoekers aan bioscoop of theater zoeken het elders. Slechts 2% van de Soester bevolking vindt C-drie een plek voor een avondje uit. De roep om andere, betere culturele voorzienin gen liegt er dan ook niet om (76%), waarvan zelfs 38%, de helft dus, van mening is dat deze kwestie hoge voor rang verdient. Of burgemeester Scholten daar ook toe behoort lijkt Arie sinds kort niet onwaarschijnlijk. Hij ontmoette de eerste burger van Soest, in gezelschap van veel jeugdige aanhang, vrijdag jl. tijdens een voorstelling in de Baarnse Speeldoos. Het was Scholtens eerste kennismaking met dit theater. "Is dit het wat jullie ook voor Soest bedoe len?", wilde hij van Arie weten. "Het lijkt er op," antwoordde Arie min zaam en naar waarheid, waarna Schol ten en zijn gasten zich behaaglijk in het rode pluche nestelden, omringd door vele, voor culturele verpozing naar Baarn uitgeweken Soestenaren. Vanzelfsprekend is Arie's ontleding van deze enquête incompleet. Hij heeft er slechts een aantal hapklare, smakende en minder smakende, brok ken uitgenomen. De uitkomst van "Levensomstandigheden in Soest" is er echter een waar B. en W., Leden van de Raad en politieke partijen moeilijk omheen kunnen. De betrok kenen had er een lief bedrag voor over om aan de weet te komen wat jong en oud, links en rechts, kerkelijken en niet-kerkelijken op hun hart hebben. Dat weten ze nu dan, zo ongeveer. Interessant détail: De aan het bureau Lagendijk verstrekte opdracht geeft wat de uitkomst betreft ook enig in zicht in de politieke voorkeur van de Soester bevolking. CDA (30%) - VVD (29%) - P.v.d.A. (23%). De kruimels, 18% zijn dus voor D'66 - Progressief Soest en SGP/GPV/RPF. Daar zullen Adriaan Pothuizen, Jan Visser en Wiebe Meilof vooralsnog niet blij mee zijn. Voor alle politieke partijen in Soest geldt evenwel, dat met deze enquête een stevig stukje huiswerk is verricht. Huiswerk met be trekking tot de programma's die de politieke partijen voor de verkiezin gen in '90, ja dan reeds, aan hun kie zers moeten voorleggen. Wie voor de uitkomst van deze enquê- De Soester Siemens dealer Hans Wes terhof ruimt een groot deel van zijn huishoudelijke artikelen op vanwege de vergroting van het assortiment ge luidsapparatuur. De grote huishoude lijke apparaten zullen alleen nog op bestelling worden geleverd. Kleine apparaten zoals magnetronovens en stofzuigers blijven echter wel deel uit maken van het assortiment. Voor vader- en moederdag kadotips zoals scheerapparaten, ladyshaves, föhns krulborstels kan men ook altijd bij Westerhof terecht. Een nieuw soort scheerapparaat, een electrische nat- scheerder, is dit jaar de vaderdag kado- tip. De Active Shave wordt op dezelfde wijze gebruikt als het scheerapparaat met mesjes en scheerzeep. Door micro vibratie worden de haartjes heel diep tot op de wortel toe uitgesneden zonder dat het nodig is hard te drukken. De huid wordt minder geïrriteerd en de door vibratie veroorzaakte lichte mas sage versterkt de bovenhuid. Op televisiegebied is er als nieuwtje de digitale televisie waarbij het beeld stil gezet kan worden net als bij een video recorder. Een voordeel is dat zo'n tele visie een veel rustiger beeld heeft, om dat er een totaal nieuw techniek vernuft in zit. Zo zit dat met de digitale tech niek. Deze digitale TV's zijn ook voor bereid op de toekomstige zendsyste- men zoals HDTV en D2Mac. De alom bekende bandrecorder kan nu worden vervangen door een HiFi-vi-. deo. Dit is een video die in plaats van mono-stereo geluid weergeeft. De ban den hiervoor zijn aanmerkelijk goedko per, terwijl de geluidskwaliteit gelijk is aan die van een CD speler. De prijs is wel wat hoger, maar daar staat tegen over dat het apparaat ook geschikt is als monteerapparaat voor eigengemaakte camera