Soest krijgt in 1990 betere busroutes Regentunter en KBS in Hit-festival 5 23e Kraammarkt! Jadi's Mode presenteert 'Collumn': puur Nederlandse breimode [WOENSDAG 29 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 13 Maandag 3 april, Medisch Centrum: Op 14, 18 en 21 april in de Rank Toneelvereniging De Rietpluim: 'Schat, ik ben er hoor!' 'Avond van de Poëzie' in het Juffersgat Jongens beslechten oude schoolvete algemene radio omroep soest SOESTER COURANT Gereedschap weg Roos Weenink en Bep Zevenboom exposeren Sportkopij Sportfoto's Derde feestweek: de 'taartweek'! COMPUTER- FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Boterdief Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan! Wordt het milieu schoner van uw grote schoonmaak? Twee Soester scholen, de Regentuuter van de Weegbreestraat en de KBS van de Sint Theresiastraat, hebben vorige week meegedaan aan het Hitfestival, georganiseerd door de Stichting Steun punt Kunstzinnige Vorming Eemland. Het festival werd gehouden in het splin ternieuwe theater De Lieve Vrouw in Amersfoort, voor een uitverkochte zaal. Behalve de groepen 8 van de Regen tuuter en de KBS deden er ook drie Amersfoortse scholen en een uit Hoog land mee. De klassen hadden weken lang naar dit optreden toegewerkt: een eigen hit maken, die met instrumenten begeleiden, er een videoclip bijmaken en als klap op de vuurpijl een "live" op treden met een echte band in het thea ter! De Regentuuters brachten, toepasselijk gekleed in de kleur van de liefde, een prachtig lied ten gehore over verliefd heid: "Ik ga helemaal blozen, want ik ben zo verliefd. Wil je verkering, alsje blieft?" De KBS-ers blikten in hun lied terug op de leuke dingen die ze met el kaar hebben meegemaakt: "Nu nog de Groep 8 van de Regentuuter voelde zich op het podium uitstekend thuis. Foto: Goos van der Wilt. oudsten met de meeste durf, straks de jongsten als brugsmurf." Het Hitfestival is een project van de SSKVE, waarin het actief muziek ma ken centraal staat. Geen playback of imitatie, maar alles is echt en zelfge maakt, van het begin - tekst en melodie maken - tot het einde - optreden met popmuzikanten. Uit de reacties is wel gebleken dat dit tot groot enthousiasme kan leiden. Al weer de 23e keer een kraammarkt in Soest! Er zullen weer stands zijn van verschillende organisaties die te maken hebben met zwangerschap, geboorte en de periode erna. De fysiotherapeuten die de zwanger- schapslessen voor de Kruisvereniging Soest en Soesterberg verzorgen zullen aanwezig zijn om inlichtingen te ver schaffen over deze (voor leden) gratis cursus. Moeders voor moeders is er. Deze or ganisatie verzamelt urine van zwangere vrouwen in de eerste 4 maanden. Uit de urine wordt een bepaald hormoon ge haald, dat gebruikt wordt als genees middel om onvruchtbaarheid te bestrij den. Unicef is er met een stand met geboor tekaartjes. Bij de stand van de Kruisvereniging kan men informatie krijgen over a.s. ouder avonden en de zuigelingenzorg. Er is een diëtiste aanwezig, die advies kan geven als men vragen heeft over voeding tijdens de zwangerschap: b.v. hoe kan ik smakelijk eten zonder zout, of hoe kan ik vegetarisch en toch ge zond eten. Bij de Vereniging Borstvoeding Na tuurlijk kan men terecht voor informa tie en adviezen m.b.t. het geven van borstvoeding. Men komt dan in kontakt met moeders die vanuit hun eigen borstvoedingservaringen kunnen hel pen. Tot zover heel in het kort iets over en kele, stands, maar er zijn er meer; de verloskundigen, VerenigingSamen Be vallen, de kraamafdeling van het zie kenhuis