'Bijons op Soest' FAXSELECT 399r WMi&sm rnnttemi 1UIJ11 Burgemeester opent nieuwe apotheek m aSdubberstauiw OKI FAX OF-5 WOENSDAG 1 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 15 KODAKS 500 AF KLEINBEELD COMRACTCAMERA NIEUW ^fotoservice Ruim 150 aanvragen voor 'Milieutegel' 194 Laryngectomie t Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan! li Afval: vuil, veel en verkeerd; drie problemen, drie oplossingen Pentekeningen en eieren van Cora Ortlep Nieuwe expositie in de Bundeling Reumafonds moet duizendpoot zijn Koningslinden langs Koningsweg a-SXSËLËcT^ kantoor efficiency b.v. Nieuw bij Kantoor-efficiency Van de Ven Faxselect: telefoneren en faxen via één telefoonlijn! Tompoucendag Bromfiets gestolen kantoor efficiency b.v. (it'boren tussen 47ei»*7S ;iw Burgemeester P. Scholten heeft zater dagmorgen de officiële opening ver richt van de apotheek Overhees aan de Tamboerijn. Hij prikte met een injec tienaald een enorme "capsule" open, daartoe uitgenodigd door de nieuwe apotheker, de heer Wedema. De ope ning werd bijgewoond door tal van ge nodigden, onder wie collega's, huis artsen en bekenden van de heer en mevrouw Wedema. De heer Wedema sprak in zijn wel komsttoespraakje woorden van dank aan allen die op enigerlei wijze bij de Volautomatische camera voor vol automatisch goede foto's. Met alle elektronische hulpmiddelen die u het fotograferen zo gemakkelijk maken. In geschenkverpakking met film, batterijen en 5 jaar garantie. lllem Van Oosten bouw en de start van de apotheek be trokken waren geweest. De burgemees ter stond in zijn speech even stil bij de opmerkelijke verschillen tussen de apo- theek-van-yroeger en die-van-nu, waarin geen balanzen, potjes en vijzels meer te bekennen zijn. Volgens hem was ook de functie van apotheker in de loop der jaren veranderd. "Het is fijn dat de mensen weten dat er een vakman achter de toonbank staat; zij geven zich nu eenmaal over aan zijn vakkennis, want gewone stervelingen weten niet wat er allemaal in de pillen en de poeiertjes zit." De apotheker speelt, in nauwe samen werking met de arts, een bijzondere rol in de gezondheidszorg, aldus de burge meester, die vaststelde dat er in de nieu we apotheek niet "gerommeld" kan worden met de prijzen, zoals onlangs in het nieuws kwam. "Kwaaie pieren zijn er niet in Soest; die willen we hier ook niet hebben." Hij noemde het een goe de zaak dat de apotheker zich wil profi leren als vraagbaak en voorlichter van de consument en noemde de apotheek een aanwinst voor het winkelcentrum in Overhees en mogelijk voor het "gezel lig winkelen" in heel Soest, waaraan volgens de bevolkingsenquête van het Inmiddels hebben ruim 150 mensen bij de gemeente kenbaar gemaakt dat zij een zogenaamde Milieutegen willen hebben. Tot eind maart heeft men nog de gelegenheid om een Milieutegel aan te vragen. Daarna kan het weer in het najaar. Eind maart/begin apql.start, men met het aanbrengen van de niilieu- tegels. Door middel van de Milieutegel geeft men te kennen dat men zelf het trottoir vrij zal houden van onkruid en dat de gemeente daar dus niet mag spuiten met chemische bestrijdingsmiddelen. Burgemeester Scholten opende de apotheek met het doorprikken van reu ze-capsule. bureau Lagendijk zo'n behoefte is. Tenslotte merkte hij op dat de gemeen te zich buigt over het parkeerprobleem in de omgeving. Tube Scholten maakte van de gelegenheid gebruik zijn gehoor te wijzen op de be hoefte die in Kozle (Polen) bestaat aan o.a. injectiespuiten en ontving uit han den van de heer Wedema tenslotte een tube, waarin een gift was verpakt voor het Bentinckfonds. De heer Bosman, voorzitter van deze organisatie die zich inzet voor de gehandicaptensport, nam de tube graag via de burgemeester in ontvangst. De genodigden namen vervolgens een kijkje in de nieuwe apotheek, een voor beeld dat 's middags door een flink aan tal wijkbewoners