/IK Spullenhulp speelt voortrekkersrol bij nieuwe milieu-opleiding r BANANEN Zwembad Dalweg: drie ton duurder door aanpassingen BOS EN DUIN FRÜHSCHOPPEN Tijdelijke verkeersmaatregelen Heuvelweg EVEN NAAR JAC. HERMANS mjezo gezien HONDAEÜ51 bij WASIEL STEITNER GLAS IHIlTTinr Beckeringstraat 50 - Soest 'Behoefte aan deskundigheid neemt enorm toe' Illegale vuilstort aan Zeisterspoor Automobiliste (79) met 'black out' tegen huis Te veel op Hilversum georiënteerd Raadsleden niet bijster tevreden over Kabelkrant Soest Soester Courant loopt vol Fietser (13) gewond bij ongeval Schorsing gevraagd bij Raad van State Actiegroepen opnieuw in verzet tegen bouwen aan de Dalweg Commissie komt teleurgestelde bewoners enigszins tegemoet Progressief Soest stelt vragen over grondverkoop in de Paltz O verzekeringen HET VLEESCENTRUM 125° 1250 175 gram MtNl-PRUS&MftXI-KEUS De 500-ste Hotel 'De Bajes' HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN vL®7f Bij Hans heeft u nu de kans! HfïNS WESTERHOF HANDEL YililLl/L ^Sm'e'n4:29 Spullenhulp, het bekende Soester kringloopcentrum dat deze week defi nitief verhuist van de Veldweg naar de Parallelweg, kan beschouwd worden als een van de initiatiefnemers van een gloednieuwe milieu-opleiding. Daar bij wordt gedacht aan drie doelgroe pen: A. mensen die werkzaam zijn in de kringloop-, hergebruik- en reparatie sector; het kan daarbij zowel oni vrij willigers als betaalde mensen gaan. B. mensen die het reguliere beroeps onderwijs volgen (LBO/MBO). C. mensen uit het reguliere bedrijfsle ven en de overheidssector, die bij wil len scholen, bijvoorbeeld omdat ze met milieuzorg-eisen worden gecon fronteerd in hun bedrijfstak en er geen bedrijfsopleiding is of komt. De opleiding is bedoeld om te voor zien in de behoefte aan deskundigheid op het gebied van de milieu- en kringloopproblematiek, die de laatste jaren enorm is gegroeid. Aan de wieg van de nieuwe opleiding staan twee bestuursleden van het Soes ter kringloopcentrum, Gerard Snijde- laaren Herman Joosten. Deze "peetva ders" zijn in de afgelopen maanden nauw betrokken geraakt bij de tot standkoming van de Stuurgroep Milieu Opleidingen (SMO), waarin behalve Spullenhulp ook andere plaatselijke kringloopcentra diverse overheids- en semi-overheidsinstellingen vertegen woordigd zijn, zoals het ministerie van VROM, de Wageningse Landbouw universiteit, experts vanuit diverse on- derwijs-disciplines en mensen vanuit de vakorganisaties. De stuurgroep krijgt ambtelijke ondersteuning van de Stich ting Samenlevingsopbouw Utrecht, die o.m. de werkgelegenheidsaspecten on der haar hoede neemt. De stuurgroep is begin januari officieel opgericht om te inventariseren wat er momenteel voorhanden is aan milieu opleidingen. Wat de initiatiefnemers voor ogen staat is een opleiding die mensen "aflevert" die vanuit hun speci fieke deskundigheid "naar buiten kun nen treden en antwoord kunnen geven op vragen over de milieu-problema tiek", aldus Spullenhulp-secretaris Ge rard Snijdelaar, "en die ook inzicht ge ven in zaken als het hergebruik van ma terialen en de problemen waarvoor on ze 'weggooi-cultuur' de samenleving stelt." Behoefte aan deskundigheid Dit brede terrein - variërend van het mi- lieu-in-en-om-de woning tot een ge meentelijk milieubeleid - blijkt een spe cifieke opleiding waard te zijn, menen de initiatiefnemers. Er is een sterk ge groeide behoefte aan deskundigheid op alle