Zonnegloren, zwangerschap- syoga, N.V.S.H., de bibliotheek. Uiteraard wordt ook de film van een ge boorte thuis vertoond, verzorgd door Alfred Benzon. De film wordt om pl.m. 19.45 en 20.45 uur gedraaid. Daar naast zjn er dia's over de ontwikkeling van de baby, getoond door de buro- arts. Kortom: er is weer veel te zien en te ho ren. Dit alles, samen met muziek van de AROS en een kop koffie, zal het zeker weer en gezellige avond maken. Men is van harte welkom op deze 23ste kraammarkt, maandag 3 april, van 19.30 tot 21.30 uur in het Medisch Centrum, Nieuweweg 14. De toegang is gratis. De Soester toneelvereniging De Riet pluim brengt op vrijdag 14, dinsdag 18 april en vrijdag 21 drie uitvoeringen van het blijspel "Schat, ik ben er hoor!" (Darling, I'm home) van Jack Popplewel in gebouw de Rank aan de Soesterbergsestraat 18. De regie is in de handen van Cees Ouwens. Vanaf het moment dat Rupert Johns de leiding over de zeepfabriek van zijn va der overneemt gaan de zaken slechter en slechter. Rupert is namelijk een enorme nul als het op zakendoen aan komt, in tegenstelling tot zijn vrouw Celia. Haar zit het zakendoen juist in het bloed. Daar komt bij dat zij absoluut geen ge voel heeft voor het huishouden, iets waarin Rupert juist z'n mannetje (vrouwtje) staat. Daarom stelt zijn vrouw voor, juist als de zaak failliet dreigt te gaan, van baan te ruilen: zij de zaak en Rupert het huishouden. Dat dit een aanloop is van het ene misverstand naar het andere ligt voor de hand. Mede door de familieperikelen vraagt ieder een zich af: komt dit ooit nog goed...? Het antwoord op die vraag kan men zelf komen horen en zien op 14, 18 en 21 april in de Rank (achter de Wilhelmina- kerk). De voorstellingen beginnen om 19.40 uui, /Aicii i» vuiial iy.00 uui open. Kaarten (f 7,-) zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij: - M. Posthuma, Eikenlaan 81, tel. 20073; - H. Hagen, Lange Brinkweg 25, tel. 11416; - T. Ruizendaal, St. Josephstraat 4, tel. 10490. •De Poëziekring "Eemland" heeft een nieuw initiatief bedacht. Naast de se rie maandelijkse ontmoetingen die de Stichting al vijftien jaar belegt met le vende dichters (vanaf september 1989 in theater "De Lieve Vrouw"!) gaat de Poëziekring nu ook regelmatig lezin gen houden over klassieke poëten. De première van deze "Avond van de Poëzie" vindt plaats op vrijdagavond 7 april in galerie '"t Juffersgat" van Coby Mosterd, Kortegracht 21 in Amers foort. Daar is het werk te bewonderen van Els Hollestelle uit Rosmalen. Jef van de Sande houdt op 7 april een interessante lezing onder de titel "Op reis gaan en thuis komen" over de reis gedichten van Gerrit Achterberg, waaruit duidelijk blijkt wat de drijfveer is achter diens poëzie en wat hij daar mee precies wilde zeggen. De zeven besproken gedichten die aan de bezoekers van galerie '"t Juffersgat" worden uitgereikt uit "Spel van de wil de jacht", "Autodroom", "Mascotte" en "Osmose" worden gelezen door El len de Jong. Jef van de Sande uit Amersfoort is be stuurslid van de Poëziekring "Eem land" en publiceerde over Achterberg in het legendarische tijdschrift "Mer- lyn" (1966) en in de "Achterberg Kro niek". "De Avond van de Poëzie begint om 20.00 uur. De galerie aan de Korte gracht is open om half acht. De toegang bedraagt slechts vijf gulden. Aangezien de ruimte beperkt is, is het verstandig tevoren telefonisch te reserveren. Dat kan dagelijks tussen 5 en 6 uur bij de be stuursleden: Ellen de Jong (033- 615003), Ans Schuurman (033- 802306) of Marga Hiemstra (033- 633490). Nadere inlichtingen bij Jan Visser, Ger rit