werd gevolgd. DBXHOüD niEU*aDU Voor al uui bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Vandaag: Henk van Ginkel (68) De stembandloze: "Ik heb zeker teerst een half jaar met medicijnen lopen rotzooien toen ze pas in de gaten kre gen dat een vorm van keelkanker de oorzaak was van mijn heesheid. Op 14 mei 1982 werd ik geopereerd door professor Snow en van de ene dag op de andere was ik mijn strotten hoofd en stembanden kwijt. In zo'n geval wordt het boveneind van de luchtpijp in de halshuid gehecht. Dus in plaats van door je neus adem je door dit gaatje in de hals. Twee jaar lang heb ik niet kunnen pra ten. Dat is een verschrikkelijke erva ring. Een mens die zijn stem kwijt is, is zijn persoonlijkheid kwijt. Ik was in die tijd agressief en ten einde raad. Re gelmatig huilbuien. Waarom moet mij dat overkomen en een ander niet? Mijn vriend Piet Pieren heeft mij mee genomen naar de Kring Utrecht van de Nederlandse Stichting voor Gela- ryngectomeerden (stembandlozen). Er zijn in Nederland 3000 mensen die laryngectomie hebben, mensen bij wie de larynx (het strottehoofd) verwij derd is. De N.S.V.G. heeft een eigen blad De Tweede Stem". Brandmeester In 1942 kwam ik hier in Soesterberg wonen. Op dezelfde plek waar nu deze woning staat, woonde ik in een oud huisje. Ik was toen bakker, maar later hen ik aan de Montgomeryweg een zaak begonnen in aardappelen, groen te en fruit. Daar heb ik twintig jaar ge woond. Mijn hobby was vrijwillige brandweerman. Als brandmeester haalde ik samen met Tammer het in structeursdiploma. Wij waren de eer ste instructeurs in Eemland. Door mijn werk bij de brandweer kende ik burge meester Corver goed. Zij en Milly van Stiphout hebben er voor gezorgd dat ik dit nieuwe huis kreeg op dezelfde plek waar ik vroeger gewoond had. In die tijd kreeg je geen cent voor je brandweeractiviteiten. Tegenwoordig wel. Mijn zoon en kleinzoon zitten ook bij de vrijwillige brandweer. Drie ge neraties, dat komt zelden voor. Nu ben ik "lid-van-verdienste." Dat zijn er maar twee. Ik kom nog regelmatig op de oefenavonden om te kaarten. Iedereen kent mij hier in Soesterberg door de winkel die ik heb gehad, door de markt en door de brandweer. Na mijn operatie moest ik de zaak aan de kant doen en liepen de mensen met een boog om me heen of staken vanuit de verte hun hand op. En nog steeds durven ze niet met me te praten. Zij mijden je als de pest. Het is alsof je een dreun tegen je hersens krijg. Vanuit een heel diep gat moest ik eruit zien te krabbelen. Mijn stem terug vinden. Boeren Mijn vriend Pieren (zie Bij Ons Op Soest 179 en 180) ken ik al vanaf 1947. In de voormalige wijk "Ons Be lang" woonden we tegenover elkaar. Hij ging de eerste keer met mij mee naar de N.S.V.G. Op die bijeenkomst, waar ik meteen bestuurslid werd, hoorde ik hoe de stembandlozen vaak verkeerd beoordeeld worden en ach tergesteld. Als deskundige van de so ciale wetgeving heeft Piet veel voor ons gedaan. Hij is nu zelfs voorzitter van de Kring Utrecht en ik ben tweede secretaris. Het gebrek aan kennis en geduld is heel groot. Zelfs huisartsen en keu ringsartsen willen je "aaah" laten zeg gen en durven te vragen: groeit dat gat automatisch dicht? of ze zeggen: wan neer moet U terugkomen om dat gaatje dicht te laten maken? Als wij vóór een loket staan, worden we snel doorverwezen naar een colle ga-ambtenaar in een apart kamertje. Als we bellen om een taxi, wordt de hoorn op de haak gesmeten, omdat ze denken dat we dronken zijn. Ik praat nu door middel van mijn slok darm. Ik hap lucht en via een "boer" gaat mijn slokdarm trillen en spreek ik. Dat is een bepaalde techniek. Som migen leren het nooit. Vroeger mocht ik geen boertjes laten, nu doe ik niet anders de hele dag. In het begin sprak ik één woord per boertje, nu doe ik een hele zin in één boer. Als ik geëmotio neerd ben, lukt het niet. Dan neem ik een