opnames. Een handigheidje van deze "machine" is dat het een inde xeer-systeem bevat dat binnen 4 secon den een fragment laat zien van elke film die op de band staat. Deze fragmenten duren maximaal 18 seconden per film. Daarna kan de gewenste film worden bekeken. Helaas is ook de moderpe apparatuur wel eens defect. Heeft men bij een win kel gekocht die niet over een eigen ser vice-afdeling beschikt, dan zullen deze reparaties enorme problemen opleve ren, zoals lange wachttijden en het niet op voorraad zijn van bepaalde onder delen. Hans Westerhof streeft ernaar om bin nen 48 uur de apparatuur weer in orde te brengen. Voor er begonnen wordt aan de reparatie, wordt er eerst prijsop gaaf gedaan, zodat wanneer de kosten te hoog op zouden lopen men niet voor een verrassing komt te staan. Wanneer men besluit het apparaat niet te laten repareren, dan zullen er wel onder- zoekkosten in rekening worden ge bracht. Indien men besluit een nieuw apparaat aan te schaffen vervallen de onderzoek- kosten, ook wanneer er binnen een maand nieuw wordt aangeschaft. De kabel geeft nu 14 zenders door, ech ter in de nabije toekomst zullen dit er nog veel meer worden, omdat het aan bod van zenders via de satelliet steeds groter en beter wordt. De techniek die nodig is voor kabeltransport wordt verfijnder. Ook hier is steeds meer ken nis voor nodig, zowel van de kabelex ploitant als van de zelfstandige onder nemer. Het ene apparaat zal geen opti male ontvangst hebben via de kabel, terwijl een ander dit wel heeft. Hans en Maijo zijn niet merkgebonden en zullen steeds alert zijn of er apparaten op de markt worden gebracht die niet storing- vrij zijn. In augustus bestaat de reparatie-afde ling 10 jaar en sinds 5 jaar is de winkel gevestigd aan de Zuidpromenade. Daarom vieren zij feest, wat gevierd zal worden met de nodige acties. Installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel.(02155)13014-12577 te het politieke hoofd niet bij voorbaat in het zand steekt, maar de signalen oppikt en in de aanbieding verwerkt zou er zijn voordeel, wat de gunst van de kiezers betreft, wel eens mee kun nen doen. (Over)Ieven in Soest, er is veel werk aan de winkel. ART*7 WANDELAAR Muziekvereniging P.V.O. maakt zich op voor het jaarlijks terugkerende voorjaarsconcert op 4 maart a.s. Wat P.V.O. betreft mag het deze keer ook een Jubileumconcert heten, want een dergelijk concert tijdens het jubileum jaar 1989 mag best een feestelijk tintje hebben. De met zorg uitgezochte muziekstuk ken variëren van "Menuet from Bereni- ce" (Handel) tot "The Beatles in con cert" (Lennon/Mc Cartney) en van "Marcna de los Gladiadores" tot een Vroeger werd 'jagersgehakt' als maaltijd na een jachtpartij voor de drijvers van het wild opgediend. Reken voor 4 personen op 400 tot 500 gram grof gemalen runder- of varkensgehakt en 100 a 150 gram mager vers spek. Verder heeft u nodig: 2 grote uien, 200 gram kleine champignons, 2 dl rode wijn (bijvoorbeeld Rioja), 1 kleine groene kool en 750 gram kleine (of in kleine stukken gesneden) aard appelen. Zet de aardappelen op met ruim water met zout. Voeg na 10 minuten de in smalle reep jes gesneden groene kool toe. Schep, zodra de aardappelen gaar zijn, alles in een vergiet en laat aardappelen en kool goed uitlekken. Snijd het spek in kleine blokjes en bak ze uit tot ze bruin en knapperig zijn. Schep ze uit de pan en houd ze apart. Bak in het achter gebleven spekvet het gehakt onder voortdu rend omscheppen tot het de oorspronkelijke kleur heeft verloren en in kruimels uiteen is gevallen. Voeg dan de grof gesnipperde uien en in vieren gesneden champignons toe. Schep enkele malen goed om en laat dan nog enkele minuten bakken tot het gehakt een bruine kleur heeft gekregen. Schenk er vervolgens 