J GROTE PAASSHOW* 7.75 'Zijn kerken in Soest nu wél serieus bereid naar knelpunten te kijken...?' VAN ZONNEBANKEN, HEMELS EN SNELBRUINERS door één deur naar alle banken 795.- Meningen vanlezers Jadi's Mode presenteert: 'Radio' voor jongeren vanaf 15 jaar "TEGELEN" f29,50 s n sloten Actiegroepen koesteren twijfels over Conciliair Proces Complete waslijst 'knelpunten' voor Conciliair Proces Brutale inbraak aan Van de Veldeplantsoen Benzine tóch betaald 1E EN 2E PAASDAG SHOW VAN 11.00-18.00 UUR KOM NAAR ONZE GROTE PAASSHOW VERKOOP VAN: SUPERAANBIEDING: 100.- KORTING OP NBk4 ALS JE UIT TIENTALLEN HYPOTHEKEN KUNT KIEZEN# \NIE HEEFT 'T DAN NOG OVER HUREN? Soester Natuurbad Houtskeletbouw Wintertarief paspoorten: tot 31 maart! Tweede feestweek bij tienjarig bestaan Soest: iets meer werkzoekenden i JG Terug naar de oertijd Antieke kookkunst: een goed idee om gezond te eten. Zonder vet of olie. Diverse soorten vlees, groente, fruit etc. 'Grillen' op een steen aan tafel ^CcTf'deliviJkstraad Soest telefoon AG|NA 16 WOENSDAG 22 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 17 Het aanvankelijk optimisme over een gezamenlijke aanpak van knelpunten in de Soester samenleving, waarin ker ken en actiegroepen samen gestalte zouden kunnen geven aan het Conci liair Proces - de wereldwijde "cam pagne" voor vrede, gerechtigheid en behoud van het milieu - is vorige week aanzienlijk getemperd na de tweede ontmoeting tussen de actiegroepen en de stuurgroep van de Raad van Ker ken. Van verschillende kanten kreeg de stuurgroep te horen dat zij méér zou moeten doen dan alleen vrijblij vende suggesties voorleggen aan de kerke- en parochieraden. De euforie na de eerste bijeenkomst in januari, toen de actiegroepen en orga nisaties welgemoed aan de slag gingen om de knelpunten te inventariseren, bleek aan het slot van deze (druk be zochte) tweede ontmoeting behoorlijk weggezakt. Van diverse groepen had de stuurgroep een lijstje knelpunten ont- vangen, in de meeste gevallen voorzien T van suggesties om de problemen onder de aandacht van het kerkvolk te bren- j gen (zie het kader). Namens de stuurgroep deed pastor Jan Houben het voorstel deze lijst in bro churevorm aan de kerken aan te bieden, f eventueel voorzien van wat gerichter aanbevelingen om in een bepaalde wijkgemeenten/parochies tot actie te komen en de kerkleden daartoe te mo- Itiveren. Vanuit de actiegroepen werd zuinigjes j op dat idee gereageerd. Zo werd o.a. opgemerkt dat daaraan dan toch min- stens een dringende oproep aan de kerkleden om als vrijwilligers de orga- nisaties te steunen moest worden toege- I voegd. Hier en daar bestond zelfs dui- I delijk twijfel over de vraag of de actie groepen nu de kerken als werkelijke j partners mogen beschouwen. "De bur gers van Soest hebben al jaren de moge lijkheid om aan te klampen aan het werk van de actiegroepen. Die zijn niet nü pas opgericht. Niemand kan zeggen dat hij van hun bestaan niet wist," aldus een sceptische Nico van Waveren (Spullenhulp). Laten we niet doen of er nu iets nieuws is uitgevonden," merkte ook Wim van den Bergh (Stichting Buitenlandse Werknemers) schamper op. "Sommige organisaties zijn al tien, vijftien jaar be zig en hebben tot uitputtens toe bij de kerken aangeklopt, met uiterst gering resultaat." Hij illustreerde zijn scepsis met de mededeling dat zijn organisatie onlangs nog brieven had verzonden aan alle dertien in de Raad van Kerken ver tegenwoordigde wijkgemeenten en pa rochies, waarvan er elf zelfs niet de moeite hadden genomen te antwoor den. "De grote vraag is: zijn de kerken nu wél