arttóhocK WOENSDAG 1 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 4 Landschappen en stillevens in C-drie Alleenstaanden Vrijdag 3 maart, 15.45 uur, C-drie Kinderbios: 'Dik Trom weet raad' Woensdag 15 maart, Griftland College Jan de Hartog bij 't Nut Presentatie Stichting Jeugdzorg Soest COMPUTER FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Museum Oud-Soest De dissel Vrijwilligers Vakature Bank Ervaring of niet Vakatures Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Nieuws van de Volksuniversiteit Stichting Bethsaïd in Mayindra Programma Rommelmarkt Kennismakingsavond Ned. Reisvereniging Donderdag 2 maart Filmhuis: "De vuurpaarden" Kunstmarkt Ouderenwerk in de Vangrail Christenvrouwen Gooise Operette in Gooiland Cultureel Creatief Centrum Subsidie en commercie C-drie is er vóór en dóór de gemeente Soest. Zonder voldoende steun door middel van subsidie is het werk in het cultureel en creatief centrum niet mo gelijk. Maar naast een gesubsidieerd centrum is C-drie óók een commercieel centrum. Die vermenging schept regel matig verwarring of zelfs onbegrip bij sommige mensen. C-drie is een bedrijf dat zijn inkomsten verkrijgt uit 'omzet' en uit 'subsidie'. De subsidie wordt zo laag mogelijk gehou den door een goede exploitatie. Die le vert 'winst' op, en die wordt onmidde- lijk weer geïnvesteerd in het centrum en komt zo weer ten goede aan de Soester gemeenschap. Kortweg gezegd: de ge meente behoeft minder subsidie te ge ven om het centrum toch draaiende te houden, omdat C-drie zelf geld ver dient. We durven te beweren dat Soest meer kwaliteit en meer activiteiten krijgt voor het geld subsidie) welke de gemeente aan het centrum besteedt. Bovendien is de combinatie van com mercie en subsidie in een multifunctio neel cultureel en creatief centrum in Nederland uniek. Voor de middelgrote en kleine centra staat C-drie als voor beeld van bedrijfsvoering, bedrijfsorga nisatie, automatisering, public relations en marktgericht werken. Kunstreizen Binnen het pakket van culturele activi teiten biedt C-drie ook een aantal kunstreizen per jaar. Het doel van de kunstreizen is tweeledig, nl. het stimu leren van bezoek aan musea en andere cultuur-uitingen en een vorm van dienstverlening aan cursisten. Als reis doelen worden interessante plaatsen in Europa gekozen. Al heel wat mensen hebben b.v. een reis naar Parijs meege maakt, die altijd weer zeer succesvol blijkt te zijn. Dit jaar voor het eerst zit New York in het pakket. Deze reis kost, vergeleken met de andere in ons pak ket, vrij veel. Toch blijkt er voldoende belangstelling te zijn (vooral ook in Soest). Het minimum aantal deelne mers is al lang gehaald, zodat de reis in ieder geval doorgaat. Een goede reis gewenst, New York is schitterend! Misschien heeft u onlangs iets gelezen over de unieke expositie in Gent: Cités- Cinés. Het is een hommage aan de film, bestaande uit vele decors en ongeveer 150 fragmenten uit internationale speelfilms van toen en nu. Wandelend door straten, langs pleintjes, een tunnel voor de ondergrondse, een New Yorkse bioscoop, een Berliner café, voor een grauwe parking enz. enz. wordt de illu sie van de film versterkt met op vele monitoren of grote schermen geprojec teerde filmfragmenten, die juist bij dat decor horen. Deze expositie is drie maanden in Parijs te zien geweest en ook Montreal, Tokyo en Hongkong hebben belangstelling voor eenzelfde expositie. Nu is Gent voor ons wat dich terbij en we proberen op korte termijn een kunstreis naar Cités - Cinés te orga niseren. U wordt op de hoogte gehou den. Kunst van de 17e eeuw Vrijdag 17 maart start er een nieuwe cursus in C-drie. Het gaat om een cur sus over de 17e eeuw, waarin uiteraard veel Nederlandse schilderkunst aan de orde komt (Rembrandt, Frans