niveaus, waarmee niet alleen over heden als gemeenten en provincies, maar ook allerlei maatschappelijke in stellingen (inclusief het bedrijfsleven) hun voordeel mee kunnen doen. "In het bedrijfsleven groeit niet alleen het stre ven naar produktie- en winstvermeer dering, maar ook de aandacht voor de milieu-consequenties van de economi sche bedrijvigheid," meent hij. Op de achtergrond staat de filosofie dat de aandacht voor het milieu, in tegen stelling tot wat bijna algemeen wordt gedacht, niet ten koste hoeft te gaan van de economische groei. "De milieuzorg zal binnen enkele jaren de grootste werkgever van ons land blijken te zijn," meent Snijdelaar. Voorlopig twee niveaus De stuurgroep richt zich voorlopig nog op de provincie Utrecht, al ligt het voor de hand dat de nieuwe opleiding ook in een veel wijder gebied daarbuiten een rol zal kunnen spelen. De gedachten van de stuurgroep gaan uit naar een op leiding die aansluit bij de bestaande on derwijsvormen, dus zowel op LBO- als op MBO-niveau. "In eerste instantie stond ons een pakket op LBO-niveau voor ogen, dat interessant zou kunnen zijn voor de provincie, maar al gauw ontstond de gedachte ons ook op het MBO-niveau te richten, en dan denk je aan iets dat van landelijke betekenis kan zijn." Wat het lespakket betreft is de suggestie nu om zowel op LBO- als op MBO-ni veau te werken met een basispakket dat voor alle beroepsopleidingen gelijk is, en een vervolgpakket dat vervaardigd wordt per beroepsgroep: bijvoorbeeld een vervolgpakket voor automonteurs, resp. voor schilders, etc. Overigens kan een koppeling met de arbeidsomstan digheden (gezondheid, veiligheid en welzijn) de interesse van de leerlingen vergroten. Een tweede variant zou kun nen zijn: een basispakket per opleiding, gevolgd door vervolgpakketten per be roepsgroep. Het agrarisch onderwijs zou dan bijvoorbeeld een ander pakket krijgen dan het grafisch onderwijs. Wakker De stuurgroep is momenteel druk doende met het inventariseren van de mogelijkheden, het leggen van kontak ten met o.a. werkgevers- en werkne mers-organisaties en met het specifice ren van de eisen waaraan de nieuwe op leiding moet voldoen. De ontwikkelin gen gaan echter bijzonder snel. Gerard Snijdelaar: "Het gaat ontzettend hard, in sneltreinvaart mag je wel zeggen. Maar ik verheel niet dat dit natuurlijk ook wordt veroorzaakt ddordat men in deze tijd eindelijk wakker blijkt te wor den. Zo komen al eerder tot stand ge komen ideeën en initiatieven nu in een stroomversnelling." De bouwkosten van het zwembad aan de Dalweg vallen 300.000 gulden ho ger uit dan in eerste instantie was be rekend. Dat komt omdat het recrea tiebassin moet worden vergroot. Ook de entree, de kantine en de sauna die nen te worden aangepast. Een politieke meerderheid vindt de ex tra kosten geen bezwaar, mits geen greep in de schatkist van de gemeente wordt gedaan. De toekomstige particu liere exploitant moet de lasten op zich nemen, maar volgens Johan Hilhorst van de sportstichting zal het exploitatie tekort (inclusief sporthal) niet (veel) hoger uitvallen dan de geraamde 700.000 gulden per jaar. Het ontwerp voor het zwembad bleek onlangs niet helemaal te voldoen aan het programma van eisen. De meest in grijpende verandering is4 noodzakelijk in het recreatiebassin. De wateropper vlakte van dit bad zal binnen met 60 vierkante meter worden vergroot. De ingangspartij wordt breder dan tot dus ver op papier