RT WEEKEND RECEPT ■W-VlM"] j INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Politiekorps nam afscheid van Ter Haar Soest geeft Muziekschool bij 25-jarig jubileum 'sigaar uit eigen doos' Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: STEGAS Onderhoudscontract PAGINA 15 \GINA14 198 f89 WOENSDAG 15 MAART 1989 SOESTER COURANT 'Adjudant was autoriteit, vertrouwensmens en vakman' Jumelage I Gereedschap uit garage gestolen Begraafplaatsen verboden voor hon den 'Magteloos Politie achtervolgt dronken automobilist NCRV's familieshow vanuit C-drie KCA in februari Hulde voor cello-docente Jet van Baaren Oude Tempellaan Onverzekerde brommer Plant vernield Strippenkaarten buit bij station Soestdijk Studieconferentie gemeentelijk beleid Snelheidscontrole Varkenslappen met kerriesaus körte toesprdóJc, iet een bijzonder Vandaag: Ab Blokzijl (53) Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Woensdag 15 maart Open huis: De Nieuwe Baarnse School voor mavo/havo/vwo, Smutslaan 8, Baarn. Van 19.00 - 20.15 uur. Dinsdag 21 maart Informatieavond: Academie de Hoogh, voor middelb. dienstver!.- en gezond heidszorgonderwijs en HAVO/MBO, Vermeerlaan 13, Hilversum. Van 19.00 - 21.00 uur. Woensdag 22 maart Open dag: SBBO Midden Nederland, Clarenburg 1, Leusden en Nijverheids- weg 130, Amersfoort. Van 13.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 ken van SOEST 2 37 15 De ondernemer: "Ik ben zeker meer dan honderd maal in Kozle geweest. De eerste keer was op 13 december 1981 toen in Polen net de noodtoe stand was afgekondigd. We arriveer den 's nachts met drie vrachtwagens na spertijd en werden meteen omringd door een groep politiemensen met ge weren en machinepistolen. We moch ten niet in de auto slapen en renden door een donker park naar een huis waar een familielid woonde van één uit ons gezelschap. In aanweaigheid van enkele militairen werden de wagens de volgende och tend gelost bij een kindertehuis (zie foto) van de nonnen. Verderop in een stadje waren doden gevallen op straat en toen we hoorden dat ze richting Kozle kwamen, zijn we min of meer de stad uitgevlucht, terug naar Holland, met een noodgang. Inmiddels heb ik in Kozle zoveel vrienden gemaakt en zoveel hartelijk heid ondervonden, dat elke reis er heen een belevenis is. Als ik 's mor gens om vijf uur uit Soesterberg ver trek, ben ik 's avonds tussen acht en tien uur in Kozle. Het is 1100 kilome ter. De vriendenkring wordt steeds groter, maar de offervaardigheid hier neemt af en de transporten worden minder. Voordat het helemaal verwatert, ben ik bijzonder blij met de stedenband Soest - Kozle. het woord jumelage kende ik voordien niet, maar dit ga randeert in ieder geval een zekere con tinuïteit en er worden steeds meer mensen bij betrokken. Kerkklokken Vanaf mijn achtste woon ik al in Soest. Jarenlang heb ik aan de Braamweg ge woond en hier in Soesterberg heb ik een groothandel in borstels e.d. Noem mij maar een ondernemer. In 1981 werd ik gegrepen door de t.v.- beelden over Polen en kreeg ik de fir ma Koops (zie foto) die nu in Zeewol- de zit zover dat hij beloofde de goede ren naar Polen te brengen als het mij lukte een trailer vol te krijgen. Mijn vrouw en ik zijn toen begonnen alle dominees en pastoors te vragen een aktie te ontketenen voor hulpgoede ren. Zelf ben ik "zwevend" katholiek zoals zovelen. In één uur tijd, terwijl alle kerkklok ken beierden, zagen we kans een vracht kleding en emmers met geld op te halen met karren in het dorp, waar mee we wel drie trailers vol konden la den. Van de Bruin aan de Sterrenberg weg kregen we opslagruimte aangebo den in zijn splinternieuwe loods waar van het beton nog vers was. In Biltho- ven haaiden we ook in één uur 32.000 gulden op. Zo heb ik ook al veel busreizen naar Kozle georganiseerd. Hoe dichter je het ijzeren gordijn nadert, hoe stiller het wordt in de bus, is mijn ervaring. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 KANTOORMACHINES Copieermachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcomputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Uit een garage aan de Braamweg is ge- reedschap gestolen. De inbreker for ceerde het hangslot van de deur om bin nen te komen. De totale waarde van de buit bedraagt 2.000 gulden. Burgemeester en Wethouders hebben besloten dat vanaf heden geen honden aanwezig mogen zijn - ook niet aange lijnd - op de Algemene Begraafplaats aan de Veldweg te Soest en op de Alge mene Begraafplaats aan de Kamp dwarsweg te Soesterberg. De reden voor dit verbod is dat de gemeente re gelmatig klachten krijgt over de aanwe zigheid van hondepoep en over het aan richten van schade door honden op bei de begraafplaatsen. De beslissing van Burgemeester en Wethouders is genomen op grond van artikel 72 van de Algemene Plaatselijke Verordening (A.P.V.). door Arie Wandelaar Volgens Arie moet de Staat der Ne derlanden binnen afzienbare tijd suur- sejanse van betaling gaan aanvragen. Het fajissement van de Nederlandse Taal is zo ongeveer op een afstand te ruiken. Niet echt prettig gestoorde we tenschappers der letteren hebben on langs voor U en Arie vastgesteld dat we niet aap - noot - mies en andere za ken het verkeerde onderwijs hebben genoten. Een overigens even betreurenswaardi ge als fassienerende ontdekking die, zoals Arie het bekijkt, niet zonder ver strekkende gevolgen zal blijven. Gevolgen waarmee we onze naam als Sjinezen van Europa weer eens eer aan doen. Arie kent enkele bedrijfstakken die over de op komst zijnde veranderin gen bijzonder entoesiast zijn, waarbij Arie zich wat de kommersie betreft zich tot Soest zal beperken. Neem bijvoorbeeld het gilde zetters en drukkers. Hun stakingen buiten be schouwing latend kennen ze een werk gelegenheid tot tenminste het jaar 2200. Wie namelijk de komende eeu wen niet voor agterlijk wil worden ver sleten zal vandaag moeten beginnen met zich op Nederlands nieuwe stijl te storten. Een erwt, en wie komt deze peulvrugt niet tegen, gaat voortaan als ert door het leven. Bijscholing ook voor leve- ransiers en afnemers van de natte ge meente. V.d. Linden, Brouwer dan wel Rade maker zullen er in de toekomst werke lijk geen barst van begrijpen als U ro sé, w hisky of cognac tot U wil nemen. "Rozee, wiskie en konjak is zeker de bedoeling" luidt binnenkort het ant woord op uw bestelling. Handenwrijvend en fluitend ver plaatst zich sinds enige tijd Jan Wes- sels, eigenaar van boekhandel v.d. Ven. Die ziet zijn koren bloeien. Reeds nu adviseert hij zijn onafzien bare stoet klanten eerder bij hem aan gekocht drukwerk te verbranden dan wel tegen een zacht prijsje te dumpen, aangezien hij U, geheel buiten zijn schuld, door de op komst zijnde veran deringen op het verkeerde letterkun dige been heeft gezet. Niet te onregte zijn z'n klanten dan ook sjaggerijnig geworden sinds ze over de zekerheid beschikken dat hun kostbare enseklopedie alleen nog slegts voor de schroothoop betekenis heeft. Toegegeven, U kunt doen alsof uw neus bloedt, maar dan komt U vroeg of laat toch voor joker te staan. Ook de letter t zal straks uit de schrijfmachine worden verwijderd en met het klein vuil worden meegegeven. Vind U voortaan dat uw neus bloed dan wel even fris en welgemoed met een schrif telijke kurzus of prievee-onderwijs van start gaan. Hoe kunnen we ons deze veranderin gen snel eigen