slokje coca-cola en door de kool zuur gaat het weer prima. Ik wil niet opscheppen, maar ik ben één van de beste "praters" in de Kring Utrecht. Gelukkig mens Ik heb mijn persoonlijkheid weer te rug gekregen door mijn tweede stem. Regelmatig moet ik demonstraties ge ven en lezingen houden voor logope disten, medische studenten en ver pleegkundigen. Ik ben ook in "Vinger aan de pols" geweest bij Ria Breemer op televisie. Ik heb er geen enkele moeite mee mijn handicap te laten zien. Vóór de operatie praat ik in het zie kenhuis met patiënten en mijn vrouw praat dan met de partner over hoe het na de operatie verloopt. Ik heb er geen enkele moeite mee om met deze mi crofoon en dit apparaat een zaal van 200 mensen toe te spreken. Door mijn instructie-ervaring bij de brandweer. Ik heb het er behoorlijk druk mee, al levert het alleen een reiskostenver goeding op. Ik snap niet dat ik vroeger tijd had om te werken. Eigenlijk ben ik een gelukkig mens. Ik heb er heel wat gekend die zijn gestor ven aan kanker. Maar ik kan horen, ik kan zien, ik kan autorijden en we zijn nog samen. Nu denk ik andersom: waarom ik niet en anderen wel." JAN VISSER De meeste dingen die ontstaan of worden gemaakt op onze aarde komen eens aan een eind. Er ontstaat dan afval. In de natuur is dat afval meestal weer grondstof, of voedsel, of nuttig materiaal. Het is dan herbruikbaar. Vuil afval Wij mensen maken er vaak een rommeltje van. Wij vervuilen ons bruikbare af val met onbruikbare en zelfs giftige stoffen. Als het dan als vuilnis wordt aan geboden kan de reiniging het alleen nog maar laten verbranden. Mogelijkhe den om afval her te gebruiken en daarvoor gescheiden aan te bieden zijn er ge noeg. Ook voor de giftige stoffen is er een juiste plaats. Veel afval Haast alles wat wij kopen zit in grote en verder onbruikbare verpakkingen. De dingen die we gebruiken gaan meestal maar kort mee. Ze zijn vaak van een materiaal gemaakt dat als afval alleen nog maar voor de vuilniswagen geschikt is. Elke inwoner van Soest produceert daardoor tijdens zijn leven wel zo'n 20.000 kilogram vuilnis. Dat zijn twee vuilniswagens vol! Als we meer duurzame dingen kopen, of die van herbruikbare materialen zijn gemaakt, en we kiezen onverpakte produkten, dan wordt de hoeveelheid vuil nis minder. Afval verkeerd Nergens zijn wij mensen zo druk mee als met het maken van afval. De hele dag, overal waar we zijn en met alles wat we doen. Veel daarvan komt niet in het vuilnis terecht, maar zwerft langs velden en wegen. Het is dan alleen nog maar met hoge kosten op te ruimen. Als het niet gewoon blijft liggen waar het ligt, want de gemeente Soest kan haar geld wel beter gebruiken. Als iedereen een stukje van de woonomgeving schoonhoudt, rondom de werkplek en in het recreatiegebied, dan maken we samen Soest schoon. Ons afval gescheiden, minder, en op de juiste plaats: natuurlijk! Sinds vorige-week is in de publieks ruimte van de Bundeling (Schouten kampweg) weer een nieuwe expositie te zien van werk van een van de "klan ten" van het gezondheidscentrum. Het gaat om ca. 25 pentekeningen en zo'n 40 beschilderde ("betekende") eieren van Cora Ortlep uit Soest. De eieren zijn o.m. te bewonderen in de "paasboom" in het centrum. "Ik teken al vanaf m'n jeugd," aldus Cora Ortlep. Ze volgde ooit een schrif telijke cursus diertekenen - dieren zijn ook het voornaamste onderwerp van de tentoonstelling - en combineerde dat met veelvuldige bezoekjes aan de die rentuin. Ook de dieren in huis vormden een bron van inspiratie. Vooral het beschilderen van eieren vindt ze "heerlijk". "Het is wel een stuk moeilijker dan op papier. Ik heb ook wel andere dingen gedaan, zoals aqua rellen, maar tekenen doe ik toch het liefst. Het is ook rustgevend: je zit met zo'n ei in je ene hand en met de andere teken je." Cora trad vorig jaar voor het eerst naar buiten met haar tekenwerk - de