van der Veenstraat 52 in Soest, tel. 14283. Bij de politie vervoegde zich zondag avond een 16-jarige jongeman uit Soest, die meedeelde dat hij mishan deld was door een 18-jarige Soester. Hij had een forse dreun op zijn oog gekre gen. De poltie zocht de zaak uit. De knapen bleken een oude schoolvete te hebben vereffend. Over oorzaak of aanleiding kon de politie geen medede lingen doen. Programma De AROS van dag tot dag 10.00 - 11.00 uur: Klassiek 10.00 - 11.30 uur: Kerkdienst (alleen voor de patiënten van het Ziekenhuis) 20.30 - 21.30 uur: Herhaling van het pro gramma "Hitmuseum" Maandag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het pro gramma "Grijs gedraaid" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informa- tief' met verzoekplaten en om: 20.45 uur: nieuws weerbericht 21.00 uur: sportnieuws 21.15 uur: telefonisch kontakt met de politie Dinsdag 10.00 -11.00 uur: Herhaling van het maan dagavondprogramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit "Mo lenschot" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informa- tief' met verzoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws en weerbericht 21.00 uur berichten van de Gemeente Soest loensdag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het dins dagavondprogramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit "Groot-Engendaal" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informa- tief' met verzoekplaten en om: 20.45 uur: nieuws en weerbericht 21.00 uur: sportnieuws Donderdag 10.00 -11.00 uur: Herhaling van het woens dagavondprogramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit "Ma- riënbrug" 20.30 - 21.30 uur: "Soesterglóren-informa- tief' met verzoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws en weerbericht 20.50 uur: sportnieuws. 21.00 uur: agenda culturele aktiviteiten 21.15 uur: weggelopen huisdieren (Amivedi) Vrijdag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling het donder dagavond-programma 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informa- tief' met verzoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws en weerbericht 20.50 uur: sportnieuws 21.00 uur: kerknieuws 21.15 uur: medische diensten Zaterdag 09.00 - 10.00 uup "Grijs gedraaid", geva rieerd programma met: cabaret, country western, enz. 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het vrij dagavondprogramma. 15.00 - 17.00 uur: De "AROS-show", jeugdprogramma. 17.00-19.00 uur: "Domino", non-stop mu ziekprogramma 19.00 - 20.30 uur: "Reken maar," spelpro- gramma. 20.30 - 21.30 uur: "Hitmuseum," muziek uit de jaren 1950 t/'m 1970. 21.30 - 23.00 uur: "Sluimer-radio", Easy- listening Nadere informatie: AROS (Algemene Ra dio Omroep Soest), postbus 193, Soest, tel. 20420. Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. Gereedschap blijft altijd aantrekkings kracht uitoefenen op lieden met minder goede bedoelingen. Vorige week werd weer het nodige ontvreemd uit een con tainer van een aannemingsbedrijf aan de Birkstraat. Bij de politie werd aan gifte gedaan. Twee inwoonsters van Soest, fotografe Roos Weenink en wandkledenmaak- ster Bep Zevenboom-Brouwer, tonen hun werk tijdens een expositie in gale rie Cadarte in Voorthuizen. De ten toonstelling loopt van 1 tot 28 april. Roos Weenink geeft de voorkeur aan zwart-wit fotografie. Ze kiest vooral onderwerpen uit de natuur, die door een speciale bewerking of uitlichting iets "eigens" krijgen. Haar foto's krij gen een eigen karakter door het gebruik van colorvir-baden, een procédé, uitge vonden door de Fransman Jaffreux de