DeSoester Duinen Het zandgraven thans verboden! XK Vrouwendag (8 maart) heeft in Soest breder draagvlak dan ooit tevoren Complete Rabo-'bemanning' Soest poseert Meningen van lezers DE WIELRENNER DIE MOEITE HEEFT MET DE BLIK OP ONEINDIG GAAT NAAR DONKER MOEITE MET DE BLIK OP ONEINDIG GA DAN EENS NAAR DONKER Soest 50 jaar geleden De strijd tegen de ontbossching. Maar... ook tegen de annexatie-plannen. WOENSDAG 1 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 Stel bij ons uw lievelingsmenu samen! vraagt uw aandacht voor Hinderwetvergunning Openbare commissievergaderingen Bouwzaken Verleende aanlegvergunning Vrouwenraad rekent op grote belangstelling Europa Mannen Inspraak concept- Milieunotitie Huisvestingsbijeenkomst mislukt Marokkanen nog zonder moskee Minderheden Bomenkap Fascisme (4) HONDA CD-50 BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN Zondag 12 maart, Nicolaaskerk Bach's Johannes-Passion in Baarn Preventieve maatregelen tegen vernielingen bij Luilak-viering 3 Maart 1939 Uit den Soester Raad Houdt dit verband met de 540.000 M3, zand, benoodigd voor den nieuwen Rijksweg door den polder. Een nieuwe auto voor de politie. De verordening op bouwterrein-exploitatie nog niet aangenomen. De beruchte gronden aan de Van Weedestraat nogmaals in den raad. 8c In ons sfeervolle specialitei ten restaurant willen wij u de gelegenheid bieden te genieten van een door u zelf samengesteld menu. Hierbij heeft u de keuze uit vele kombinatiemogelijkhe- den vanaf f 35,— per couvert. Uiteraard adviseren wij u graag. tot ziens, Fred en Mieke Klinkhamer RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUiNEN TEL. 02155-12739 Burgemeester en Wethouders hebben vergunning verleend op het verzoek van: Meubelfabriek "Het Ambacht" b.v., Beckeringhstraat 5a, voor het oprich ten van een ambachtelijke meubelma kerij op het perceel Beckeringhstraat 5a. De positieve beschikking ligt vanaf he den één maand ter inzage bij de afd. milieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkda gen van 8.30 -12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan tij dens de openingsuren. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingesteld door degenen die reeds mondeling of schriftelijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die, aantonen dat zij niet in staat waren eerr der bezwaar te maken. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenha- ge, binnen één maand na dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorzie ning. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20Ö19, 2500 EA 's-Gra- venhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Maandag 6 maart, 20.00 uur: commissie Welzijnsplanning Agenda o.a. federatie sociaal-cultureel werk; welzijnsplan 1990-1993. Dinsdag 7 maart, 09.30 uur: commissie Ouderenbeleid Dinsdag 7 maart, 20.00 uur: deelnemersvergadering Sportstich ting Agenda o.a. investeringsplan 1990 tot en met 1993. De vergaderingen Welzijnsplanning en Ouderenbeleid vinden plaats in de dépendance achter het gemeentehuis; de deelnemersvergadering Sport vindt plaats in de kantine van het gebouw Lange Brinkweg 77. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het bouwen van een garage/berging, Regentesselaan 7 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en ar tikel 50 lid 8 van de Woningwet); het bouwen van twee woonhuizen na bij de Bosstraat, sectie G, nrs. 4303 en 8230 (beide ged.) (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening): het bouwen van een hal en een gara ge, Libel 42: het bouwen van een garage, Hommel 13 (artikel 11 van de voorschriften be stemmingsplan 3e herziening bestem mingsplan Overhees). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 2 maart 1989, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (ka mer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter in zage. Het doortrekken van de Koningsweg c.a. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, Opnieuw wordt in Soest dit jaar de In ternationale Vrouwendag (8 maart) gevierd. Dat gebeurt niet een goed ge vuld en rijk gevarieerd middag- en avondprogramma in de Open Hof, op touw gezet door een werkgroep (14 vrouwen sterk) uit nagenoeg alle orga nisaties die zijn aangesloten bij de Vrouwenraad Soest. Bovendien is er een speciaal parallel-programma voor Turkse vrouwen. Voor het eerst is de Vrouwenraad be trokken bij de organisatie van het feest. In de voorafgaande jaren waren het doorgaans de vrouwengroepen van enigszins "linkse" signatuur die het ini tiatief namen, maar in die opzet is nu verandering gekomen. "De Vrouwen raad ontwikkelt zich steeds meer als een 'koepel' vooralle vrouwen-organisaties in Soest. De wens om de Vrouwendag zoveel mogelijk gezamenlijk te vieren leefde al lang, al heeft de dag niet voor iedereen dezelfde betekenis. Maar in de loop der jaren is een hechte samenwer king ontstaan en hebben we elkaar ook beter leren kennen," aldus Marijke Weidema, voorzitter van de Vrouwen raad, die het programma vorige week aan de pers presenteerde. Volgens de vrouwen heeft de Vrou wendag in Soest dan ook een breder draagvlak dan ooit tevoren en men ver wacht dat meer vrouwen dan voorheen de dag willen meemaken. "De bedoe ling is niet alleen te wijzen op de ge meenschappelijke belangen die we heb ben, maar ook gezellig met elkaar een beetje feest te vieren. Dat gebeurt toch al veel te weinig," aldus Marijke Weide- ma. "Het wordt bovendien een dag waarop we onszelf eens lekker laten verwennen, dus we gaan niet zelf met koffie lopen sjouwen enzovoort." Ze kenschetst het programma als "iets aar digs" voor alle vrouwen van Soest. Omdat de Internationale Vrouwendag van oudsher duidelijk een "politieke tint" heeft is er ook bewust gezocht naar een serieuze invulling van het program ma. Die is gevonden in het thema "De plaats van de vrouw in Europa na 1992". Volgens Marijke Weidema is er onder vrouwen nog veel onzekerheid en angst over wat er gaat gebeuren als de grenzen wegvallen. Vandaar dat het middagprogramma (aanvang 14.30 uur) vooral het karakter heeft van een voorlichtingsbijeenkomst, waar de heer F. Boddendijk, lid van de Emancipatie- raad en specialist op dit terrein, komt spreken. Tegelijkertijd wordt er voor Turkse vrouwen een parallel-programma geor ganiseerd (eveneens in de Open Hof), waar Hacer Günez, medewerkster van de FNV, informatie verstrekt over de geyqlgenvan,de wet op de ecoppAHsche zelfstandigheid, die in 1990 in werking treedt - een thema dat voor buitenland se vrouwen actueler is. Op die manier wordt tevens het taalprobleem omzeild. De vrouwen komen overigens wel weer bij elkaar tijdens de discussieronde na de inleidingen. Hoewel de Vrouwendag tot nu toe al tijd de formule "voor vrouwen, door vrouwen" kende, ziet de Vrouwenraad het niet als een bezwaar dat de inleiding door een man wordt verzorgd. "Er zijn ongetwijfeld ook vrouwen die deskun dig zijn, maar die waren niet beschik baar voor deze datum," aldus Marijke Weidema. "We zijn blij dat de emanci patie zo ver is gevorderd dat ook man nen daaraan deelnemen en we zijn trots op een man die zich zo inzet voor vrou wenzaken." Volgens mede-bestuurslid Marijke Kingma is er in de kring van de werk groep uitvoerig gesproken over deze kwestie. "We stellen ons al jaren te weer tegen de onderwaardering van vrouwen door mannen; wij vinden dat we nu niet dezelfde fout moeten maken. Boven dien is de heer Boddendijk niet als man uitgenodigd, maar als lid van de Eman- cipatieraad." Overigens is de Vrouwen dag niet persé "verboden gebied" voor mannen. "We zullen ze niet wegjagen, maar het is zeker niet de bedoeling dat ze in groten getale aanwezig zijn," aldus Marijke Weidema. Om zoveel mogelijk vrouwen in de ge legenheid te stellen mee te doen is er ge zorgd voor kinderopvang. De kleintjes (tot ca. 10 jaar) worden opgevangen bij "Vrouwen voor Vrouwen" in de voor malige kleuterschool De Kievit aan de Smitsweg; de groteren worden door de stichting Jeugdzorg beziggehouden - o.a. met film - in de v.m. RinkeTolman- school. De kosten bedragen een gulden per kind. Een gezamenlijke maaltijd (aanvang 17.30 uur) vormt de overgang tussen het middag- en het avondprogramma. De kosten bedragen f5,- en men kan zich daarvoor vandaag en morgen 1 en Een deel van de werkgroep die de Vrouwendag voorbereidt. 