serieus bereid naar de knelpun ten te kijken...?" Dobberen De kritiek richtte zich ook op de positie van de stuurgroep en van de Raad van Kerken, die vooral een overleg-plat form is en van de aangesloten kerken geen enkele reële bevoegdheid heeft meegekregen om verplichtingen aan te gaan. "Het wordt hoog tijd dat de ker ken de Raad met meer verplichting on dersteunen. Ze kunnen zich niet per mitteren de Raad maar wat te laten dobberen", (Van den Bergh). Zonder grondige discussie over de positie van de Raad van Kerken en hoe serieus men de Raad neemt blijft het allemaal ge rommel in de marge", (Thea Weenink, Progressief Soest). De actiegroepen leken aldus weinig of geen heil te verwachten van de aanpak die de stuurgroep voorstelde. De "ont vankelijkheid" van de kerkleden voor het aangaan van verbindingen met de groepen, een belangrijk punt voor het welslagen van het Conciliair Proces, staat volgens hen immers nog allerminst vast. Volgens het stuurgroeplid ds. Oomkes staat er in o.a. gesprekskrin- gen binnen diverse parochies overigens wel een en ander op stapel en worden er plannen gemaakt om concrete dingen aan te pakken. Over de inhoud daar over deed hij geen mededelingen. 'Op toernee' Van Waveren bond de stuurgroep - en in haar kielzog de kerken(?) - op het hart niet te volstaan met het beleefd uit nodigen van de actiegroepen om voor lichting te geven, maar zelf "op toer- nee" te gaan. "Kom maar eens kijken hoe wij allemaal doorploeteren, met veel te weinig mensen...!" Hij deed de suggestie om, in plaats van de brochure, in de kerkbladen ruimte te maken om de verschillende organisaties naar vo ren te halen. Pastor Jan Houben gaf toe dat de wei nig vleiende analyse van de positie van stuurgroep en Raad van Kerken "niet ver naast de werkelijkheid" zat. "U legt de vinger op de zere plek." Toch meen de hij dat het Conciliair Proces de ge meenten wel degelijk "ontvankelijker" heeft gemaakt. "We moeten ons niet la ten lamleggen, maar de ideeën doorge ven." "'Trekkers' Van belang is dat in elk geval de "trek kers" binnen de gemeenten en paro chies - de pastores en predikanten - achter de "bondgenootschappen" tus sen kerken en actiegroepen staan, waarin het Conciliair Proces plaatselijk gestalte moet krijgen. "Anders kun je 't wel vergeten," merkte Han van Dijk (Basisgroep) op. Hij vond dat de stuur groep een strategie moest ontwikkelen om al te veel vrijblijvendheid te voorko men en deed de suggestie om één alge meen thema voor het Conciliair Proces te kiezen: de auto. Nico van Waveren vond dat de stuur groep in elk geval het voortouw moest nemen om de gemeenten te informeren over alles wat er rondom de drie the ma's van het Conciliair Proces in Soest ondernomen wordt en kan worden. "U moet het bij wijze van spreken gewoon de kerken in rammen. Het Conciliair Proces is een geweldige kans, die de kerken niet mogen verspelen." Stroperige massa Ook Leo Weusten (stuurgroep), die opmerkte dat de pastores in het alge meen wel verder willen gaan maar zeer beducht zijn voor het afhaken van hun achterban, gaf toe dat het gevaar niet denkbeeldig is dat de kerken zich als "een stroperige massa" om het Conci liair Proces heen bewegen. De stuurgroep zal zich in de komende weken gaan beraden op de suggesties en de kritiek vanuit de actiegroepen. Het voorstel om de kerken de brochure met knelpunten (voor meer dan ter kennisneming?) te zenden blijft voorlo pig in de ijskast. Er werd afgesproken dat de stuurgroep en de actiegroepen voorlopig niet nóg eens gezamenlijk om de tafel gaan zitten, tenzij de ontwikke lingen