CoJorvir, waarbij zwart-wit afdrukken worden gekleurd. Daardoor ontstaan foto's met een heel aparte impressie. Bep Zevenboom exposeert geweven wandkleden en miniatuurtjes. Zij heeft zich door zelfstudie en cursussen diver se weeftechnieken eigen gemaakt. Ze werkt het liefst met natuurlijke materia len als wol, linnen, katoen en sisal. An ders dan bij grote wandkleden dwingen de beperkte afmetingen van de minia turen haar zich te concentreren op de essentie van het onderwerp; daardoor wordt de vormgeving meestal abstract. Galerie Cadarte, Garderbroekerweg 24, Voorthuizen, is geopend op woens dag en donderdag van 14.00 tot 17.00 uur, op vrijdagavond van 19.30 tot 21.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur; eventueel ook na afspraak (tel. 03429-1089). Sportverslagen en -berichten ui terlijk maandagochtend inleveren aan onze redaktie, Van Weede- straat 227. Indien tijdig ingeleverd volgt op name in dezelfde week. Goed leesbare kopij heeft daarbij de voorkeur. Redaktie Soester Courant In het algemeen is de Soester Courant niet ongenegen in te gaan op de ver zoeken van de sportclubs tot het ma ken en plaatsen van sportfoto's. Voorwaarde daarbij is wel dat - met name voor sportfoto's die in het weekeinde gemaakt moeten worden - die verzoeken worden gericht aan de redaktie (tel. 14152) en wel vóór vrij dag 12.00 uur. Met verzoeken die later dan dat tijd stip binnenkomen en/of waarmee de fotografen rechtstreeks worden bena derd loopt men het risico dat ze wor den afgewezen. De sportverslagge- vers/sters wordt dan ook dringend aangeraden deze regel in acht te ne men. Redaktie Tien weken lang feest bij Jadi's Mode, vanwege het tienjarig bestaan van de ze sympathieke vrijetijds-kledingzaak aan de Nieuweweg, en elke week staat weer een ander bekend kledingmerk in het centrum van de feestelijke be langstelling. Vanaf vandaag is het "Collumn", een puur Nederlands pro- dukt. "Collumn" staat voor breimode, een belangrijk facet van het totale "kleding- gebeuren". Aan het begin van de jaren tachtig maakten de elektronische brei machines hun opwachting. Ze waren nieuw en er kon werkelijk alles mee: ge breide truien kregen de fraaiste inge- breide patronen en aanvankelijk sloeg dat enorm aan. Maar aan deze rage kwam een einde en er werd gezocht naar een nieuw modebeeld, door het gebruik van nieuwe technieken en nieu we garens. "Collumn" is het breimodemerk van Albert Westerman Breimode, opge richt in 1935 en aanvankelijk alleen producent van gebreide babykleding, een materiaal dat door de jaren heen verdrongen werd door badstof. Wester man speelde op die ontwikkeling in en legde zich toe op een andere "markt" en een andere doelgroep, die van de vol wassenen. En met succes! Computer-design In enkele jaren groeide het bedrijf van 90 naar 210 werknemers, een bedrijfs- oppervlakte van meer dan 10.000 vier kante meter, met zeer veel ruimte voor de confectie-afdeling en het magazijn. Belangrijke investeringen werden ook gedaan in de apparatuur: in de ont- werpruimte - waar drie ontwerpsters de collectie uitdenken - staan vijf "design computers" en een camera op een sta tief, waarmee een foto via een ingewik keld procédé door de computer kan worden omgezet in een breipatroon. In de fabriek zelf staan dertig mechani sche breimachines, die gebruikt worden voor boorden en eenvoudige modellen. Verder staan er 101 elektronische brei machines, die van maandagochtend tot zaterdagmiddag continu worden ge bruikt. De maximale capaciteit van de fabriek is ongeveer 20.000 stuks per week, afhankelijk van het model. Inge