2 maart) opgeven via de telefoonnum mers 22437 en 13747. De tijd rondom de maaltijd is gevuld met allerlei inte ressante programma-onderdelen, zoals videofilms over de rolverdeling tussen mannen en vrouwen en de situatie in de huishouding (met veelbelovende titels als "Schoon genoeg", "Op tilt" en "Overkoken"), een muurkrant waarop iedereen aankondigingen, opmerkin gen, commentaren etc. kwijt kan - "een muur vol vrije expressie", aldus Marijke Weidema - een leestafel met lectuur over "1990" en 1992", en ruimte voor muziek en dans. Ombudsvrouw Bovendien zal Jenny Allard, juriste in Soest en oud-gemeenteraadslid, tussen 17.00 en 20.00 uur zitting houden als eerste Soester "ombudsvrouw", bij wie men terecht kan met allerlei vragen op sociaal-juridisch terrein. Het avondprogramma heeft vooral een ontspannen karakter. Het begint om 20.00 uur met een optreden van me vrouw Hoogenhuizen, die als baker van zo'n 75 jaar geleden een sketchje op voert waarin "bakerpraatjes" het hoofdbestanddeel vormen. Daarna treedt het Step-in-tejater "Eigenwijs" op met het toneelstuk "Gezinsverpak king", over de problemen van een vrouw die moet kiezen tussen kinderen en carrière en daarvoor een bepaalde oplossing vindt. Na de eerste opvoe ring, die ca. een half uur duurt, krijgt het aanwezige publiek de gelegenheid het stuk zélf "in te vullen" en een eigen op lossing te vinden. Aan de hand daarvan wordt het stuk dan nóg een keer ge speeld, met een vermoedelijk heel an dere wending. Het programma wordt omstreeks 22.00 uur afgesloten. Waarschijnlijk heeft het zich aan het oog van de meeste voorbijgangers ont trokken, maar wie vorige week woens dag toevallig op het Kerkplein liep moet in het hoofdkantoor van de Rabo-bank een herhaald geflits zijn opgevallen. Het binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van burge meester en wethouder een gemotiveerd bezwaarschrift indienen. De termijn waarbinnen schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders op de concept-notitie Milieubeleid kan wor den gereageerd, is verlengd tot 10 maart a.s. Uiterlijk op genoemde datum dienen de reakties binnen te zijn om meegeno men te kunnen worden bij de behande ling van de notitie in de raad van april a.s. Een beperkt aantal exemplaren van de milieunotitie is nog voorradig in het ge meentelijk INFOrmatiecentrum aan de Steenhoffstraat. Informaties: Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555 Open maandag l m vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service). was niet de bliksem die in het respecta bele bankgebouw was ingeslagen, maar de huisfotograaf van Rabo Nederland die er zijn werk deed. De complete "bemanning" - en "be- vrouwing" uiteraard - van alle vijf de Rabo-kantoren van Soest was in het hoofdkantoor verzameld om te poseren vooreen foto, die volgende week in deze krant te zien zal zijn. Aanleiding voorde foto-sessie - die op de gevoelige plaat werd vastgelegd door Soester Courant fotograaf Goos van der Wilt - was het bereiken van een belangrijke mijlpaal van de Soester Rabo-organisatie. In de editie van volgende week leest men daarover meer. Al met al leverden de 63 personeelsle den van de Soester Rabo-bank dit unie ke plaatje op. De Marokkaanse gemeenschap in Soest zit op dit moment zonder mos kee. Tot nu toe had ze een moskee ruimte aan de Parallelweg, waar ook de Turken godsdienstoefeningen hou den. Dat gaf problemen, omdat beide lokali teiten slechts gescheiden waren door een dunne tussenwand. De Marok kaanse iman maakte bezwaar tegen de verschillende moskeeën onder één dak. De bedenkingen van de Marokkaanse moskeegangers liepen zo hoog op dat een flink deel van de gelovigen afhaakte en de diensten niet meer bezocht. Door dit schisma kwam de Marokkaanse moskee in geldnood en kon men de huur niet meer betalen. De Marokkanen hebben hun moskee ruimte overgedragen aan