dat vereisen en er gesproken kan worden aan de hand van een "zinnige" Het gevaar is niet denkbeeldig dat het Conciliair Proces in Soest door deze ontwikkeling - althans waar het de veel gepropageerde "bondgenootschap pen" van de kerken met de actiegroe pen betreft - al mislukt voordat het goed en wel op gang is gekomen. Volgens de meeste actiegroepen zijn het echter de kerken die nu écht "aan zet" zijn en alle vrijblijvendheid zullen moeten laten va ren. Een complete waslijst - zo zou men de inventarisatie van knelpunten kunnen noemen die een aantal Soes ter actiegroepen en organisaties heeft opgesteld om samen met de kerken aan te pakken in het kader van het Conciliair Proces. Het lijstje kwam vorige week op tafel in het tweede overleg tussen de Stuurgroep Conciliair Proces van de Raad van Kerken en een groot aantal actie groepen en bevat - in telegramstijl samengevat - de volgende zaken: Amnesty International signaleert als knelpunten het (gebrek aan) kontakt met de kerken van wat "zwaarder" signatuur en met Turkse en Marokkaanse Soesters. Vluchtelingenwerk Soest noemt hetzelfde probleem, maar dan tussen de asielzoekers en de Soester bevol king. Vrouwen in de Bijstand klagen over onbevredigende kontakten met de Sociale Dienst, over nadelige re gelingen en de behoefte aan finan ciële steun (maar geen 'armenzorg') en vooroordelen. De vier vredesorganisaties van Soest - Vrouwen voor Vrede, ICTO, IKV, Vredesplatform - noemen de behoefte aan onderling overleg, het waken tegen polarisatie o.a. rondom de vliegbasis en het bevorderen van Oost-West-kontakten De commissie Islam-Christendom noemt als knelpunt de totale onbe kendheid van de Soester bevolking met de Islam en het gemis van een ei gen moskee voor de Marokkanen. De milieuvereniging Soestdijk Geen Stankwijk wijst o.a. op de bu reaucratische werkwijze van de overheid in milieukwesties, het pre valeren van economische belangen, gebrek aan informatie, openheid en inzicht in de oorzaken van de vervui ling, het niet toepassen van de eigen regels, onvoldoende bescherming van het milieu en verkeerde beslis singen; meer in het algemeen op ge brek aan liefde voor de natuur en aan het besef van de gevolgen van men selijk handelen. De Derde Wereldgroep Soest vraagt aandacht voor buitenlandse werknemers, asielzoekers en Neder landers aan de "onderkant" van de samenleving. Dat doet ook Progressief Soest, die de genoemde doelgroepen aan vult met werklozen en uitkeringsge rechtigden en bovendien de vinger legt bij de militarisering van Soest. De Werkgroep Soest-DDR zou kontakten wensen met een kerkelij ke partnergemeente in het Oostblok om de vrede te bevorderen tussen mensen en volkeren. Vrouwen voor Vrouwen noemt als knelpunten de rechtspositie van bui tenlandse vrouwen, de werkloosheid onder hen, de vaak te kleine huisves ting van buitenlandse gezinnen en de concentratie van buitenlandse kin deren op enkele scholen. Vage termen De suggesties die de groepen aanrei ken om deze knelpunten aan te pak ken reiken in de meeste gevallen overigens niet verder dan wat vage termen als: voorlichting, mentali teitsverandering, informatie, bezin ning, bewustmaking, discussie bevorderen, druk op gemeente, mo reel appél, etc. De lijst wordt vooralsnog niet "door gestuurd" naar de kerken, zoals de bedoeling van de stuurgroep was, met de aanbeveling om de actiegroe pen uit te nodigen eens over hun ac tiviteiten te komen praten. Vanuit de actiegroepen stond men uiterst scep tisch ten opzichte van zo'n aanpak; men vond dat "de kerken" onder hand maar eens naar de actiegroe