BRIL NU EEN VERGROTING VHN2QX30 VOOR SLECHTS v>!J©D Groeperingen reageren kritisch op gemeentelijke milieu-notitie scliociiinkcr VOOR ELKE Herman Post maakt 'voetreis naar Rome' VARILUX MULTI-DESIGN GEMEENTE SOEST WOENSDAG 1 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 Inspraaktermijn verlengd tot 10 maart Draadloze babysitter NOUVEAU NIEUW NOUVEAU NIEUW KIIK-AFSTAND: Vb brilmode afs Soester KRO-journalist in het spoor van Bertus Aafjes Meldpunt blijft: tel. 19444 Onderzoek sociale veiligheid afgerond 'Open dag' bij Buro Vrije Tijd 'Hulp aan rijke landen Derde Wereldgroep Soest lanceert nieuw onderwijs-project Van W'eedestraat/'Sladhouderslaan!'Nassauplanlsoen Onveiligste kruispunt nu conflictvrij Aanh mg T De milieu-notitie van de gemeente, die een van de bouwstenen moet wor den voor het toekomstige milieubeleid van Soest, ontmoet tot nu toe in het al gemeen maar matig bijval. De groepe ringen die vorige week gebruik maak ten van de inspraakmogelijkheid uit ten zich dan ook vrij kritisch over het "ambtelijke stuk", waarin naar hun smaak nogal wat belangrijke elemen ten worden gemist. De bijeenkomst stond onder leiding van milieu-wet houder Plomp. De meest opvallende kritiek op de gort droge notitie kwam van Bep Radema ker, de onvermoeibare voorzitter van de milieuvereniging Soestdijk Geen Stankwijk. "Wat ik mis is een stuk emo tionaliteit en betrokkenheid. Het is alle maal zo ambtelijk. We kunnen prachti ge beleidslijnen en regels opstellen, maar waar het écht om gaat krijgt geen aandacht: wij vermoorden onze 'moe der', de aarde, het water, de lucht. En hebben we nog tijd?" Tevoren was eveneens kritiek te horen geweest van de zijde van het IVN, op merkelijk genoeg niet uit de mond van de aanwezige IVN-vertegenwoordi- gers, maar uit die van ambtenaar me vrouw S. Overduin. Zij vatte de brief van het IVN - de enige schriftelijke reactie die tot dusver binnen was - kort samen voor het gezelschap van onge veer 20 mensen, globaal als volgt ver deeld: 5 insprekers, 5 raadsleden en niet minder dan 10 ambtenaren. Koelkastvloeistof Het IVN pleit o.m. vooreen bredere be leidsvisie, meer aandacht voor de on vervangbare elementen in de natuur en voor milieu-educatie. Verder is men van mening dat in de notitie zaken als de verdroging (grondwaterpeil), energie besparing en de vervoersproblematiek onderbelicht worden. Het IVN ken schetst het gedrag van de samenleving in navolging van het rapport "Zorgen voor morgen" als "feest in andermans huis". De aanwezige IVN-ers, voorzit ter Henk Bosma en Chris Uiterwijk, sloten zich aan bij de schriftelijke op merkingen van hun organisatie. Uiter wijk voegde daaraan toe zijn ongerust heid over het bomen kappen zonder vergunning en drong aan op scherpere controle. Hij wilde bovendien onder zocht zien of de uiterst schadelijke koel kast-vloeistoffen ook hergebruikt kon den worden. Volgens mevrouw Over duin zijn daar inderdaad plannen voor in ontwikkeling. Bosma vestigde de aandacht op maat schappelijke verschijnselen als con sumptiepatronen en wees erop dat er scherper zal moeten worden opgetre den tegen het overtreden yan de alge mene milieuvoorschriften. -In de be reidheid tot naleving daarvan had hij trouwens een hard hoofd. "De 100 ki lometer-limiet en het honden-aan-de- lijn worden ook niet erg serieus geno men." Kerken De heer Arie-Jan de Koek ventileerde zijn kritiek namens de Stuurgroep Con ciliair Proces - de "campagne" voor vrede, gerechtigheid en het behoud van de