(Schmtemmenj WEEKEND RECEPT C Uw ambiance ode f cmodop Speciaal voor Pasen Blazers f 149,- De Regentuuter: enige Jenaplan-school in Soest en hele regio maitoüv: mm ^bartlti uqen T= JH Uil Al1 3INA 20 WOENSDAG 22 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 21 Stormweer in glazen water 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: Basler - Ravens - HMC Monique Brouns Chillytime Roberto Sarto - le Truc Choise en Gispa Onderwijs vooral gericht op sociale ontwikkeling Gehaktballetjes Giovanna Showmasters Dakwerken Inspraak voor 'vrouwvriendelijk beleid' Sociale Verzekerings bank (voorheen Raad van Arbeid) om met Pasen tijdens een gezellig diner het voorjaar te zien opbloeien in onze mooie tuin. Beide Paasdagen vanaf 16.00 uur geopend. door Arie Wandelaar Eeen roerig weekje binnen de dorps- grenzen van ons mooie Soest. Rond het nieuw te bouwen gemeente huis en het natuurbad roerde maart zijn staart. Te beginnen met wat langzamerhand bekendheid geniet als de affaire Tap- hoorn. Die kan voorlopig zijn 1 mil joen gulden, uitgetrokken voor de aankoop van grond in Soestduinen, in de linnenkast houden. Juichend maakt Soest Alarm ons de vorige week deelgenoot dat men door gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht met de aangetekende bezwa ren en protesten voor wat betreft de grondverkoop in het gelijk was ge steld. Voorlopig is daar geen speld tussen te krijgen. Hef provinciale college heeft het Soester bestuur teruggefloten en het huiswerk (een nieuw bestem mingsplan) mag na de toegekende dikke onvoldoende opnieuw worden gemaakt. Bepaald geen compliment voor de makers ervan, mede omdat men daarmee de hardst schreeuwende en grootst mogelijke minderheid in dit dorp, Soest Alarm, oppervlakkig ge zien in de kaart speelt. Woordvoerder H. Witte liet vorige week aan de Gooi en Eemlander we ten dat de verkoop van de grond waar op het zwembad rust ongedaan dient te worden gemaakt.Er zijn zo wist hij te vertellen, nog andere gegadig den die meer hebben geboden dan Taphoorn." En Arie er maar van dromen dat de verontrusten maandenlang hebben wakkergelegen van de aantasting van een stuk natuurgebied. Duidelijk ech ter een bijkomend aspect, want in de eerste plaats schijnt het er nu om te gaan een particulier initiatief (Tap hoorn), waarop best het een en ander valt aan te merken, om zeep te bren gen. De vraag is of het zover komt. De ver koop heeft, na goedkeuring van een raadsmeerderheid, plaatsgevonden en is slechts te ontbinden indien Gedepu teerde Staten een spaak in het wiel zouden steken. Het laatste is dus geschied, maar zoals Arie het ziet, zal dit uitstel zeker geen afstel behoeven te betekenen. Met een herexamen toch komen waar je wil, is eerder vertoond. De zich noemende Kritische Groep Dalweg eveneens afkomstig uit het assortiment "Soest Alarm" ontving de afgelopen week van de Raad van State lik op stuk. Hun verzet tegen de bouw van een nieuw gemeentehuis aan de Dalweg werd afgewezen. De gronden waarop zijn nog niet vrij gegeven. Wellicht dat 1500 handteke ningen op een bevolking van ruim 40.000 inwoners te weinig indruk heb ben gemaakt. Het laatste woord over deze kwestie is uiteraard nog niet gesproken, maar het Soester bestuur wekt de indruk in deze op zeker in te spelen, bedriegen de voortekenen niet dan gaat zeer binnenkort de bouw van start. De uitslag van de "de loterij" rond de gunning ervan is deze week bekend gemaakt. Het Soester bouw bedrijf G.W v.d. Grift werd, wat de in schrijving betrof, met minder dan de dikte van een scheermesje geklopt door de Amersfoortse concurrent Heyligers. Op een bedrag