maken? Het licht voor de hand daarvoor een malig uw vakansie te benutten. Ga op zoek naar mede-kurzisten, huur een kerreven en verplaats U met de gelijkgestemden naar de eerste de bes te kemping teneinde, desnoods in pija- ma, neeglisjee of penwaar, beslagen ten eis te komen. Vindt U dat U moet blijven volharden in zoals het vroeger was, de t bijvoor beeld er in houden, dan schrijft voor eigen riziko, en staat Arie, ondanks zijn vroegtijdige waarschuwing, mag teloos. ARIE WANDELAAR In de nacht van zaterdag op zondag heeft de politie een 22-jarige Soester aangehouden, die wilde ontsnappen aan zijn aanhouding wegens het rijden onder invloed. De man werd gesigna leerd toen hij op het kruispunt Klaar- waterweg/de Akkeren "sportief' door de bocht ging. Toen hij de surveillance wagen ontdekte doofde hij zijn lichten en ging er met grote snelheid vandoor, in de Hrhting van de Dalweg. poli tiewagen zette onmiddellijk de achter volging in en kon de wagen op de Kam perfoeliestraat klemrijden. De bestuurder sprong eruit en liep hard weg, maar hij kon na een korte sprint in de kraag worden gevat. De auto werd aan het bureau geplaatst, waar de ademtest in het nadeel van de Soester uitviel. Hij kreeg een proces-verbaal, niet alleen voor het besturen van zijn voertuig onder invloed van alcohol, maar ook wegens het rijden zonder licht. Het NCRV-radioprogramma de fami lieshow wordt op dinsdag 28 maart op genomen in C-drie aan de Willaert- straat. Samensteller en presentator Jaap de Groot ontvangt die dag beken de Nederlandse artiesten, waaronder Arne Jansen, Frank Ashton, René Fro- ger, Bolle Jan, G'race, de Sisters, Con- ny van den Bos Wim Rijken en Vik- tor Lazlo. "De Familieshow" is niet alleen een muziek-, maar ook een felicitatiepro gramma. In het onderdeel "de feestka lender" brengt Jaap de Groot felicita ties over ter gelegenheid van bijvoor beeld een geboorte, een verjaardag, of een verhuizing. De opnamen van "de Familieshow" in Soest zullen door de NCRV worden uitgezonden op don derdag 30 maart van 16.02 tot 17.00 uur via Radio 2. De toegang tot de op namen is gratis. De bezoekers moeten wel in het bezit zijn van kaarten, die vanaf 14 maart afgehaald kunnen wor den bij C-drie. De opnamen beginnen om 20.00 uur. De zaal is open om 19.00 uur. Commissaris J.K. Adema overhan digt adjudant Wil ter Haar rechts)een afscheidscadeau. Ie handen moest schudden. "Als je vroeger bij de politie kwam, moest je boeven kunnen vangen. Tegenwoordig worden er meer eisen gesteld. Je moet de juiste toon kunnen voeren bij het overbrengen van overlijdensberichten; je moet handelend kunnen optreden bij dodelijke ongelukken; je moet bij hu welijksproblemen kunnen bemiddelen; je moet reanimatie kunnen toepassen; je moet met computers kunnen omgaan en je moet aanwezig zijn bij secties," al- dusTer Haar die besloot met "Ik zal jul lie natuurlijk missen." Vlak vóór de Oostduitse grens in Helmstedt moeien alle kranten en tijdschriften de bus uit. We drinken even koffie en dan rijden we een zwart gat in. Op de wachttorens langs de weg vol gen ze je nauwlettend met de machine geweren in de aanslag. Dan rijd je stapvoets door een soort niemands land. Mariënburg is een gigantisch groot, armoedig douaneterrein, fel verlicht, met plastic huisjes waar de el lende vanaf straalt. Niemand mag de bus uit en ik zeg ook altijd: doe vooral gewoon en zit niet te lachen. Kaarsen Met strakke chagrijnige gezichten ha len ze alle paspoorten op. Ik heb daar wel eens met een vrachtwagen 20 uur moeten wachten. Alle schroeven wer den losgedraaid en alle pakketten uit gepakt en gecontroleerd. Bij Forst ga je dan de Poolse grens Ruim