schepping - van de Raad van Ker ken; een opmerkelijk debuut, want de kerken hebben zich op dit terrein in Soest nog niet eerder in het openbaar laten horen. Volgens hem probeert de notitie te "dweilen met de kraan open", terwijl de grote problemen ongenoemd blijven: energieverbruik, het gemotori seerd verkeer, het vliegtuiglawaai, etc. Wat hem vooral stoorde was dat het consumptiegedrag in de notitie als "ge geven" wordt aanvaard. Als voornaam ste knelpunten signaleerde hij: "De ge meente heeft te weinig geld, te weinig deskundigheid, er is te weinig afstem ming en geen waterdichte wetgeving." Hij meende dat de roep om meer con trole en meer voorlichting zou moeten leiden tot meer dan de 13.000 man uren die voor de milieu-afdeling zijn uitgetrokken, bijvoorbeeld voor het op sporen van ondergrondse olietanks. De 400 uur voor voorlichting vond hij zelfs veel te laag. Volgens de heer J. Pot, chef van de mi lieu-afdeling, houdt de genoemde pro- >é^e Lt& PER STEL Super handig voor gebruik in huis en tuin. Deze babyfoon/geluids melder is geheel draadloos, direct gebruiksklaar en werkt naar keuze op batterij of lichtnet. Bijzonder ge makkelijk en niet plaatsgebonden. Ideaal als: baby-oppas, ruimtebe waking, inbraaksignalering, zie- kenbewaking, telefoonsignalering, enz. Wordt kompleet geleverd met zender, ontvanger en netadapter. Zender en ontvanger hebben bei de een netadapteraansluiting. Een extra adapter is leverbaar. Vooralle zekerhaldl van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL 02155-10344* blematiek ook de opstellers van de noti tie zeker wel bezig. Hij vond dat de ge meente niet alle milieu-problemen aan kan. "We zouden ook het gat in de ozonlaag wel willen dichten, maar dat is letterlijk en figuurlijk te hoog gegre pen." De milieu-voorlichting is volgens hem een vrij nieuwe taak, waarin de ge meente nog moet groeien. Tijd verspild Bep Rademaker (Soestdijk Geen Stankwijk) sprak na haar bewogen plei dooi voor meer emotionaliteit de wens uit dat burgers zo vroeg mogelijk be trokken worden bij het overleg over hinderwetvergunningen. Nu wordt er veel tijd verspild doordat de gemeente de juiste regelgeving niet kent of haar verkeerd toepast, zoals ze met voor beelden duidelijk maakte. Emotionali teit en betrokkenheid zullen volgens haar moeten worden aangekweekt, om te beginnen bij de jeugd. "Hoe 'groen' zijn we eigenlijk met z'n allen, als de meesten hier met de auto zijn geko men...?" vroeg ze zich af. In dat ver band wees ze ó.m. ook op de geringe belangstelling voor bijvoorbeeld de compostcontainers en op de mentali teitsverandering die noodzakelijk is bij de hondepoepbestrijding. De voorlich ting op dit gebied is nog lang niet vol doende, concludeerde ze. Ook mevrouw Bangma (Stichting Be wonersbelangen Soestduinen) maakte zich zorgen over de geringe mate waar in de burgers vroegtijdig worden be trokken bij de toekenning van hinder wetvergunning. Zij pleitte voor opvoe ring van milieu-voorlichting, eventueel door vrijwilligers, maar op initiatief van de gemeente. Van raadsleden, College leden en ambtenaren verwachtte ze overigens ook het "goede voorbeeld": dus geen aluminium schaaltjes om ver snaperingen te serveren. Reikwijdte De heer C. Wantenaar uitte als enige burger zijn tevredenheid met de notitie. Hij meende dat deze slechts de taak van de gemeente moet aangeven. "Wat bui ten de reikwijdte van de overheid valt moet de gemeente niet nog eens dun netjes over willen doen." Ook de aanwezige