Bang&Olufsen 'Bij ons op EGYPTISCH JPSfc, GRILL RESTAURANT Jgjg^ PIZZERIA DE PYRAMIDEN Ooit kiest u voor mooist Silver Star schiet met cd's in de roos UW BREUGHELIAANS EETFEEST I lnon:efH5t DE EXCLUSIEVE WOONSTIJL WOENSDAG 22 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 15 öh&l hfi MMstl* Illegale Zaïrees uitgewezen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl Jaarlijks concert Animato: 1 april Autokraken Bejaarde fietster gewond na val Nieuws van het Arbeidsbureau Pasen in Dierenpark Fors aantal rijders onder invloed Bang&ÖIufsen introduceert de 'Hi-Fi' telefoon 265,- Derde Wereldgroep Soest: hulde voor naaimachine-reparateurs Al veel bezoekers in banencentrum Soest Maandag 3 april: 23e Kraammarkt in Medisch Centrum Jumelage II Op maandag 3 april wordt in het Me disch Centrum aan de Nieuweweg (hoek Smitsweg) alweer de 23e Kraammarkt gehouden. Opnieuw werken daaraan een groot aantal in stellingen, verenigingen en organisa ties op uiteenlopende gebieden mee, die alle rechtstreeks te maken hebben met de zwangerschap, de bevalling en de eerste levensperiode van een kind, zoals: Vereniging Borstvoeding na tuurlijk Ieder ouderpaar beleeft het krijgen van een kind op zijn eigen wijze. Men kiest voor een verloskundige óf een arts, voor een ziekenhuis óf thuisbevalling en zo kiest men ook voor borst-of fles voeding. De Vereniging Borstvoeding De politie heeft vorige week een uit Zaïre afkomstige vluchteling aange houden, die in Soest verbleef maar zich ook in drie andere plaatsen had aange meld, onder drie verschillende namen en met drie verschillende verhalen. De -man,-. 29 jaar oud, moest zich verant woorden wegens "manifest bedrog", zoals de officiële term luidt. Hij zou ver moedelijk nog vorige week het land worden uitgezet. Natuurlijk respecteert ieders keuze, want uiteindelijk is niet alleen melk be langrijk voor een pasgeborene, maar evenzeer koestering en liefde van beide ouders. Als ouders eenmaal gekozen hebben voor borstvoeding kunnen zij bij de Vereniging terecht voor informatie en adviezen. Zij komen dan in kontakt met moeders die hen vanuit hun eigen borstvoedingservaringen kunnen hel pen. 'Moeders voor Moeders' Zoals altijd is ook "Moeders voor Moe ders" weer vertegenwoordigd op de Kraammarkt. Het is verheugend dat deze organisatie onlangs haar koers ge wijzigd heeft. De grondstof die uit de urine van zwangere vrouwen gehaald wordt, zal alleen nog maar gebruikt worden voor de bestrijding van vrucht baarheidsproblemen bij mensen. Er gaat dus niets meer naar de dierenwe reld. Een goede zaak, en geen reden voor a.s. moeders om niet mee te doen. Een wijdverbreid misverstand is trou wens nog hier en daar aanwezig, n.1. dat het ook gebruikt zou worden voor kos- metische doeleinden. Dit is persé niet waar. Wie alles wil weten over het hoe en waarom van "Moeders voor Moeders" kan dat op de Kraammarkt te weten ko- »OEST.T«tCei».S«IC Beide Paasdagen geopend van 14.00-23.00 uur. Het bekende adres voor onze uitgebreide menu's: SHOARMA en andere grillspecialiteiten PIZZA'S Specifieke Egyptische gerechten Snacks (alleen af te halen) Uitgebreide salades (op bestelling) x nn a Tot ziens bij Mimo Soesterbergsestraat 20 A Reserveringen en bestellingen: 02155 - 2 18 60 Restaurant en Motel Het Witte Huis in Soest voor: UW DKCUUnCLIHHINJ CCIITCJI kelder(10-25pers.) Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Firma Schoemaker SOEST Van Weedestraat 78. Tel. 02155-17253 De Soester accordeon Vereniging Ani mato geeft op zaterdag 1 april haar jaar lijkse uitvoering. De twee orkesten on der leiding van Petra van Drieënhuizen hebben dit jaar weer hard gewerkt aan een leuk en gevarieerd programma. Het B-orkest zal zes stukjes spelen en begint met texas-boy, van A. Holz- schuh. Vervolgens spelen zij een Dans uit Moskou - E. Benedix, de vierjaarge tijden - K. Vlak, Little Dolly - A. Holz- schuh, Children'sTrain - H. Waldvogel en tot slot La Diligence - J. Cleber. De stukjes zijn van arrangementen