w 1 EN 'Theologie' kerkmuur? Soester vrouwen vierden Vrouwendag GRATIS GROND MONSTER- TEST Speeldoos op een 3INA12 i" WOENSDAG 15 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 13 Lee/ vragen aan ombudsvrouw TRU oejt Cursus van Lancöme in Baarn Sterk optreden na de pauze van Van Dijk en Jacobs maakt avond goed Theater Agenda Levendige handel in valse APK-stickers? Gemeenteraad vergadert 'Abraham' als uitvaartleider Wil Kamphorst-Verwoerd krijgt op verjaardag bezoek van Sara Postzegel- en muntenbeurs dEdubbers Opel scoort hoog in Soest/Baarn Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan! Bomen in de straat (2) 9- jur. iging 5-18125 riolering t loongen. •fi/KfnmaJoan. "WtjOqBn, werjrtoiinq. .904. J ïfff0, Al stond in Soest de Internationale Vrouwendag in het teken van de Euro pese eenwording, toch blijken in de viering tussen landen grote verschillen te bestaan. Terwijl in Venetië de vrou wen zich op 8 maart thuis door hun mannen lieten verwennen, brachten in Soest zo'n 135 vrouwen die dag liefst onder elkaar door in de Open Hof. En waar in Venetië op 8 maart de bloe men op de keukentafel belandden, versierden ze in Soest het podium waarop diverse sprekers hun gehoor de toekomst voorspelden. Een toekomst die er niet in alle opzich ten even rooskleurig uitziet, zoals Ma rijke Weidema (voorzitter van de Vrou wenraad) in haar openingswoord al waarschuwend had laten weten. "Ten slotte," zei ze, "zijn vrouwen al tiental len jaren bezig voor zichzelf een vol waardige positie te verwerven. Wij moeten onszelf leren om met zelfres pect en zelfvertrouwen in deze moder ne maatschappij te staan." Ze noemde het recht op een goede op leiding als één van de verworvenheden van de tweede emancipatie-golf, waar bij het recht op werk ten achter is geble ven. Gezien de ontwikkelingen in de EEG moet men zich de vraag stellen of die de kansen van vrouwen verruimen dan wel begrenzen. "Willen vrouwen vorderen, dan zullen zij de handen in een moeten slaan," aldus mevrouw Weidema, die de brede organisatie-op- zet en de grote opkomst voor deze dag roemde als "een eerste stap voorwaarts op de weg naar nauwere samenwer king". A.s. zaterdag, 18 maart, vanaf 10.00 uur onderzoeken wij uw grondmonster op zuurgraad. Voor info bel 1 28 83 Dorresteinweg 72a Soest Ze verwelkomde daarop de sprekers en terwijl de Turkse vrouwen zich groe peerden rondom mevrouw Hacer Günez van het FNV, mocht de heer F. Boddendijk namens de Emancipatie- raad uiteen zetten waartoe die samen werking dient te leiden. Als eerste voor beeld noemde hij de samenstelling van de Emancipatieraad: twee mannen en twaalf vrouwen. Premier Lubbers had hierover ooit opgemerkt dat het eman- cipatiebelang vereiste dat méér mannen in de raad zouden deelnemen, waarop Boddendijk stelde dat dit niet los kon worden gezien van het aantal vrouwen dat in het kabinet is opgenomen. Missers Ook op het gebied van gelijkberechti ging en flankerend beleid signaleerde hij dat Nederland de vergelijking met omringende landen niet kan doorstaan. Door missers als het ontbreken van kin deropvang, betaald ouderschapsverlof of aangepaste schooltijden neemt Ne derland een (met Ierland gedeelde) laagste plaats in. Wil Nederland in de toekomst kunnen scoren, dan is het van wezenlijk belang dat er een inkomens- en werkgelegen heidsbeleid wordt gevoerd waardoor vrouwen hun ouderschap en carrière kunnen combineren. Maatregelen als arbeidstijdverkortingen flexibele werk tijden zouden voor vrouwen meer werk moeten opleveren. Her-, om- en bij scholing zouden hen hiervoor