raadsleden (Greef- horst, Gerritse en Van den Breemer- CDA, Visser-Progressief Soest en Pot- huizen-D66) konden zich in de discus sie mengen. Visser was benieuwd naar de politieke visie van het College en vroeg met name aandacht voor het aan tal uren dat de gemeentelijke milieu-af deling ter beschikking staat. Plomp leg de uit dat de notitie met de inspraak- reacties wordt verwerkt tot een nota, waarin het College zijn standpunt zal verwoorden. Ans Greefhorst (CDA) stelde vast dat er vanaf 1993 meer geld uit de Rijkskas beschikbaar komt voor het aantrekken van vaste milieu-medewerkers, wat door de heer Van Oostenbrugge - van de regionale milieuinspectie - werd be vestigd. Volgens hem gaat het voor heel Nederland om een bedrag van slechts 5 miljoen per jaar, zodat dat de proble men nauwelijks zal oplossen. "Dan moeten we in de tussentijd zelf iets doen," stelde Greefhorst ferm vast, om daar onmiddellijk op te laten volgen: "Als 't mogelijk is, natuurlijk". Samenwerking Adriaan Pothuizen (D66) wilde de groeperingen die nog niets van zich hadden laten horen nog eenmaal uit drukkelijk oproepen om op de notitie te reageren. Hij meende dat naast de kwantiteit - het aantal mensen dat de gemeente kan inzetten voor de milieu zorg - vooral de kwaliteit - de deskun digheid - van belang was en pleitte voor mogelijkheden om die te vergroten. Tenslotte wees hij op het belang van in tergemeentelijke samenwerking op dit gebied. "Daar moeten we warm voor lopen." De heer Pot zette bij dat laatste een kri tische kanttekening. Hij bracht onder de aandacht dat de gemeenten in Eem- land zich op het standpunt hebben ge steld dat het gewest zo "licht" mogelijk moet zijn. Volgens hem is dat moeilijk te rijmen met een breed draagvlak voor een intergemeentelijk milieubeleid, waaraan dringend behoefte is. "Dat ligt dus op het bordje van de gemeentebe sturen." Op 4 april wordt de notitie - mét de in spraakreacties - behandeld in de com missie R.O. en Milieu. De besluitvro- ming vindt plaats in de gemeenteraads vergadering van 20 april. OM TE LEZEN, OM VER TE ZIEN EN ALLES DAAR TUSSENIN Een nieuwe dimensie in multifo- cale glazen. Naast de bestaande Varilux II glazen nu een geheel nieuwe ge neratie multifocale glazen. Door de nieuwe slijptechnieken is voor elke additie een specifiek progressief glasvak ontwikkeld, waardoor de progressieve zone veel breder is geworden waar door snellere gewenning. Dus een glas met een superieur kijk- comfort. Kom eens bij ons lang, dan infor meren wij u uitgebreider over de vele voordelen en mogelijkheden van Varilux II en de nieuwe Vari lux Multi-design glazen. gediplomeerd optomeinsi - lid O V. ZUIDPROMENADE 15 2768 EM SOEST TELEFOON 02155 -1 28 74 "Ik heb er honderd dagen voor uitge trokken. Met zo'n 25 a 30 kilometer per dag - één rustdag in de week om m'n stukje te schrijven - moet ik het kunnen halen. Op 20 juni hoop ik in Rome te zijn, bij de catacomben aan de Via Appia Antiqua, de bakermat van het Europese christendom. Dat lijkt me een mooie afsluiting..." Dat zegt Herman Post, de KRO-jour- nalist uit Soest, vooral bekend door zijn wekelijkse columns in het KRO-om- roepblad Studio, die op zondag 12 maart begint aan een groot persoonlijk avontuur: een "voetreis naar Rome". Hij doet dat letterlijk in het voetspoor van zijn grote voorganger Bertus Aaf jes, die de tocht in 1936 ondernam en er een episch gedicht over schreef dat niet meer weg te denken is uit de vaderland se literatuur. Herman maakt de