Hals, Vermeer, Jan Steen). Er wordt ook ge keken naar Italië en Frankrijk (Versail- les), waarin niet alleen schilderkunst aan bod komt maar ook beeldhouw- en bouwkunst. Het vertelde wordt geïllu streerd met dia's en er zijn over bepaal de onderwerpen videofilms. De cursus wordt gegeven door Klaaske de Vos, bestaat uit acht lessen en kost f 100,—. U kunt zich inschrijven vóór donderdag 16 maart bij C-drie. Jazz Op zondagmiddag 19 maart treedt in het Witte Café de jazzformatie 'Soul- station' op. Het kwintet bestaat uit ver schillende generaties jazzmuzikanten die het over een ding eens zijn: de Blue Note periode heeft zeer swingende en mooie stukken opgeleverd. De sfeer van deze jazz uit de jaren 60 worden dan ook bepaald door Groove en blues- getinte schema's. 'Soulstation' wordt gevormd door Max Bolleman (slag werk), Joop van Enkhuizen (tenorsax), Charli Green (trompet), Wout Hen driks (piano) en James Long (bas). Mode maken Op zaterdag 18 en zondag 19 maart kunnen jongeren vanaf 13 jaar hun ei gen kleding ontwerpen en maken onder begeleiding van docente Caroline Bou wer. Als gastdocenten komen een sty liste en visagiste die je op weg zullen helpen naar een modeshow. Er wordt gewerkt aan de hand van thema's. Heb jé oude lakens en lappen thuis liggen, neem ze dan mee. Je kunt je schriftelijk inschrijven bij C-drie. De kosten zijn voor dit weekend f 50,—. Kindervoorstelling Op 25 maart speelt de theatergroep Snater de kindervoorstelling 'Piere waaien'. Het is een stuk met poppen, toneel en muziek, voor kinderen van 4 t/m 10 jaar. Aanvang 15.00 uur. Speel tijd 60 minuten. Toegang f 5,—. Reser veren mogelijk. Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. De afdeling Amersfoort/'t Gooi van de NVSH houdt op zondag 5 maart een middag voor alleenstaanden. De bij eenkomst vindt zoals gewoonlijk plaats in het NVSH-gebouw aan de Curacao- laan in Amersfoort. De aanvang is 14.00 uur. Men kan kinderen meene- In de expositieruimte van C-drie zijn vanaf 27 februari landschappen en stil levens te bezichtigen van Anne Alkema en Carol Voges. Anne Alkema kreeg haar eerste lessen op aanraden van de beeldhouwer en kunstschilder Wessel Couzijn, op het toen juist opgerichte 'Atelier 63' in Haarlem van Arie Kater. Na enige jaren van weinig productiviteit werd ze in 1975 lid van 'Vrijbeelden', dat zijn onderkomen had op de zolder van het toenmalige Hotel Hamsdorff te Laren. Tegenwoordig is ze lid van twee vrije schildersgroepen in Laren en Soest. Anna kreeg les van o.a. Henk Slijper, Hein Stork, Toon de Haas, Flip Schra- meyer en Jan de Kort. Vooral op het ge bied van groepstentoonstellingen heeft Anne Alkema veel ervaring. Haar werk was te zien in Alkmaar, Slenaken, Zie- rikzee, Steenwijk, Amersfoort, Bus- sum, Weesp en Almere. Solo-exposi ties hield ze in het St. Elisabethzieken- huis en Galerie de Muur in Amersfoort en het gezondheidscentrum in Soest. Op de expositie in C-drie zijn van Anne Alkema vooral stillevens in olieverf op doek of papier te zien. Carol Voges is op het ogenblik als do cent striptekenen verbonden aan C-drie. Hij volgde een opleiding aan een particulier tekeninstituut te Am sterdam. Als tekenaar-illustrator was hij lange tijd verbonden aan de dagbla den 'De Volkskrant' en 'De Tijd' en vervaardigde voor deze bladen gete kende reisreportages, politieke prenten en stripverhalen. Voor diverse uitgeve rijen verzorgde Carol Voges illustraties en boekomslagen en voor televisiepro ducties, uitgezonden door KRO, AVRO en NCRV ontwierp hij decors en kostuums. Als gastdocent creativi teit was hij verbonden aan het RKZ- ziekenhuis in Hilversum en gaf hij lezin gen aan de Kees Boekeschool, het cul tureel centrum in Muntendam en scho lengemeenschappen in Hoorn en Apel doorn. Carol Voges is niet specifiek