^Strater MAKELAARDIJ VERRIPS. DE SLEUTELTOT EEN GOED HUIS. crararaxsmtaal Verrips Makelaardij o.g. CiJ TE KOOP GEVRAAGD Takkenbeelden en wind-dingen in Anna Paulownahuis Eerste Montessori School in Soest Scouting huldigt Fakkeldraagster WOENSDAG 1 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 Makelaardij o.g. Soesterbergsetraat 79, Soest 02155-16151. ENIG IDEE WAT GEHANDICAPT ZIJN KAN BETEKENEN? ENIG IDEE HOE WE GEHANDICAPTEN KUNNEN HELPEN? Bromfietser gewond 'Carpoolplaats' aan Al Amstelvener afgetuigd PvdA-avond over mensenrechten Woningen en bedrijfspanden Bouwgrond t.b.v. woningen of bedrijven J.A. SMEEING BEHEER BV Mariastraat 1 - 3762 CW Soest Telefoon 02155 - 1 83 86 Patricia Teilekamp 12,5 jaar groepsleidster HET ERF k.k. k.k. SOESTDIJK - JULIANALAAN Charmante half vrijstaande villa op 400 m2 grond met c.v.-gas. Ind.: ruime hal met marmeren vloer, keuken, kelder, L-vormige woonka mer met grenen vloer, geschuurde muren en open haard, mooi trappen huis, badkamer met ligbad en 2e toi let, 2 gr. en 1 kl. slaapkamer, vaste trap naar ruime zolder met 1 sl.kam, mog. voor 2e kamer en bergruimte. VRAAGPRIJS: f 380.000,- k.k. Rubenslaan Gunstig op de tweede woonlaag gelegen drie-kamer (vh 4) appartement met afzonderlijke berging in de onderbouw. Ind.: entree, toilet, hal, woonkamer, keuken, bijkeuken, twee slaapkamers, douche. Servicekosten f 250,- per maand incl. voorschot c.v. en erfpacht. Gevraagde koopsom f 59.000,- k.k. Aanvaarding in overleg. Scalmeyerpad Fraai gelegen hoekwoning met schuur en een vrije tuin. Ind.: entree, toilet, ruime woonkamer ca. 36 m2 met open haard, luxe L-vor- mige keuken met inb. app.; verd.: drie slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet, vaste trap naar zolder met ruime kamer en bergruimte. Voorzien van gas-c.v. Parterre ther mopane beglazing. Dak- en spouw muurisolatie. Gevraagde koopsom f 195.000,- k.k. Aanvaarding in overleg. Parklaan Aan de voet van de Eng gelegen vrij staand woonhuis met grote schuur op 875 m2 grond. Ind.: entree, hal, toilet, ruime woon kamer met serre ca. 45 m2, keuken, kelder, bijkeuken, douche; verd.: overloop, 4 slaapkamers, vliering. Voorzien van lokale verwarming. Gevraagde koopsom f 345.000,- k.k. Aanvaarding in overleg. Makelaar Verrips kent Soest en omgeving als geen ander en is u optimaal van dienst als u een huis zoekt of uw huis wilt verkopen. Een even komplete als persoonlijke dienst verlening die u de zekerheid geeft van gefundeerde adviezen over huizen, hypotheken en verzekeringen. NVM ALS GEEN ANDER THUIS IN SOEST VERRIPS MAKELAARDIJ. EIKENLAAN 77. 3768 ET SOEST.TELEFOON: 02155-16824. VERRIPS MAKELAARDIJ O.G. IS AANGESLOTEN BIJ DE NVM. DE NEDERLANDSE VERENIGING VAN MAKELAARS dire? algemene radio omroep soeal Programma De AROS van dag tot dag Zondag 10.00 - 11.00 uur: Klassiek 10.00 -11.30 uur: Kerkdienst (alleen voor de patiënten van het Zieken huis) 20.30 - 21.30 uur: Herhaling van het programma "Hitmuseum" Maandag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het programma "Grijs gedraaid" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren- informatief' met verzoekplaten en om: 20.45 uur: nieuws 4- weerbericht 21.00 uur: sportnieuws 21.15 uur: telefonisch kontakt met de politie Dinsdag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het maandagavondprogramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit "Molenschot" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren- informatief' met verzoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws en weerbericht 21.00 uur berichten van de Gemeen te Soest Woensdag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het dinsdagavondprogramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit "Groot-Engendaal" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren- informatief' met verzoekplaten en om: 20.45 uur: nieuws en weerbericht 21.00 uur: sportnieuws Donderdag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het woensdagavondprogramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit "Mariënbrug" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren- informatief' met verzoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws en weerbericht 20.50 uur: sportnieuws. 21.00 uur: agenda culturele aktivitei- ten 21.15 uur: weggelopen huisdieren (Amivedi) Vrijdag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling het donderdagavond-programma 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren- informatief' met verzoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws cn weerbericht 20.50 uur: sportnieuws 21.00 uur: kerknieuws 21.15 uur: medische diensten Zaterdag 09.00 - 10.00 uur: "Grijs gedraaid", gevarieerd programma met: cabaret, country western, enz. 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het vrijdagavondprogramma. 15.00 - 17.00 uur: De "AROS- show", jeugdprogramma. 17.00 - 19.00 uur: "Domino", non stop muziekprogramma 19.00 - 20.30 uur: "Reken maar," spelprogramma. 20.30 - 21.30 uur: "Hitmuseum," muziek uit de jaren 1950 t/m 1970. 21.30 - 23.00 uur: "Sluimer-radio", Easy-listening Nadere informatie: AROS (Alge mene Radio Omroep Soest), post bus 193, Soest, tel. 20420. 06-3212166 ALS HET JE WAT DOET. DOE DAN WAT SOESTER COURANT REKLAMEKRANT De beeldhouwster Godelief Smulders toont in Galerie "Anna Paulowna huis" aan de Burgemeester Grothe- straat deze maand niet alleen haar bronzen amazones in de vitrines, maar valt in de grote zaal vooral op door haar transparante takkenbeelden. Geholpen door een orkaan die bomen velde werd zij in New York geïnspi reerd dit kruinmateriaal te gebruiken voor enkele lichte, doorzichtige twijgs- culptures. Zondagmiddag werd de ex positie geopend door Paul Toussaint die een oppervlakkig verhaal hield over de geprogrammeerde groeivormen van een seringentak. Hij heeft gelijk te stel len dat de takkenbeelden van Smulders "ruimte bieden voor eigen impressies en associaties". Die verbeelding springt bij de "cocon" en bij de "bloeiende boot" meer in het oog dat bij het rode paard van berkehout. Geen woord werd gewijd aan de siera den wind-dingen van Sylvia Blickman. Zij maakt bijzonder fraaie hulsels die met name in de kelder van het Anna Paulownahuis als onderaardse schatten op het witte zand verborgen liggen. Kom kijken en ontdek ze! De jonge ga lerie ziet kans de meest opzienbarende kunstvormen naar Soest te halen. Dat siert de galeriehouders en dat trekt de aandacht die de moderne kunstenaar toekomt. Nog tot 28 maart te bewonderen op woensdag tot en met zondag van 12 tot 17 uur. Of na een telefonische afspraak. J.V. Een 16-jarige jongeman uit Soester- berg is vorige week gewond geraakt bij een aanrijding op de Amersfoortse- straat. Hij werd op het fietspad ge schept door een 28-jarige inwoonster van Harderwijk, die met haar auto uit een uitrit de rijbaan wilde oprijden en de bromfietser over het hoofd zag. Deze werd met een gebroken bovenarm per ambulance overgebracht