WEEKEND RECEPT O 'Bij ons op Soest' HUWELIJKSFEEST WASIEL STEITNER Vicki Brown met 'Message' in Soest Speeldoos 2)artltui^en 'Neon Tetra' boven water WOENSDAG 29 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 Onder invloed op de brommer 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: Woensdag 12 april, Julianakerk "Er valt een traan op de tompoes" effnencv Zaterdag 1 april, 20.00 uur Turkse volksdansgroep 'OZAN' in Speeldoos Baarn Haaskarbonaden met Roquefort Voor een perfekt verzorgd Informatie tel. 13807 Tuinbouwvereniging 't Nut vergadert Autodeuren gestolen Centrale verwarming Gedeelde liefde, halve liefde 198 Blinken en verzinken door Arie Wandelaar Het ei dat vorig jaar door de gezame- Sjke Soester sportverenigingen werd elegd, bleek in de afgelopen Paas- eek te zijn uitgebroed. Uvorens Arie zich er aan waagt een borlopig oordeel uit te spreken over i kwaliteit van het produkt (een ad- iserende sportraad) eerst iets over de oorgeschiedenis; een tragi-comedie a vele bedrijven met echte en onechte Óofdrolspelers, hoor- en anhoorbare óuffleurs, aan- en afwezig publiek. Fot ver in de tachtiger jaren was de |)ort in Soest een sportstichting rijk. Daarin vertegenwoordigers van de oester sportclubs in de meest ruime van het woord, en de politieke Clubkleuren van een aantal politici. [Iet geheel o.l.v. wethouder G. Plomp i zijn uitvoerende secondant J. Hil- horst, directeur van het veelbesproken pstituut sportstichting. t functioneren van de Soester sport stichting, met de VVD (G. Plomp) in [de hoofdrol werd niet door iedereen, pij het om zeer uiteenlopende rede- kien, in dank afgenomen. Zo kon het gebeuren dat de vlam in de pan sloeg, [nadat een meerderheid in de gemeen teraad het in '88 nodig oordeelde de [sportstichting terug te fluiten en een [constructie bedacht waarin het duo Plomp - Hilhorst buitenspel kwam te [staan en de clubs, buiten de politiek pm, hun zaakjes zelf maar dienden te gaan regelen. Het zachte eitje dat met deze besluitvorming leek te kunnen worden gelepeld, bleek bij het consu- kogelhard te zijn. Voor de be- dachte nieuwe constructie kwam van ■de zijde der clubs geen hand op elkaar, ■terwijl de tot het voetvolk gedegra- t deerde Plomp en Hihorst een sfeertje I crëeerden van toeschouwers die uitei- Bdelijk in het winnende doelpunt blij- ven geloven. Het bleef lang uitSport en kuituur hebben met elkaar gemeen I dat ongeveer de gehele politiek meent Ier verstand van te hebben. Wat de sport betreft een ernstig en pijnlijk misverstand. Tevergeefs heeft politiek Soest getracht een sportstichting nieu we stijl van de grond te tillen. Zwaar gewichten als burgermeester Paul Scholten en wethouder J. Menne ston- den Jetterlijk slechts lege vergader ruimten van hun gelijk te overtuigen, j Geen sportbestuurder die zijn stoel uitkwam om zich op het verkeerde been te laten zetten. Een opmerkelijke eensgezindheid binnen de Soester sport zorgde voor de onzichtbare vuist die tenslotte voor een duidelijke over winning op punten zorgde. Het des tijds genomen Soester raadsbesluit, I een constructie nieuwe stijl, is recent uit beeld verdwenen. Daarvoor in de plaats een door de Soester sport in het leven geroepen Adviesraad. Het is voor Arie nog maar de vraag of daar mee de ergste druk van de ketel is. Welke betekenis moet men, zeker in Soest, toekennen aan zoiets vrijblij- r vends als een Adviesraad. Wil de poli- tiek er oprecht een waardevolle bood- schap aan hebben, of wordt bij voor- k baat het voorbehoud gemaakt dat men Ier alle kanten, positief en negatief, mee uit kan. Zij die Soest-Sport in de te vormen Adviesraad vertegenwoor- E digen zullen wederom eensgezind, maar vooral voorzichtig, te werk moe- 9 ten gaan. Niet uitsluitend de belangen I behartigen en bepleiten van de groot- [- ste Soester sportorganisaties, maar p ook de grootste kruidenier van dit land in zijn voetspoor volgen: dus