stond getekend en de kan tine en de sauna worden eveneens aan gepast. Jan Visser van Progressief Soest was de enige die niet akkoord ging met de ver hoging. Zijn fractie zal op geen enkele wijze medewerking verlenen aan de tot- De politie heeft vorige week een illegale vuilstortplaats ontdekt aan het voorma lige Zeisterspoor in Soesterberg. Langs het daar onlangs aangelegde fietspad werd al regelmatig tuinafval gedepo neerd, maar de politie constateerde vrijdagmiddag dat omwonenden er in tussen ook complete afgedankte bank stellen en grof vuil van diverse samen stelling neerzetten. De daders zijn niet te achterhalen. De gemeentereiniging heeft de troep inmiddels verwijderd. standkoming van de nieuwe zwem/ sportaccommodatie zolang gedepu teerde staten de verkoop van het Soes ter Natuurbad niet hebben goedge keurd. Kees Boerkoel gaf te kennen dat de PvdA eerst een duidelijk inzicht wil hebben in de exploitatiecijfers alvorens een oordeel te vellen over de aanpassin gen met bijkomende kosten. Het gemeentebestuur zal binnenkort besprekingen voeren met de potentiële exploitanten van de accommodatie. Een meerderheid van de fracties vindt overigens dat de gemeente moet vast houden aan haar voorwaarden, onder meer met betrekking tot de tarieven. De politie werd zaterdagmiddag gea larmeerd omdat zich op de Waldeck Pyrmontlaan een ongeluk had voor gedaan, waarbij een 79-jarige auto mobiliste uit Soestduinen betrokken was. De vrouw bleek toen ze de Beetzlaan wilde oprijden een "black out" te hebben gekregen, waardoor ze de macht over het stuur verloor. Daardoor kwam ze via de voortuin tegen de gevel van een huis tot stil stand. Zowel het huis als de wagen werden zwaar beschadigd; de auto moest zelfs worden weggesleept. Wonderwel bleef de vrouw onge deerd. De meeste raadsleden - althans die in de commissie Bedrijven, en die gaan er nu eenmaal over - zijn niet bijster tevreden over de Kabelkrant Soest. Dat bleek vorige week bij de evaluatie van het nieuwe medium in de commis sie, onder leiding van wethouder Ries van Logtenstein. De meeste kritiek had - naast de tech niek, maar die wordt binnenkort al ver beterd - betrekking op de nieuwsvoor ziening en de reclame, die naar de smaak van nogal wat raadsleden wat al te zeer georiënteerd zijn op het Hilver- sumse. Vooral de Soesterbergse raadsleden Jan van Esseveld (D66) en Joop Ebbers (WD) staken hun erger nis daarover niet onder stoelen of ban ken. Volgens hen moet de gemeente na twee jaar het contract met de Gooi- en Eemlander/Soester Courant maar op zeggen en in zee gaan met de concur rent van destijds, uitgeverij Onnes. Ook Kees Boerkoel (PvdA) vond dat het wel CAFÉ-PETIT RESTAURANT ZALENCENTRUM BOSSTRAAT 80 - SOEST TELEFOON 02155-22344 ZONDAG 12 MAART: m.m.v. EEMLANDER BLAASKAPEL Aanvang 13.00 uur Van Ede, Van Ede, Van Ede, uw naam zij hier driewerf beleden uw glas is pas glas oh, als U er niet was Ach, wat had ik een kou dan geleden! erg duidelijk was dat ae Kaueuuant in Hilversum wordt gemaakt; evenals Romke Wijmenga (CDA) vond hij dat geen goede zaak. Willem Blaauw fWD) stelde met te leurstelling vast aat er niemand van de Kabelkrant aanwezig was. "Nu spuwen we onze gal, maar we krijgen geen ver weer. Dat is jammer." Zijn fractiege noot had met name kritiek op de gerin ge betrouwbaarheid van de medische diensten in Soesterberg, die via de Ka belkrant worden gepubliceerd. Signaal Wethouder Ries van Logtenstein