voettocht, die in Vaals begint, in zijn eentje en met niet meer bagage dan hij in zijn rugzak mee kan nemen: zo'n 12 a 15 kilo. "Eigen lijk is dat te zwaar, maar ik moet ook schrijfspullen meenemen, en boeken. In ieder geval ook Aafjes' boek." Ge traind is hij intussen wel: samen met een goede vriend heeft hij zich in de afgelo pen maanden voorbereid en lange wan deltochten in de omgeving van Soest gemaakt. "Ik heb er inmiddels 400 kilo meter opzitten. M'n schoenen beginnen al te slijten, tot m'n schrik, want ik neem maar één paar mee..." Bertus Aafjes begon zijn tocht 53 jaar geleden zonder veel voorbereiding, maar hij was dan ook een stuk jonger dan Herman nu is. Die hoopt onderweg zijn 50ste verjaardag te vieren. Wat bei den gemeen hebben is hun katholieke achtergrond, maar dat is eigenlijk ook alles, want Aatjes groeide op in een tijd dat het rijke roomse leven nog volop bloeide en Herman heeft daarvan vol gens eigen zeggen "hoogstens nog het staartje meegemaakt". Wereldvreemd "Aafjes was seminarist en vluchtte min of meer. In het begin wilde hij eigenlijk In de periode van 16 januari t/m 12 fe bruari 1989 hebben in Soest en Soester- berg een 15-tal groepsgesprekken plaatsgevonden in het kader van de so ciale (on)veiligheid. Aan die gesprek ken hebben plm. 110 personen (ver deeld over ouderen, vrouwen jongeren en mannen/vrouwen) deelgenomen. Tijdens de groepsgesprekken zijn door de deelnemers enquêteformulieren in gevuld en zijn de plaatsen besproken waar men zich niet prettig of onveilig voelt of waar hen iets is overkomen. De grote hoeveelheid verkregen informa tie wordt nu verwerkt in een rapport. Na de zomer(vakantie) zal het rapport worden aangeboden aan het College van B.&.W. Na ruim éen jaar te bestaan houdt Buro Vrije Tijd Soest voor de tweede maal een "open dag", en wel op zaterdag 18 maart in "Credo", Julianalaan 19. De leden krijgen twee kopjes koffie aange boden en een lunch in de vorm van een lopend buffet. Inmiddels is het buro aardig uitgebreid; er zijn nu zo'n 290 leden ingeschreven, ook uit andere delen van het land, met name Zuid-Holland. Buro Vrije Tijd is er voor mensen die hun vriendenkring willen uitbreiden en om samen aktiviteiten te ondernemen, zoals bowlen, dansen, theaterbezoek, vakantie, tennissen, etc. De kosten zijn f 35,-per 6 maanden. Bovendien krijgen de leden elke twee maanden een boekje thuis, "Samen Uit", waarin ieder lid staat met zijn of haar hobby of interesse, maar zonder naam of telefoonnummer. Die krijgt men van het buro (dat met na druk geen huwelijks- of relatieburo is). De meeste mensen ervaren het als pret tig dat men zo nieuwe kontakten kan leggen. Iedereen kent de situatie dat men door verhuizing, scheiding, etc. weer opnieuw een kennissenkring moet opbouwen. Daar is Buro Vrije Tijd voor. Inlichtingen: tel. 14965 of 15508. De via het telefonische meldpunt socia le veiligheid verkregen informatie wordt eveneens bij het onderzoek be trokken: diegenen die iets gemeld heb ben zijn daarover al ingelicht. Het meldpunt sociale veiligheid was er niet alleen voor het onderzoek: het is een blijvend meldpunt waar inwoners van de gemeente kenbaar kunnen ma ken dat bepaalde plekken onveilig zijn of door hen als onveilig worden erva ren. Het meldpunt, dat is ondergebracht bij de de Stuurgroep Bestuurlijke Preven tie, is telefonisch bereikbaar via het nummer van de politie: 19444. Ook nog te ontvangen meldingen zul len, tot het moment waarop het rapport moet worden afgerond, bij