chmtemmnj 'Bij ons op Soest' i: ïfüfeMf 'Er is geen straat of laantje in Soest waar niet een stukje geschiedenis voor me in zit' Het Witte Huis Lang leve Ed v.d. Bergen! "'ÏT: UW BARBECUE-PARTY Hulde voor dames Oranje en Kaal wegens verdiensten voor emancipatie WOENSDAG 8 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 17 Adjudant W. ter Haar neemt afscheid van Soester politiekorps Jaarvergadering Historische Vereniging Soest Een presentatie om te combineren Basler - Ravens - HMC Monique Browns Chillytime Roberto Sarto - le Truc Choise en Gispa r ctt SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 'Voorbeelden die navolging verdienen' 195 Behulpzaam Positief Geestrijk vocht in plaats van geestelijk voedsel Winkeldiefstal Inbraak Parallelweg "De mensen zijn stukken veranderd. De tolerantie nam alleen maar toe, terwijl de sociale controle afnam. Criminaliteit is een sport geworden. Adjudant W. ter Haar verlaat op woensdag 15 maart het politiekorps. De chef recherche heeft er dan veertig dienstjaren opzitten, waarvan 34 in Soest. "Het is een mooi poosje. Ik denk dat het ook welletjes is," zegt de zestigjarige speurneus, die zich gaat verdiepen in de geschiedenis van het Soester korps. Het is de bedoeling dat zijn bevindingen in boekvorm kun nen worden nageslagen. In een gesprek met de Soester Courant kijkt hij terug op zijn carrière, die in 1949 bij de Koninklijke Marechaussee in Apeldoorn begon. Via de grensbewaking in Venlo belandde hij zes jaar later in Soest. Nooit had hij de intentie om te verkassen. Integendeel, Ter Haar heeft het altijd naar zijn zin gehad in wat hij noemt het 'collegiale korps'. Over grappige, maar ook over serieze, bizarre, lugubere en tragische zaken. Toen hij als agent naar Soest kwam markeerden de flats nog niet de Eng en wasjiet Soesterveen nog een mooi na tuurgebied. De urbanisatie van de veengronden is niet de enige verande ring die Ter Haar meemaakte, zo blijkt uit zijn verhaal. "Je kunt niet zeggen dat ik mijn werk heb afgemaakt, want de criminaliteit is alleen maar toegenomen. Dat komt door de andere mentaliteit. De mensen zijn stukken veranderd. De tolerantie nam alleen maar toe, terwijl de sociale controle afnam. Als ik vroeger nacht dienst had, liet ik mijn achterdeur open. Dat hoef ik tegenwoordig niet meer te proberen. Het is heel erg frustrerend, ook al omdat je minder betrokken bent bij de zaken. Vooral bij de recherche moet veel administratief werk worden verricht. De criminaliteit is een sport geworden. Nee, ik denk niet dat je het kunt indammen. Het enige dat helpt is zwaardere straffen. Een straf op tijd is goed, maar tegenwoordig lopen veel zaken langer dan een jaar of worden ze geseponeerd. Justitie kan het gewoon weg niet meer aan. Ik denk dat het cri minaliteitsbeeld van Soest niet veel ver schilt met het landelijke. De criminelen zijn ook mobiel geworden. Daarom is het overplaatsen van mankracht ook geen oplossing. Als je politiemensen van Soest in Utrecht neerzet, dan ko men de criminelen naar Soest. In het verleden gebeurde het vaak dat er extra geld en mankracht naar de korpsen ging om het gezag te handhaven. Nu wordt er steeds meer bezuinigd. Als er voor heen een aantal inbraken in één wijk was geplaatst, kon je er met enkele mensen 's nachts posten. De pakkans was daardoor groter. Nu kan dat niet meer, omdat ze besparen op de overu ren." Plakboek Een niet gering aantal centimeters dik plakboek met kranteknipsels uit verga ne jaren geven het geheugen van Ter Haar een ruggesteuntje. Zo weet hij nog hoe hij in 1967 voor de eerste ker was betrokken bij een zaak met verdovende middelen. De verdachte handelde in drugs en pleegde zelf te kauwen op de len van de cactus om er de mescaline uit te halen. Dat is een vloeistof die bij in wendig gebruik hetzelfde effect als LSD heeft. Zo weet hij nog hoe hij na enig speur werk en de medewerking van de Belgi sche justitie twee kledingdieven in de kraag kon vatten. De man en de vrouw besloten niet veel later in het huwelijk te treden. Ter Haar was getuige. Zo weet hij nog hoe hij in 1975 in Can- terbury een vrouw uit Soest *en beken tenis afdwong. Ze had opdracht gege ven haar woning op het landgoed Pij nenburg in brand te steken en was nabij de kathedraal, waar de