honderd (oud)-collega's hebben afgelopen vrijdag afscheid genomen van adjudant Wil ter Haar. De chef re cherche kreeg na veertig dienstjaren functioneel leeftijds ontslag (FLO). "Ik betreur uw vertrek," sprak commis saris J.K. Adema in de kantine van het politiebureau. "U had de zaken altijd goed voor elkaar en wist een hechte band te scheppen. U was een politie man van de oude stempel." Hoofdinspecteur B. de Blouw somde vier punten op, waarom Ter Haar altijd een echte chef was geweest: "Als ere naam, als autoriteit, als vakman en als vertrouwensmens. Je kon honderd keer burgemeester of commissaris zijn, op de afdeling recherche was er maar één chef," aldus De Blouw die dat laatste onderstreepte met een voorbeeld. "Ik kwam een keer 's nachts voor een spoedgeval op het bureau. Ter Haar was er toen natuurlijk al lang. Hij pakte de telefoon en zei alleen maar 'Met mij, komen'. Binnen vijf minuten waren er twee rechercheurs. Van de betreffende mensen hoorde ik later: 'Wij kunnen al tijd bij hem terecht, dus hij kan altijd van ons op aan." Jan Schalkwijk ging in de hoedanigheid van voorzitter van de Soester Politie Sport Vereniging (SPSV) terug in het verleden om de prestaties van Ter Haar in de herinnering te brengen. Ter Haar nam zelf ook hel woord, voordat hij ve- IN de maand februari is door de bevol king van Soest en Soesterberg weer veel klein chemisch afval (KCA) e.d. ingele verd. Verf: 758 kg (in januari 714 kg); bestrijdingsmiddelen: 48 kg (40 kg); bijtende stoffen: 126 kg (14 kg); foto- chemicaliën: 79 kg (78 kg); afgewerkte olie: 470 kg (290 kg); lege batterijen: 282 kg (358 kg). De 282 kg batterijen werden als volgt ingeleverd: bij de stortplaatsen De Schans en Ant. van Leeuwenhoeklaan 58 kg, bij de detailhandel 122 kg, bij de bejaardencentra 16 kg en bij de scholen 86 kg. Werk ook mee aan een schoon milieu door het klein chemisch afval niet met het huisvuil mee te geven, maar het apart in te leveren. Bij het gemeentelijk INFOrmatiecentrum (tel. 22555) kan men alles vertellen over de plaatsen waar men dat chemisch afval kwijt kan. over en kom je in Olszyna. In het begin handelde ik uit pure liefdadigheid. Het is hetzelfde gevoel dat we in 1945 hadden, toen het Zweedse wittebrood uit de geallieerde vliegtuigen werd ge dropt boven Nederland. Nu is het vooral de spanning. Het is en blijft een belevenis. Daarbij houd ik oren en ogen wijd open. Het is een kick. Ik wil steeds weer. Als hier een vrachtwagen het dorp uitrijdt, wil ik de volgende keer weer mee. Stel je voor: je komt daar in Kozle "s avonds laat zo'n straat binnen rijden waar de secretaresse van de Poolse or ganisatie woont. Midden op straat staat dan een tafel met voedsel klaar, waar ze weken voor gespaard hebben, om je welkom te heten. Op elk paaltje langs het trottoir branden kaarsen en uit de ramen schalt muziek. Kun je je hier in Soest zo'n ontvangst voorstel len?" (wordt vervolgd). JAN VISSER "Een sigaar uit eigen doos", zo ken schetste cultuur-wethouder Frans Kingma het cadeautje dat de gemeen te Soest de Regionale Muziekschool Amersfoort e.o. vorige week aanbood ter gelegenheid van 25 jaar muziekon derwijs in Soest. De RMA mag het overschot - ca. 25.000 gidden - op de begroting houden en gebruiken voor een aantal hoogstnoodzakelijke ver beteringen aan het pand aan het Kerk plein in Soest. Het jubileum werd gevierd met concer ten van het RMA-orkest onder leiding van Peter Vinken en van een klarinet kwartet onder leiding van Hanneke De- lis, in een voor deze feestelijke gelegen heid bijna uitverkochte aula van het Griftland College. Het klarinet-kwartet - bestaande' uit Giel Habets, Ella Broekstra, Kees