stripteke naar, maar steeds bezig met verschillen de teken- en schildertechnieken. Hij volgt hierbij zijn geheel eigen ontwikke ling, wat momenteel een soort terug keer naar de natuur betekent. Het gaat hem er vooral om te kijken naar alles wat de natuur te bieden heeft en hoe dat waarneembaar is voor de mens in kleu ren en vormen. Bij het schilderen is Ca rol steeds op zoek naar nieuwe uitda gingen (materialen) en vindt pas vol doening als het wel hem grote moeite kost. De schilderijen van Carol Voges, die op de expositie in C-drie hangen worden het best omschreven als land schappen, stillevens en vooral reis schetsen. De expositie loopt tot 17 maart en is da gelijks te bezichtigen, van maandag tot vrijdag van 8.30 - 17.00 uur en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 uur - 18.00 uur. Toegang gratis. In de Kinderbios van C-drie draait op 3 maart om kwart voor vier de nieuwe kleurenfilm 'Dik Trom weet raad'. Dik Trom is voor de vaders en moeders, maar ook de opa's en oma's geen onbe kende. Vroeger werd het kinderboek Dik Trom door iedereen gelezen of voorgelezen. Nu is er een speelfilm van gemaaktdie precies de sfeer van vroe ger weergeeft. Het verhaal speelt zich af op het platteland, dus boerderijtjes, zandpaden, melkbussen en klompen. Dit lijkt nogal saai, maar het verhaal wordt heel spannend als een geheim zinnige boevenbende zich in het dorp gaat verschuilen. Dik Trom, een nogal dikke jongen, die heel eigenwijs en heel ondeugend is, maar met een hart van goud, gaat zich natuurlijk met de boe ven bemoeien. Dik heeft het altijd aan de stok met veldwachter Flipse, maar deze keer is Flipse hem erg dankbaar. Dan redt Dik het zoontje van een be kend chirurg. Als beloning wordt Diks vriendje Harry, die verlamd is, geope reerd. Dat gebeurt, maar Harry kan dan nog niet lopen. Een van de boeven ont snapt en hij brengt Dik in ernstig ge vaar. Om Dik te redden, moet Harry wel weer gaan lopen... 'Dik Trom' duurt 80 minuten en is ge schikt voor kinderen vanaf 8 jaar. Vol wassenen mogen natuurlijk ook komen kijken. De toegang is f 2,50 p.p. en re serveren is mogelijk. Op woensdag 15 maart a.s. zal voor de zesde maal het Boekenfestival worden gehouden in het kader van de boeken week. Het vindt plaats in het Griftland College,Noorderweg 79 Soest. Aan vang: 20.15 uur. Zaal open 19.30 uur. Een van de opvallendste nieuwe boe ken tijdens de komende boekenweek zal ongetwijfeld Jan de Hartogs "De Centurio" zijn. Nederlands grootste verteller, die in april zijn 75ste veijaar- dag hoopt te vieren, vervolgt het leven van de hoofdpersoon uit "De Commo dore" (1987), kapitein Marinus Ha- rinxma. Jan de Hartog werd op 22 april 1914 te Amsterdam geboren als zoon van de bekende hoogleraar theologie Arnold Hendrik Dé Hartog, oprichter van de internationale school voor wijsbegeerte te Amersfoort. Na de kweekschool voor de zeevaart even gevolgd te heb ben is er nog een kort verblijf aan een H.B.S. te Amsterdam, met Menno ter Braak als leraar Nederlands. Daarna volgden diverse baantjes: zeesleep vaart, tonijnenvisser, stoker bij de Am sterdamse havenpolitie. In de jaren dertig schrijft hij zijn eerste politieromans onder de schuilnaam F.R. Eckmar; een aantal toneelstukken en schrijft een scenario voor een speel film, waarin hijzelf een hoofdrol zal krijgen van de befaamde producent Ludwig Berger. In 1940 komt de door braak als schrijver met "Hollands Glo rie" (waarvan inmiddels 600.000 ex emplaren zijn verkocht). In de oorlog moet hij vluchten en via Zwitserland en Gibraltar komt hij in Engeland aan, waar hij gaat werken voor de Nederlandse radio voor de koopvaardij, radio Brandaris. Na de oorlog besluit hij niet voor het Neder landse succes te zwichten en emigreert naar Amerika om als schrijver in de En gelse