het onder zoek betrokken worden. naar Jeruzalem. Hij trok volkomen we reldvreemd de wereld in, al ontdekte hij heel snel wat daarin te koop was. Zo verhaalt hij bijvoorbeeld van een avon tuurtje in een hotel, met een van de ka mermeisjes. Dat viel destijds heel slecht bij de katholieke achterban. Maar hij was ook een groot dichter, ik ben hoog uit een dichterlijk mens." Het plan om Aafjes' voetreis - die hij overigens tot Bazel per fiets aflegde - over te doen sluimerde al enige jaren in Hermans achterhoofd. Hij kreeg de KRO-leiding zo ver dat die zijn groeiend enthousiasme begon te delen. Bovendien had hij - inmiddels 20 jaar in KRO-dienst - recht op educatief verlof, "een sabbatsjaar", zoals hij het noemt, en dat alles bij elkaar zorgde ervoor dat hij het langzaam gerijpte voornemen dit voorjaar gaat uitvoeren. Met een "pel- grimsbrief" - in het Latijn, en onderte kend door de secretaris van de Neder landse kerkprovincie - op zak is hij min of meer verzekerd van een "vast" on derdak in kloosters en pastoriëen; zijn die er niet, dan zal hij zijn toevlucht zoe ken in een hotel. Als ook dat niet moge lijk is zal hij in een hooiberg of het open veld moeten overnachten, in een bivak- zak, een soort tent zonder stokken, die hij voor alle zekerheid meeneemt, evenals een slaapzak en een paraplu. Assisi De route die Herman heeft uitgestip peld komt grotendeels overeen met het traject dat Aafjes aflegde: door de Eifel, langs de Moezel en de Rijn, door Zuid- Duitsland via Innsbruck naar de Bren- nerpas, en vandaar door de Dolomieten en de Povlakte naar Assisi, de stad van Franciscus. Vandaar legt hij de laatste étappes af in het gezelschap van zijn vriend en collega Frans Tervoort. De route staat alleen globaal vast; hoe de De gemeente Soest biedt de volgende bouwkavel te koop aan: I. Informatie bouwkavel De bouwkavel is gelegen tussen de percelen Heuvelweg 18 en 22. Op de kavel ter grootte van ongeveer 290 m2 mag uitsluitend een vrijstaande woning worden gebouwd. Voor de bouw van de woning moet de procedure als bedoeld in ar tikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening worden gevolgd. De grondprijs bedraagt f 275,- per m2. B.t.w. is niet verschuldigd. II. Informatie toewijzing - primair komen in aanmerking alle personen, die wonen en/of werken in Soest. - bij onvoldoende belangstelling binnen deze categorie komen alle overige personen in aanmerking. - de gemeente behoudt zich het recht van gunning voor. - zo nodig beslist het lot. Belangstellenden kunnen zich tot en met 17 maart a.s. schriftelijk op geven als gegadigde bij burgemeester en wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Nadere inlichtingen over onder meer de bebouwingsmogelijkheden zijn vanaf 2 maart a.s. verkrijgbaar bij de afdeling grond- en economi sche zaken van Milieu en Stadsbeheer, Lange Brinkweg 77 te Soest, dagelijks van 9.30 tot 12.30 uur. Foto: Goos van der Wilt. reis precies verloopt laat hij aan het toe val over. In zijn column in Studio zal Herman de lezers wekelijks op de hoogte houden van zijn ervaringen. Ook de KRO-tv zal hem volgen, o.a. in het zondagochtend programma "Vijf voor twaalf'. Op de radio is hij als het goed gaat elke vrij dagmorgen te horen om half acht, in de Ontbijtshow. Met het "thuisfront" in Soest houdt hij telefonisch kontakt. "M'n vrouw vond het eerst niet zo leuk, maar ze staat er helemaal achter en gunt 't me van harte." Herman houdt van wandelen, dat wel. "Maar ik loop niet om te lopen. Het