van bijna 10 miljoen een verschil vanvslechts vier duizend gulden. Arie is er absoluut van overtuigd dat de procedure rond de inschrijving vlekkeloos is geweest. Gevoelsmatig desondanks bij hem toch wat treurnis. Geen woord kwaad over de mensen die nu het karwei gaan klaren, maar een zoon van eigen dorp, die zich in sociaal-maatschappelijk opzicht diverse malen buiten beeld na drukkelijk manifisteert had in Arie's opvatting beter verdiend. Een goed verliezer die v.d. Grift. Zijn eerste reactie na de uitslag: Het is een concurrent die ook goed werk le vert en de werkgelegenheid van mijn mensen komt er niet mee op de tocht te staan. De laatste opmerking zal volkomen juist zijn, maar dat met de winst voor het Amersfoortse bouwbe drijf de werkgelegenheid in Soest wordt bevorderd is een ander hoofd stuk. Op absoluut politiek kleuterniveau de afgelopen week discussie over straat namen. Een VVD-raadslid, de heer J. Th. Oudemans, mokte over de naam Egeltjespad. Hij wilde er Egelspad van maken. Verder moesten aan namen als Pimpelmees - Koperwiek en Groenling het woord straat worden toegevoegd. Naast wethouder Ries Logtenstein was er gelukkig nog een volwassene aanwezig, ons eigen Soes ter Vissertje die met cabarateske teksten de bezwaarde mijnheer De Uil bet buitenbos in stuurden. DE Fabeltjeskrant niet alleen op televisie. Ook in Soest te horen en te zien. ARIE WANDELAAR Soesterbergsestr. 49a - Soest - Tel. 02155-23584 Sinds 16 jaar is de Regentuuter, de openbare basisschool aan de Weeg breestraat in Soest, de enige Jenaplan school in de wijde omgeving. De school wil in de komende tijd daarom nadrukkelijk in de hele regio aan de weg timmeren en de voordelen van dit bijzondere onderwijs-systeem laten zien. Regentuuter-directeur Felix Meijer is weliswaar in Soest nog maar kort be trokken bij de school - hij volgde in fe bruari j.1. Anno van de Zee op - maar heeft wel de nodige ervaring met het Je- naplan-onderwijs. Zijn vorige school, in de Hilversumse Meent, was van het zelfde type. Kenmerkend voor het Je- naplan - genoemd naar de Duitse stad waar professor Peter Petersen het on derwijs in 1920 ontwikkelde - is volgens Meijer vooral het feit dat er gewerkt wordt in groepen van verschillende leeftijden. "Wat het Jenaplan allemaal inhoudt is niet exact te omschrijven; el ke school - in Nederland zijn er 160 - geeft er een eigen invulling aan," aldus Meijer. Het Jenaplan-systeem gaat uit van een aantal basisprincipes, waarvan de hete rogene groepen (stamgroepen ge noemd) er één is. De school kent dan ook geen "klassen" in de traditionele betekenis van het woord. In een stam groep - verdeeld over onderbouw, mid denbouw en bovenbouw - werken resp. de 4- en 5-jarigen, de 6-, 7- en 8-jarigen en de 9-12-jarigen samen. Van elke leeftijdsgroep zijn er doorgaans acht, zodat de gebruikelijke stamgroep 24 kinderen omvat. Sociale rol-wisseling In de stamgroep speelt zich het belang rijkste deel van het schoolleven af. Elke dag wisselen de kinderen in de stam groep - "in de kring" - eerst hun beleve nissen uit, want behalve lezen, schrijven en rekenen gaat het in het Jenaplan-on- derwijs ook om het met elkaar leren omgaan, het helpen van de jongeren en het leren leiding geven door de oude ren. "Die wisseling van sociale rol is heel belangrijk," aldus Felix Meijer. "Maar voor alle duidelijkheid: aan re kenen, lezen en schrijven valt ook bij ons niet te ontkomen. Het is beslist niet zo dat er bij ons 'niets hoeft'; ook op de Regentuuter willen we uit de kinderen halen wat er in zit." Dat het Jenaplan-onderwijs veel na druk legt op de sociale ontwikkeling (andere schooltypen zijn volgens Meij er wat meer gericht op de individuele ontplooiing van een kind) komt ook tot uitdrukking in een aantal typerende ac tiviteiten binnen de school. Behalve de dagelijkse kringgesprekken wordt de week op vrijdagmiddag afgesloten met een gezamenlijke bijeenkomst, waar aan ook veel ouders deelnemen. Alle stamgroepen laten dan zien - met to neelstukjes, liedjes, etc. - waarmee ze in de afgelopen week bezig zijn geweest. Naast "werken" is ook "spelen" immers belangrijk voor kinderen. Geen kind met tegenzin Het Jenaplan voorziet dan ook in een combinatie van vier elementen: werk, spel, gesprek en viering (de vrijdagmid dagbijeenkomst). Felix Meijer: "We leggen dus niet uitsluitend de nadruk op werken, en dat heeft een gunstig effect. Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155- 19600 Eigenlijk hoort boven het recept "polpette di Gio vanna" te staan. Giovanna is een huisvrouw in Flo rence die tegen betaling gasten aan haar tafel ont vangt. Haar adres is tot in alle uithoeken van de wereld bekend en bij haar komen gasten niet alleen om er smakelijk te eten maar ook om er te leren, want eten bij Giovanna houdt in dat ze je er ook al les van vertelt. Bij de gehaktballetjes zoals zij ze be reidt, kunt u heel goed een Italiaanse pasta (bij voorbeeld tagliatelle) of risi e bisi (drooggekookte rijst met doperwtjes) opdienen. Reken voor 4 personen op 5(10 gram mager run dergehakt. Verder heeft u nodig 50 gram rauwe (Parmezaanse) ham. 100 gram champignons. 100 gram broodkruim, 4 eetlepels melk, 4 eetlepels fijngeraspte (Parmezaanse) kaas. 1 ei. I dl rode wijn. olijfolie. 3 dl gezeerde n maten pomodoro passato uit pak, blik of poten 1 bosje peterselie. Hak de ham en de schoongemaakte paddestoelen ragfijn. Meng in een kom 6 eetlepels broodkruim met de melk. Koer er daarna het losgeroerde ei. ge raspte kaas. wat zout, peper en een snufje geraspte nootmuscaat of gemalen foelie door. Voeg daarna het gehakt, ham en paddestoelen toe. Meng alles goed door elkaar. Maak er 12 tot 16 ballen van. Wentel de ballen door de rest van het broodkruim en druk het kruim vrij stevig in het vlees. Verhit 3 tot 4 eetlepels olijfolie in een koekepan en bak de gehaktballen er in X minuten rondom brüin in Temper de warmtebron en voeg de wijn toe. Laat alles dan zolang zachtjes doorkoken tot de wijn bij na helemaal verdampt is. Haal hierna de gehakt ballen uit de pan en houd ze apart warm. Voeg de gezeefde tomaten bij de resterende inhoud van de pan. Roer alles goed door en laat gedurende 5 mi nuten zachtjes doorkoken. Voeg naar smaak wat zout. peper en eventueel een snufje suiker toe Roer er tenslotte 3 eetlepels ragfijn gehakte peter selie door en warm daarna de gehaktballen nog even in de saus op. Bereidingstijd: 25 minuten. Energie per portie: 2165 kJ (250 kcal). Er is geen kind dat hier met tegenzin naar school komt. Eerst moet het ple zier er zijn, pas daarna kun je het heb ben over werk en prestaties." Behalve de gebruikelijke leerstof is er voor de Regentuuter-kinderen ook een ruim aanbod aan "keuze-cursussen", zoals een kookcursus, dansen, poppen maken, oregami, computers en zelfs banden plakken. Dat gaat niet ten koste van het gewone lespakket, want in het Jenaplan-systeem wordt efficiënt met de uren omgesprongen. De leerlingen hebben ook dikwijls hun handen vrij om individueel te werken. Dat betekent niet dat ze de tijd krijgen om "lekker niks te doen", maar wel dat ze zo worden opgevoed tot zelfstandig heid. Dat begint al in de onderbouw, waar kinderen pas als hun werk klaar is de "juf" kunnen roepen. Op die manier