voor zien door Geleijn v.d. Ham en Petra van Drieënhuizen. Het A-orkest speelt voor de pauze drie nummers en opent met de Ouvertüre über zwei finnische Themen van Geor- gë de Godzinsky en vervolgt met Drei Bagatellen - J. Löchter en Schwaldkli- niek van H. Hammerschmid. Na de pauze krijgt men een intermezzo zien, verzorgd door vier dansers van ansschool Slingerland. Na dit werve nde gebeuren gaat het A-orkest ver der met Fantasie Romande van R. Bui, Ballade in F van D-Schmitz, The house of the rising sun - R. Bui, Choral and iOck-Out van T. Huggens/ arr. J.J. tanek, Chappell's Melodieën Cocktail arr. J. Drager en tot slot spelen zij Aan de Vredehofstraat werd vorige week een bestelauto opengebroken. De dader vernielde het portierslot, maar er wordt niets vermist. Dat was wel het ge val aan de Prunuslaan, waar de ruit van een personenauto werd vernield. De dader maakte ach op die manier mees ter van de radio-cassetterecorder. Een 88-jarige inwoonster van Soest kwam vorige week door onbekende oorzaak ten val toen ze op de Kerk straat fietste. Ze liep daarbij een hoofd wond op en moest per ambulance naar Zonnegloren worden overgebracht. Rock around the clock van M.C. Freed- man/ J. de Knight. Tenslotte kan men nog twee ronden bingo spelen; hiermee steunt men de vereniging en men heeft een kans om een leuke prijs te winnen. En die zijn er! De hele avond wordt gepresenteerd door R. van Duin. Kom kijken, luisteren en bingo spelen op 1 april in de Vijverhof, Klarinet 39, bij de Soester Accordeonvereniging Animato! Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Toegang f 5,-; kinderen gratis. Het Arbeidsbureau Amersfoort start binnenkort, in samenwerking met een Utrechts ingenieursbureau, een oplei ding voor tekenaar leidingregistratie (m/v). Na de opleiding kan de cursist aan ae slag als technisch tekenaar van ondergrondse leidingsystemen. Hij of zij zal dan ingezet kunnen worden bij het in kaart brengen van allerlei onder grondse leidingnetten, zoals telecom municatie, gas, water en electriciteit. Tijdens de opleiding ontvangen de cur sisten het leeftijdsgebonden minimum loon. Duur van de opleiding: 6 maanden. Vereiste vooropleiding: Diploma La ger Beroeps Ónderwijs, Middelbare Beroepsopleiding, Mavo of Havo. Bij voorkeur technische richting of wis kunde in het pakket. Leeftijd: 18 tot en met 30 jaar. Niet meer dienstplichtig. Overige eisen: Werkzoekend zijn. Nauwkeurig kunnen werken. Geïnteresseerden kunnen voor 1 april a.s. bellen met het Arbeidsbureau Amersfoort en vragen naar: Ton Claas- sen, 033-641432, of Marijke Ooste- rom, 033-641435. Pasen en het ei zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden. In de tentoonstelling "In de Zoo begint het Zoo" (Ark van Amersfoort) neemt het ei een belangrij ke plaats. De bezoeker heeft zelfs de mogelijkheid zich in een ei te begeven en daar o.a. een beeld te krijgen van de ontwikkeling van het kuiken in het ei. Ook het resultaat, de kleine kuikens, kunnen daar in levende lijve worden bekeken. Verder geeft de tentoonstelling een beeld van de verscheidenheid van eie ren, de jaarproduktie van een kip, de verschillende nestvormen, enz. Ook de rol van het ei in de kunst wordt belicht: tijdens de paasdagen is er een kleine collectie handbeschilderde eieren te zien. Het bezoek aan de tentoonstelling "In de Zoo begint het Zoo" is in de toe gangsprijs van het dierenpark begre pen: kinderen van 2 t/m 10 jaar f9,50; volwassenen f 12,50 per persoon. Abonnementhouders hebben natuur lijk gratis toegang. Dierenpark Amersfoort is elke dag ge opend van 09.00 tot 17.30 uur. De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag een fors aantal automo bilisten aangehouden wegens rijden on der invloed. De controle werd gehou den in samenwerking met de Koninklij ke Marechaussee. Op de Steenhoff- straat werd een 47-jarige Soester ge pakt, op de Albert Cuyplaan een 58-ja- rige plaatsgenoot, op de Burgemeester Grothestraat was het eeiv49-jarige Nig- tevechter, op de