KORTE DUINEN w HEER H UW OPTICIEN IK GEVRA li schoeiiisikcr ^4 ALLEEN ZO BENT U ZEKER VAN KODAK SELECT-KWALITEIT. EHBO-Soest huldigt acht jubilarissen WOENSDAG 29 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 Eveh-ertussen Yzd brilmode iY HOYALUX3 S SIE F VANUIT ELK GEZICHTSPUNT Chirurgen in Zonnegloren en Maarschalksbos: één maatschap ONKYO Meerderheid zal nooit diploma halen Onthullend rapport over Turkse en Marokkaanse jongeren Gewest Eemland centraal op themadag in kasteel Groeneveld uit met de kinderen! Nieuweweg en Ossendamweg in mei en juni (deels) afgesloten Turkse vertaling vaak beroerd Valeriaanstraat-bewoners: 'Landelijk karakter Eigendomweg moet bewaard blijven' Dronken automobilist tegen lichtmast Wie personeel zoekt leest de Soester Courant Kodak Select ngo SELECT SNELSERVICE Kodak voordeelprint 9 x 13 mat FOTO «VIDEO AUDIO Winkelcentrum "Hartje-Zuid" AANG. BILJ. INK. BEL BOEKHOUDING ADM.KANTOOR N.J. KONIJN Buitenlamp gestolen Chemco Research breidt uit Penningmeester Ria Wiemans benoemd tot erelid Workshop 'AIDS en veilig vrijen' Hopelijk wel. Immers, vandaag de dag is er een glas met de zekerheid van natuurlijk zien op alle afstanden. Optimaal zien zonder storende leesgedeeltes. Hoyalux 3 biedt u dat kijk- en draagcomfort, waar u gewoonlijk meerdere brillen voor nodig heeft. Hoyalux 3, verkrijgbaar bij vakopticiën: ZUIDPROMENADE 15 2768 EM SOEST TELEFOON 02155 -1 28 74 Vanaf 1 januari 1989 integreren de ziekenhuizen Maarschalksbos te Baarn en Zonnegloren te Soest hun werkzaamheden: alle medewerkers van beide ziekenhuizen hebben één rechtspositie; de erkenningen zijn sa mengevoegd en er is één overkoepe lende topstructuur (directie en dienst hoofden) gevormd. Het ziekenhuis Zonnegloren in Soest zal, ook wanneer de regering tot slui ting overgaat, zeker tot 1994 volledig blijven functioneren. Ook binnen de kring van vrijgevestigde specialisten vindt integratie voortgang. De chirurgen van Soest en Baarn gaan m.i.v. 1 april 1989 over tot het vormen van één maatschap (een zakelijke vorm van gezamenlijke beroepsuitoefening): de chirurgen gaan werken op beide lo- katies. Naast de beide maatschapsleden is een derde chirurg werkzaam voorna melijk in ziekenhuis Zonnegloren. Deze samenwerking is in fasen tot stand gekomen: waarneming gedurende avonden en weekenden; poliklinische spreekuren en poliklini sche verrichtingen (kleine ingrepen) op beide lokaties door de chirurgen; klinisch werk (opnames en operaties) op beide lokaties door beide chirur gen. Voor de patiëntenzorg in Baarn en Soest leidt dat tot een aantal verbeterin gen: patiënten kunnen kiezen uit meer chi rurgen; de variatie aan chirurgische mogelijk heden wordt per lokatie groter zodat doorverwijzing van patiënten naar el ders minder nodig is; meer continuïteit in de relatie arts patiënt; en daardoor meer continuï teit in behandeling. De patiënt houdt zijn/haar eigen arts; de spreekuren worden zo ingericht dat zo nodig op korte termijn hulp mogelijk is. Dus kortere wachttijden, ook voor operaties. Binnen de mogelijkheden, welke door de samenwerking van twee zie kenhuizen ontstaan, werken de chi rurgen aldus aan uitbreiding van de dienstverlening. De betrokken chi rurgen zijn: K.A. Koop en M.S. Ver- weij. De jaarlijkse ledenvergadering van de afdeling Soest van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken is vorige week gepaard gegaan met uitgebreid huldebetoon aan acht trouwe leden, die resp. hun 25- en 12,5-jarig lidmaatschapsjubi leum vierden. De jubilarissen werden uitvoerig in het zonnetje gezet. De hoogste EHBO-onderscheiding - de zilveren dr. Tilanus-medaille - werd uitgereikt aan de beide "zilveren" le den, de heer Fonteyn en mevrouw Wiemans. De laatste werd bovendien bij acclamatie benoemd tot erelid van de afdeling Soest. Voorzitter H.E.J. Smit onderbrak de jaarvergadering, waarin de gebruikelij ke jaarstukken de revue passeerden, eerst voor de huldiging van zes "kope ren" EHBO-ers: de dames J.H.M. Breemer-ter Weyden, J.G. van Kam pen-van Wijkvliet, I. Kronemeijer, B.J. Kruis-Vos en J. van Wijk-Zwart, en de heer G. de Vries. Hij noemde hen EH BO-ers in hart en nieren, die zich in de vereniging uitstekend thuis voelen om dat zij een deel van hun leven is gewor den. Zij vormen de kurk waarop de af deling drijft. Hij bedankte hen voor hun loyaliteit en trouw, met name aan de medemens in nood, en bood hun een exclusieve balpen met inscriptie aan. Namens het EHBO-hoofdbestuur richtte mevrouw Nieuwkoop, voorzit ter van het district Utrecht, zjch tot de zilVeren jubilarissen, echter niet Ö^n na dat ze de afdeling Soest uitvoerig had gecomplimenteerd met de hechte on derlinge banden. Zij roemde de vele verdiensten van de heer Fonteyn, o.a. als LOTUS-lid en reikte hem de dr. Ti- lanus-draagmedaille in zilver uit, hem daarmee een plaats bezorgend op "de erelijst