eieren - op een voedingsbeurs in de Hilversum- se Expohal. Dat leverde heel leuke reacties op. Het tekenen zat er, zoals ge- Collecte 6-12 maart Bijna iedereen heeft wel eens last van 'reuma': een stijve nek, een tennisarm, een stratenmakersknie of een golfersel leboog... U kent dus de pijn, maar bij u ging die over. Echter niet bij de 300.000 Nederlan ders die levenslang 'kiespijn' houden in al hun gewrichten. Zij kunnen soms letterlijk voor- noch achteruit en zouden gedoemd zijn tot een leven op twee vierkante meter als het Reumafonds zich niet bewoog op al die plaatsen waar hun beweging wordt geremd: binnenshuis door drempels weg te nemen en hulpmiddelen aan te brengen, buitenshuis door te zorgen voor aangepast vervoer en voor vakan tie op maat. Maar naast deze tastbare hulp wordt het onderwijs op de universiteiten gestimu leerd zodat de huisarts later gericht kan ingaan op gewrichtsklachten. Ook de 'denktank' moet financieel worden ge vuld, opdat wetenschappers kunnen blijven zoeken naar de steen der wijzen. Intussen blijft er veel geld nodig voor voorlichting aan patiënten in de vorm van folders, brochures, symponia, le zingen en films. Zo leren zij optimaal om te gaan met hun reuma, daartoe ge stimuleerd door contacten met mede patiënten in verenigingen die - het wordt bijna eentonig - deels worden ge financierd door het Reumafonds. U ziet het: het Reumafonds moet een duizendpoot zijn. Geef het daartoe ook dit jaar weer de gelegenheid. Geef per bank (no. 70.70.70.848), giro (no. 324) of per collectebus. zegd, al vroeg "in", al komt ze niet uit een kunstzinnige familie. "Maar m'n vader kon wel goed met klei overweg," herinnert ze zich. "Als kind was ik altijd óf buiten aan het spelen óf ik zat dieren te tekenen." Van die kindertekeningen heeft ze er nog één, van toen ze zeven jaar was. Ik tekende altijd als ik er zin in had. Als ik een koolmeesje zag, dan begon ik meteen, meestal voor m'n moeder, of voor kennissen. Aan lessen heb ik een hekel, ik wil kunnen doen wat ik zelf wil." Met eieren beschilderen is ze veel later begonnen. Een paar jaar geleden maakte ze haar eerste, voor iemand die ze veel dank verschuldigd was. Sinds dien is het eigenlijk meer dan zomaar een hobby geworden. "De laatste tijd ben ik eigenlijk wel iedere dag aan het tekenen. En volgend jaar ga ik eieren uitzagen, dat is nog moeilijker. Ik heb inmiddels een ouderwetse tandartsboor gekregen, daar kan dat heel goed mee." Opbrengst voor Polen Het bijzondere van deze nieuwe expo sitie in het gezondheidscentrum is dat de werkstukken allemaal te koop zijn voor bepaald niet overdreven prijzen, meestal een paar tientjes. De opbrengst is bestemd voor een heel opmerkelijk doel: de familie die Cora in het Poolse Kozle heeft "geadopteerd" en waar ze inmiddels ook al twee keer te gast is ge weest. Ze is een van de talrijke Soesters die destijds al enthousiast hebben mee gedaan aan de voedsel-zendingen van de stichting Help de Polen. "Ik heb zo'n binding gekregen met die mensen." Ze spreekt zelf een aardig mondje Pools, nadat ze speciaal voor dit kontakt een cursus had gevolgd. De pentekeningen en de eieren zullen wel tot ongeveer Pa sen in de Bundeling te zien zijn, denkt ze. Wie een van de pentekeningen of eieren wil kopen, kan het beste rechtstreeks kontakt opnemen met Cora, via tel. 10823. De afdeling groenbeheer is begonnen met het aanplanten van zo'n 220 linde bomen op het gedeelte Koningsweg tussen de Vrijheidsweg en Eigendom weg. Geplant worden een 80-tal Koningslin den ook wel Hollandse linde genoemd, een 80-tal Krimiinden en een 60-tal Zilverlinden ofwel Hongaarse linde. Door de gekozen regelmatige plantaf- stand zal op korte termijn een allee ontstaan. De laanbeplanting zal door de levering van zuurstof ook een bijdrage leveren aan de zuivering van de lucht. Tevens zullen de lindebomen met hun rijke bloei door