van Dusseldorp en Dion van den Berg - opende het concert, na het welkom van RMA-directeur Wim Schneider, met vlot gespeelde werken van Mendels- sohn, Albinoni, Strawinsky, Gershwin en Templeton. De uitvoering viel bij zonder in de smaak en werd dan ook be loond met een royaal applaus. Het leerlingen-orkest - als altijd met een sterke oververtegenwoordiging van de strijkers - deed daar overigens nau welijks voor onder. Het gehoor werd aangenaam verrast met werken van Purcell, Mozart, Dvorak, Andriessen, Kox, Brahms, Masseus en Woodhouse, die de jeugdige orkestleden - allen in de leeftijd van 8 tot 18 jaar - zonder veel haperingen over het voetlicht brachten. Kingma kon dan ook niet anders dan het orkest verdiende lof toezwaaien; hij noemde het een toonbeeld van 25 jaar vooruitgang in het muziek-onderwijs in Soest, waarin het in hel bijzonder aan komt op samenspel. De wethouder dook vervolgens in de geschiedenis en memoreerde dat Piet Pieren al in 1955 een vurig pleidooi had gehouden voor zulk onderricht in Soest. In 1961 con cludeerde men dat een zelfstandige mu ziekschool er voor Soest niet inzat, maar een paar jaar later - volgens King ma al in 1963, zodat het jubileum eigen lijk een jaartje te laat werd gevierd - luk te het wel, door aansluiting bij de Amersfoortse muziekschool. Sigaar Het pand waarin de RMA-Soest al tien jaar onderdak geniet - naast de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein - laat intussen het nodige te wensen over. Vandaar dat de muziekschool wel een financiële tegemoetkoming kan gebrui ken, reden waarom de wethouder me dedeelde dal het gemeentebestuur be sloten had - een beetje vooruitlopend op de toekomstige budget-financiering - de RMA het overschot op haar begro ting te schenken, al kwam dat dan ook volgens Kingma zelf neer op "een sigaar uit eigen doos". Een deel van het geld wordt ook gebruikt voor de financie ring van een compositie-opdracht voor een concert, dat t.z.t. in Soest te beluis teren zal zijn. RMA-voorzitter E.M.Nikkels kondig de aan dat de muziekschool dankbaar gebruik zal maken van deze eenmalige tegemoetkoming, maar dat zij ook "structurele" wensen heeft. Er zijn in Soest zo'n 650 leerlingen die het mu ziekonderwijs volgen, maar er staan er nog zeker zo'n 45 op de wachtlijst, en ook daarvoor is geld nodig. Het weer hield hem er overigens niet van de Soes ter jeugd op te wekken zich bij de RMA aan te sluiten, onder het motto "RMA- blauw past bij jou!". Zowel vrijdag als zaterdag hield de poli tie een radarcontrole aan de Oude Tempellaan in Soesterberg. Vrijdag werden er 14 automobilisten betrapt; zaterdag kwamen er nog eens 13 bij. De top lag op 81 km/u. Ter plaatse geldt een snelheidsbeperking van 50 km/u. Op de Molenstraat hield de politie vori ge week een 16-jarige jongeman uit Soest aan, die op een onverzekerde brommer reed. Hij kreeg een proces verbaal. Een bewoner van het Nassauplantsoen deed in het weekeinde aangifte bij de politie van de vernieling van zijn scy- mia-plant in de tuin van zijn woning. De plant was door een onbekende ge snoeid. De bewoner wist de politie in elk geval te melden dat hij enkele weken eerder al eens was benaderd door een man, die hem toestemming had ge vraagd om de plant te snoeien. Dat was toen geweigerd. Mogelijk gaat het om dezelfde onbekende plantenliefhebber. Andere "liefhebbers" waren in het weekeinde actief op de Koninginne- laan. Bij een bankkantoor daar werden enkele plantebakken omgegooid. De politie heeft de daders niet kunnen ach terhalen. Een onbekende dader heeft in het weekeinde ingebroken in het NS-sta- tion Soestdijk. Met een glassnijder was er een gat gemaakt in de