naar zieken huis de Lichtenberg. Omdat het provinciebestuur carpoo ling wil stimuleren komt er een carpool plaats bij de aansluiting van de provin ciale weg T6 (Baarn-Bunschoten) op de Al (Amersfoort-Amsterdam). Aanvankelijk zal deze plaats bieden aan 16 auto's, maar uitbreiding tot 30 parkeerplaatsen is mogelijk. De carpoolplaats wordt in 1990 aange legd in het kader van de renovatie van enkele honderden meters van de pro vinciale weg ter weerszijden van de aan sluiting op de Al. Dit wegvak is hard aan verbetering toe, en daar hebben G.S. ruim 1,5 miljoen gulden voor uit getrokken. Rijk en gemeente Baarn dragen 440.000, respectievelijk 211.000 gulden bij, zodat met de reno vatie in totaal ruim 2,2 miljoen gulden zal zijn gemoeid. De renovatie wordt uitgevoerd in vier fasen. Dit voorjaar is eerst de verbete ring van het wegdek aan de beurt, daar na de verlenging van de Geerenweg. Dat laatste gebeurt in het kader van de ruilverkaveling Eemland, en heeft tot doel het sluipverkeer door de Eempol- der te verminderen en een betere M.i.v. het nieuwe schooljaar wordt in Soest de eerste Montessori School ge opend. De huidige Bonifaciusschool aan de Steenhoffstraat/Dalweg zal ge leidelijk worden omgebouwd tot deze aantrekkelijke vorm van onderwijs. Al sinds 1985 (het jaar van de invoering van de basisschool) is het schoolteam bezig zich te oriënteren hoe de idealen van de basisschool het beste kunnen worden verwezenlijkt. Eén van de hoofdpunten uit de wet op het basisonderwijs is de aandacht voor het individuele kind. Ieder kind heeft een eigen persoonlijkheid en recht op een eigen aanpak. Daarnaast moet het onderwijs streven naar een ononder broken leerproces, waarbij b.v. het zit tenblijven uitgesloten wordt. Na een ruime oriëntatie is het school team enthousiast geworden voor het Montessori-onderwijs. Hoewel alle leerkrachten een jarenlange ervaring in het klassikale systeem achter de rug hebben, beginnen zij met een grote ge motiveerdheid aan de nieuwe methode. Montessori-onderwijs in kort bestek Uitgangspunt is dat ieder kind nieuws gierig en leergierig is. In het Montesso ri-onderwijs kan het kind voornamelijk zelf aktief zijn bij het leren. Daarvoor kan gebruik gemaakt worden van schit terend, vaak zelfcorrigerend, materiaal. Dit typisch Montessori-materiaal is werkelijk een lust voor het oog en voor elk kind bijzonder uitnodigend om mee aan het werk te gaan. Elk kind werkt op zijn eigen niveau en in zjn eigen tempo. De leerkracht bege leidt het kind en bekijkt of het tempo in overeenstemming is met de kapacitei- ten van het kind. De Montessori-leer- kracht geeft individuele lesjes met het specifieke materiaal. Hij houdt de vor deringen van de leerlingen nauwkeurig bij. Indien nodig grijpt hij in en wijst het kind de te volgen weg, eventueel door het geven van opdrachten. Om tot een stuk zelfstandigheid te ko men leren de kinderen te werken bin nen een gestructureerde vrijheid: "Vrij heid in gebondenheid," zoals Maria Montessori dat noemt. Het kind krijgt hierbij de kans zelf zijn dagindeling te maken, onder begeleiding van de leer kracht. De groepssamenstelling van twee of drie verschillende leeftijden is een be wuste keuze. De leerlingen blijven in principe drie jaar bij dezelfde leer kracht. Als jongste van de groep stap pen de leerlingen de groep binnen en als oudste gaan ze er na drie jaar weer uit. Hierdoor doen de kinderen een speci fieke ervaring op met betrekking tot so ciale contacten en