klaar moeten maken. In de zaal werd stevig met de heer Bod dendijk meegedacht: ATV levert ba nen op voor meer mensen? De praktijk leert dat mensen meer (dubbele) banen bezetten (het zwarte en grijze circuit). Flexibele werktijden? Hoe realiseer je dat in het onderwijs? En wat gebeurt er met vrouwen als onze sociale zekerheid wordt aangepast aan die van landen met een zwakkere economie? Betekent dit een internationalisering van de ar moede onder vrouwen? Zo holde niet alleen de discussie maar ook de tijd voort, hetgeen mevrouw Weidema noopte dit programma-on derdeel af te ronden. "Het verhaal over Europa is toch weer een verhaal over Tussen de bedrijven door konden de deelneemster aan de Vrouwendag zich te goed doen aan een koud buffet. Nederland geworden. Dat ligt ook voor de hand. Eerst moet de binnenboel aan kant zijn voordat men z'n straatje gaat schoonvegen." Ombudsvrouw Omdat wellicht niet alle vragen aan één discussie zouden opgaan had de Vrou wenraad voor deze dag aan Janny Al- lard de rol van ombudsvrouw toege kend. Geen luxe, zoals later bleek, Di rect vormde zich een kleine rij voor Jen ny, die pas rond haar vertrek werd ont bonden. Anderen vermaakte zich met animatie filmpjes op de video, al stortten de meeste vrouwen zich op het onderdeel "bijkomen en bijpraten". De vrijwel on beschreven muurkrant en een fors geamputeerd koud buffet toonden dat de actie-bereidheid van de deelneem sters zich vooral op het eten concen treerde. In-stap-tejater Na een zeer onderhoudende baker praat van mevrouw Hoogenhuizen als "Emma" was het tijd voor de theater groep "Eigenwijs". Met het stuk "Ge zinsverpakking" voerden de spelers een aantal keuze-situaties op, waarna het publiek werd uitgenodigd hierop, in te spelen. Dat bleek niet eenvoudig ejn met het aantal medespelers groeide ook de betrokkenheid in de zaal. De samenwerking bleek compleet toen mevrouw Weidema in haar dankwoord veronderstelde dat één van de mede spelers tot de spelersgroep behoorde en er "onder één hoedje" was gespeeld, hetgeen niet het geval was. Waarop me vrouw Weidema, zelf ook niet verlegen, deze mede-speler spontaan een bloe metje aanbood voor haar "bijzondere bijdrage". Afsluitend waren er woorden van te vredenheid en bloemen voor de leden van het organisatie-comité, waardoor de dag toch nog eindigde op de wijze waarop hij in Venetië was aangevan gen... Het gerenommeerde schoonheidshuis Lancöme heeft een bijzonder initiatief ontplooid. In samenwerking met een aantal parfumeriezaken worden in het hele land schoonheidscursussen geor ganiseerd. Die opleidingen worden ge geven in de buurt van de betreffende parfumeriezaak, die daarvoor een pret tige lokatie met de juiste ambiance heef ingericht. De instructiedagen staan onder leiding Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Voor de tweede keer in twee jaar waren Louis van Dijk en Pim Jacobs in de Speeldoos in Baarn. De zaal was volle dig uitverkocht en dat deed de heren zichtbaar genoegen. Hun programma Van Bach tot Beatles geeft precies dat wat men er van kon verwachten. Gladjes en kundig werden de improvi satie op de klassieke muziek gegeven. Helaas wat te voorspelbaar, terwijl de tussendoorbabbeltjes en de humor er van het niveau van de AVRO-humor niet ontstegen. Platgetreden paden werden bewandeld. Er hing in de pauze dan ook een sfeer van ze kunnen best goed spelen, maar eigenlijk wisten we dat al..." Geheel anders was de tweede helft. Hun intro (The A-train van Ellington) maakte direkt al het katterige gevoel van voor de pauze goed. Gedreven en