is meer een vorm van inspiratie. Als ik loop kan ik altijd heel goed denken." Hij ziet de voetreis dan ook als een mo gelijkheid tot afstand nemen van de da gelijkse routine, tot bezinning op zijn ei gen verleden, heden en toekomst. "Wat heb ik tot nu toe gedaan, en wat wil ik er verder mee," verduidelijkt hij. De problemen die hij tegenkomt onder schat hij niet. "Ik zal wel door diepe da len gaan en de eenzaamheid zal me zwaar vallen, denk ik. Ik ben benieuwd hoe ik me erdoorheen sla. Aan de ande re kant is het een luxe. Zo'n kans om je bestaan te evalueren en eens bij jezelf naar binnen te kijken, dat zou iedereen wel willen..." Hij twijfelt er overigens niet aan dat hij straks terugkeert bij de KRO. "Ik heb daar zo'n vrijheid, zo'n ruimte. Ik blijf in dit vak. Waar krijg je de mogelijkheid wekelijks je eigen ervaringen, gevoe lens en filosofietjes kwijt te raken?" Herman heeft met zijn columns een vast lezerspubliek aan zich gebonden. Sinds hij zijn tocht heeft aangekondigd wordt hij overstelpt met brieven en aanbiedin gen - die hij afslaat - van mensen die mee willen lopen. "Soms was het heel ontroerend, dan denk je: wat breng ik allemaal teweeg?" Liebfraumilch Bertus Aafjes legde zijn voetreis 53 jaar geleden grotendeels liftend af, weet Herman. Hij heeft de oude dichter, die in mei 75 jaar wordt, onlangs opge zocht. "Hij vond het een mooi plan en gaf me zijn zegen. Zelf maakte hij de reis destijds zonder een cent op zak, want de honderd gulden die hij van zijn vader had geërfd was in Duitsland al aan de Liebfraumilch opgegaan. Ver der leefde hij van het geld dat de men sen hem meegaven om kaarsen te bran den bij het graf van de apostelen Petrus en Paulus. Hij vertelde zelf dat er jaren geleden eens een jongeman bij hem kwam, die de voetreis ook zou maken en hem gedag kwam zeggen. Aafjes gaf 'm 25 gulden mee, maar heeft 'm nooit terug gezien." Herman begint zijn reis volgende week zondag, 12 maart. In de kerk van de Omroepparochie aan 't Zand wordt hij "uitgezonden", tijdens de kerkdienst die die ochtend ook op de televisie te zien zal zijn. Vandaar gaat hij met de trein naar Maastricht en met de bus naar Vaals, waar hij de nacht door brengt in een hotel. De volgende mor gen, maandag 13 maart, begint de echte voetreis naar Rome. De Derde Wereldgroep Soest heeft vrijdagmiddag het nieuwe onderwijs project - met de paradoxaal aandoen de titel "Hulp aan rijke landen" - geïn troduceerd. Dat gebeurde met de aan bieding aan directeur Rob Balvers van de Sint Bonifaciusschool, die het eer ste exemplaar kreeg van DWG-voor- zitter Leidje Tomassen. Als cadeautje ontving de school bovendien nog een fraaie poster-expositie. Het nieuwe project, bedoeld voor de bovenbouw van de basisschool en de onderbouw van het voortgezet onder wijs, is het geesteskind van Jan Pieter Lokker, bestuurslid van de Derde We reldgroep en in het dagelijks leven le raar aan het Griftland College. Het pro ject bestaat uit een lesbundel waarin op aantrekkelijke wijze een aantal begrip pen op het gebied van de ontwikke lingssamenwerking worden uitgelegd. De titel "Hulp aan rijke landen" ver wijst vooral naar de "keerzijde" van de ontwikkelingshulp-medaille: de rijke landen zijn afhankelijk van de arme lan den, die de grondstoffen leveren. "Stel dat de ontwikkelingslanden gaan sa menwerken en de prijzen van de grond stoffen flink omhoog doen. Wat zal dan het effect zijn op de prijzen van produk- ten die wij dagelijks gebruiken?", aldus de