aartsbisschop van Engeland is gehuisvest, een antie kwinkeltje begonnen. Het poppetje van een 'bobby', dat de vrouw hem deson danks schonk, siert nu één van de kas ten in zijn kantoor aan de Dalweg. Zo weet hij nog hoe een achttienjarig meisje tenminste 900 inbraken pleegde in bejaardentehuizen. Ze beweerde dat ze iedere keer door het 'broodluik' van de kamers was gekropen. Toen Ter Haar te kennen gaf dat hij haar niet ge loofde, baande het slangenmens zich via een klein wc-raampje van het poli tiebureau een weg naar buiten. Zo weet hij ook nog hoe in de zestiger jaren betrokken raakte bij een uit de hand gelopen grap. Tijdens een kopje koffie waren de toenmalige provo's het Adjudant W. ter Haar, die overmorgen functioneel leeftijdsontslag krijgt: Be paalde laken blijven je altijd bij. De Historische Vereniging Soest houdt op dinsdag 14 maart a.s. haar jaarverga dering in het Museum Oud-Soest aan de Steenhoffstraat 46. Aanvang 20.00 uur. Behalve de gebruikelijke jaarstukken en bestuursverkiezingen staat er voor de aanwezigen een interessante lezing op het programma, over "Het water schap Soesterveen". De lezing wordt gehouden door de heer W. Schimmel, destijds secretaris-penningmeester van dit waterschap. Zijn meesterschilders verstaan hun vak. Bel ook voor een deskundig advies over onderhoud van uw huis of bedrijfspand naar onderwerp van gesprek. Uit onvrede met de wijze van berichtgeving over de confrontaties, die de politie regelmatig met deze tijdsgevoelige groepering had, werd het idee geopperd een politieke partij voor de gezagshandhaving op te richten. Een aanwezige journalist krab belde de uitlatingen van de agenten op papier en zorgde ervoor dat de landelij ke pers er aandacht aan schonk. "We hebben toen veel adhesiebetuigingen uit het hele land gekregen, ook van an dere politieke partijen. Uit onkunde hebben we te laat voor de verkiezingen ingeschreven. Als secretaris moest ik toen alle leden schriftelijk op de hoogte stellen." 'Bocht van Zonnegloren' Toch zijn het allerminst louter vrolijke herinneringen die Ter Haar zal bewa ren. Want zo weet hij ook nog hoe de beruchte 'bocht van Zonnegloren' in de zeventigerjaren tal van levens eiste. "Er zijn daar veel ongelukken gebeurd, die veel levens hebben gekost. Later heb ben ze de bocht er anders ingelegd en is 'ie een stuk veiliger geworden. In au gustus '78 hebben ze uit de Noord- West Express (Hoek van Holland- Scandinavië - JvB) een pasgeboren ba by uit de trein gegooid. De navelstreng en de placenta zaten er nog aan. De moeder is waarschijnlijk in het toilet be vallen en heeft haar kind door de afvoer op de spoorbaan gedeponeerd. We dachten aan de hand van de passagiers lijst van de ferry Harwich-Hoek van Holland de moeder te achterhalen, maar we zijn er nooi achter gekomen wie de vrouw is geweest," aldus de adju dant die vorig jaar koninklijk werd on derscheiden met de Orde van Oranje Nassau in het goud. Zelfmoorden. Ter Haar kan bij benade- Ed v.d. Bergen meesterschilders Birkstraat 80 - Soest 02155-22392 ring niet vertellen hoeveel van dergelij ke zaken hij in zijn loopbaan heeft be handeld. "De laatste was met kerst 1988. Het is heel vaak voorgekomen. Vooral op het treintraject Amersfoort- Utrecht, terwijl ze het ook vaak pro beerden om zichzelf in de Eem te ver drinken." "Als je een zaak niet oplost blijf je met een wrange nasmaak zitten. Anders is het veel gemakkelijker om dingen van je af te zetten. Als ik dit plakboek niet had bijgehouden was ik sommige zaken misschien vergeten. Maar bepaalde za ken blijven je altijd bij. Bij een moord op een kind wist ik zeker dat de moeder schuldig was, maar de zaak is nooit op gelost. Het meest vervelende wat je bij de politie kunt meemaken is de sectie op kinderen. Als dokter Zeldenrust kwam, moest je er bij zijn. Dat was niet leuk. Die zaken blijf je overhouden. Voorbij Het afscheid van Ter Haar laat nog twee dagen op zich wachten. Dan worden in de kantine van het politiebureau han den geschud en woorden gesproken. Zoals te doen gebruikelijk bij dit soort gelegenheden zal Ter Haar cadeaus ontvangen. De herinneringen neem hij ook mee. "Er is geen straat of laantje in Soest waar geen stukje geschiedenis voor me in zit. Weetje, ook met de ver dachten kreeg