toon de zich niet erg verrast door de kritiek. Hij vond overigens dat het contract niet opengebroken zou moeten worden ten gunste van Onnes. "Ik deel uw zorg, maar ik meen dat de suggestie van Van Esseveld en Ebbers niet overgenomen moet worden." Hij beschouwde de op merkingen wel als een "signaal" aan de huidige beheerders om te streven naar duidelijke verbeteringen. Wat de recla me betreft hield hij zich geheel afzijdig: "Dat is een kwestie van marktsituatie en prijspolitiek." Hij beloofde te zullen onderzoeken in hoeverre er aan de opzet van de Kabel krant nog het nodige verbeterd kan worden, ook door bijvoorbeeld de "blokken" reclame, gemeentelijke in formatie en redactioneel nieuws sneller te laten afwisselen. "Dat kan de ge boeidheid waarschijnlijk wel vergro ten." Het uitzonderlijk grote aanbod van kopij voor deze editie van de Soester Courant en de fysieke onmogelijk heid het geheel te verwerken tot pret tig leesbare tekst hebben de redaktie genoopt tot het terzijde leggen van enkele artikelen, die eigenlijk een plekje in de krant hadden verdiend. Indien mogelijk - en voor zover nog enigszins actueel - worden ze opge nomen in de editie van volgende week 15 maart). Wij rekenen op het begrip van de lezers. Redaktie Een 13-jarige jongen uit Lage Vuur- sche is maandagavond gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval, dat plaats vond op het fietspad langs de Konings weg. Op een slecht moment raakte het voorspatbord van zijn fiets los; het kwam tussen de voorvoork en het wiel, zodat de knaap ten val kwam. Hij werd per ambulance naar Zonnegloren ge bracht, omdat hij gewond was geraakt aan zijn arm. Zowel het comité "Soest Alarm" als de "Werkgroep Natuurbehoud Soest" en de "Kritische Groep Dal- weg/Soestereng" zijn opnieuw in verzet gekomen tegen de plannen voor de bouw van het nieuwe ge meentehuis en het nieuwe zwem bad aan de Dalweg. Beide organi saties hebben bij de Raad van State een verzoek ingediend om de bouwvergunning te schorsen. De actiegroepen hebben - mogelijk uit kosten-overwegingen - daarvoor een soort taakverdeling gemaakt; de "Kritische Groep" heeft gevraagd om schorsing van de bouwvergun ning voor het niéuwe gemeentehuis; "Soest Alarm" vecht samen met de "Werkgroep Natuurbehoud Soest" bij de Raad van State de bouwver gunning voor de nieuwe sportac commodatie aan. De actiegroepen hebben vorige week zeer uitgebreide bezwaar schriften ingediend bij het College van Burgemeester en Wethouders met betrekking tot het gemeente huis. Soest Alarm/Natuurbehoud heeft daar een bezwaarschrift aan toegevoegd over het nieuwe zwem bad. De bezwaren zijn inmiddels ook besproken tijdens een hoorzitting op het gemeentehuis. Vorig jaar kwamen de actiegroepen al in het geweer tegen de in hun ogen onaanvaardbare plannen voor de nieuwe gebouwen. Destijds verza melde men honderden handteke ningen tegen de gemeentelijke voor nemens, waarvoor het draagvlak naar de overtuiging van de beide or ganisaties te klein is. Op tal van on derdelen wordt ernstige kritiek uit geoefend, met name ook op de weer legging in eerste instantie van de be zwaren door het College. Gezien de omvang van de bezwaar schriften was het niet mogelijk de in houd ervan nog in deze krant op een adequate wijze weer te geven. In de editie van volgende week volgt meer informatie. Het College gaat bekijken welke tijde lijke maatregelen kunnen worden ge troffen op de