ruit van de toe gangsdeur. De buit bestond uit 108 strippenkaarten en een rekenmachine. De totale schade bedraagt zo'n 2500 gulden. In Kontakt der Kontinenten wordt op donderdag 16 en vrijdag 17 maart een studieconferentie gehouden over de in ternationale aspecten van gemeentelijk beleid. Er worden bijna 200 deelne mers verwacht. De conferentie in Soesterberg is be doeld voor bestuurders, ambtenaren en leden van het particulier initiatief van de veertig grootste gemeenten van Ne derland (meer dan 60.000 inwoners). Onder de sprekers bevindt zich Moni Malhoutra (India), assistent secretaris generaal van het secretariaat van de Commonwealth in Londen. Het RMA-leerlingenorkest in com plete bezetting tijdens het jubileumcon cert. Nog een jubileum Nikkels riep tenslotte cello-docente Jet van Baaren naar voren, die de RMA- leerlingen al 25 jaar lesgeeft op het strijkinstrument. Het concert was mede georganiseerd rondom haar jubileum. De voorzitter citeerde in dit verband de wereldberoemde cellist Pablo Casals: "Een cello is als een mooie vrouw, die met de jaren jonger, slanker, soepeler en gracieuzer wordt/' Hij roemde haar vakmanschap, haar inzet en de uitste kende resultaten dié zij heeft weten te behalen en bracht haar de hartelijke ge lukwensen over. De'"zilveren" docente zelf bedankte rrïetëêri waarin ze liet weten het voorrecht te hebben gevonden om leer lingen vertrouwd te maken met het mooie instrument. Daarop werd spon taan het "Lang zal ze leven" ingezet, zij het a capella - wat met zoveel instru mentalisten in huis toch een opmerke lijk feit genoemd kan worden. Varkenslappen mei kerriesaus laten zich heel goed combineren met ananas en gember. Bij een derge lijke combinatie kunt u heel goed droog gekookte rijst opdienen. Reken voor 4 personen op 500 gram licht doorre gen varkenslappen (bijvoorbeeld gesneden van de schouder). Verder heeft u nodig: 1 uitje, kerrie poeder. 4 a 6 schijven ananas (uit een blikje). 4 a 6 bolletjes gember, gembersiroop, zoete Indonesi sche sojasaus (ketjap) en eventueel maïzena. Maak het vlees droog met keukenpapier. Wrijl het in met een mengsel van zout. peper en kerriepoe der. Verhit 75 gram boter en bak de varkenslappen er boven een hoog afgestelde warmtebron in 6 tot <X minuien aan weerszijden lichtbruin in. Neem bet vlees daarna even uit de pan. Verwijder op 2 eetle pels na de bakboter uit de pan Fruit in de resteren de boter het gesnipperde uitjes tot het glazig ziet. Roer er dan 2 tot 3 theelepels kerriepoeder door en wacht tot u de geur van de kerrie heel duidelijk kunt opsnuiven. Schenk er dan 2 deciliter water (of bouillon) en enkele eetlepels vocht uit het blikjes ananas bij. Breng alles onder voortdurend roeren aan de kook. Leg het vlees in de pan terug. Temper de warmtebron. Leg het deksel op de pan en laat de varkenslappen 35 tot 40 minuten zachtjes sudde rend. Snijd intussen de ananas in kleine stukjes en hak de gemberbolletjes ragfijn. Roer ananas, gem ber en 2 eetlepels gembersiroop 10 minuten voor het einde van de aangegeven tijd door de saus. Breng de saus na afloop van die tijd op smaak met enkele theelepels ketjap. U kunt de saus eventueel binden door I 1/2 theelepel maïzena te vermen gen met I eetlepel koud water en en het mengsel, nadat het vlees uit de pan is genomen, door de saus te roeren. Breng het geheel nog even aan de kook en roer al les goed door. Leg het vlees op een voorverwarm de schaal en schep tenslotte de stukjes ananas met behulp van een schuimspaan over het vlees. Dien de saus apart in een sauskom op. Bereiding: plm. 30 minuten Energie per portie: plm. 1515 kJ (360 kcal)

Soester Courant | 1989 | | pagina 15