Eikenlaan een 53-jari- ge Soester en op de Schoutenkampweg een 51-jarige man uit Soest. Op de Clemensstraat bleek een auto in de sloot te zijn gereden door een 26-ja- rige Soester. Toen de gewaarschuwde politie arriveerde waren hij en zijn pas sagier al uit de auto bevrijd. De bestuur der bleek onder invloed van drank de macht over het stuur te zijn kwijtge raakt. De auto was, na eerst een boom te hebben geramd, zijwaarts in de sloot terecht gekomen. Op de Monnikenbosweg zag de politie een Mercedes rijden, waarvan de be stuurder vreemde toeren uithaalde. De 18-jarige Soester zette de auto stil en probeerde lopend te ontkomen, maar de politie wist hem te achterhalen. Ook hij bleek te veel gedronken te hebben. Tenslotte ontfermde de politie zich die zelfde nacht nog over een 26-jarige vrouw uit Baarn, die onder invloed met haar auto een lichtmast had aangereden op het kruispunt Mariastraat-Beetz- laan. De wagen kwam halverwege het plantsoen daar tot stilstand. Ze had ver geten de bocht naar links te nemen, ver klaarde de Baarnse. Alle automobilisten moesten de adem test afleggen en kregen een rijverbod en een proces-verbaal. 3 jaar garantie De Beocom is een kombinatie van elegantie en funktionaliteit. De hoorn weegt minder dan de helft van een 'gewone' hoorn. Het geluid is uiteraard van B&O kwaliteit Grote, vingervriendelijke toetsen. Verkrijgbaar in 6 kleuren: rood, wit, blauw, geel, groen of zwart. De prijs bedraagt inkl. btw. Goedgekeurd door ministerie van verkeer en waterstaat Het banencentrum in Soest functio neert tot dusver goed. In de eerste week kwamen al honderd bezoekers naar het pand aan de Steenhoffstraat, waar het gewestelijk arbeidsbureau en het uitzendbureau Start sinds begin deze maand zijn gevestigd. Bij 25 vacatures kon men al actie on dernemen. Het centrum heeft gisteren in samenwerking met de Vrouw Werkwinkel voor het gebouw een tent neergezet, waarin een speciale informa tiemarkt voor vrouwen werd gehouden. Het gab houdt op woensdag 12 april een Scholings- en Banenmarkt in De Flint in Amersfoort. Vorig jaar trok de markt 3.000 bezoekers. V.l.n.r. de heren Buitendijk, Haart, Den Oude, Roth en DWG-voorzitter Leidje Tomassen. Leidje Tomassen, voorzitter van de Derde Wereldgroep, deed dat met de aanbieding van een flesje wijn aan de beide heren, die hun vrije tijd voor een belangrijk deel doorbrengen in het sou terrain van de serviceflat "Hoog Soest- dijk" aan de Prins Hendriklaan. "Schrijf maar dat het gerenommeerde Hoog-Soestdijk de ruimte geheel gratis ter beschikking stelde, waar deze heren lekker kunnen klussen en tegelijk van de straat worden gehouden," aldus de heer Buitendijk. De delegatie van de Derde Wereld groep, naast Leidje Tomassen bestaan de uit "naaimachine-coördinator" Jaap den Oude, had in haar kielzog de heer Jim Roth van Development Project As- sistance uit Amsterdam, de organisatie die niet alleen het tramsport van allerlei ^i^ildri'ha'ar de Dercie Wereld verzorgt vöör diverse organisaties op het gebied van ontwikkelingssamenwerking (o.a. voor Spullenhulp, dat hem vorig jaar de Kringloopprijs toekende), maar zich ook intensief bezighoudt met de inza meling van allerlei hulpgoederen. Op die manier was hij ook in het bezit geko men van een partij elektrische naaima chines. De Derde Wereldgroep beloof de zich in te zetten voor het gereedma ken daarvan, zodat mensen in o.a. Afri ka, Ghana en andere Afrikaanse landen er nog goed gebruik van kunnen maken en er een bestaan mee kunnen opbou wen. Uit Soest zelf zijn inmiddels ook ca. vijftien oude machines ingezameld. Twee oude: één nieuwe De heren Buitendijk en Huart reageer den op de oproep in de Soester Cou rant, en hebben in de afgelopen tijd al zeker zo'n vijftien naaimachines klaar gemaakt voor hun nieuwe bestemming. In enkele gevallen moest van twee oude naaimachines één nieuwe worden ge maakt, maar elke machine die naar Afrika wordt verstuurd doet het in elk geval weer uitstekend. Enkele appara ten gaan in elk geval