met zichtbaar plezier werd er gespeeld. De zaal voelde dat goed aan en werd steeds enthousiaster. Hun slot-act met muziek van opeenvol gend de pianisten van de jaren tien, twintig, dertig tot en met zestig, was er een van grote klasse en de heren zelf gingen merkbaar met meer plezier ach ter de piano zitten. Jacobs kromde de rug wat meer, terwijl Van Dijk wat meer recht ging zitten. Een langdurige ovaties was dan ook hun deel en de (geplande) toegift van ruim tien minuten bracht zelfs bij Ja cobs een glimlach op het altijd wat tries te gezicht. Al met al dus toch een belevenis van de eerste orde, al had de avond wat korter kunnen zijn, als de heren zo vriendelijk waren geweest, direkt met het tweede gedeelte te beginnen. Ds. Donderdag 16 maart - 20.15 uur: Spoken Toneelstuk van Hendrik Ibsen in een sterbezetting met Ellen Vogel, Frans Vorstman, Hidde Maas, Cor van Rijn en Marianne Vloetgranen. Kaarten f 22,50; Pas 65/CJP f 20, Voor deze klassieker zijn nog een be perkt aantal toegangsbewijzen beschik baar. Zaterdag 25 maart - 20.15 uur: Er valt een traan op de tompoes Komedie op tekst van Annie M.G. Schmidt met in de hoofdrollen Henny Ori, Henriëtte Tol, Allard v.d. Scheer e.v.a. Kaarten f 27,—; Pas 65/CJP f 25,—. Vrijdag 31 maart - 20.15 uur: Hans Liberg terug met Wortel Bach live Kaarten f 12,50; Pas 65/CJP f 10,—. van zeer ervaren estheticiënnes en visa- gistes van Lancöme. De onderwerpen die aan de orde komen zijn huidverzor ging en de kunst van het opmaken. Voor elk van de twee onderdelen wordt ongeveer anderhalf uur uitgetrokken. De 'Cours de Beauté', want dat is de naam waaronder de cursussen worden gegeven, is toegankelijk voor twintig dames. In een ochtend of een middag worden de fijne kneepjes van de schoonheidsverzorging uit de doeken gedaan. Het lesprogramma is voorna melijk gericht op de praktijk en de deel nemende dames worden intensief be ziggehouden. Voor de 'Cours de Beauté' kan men zich laten inschrijven bij Parfumerie Veldhuysen, Laanstraat 81 in Baarn. De data waarop één en ander plaats vindt zijn donderdag 16 maart van 14.00 tot 17.00 uur of van 19.00 tot 22.00 uur en vrijdag 17 maart van 9.30 tot 12.30 uur. De kosten voor de'Cours de Beauté' bedragen 25 gulden en kun nen bij de genoemde parfumerie wor den voldaan. Bij die prijs is dan een luxe set make-up penselen inbegrepen. Op de Koninginnelaan trof de politie vorige week bij een controle een bestel wagen aan, waarvan volgens de gege vens het keuringsbewijs verlopen was. Bij nader onderzoek kwam aan het licht dat het zelfs nooit was afgegeven. De APK-sticker op de kentekenplaat bleek afkomstig te zijn van een diefstal bij een garagebedrijf in Soest. De auto werd aan het bureau geplaatst. Toen de eige naar, een 33-jarige Amersfoorter, hem daar kwam ophalen, kreeg hij een pro ces-verbaal. Volgens hem had hij de sticker gekregen van een onbekende, tijdens een ontmoeting in een Amers- foorts café. Bij een soortgelijke controle op de Bur gemeester Grothestraat werd een 32- jarige vrouw uit Soest aangehouden. De auto waarin ze reed was voorzien van een APK-sticker die niet bij het voer tuig hoorde. De wagen was het eigen dom van haar vriend, een 34-jarige Hil versummer. Die had de sticker voor 150 gulden in een Hilversums café ge kocht. De auto werd voorlopig in beslag genomen. Morgenavond, donderdag 16 maart, vindt de maandelijkse openbare ver gadering van de gemeenteraad plaats in de aula van het Griftland College aan de Noordervveg. Aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 19 januari 1989. 