wikkelder modellen, met bijvoorbeeld borduursels, kosten meer tijd. De continudienst (drie ploegen) waar mee het bedrijf werkt hangt nauw sa men met de drukke tijd, op zijn beurt weer een gevolg van de korte levertij den waarmee Albert Westerman Brei mode werkt. Snelle leveringen, dus nieuwe trends, worden snel naar de markt vertaald. Sjaal cadeau... Bij Jadi's Mode is men bijzonder en thousiast over "Collumn": een puur Nederlands produkt, waarvan de sty ling in eigen huis gebeurt, met snel wis selende kleuren. Bij Jadi's zijn er, in ef fen dessins en van 100 procent katoen, steeds 16 a 20 kleuren op voorraad, maar daarnaast ook heel veel truien in bewerkte dessins met de nieuwste kleu ren, waarmee men eindeloos kan com bineren. Ja dis' heeft deze week dan ook een heel bijzondere aanbieding ter gele genheid van het tienjarig jubileum: bij een aankoop van boven de f 350,- ont vangt men gratis een speciaal voor Ja di's gebreide sjaal van het bekende brei modemerk "Collumn"! en taart! Maar dat is nog niet alles, want net als in de voorafgaande feest weken heeft Ja di's Mode nog meer verrassingen te bie den. In samenwerking met een aantal plaatselijke ondernemers geeft Jadi's Fraaie voorbeelden van de nieuwe truien-collectie van 'Collumn', te zien bij Jadi's Mode. het jubileum een extra feestelijk tintje. Deze week - die als thema heeft: de "taartweek" - is de beurt aan de beken de brood- en banketbakkerij W.J. van Leek van de Beukenlaan 46. Bij aan koop voor een bedrag boven de f 150,- krijgt men bij Jadi's een taart gratis. Maar ook wie beneden dat bedrag be steedt hoeft niet met lege handen naar huis; Jadi's heeft deze week ook in die gevallen een orgineel cadeautje klaar liggen! Tenslotte: let ook deze week op de bij zondere aanbiedingen in de "perka- ment"-advertentie van Jadi's in deze krant. En blijf uitkijken naar de feeste lijke verrassingen die ook in de komen de zeven weken in de Soester Courant worden aangekondigd. Het streekvervoerbedrijf Centraal Nederland en de gemeente Soest heb ben bekeken hoe het busvervoer in Soest en Soesterberg verbeterd kan worden. In de nota "Met de bus de ja ren '90 in!" worden voorstellen gaan voor die verbeteringen. De nota zal besproken worden in de vergadering van de commissie Ruimtelijke Orde ning van 4 april a.s. De belangrijkste ideeën zijn: Soesterberg In Soesterberg zullen waarschijnlijk de lijnen 56 en 77 door de wijk Mercury gaan rijden. Als dit niet kan, zullen de bussen de nieuwe verbindingsweg tus sen de Kampweg en de Richelleweg ne men. Lijn 52 blijft de huidige route rijden. Lijn 55 vervalt al met de dienstregeling 1989/1990 en lijn 56 rijdt ieder halfuur tussen Amersfoort en Doorn. De busmaatschappij wil graag ook in de richting Zeist vanaf de Rademaker- straat de Amersfoortsestraat op kun nen rijden. Dit zou de loopafstand voor de reizigers uit de Ant. van Leeuwen hoeklaan en Chr. Huygenslaan veel korter maken. Soest De belangrijkste problemen in Soest zijn: door Soest-midden (de Eng) rijdt maar e/e/n uurdienst, de passagiers moeten naar Amersfoort, Hilversum of Soesterberg steeds overstappen, het niet aansluiten van de bussen op de trei nen naar Baarn en Utrecht en de be reikbaarheid van het politiebureau en gemeentehuis. Om dit te verbeteren heeft het busbedrijf een voorstel ge daan. Dit is als variant A in de nota be schreven. Bij de gemeente heeft men een ingrijpender plan (variant B) ont wikkeld. Uitbreiding van de huidige bus diensten (variant A) LIJN 70 (Amersfoort-Hilversum) rijdt ieder halfuur. In plaats van over de