ook naar de DWG- projecten in Tanzania, de orthopedi sche werkplaats in Songea waar Karin Schepman namens de Soester groep de supervisie heeft, en naar Mwera, waar een dorp van psychiatrische patiënten wordt ondersteund. De heren Buitendijk en Huart - de eer ste is in Soest vooral bekend van de ij zerhandel aan de Soesterbergsestraat, die hij jaren geleden dreef, de tweede is oud-waterbouwkundig ingenieur - hebben beiden veel plezier in hun "hob by". De heer Huart tekent er overigens bij aan dat hij voor de Derde Wereld vooral veel heil ziet in handnaaimachi nes, omdat lang niet altijd overal elek triciteit beschikbaar is. Gezien de hoeveelheid naaimachines die nog onder handen genomen moeten worden zijn de heren Huart en Buiten dijk voorlopig nog wel een aantal maan den "onderdak", maar er kan nog meer bij. Inwoners van Soest die hun oude, intussen ongebruikte naaimachine nog een nuttige bestemming willen ge ven, kunnen het apparaat dus nog steeds kwijt. Zij kunnen kontakt opne men met Jaap den Oude, Theresiastraat 15, tel. 14622, of met Leidje Tomassen, Emmalaan 6, tel. 13452. Theo Voorbij heeft zeker in de roos ge schoten als het gaat om de cd's. Aanvankelijk kwamen bezoekers van Silver Star via de videobanden ook in contact met cd's in de zaak aan de Dil lenburglaan. Tegenwoordig is de situa tie al soms omgedraaid. Cd-kopers ne men tevens een kijkje in de rekken waar de videobanden overzichtelijk staan opgesteld. De moderne cd-hoek met afluister-balie bij Theo Voorbij mag zich verheugen op een groeiend aantal mensen. Op dit moment beschikt Theo Voorbij over ongeveer 2.000 cd's, maar assortiment groeit bijna dagelijks. "Voor mij is het alweer boven verwach ting. De prognose wordt ruimschoots overschreden," aldus Voorbij. "Er zit alleen maar een stijgende lijn in. De cd zit echt gigantisch in de lift. Nederland loopt vooraan op dit gebied, want in ons land wordt de lp sneller verdreven door de cd dan in welk ander land dan ook." "Roy Orbison loopt goed, maar 'Like a Prayer' van Madonna is een echte kan jer. Dat wordt een klapper," weet Voorbij vast en zeker. Hij heeft de nieu we cd van de populaire Amerikaanse zangeres deze week binnen gekregen. Natuurlijk blijft Theo Voorbijdie in ju ni het vijljarig bestaan van zijn zaak viert, ook alert als het gaat om de vi deo's. Hij heeft nu al import-versies van 'Crocodile Dundee II' en 'The hero and the terror', twee films die pas eind april met ondertiteling op de markt verschij nen. De ondernemer: "Je bent in Kedzie- ryn - Kozle net zo vrij als hier in Soest. Maar je moet gewoon doen, je aanpas sen aan hun regels. En je vooral niet te luidruchtig gedragen, geen overlast bezorgen, dan heb je van niemand last. Ja, wij Hollanders lachen veel en dat irriteert de Polen. Zo werden we een keer in een reisbureau tweemaal ge waarschuwd niet zo uitgelaten te doen anders werden we er uitgezet. Kedzierzyn - Kozle in zuidwest Polen telt 70.000 inwoners. Het stadje ligt aan de Oder, het ziet er grauw uit en stinkt naar kolendamp. Daar staat de grootste chemische fabriek van oost europa waar kunstmest gefabriceerd wordt. De troep die daardoor wordt uitgebraakt is waarschijnlijk de oor zaak dat in deze Silezische laagvlakte het hoogste kindersterftecijfer van het land wordt genoteerd. Kedzierzyn is de nieuwe stad op de an dere oever van de Oder en Kozle is de oude stad vier kilometer verder. Zie foto. Geitebok Er staan in Kedzierzyn - Kozle drie ziekenhuizen, een sanatorium en een gevangenis. De plaats heeft vier cultu rele gebouwen waarin onder meer een volksuniversiteit en twee muziekscho len. Er zijn twaalf basis- en acht voort gezet onderwijs-scholen. De gemeen te heeft een kindertehuis van de staat en een kindertehuis van de kerk. Ver der zijn er zwembaden, sporthallen en een ijsstadion. De inwoners zijn actief op het gebied van voetbal, volleybal, schaken, wielrennen, zwemmen, atle tiek, schaatsen, judo tafeltennis, kara te, bridge, carting, paardrijden, tennis, onderwatersport