je, afhankelijk van wat ze hadden gedaan, een vertrouwensband. Wat dat betreft is het maar goed dat er na ons nog justitie komt, anders zouden de straffen in sommige gevallen wel eens lager kunnen uitvallen. Het is een mooi poosje. Ik denk dat het ook wel letjes is. Als je als jong broekje begint denk je 'wat een tijd nog,' maar na veer tigjaar zegje 'nou dat was het dan.' Het gaat zo ontzettend snel voorbij." Welkom in Hotel, Café Restaurant en Motel Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl Twee bekende en vooraanstaande in woonsters van Soest, de dames Oranje en Kaal, zijn vrijdag j.1. door de Stuur groep Emancipatiebeleid van de ge meente Soest gehuldigd voor de wijze waarop zij zich verdienstenlijk hebben gemaakt voor het doorbreken van de emancipatie-gedachte in Soest. Zij kregen allebei een button - met het op schrift "Emancipatie Soest? Natuur lijk!" Het ereteken werd hun opgespeld door resp. de chef Welzijn van de gemeente Soest, Ad van de Haar, en vice-voorzit- tef Greetje van der Klink van de Stuur groep, die zich met deze "onderschei dingen" wat nadrukkelijker in de publi citeit wil begeven. Volgens de Stuur groep hebben beide vrouwen zich, met een opmerkelijk gevoel van eigenwaar de en lang voordat andere vrouwen hen daarin aarzelend volgden, maatschap pelijk geprofileerd. Leeftijd noch sexe bleken daarbij een belemmering, en mede daarom verdienen de beide Soes- tersen aller bewondering en respect. De Stuurgroep zocht naar voorbeelden, aldus Greetje van der Klink in haar toe spraak, die navolging verdienen en kwam dus "onvermijdelijk" bij deze da mes terecht. Mevrouw Kaal heeft op di- Vandaag: Jan Merts (45) De huismeester: "De vorige week was de hele onderbouw van mijn flat ver vuild. Dertig deurkrukken en twee deuren zaten onder de stront. Of ik daar iets tegen kon doen, vroegen ze. Je wordt als huismeester met de eerste klachten geconfronteerd, maar je ziet het bijna nooit gebeuren. We hebben wel een vermoeden en soms kun je de boosdoeners op hun daden aanspre ken, maar het opsporen blijft een pro bleem. We werken nu met drie huismeesters voor de Woningbouwvereniging Soest in deze proefperiode. Dat houdt in een stukje service-verlening en schoon maakwerk. We lopen rond, we contro leren, we repareren een verwarming, een raam of verwijzen de klachten door naar andere instanties, maar hoofdzakelijk hebben we te maken met vervuiling en vandalisme. Je komt veel zwerfvuil tegen rond de flats, weggegooide schillen en recla mefolders, veel vuil dat naast de stort- koker is terecht gekomen, honden die in de lift en in de hal worden uitgela ten, plassende kinderen en grof huis vuil dat ergens wordt neergezet onder het motto: ze halen het wel weg. Mijn beide collega's Bakker (op de Eng), Veldhuizen (Smitsveen) en ik proberen nu wat structuur aan te bren gen sinds 1 januari in het verwijderen van het vuil. Daar is zeer positief op gereageerd. De bewoners merken nu al dat de omgeving een stuk schoner is geworden. Uit de weggegooide vuilniszakken haal ik de adressen en dan probeer ik een praatje te maken met de vervuilers om ze terecht te wijzen. Niet iedereen gooit zijn of haar vuilnisemmerzakje in de stortkoker. Die grote plastic co- mo-zakken passen daar niet in en dan komt het vuil ernaast te liggen. Er staan nu containers buiten en als we de reiniging bellen, komen ze die wegha len. De plantsoenendienst komt nu ook vaker. We hebben een uitstekende verstand houding met de gemeentediensten en de politie. We hebben ook als huis meesters officieel met ze kennis ge maakt, zoals we proberen de bewo ners te leren kennen door huisbezoek jes af te leggen. Dat geldt met name voor nieuwe bewoners. Maar mensen die overdag werken, trek ik natuurlijk nooit thuis. Zelf woon ik in Soester- berg. Van oorsprong was ik timmer man. Vanaf mijn vijftiende zit ik al in het onderhoudswerk in dienst van de Woningbouwvereniging. Nu ben ik huismeester. Dat werk valt mij niet te gen omdat ik van mezelf altijd de boel netjes wil hebben. Dat is misschien pietluttig, maar ik wil het vuil graag kwijt. Vooral na het weekend ligt er veel vuil opgestapeld. Dat waait over de par keerplaatsen naar de ingang van de hal. Verder repareer ik maandags wat weer vernield is, kapotte ramen en