samensteller. Rob Balvers (2e van rechts) geflan keerd door de heren Lokkeren Den Ou de en DWG-voorzitter Leidje Tomas sen. Tropenmuseum De bundel bestaat uit vier lessen, waar mee de jonge burgers van Soest bewust gemaakt kunnen worden van de samen hang tussen de armoede van de Derde Wereld en de rijkdom van de Eerste Wereld. Voor de samenstelling is ge bruik gemaakt van materiaal, ontwik keld door de educatieve dienst van het Tropenmuseum in Amsterdam. Een bezoek aan dat museum is min of meer in het verlengde van het project ge dacht; in de lesbundel is daarvoor o.a. een "reisgids" door het museum opge nomen. Naast het lesproject heeft de Derde Wereldgroep Soest een uitgebreide col lectie audio-visuele middelen en ten toonstellingsmateriaal beschikbaar voor het onderwijs. Desgewenst assis teert men ook bij de lessen en het be zoek aan het museum. Alle Soester scholen krijgen het project aangebo den. Voor informatie kan men kontakt op nemen met Leidje Tomassen, tel. 13452. De onveiligste kruising van Soest - Van Weedestraat/Stadhouderslaan/ Nassauplantsoen - is sinds vrijdadmid- dag conflictvrij. Dat is te danken aan de nieuwe verkeerslichten, die daar in de afgelopen week zijn geïnstalleerd en vrijdag in werking werdén gesteld door ir. J. Vroegop, dienstkringhoofd Utrecht-Oost van Rijkswaterstaat. De ingebruikstelling ging gepaard met enig ceremonieel en werd bijgewoond door de wethouders Plomp en Van Logtenstein, enkele ambtenaren en me dewerkers van de firma Siemens, die de installatie heeft verricht, en Winkel- kring-voorzitter J.S. Nota. De heer J. Dijkstra, hoofd van de afde ling Wegen van de gemeente Soest, liet tijdens de korte openluchtbijeenkomst weten dat hij 's morgens nog niet gerust was geweest op het tijdig weer functio neren van de lichten. Des te blijer was hij dat de mensen van Siemens het kar wei toch op tijd klaar hadden. Volgens Dijkstra was de oude installatie -17 jaar geleden neergezet - inmiddels "hoog bejaard". Ze is inmiddels bij het oud ij zer terecht gekomen. Uit verkeersanalyses is gebleken dat het kruispunt het meest onveilige van Soest was. Met de hypermoderne installatie die er nu staat is dat voorgoed verleden tijd. Evenals aan het Nieuwerhoekplein zijn de verkeerslichten voorzien van in- frarood-camera's, die overstekende voetgangers "detecteren" en hun een langere groenfase bieden, wat de veilig heid aanzienlijk verhoogt. 'Oude prijs' Dijkstra wees erop dat de oude ver keerslichten destijds 30.000 gulden kostten; de nieuwe daarentegen 130.000. Door een forse bijdrage van Rijkswaterstaat - de wegbeheerder - van 50 plus een aandeel in de exploi tatie (25 heeft Soest de nieuwe in stallatie nagenoeg voor nagenoeg de "oude prijs". Hij wees er verder op dat dit jaar (rond half september) een soortgelijke installatie wordt geplaatst op de kruising van de dan doorgetrok ken Koningsweg met de Nieuweweg. Ir. Vroegop, die de lichten met een druk op de knop in werking stelde, vond het terecht dat Rijkswaterstaat een hoop geld in de nieuwe installatie heeft ge pompt. Volgens hem was de kruising tot dusver niet alleen de onveiligste van Soest, maar ook de gevaarlijkste in een omtrek van 85 kilometer. "Ze stond al tijd met stip genoteerd," aldus Vroe gop, die de hoop uitsprak dat de talrijke verkeersconflicten en ongevallen nu tot het verleden zouden behoren. 3® UW FÓTOVAKMAN MAAKT EB MEER VAN. WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 85 SOEST

Soester Courant | 1989 | | pagina 3