verantwoordelijkhe den ten opzichte van groepsgenoten van een andere leeftijd. Bovendien kan er op deze manier een stevige band groeien tussen kind, leerkracht en ou ders. Het specifieke van het Montessori-onderwijs Bij het Montessori-onderwijs gaat men er van uit, dat een kind voornamelijk zelf aktief is bij zijn ontwikkeling naar zelfstandigheid. Onnodig ingrijpen van volwassenen bemoeilijkt dit proces. De Montessori-school wil een omgeving zijn die voortdurend prikkelt tot zelf- handelen. Hierbij valt een deskundige leider(ster) niet weg te denken. Deze dient gescnoold te zijn in het observe ren van ieder kind afzonderlijk en in het aanbieden van de specifieke Montesso- ri-leermiddelen. Hiervoor hebben alle leerkrachten een speciale opleiding ge volgd. Het Montessori-materiaal In het Montessori-onderwijs neemt het materiaal een enorm belangrijke plaats in. Met konkreet en symbolisch mate riaal krijgt het kind inzicht in soms moeilijke en abstrakte begrippen. Het materiaal geeft de mogelijkheid om de zintuigen te gebruiken bij het in zich op nemen van de leerstof. Het materiaal is vaak ook zelf-corrigerend, waardoor de leerlingen zonder inmenging van de volwassene „fouten" kunnen ontdek ken en herstellen. Het materiaal is aangepast aan het ont wikkelingsniveau van de leerlingen. Bij jonge kinderen b.v. wordt vooral tege moet gekomen aan hun zintuigelijke behoeften. Daardoor worden overigens ook de verstandelijke vermogens geac tiveerd. Voor de oudere leerlingen is het materiaal meer gericht op de intel lectuele vaardigheden en op de groeiende belangstelling voor de we reld om hen heen. Dé Montessori-methode voor ieder kind Juist door de grote mate van individuele begeleiding biedt de Montessori-me thode ieder kind goede mogelijkheden. Zo zal het rustige, stille kind een andere benadering nodig hebben dan zijn meer Het Montessori-systeem werkt met al lerlei instructiemateriaal, zoals hier de "rose toren beweeglijke groepsgenoot. Het kind dat zich moeilijk kan concentreren zal een begeleiding moeten krijgen, die ge richt is op verbetering van zijn werk houding. Door grote belangstelling voor het kind, door observatie, door persoonlijk contact bij het aanbieden van het materiaal, door stimulering van de zelfwerkzaamheid, door attent te zijn op bijzonderheden welke extra aandacht vragen, krijgt ieder kind de kans zich optimaal te ontwikkelen. Juist doordat er in een groep kinderen van verschillende leeftijden bij elkaar zijn, kunnen de ouderen de jongeren helpen en leren de jongeren hulp te vra gen aan de ouderen. Ook veel leermid delen nodigen uit tot, en vereisen dik wijls, samenwerking. Zo is er b.v. van een bepaald soort materiaal maar een of twee stuks in een lokaal aanwezig, zodat je ook leert wachten en iets anders moet kiezen. Hoewel kinderen natuurlijk vrij zijn om alleen te werken, zullen ze door sfeer, materiaal en leeftijdsopbouw in de groep ervaren, dat het plezierig is om samen te werken en je sociaal te gedra gen. Voordelen a. Wat betreft de sociale ontwikkeling: Ouderen werken met jongeren, je bent niet altijd de jongste in de groep, je bent niet altijd de domste of knap ste. Er is dus minder kans op het ont staan van meerder- of minderwaar digheidsgevoelens of faalangst. Je leert echt rekening houden met el kaar. b. Wat betreft individualisering en con tinuïteit: er wordt niet uitgegaan van de zgn. gemiddelde leerling. Er is dus geen tijdsverspilling door een gemid deld tempo. De vlugge kinderen