pen toe moesten komen, in plaats van andersom. Of de lijst dus tever geefs is opgesteld zal de toekomst moeten leren. De knelpunten zélf zijn in elk geval nog lang niet opge lost... Een onbekende dader heeft vorige week vrijdagavond opeen nogal brutale manier ingebroken in een flatwoning aan het Van de Veldeplantsoen. Met een touw wist hij op het balkon op de eerste woonlaag te komen en de huiska mer binnen te komen. Daar nam hij be halve een CD-speler - waarde ca. 1000 gulden - en een gouden horloge ook een bedrag van 1500 gulden weg (waaron der voor ca. 200 gulden aan kwartjes) en wat rookartikelen. Het vertrouwen in de mensheid is vori ge week bij de politie weer een stukje hersteld, toen een 32-jarige inwoonster van Soesterberg mededeelde dat ze bij een benzinestation in haar woonplaats had getankt, maar vergeten had om af te rekenen. Ze ontdekte dat pas toen ze weer thuis was. Om misverstanden te voorkomen meldde ze zich bij de poli tie. Het personeel van het benzinesta tion hadden de vrouw wel zien wegrij den, maar beschikten niet overeen ken teken. De vrouw rekende het bedrag van 32 gulden alsnog af. GROOTSTE LEVERANCIER/GROOTHANDEL VAN MIDDEN NEDERLAND MET KNALLENDE VOORJAARSAANBIEDING - ZONNEBANKEN -ZONNEHEMELS -SNELBRUINERS f+fy - SNELBRUINLAMPEN va. ^U.~ ZONNEHEMEL MET SNELBRUINLAMPEN EN DEGELIJK STATIEF 100.- BIJ INLEVERING VAN DEZE BON APPARAAT V.A. f 1.000.- 100.- I ZONNESTUDIO TROPICAL BRINKSTRAAT 34 BAARN TEL. 02154-22392 san BREUKELEN b.v" A.A. van Breuketen b.v. is een onafhankelijk adviesburo met 20 jaar ervaring in verzekeringen, hypotheken, pensioenen, financieringen en aan- en verkoopbemiddeling in huizen en bedrijfspanden. Om objektief te adviseren bemiddelt A.A. van Breukelen b. v. tussen 35 gerenommeerde instellingen. ASSURANTIËN VASTGOED HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN A. A. van Breukelen b.v. Koninginnelaan 40 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 lid garantie voor zekerheid Wij niet meer in ieder geval, want als kopen even duur als huren blijkt te zijn wordt de vraag; gaan we een huis huren of kopen, al snel vervangen door; welke hypotheek sluit het beste aan op onze wensen en mogelijkheden. Daarover heeft Van Breukelen ons trou wens uitvoerig geïnformeerd. Als onaf hankelijk adviseur bemiddelt hij name- f1 lijk tussen 35 hypotheekinstellingen. Ook voor het taxatierapport, de gemeentegarantie en de subsidieaan vraag waren wij bij Van Breukelen aan het goede adres. Wij kunnen ons nu trots 'huiseigenaar' noemen, mede dankzij Van Breukelen LA- *0 I Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Als er nu maar een mooie warme zomer komt! Voorlopig gaat het bad normaal open en krijgt mogelijk veel extra be langstelling, want als men iets dreigt te verliezen... Overleg over Natuurbad met G.S. grote doorbraak, roepen Bur gemeester en Wethouders, die de ver koop aan Taphoorn willen doordruk ken. Natuurbad krijgt nieuwe kans, nu verkoop van de baan is, zegt Soest Er bij. De gewone burger kijkt toe en kan slechts hopen dat het nieuwe overdekte bad zal worden aangebouwd aan ons wijd en zijd beroemde buitenbad om er op die schitterende plek een geheel mee te gaan vormen. Wat is logischer? En bovendien goedkoper? Door alle ge hakketak is er tijdruimte ontstaan die uitermate kostbaar kan blijken. Toen indertijd de kinderboerderij verloren dreigde te gaan is men er juist daardoor fanatiek tegengaan gegaan en zie, de kinderboerderij is een van de beste in Nederland. Het is maar een voorbeeld. Er moet een nieuw bestemmingsplan komen waarin de