2 dl kokend water (of bouillon) en de wijn bij. Voeg wat zout/pe per toe, leg het deksel op de pan en laat alles nog ca. 20 minuten heel zachtjes sudderen. Schep er tenslotte de aardappelen en groene kool door. Dien het gerecht op als het geheel door en door warm is. Strooi er vlak voor het opdienen de achtergehouden spekjes over. Tip: het gerecht krijgt een pittige smaak als u er tegelijk met de uien ook nog 2 ragfijn gehakte teentjes knoflook bij doet. Bereidingstijd 30 minuten Energie per portie:2855 kJ (680 kcal) compilatie van Nederlandse Walsen. Een aardige afspiegeling van het muzi kale kunnen van P.V.O. onder de geest driftige leiding van dirigent Piet Daal- huisen. P.V.O. is een amateurorkest en wil dat ook blijven; de inzet en het enthousias me van dirigent, blazers en slagwerkers zijn er echter niet minder om. Zaterdag 4 maart wil P.V.O. bewijzen dat het héél wat in zijn mars heeft. Na de pauze is het de beurt aan de Eem- lander Blaaskapel o.l.v. Joop Overstee gen. In de regio behoeft deze kapel nau welijks enige toelichting: in de zeventi ger jaren spontaan ontstaan uit P.V.O. (en nóg zijn alle muzikanten van de ka pel in de eerste plaats P.V.O.-er) heeft de Eemlander Blaaskapel al heel wat succesvolle optredens achter de rug. Vanaf 19.30 uur staan de deuren van het Griftland College aan de Noorder- weg open voor iedereen die P.V.O. een warm hart toedraagt. En niets hoeft ie mand te weerhouden om te komen, want zelfs de toegang is gratis! Om 20.00 uur zal dirigent Piet Daalhui- sen "zijn" orkest aanzetten tot de P.V.O.-tune, als opening van een jubi leumconcert dat klinkt als een klok! Een 18-jarige bewoner van de Ver meerlaan deed bij de politie in het weekeinde aangifte van de diefstal van zijn brommer. Het voertuig werd de volgende dag teruggevonden aan de Van Goyenlaan, achter het bejaarden centrum Molenschot. Een onbekende dader heeft in het weekeinde kans gezien in te breken in het verpleeghuis De Soesterhof aan de Van Lijndenlaan in Soestduinen. Hij bleek een raam van het kantoor te heb ben geforceerde en moet wel binnen zijn geweest, maar er wordt niets ver mist. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Een kennismaking met natuur en omgeving voor het speciaal onderwijs Het "Dagje Groeneveld" is een afwis selend programma voor leerlingen uit het speciaal onderwijs en bewoners van zwakzinnigeninrichtingen, en gaat uit van een begripsnivo van 9 jaar. Kasteel Groeneveld, Nationaal Centrum voor bos, natuur en landschap, maakte het in samenwerking met de Stichting Figu- rentheater "Het Atelier." Op plezierige wijze maken de deelne mers kennis met natuur en milieu. Een wandeling, een poppentheater, een dia serie en een bezoek aan het kasteel zijn de onderdelen van dit programma. In elk daarvan staat zelfwerkzaamheid centraal. Het "Dagje Groeneveld" is te volgen op dinsdagen en donderdagen, gedurende het hele schoolseizoen. Een afgeleide versie van het programma reist rond door Nederland. De brochure met nadere informatie kan men aanvragen bij: Educatieve dienst Kasteel Groeneveld, Groeneveld 2, 3744 ML Baarn, tel. 02154-20446. (ook T-bilj.) Verzorging van UW Telefoon 02155 -1 26 71 de Akkeren 18 3762 AS Soest Op zaterdag 17 juni organiseert het Van Arkel-instituut weer de jaarlijkse bazar-rommelmarkt. Er is al een begin gemaakt met het inzamelen van oude en nieuwe bruikbare spullen, zoals klei ne huishoudelijke artikelen, boeken en platen, speelgoed, curiosa, enz. In ver band met plaatsgebrek worden géén grote artikelen - als bankstellen, koel kasten, etc. - meer ingezameld. Wie wil helpen kan nu al jks spullen brengen naar het Van Arkel-instituut aan de Hellingweg 1. Als men de spul len echt niet zelf kan brengen worden ze opgehaald. Opgeven