en jagen. Het is een leuke plaats maar armoe dig. De mensen zijn geweldig gastvrij. Als ik midden in de nacht hardop roep, kan ik er overal slapen en staan ze hun eigen bed voor me af. Een ge weldig volk. Kozle bestaat ruim achthonderd jaar. Oorspronkelijk was het alleen een kasteel met een landgoed dat gere geerd werd door de drie broers Koziol. Dat betekent: geitebok. In het ge meentewapen staan drie koppen van dit dier afgebeeld. Daarmee worden de drie broers bedoeld. De derde kop ligt onderin met zijn snuit omhoog. Dat is naar aanleiding van een ongeluk waarbij één van de broers een dodelij ke val maakte uit de hoge toren van het kasteel. Ik heb hier een poster waarop deze mythe is afgebeeld. Bezoek Op zondag 7 mei wordt op het plein van Kozle de stedenband met Soest officieel bekrachtigd. We gaan er met vier autobussen naar toe, twee bussen met 68 leerlingen en 4 leerkrachten van het Griftland College, een bus met de Eemlander Blaaskapel, een bus met gemeenteraadsleden en andere be langstellenden en acht chauffeurs. In april komt burgemeester Josef Lewczak naar Soest. Op deze foto zie je het stadhuis van Kozle met een reis gezelschap uit Nederland. De eerste persoon links is de voorzitter van het Poolse jumelage-comité. Daarnaast Nu al is gebleken dat Theo Voorbij van Silver Star geen misstap heeft ge maakt door in zijn zaak ook compact discs aan de man te brengen. Enkele maanden na de start kan hij niet an ders dan tevreden zijn over de toeloop van klanten. van Silver Star. De Derde Wereldgroep Soest heeft vorige week in kleine kring haar er kentelijkheid betuigd aan twee Soes- ters, die zich in de afgelopen maanden hebben ingespannen om een flinke klus te klaren: het repararen en res taureren van een partij elektrische en handnaaimachines, die in Nederland zijn afgedankt, maar in de Derde We reld nog van onschatbare betekenis kunnen zijn. De heren J. Buitendijk en R. Huart werden verdiend in het zon netje gezet. Vandaag voor de tweede keer: Albertowi Stevenowi Blokzijl sta ik en de derde is de uurgeineester. De vierde van links is de vorige "stads- president" van Kozle. Met de secreta resse van het comité komen ze allen in een speciale dienstauto naar onze ge meente voor een paar dagen. De be doeling is dat ze op 19 april in C-drie met ons kennis maken en een dag later te gast zijn in de maandelijks gemeen teraadsvergadering. Ereburger Iedereen stookt in Silezië nog gewoon kolen. Er staat even buiten Kozle een enorme cokes-fabriek waar vijf mil joen ton kolen wordt geproduceerd. Drie kwart van de bevolking werkt in de chemische sector. De chemische industrie en de cokesfa- briek zorgen voor veel vervuiling. Longaandoeningen komen op grote schaal voor. De Oder schuimt van het vuil en vissen zie je niet meer. Het le ven is verschrikkelijk duur. Een potje bier kost 180 Zloty, dat is 75 cent of wel een uurloon. Een jonge arts verdient 29.000 Zloty in de maand, dat is de prijs van een paar nieuwe schoenen. Vorig jaar hebben we met financiële hulp uit Titusville in één van de zie kenhuizen een nieuwe gastroscoop van 95.000 gulden geïnstalleerd. En een nieuwe ambulance cadeau gege ven. Met de Stichting Midden Nederland van "Helpt de Polen" waarvan ik de voorzitter ben hebben we al veel hulp goederentransporten en busreizen georganiseerd. Dat wordt in Kozle bij zonder gewaardeerd. Ik kreeg zelfs een onderscheiding voor bewezen diensten met deze oorkonde. Mijn naam hebben ze hier op in het Pools vertaald als Albertowi Stevenowi Blokzyl. En deze penning is het bewijs van mijn ereburgerschap van die stad waarvan op 22 juni 1984 deze krant "Trybuna Opolska" melding maakte. Ik verheug me op de trip naar Polen begin mei ondanks al het voorberei dende werk wat ik er aan heb. Het is de start van de jumelage en hopelijk het begin van nieuwe hulpacties." (wordt vervolgd). JAN VISSER Burg. Grothestraat IA Soest, tel. 02155-17415 (DOg1 (I) 3 9 Q_ O c CD Q (D <3

Soester Courant | 1989 | | pagina 15