taal helemaal opnieuw te begin nen. Zijn toneelstuk "Schipper naast God" wordt een wereldsucces dat begint op Broadway en eindigt in Parijs. Ook zijn toneelstuk "Het Hemelbed" wordt een groot succes. Daarna breekt hij in de Amerikaanse letteren door met de ro mans "Het Ziekenhuis" en "Gods Geu zen". Sindsdien is hij in de Amerikaan se letteren niet meer weg te denken en geldt hij als de meest succesvolle Ne derlandse schrijver in de Verenigde Staten, maar ook in vele andere landen. Onder de vertrouwde leiding van Wim Hazeu van uitgeverij De Prom te Baarn vindt de presentatie plaats van zijn nieuwste boek. Jan de Hartog zal voor de pauze een lezing houden. Na de pau ze volgt er een interview door Wim Ha zeu en is er voor de bezoekers gelegen heid vragen te stellen. Boekhandel van de Ven Soest zal zorgen voor een boe kenstand. Nutsleden hebben gratis toegang, voor belangstellenden, die in groten getale verwacht worden is de toegangsprijs f 5,- p.p. Ieder bezoeker ontvangt van boekhan del van de Ven een boekenbon van f 2,50, die bij aankoop van een boek op dezelfde avond besteed kan worden. Voorverkoop van kaarten vindt plaats bij boekhandel van de Ven, Zuidpro menade, en bij de V.V.V., Steenhoff- straat. postbus 250 - 3760 AG De Vangrail, Nachtegaal weg 8c, tel. 17615 Op donderdag; kruidenkursus voor volwassenen. U kunt zich nu opgeven. Start: medio maart. Tijd: 19.00 tot 21.00 uur. Kosten: f 40,— voor 6 lessen incl. kruiden. Sieradenkursus voor volwassenen. U kunt zich nu opgeven. Start: begin april. Tijd: 19.30 tot 21.00 uur. Kosten: f 35,- voor 6 lessen incl. materiaal. Op maandag: bloemschikken voor vol wassenen. U kunt zich nu opgeven. Start: medio maart. Tijd: 19.00 tot 20.30 uur. Kosten; f 35,- voor 6 weken. Naailes voor volwassenen. Elk gewenst moment te beginnen. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Kosten: f 25,- voor 10 les sen. Op dinsdag: tienerkoken voor 12 t/m 15 jarigen. Tijd: 19.00 tot 20.30 uur. Start: zo snel mogelijk bij voldoende opgave. Dus geef je snel op. Kosten: f 15,- voor 6 lessen. Woensdag 8 maart: instuif: voorjaars kijkdozen maken voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Tijd: 14.00 tot 15.30 uur. Kosten: f 1,-. Tienerinloop voor 12 t/m 15 jarigen. Elke woensdagmiddag. Tijd: 16.00 tot 17.00 uur. Kosten: geen. Het Kruispunt, Albert Cuylaan 200, tel. 21987 Donderdag 2 maart: tienerinloop voor jongens en meisjes van 12 t/m 15 jaar. Tijd: 16.00 tot 17.15 uur. Kosten: geen. Vrijdag 3 maart: knutselclub voor kin deren van 4 tot 8 jaar. Tijd: half 3 tot kwart voor 4. Kosten: f 1,-. Zaterdag 4 maart: creatieve ochtend voor buitenlandse meisjes van 12 tot 18 jaar. Tijd: 9.30 tot 12.00 uur. Kosten: f 2,50 per ochtend. Maandag 6 maart: kookkursus voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Tijd: 16.00 tot 17.30 uur. Kosten: f 15,- voor 8 les sen, of f 7,50 voor 4 lessen. Aquarelschilderen voor volwassenen. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Kosten: f 75,- voor 10 lessen. Dinsdag 7 maart: inloopmiddag voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Je kunt spelletjes doen of tekenen en kleuren. Tijd: 16.00 totl7.30 uur. Kosten: geen. Woensdag 8 maart: instuif: collages maken en spelletjes voor kinderen van af 4 jaar. Tijd: 14.00 tot 15.30 uur. Kos ten: f 1,—. De Praatpaal, Smitsweg 311/313, tel. 19546 Donderdag 2 maart: kookkursus voor kinderen van 6 t/m 9 jaar. Tijd: 16.00 tot 17.30 uur. Kosten: f 15,- voor 8 les sen. Maandagavondsoosvoor verstandelijk gehandikapten. Op maandag 6 maart. Alle volwassen verstandelijk gehandi kapten uit Soest zijn welkom van 20.00 tot 22.00 uur. Kosten: f 1,50 per avond. Dinsdag 7 maart: tieneravond voor 12 t/m 16 jarigen. Elke dinsdag van 19.00 tot 21.30 uur. Kosten f 1,- per keer of f 3,- per maand. Woensdag 8 maart: instuif: paasbakje maken voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Tijd: 14.00 tot 15.30 uur. Kosten: f 0,50. Creatieve vrouwen van 20.00 tot 22.00 uur. Kosten: f 2,50. Breien van 19.00 tot 21.00 uur. Kosten: f 2,50. Naaien van 19.00 tot 21.00 uur. Kos ten: f 1,50. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 Steenhoffstraat 46 Een woord, dat bij de wagenmakers veel voorkwam, als aanduiding voor een stuk gereedschap of een onderdeel van een boerenwagen. De dissel, een stuk gereedschap, een dwarsbijl, die gebruikt werd voor het behakken van houten balken en palen, die gebruikt werden in de wagenmake rij. De disselboom bevond zich voor aan de wagen. Men kende korte en lange dis sels. Aan de lange dissel werden twee paarden gespannen waarmee met de nodige voermanskunst de wagen werd getrokken. Bij gebruik van een paard werd de korte of kromme dissel ge bruikt. Het rijden van deze wagen was niet altijd even gemakkelijk. Vooral op hobbelige en aflopende wegen gaf dit problemen. Met de voet op de dissel moest de wagen gestuurd worden. De dissels waren uitneembaar, zodat ze eenvoudig verwisseld konden worden. De dissel is een van de vele voorwerpen, die in Museum Oud Soest te vinden zijn. Gedurende de wintermaanden is er de expositie "Van Wagenmakerij tot Ca- rosseriebedrijf' te zien. Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat is geopend zaterdags en zondags van 13.30-17.00 Voor veel vrijwilligerswerk wordt geen ervaring vereist, wel de wil om "de han den uit de mouwen te steken." Vrijwilli gerswerk is wel een goede gelegenheid om praktische ervaring op te doen. Maar ook mensen die al meer dan vol doende werkervaring hebben, grijpen het vrijwilligerswerk soms met beide handen aan. Het betreft mensen die ge pensioneerd zijn, of arbeidsongeschikt zijn verklaard, maar op hun eigen ma nier nog een hele hoop werk kunnen en ook willen verzetten. Vrijwilligerswerk geeft mensen de kans eigenschappen te ontwikkelen en te ontplooien, die tijdens het werk, hobby of privé-leven niet aan bod komen. Of het geeft hen de kans op enigerlei wijze kennis en ervaring op te doen, om hen beter toe te rusten voor het leven in het algemeen, of betaald werk in het bijzon der. Enerzijds betekent vrijwilligerswerk "een stuk zelfverwezenlijking" voor hem of haar en anderzijds dient men er een niet-egocentrisch doel mee. Dit ge geven geeft veel vrijwilligers een groot gevoel van voldoening. Iets wat goed is voor henzelf, is dat ook voor anderen! Door zichzelf te zijn, kunnen ze ande ren een dienst bewijzen. Wie wil weten of er ook voor hem of haar een leuke vrijwilligersbaan te vin den is, kan kontakt opnemen met de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Willaertstraat 49, openingstij den: ma., di. en do. van 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur; vrijdag van 11.00 tot 12.30 uur, tel. 12630. 19/110. Hulpverleningsinstelling voor politieke gevangenen zoekt vrij williger m/v voor het bezorgen van brieven; timmerwerk; tentoonstellin gen samenstellen en scholen bezoeken. 19/109. Om "sleutelmiddag" voor brommers te organiseren zoekt jeugd- instelling enkele vrijwilligers. 19/106. Cultureel creatief centrum vraagt vrijwilliger m/v om filmapparaat te bedienen. 18/101. Penningmeester gezocht bij jeugdinstelling. 19/103. Bestuurslid gevraagd bij ver eniging van ouders van geestelijk ge handicapten. 17/101. Gastvrouwen en gastheren gezocht in verzorgingsflat. 16/102. Voor het beheer van jonge rencentrum wordt gezocht naar vrijwil liger m/v. De beheerswerkzaamheden bestaan uit onderhoud, inkoop, kleine schoonmaak, enz. 15/103. Voor het vervoer van oude ren met de "ouderenbus" worden vrij willigers m/v gevraagd. 