Heuvelweg. De weg komt volgens de huidige planning pas in 1994 in aanmerking voor een defi nitieve herinrichting, omdat in dat jaar ook het riool wordt vervangen. Onlangs verrichte metingen hebben uitgewezen dat de riolering van de Heu velweg tenminste nog vijfjaar mee kan. Het College wilde aanvankelijk tot die tijd wachten met andere voorzieningen, maar de commissie ruimtelijke orde ning en bouwzaken (rob) besliste an ders. Binnen afzienbare tijd moeten ac tiviteiten worden ontplooid, waarmee de veiligheid op de Heuvelweg is ge baat. Door de aanleg van drempels of ander 'straatmeubilair' zou de snelheid van het (éénrichtings)verkeer aanzien lijk worden teruggedrongen, is de ver wachting. Het merendeel van de bewoners van de Heuvelweg vindt dat de veiligheid van hun kinderen te wensen over laat, zeker nu het laatste stukje groen moet wijken Fractievoorzitter Jan Visser van Pro gressief Soest heeft in zes schriftelijke vragen aan het College van B. W. om opheldering gevraagd over de ver koop van een stuk bosgrond in de Paltz; het perceel zou door een inwo ner van Soest zijn gekocht van een fir ma die de grond in eigendom heeft. Progressief Soest vreest dat het perceel voortaan is afgesloten voor wandelaars, omdat er inmiddels een omheining om het terrein is geplaatst. Men vraagt zich af of daarvoor vergunning is verleend. Visser baseert zijn vragen op een artikel in de "muurkrant" Soesterbij van deze week, waarin wordt gesuggereerd dat er in het bos aan het Heeserspoor "knoeierijen" plaatsvinden, zoals het wegharken van bladeren en takken, het aanleggen van een waterval met keien Zie onze advertentie op pagina 11 A.A. van Breukelen, hypotheken b.v. Koninginnelaan 40 - Soest Tel. 02155-17962/23789 A O Verzekeringen: voor onverwachte ge beurtenissen. Meer hierover in de A O Verzekerings krant die volgende week bij u in de bus ligt. TEL. 06 - 0160 uit de Ardennen, een bruggetje en ver lichting. "Heeft u een vergunning verleend om het Herdershuis en het Oude Koets huis, die beide op de Monumentenlijst staan, te doen slopen? Zo ja, wanneer? Zo niet, hoe denkt u de sloop te voorko men? Is er een vergunning verleend om te bouwen? En wanneer?", aldus een van de schriftelijke vragen. Geregeld? Visser refereert verder aan een opmer king in het artikel in Soesterbij "dat niet één ambtenaar afweet van het gerom mel" en citeert verder: "De ambtenaren zitten er zelf ook mee in hun maag. De ze zaak zou op hoog niveau geregeld zijn. Normaal gesproken wordt ambte naren om advies gevraagd." Volgens het blad zijn er afspraken gemaakt tus sen een lid van het College van B. W. en de betrokken inwoner van Soest. Visser wil nu dat het College deze "te ver gaande aantijgingen" ontzenuwt en een diepgaand onderzoek instelt naar de bron van deze uitspraken. De bewoners van de Heuvelweg wil len verkeersmaatregelen van de ge meente. voor woningbouw. Andere argumen ten, die dc bewoners aanhalen, hebben betrekking op de wateroverlast als ge volg van regenval en sterk verzakte trot toirs. Een woordvoerder van de men sen van de Heuvelweg noemde hel een 'schandelijke zaak' dat de renovatie van het wegdek en het riool al vanaf 1984 wordt uitgesteld en nu pas aan de orde komt in 1994. Eerder zal dat ook niet gebeuren, dus de bewoners kregen niet helemaal hun zin. De commissie rob wil hen enigszins tegemoetkomen door tijdelijke maatre gelen te treffen. Ambtenaar J. van Gent wees op de