ook op de kleintjes letten. Dit kan als kon- sekwentie hebben dat men in bepaal de gevallen aan de belangen van ande re dan eigen clubbelangen voorrang moet geven. Zo men binnen de nieuwe Adviesraad er in slaagt op een geloof- I waardige, objectieve wijze te oordelen I en te adviseren, dan wordt bij de vol gens Arie nog steeds getergde tegen partij veel wind uit de zeilen genomen en zal een ei alsnog een goed geslaagd Paasei blijken te zijn. Arie wenst be trokkenen wijsheid en sterkte. ARIE WANDELAAR I Een 28-jarige Soester is in het weekein- de aangehouden toen hij met zijn brom mer van de Dokter Rupertlaan de Bur- r gemeester Grothestraat opreed en daarbij de bocht naar links wal al te krap nam. Hij kwam daardoor ten val op de verkeersgeleider en moest naar Zonne gloren worden gebracht. Daar bleek dat hij niets mankeerde. De man werd ver volgens meegenomen naar het bureau, om de ademtest af te leggen. Dat wei gerde hij. Hij kreeg niettemin een pro ces-Verbaal. Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Op 12 april a.s. vindt in de Julianakerk te Soest een uniek concert plaats. De beroemde Engelse zangeres Vicki Brown treedt daar op: zij zal worden begeleid door het Christelijk Jonge renkoor "Message" uit Baarn. Een tweede concert staat gepland op 22 september in Baarn. Vicki Brown is bekend geworden als stersoliste van "The New London Cho- rale". Dit koor heeft onder leiding van producer Tom Parker meesterwerken als "The Young Messiah", "The Young Amadeus" en "The Young Verdi" voortgebracht. Voor het promoten van "The Young Amadeus" werd in 1986 Vicki's solonummer "Stay with me till the morning" als single uit gebracht. Het nummer werd een hit, en aangemoedigd door dit succes werd be sloten ook een solo-album te maken. Op dit album bracht Vicki klassieke composities ten gehore van o.a. Bach, Handel en Mozart, maar ook moderne nummers van producer Tom Parker en van haar dochter Sam Brown. Het werd een gevoelige plaat, waarmee Vicki de harten van vele muziekliefhebbers ver overde. Hoewel Vicki er niet over piekert om haar Londense koor te verlaten, is ze zich na het succes van "Stay with me" uiteraard toch ook op het solowerk gaan toeleggen. Dit jaar staat er weer een aantal concerten in Nederland ge pland, waarbij ze zich laat begeleiden door een pianist (in Soest Jan Veenje) en door een aantal Nederlandse koren. Voor haar concerten in Baarn en Soest is de keuze dus gevallen op het Christe lijk Jongerenkoor "Message" uit Baarn, Furore "Message" is in Baarn een bekende naam, en heeft ook daarbuiten al de no dige furore gemaakt. Het koor is zes jaar geleden opgericht, en wordt sinds dien geleid door dirigent Adriaan Ver hagen. Het wordt begeleid door een uit gebreid muziekcombo van trompetten, Vicki Brown. gitaren, slagwerk, synthesizer en fluit. Kenmerkend voor het koor zijn het en thousiasme en de spontaniteit die het uitstraalt. De voornaamste aktiviteit is voor "Message" het meewerken aan kerk diensten door heel Nederland. Daar naast zijn er de afgelopen jaren in Baarn en Soest enkele concerten gegeven. Hoogtepunten waren verder de eerste prijs op een internationaal korenfesti val in Veldhoven (waar Message dit jaar overigens weer present is), een t.v.-op- treden bij de NCRV, een gezamenlijk optreden met het Hongaarse Palestri- nakoor in de Pauluskerk, en een jaar la ter twee concerten in Boedapest. Nieuwe nummers Het optreden met Vicki Brown is, zoals gezegd, een nieuw hoogtepunt. Al we kenlang wordt er keihard gerepeteerd, want voor zo'n bijzonder concert wil "Message" graag ook een aantal nieuwe nummers ten gehore brengen. "Message" zal een aantal nummers zin gen, Vicki zal enige solo-nummers ten gehore brengen, en ook gezamenlijk zal een aantal nummers vertolkt worden. Daaronder bevindt zich o.a. het reeds genoemde "Stay with me"! Het concert op 12 april begint om 20.00 uur. Kaarten kosten f 17,50 