12/101. Voor het onderhoud van de tuin en omliggende gebouwen wordt door kinderboerderij vrijwiliger m/v gevraagd. 11/101. Dierenambulance zoekt chauffeurs en vrijwilligers m/v die de ambulance-auto bemannen. 10/101. Groepsleider m/v gevraagd in opvanghuis. •8/112. Vrijwilligers m/v gevraagd om behulpzaam te zijn bij het opzetten van sportaktiviteiten voor gehandikap ten. •8/116. Vrijwilligers m/v gevraagd om gehandikapten te begeleiden naar en van de kerkdienst. •8/107. Voor bewonersoos van instel ling voor gehandikapten worden enkele medewerkers m/v gevraagd. •7/112. Vrijwilligers m/v gevraagd om teken-schilder-kookkursussen te organiseren voor kinderen. Vedelaarpad 53, tel. 18136. De Volksuniversiteit is weer begonnen met de voorbereidingen voor het nieu we cursusjaar. In september gaan de eerste cursussen van start. Maar voor het zover is en de folder bij de inwoners van Soest in de brievenbus ligt is er nog heel wat werk aan de winkel! De cursussen in de vreemde talen vor men een niet onbelangrijk bestanddeel van het Volksuniversiteitswerk; ze be slaan zo'n 40% van het totale pakket van cursorische activiteiten. Net als bij vele andere vormen van volwassen educatie bestaan ook tussen deelne mers aan vreemde talencursussen on derling grote verschillen. Uit het schaarse onderzoek dat verricht is komt naar voren dat meer vrouwen dan mannen deelnemen (80%); dat re latief veel volksuniversiteits cursisten komen uit de groepen met enkele jaren vervolgonderwijs, mulo- of mavo-di ploma; en dat men over het algemeen vanuit heel praktische motieven een vreemde taal gaat leren. Engels om met de Canadese kleinkinderen te commu niceren, Frans om zich in de vakantie te kunnen redden. Turks om de kontakten met Turken in de buurt of op het werk soepeler te laten verlopen. Daarnaast speelt het sociale aspect een rol: een avond van huis zijn, andere mensen ontmoeten, het leren-om-het- leren, je algemene ontwikkeling vergro ten, je horizon verbreden. De talencur sussen van de Volksuniversiteiten zijn gericht op het praktisch gebruik van de vreemde taal. Naast deze cursussen worden meer specifieke cursussen aan geboden, zoals conversatie-cursussen. Een volgende keer iets meer over de manier waarop een vreemde taal op een volwassen manier wordt overgedragen. Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Kerkplein 1, 3764 AW Soest, tel. 22195. Donderdag 2 maart: De K.B.S. uit Soestdijk komt vanmid dag voor ons natuur edukatie projekt. Met 49 kinderen komen ze er een "beestenboel" van maken. Na school tijd vieren twee kinderen hun verjaar dag. Vrijdag 3 maart: Vanmorgen is er weer van 9.30 - 21.30 uur de peuter/ouder aktiviteit. U kunt samen met uw jongste kind(eren) ko men spelen en praten met andere ou ders en kinderen. Het kost 3 gulden per kind/ouder paar. De koffie staat klaar. Om 14.00 uur komen twee kinderen hun verjaardag op de boerderij vieren. Zaterdag 4 maart: Naast de verjaardagen kunnen jullie al lemaal komen vrij spelen. Het kost 1 gulden en je krijgt limonade en snoep tijdens de gezellige middag. Dinsdag 7 maart: De Schakel komt er vandaag een bees tenboel van maken. Natuurlijk is van daag ook weer de peuter/ouder aktivi teit. Van 9.30 -11.30 uur op de kinder boerderij. Kosten: 3 gulden per kind/ ouder paar. Woensdag 8 maart: Onder schooltijd komt de Prins Willem Alexander school bij ons op bezoek voor het natuur edukatie projekt. Na schooltijd kan iedereen naar de boerderij komen voor het toneelstuk. Vandaag gaat het over "Assepoester". We beginnen om 14.00 uur en eindigen om 16.00 uur. Het kost maar 1 gulden. Misschien weet u al dat we op 29 april een groot Koninginnedag feest op de boerderij organiseren. Er zijn tal van leuke en spannende aktiviteiten te doen. Voor deze drukke dag zoeken we nog medewerkers! Als