worden de kinderen bewust gemaakt van waarmee ze zelf bezig zijn. Felix Meijer is trots op het Jenaplan- systeem. "Er zijn langzamerhand heel v/at scholen die de 'buitenkant' ervan overnemen, maar de inhoud en de ach tergronden laten voor wat ze zijn. Dat is jammer. Wij kiezen heel bewust voor heterogene stamgroepen, dat is iets vol komen anders dan het vormen van combinatieklassen, een noodoplossing die je op andere scholen vaak tegen komt." Ouders De Regentuuter ziet altijd graag zoveel mogelijk ouders in de school, zodat het onderwijs zoveel mogelijk aansluit op wat er thuis gebeurt, en andersom. Voor de kinderen is het ook belangrijk dat ze hun ouders enthousiast mee zien Felix Meijer (r.) van de Regentuuter. Foto: Goos van der Wilt. doen aan allerlei activiteiten. In het on derwijs zelf wordt veel gewerkt met "projecten", waarbij allerlei vakken te gelijk worden behandeld aan de hand van één thema. In de afgelopen weken was dat voor de hele school "Lente", en als direct uitvloeisel is bijvoorbeeld ook de tuin opgeknapt, met assistentie van de ouders. "Ook de buurt heeft het ge merkt," aldus Felix Meijer. Wat hem en zijn collega's betreft is de Regentuuter er overigens niet alleen voor "de buurt" (dat óók), maar de school richt zich met haar unieke Jena- plan-aanpak op heel Soest en de regio, en heeft inmiddels leerlingen uit Soes- terberg, Amersfoort, Baarn en andere plaatsen. Wie interesse heeft in het Jenaplan-on derwijs in het algemeen en de Regen tuuter in het bijzonder is altijd welkom, eventueel na afspraak met Felix Meijer, tel. 13391. Steenhoffstraat 13 nlfiripwn 3764 BH Soest v Telefoon 02155 - 1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Dat de VA RA Frits Bom de laan heeft uitgestuurd, vind ik een staaltje van ver keerd inzicht. Ik loop nu al een jaar of tig mee in de showbusiness en men kan van mij aannemen dat ik wat afweet van mensen die talent hebben. En Frits was (en is nog steeds) een topkracht. Elke keer als ik die olijke kop met die glim mende pretoogjes op de TV zag, dacht ik: "Daar is-ie weer. Er staat hem een florisante toekomst te wachten Neem maar van mij aan dat Frits "het" heeft. Zo klein als 'ie is, hij zit boordevol talent. Er is een grote fout ge- Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel.(02155)13014-12577 Iedereen die belangstelling heeft voor en belang bij een vrouwvriende lijk beleid in de gemeente Soest wordt door de Stuurgroep Emancipatiebe leid uitgenodigd voor de inspraak avond die op maandagavond 3 april wordt gehouden in de kantine Stads en Milieuzaken (v.h. Gemeentewer ken) aan de Lange Brinkweg 77, aan vang 20.00 uur. Een werkgroep, bestaande uit en thousiaste vrijwilligers, heeft een no titie "Ruimtelijke Ordening, Wonen en Sociale Veiligheid" samengesteld. De bedoeling daarvan is het gemeen tebestuur op diens verzoek te advise ren over specifieke vrouwenwensen met betrekking tot deze drie gebie den in Soest. Hoe meer vrouwen zich hierbij be trokken voelen en meedenken, hoe sterker zij staan, aldus de stuurgroep, die belangstellenden dan ook op roept om op 3 april aanwezig te zijn en ideeën en kritiek te spuien. Na de ze inspraakavond zal de notitie aan het College van B. W. worden aan geboden. De notitie is verkrijgbaar bij het se cretariaat van de stuurgroep: tel. 93680. Specialist Anti-roest behandeling T. VAN ROUWENDAAL voor het behandelen van o.a. personenauto's en bedrijfswagens Nijverheidsweg 11 -3762 EP Soest Tel. 02155 - 2 08 60 (na 18.00 uur: 02155 - 2 37 15) Voor het recht op kinderbijslag voor: - werkloze kinderen van 16 en 17 jaar en - werkloze