in de voor verkoop en, indien nog voorradig, f20,- aan de zaal. Ze zijn te verkrijgen bij alle RABO-kantoren in Baarn en Soest en bij de de firma Schoemaker, Van Wee- destraat 78. Het chr. jongerenkoor 'Message'. Sterk spel van Henny Orri en Allard van der Scheer. Van Annie M.G. Schmidt. Annie M.G. Schmidt heeft met "er valt een traan op de tompoes" een nieuw bewijs gegeven van haar "goude vin gers". In een zetting, die heel natuurlijk overkwam, heeft zij het onderwerp dood, dat in veel kringen nog taboe is, bediscussiëerbaar gemaakt. Onder re gie van Adrian Brine speelden Allard van der Scheer en Henny Orri een echt paar, waarvan hij aan kanker lijdt en stiekem uit het ziekenhuis was verdwe nen, omdat hij genoeg had van alle ku ren, die uiteidelijk maar zouden leiden tot onnodig lang lijden. Zij was de echt genote, die zich vastgreep aan de stro halmen, die telkens weer werden aan gereikt door uitspraken als: "er is nog een gerede kans en die moeten we aan grijpen". Hij wil hoe dan ook een eind aan zijn lijden maken, een lijden dat zich niet uit door pijn, maar door de angst voor de pijn, die hem te wachten staat. Hij wil er "waardig" uitstappen. In zijn omgeving is er niemand die ook maar enig begrip voor hem kan opbren gen, zelfs niet zijn op de proppen ko mende ex-vriendin, die eigenlijk nooit zijn ex is geweest. Als puntje bij paaltje komt, laat ook zij het afweten. Slechts de wat onbehouwen schoonzoon staat op zijn nuchtere wijze achter hem en steunt hem in zijn plannen. "Als je dat wilt, dan moetje dat doen"Henny Orri speelde op zeer natuurlijke wijze de zorgzame vrouw, die meer aan haar ei gen verdriet denkt, dan dat van haar man. Een moeder, die in elk huishou den thuis kan horen. Allard speelde zo sterk, dat ook in de scènes, waarin hij niet optrad, zijn aanwezigheid heel si nister merkbaar was. Opvallend was het decor, dat het mogelijk maakte een snelle afwisseling te maken tussen de scènes op de bovenverdieping van het huis en in de eetkamer. Alles bijeen een stuk, waarin Annie Schmidt het heeft gewaagd een onderwerp, waarover slechts fluisterend wordt gesproken, en dan nog alleen voor hen, die er direct, mee te maken hebben, eindelijk de plaats te gunnen in ons leven, die het uiteindelijk ook werkelijk inneemt en dat zonder ook maar ergens sentimen teel te worden. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 De Soester dansgroep OZAN heeft het druk. De formatie trad de laatste twee maanden 43 keer op. De groep, die tra ditionele Turkse dansen demonstreert, heeft haar reputatie in vier jaar opge bouwd. Ze staat onder leiding van de 45-jarige Ersin Seyhan, die veel voor de groep betekent. Het ministerie van toe risme in Ankara is van mening dat de Soester groep als buitenlandse formatie het land op cultureel en toeristisch ge bied het beste vertegenwoordigt. OZAN is er trots op. OZAN heeft in deze periode een groot aantal afspraken in Nederland af te werken, onder meer in Baarn. Op 1 april is er weer een groot evenement in het cultureel centrum De Speeldoos in Baarn. Dat wordt een 3,5 uur durend optreden. Het is verstandig om de vetranden van een karbo nade altijd vóór het bakken even met de punt van een scherp mesje op regelmatige afstanden in te snijden. Hierdoor wordt voorkomen dat de karbo naden tijdens het bakken krom trekken. De com binatie van varkensvlees met de pittige blauwgea- derde kaas is bijzonder smakelijk. U kunt er heel goed jonge voorjaarsgroenten en kleine gekookte aardappelen (krieltjes) bij opdienen. Reken voor 4 personen op 4 varkenshaaskarbona den. Verder heeft u nodig: 1'/; dl droge witte wijn, bijvoorbeeld Sauvignon de Tourraine, 75 a 100 gram Roquefort of andere blauw geaderde kaas. Maak de karbonaden droog met keukenpapier en wrijf ze daarna in met wat zout en peper. Verhit 75 gram boter. Wacht tot het schuim op de boter voor een deel is weggetrokken. Bak de