bij de receptie: tel. 17444. De opbrengst van de bazar is bestemd voor recreatieve doeleinden ten behoe ve van de kinderen die in het instituut wonen, zoalsaanschaf en reparatie van kampeermateriaal, speelgoed, enz. Informatie: H. Phielix, toestel 31. Mijn ego heeft een knappe opdoffer ge kregen. Ik beheers de Nederlandse taal redelijk goed. Dacht ik tot voor kort. Nou, daarvan ben ik mooi genezen. Ik hoef niet meer met trots naar mijn HBS- diploma te kijken, noch is het nog nodig mijn journalistieke opleiding bij het Eindhovense Dagblad en op de univer siteit van Nijmegen te memoreren. Waardeloze edukatie blijkt nu. Ik weet namelijk niks, in ieder geval véél minder dan ikzelf voor mogelijk heb gehouden. Hoe komt dat nou. Een paar weken geleden moest ik me melden in ziekenhuis Zonnegloren. Al maanden had ik last van m'n rechter knie en de dokter zou er eens even naar en in kijken. "En als ik wat ongeregelds zie, beloofde hij me, "zal ik meteen het euvel verhelpen. Je ligt er toch. Toen ik weer uit de narcose bijkwam bleek ht euvel een binnen-meniscus te zijn van zo'n zeven centimeter, die de dokter voor me in een potje met sterk water had gedaan. Om de familie te overtuigen dat ik met de dood had ge worsteld. Die wilde daar niet aan, om dat een zuster gezegd zou hebben dat zo'n operatie lopende-band-werk is. Een gotspe voor de patiënt in kwestie, die de eerste uren het gevoel heeft dat zijn been tot aan zijn bil is geamputeerd. Nou lig je maar daar in bed, je kunt er niet uit en buiten de bezoekuren verveel je je te pletter. Je lees heel wat af, maar na verloop van tijd wil je wel eens iets anders doen. Ik ging puzzelen. Ik liet een lading puzzelboeken aanrukken en begon glimlachend aan de eerste. Moest een makkie zijn voor iemand die zijn moedertaal altijd zo had vertroeteld als ik. Ik ben er bijna gestoord van gewor den. Eerst zal ik duidelijk maken wat puzze len eigenlijk is. Volgens het "Verkla rend handwoordenboek der Nederland se taal" van de heren Koenen en Ende- pol betekent puzzelen: "moeilijke opga ve voor tijdverdrijf als raadsels, leg kaarten enz. Een probleem, moeilijk heid. Tijdverdrijf dus. Dat was althans voor mij de bedoeling. Ik heb mij nooit eerder met puzzelen bezig gehouden, dus wierp ik mij onbevangen in de ar men van deze Sirene. Van deze verleid ster, want dat is ze. Eenmaal eraan be gonnen hou je niet zo maar weer op. En ze haalt je het bloed onder de nagels van - daan. Ik weet nu dat mensen die gaan puzzelen zekere masochistische gevoelens moe ten hebben. Ik ken dat, want ik heb me gewenteld in een mate van zelfkwelling bij het oplossen van de meest ongeloof lijke woorden. Of beter nog, bij het niet- oplossen van die woorden. De kreten en het gekreun bij het vastlopen in de puz zel, de machteloze woede bij het konsta teren op een volledig verkeerd spoor te zijn beland, waren soms zo sterk, dat lie ve zorgzame zustertjes mijn kamer in- snelden om te zien of soms gangreen, het Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 verschrikkelijke koudvuur, mijn wond had aangetast. En ik bleef maar door puzzelen. Een masochist dus. Daarentegen kunnen de lieden die de kruiswoordraadsels bedenken tot sadis ten van het zuiverste water worden gere kend. Met satanisch genoegen slepen zij allerlei woorden en begrippen aan uit langvervlogen tijden en zoeken zij in duistere, allang afgesloten spelonken van de taal naar equivalenten en symo- niemen die hun klanten tot radeloze wanhoop zullen brengen. Want wie bedénkt nou bijvoorbeeld dat er een ander woord hoort te bestaan voor "strandmeer" En dat dat dan "etaag" moet zijn? Nooit van gehoord mijnheer! En een vaartuig is een "he kwie Ier". En weet u misschien een ander woord voor grove tarwe? Dat