u interesse heeft kunt u ons altijd bellen. (18136). Op 2 december 1988 is in Soest de Stichting Bethsaïd opgericht. Zij is ontstaan vanuit de behoefte om in Centrum Mayindra, dat nu ruim een jaar draait in Soest, de cursus- en acti viteiten-organisatie een aparte plaats te geven.Door deze onafhankelijkheid wordt haar reikwijdte en organisatie kracht vergroot. De stichting richt zich op het bevorde ren van spiritualiteit en bewustwording en wil mensen ten dienste staan bij hun innerlijke groei. Daartoe organiseert zij o.a. cursussen, lezingen, videolezingen, concerten en helingavonden. Daar naast biedt zij plaats aan een prqktijk voor alternatieve en spirituele genees wijzen. In de toekomst zullen de activi teiten zich binnen de doelstelling verder uitbreiden. Stichting Bethsaïd is niet gebonden aan enige religie of sekte. Zij draait, evenals Mayindra, geheel op vrijwilligers; mensen die zich als vrijwil liger willen aanmelden zijn van harte welkom. Om een beeld te geven van het cur susaanbod: er draaien op dit moment cursussen Tai Chi, Hatha Yoga, Okido, Kinderyoga, Tarot, Astrologie, Heling, Bachbloesemremedies, Meditatie, Ge neeskracht van Edelstenen en Geeste lijke Bewustwording en Heling. Als men meer wil weten omtrent het cur susaanbod en andere activiteiten van dit seizoen, kan men het best het pro grammaboekje aanvragen. (Eind maart komt het boekje uit voor het nieuwe sei zoen en het zomerprogramma.) Dit kan men doen bij Mayindra, Kerkstraat 3-5, 3764 BN Soest, tel. 02155-25599, maandag t/m zaterdag van 10.00- 17.00 uur. Vrijdag 17 maart is op de openbare ba sisschool de Schakel een rommelmarkt van 17.00 tot 21.00 uur. Als men spul len daarvoor heeft kan men die kwijt bij de school. Als u ze brengt: het liefst voor schooltijd en tussen de middag en van 15.15 tot 16.30 uur. Heeft men problemen met vervoer dan kan men 15714 bellen. Het adres is Klaarwater- weg 7. De afdeling Soest/Soesterberg van de Nederlandse Reisvereniging (NRV) organiseert op vrijdag 3 maart een ken nismakingsavond, die gehouden wordt in de Open Hof (Veenbesstraat/Dal- weg). Op het programma staat o.m. een dia presentatie over Zwitserland. De aan wezigen kunnen tevens kennis maken met de onlangs verschenen reisgids, met diverse meerdaagse reizen in bin nen- en buitenland. Verder zal er uitge breide documentatie aanwezig zijn over het programma van de afdeling Soest/ Soesterberg en de kring Gooi- en Eem- land. De Nederlandse Reisvereniging is van oudsher een non-profit organisatie die landelijk reizen, excursies, filmmidda gen en avonden organiseert voor een zo groot mogelijk publiek. Zij doet dit al meer dan 80 jaar, en met succes. De vereniging heeft als doelstelling het or ganiseren van reizen voor de leden, kent 43 afdelingen en een legertje en thousiaste vrijwilligers. In het verleden is er nogal eens sprake geweest van verwarring. De NRV dient wél te worden onderscheiden van het commerciële reisbureau NRV-Holi- day, dat eind vorig jaar failliet ging. Tussen beide organisaties bestaat geen enkele relatie. De kennismakingsbijeenkomst in de Open Hof begint om 20.00 uur. Voor de entree betalen leden een bedrag van f 1,50, niet-leden f 2,50, inclusief een kopje koffie. De Vereniging Artishock, Steenhoffstraat 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98, 3765 GK Soest, tel. 12689. "De vuurpaarden," ook wel getiteld "Schaduwen van onze vergeten voor ouders," is een legende die zich afspeelt in het woeste land van de Karpaten. De film vertelt over de liefde tussen Iwan en Maritsjka, die elkaar al sinds hun jeugd kennen. Ondanks verzet van hun families besluiten ze te trouwen. Iwan trekt echter eerst de wijde wereld in om voor het huwelijk nog een fortuin te verwerven. Maritsjka wacht trouw op hem, maar vlak voor zijn terugkeer verongelukt zij dodelijk. Iwan is ontroostbaar. Zelfs een huwelijk met een knappe boerin maakt hem niet gelukkig. Hij kan Ma- ratsjka niet vergeten, vooral niet als haar geest hem komt bezoeken. Slechts het leven staat hun hereniging in de weg. Paradjanov is ongetwijfeld een van de minst conventionele regisseurs van de na-oorlogse Sovjet-Unie. Zijn belang stelling gaat vooral uit naar de eeuwe noude culturen van de verschillende Sovjet volkeren. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree f 6,-; leden/CJP/pas 65-F f 5,-. Filmagenda: Vrijdag 9 maart: Reperages - Michel Soutter Donderdag 16 maart; El Amor Brujo - Carlos Saura. Vrijdag 17 maart: Le Bal -Ettore Scola. Donderdag 23 maart: Smile - Michael Ritchie. Vrijdag 24 maart: The Way it is - Eric Mitchell. Donderdag 30 maart: World Apart - Chris Menges. Ook dit jaar organiseert de Vereniging Artishock op Koninginnedag weer een kunstmarkt. Dit jaar valt dat op zater dag 29 april. Artishock gaat, op basis van de goede ervaringen, door met het streven om de kunstmarkt zó op te zet ten dat kleding, curiosa e.d. daar niet in passen. Een aantal kunstenaars is reeds recht streeks door de vereniging benaderd, maar men wil ook anderen de kans ge ven hun creaties te vertonen en te ver kopen. Wie gebruik wil maken van de mogelijkheid om een kraam te huren wordt dan ook verzocht vóór 12 maart een korte beschrijving van zichzelf en zijn /haar werk, alsmede enkele foto's, ter beoordeling in te sturen aan de toe wijzingscommissie. Daarnaast is er op zondag 12 maart tus sen 15.00 en 17.00 uur gelegenheid het werk aan de toewijzingscommissie te tonen. Dat gebeurt in het Artishock-ge- bouw aan de Steenhoffstraat. Artishock heeft het voornemen ter ge legenheid van de kunstmarkt een spe ciale brochure te maken met beschrij vingen van de kunstwerken en de na men en adressen van de deelnemers. De prijs van een kraam bedraagt ongeveer 35 gulden. Inlichtingen: Ineke Talen (tel. 10735) of Teddy ten Bhömer (tel. 16897). De aanvraag met gegevens kan men sturen naar: Toewijzingscommissie Kunstmarkt, p/a Ineke Talen, Kerk straat 28A, 3764 CT Soest. Op woensdagochtend 8 maart start in de Vangrail aan de Nachtegaalweg 8c een kontaktochtend voor ouderen. De bedoeling is, dat er op een ongedwon gen manier aktiviteiten plaatsvinden. Er valt te denken aan: biljarten, kaar ten, kreativiteitsochtenden, bingo. Kortom er is van alles mogelijk. Wel licht heeft men ook ideeën of vragen en kunnen die op zo'n kontaktochtend worden opgelost. Op dit moment zijn er vier mannen aktief, maar zij zouden het op prijs stellen als de groep wat groter zou worden. De kontaktochtend begint om 9.30 uur in de Vangrail. Op woensdag 8 maart houdt de Neder landse Christen Vrouwenbond Soest- Zuid haar maandelijkse ledenvergade ring in de Rank aan de Soest erbergse- straat. Deze avond staat in het teken van het nieuwe aandachtsveld van de NCVB: "Gezondheidszorg, gezonde zaak?". Hierover komt mevr. Broos-Lamein praten, aanvang 20.00 uur. Belangstel lenden zijn welkom. De "Gooise Operette" treedt op zon dagmiddag 12 maart op in de tuinzaal van theater Gooiland in Hilversum. Op het programma staat een concert van vijf kwartier, bestaande uit o.a. delen van de operettes "Boccacio" (Franz von Suppé), "Eine Nacht in Venedig" (Johann Strauss Sr.) en "Les Cloches de Corneville" (Robert Planquette De uitvoering staat onder leiding van dirigent Hans C. Jansen. Medewerking wordt verleend door Frans van Dalen, piano. De presentatie is in handen van Loes Tollenaar en Piet Ganzevles. Aanvang: 14.30 uur. Toegang gratis. Inlichtingen bij het secretariaat van de Gooise Operette: Bea Folkers tel. 02152-52420, of bij Theater Gooiland, tel. 035-292621.

Soester Courant | 1989 | | pagina 4