insekten veel bezocht wor den. Om de aanplant van de bomen mogelijk te maken zullen op enkele plaatsen bestaande bomen worden ver plant of soorten als wilg en populier worden omgezaagd. De werkzaamhe den duren een aantal weken. PRIJS EXCL. B.T.W. tU PTT TOEGELATEN Steenhoffstraat 13 - Soest - Tel. 02155-10115 Nieuwstraat 29 - Baarn - Tel. 02154-12301 Kantooreffenciency Van de Ven aan de Steenhoffstraat in Soest introdu ceert de Faxselect, waarmee de ge bruiker via één telefoonlijn kan telefo neren én faxen. De Faxselect wordt eenvoudig tussen de telefoonkontakt- doos en de telefoon en fax geplaatst. Daarna zorgt het unieke apparaat er geheel automatisch voor dat een bin nenkomende lijn wordt verbonden met de fax of de telefoon. De opbeller wordt niet afgeschrikt door allerlei bijgeluiden of lange wachttij den. Integendeel, de Faxselect meldt de Iedere donderdag Een onbekende dader heeft in het weekeinde een bromfiets gestolen aan de Van Weedestraat. Het voertuig, een grijze Kreidler met een waarde van ca. 600 gulden, verdween uit een trappen huis. De eigenaar, een 18-jarige Soes ter, stelde de politie op de hoogte. opbeller al in de eerste seconden via een sprekende chip: "Een ogenblik alstu blieft, u wordt automatisch doorge schakeld", waarna de telefoon over gaat, zodat men deze kan opnemen. Be treft het een faxbericht, dan heeft de Faxselect de lijn al automatisch doorge schakeld naar de fax. De telefoon blijft daarbij muisstil, zodat men zich nooit kan vergissen. Telefoneren en faxen doet men zo via één telefoonlijn. Wil men naar buiten bellen of een fax versturen? Ook dan schakelt de Faxselect automatisch. Kostenbesparing Overal waar een telefoonaansluiting is met een directe lijn naar buiten, kan men met de Faxselect ogenblikkelijk te lefoneren en faxen via dezelfde lijn. Lang wachten op een extra fax-aanslui ting hoeft dus niet meer. De kosten voor aansluiting en abonnement kan men besparen, wat dus ideaal is voor nieuw te installeren faxen maar ook heel ge schikt bij bestaande fax-installaties, om zodoende een extra lijn voor de tele foon vrij te krijgen. Eenvoudig Installatie van de Faxselect kan door ie dereen zonder technische kennis en ge reedschap in luttele minuten worden uitgevoerd. Alleen wat stekkers in de daarvoor bestemde ingangen steken en de Faxselect is operationeel. Al het be nodigde aansluitmateriaal en snoeren worden bijgeleverd. Daarna werkt alles automatisch en heeft men er geen om kijken naar. Zelfs onderhoud is niet no dig. De Faxselect is in Nederland ontwik keld en gefabriceerd. Men krijgt dan ook één jaar volledige garantie. De Fax select is door de PTT toegelaten en vol doet daarmee aan alle door de PTT ge stelde eisen. Inlichtingen: Kantoorefficiency Van de Ven, Steenhoffstraat 13, tel. 10115. Met Nederlandstalige instructies in LCD-venster! Door een simpele toetsindruk (30 geheugens) kiest de OF-5 het gewenste nummer, waar ook ter wereld, en in slechts 15 sec. is uw telefaxbericht verzonden. De 16-traps grijsschaal zorgt voor natuur getrouwe reproducties, ook van foto's of documenten met grijstinten. Met de OF-5 beschikt u over de mogelijkheid van uitgestelde verzending. Uw bericht wordt dan verzonden op 'n door u gekozen moment. Zo kunt u tegen goedkopere tarieven verzenden. Als een toestel in gesprek is wordt het nummer 2 keer opnieuw benaderd. Door de verzendbevestiging ziet u altijd of een document ook werke lijk verzonden is. Telefoon- en telefaxkosten kunnen met de OKI FAX OF-5 dus tot een minimum worden beperkt. Geschikt voor polling (met wachtwoord). Papierrol: 216 mm x 50 m. met automatisch afsnij-mechanisme. Goedgekeurd door de PTT: nr 8812081. Bestelnr 45 07 04 OA QC Adviesprijs 4950,- SPECIALE V. D. VEN PRIJS OfïïO." Steenhoffstraat 13 - Soest - Tel. 02155-10115 Nieuwstraat 29 - Baarn - Tel. 02154-12301

Soester Courant | 1989 | | pagina 15