is "spelt". Gaat er een lichtje branden? Nou, bij mij voor geen cent, want dat woord lag niet in mijn geheugen opgeslagen. Ik ben ook niet gek natuurlijk, dus heb ik eens een paar woorden opgezocht bij voengenoemde heren Koenen en Ende pols. "Etang" stond er niet in, maar die andere twee engerds wel. Een "hekwie- Ier" is volgens K. en E. "een (stoom)vaartuig voor ondiep water, door één of twee achter het vaartuig uit stekende schepraderen voortbewogen. Nou vraag ik je. Zelfs voor mijn groot vader was dat ding allang uit de tijd! Maar we zijn er nog niet, we gaan samen tot de bodem van deze martelkamer. Geeft u m ij maar eens het synoniem van "een volbloed Hollander." Dat moet "Jan Stavast" zijn, denkt u, of "Water geus" of misschien wel "Van Basten." Nee, vrienden. Wat heeft de puzzel-be denker voor u in petto? Het woord "to tok Dat kan toch niet waar zijn Totok voor "een volbloed Hollander" is vol gens het woordenboek nog goed ook! Dan heb je nog de volgende idioterieën als "een soort zwaard" dat gehonoreerd moet worden met "kortelas"; "eenmaal" blijkt prima overeen te komen met "ereis"; een "puistje" kan men ook een "puknoemen, hoewel ik in mijn dom migheid altijd heb gedacht dat het dan "pukkel" moet zijn; "stremsel" is het zelfde als "leb" en een "predikant" spreekt men voortaan liever aan met "homileet. Dan hoort de boer te weten dat zijn "bouwland" eigenlijk "eek" is, kan een "takje" in je oog net zo goed een "ent" ge weest zijn, weet men als men een "kruis- net" gebruikt, het hanteren vaneen "to tebel" hetzelfde is en hoort elke muzi kant te weten dat een "sterm vork net zo goed omschreven kan worden als "dia pason". Schud maar in m'n pet, mijne heren. Er zat ook nog een Belgische puzzel tus sen, maar die heb ik na een kwartiertje weggelegd. Die Belgen schieten weer door naar de andere kant, taai-puristen als zij zijn. Een "valhelm is een "buts- muts", de kamer "schoonmaken" is "kuisen,een "bagagedrager" is een "pakkedrager, "een "ballpoint"noemen onze zuiderburen een "stilo" en als ze er gens "zin" in hebben, hoort dat om schreven te worden met "goesting. Van de ene dag op de andere ben ik op gehouden met puzzelen. Ik werd gek van die vrijwillige kwelling. Er is een mopje over een sadist en een masochist. De sadist vraagt aan de ander: "Zal ik je slaan?" "Ja", zegt de masochist. "Nee", zegt de sadist.. Daaraan dacht ik toen ik besloot ermee te nokken. "Zal ik je helpen vroeg de puzzelmaker. "Ja", steunde de puzze laar. "Nee,grijnsde de puzzelmaker... Peter Koelewijn Erik van Dorresteyn ff medewerker 't Vaarderhoogt Zelf fruit kweken js een erg leuke bezigheid, waarmee dan ook steeds meer tuinbezitters een begin maken. Dat het erg leuk is om uit de eigen achtertuin fruit te oogsten spreekt voor zich, maar dat we zelf in de hand hebben of de vruchten al of niet bespoten zijn is zeker zo belangrijk. Een ander voordeel van eigen kweek is de mogelijkheid die we hebben om fruitsoorten en rassen aan te planten die we normaal in de groentewinkel niet tegen zullen ko men. Vooral ouderwetse rassen, die voor de produktie- telers van fruit niet economisch te kweken zijn, worden als plantmateriaal op de tuincentra wel aangeboden. Ook vruchten als de japanse wijnbes, de Kweepeer en de Moerbei zullen we zelf moeten telen om achter hun smaak te komen. Verder hebben fruitgewassen meestal ook een hoge sierwaarde. Mooi uitgebogen en gesnoei de boompjes zijn, zeker als ze in bloei staan, een lust voor het oog. Groeivormen Er zijn nogal wat verschijningsvormen te onderscheiden bij fruitgewassen. Om te kunnen bepalen welke groei wijze voor onze tuinsituatie de meeste geschikte is, moe ten we ons enigszins voor kunnen stellen hoe de uitgroei ervan zal zijn. Fruitbomen zijn op