hoe ven zich niet te vervelen, de zwakke ren hoeven zich niet zenuwachtig te maken. Het kind krijgt de kans op zijn manier en in zijn tempo te werken. Groepsactiviteiten Naast het werken met ontwikkelings materiaal zijn er nog de klassikale en/of groepsactiviteiten: spel- en lichaams oefeningen, muzikale vorming, taalvor ming, manuele, verbale, bewegings- en dramatische expressie, lesjes gewoon tevorming, materiaal-spelletjes, stilte lesjes, huishoudlesjes, themalessen, Engels en schooltelevisie. Aansluiting tussen de bouwen Juist bij het Montessori-onderwijs ver loopt de overgang van onder-naar mid den- naar bovenbouw soepel, omdat men werkt volgens een methode. Dit houdt in, dat men in onder-, midden als bovenbouw dezelfde begeleiding, een doorlopend aantekeningssysteem en hetzelfde soort lesmateriaal heeft. Aansluiting basisschool- voortgezet onderwijs De praktijk wijst uit, dat kinderen van een Montessorischool het in het alge meen in het vervolgonderwijs goed doen. De keuze van het onderwijs wordt meestal gedaan na grondig over leg tussen ouders en leerkracht. Hierbij staan natuurlijk de individuele moge lijkheden en belangstelling van de leer ling voorop. De leerling heeft vooral veel profijt van de zelfstandigheid die in het Montessori-onderwijs is opge bouwd. Informatie Wie zich na het lezen van bovenge noemde informatie aangetrokken voelt tot deze vorm van onderwijs voor zijn kind is welkom op de informatie-avond voor alle belangstellenden op 9 maart, aanvang 20.00 uur. De school is het eenvoudigst te bereiken via de ingang aan de Dalweg, vlakbij het kruispunt met de Steenhoffstraat. Wie graag een individueel gesprek wil kan voor een af spraak bellen: tel. 13603. Een 23-jarige inwoner van Amstelveen vervoegde zich in het weekeinde 's nacht aan het politiebureau, waar hij aangifte kwam doen wegens mishande ling. De man was naar zijn zeggen in een café aan de Bosstraat afgetuigd door een groepje van acht Amsterdammers. Hij had een blauw oog en miste de vul ling uit een van zijn kiezen. Bovendien hadden de onverlaten zijn auto bekrast en gedeukt en zijn jas vernield. De poli tie stelde nog een onderzoek in maar kon de daders niet meer vinden. (brom)fietsroute Baarn-Bunschoten te creëren. In 1990 verhuizen verder de verkeerslichten bij de aansluiting Eem- weg/T6 naar de noordelijke aansluiting van de T6 op de Al, waar ook de car poolplaats komt. Tenslotte krijgt het hele wegvlak in 1992 een nieuwe asfaltlaag. Omdat het bedrijventerrein "De drie eiken" van Baarn erop wordt aangesloten, krijgt het overigens het karakter van een weg binnen de bebouwde kom, en wil de provincie het wegvak na de renovatie dan ook ("om niet") aan de gemeente Baarn overdragen. B. W. van Baarn zullen de gemeenteraad voorstellen daarmee in te stemmen. Morgen in Darthuizen Samen met de PvdA-afdeling Soest/ Soesterberg organiseert de Evert Ver meer Stichting morgenavond - donder dag 2 maart - een avond over de men senrechten in restaurant Darthuizen, Prins Hendriklaan 1. Aanvang 20.00 uur. Aan de orde komt o.m. de vraag of de tot nu toe erkende mensenrechten uni verseel zijn en aan alle landen en cultu ren kunnen worden opgelegd, ook aan de etnische groepen in Nederland. Ver volgens wordt besproken welke rechten aan de thans erkende kunnen worden toegevoegd en vooral hoe een en ander in de praktijk kan worden verwezen lijkt. Centraal onderwerp zal zijn de gelijke behandeling van vrouwen en positieve aktie, in de ontwikkelingslanden