de Turkse ge meenschap en zijn op zoek naar een al ternatieve lokaliteit. Een mogelijkheid was het vrijgekomen ketelhuis in het Smitsveen, maar ook dat blijkt te duur te zijn. De bijeenkomst in november, die spe ciaal werd georganiseerd voor Turken en Marokkanen om voorlichting te krij gen over huisvestingsproblemen, is ei genlijk mislukt. Zo bleek vorige week tijdens de vergadering van de commis sie minderheden. "Wie op de voorlich tingsavond aanwezig was, wilde eigen lijk zijn eigen specifieke problemen be spreekbaar stellen en degenen die on bekend zijn met de materie en voor wie de bijeenkomst was bedoeld, schitter den door afwezigheid," aldus wethou der Frans Kingma (PvdA). Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Het heeft mij pijnlijk getroffen dat ik in de Soester Courant van 22 februari on der "Illegale bomenkap" met stijgende verbazing en toenemende ergernis moest vernemen dat de VVD wethou der Plomp vragenstellers van verschei dene partijen met loze kreten en onop rechte antwoorden met een kluitje in het riet tracht te sturen. Het is mij bekend dat het functioneren van wethouder Plomp bij velen weinig waardering geniet, maar ik had niet ver wacht dat hij zich op deze wijze zou ver dedigen tegen kritische vragen die blij kens het krantenartikel volkomen te recht werden gesteld. Er is kennelijk voorbarig gekapt en het is onjuist te trachten dat te camoufleren en bepaald niet netjes tenslotte nog het verwijt te uiten dat anderen het onmogelijke zou den eisen van ambtenaren. Een wethouder die zich van zulke prak tijken bedient doet het aanzien van zijn partij, die ook de mijne is, schade en kan deze partij wel eens meer stemmen gaan kosten bij komende gemeenteraadsver kiezingen dan alleen die van mij. Dat hij 'ga! H. Bartstra Kennelijk heb ik heel wat losgemaakt met mijn "Open Brief' aan de heer Joosten over fascisme/nationaal Socia lisme. Het is maar net wat voor soort brilletje men opheeft. Wat u aanhaalt, mijnheer Joosten, over fascisme, wist ik natuurlijk ook wel. Het gaat mij om de duidelijkheid. Zoals u elke regime dat onderdrukking, ge weld, marteling en moord gebruikt fas cistisch noemt, stel ik dat communisme dus fascisme is en dan raken we met z'n allen in de war. Komt het misschien om dat het de socialisten van vandaag beter uitkomt maar niet te spreken van natio naal socialisme? Overigens ben ik het helemaal met u eens om op de dag van dodenherden king geen andere festiviteiten te organi seren.' Een loflijk streven. Dan mevr. Weenink. Inderdaad is mijn manier van denken nog typisch vanuit de jaren vijftig en zestig. Doch ook ty pisch vanuit de jaren dertig en eind veertig. Veel leergeld betaald. Niet meer zo naïef zijn. Niet wat mensen (regerin gen) ZEGGEN is belangrijk, maar wat ze DOEN! Er was niemand die zoveel over VREDE praatte als Hitier.... U vraagt mij ook wat "Russen" zijn en wat "het communisme" is. Dat kunt u beter gaan vragen aan de volkeren van de geknechte Oostbloklanden, of aan de Afghanen, of aan de Sovjet bevol king zelf, want ongeven 7% is lid van de Communistische Partij. Dus 7% knecht de rest. We mogen wel op onze hoede zijn. Wie bedreigt eigenlijk wie, reeds vanaf 1945? Alle geallieerden gingen hun legers demobiliseren, behalve EEN. Juist, de USSR niet. Waartoe dient de geweldige opbouw der Sovjet strijdkrachten en hun formidabele oor logsvloot? Waarom gaven ze nooit hun doctrine op, na de revolutie in 1917 ge steld: "Overheersing der ganse aarde"? Het is geen strijd van communisme te gen kapitalisme, maar tussen vrijheid en dictatuur, tussen licht en duisternis. Communisme is de "gesel der 20e eeuw", gestriemd door SATAN over de aarde. De mens onder zijn dictatuur brengen. Daarom zijn er eindeloze ont wapeningsconferenties om tijd te win nen en het Westen in slaap te sussen. Zij willen de weg der vrede niet, dat is hun vloek. Wat daar momenteel gebeurt is tactiek. Dus: niet bang zijn, maar gewoon zor gen dat we sterk zijn, dan is er geen vuil tje aan de lucht, het werkt al 44 jaar! Dat het eigenlijk waanzin is, ben