karbonaden er snel in 4 tot 5 minuten aan weerszijden lichtbruin in. Temper daarna de warmtebron en laat het vlees dan nog zachtjes gedurende 4 tot 5 minuten aan el ke kant bakken. Wrijf intussen de kaas door een grove zeef. Haal de karbonaden uit de pan en houd ze warm. Verwij der de bakboter uit de pan. Blus de pan met Ide ciliter kokend water (of bouillon) en de wijn. Roer de aanzetsels van de oodem van de pan goed los en laat er even de kook over komen. Zeef het vocht en breng het samen met de helft van de Roquefortk- ruimels aan de kook. Blijf dan zolang roeren tot de kaas is opgelost. Voeg een klontje ijskoude boter (ca. 30 gram) toe. Klop de boter met een garde door de saus en neem tijdens het kloppen het pan netje van de warmtebron. Leg de karbonaden dakpansgewijs op een voor verwarmde schaal. Schenk de saus erover en be strooi het gerecht tenslotte met de rest van de Ro- quefortkruimels. Bereidingstijd: ±25 minuten. Energie per portie: siès kJ (380 kcal). "We willen ons programma wat uitbrei den, wat meer avondvullend maken. Dat lijkt ons aantrekkelijker voor het publiek en er wordt weer een facet van de Turkse cultuur aan toegevoegd. Want het gaat er tenslotte om, dat de mensen in Nederland meer over Tur kije te weten komen. Zo trachten we de intregratie tussen de Nederlanders en de Turken te bevorderen," legt Seyhan uit. "Op 1 april is ook aanwezig onze groep OZANCIK, oftewel "Klein Minstreel". Achttien Nederlandse kinderen van drie tot zeven jaar treden zingend en dansend op," vertelt Seyhan. OZAN toont haar kunnen niet alleen op culturele evenementen, ook tijdens bijeenkomsten die door het reisburo Holland International worden georga niseerd. De groep is al vier jaar het visi tekaartje voor het buro, dat daardoor klanten probeert te trekken. Kaarten: f 15,-; Kinderen, Pas 65/CJP: f 10,-. Agenda De Speeldoos Zaterdag 25 maart, 20.15 uur: "Er valt een traan op de tompoes" Komedie met Henny Ori, Henriëtte Tol, Allard v.d. Scheer e.a. Kaarten f 27,50 Pas 65/CJP f 25,- Woensdag 29 maart, 14.00 uur: "De geheimzinnige rots" Kindervoorstelling door theatergroep Narcis Kaarten f 4,- Vrijdag 31 maart, 20.15 uur: "Wortel Bach live" Muzikale one-man=show met Hans Liberg Kaarten f 12,50 Pas 65/CJP f 10,- Dinsdag 4 april, 20.15 uur: "Gedeelde liefde, halve liefde" Blijspel met o.a. Kitty Janssen, Andrév v.d. Heuvel, Marja Liewen, Michel Kerkbosch e.a. Kaarten f 25,- Pas65/CJP f 22,50 Woensdag 12 april, 14.00 uur: Filmvoorstelling voor de jeugd. Kaarten f4,- Donderdag 13 april, 20.15 uur: "Seagull" Theatervoorstelling door het Neder lands Dansgezelschap "Opus One" Kaarten f 10,- Pas65/CJP f 7,50 Vrijdag 21 april, 20.15 uur: "Taboe" Toneelstuk met in de hoofdrollen Eric Schneider en Kiki Claassen. Kaarten f 18,- Pas65/CJP f 16,- Donderdag 27 april, 20.15 uur: "Klapband" Cabaretprogramma van cabaretgroep Sofokles Kaarten f 10,-. Ook voor Pas 65/CJP het restaurant Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Neon Tetra, de aquariumvereniging van Baarn en Soest, is opnieuw springlevend. Na een periode van drie jaar algehele stilte heeft een interim- bestuur de club nieuw leven ingebla zen. Morgenavond - donderdag 30 maart - vindt in de Speeldoos in Baarn de eerste bijeenkomst plaats. De heer Bouman uit Ede verzorgt dan een le zing met praktische wenken en de monstratie van het kweken van aqua- riumplanten. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Neon Tetra Baarn/Soest is de voortzet ting van de Baarnse aquariumvereni ging van dezelfde naam en de Soester aquarium vereniging Zilver Tetra. De clubs fuseerden enige jaren geleden - na een periode van sterk verminderde be langstelling - maar dat kon niet voorko men dat de nieuwe vereniging eveneens na verloop van tijd op sterven na dood bleek te zijn. De overkoepelende Na tionale Bond Aqua-Terra nam vorig jaar het initiatief tot de wedergeboorte. Van de 50 overgebleven leden versche nen er 35 op een vergadering in de Speeldoos. Er trad een interim-bestuur op, bestaande uit voorzitter B.W. Schaap (Baarn), secretaris P.J. Wijk (Soest) en penningmeester J.W. Lenten (Soest). Beide Soesters hebben als be stuurslid de glorietijd van Zilver Tetra - ca. 80 leden - nog meegemakt. In de cember vorig jaar kon de inwerkperio- de worden afgesloten met een inventa risatie van het visbestand onder de le den. De uitgave van het verenigings blad werd tijdelijk gestaakt. In februari werd, opnieuw in de Speel doos, de eerste vergadering gehouden. Door de koppeling met een dia-lezing was de opkomst onverwacht groot, wat het bestuur de overtuiging heeft gege ven dat de behoefte aan een aquarium- vereniging nog altijd bestaat. Voor de komende periode staan dan ook diverse activiteiten op het programma. Activiteiten Morgenavond - 30 maart - dus de lezing van de heer Bouman, een plantendes- kundige, die aandacht zal schenken aan het kweken, stekken en verjongen van aquariumplanten en ook zo'n dertig verschillende soorten mee zal brengen. Verder wordt er gewerkt aan een jaar lijkse keuring van de "huisbakken" en het gezamenlijk bezoeken van beurzen, zoals de nationale Plantenbeurs in de Amershof in Amersfoort (20 mei) en de bustocht naar het Belgische Haelen (24 juni), waar een grote tentoonstel ling wordt gehouden. (De deelname kost f 30,-; men kan zich opgeven via tel. 14780 in Soest). Op 25 mei staat er overigens weer een lezing in de Speel doos op de agenda. Het bestuur streeft naar vijf of zes geza menlijke activiteiten per seizoen en wil daartoe de belangstelling onder de le den intensiveren. Het lidmaatschap kost j u- nioren f 12,50 per jaar; senioren beta len het dubbele. Voor informatie of aanmelding kan men in Soest terecht bij J.W. Lenten, Pijperpad 45, tel. 20131. De biologische tuinbouwvereniging 't Nut in Soest houdt op woensdag 5 april haar algemene ledenvergadering. Op de agenda staan o.a. de gebruikelijke jaarstukken en de verkiezing van een nieuwe voorzitter. De vergadering vindt plaats in het Am- nesty-gebouw, Duinweg 21 (achter peuterspeelzaal Ukkepuk). Aanvang 20.00 uur. Een 33-jarige bewoner van het J.H.I- singserf kwam vorige week tot de merk waardige ontdekking dat onbekenden de beide voorportieren van zijn auto - een metallic grijze Ford Siërra - hadden ontvreemd. Tevens hadden ze de radio- cassetterecorder weggenomen. Moge lijk waren de daders zelfs van plan de hele auto te stelen, want de bedrading bleek ook te zijn vernield. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 We kennen in Nederland het gezegde: "Gedeelde vreugde, dubbele vreugde. Gedeelde smart, halve smart. Dit bracht ons op het idee voor de titel van Alan Ayckbourn's blijspel How the other half loves, "Gedeelde liefde?" halve liefde" "Als je er naast je eigen partner nóg een liefde op na wilt houden, moetje als het ontdekt wordt een goed alibi achter de hand hebben. Want als je vriendje het zelfde alibi hanteert, kan je in grote moeilijkheden komen. Zó Vergaat het Kitty J'ahssën. Haar alibi ligt voor de hand maar blijkt hetzelfde te zijn als die van haar vriend. Namelijk een bezoek aan een collega van haar man die huwelijksproblemen heeft. Als André van den Heuvel, om een en ander te controleren, deze bewuste ali bi-collega te eten vraagt, blijkt de vrouw van haar vriend hetzelfde ge daan te hebben. Als u er niets van begrijpt is dat niet erg. Wat er volgt mag ik u niet vertellen; het is niet leuk om het plot van dit ingenieu ze blijspel van Ayckbourn te verklap pen. Wel is het duidelijk dat na alle komische confrontaties liefdesspelletjes heel leuk zijn, maar óf je loopt tegen de lamp, óf je wordt met je eigen leugens versla gen. Gespeeld door: André van den Heuvel, Kitty Janssen, Marja Lieuwen, Michiel Kerbosch, Ellis van den Brink, Rob Fruithof. Geregisseerd door: Arnold Gelderman. Decor: Andre van den Heuvel. Vandaag: mevrouw W.D. Boshuizen-de Bruin (70). De kosteres: "Op een ochtend kom ik bij de kerk en alle deuren staan wa genwijd open. Er was ingebroken. De eerste gedachte die door me heen ging was de Statenbijbel. En ja hoor, de Statenbijbel was gestolen, een kost baar boek dat nooit is teruggevonden. Twintig jaar lang ben ik kosteres ge weest van de Emmakerk. We woon den ernaast in Park Vredehof. Daar is ook wel eens ingebroken, zelfs via de kerk. Nu wonen mijn man en ik in Overhees en mijn zoon en schoon dochter volgen ons op als kostersecht paar. Zaterdag 1 april nemen we afscheid met een receptie van drie tot vijf. En dat is geen aprilgrap. Hoe word je koster? Ach, als we vroe ger met mijn zwager door een dorp re den en we zagen naast de dorpskerk zo'n huisje staan, dan zei ik: kijk, daar woont de koster. Ik heb het altijd wil len doen dat werk. Mijn nicht in Weesp waar ik vandaan kom, was ook kosteres. Misschien heeft dat er mee te maken. Van mijn zwager hoorde ik in 1969 dat hier in Soest een vacature was. In die twintig jaar heb ik vijf pre dikanten meegemaakt in de Emma- wijk: dominee van Liere, dominee Bosma, dominee Alma, dominee v.d. Bron en dominee Jansen. Heeft U do minee Maarsing nog gekend? Nee, dat was vóór mijn tijd. Omgevlogen Van die twintig jaar heeft mevrouw van Ginkel mij veertien jaar geholpen met het werk en toen mijn man met de vut ging deden we het werk samen. Het was altijd enig. Alles, je gaat met veel mensen om en er is nooit één ver keerd woord gevallen. De contacten waren altijd heel plezie rig. Iets leuks gebeurd? Nee, ik zou het zo niet weten. Natuurlijk waren de rouwdiensten nooit prettige aangele genheden. Het was altijd wel iemand die je gekend had en lid van de kerk was geweest. Dat grijpt je natuurlijk aan. Verder hebben we veel trouw- diensten meegemaakt. Je bent nooit vrij. Elke kerkdienst woonde ik bij achter in de kerk. Je moet dan op de apparatuur letten. Het koster zijn is een gebonden bestaan. Soms hadden we een zondag geen dienst maar ik maakte mijn vrije dagen nooit op. We zijn geen uitgaanders. In al die jaren ben ik misschien één keer ziek geweest. Die twintig jaar zijn omgevlogen. Het was een druk leven, maar verschrikkelijk leuk. Iets bijzon ders meegemaakt, iets wat ik nooit zal vergeten? Nee, ik kan me niet herin neren. Namen vergeet ik ook. Alleen wanneer er een vreemde in de kerk zat, viel me dat onmidddellijk op. Kerkbank De Emmakerk staat er al 58 jaar. Toen ik kosteres werd, stonden in de kerk nog gaskachels. Dat waren ondingen, want als jer er vlak bij zat, was het te heet. Deed je hem uit dan kreeg je hem niet meer op temperatuur. Midden in de kerk was het koud. Later kregen we centrale verwarming. Bij die gelegenheid is de koninklijke kerkbank weggehaald. Vroeger kwam Koningin Juliana elke zondag in de kerk, maar dat was vóór mijn tijd. In die twintig jaar heb ik haar één keer in de kerk gezien toen de dochter van een hofdame trouwde. De koningin was in gezelschap van prinses Margriet. Elke avond is er wat te doen. Verschillende zangkoren repeteren hier. Zelf ben ik al twintig jaar lid van Sursum Corda en van het Paleiskoor. We zingen op de dinsdagavond en dan nam mijn man (hij is nu 73) de taak van koster over. Want behalve die zangkoren vergade ren hier de Hervormde Vrouwen dienst, de vrouwenraad, de kerkeraad en verscheidene clubs en catechisaties. Het is altijd druk. Ik heb heel wat kop pen koffie ingeschonken, stoelen klaar gezet en bloemen geschikt. Aan het eind van de kerkdienst sta ik bij de deur. "Wie doet het werk hier", vroeg een kerkgangster mij op een keer. Ja, dat doe ik. Als je het vergelijkt met vroeger is het kerkbezoek wel minder geworden. Ach, eerst komen ze en dan blijven ze weer weg. Het is blinken en verzinken. Maar de laatste tijd mogen we niet mopperen." JAN VISSER

Soester Courant | 1989 | | pagina 11