2. Ingekomen stukken. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel 89-33: tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor een perceel aan de Koningsweg (sectie G, nummer 8853 ged.). 5. Voorstel 89-39: tot het vaststellen van het bestemmingsplan "Mercury." 6. Voorstel 89-36: tot het aangaan van het lidmaatschap van de vereniging Raad der Europese Gemeenten en Regio's, afdeling Nederland (REGR). 7. Voorstel 89-46: tot het vaststellen van het Rampenplan Soest 1989. 8. Voorstel 89-44: tot beëindiging leasecontract en erfpachtovereenkomst met de Stichting Pensioenfonds Medewerkers Apothe ken te 's-Gravenhage. 9. Voorstel 89-47: tot het geven van straatnamen. 10. Voorstel 88-215: tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aan passen van de huisvesting op de gemeentewerf. 11Voorstel 89-41tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van het bouw- en woonrijpmaken van het plan Klein- Engendaal. 12. Voorstel 89-40: tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van een verkeerskundig onderzoek naar de route Os- sendamweg/Vondellaan. 13. Voorstel 89-37: tot het garanderen van een geldlening tot een bedrag van maximaal f 1.200.000,00 aan te gaan door de Ten nisvereniging Soest-Zuid in verband met renovatie van haar tennisaccommodatie. 14. Voorstel 89-42: tot verkoop van de strook grond gelegen naast het per ceel Nieuwstraat 2 en achter de percelen Tromslager pad 11 t/m 41 en Van der Weijdenstraat 33 t/m 47. 15. Voorstel 89-43: tot verkoop van een strook grond naast het perceel Mercury 201 aan de heer Timmerman. 16. Voorstel 89-48: tot verlenging van lopend erfpachtscontract van de Stichting Ruitersportcentrum "Eldorado" aan de Bos straat. 17. Voorstel 89-35: tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in arti kel 1 van de Zoneverordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een betonfabriek op/in het perceel Veld weg 2b. 18. Voorstel 89-51van de commissie voor de beroepschriften tot het onge grond verklaren van het beroepschrift van de heer G. Dorrestein tegen het besluit van burgemeester en wet houders tot weigering van een vergunning voor de uit breiding van een autoschadebedrijf op het perceel Beu kenlaan 3. 19. Voorstel 89-52: van de commissie voor de beroepschriften tot het ge deeltelijk gegrond en het gedeeltelijk ongegrond ver klaren van het beroepschrift van de heer N. Wijnands tegen het besluit van burgemeester en wethouders tot weigering van een vergunning voor de uitbreiding van een autoherstelwerkplaats op het perceel Birkstraat 40. De kerkgangers die al dan niet met re gelmaat de diensten in de gereformeer de Julinanakerk (Julianalaan) bijwonen moeten op z'n minst met verbazing ken nis hebben genomen van de tekst die een onbekende gelovige (nou ja...) on langs op de muur langs het toegangspad naar de kerk heeft aangebracht. "God slaapt", staat er met grote letters opge- kalkt. Mogelijk is de dader geïnspireerd ge weest door de wat sombere tekst van Psalm 44:42 ("Waarom slaapt Gij, He- re?"), maar heeft hij de aanzienlijk troostrijker woorden van Psalm 121:4 ("Zie, de Bewaarder van Israël sluimert noch slaapt") over het hoofd gezien. Het is niet bekend wie de theologisch nogal gedurfde "stelling" onder de ogen van het kerkvolk heeft willen brengen en wat daarvan de bedoeling zou moeten zijn. Volgens sommige kerkgangers is de vraag gewettigd of degene die de kladderkwast of spuitbus heeft gehanteerd zélf wel zo uitgeslapen is... Het kan voorbijgangers op de Noorderweg zaterdag niet zijn ontgaan dat er op nummer 2 9 