Smitsweg rijden de bussen over de Beu kenlaan en de Dalweg naar de Veen besstraat. Het overstappunt wordt ver legd van de Zuidpromenade naar de Ei kenlaan voor station Soest-Zuid. LIJN 72 (Amersfoort-Baarn) ver valt. LIJ in Utrecht-Soesterberg- Baarn) blijft ieder uur rijden. De route loopt dan ook via station Soest-Zuid en blijft hetzelfde tot de A. Cuyplaan. Op de Dalweg gaat de bus niet langer rechtsaf over de Van Weedestraat naar Baarn, maar linksaf de Dalweg op tot de Veenbesstraat. Via de route van lijn 70 bereikt de bus het Nieuwerhoekplein. Vandaar rijdt de bus via de huidige rou te van lijn 72 vanaf de Stadhouderslaan via de kortste weg naar station Baarn. De voordelen van deze variant zijn dat deze aansluit bij de nu gebruikelijke diensten. De passagiers zullen nauwe lijks aan de verandering behoeven te wennen. Het gemeentehuis wordt zeer redelijk bereikt. De nadelen zijn, dat de noodzaak tot overstappen blijft. Daarmee ook het oponthoud voor alle reizigers. De over- staptijden bus/trein worden niet kor ter. Ook in Hilversum blijft de over- staptijd voor de intercity te ruim. Dit komt door het afstemmen van de ver trektijden op de Intercity-treinen in Amersfoort. De wijk Soest-midden (De Eng) wordt slechts door een uurdienst bediend. Zij zal de overstapmogelijk- heid in de richting Hilversum verliezen. De meeste wijken gaan ieder uur be schikken over een rechtstreekse verbin ding met Baarn en Soesterberg. Een ingrijpende wijziging (va riant B) LIJN 70 rijdt ieder halfuur tussen Hil versum en Soest. Uit Hilversum vanaf het Nieuwerhoekplein rijdt de bus via de huidige route van lijn 77, via de Van Weedestraat en De Eng naar station Soest-Zuid. Vanaf daar de route door het Soesterveen - via de Beukenlaan en de Dalweg in plaats van de Smitsweg - terug naar het Nieuwerhoekplein in de richting van Hilversum. LIJN 72 rijdt ieder halfuur tussen Amersfoort en Soest. Uit Amersfoort rijdt de bus via de Ossendamweg naar station Soest-Zuid. Daarna via de wijk De Eng en de Van Weedestraat naar het Nieuwerhoekplein. Vandaar de route via het Soesterveen naar station Soest-Zuid terug richting Amersfoort. LIJN 77 als beschreven in variant A. De voordelen van deze variant zijn dat iedere bus alle wijken aandoet. De in- staphalte is terug ook de uitstaphalte. Afhankelijk van de halte zal men o/f een wat langere heenreis, o/f een wat langere terugreis hebben. Het opont houd bij overstaphaltes behoort tot het verleden. De lijndienst (72) met Amersfoort is afgestemd op de interci ty-treinen richting noorden en oosten. Lijn 70 op die in Hilversum richting Amsterdam. Het blijkt mogelijk om lijn 70 redelijk goed af te stemmen op de treinen richting Utrecht op station Soest-Zuid. Lijn 77 kan dit door het vervallen van de overstap in de richtin gen Amersfoort en Hilversum goed ie der uur aanvullen. De variant biedt ook meer mogelijkheden voor busvervoer in Soest zelf. In een eerste reactie toonde Centraal Nederland zich terughoudend ten aan zien van variant B. Men ziet vooral be- drijfstechnische en bedrijfsorganisato rische problemen in de vorm van het in passen van rusttijden voor de chauf feurs. Prijs en prestatie In de nota is zowel gekeken naar de kos ten als naar de kwaliteit van de busver bindingen. Opmerkelijk is dat de reis naar het centrum van Hilversum enkele minuten korter is, maar e/e/n strip meer kost. Binnen het starre systeem van de strippenkaarten is dat dus 25% duurder. Voorgesteld wordt om de Mi nister van Verkeer en Waterstaat en CN te vragen dit te wijzigen. In het onderzoek naar de kwaliteit