het tuincentrum meestal in 4 vormen verkrijgbaar. Dit zijn de spil- of struikvorm, de halfstam, de hoogstam en de leivorm. De spil- of struikvorm is geschikt voor kleine tuinen. De omvang van de boom blijft gering met 2-3 m hoogte en een 1.5-2 m doorsnee. Het onderhoud van struikvor- men is eenvoudig uit te voeren en de vruchtzetting is doorgaans goed en komt snel op gang. Bij een halfstam begint de vertakking pas op 120-150 cm hoogte. Deze groeivorm wordt 3-4 m hoog en 2-2.5 m breed. De vruchtbaarheid treedt later in dan bij de struikvorm maar volgroeide bomen leveren wel veel vruchten. Bo vendien laten halfstammen onderbeplanting toe van aardbeien, aalbessen, frambozen of siergewassen. Hoogstammen hebben een stamhoogte van 180-210 cm, worden op den duur 6-7 m hoog bij een doorsnede van 4-5 m. Ze worden veelal geplant om oudere boom gaarden in te vullen. Ook hier geldt de latere maar over vloedige vruchtbaarheid en de mogelijkheid van onder beplanting. Leivormen tenslotte zijn uitgebogen struik- vormen die geschikt zijn voor de aanplant langs muren en hekwerken. Uiterst decoratief is deze kweekvorm die vooral in heel kleine tuinen fruitaanplant toch mogelijk maakt. Standplaats en grond De meeste fruitgewassen groeien het best in een goed doorlatende humeuze bodem op een warme stand plaats. Natte of vochtige gronden geven slechte resulta ten. We kunnen natte, slempige grond verbeteren door sto rende lagen te doorbreken of een drainagesysteem aan te leggen. Te droge grond maken we vochthoudender door tuinturf of goede teelaarde door te werken in het plantgat. Siertuincompost of gedroogde koemest ko men grotendeels tegemoet aan de voedselbehoefte van de planten. Tijdens de groeiperiode kunnen we extra voeding toedienen in de vorm van korrelmest al of niet in biologische vorm. Voor een gezonde groei van de meeste vruchtgewassen en een goede afrijping van de vruchten is een zonnige standplaats vereist. Rode- en kruisbessen voldoen ook goed in de halfschaduw. Vruchtbomen kunnen prima in het gras gedijen mits we een cirkel van 60-80 cm diameter rond de boom grasvrij houden. Planten Het planten van fruitgewassen kan tegenwoordig het ge hele jaar plaatsvinden omdat de planten 's zomers in pot worden verkocht. Het fruitsortiment dat uit de "volle grond" verkocht wordt van oktober tot in april is welis waar veel groter. Voor het planten van een vruchtboom graven we een plantgat van 60 cm doorsnee en 40 cm diepte waarin we, afhankelijk van de kwaliteit van de grond, bovengenoemde bodemverbeteraars in aange paste hoeveelheid doorwerken. De wortels van de boom worden goed uitgespreid in het plantgat en zo nodig vooraf in water gedompeld. We letten er goed op dat de entplaats minstens 10 cm boven de grond uitsteekt, ter voorkoming van "wildgroei". Bij half- en hoogstambo- men zal het plaatsen van een boompaal veelal nodig zijn. We plaatsen de paal aaij de zijde waar de wind overheer send vandaan komt. Dit hoeft i.v.m. draaiwinden tussen huizen niet altijd vanzelfsprekend de zuid-west kan te zijn. Bestuiving Veel fruitbomen zijn voor een goede bestuiving afhan kelijk van vreemd stuifmeel. Dit wil zeggen, dat er ande re gelijktijdig bloeiende rassen in de nabijheid moeten staan, die qua stuifmeel goed corresponderen. Vooral bij appels, peren, pruimen en kersen speelt dit een grote rol. Een appel als een "Golden Delicious" bijv. zal al leenstaand géén of weinig vruchten dragen. Planten we een Cox Orange Pippin in de nabijheid, een ras dat soli tair dezelfde bestuivingsproblemen kent, dan ontstaat er bij beide appelrassen een goede vruchtzetting. Een uit gebreide bestuivingslijst van alle fruitsoorten en rassen is op de tuincentra verkrijgbaar.

Soester Courant | 1989 | | pagina 9