iets bijzonders aan de hand was. In de feestelijk versierde voortuin zetel de een nogal onverstoorbaar voor zich uitkijkend manspersoon, die bij nadere be schouwing wel veel weg had van een "uitvaartleider", de man die bij begrafenissen verantwoordelijkheid draagt voor de goede gang van zaken. Dat klopte wel, want op dat adres woont de heer Guus van Haren, "ondernemer" van uitvaartverzorging H. Verwoerd. De heer Van Haren vierde zijn vijftigste verjaardag en de familie had gemeend dat feest luister bij te zetten door "A brahamuit te nodigen zijn plaatsje in de tuin in te nemen. Eigenlijk had het geheel ook nog muzikaal omlijst moeten worden, maar het gezelschap dat hem op feestelijke klanken zou onthalen bleek in België te zijn ge strand. Dat mocht de pret niet drukken: de gezamenlijke familie zorgde er wel voor dat Pa van Haren 's vijftigste verjaardag niet snel vergeten zal worden De eerstvolgende Zeister postzegel- en muntenbeurs zal plaatsvinden op zater dag 18 maart a.s., van 10.00 tot 16.00 uur, in de kantine van de Zinzendorf- Mavo aan de Zinzendorflaan (vlakbij het Zeister Slot). Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Mevrouw Wilhelmina Kamphorst- Verwoerd werd vorige week donderdag aangenaam verrast toen ze 's ochtends een blik naar buiten wierp. In de tuin stond een boerenwagen met daarop een huisje en Sara. De traditionele pop, die mevrouw Kamphorst eraan moest herinneren dat ze die dag 50 jaar was geworden, zat achter een naaimachine. Voor de Soes ter Courant was de jarige bereid op de wagen te klimmen en zich naast Sara op te stellen om te worden gekiekt. Volgens de statistieken van de RAI zijn vorig jaar 2.622 nieuwe personen auto's verkocht in Soest en Baarn. Dat is een lichte daling ten opzichte van 1987. De verwachting is dat de markt in 1989 stabiel blijft. Opel scoorde het hoogst met 317 ver kochte voertuigen. Renault kwam op de tweede plaats met 243, terwijl er 227 VW's/Audi's werden verkocht. Van Toyota gingen er 200 naar een nieuwe eigenaar en van FIAT 186. Het verdere lijstje: Ford 182, Peugeot 159, Suzuki 127, Mitsubishi 121, Volvo 115. De waarden van bomen in de straat is in de milieurubriek van week no. 8 aan de orde geweest. Deze keer behandelen we de bedreigingen van de boom in de straat. Verdichting bodem Door trillingen van het verkeer wordt de grond verdicht waardoor onvoldoen de holle ruimten voor zuurstofwisseling over blijven. De ademhaling van de wortels en dus de groei stagneert hierdoor. Verdroging De openbare ruimten als trottoirs en wegen zijn vaak bedekt met verhardings materiaal. Door afstromend regenwater over deze verharding bereikt het re genwater niet de wortels. In droge perioden lijden bomen daardoor snel wa tergebrek. Wegreconstructie en weggebruik De U ename van autogebruik maakt soms reconstructie van wegen noodzake lijk. bestaande weghoogten moeten soms hierdoor worden aangepast. Deze veranc^ring van hoogten heeft vaak gevolgen voor de wortels. Deze worden dan afgegraven of met grond opgehoogd. Beide werkzaamheden zijn nadelig en voorde boom vaak levensbedreigend. Het parkeergedrag van automobilis ten geeft vaak schade aan de stam van de boom. Beschermende voorzieningen zijn niet altijd afdoende. Ziekten en plagen Om diverse redenen als eensoortige beplanting, zwakke groei en soortgevoe ligheid worden bomen soms het slachtoffer van ziekten en plagen. Wij noemen o.a. bacterievuur bij meidoorn en iepziekte bij de iep. Herbeplanting is dan noodzakelijk Bedreigingen in beel gebracht.

Soester Courant | 1989 | | pagina 13