lampen, noem maar op. Die vernielin gen worden niet alleen aangericht door de bewoners zelf, maar ook door buitenstaanders. Spreekuur We krijgen veel positieve reacties. Eén van mijn collega's wordt spontaan bij zijn werk geholpen door een buiten lander. Vrijwilligerswerk! Vooral de oudere garde stelt de huismeester zeer op prijs. Iemand vertelde mij dat hij wou verhuizen om het slechte woon- milieu, maar nu van gedachten is ver anderd omdat de woonomgeving zo'n stuk is opgeknapt. Anderen gooien niet meer hun vuilniszakken over de reling of bellen nu echt even van tevo ren de gemeentereiniging om het grof huisvuil op te halen op de daarvoor bestemde tijden, vóór ze het zo maar ergens buiten neer zetten. De gemeente zou hiervoor nog meer containers moeten plaatsen waar de flatbewoners hun vuil zolang kunnen deponeren. Als het waait of honden gaan er in wroeten is het leed niet te overzien. Voor alle vragen en suggesties houden wij elke dag spreekuur in een speciaal kantoortje van acht tot negen of van één tot half twee. Ze kunnen mij ook bellen: 14067. Maar alleen red je het niet en de bewo ners alleen ook niet. Ik ben de mensen behulpzaam en geen politieagent." JAN VISSER verse manieren haar stem laten horen, o.a. in dichtvorm in de krant, maar ook als voorzitter van de bewonerscommis sie van Molenschot en van het zangkoor daar. Zij sprak als enige burger ooit de Staten en de Gemeenteraad toe in een vurig pleidooi voor het behoud van Mo lenschot, en met succes. Mevrouw Oranje was haar tijd ver vooruit als be stuurder en oprichter van o.a. de UW, de Vereniging van Huisvrouwen en de Vrouwen in de VVD, maar bovendien jarenlang raadslid en zelfs nestor van de raad. Weerstanden overwinnen Van der Klink schetste in haar speech de ontwikkelingen op emancipatiege bied, zowel in het verleden als in de toe komst. "Natuurlijk zijn er vele vrouwen die niets anders willen dan een gezin verzorgen. Wij trekken de waarde van hun taak geenszins in twijfel. Maar evenzo zijn er vrouwen die op eigen kracht in staat zijn vele weerstanden te V.l.n.r. mevrouw Oranje, de heer V.d. Haar, mevrouw Kaal en mevrouw V.d. Klink. overwinnen." Volgens haar behoorden de dames Oranje en Kaal tot die catego rie. Marijke Kingma, bestuurslid van de Vrouwenraad, bood de beide dames nog een fraai gedicht aan, waarin de lof werd gezongen met betrekking tot hun vele activiteiten. Uiteraard waren er ook bloemen. De dames reageerden met een kort dankwoord. Mevrouw Oranje liet we ten de eer eigenlijk niet te verdienen en noemde het een groot voorrecht dat zij had mogen studeren. Ze vond het bij zonder aardig dat de Stuurgroep haar keus had laten vallen op twee vrouwen in "de derde fase van hun leven". Me vrouw Kaal op haar beurt liet weten pas zelfstandig te zijn geworden na de dood van haar man. "Toen gingen ze 'n beetje over me lopen." De Amsterdammer kastelementen van Pastoe hebben een uitgesproken eigen gezicht. Leverbaar in diverse maten en vele kleurcombinaties. Bekijk de mogelijk heden bij Inter Casa Interieurdesign De politie is op zoek naar twee man nen die vrijdagavond j.1. een bezoekje brachten aan de Julianakerk aan de Julianalaan, maar waarschijnlijk niet uit begeerte naar geestelijk voedsel. In plaats daarvan gingen ze ervan; door met een flinke hoeveelheid gee strijk vocht: een vat bier van 50 liter, met een waarde van 160 gulden. Het vat werd weggenomen uit "Credo", de zaal achter het kerkgebouw. De koster had twee mannen zien wegrij den in een bruine Opel Kadett. De politie kon ze echter niet meer ach terhalen. Een 25-jarige vrouw uit Amersfoort is zaterdagmiddag betrapt bij een winkel diefstal in een kledingzaak een de Soes- terbergsestraat. Ze nam zonder betalen een spijkerbroek van 159 gulden mee. De politie werd ingeschakeld, die pro ces-verbaal opmaakte. Bij een inbraak in een drukkerij aan de ParaJIalweg is vorige week een aanzien lijke som geld buitgemaakt. Vermist wordt een bedrag van bijna 8800 gul den aan buitenlandse valuta en nog eens een kleine 1000 gulden aan Ne derlands geld. De dader moet zijn bin nengekomen via een schuifdeur aan de achterzijde van het pand. Het geld be vond zich in een kistje in een brandvrije kast, die werd opengebroken.

Soester Courant | 1989 | | pagina 17