schoolverlaters van 18 tot en met 20 jaar is het vereist dat zij in het algemeen bin nen één maand na het ontstaan van de werkloosheid bij het Gewestelijk Ar beidsbureau als werkzoekenden zijn in geschreven. Deze termijn geldt ook voor werkloze schoolverlaters van 18 tot en met 20 jaar, die tot het ontstaan van de werk loosheid op grond van de Wet op de Studiefinanciering een basisbeurs ont vingen. De inschrijving bij het Ge westelijk Arbeidsbureau dient, zolang het kind werkloos is, steeds te worden verlengd. Voor inlichtingen kan men terecht op het districtskantoor te Amersfoort: Stadsring 181, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. De afdeling kinderbijslag is alleen 's morgens telefonisch bereikbaar. Soest Tevens kan men terecht op het spreek uur in Soest, in het gebouw van de Ge meentelijke Sociale Dienst, Lange Brinkweg 79. De Sociale Verzekerings bank houdt daar zitting op de vrijdag ochtend, van 10.00 tot 11.00 uur. Tij dens het spreeksuur wordt tevens infor matie verstrekt over aow-pensioen, we duwen-, weduwnaars- en wezenpen sioen en de vroeger geplakte renteze gels. het restaurant Pr. Hendriklaan 1 3761 DS Soest Telefoon (02155) 1 38 07 Reserveren gewenst. maakt, dat wel en zelf heeft hij hard meegehold op het dwaalspoor, maar met behulp van een goede manager had dat voorkomen kunnen worden. Frits Bom had namelijk nooit een program maals De Konsumentenman "moeten presenteren, dat is een fout die de VARA zichzelf kan aanrekenen. De Konsu mentenman is een serieus programma waarin in weze ernstige zaken, de kon- sument betreffende, aan de orde dienen te komen. Zoiets hoort in de handen ge legd te worden van een strak in 'tpak zit tende heer op leeftijd, het haar grijzende aan de slapen, de ogen dwingend op de camera gericht. Zo'n type als Blake Carrington. Met een stem die al het ge lijk van de wereld in zich heeft. Zo ie mand die je graag als vader had willen hebben of als de vriend-of-buurman- die-altijd-voor-je-klaar-staat. Nee, Frits Bom voldeed, wat mij betreft, voor geen milimeter aan die beschrij ving. De eerste keer dat ik hem zag, wist ik het meteen: We hebben een nieuwe showmaster in ons midden Zijn op komst was geniaal, 't muziekje daarbij getuigde van een exquize planning. Hij wist direct de aandacht op zich te vesti gen en hield die ook de hele uitzending vast. Frits was en bleef het middelpunt van het programma, de onderwerpen le ken daaraan ondergeschikt. Hij beheer ste de scene onvolledig, palmde onver droten zijn gasten in met een snelvuur van woorden en wist zich in 'no time' op te werpen als de reïncarnatie van St. Jo ris, St. VincentiusenSt. Nicolaas. Kort om; hij maakte er steeds weer een per fecte Frits Bom Show van. Soms bekroop mij wel eens de twijfel. Dan dacht ik dat hij het zwaartepunt véél te veel op zichzelf legde, gezien het gegeven van het programma. Dan meende ik dingen te bespeuren als pe danterie, ego-tripperij en het najagen van persoonlijk succes. Dat werd ver sterkt toen hij Europa begon rond te rei zen met die bus van 'm waarbij hij vakantiegangers uitspraken liet doen die de Nederlandse reisbureau 's de stui pen op het lijf joeg, maar natuurlijk was dat eigenlijk óók weereen vondst van de artiest Frits Bom. Want dat is 'ie, een ar tiest. En zo zag ik hem ook. In de politiek heb je ook van die lui die weten water van hen verwacht wordt als er een camera in de buurt is. Wees nou eerlijk, er is toch een hemelsbreed ver schil tussen Van Dijken Wiegel? Of tus sen Kok en Van Agt? Het zijn allemaal bekwame mensen, zoals Wim Kan t oender tijd al zei, maar Wiegel en van Agt hadden