inspraakprocedure is verankerd, zegt Soest Alarm. Inspraak kan, mits goed gebruikt, door slaggevend zijn. Nel Rademaker-Duyts 58 Houtskeletbouw-woningen aan de Eigendomweg te Soest. Volgens de op 13 maart verstrekte folder zijn ze mooi en aantrekkelijk. Achthonderd mensen vóór de pauze (op de voorlichtings avond) waarvan er 700 personen al gauw weer verdwenen zijn. Reakties: Vindt u dat nou mooi? "Veel te duur!" Ze hebben nog niet eens alle grond! Te veel op 'n kluitje! en ga zo maar door. Natuurlijk, er moet nog 't één en ander geregeld worden, maar dat zijn 'pea- nuts'. Op die maandagavond 13 maart kregen enkele Valeriaanstraat-bewoners de schrik er goed in toen op deze voorlich tingsbijeenkomst de angstvallig achter gehouden realiteit te voorschijn moest komen: l.Onze aangrenzende, doodlopende straatjes worden opengegooid, zowel voor auto- als fietsverkeer. 2. Van de houtwal zullen enkele bomen worden neergehaald om ruimte te maken óók voor de grondwerkzaam heden en het zware bouwverkeer via onze straatjes. En dat word je dan zo even plompverlo ren meegedeeld door 'n wethouder, hoezo inspraak? Hoe werkt democratie dan? Mag men eigenlijk manipuleren? Waarom de^e overval? Meerdere ge dachten passeren de revue. Loopt dit uit op 'n confrontatie? Gaat er werke lijk overleg gepleegd worden? De Valeriaanstraat-bewoners willen absoluut geen wijziging van de nu be staande-situatie. De Eigendomweg biedt meer dan voldoende soelaas. Er zijn noodrem-procedures, die gehan teerd kunnen worden, wanneer blijkt, dat 't gemeentebestuur meent haar zienswijze door te kunnen drukken. W.J. Aukes Tot en met vrijdag 31 maart bestaat nog de mogelijkheid om het paspoort tegen het zogenaamde wintertarief te verkrijgen bij de afdeling Burgerza ken, Van Weedestraat 35. Na die da tum geldt weer het zomertarief en be taalt men 16 gulden meer. Jadi's Mode, de bekende "jeans-spe- cialist" aan de Nieuweweg, viert dit voorjaar het tienjarig bestaan met een serie van maar liefst tien feestweken achter elkaar. Vandaag begint de tweede week, die als thema natuurlijk "De Paasweek" heeft meegekregen. Tegelijk presenteert Jadi's deze week "Radio" de actuele trendy collectie voor modebewuste en sportieve jon gens en meisjes vanaf 15 jaar. "Radio Girl" en "Radio Boy" zijn ge maakt voor energieke jongeren, vol le venslust, nieuwe ideeën en een grote in teresse in video, film, muziek en uit gaan: een zelfbewuste generatie die nie mand nodig heeft om hen te zeggen wat wel of niet te doen. Voor hen werd "Ra dio" gecreëerd: een nieuw, sterk merk in het totale modebeeld, authentiek en eenvoudig, precies zoals de jeugd het wil. De ontwerpers van de vrolijke, jonge kleding zijn zelf ook jong. Pernille Skri- ver staat voor de Radio Girl-collectie en Naja Lauf voor de Radio Boy-col lectie. Beide ontwerpers wonen en werken in Kopenhagen. Samen vinden ze hun inspiratie tijdens het vele reizen, de mode- en stoffenbeurzen die ze be zoeken, in video's, films en muziek, en vooral het kijken naar mensen op straat en in cafés. Verder lezen ze alle belan- griijke tijdschriften over jonge mode die in Europa, de Verenigde Staten en Ja pan verschijnen. De nieuwe kleding van "Radio" is vooral gemakkelijk, non chalant en vrolijk, net als de jeugd die het draagt. 