van het busvervoer wordt de kwaliteit van het busvervoer binnen een straal van 15 km rond Soest geschetst. Meetpunt hiervoor was het winkelcentrum Over- hees. Een halte met een halfuurdienst. Daaruit blijkt, dat bij gebruik van alle verbindingen gemiddeld tegenover ie dere 10 minuten vervoer een wachttijd van 11 minuten staat. Uitgesplitst naar dagdelen (overdag en 's avonds) blijkt tegenover ieder 10 minuten vervoer een wachttijd te staan van respectieve lijk: op werkdagen 8 en 15 minuten, op zaterdagen 10 en 15 minuten en op zondagen 15 en 19 minuten. Deze wachttijden worden vooral veroorzaakt door de lage frequenties. Voor Soest- Midden is de kwaliteit van de verbin dingen dan ook slechter. Een dorps- of belbus In de nota is nog niet gekeken of het noodzakelijk is een dorps- of belbus in te zetten. Nu wil men eerst de keuze van het streekvervoer weten. Daarna moet gekeken worden of daarna nog aanvul lend vervoer nodig is. Ook zal dan ge- in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 In een supermarkt aan de Smitshof is vorige week een 47-jarige inwoner van Soest aangehouden, die zonder betalen twee pakjes boter wilde meenemen. De man werd overgedragen aan de politie. keken worden naar de dingen, die ver anderd moeten worden. Dit zijn de aan passingen bij station Soest-Zuid, fiet senstallingen bij haltes, abri's, enz. De commissie R.O. zal op 4 april a.s. de nota bespreken. Bij de grote schoonmaak worden vele reinigingsmiddelen gebruikt, maar ook vaak spuitbussen. Reinigingsmiddelen De keuze uit reinigingsmiddelen is enorm. Al deze stoffen komen in het riool water, waar ze met dezelfde kracht het milieu vernietigen. Reinigingsmidde len worden erop gemaakt om de vuilste karweitjes aan te kunnen. Voor het dagelijkse werk zijn ze te sterk. Vaak is zachte zeep met water vol doende, ook voor de w.c. De bruine aanslag in de toiletpot gaat ook weg door er een nacht lang azijn in te laten staan. Schuurmiddelen bestaan voor de helft uit kleine korreltjes kalk en voor de andere helft uit zeep. Als er geen bleek middel i zit, is het een vrij onschadelijk middel. Vloeibare schuurmiddelen be staan uit droog schuurmiddel, water, reuk- èn geurstoffen en een verdikkings middel. Ze zijn duur in het gebruik. Bleekwater is een zeer agressieve stof. Het doodt alle bacteriën thuis en in de natuur. Daarnaast is de produktie ervan zeer milieuvervuilend. Er komt onder andere kwik, een schadelijk zwaar metaal, bij vrij. Voor de afwasmiddelen geldt: simpele goedkope soorten heben de voorkeur. Wat goed is voor het mi lieu, is vaak ook goed voor de portemonnaie. Spuitbussen In spuitbussen zit drijfgas. In ongeveer 50% van de spuitbussen zit chloor fluorkoolwaterstoffen de zogeheten CFK's. Milieudeskundigen stellen dat de ozonlaag die zich op 30-50 kilometer boven de aarde bevindt en die ons be schermt tegen ultraviolette straling van de zon, door de CFK's wordt aange tast. De kans op bijvoorbeeld huidkanker neemt hierdoor toe. Daarom zijn in de Verenigde Staten, Zweden en Noorwegen zulke spuitbussen verboden. In de spuitbusindustrie is CFK voor de helft door andere "drijfmiddelen" vervan gen, zoals koolstofdioxyde, propaan, butaan en samengeperste lucht. In Ne derland worden per jaar ongeveer 160 miljoen spuitbussen gemaakt. Meestal is het gebruik van een spuitbus helemaal niet nodig. Het produkt wordt dan ook in een andere verpakking geleverd of bijvoorbeeld met een handpompje. Als een spuitbus onschadelijk drijfgas bevat, staat dit meestal vermeld op de spuitbus.

Soester Courant | 1989 | | pagina 13