ik het vol komen eens, maar VRIJHEID heeft een prijs! We hebben geen andere keus. Als laatste mevr. drs. Verkerk. U hebt nu ook wel begrepen, waarom ik rea geerde op de "Open brief' van mijn heer Joosten? Een soort "spelletje". We kennen elkaar, alleen denken we over bepaalde zaken anders. Verder respec teren we elkaar en zo hoort het ook. Buiten de plm. 10 miljoen burgerslacht offers in de Sovjet Unie vielen er ook ongeveer 13 V2 miljoen Russische sol daten, tegen 2 miljoen Duitse militai ren. Misschien kunt u als historica dit enorme verschil aangeven? Naar mijn mening kwam dat, omdat de Russische soldaten meedogenloos opgeofferd werden, omdat mensen daar niet tellen. Verwonderlijk vind ik altijd dat socia listen zo vaak aan de realiteit voorbij gaan, niet leren uit het verleden. Dan denk ik maar aan de 30-er jaren. Ook dat socialisten en communisten zo vaak samengaan en hun heimelijke sympa thieën voor elkaar. In de praktijk ver schillen deze systemen ook niet zo veel. Beiden zijn het dictatoriale éénpartij systemen en ik verfoei dictatuur en één- partijstaten. Hopende iedereen voldoende geant woord te hebben groet ik ook u! M. Mosk (Van redactiewege bekort TE KOOP AANGEBODEN: BROMMER 4 takt, oceaanblauw, nieuwe on derdelen, Vraagprijs f 1000,—. TELEFOON NR.: 21297 Ziet u minder scherp de lootste tijd Voldoen de lenzen of de bril niet meer Zijn uw ogen zoveel waard dat ze alleen door een deskundige bekeken mogen worden Ga dan naar Donker. Hij is deskundig op hel gebied van oogmeting en oogcontrole. Donker heeft de ervaring en de techniek om u van een gedegen advies te voorzien. brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30, 3765 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 De Bach Cantorij Baarn voert zondag middag 12 maart de Johannes-Passion van Johann Sebastian Bach uit. Deze schitterende compositie werd voor het eerst ten gehore gebracht op Goede Vrijdag van het jaar 1724 en wel in de Nicolai-Kirche te Leipzig. Meer nog dan de Matthaus-Passion, die twee ko ren en twee orkesten kent, leent de Jo hannes-Passion zich voor uitvoering in kleine bezetting. De Bach Cantorij heeft zich in de acht tien jaar van haar bestaan wat dat be treft tot ver buiten Baarn een uitsteken de naam verworven. Het zal ook dit maal weer een belevenis zijn 25 zangers en 22 instrumentalisten op zo'n intege re wijze te horen musiceren. Herman van Kerkhof zingt de evangelist-, Frits van Erven Dorens de Christus-partij. Verder zijn als solisten aangetrokken Wendela Bronsgeest, sopraan, Corrie Pronk, alt, Jaap Smit, tenor, en Wout Oosterkamp, bas. Het geheel staat onder bekwame lei ding van Hans Linnartz. Aanvang 14.30 uur, in de Nicolaaskerk aan de Kerkstraat. Toegangsbewijzen af 15,- (65-F en CJP a f 12,50) verkrijgbaar in Baarn bij Holland International, Brink- zicht 27, bij Boekhandel Den Boer, Laanstraat 69, en aan de ingang van de kerk. In de kerk worden tekstboekjes verkocht a f 1,50. Nog vooor de traditionele Luilak-vie ring, dit jaar in de nacht van zaterdag 13 op zondag 14 mei, zal de politie de jongelui benaderen die vorig jaar wer den aangehouden in verband niet ver nielingen tijdens die nacht. De jeugd zal worden gevraagd zich rus tig te houden. De opstelling van de jon gelui zal mede-bepalend zijn voor de officier van justitie aan wie ze nog moe ten worden voorgeleid voor hun daden van vorig jaar. Hoofdinspecteur Ed De Natris heeft dat afgelopen maandag bekend ge maakt. "Als ze zeggen 'bekijk het maar', dan geven we dat ook zo door aan de officier," aldus De Natris. In sa menwerking met de gemeente zal mo gelijk een aantal activiteiten worden georganiseerd voor Luilak-nacht. Men hoopt daarmee het aantal vernielingen drastisch terug te dringen. Vorig jaar werd voor 10.000 gulden schade aan gericht. Bij de gemeente is een aanvraag ingediend voor financiële middelen, waarmee de activiteiten kunnen wor den bekostigd. De Luilak-viering vindt altijd plaats in de nacht van zaterdag op Eerste Pinksterdag.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5