'La Ve a Bord Onder het motto "La Vie a Bord" speelt "Radio" met de nieuwe zomer collectie in op de belangstelling voor de klassieke cruises aan boord van luxueu ze passagiersschepen in de jaren dertig, de prachtige oceaanstomers als de Queen Mary en The Normandie, drij vende paleizen, waarvan de rustige elegantie van de salons of de schittering van de dansvloer nóg tot de verbeelding spreken. "Radio" laat die sfeer herle ven in de "La Vie a Bord"-collectie, een verbazing wekkend samengaan van zeemans-tre- pen, marineblauwe blazers en luchtige katoen voor de avondbriesjes. Zwart en marine vormen de basis, samen met crème en de ton-sur-ton huidkleuren, die de gebruinde huid extra accentue ren. Maritieme contraststrepen en uni form-geïnspireerde goudprint en bor duursels vormen een andere, opvallen de uitstraling binnen de collectie. De stoffen zijn van luchtige, zuivere materialen als katoen, linnen en visco se. Onder de belangrijkste collectie nieuwtjes zien we de toepassing van fo to-prints op shirts en sweatshirts. Mode voor twee! "Radio" is mode voor twee: "Radio Boy" en "Radio Girl" zijn afgestemd op de "moods" van de jaren vijftig en zet ten die om in het ritme van de jaren tachtig. Ze flirten zijdelings met kitsch, design, popmuziek en de filmsterren van toen, zoals James Dean. De retro-stijl is karakteristiek voor "Radio" en Pernille Skriver en Naja Lauf werken dan ook nauw samen met ontwerpers en grafici, om het typische vijftiger-jaren-sfeertje zo authentiek mogelijk weer te geven. In deze collec ties speelt denim een belangrijke rol, met alles wat er zo bij een goed jeans merk hoort, dus inclusief de sweat- en T-shirts. Denim De vraag naar kwaliteit, ontstaan sinds de doorbraak van het dertiger-jaren "IJzeren tijdperk", krijgt nu het enige juiste antwoord met Radio's nieuwe de- Het aantal werkzoekenden in Soest is in de maand februari iets toegenomen. Bij het gewestelijk arbeidsbureau stonden vorige maand 1400 Soesters ingeschre ven. In januari waren dat er negen min der. Het bestand van het gab in het rayon Amersfoort nam toe van 8.176 tot 8233 werkzoekenden. f nim-collectie. Hard werken vereist sterke, stoere kleding. "Radio" is er klaar voor en presenteert de nieuwe de- nim-collectie "Jeans Strong As Steel". Een origineel design en standvastige controle garanderen de kwaliteit; de jeans-collectie omvat klassieke model len in stoere materialen in uitstekende washings. De kleuren zijn talrijk, geïn spireerd door metaal en petroleum, of lopend van khaki naar aubergine. Enerzijds de "klassieken", de "ever greens", anderzijds de nieuwe trends, de mode-items. Dat is "Radio". "Ra- dio"-fans zijn tussen de 15 en 25 jaar oud, extravert, informeel, actief, geïn teresseerd in films, videoclips, speelse en snelle kleren en de omgang met vrienden. "Radio - Jeans Strong As Steel" is deze maand in postervorm te zien op alle stations en in diverse bla den. 'De Paasweek' Elke week bedenkt Jadi's Mode iets bij- "La Vie a Bord": de nieuwe avontuur lijke collectie van de "Radio"-ontwer pers. zonders om het tienjarig bestaan extra luister bij te zetten. Deze tweede week staat in het teken van Pasen en daarom heeft Jadi's een heel toepasselijke ver rassing. Elke klant die aankopen doet voor een bedrag boven f 100,- krijgt nu gratis een origineel mandje met eieren aangeboden. Jadi's heeft zich daarvoor deze week verzekerd van de hartelijke medewerking van "De Kaasspecialist", gevestigd aan de Beetzlaan 89, Zuid promenade 10 en Tamboerijn 9. Wie nieuwsgierig is geworden moet maar eens gaan kijken bij Jadi's aan de Nieu weweg, en in ieder geval een blik wijden aan de "perkamenten" advertentie van Jadi's in deze krant. Volgende week vraagt Jadi's Mode de aandacht voor weer een ander gerenommeerd kle dingmerk, en natuurlijk is er dan ook weer een andere verrassing...! 0

Soester Courant | 1989 | | pagina 17