en binnen etnische groepen. Van diverse groeperingen zullen infor matiestands aanwezig zijn. Belangstel lenden zijn van harte welkom. Achterstallig onderhoud geen bezwaar Wij willen een zeer goede prijs betalen en kunnen zorgen voor een vlotte afwikkeling! \r Scouting Nederland heeft afgelopen zaterdag de Soester leidster Patricia Tellekamp gehuldigd met het zilveren waarderingsteken voor haar inzet ge durende twaalfeneenhalf jaar voor de sherpagroep de Fakkeldraagsters in Soest. De onderscheiding werd haar uitgereikt door de heer Wim Zaal, die het jubileumfeest in het gebouw aan de Den Blieklaan bijwoonde. Patricia zelf was het stralend middel punt van deze receptie, waarin haar van meerdere kanten hulde werd gebracht. Dat gebeurde o.a. door de kabouters onder leiding van Marjolein ten Brinke, die uitgedost als clowns de ballonnen doorprikten waarop het jubileum-jaar tal was geschreven. Met een aantal toe passelijke limericks werden de verdien sten van de groepsleidster voor Scou ting in het algemeen en de Fakkeldraag sters in het bijzonder bezongen. De heer Zaal speldde Patricia de eer volle onderscheiding op en voegde daarbij een fraai gecalligrafeerd erege- tuigschrift. Na hem voerde Fakkel- draagsters-voorzitter mevrouw E. Hei- deman het woord. Zij herinnerde Patri cia o.m. aan de belofte bij haar installa tie, over vriendschap, samenspel en verantwoord omgaan met de natuur, het milieu en de mensen - een verant woordelijkheid die de leidster altijd bij- Wim Zaal speldt Patricia Teilekamp het waarderingsteken op. zonder hoog heeft opgenomen. Ook roemde mevrouw Heideman haar inzet voor o.m. de uitwisseling met Amerika (ze gaat daar in de komende zomer met een aantal sherpa's opnieuw naartoe), haar activiteiten op districtsniveau en haar inspanningen bij het jaarlijkse IJs- berenweekend in de Soester duinen, maar vooral de wijze waarop ze aan de groep 14-17-jarige meisjes leiding geeft. Ze overhandigde haar bloemen en een cadeaubon. Namens de ouders bood mevrouw Zwaan een aantal fakkels aan in de vorm van "sneeuwklokken" en een kli mopblad, waarmee het streven naar ho ge idealen werd gesymboliseerd. De sneeuwklokken herinnerden tevens aan de "denkdag" voor Lord Baden Powell, oprichter van Scouting, op 22 februari j.i. Felicitaties waren er ook van de Hopman Masselmangroep, vertegen woordigd door de heer H. Paling, en natuurlijk van de sherpa's zelf. De feestelijke bijeenkomst werd afgesloten met het zingen van het "slingerlied", waarbij slingers werden gedragen in de kleuren van de Fakkeldraagsters- groep: blauw en geel. Boerderijcomplex bestaande uit langhuis (XVIII), boerenwoonhuis (XlXb), koestal (XVIII), drie roeden kapberg (1933), hooischuur (1961), kippenhok (1959), solitair- en fruitbomen aan het Kerkpad NZ/Lange Brinkweg. De langhuisboerderij is gedekt met een rieten zadeldak, met de nok haaks op de weg, verlaagde dakvoet aan achterhuis van het middenlangsdeeltype. Grote situeringswaarde als markant onderdeel van de historische agrarische be bouwing aan het Kerkpad. Van architectuurhistorische waarde vanwege het bouwtype en vanwege de gaafheid van de hoofdvorm en de detaillering. Van betekenis voor de nederzettings geschiedenis gezien de ouderdom van langhuis en koestal. Het tuinpad dat zich schikt naar de randen van het gazon loopt tot aan mijzelf. Kom niet op mijn dam, tot hiertoe leg je het af, daarbuiten heerst mijn eigen veilige wildernis. J.V.

Soester Courant | 1989 | | pagina 11