toch, hoe moet ik dat zeg gen, dat beetje meer charisma. Ik kan me voorstellen dat die Friezen zo gek zijn met Wiegel. Die kan op z 'n tijd een vrolijke Frans zijn en als Dries begon te vertellen over zijn passie voor wielren nen, dacht ik en met mij alle Nederlan ders: "Hé, hij is eigenlijk net als wij. "En al ben je nóg zo links, als je Wiegel ly risch hoort praten over zijn Fr ie ze pro vincie op die joviale manier van 'm, dan mag je hem. En als van Agt verhaalde over zijn Tour de France avonturen, vergaf je hem veel. Artiesten zijn het voor mij. Bij sportmensen heb ik dat ook. Kneteman is een wielrenner die zijn populariteit mede te danken heeft aan zijn uitstraling buiten het wielren- nengebeuren. Die mag je voor mij zó een showprogramma geven, dat wordt la chen. Reken maar van Jetje. Als Ruud Gullit morgen besluit om met voetbal len testoppen, kan hij overmorgen met een Popformule of Countdown presen teren en Hans van Breukelen kan direct beginnen in de nieuwe afleveringen van Medisch Centrum West. Showmasters zijn 't allemaal. Vedetten dus. Kijk om je heen en dan herken je 't al. Zie maar hoe winkeliers zich profileren. Een wereld van verschil en degeen die dat 't beste doet, krijgt ook de meeste klanten. Vijfentwintig jaar geleden woonde ik nog in Eindhoven. De bur gers van die stad werden toen getijsterd door reclamecampagnes van de eige naar van "Het Westlands Bloemen- huis". Die man had een gigantische loods gehuurd en die ruimte volge stouwd met bloemen en planten. Eén keer per week verscheen een huis-aan- huis krant: Groot Eindhoven. Oplage honderdvijtigduizend stuks. De laatste pagina was steevast voor "Het West lands Bloemenhuis". Niks bijzonders, ware het niet dat de man twaalf kinderen had en elk jaar kwam er wel eentje bij. En iedere week zette hij op die laatste pa gina de meest recente foto van zijn gezin met in koeien van letters kreten als: Er is er weer éen bij, wij zitten niet stil. Wij zitten ook niet stil voor IJ Of: "Uw korting is net zo groot als ons gezin.'" Die is gek, dacht ik toen. Ja, ja. Maar 't liep storm bij die gup. Hij en zijn ik- weet-niet-hoeveel-nazaten zullen in middels wel miljonair zijn. Een artiest was die man en nou bedoel ik natuurlijk niet op 't gebied vanIk weetniet wat er nu gaande is tussen Frits Bom en de VARA. Marcel van Dam heeft geroe pen dat er onregelmatigheden zijn ge- konstateerd, er schijnt een stichting te zijn waarvan de vrouw van Frits het be heer heeft en waarmee commerciële ak- tiviteiten ondernomen zouden zijn waarbij reisbureaus weer aan meebe taald zouden hebben. Het zal wel. Dan hadden ze bij de VA RA maar beter op moeten letten. Want dat Frits een uit muntende showmaster was en is, stond voor mij van 't begin al vast. En show masters zijn a prior ie ego-centrisch. An ders zijn het geen goede showmasters. En leert het woordenboek ons niet de defenitie van ego-centrisch"Het eigen ik tot middelpunt makend van alle ge dachten".... Voor mij mag Frits weer op de buis. Niet als opperhoofd van een informatiepro gramma, dat zou de goden verzoeken zijn, maar als dijenkletser in zo'n show als die van Ron Brandsteder, Jos Brink, Hennie Huisman en Peter Jan Rens. Met een langbenig ballet er bij als kon trast bij de bescheiden lengte van de nieuwe ster. Zo gauw ik Joop van de En- de zie, zal ik hem wijzen op de ludieke kwaliteiten van Frits. En als er commer ciële televisie komt, weet ik zeker dat de Nederlandse reis vereniging de eerste zal zijn om de show van Bom te sponseren. Ze kennen elkaar al. Da's dus mooi meegenomen. Peter Koele wijn

Soester Courant | 1989 | | pagina 21