kapitaalvernietiging die dan zal optreden wanneer in '94 de straat weer moet worden opengebroken. Vol gens de politici zijn er echter ook oplos singen denkbaar die niet te duur zijn. Ze beslisten dan ook dat een brief van het gemeentebestuur, waarin staat dat er aan de Heuvelweg niets gebeurt tot 1994, niet mag worden verstuurd. DEZE WEEK BIJ VARKENS FILET ROLLADE Kilo SCHNITZELS Gepaneerd Kilo Geopend' donderdag en vrijdag 8.00-17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 - 1 24 77 HAWAÏ RAUWKOST, KOMKOMMER-MIX of FRANSE RAUWKOST, Aanbiedingen geldig van do. 9 t/m za. 11 maart 1989 en alleen in filialen met een groenteafdeling. door Gerard Paul Zelfs een echte parkeerwachter was het ermee eens dat de situatie ter plaatse zo verwarrend was dal over tredingen van hel parkeerverbod voor de hand lagen. Zelfs wist de man te melden dat enkele boetes om die reden kwijtgescholden waren. Wanneer je dan als wetsovertreder tegen de tachtig loopt en rustig van je pensioen zit te genieten, dan kun je zo'n zaak voor laten komen. De vrouwelijke rechter bleek niet onder de indruk van zijn grijze haren en ei ste een hogere geldboete of een dag hechtenis. Dit nu verstokte het hart van de be jaarde automobilist en na enige maanden werd de boete, ingezet op f 35, - en met een tussenstand van f 50,- verhoogd tot f 75,- met de waarschuwing dat zulks bij niet beta len opgetrokken zou worden tot f 125,-. Toen ook dit bedrag niet werd voldaan en de oude heer te ken nen had gegeven dat zijn voorkeur uitging naar een dag hechtenis, werd hij op de afgesproken datum thuis opgehaald door een auto met chauf feur en begeleider, die de snoodaard aan de Officier van Justitie dienden over te leveren, niet echter dan nadat hij het boevenpak had uitgetrokken dat hij zich voor de gelegenheid had laten aanmeten. "Toen ik al mijn spullen moest afge ven werd het echt realistisch. Zelfs mijn sigaren moest ik inleveren, "zei hij met pretoogjes. "Ik had de krant meegenomen en een stapeltje boe ken, dus ik hoefde mij niet te verve len. Maar voordat ik me goed en wel geïnstalleerd had kwam er koffie en na een uurtje nog eens. Tegelijk met de koffie kreeg ik gezelschap van een soldaat. Ik had de krant nog niet uit of er kwam een stapeltje boterham men en weer een kop koffie binnen waaien. Hij schaterde van het lachen en zei: "Luister, het mooiste komt nog. Ik had net mijn lunch achter de kiezen of de deur ging open en de bewaker kwam vertellen dat het nu mooi ge noeg geweest was. 'Na ernstige over weging was er besloten om mij naar huis te laten gaan. Duur ging mijn hotel met vol pension. Thuis bren gen deden ze hem niet meer. Hij moest het zelf maar uitzoeken. Zo nu en dan wordt hij in het bijzijn van een kamer vol bezoek door een van zijn kleinkinderen op het ver keerde been gezet als er gevraaga wordt: "Toe opa, vertel nog eens van toen u in de bajes zat... z o> LU UITVERKOOP van alle Zuidpromenade 28 - Soest Tel. 19629 - Ook voor reparatie GEBRUIKT OF NIEUW—, KOPEN NIET VOORBIJ LOPEN! ALLE MODELLEN Grote gevarieerde voorraad OCCASIONS en HOGE INRUILPRIJZEN LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 02155 - 2 17 19 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makeiaars fffji vindt U op |£|g pagina 10. NVM NIEUW Kom Karpetten Kijken Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 IIII Al KL I |L (werkplaats woonhuis)

Soester Courant | 1989 | | pagina 1