van landelijk gedecoreerden". Woorden van de hoogste lof waren er voor mevrouw Ria Wiemans, die het 25-jarig lidmaatschap al een lange reeks van jaren op zeer gewaardeerde wijze combineert met het penning meesterschap van de afdeling en voor haar vele werk op allerlei terreinen het grootste respect afdwingt. In dat ver band refereerde mevrouw Nieuwkoop aan het oordeel van de kascommissie over het beleid van de penningmeester: "uitmuntend", en zij schetste mevrouw Wiemans niet alleen als een mens met een groot sociaal voelend hart, maar ook als iemand die voor het succesvolle reilen en zeilen van de EHBO-Soest onmisbaar is. Ze reikte haar de zilveren dr. Tilanus-legpenning uit, met de bij behorende "uitmonstering". De acht jubilarissen bij deSoester EH BO. In het midden het kersverse erelid mevrouw Wiemans. Foto: Goos van der Wilt. Erelid De zilveren leden kregen bloemen uit handen van de vice-voorzitter van het district, mevrouw De Geest, waarna voorzitter Smit namens de afdeling het woord nam en op zijn beurt hulde bracht aan de jubilarissen. Ook hij schetste uitvoerig de verdiensten van de zilveren leden. De heer Fonteyn kreeg een horloge met inscriptie en mevrouw Wiemans werd begiftigd met een bui tengewoon eervolle onderscheiding: de benoeming tot erelid van de afdeling, op unaniem voorstel van het bestuur. De ledenvergadering bekrachtigde de benoeming staande met een ovationeel applaus, waarna voorzitter Smit me vrouw Wiemans het gouden insigne op speldde. Het is voor het eerst dat de af deling Soest iemand nog tijdens zijn "actieve dienst" voor de EHBO - en niet pas bij het afscheid - deze zeldzame eer bewijst. MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT ONKYO MIDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. Voor afc zekerheid 1 TECHNISCHE DIENST TEL 02155-10344* Nu is nog één op de twintig jongeren in de gemeente Soest van Turkse of Ma rokkaanse afkomst. In het jaar 2000 zal één op de tien Soester jongeren tot de buitenlandse minderheden horen. Een grote meerderheid van de 676 buitenlanders onder de twintig zal nooit een diploma in het voortgezet onderwijs behalen, wat de jeugdwerk loosheid bevordert. Van de 110 dertien- tot zestienjarigen krijgt de helft geen diploma. Bij onge wijzigd beleid stijgt dit aantal en zal "meer nog dan voorheen gaan bestaan uit drop-outs en zeer laag opgeleiden". Oorzaak hiervan is niet alleen het on derwijs, maar ook misvattingen, ge brekkige beeldvorming en discrimina tie. Dit alles en nog veel meer interessante bijzonderheden staat te lezen in een zeer duidelijk geschreven onderzoeks rapport van drs. P.J.T. Cosijnse, die over de buitenlandse jongeren op per soonlijke titel een nota heeft geschre ven in opdracht van "Randstad" en aangeboden aan het gemeentebestuur. In de commissievergadering Minderhe den op 19 april wordt de nota officieel besproken. Kansloos Turkse en Marokkaanse leerlingen die pas op 13-jarige of latere leeftijd in Ne derland komen zijn zo goed als kans loos als het gaat om het in het reguliere onderwijs behalen van een diploma. Dit is één de conclusies van de heer Cosijn se. Kleuters betreden doorgaans de ba sisschool met achterstand op het gebied van de taal en cognitieve ontwikkeling. Eén van de aanbevelingen in het rap port is dan ook de kleintjes tijdig naar de peuterspeelzaal te sturen, wat goede resultaten boekt, en op de basisschool in klassen zetten met overwegend au tochtone Nederlandertjes. Hij pleit voor meer faciliteiten voor de Interna tionale Schakelklas (I.S.K.) op de Scholengemeenschap 1 Eemland". Van belang acht hij dat de Turkse en Marokkaanse ouders doordrongen worden van het met goed gevolg afron den van de voortgezette opleiding. Turkse en Marokkaanse comités zullen meer mogelijkheden (middelen) moe ten krijgen bij het voorlichten en inlich ten van mede-allochtonen inzake wet ten, werk, scholing, gewoontes etc. in Nederland. "De burgers willen in herkenbare be stuurslagen leven. Zij willen hun poli tieke vertegenwoordigers kennen en bij hem of haar terecht kunnen met hun problemen." r ri ff V- Aldus prof.mr. H. Ph. J.A.M. Henne- kens, Hoogleraar bestuursrecht aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, tijdens een nietszeggende speech met veel "open deuren" in Kasteel Groene veld waar alle raadsleden binnen het Gewest "Eemaland (Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoevela ken, Leusden, Nijkerk, Soest en Wou denberg) aanwezig waren bij een gratis diner en dito vergadering in de Hasse- laerzaal. De belangstelling was overweldigend. Onder leiding van gewestvoorzitter A. Schreuder, burgemeester van Amers foort, werd informeel beraadslaagd over de (on)mogelijkheden van het ge west. Vice-voorzitter Mr.J. Miedema, burge meester van Baarn, lichtte alle samen werkingsverbanden (GGD, Brand weer, Taxidiensten, etc.) toe en vertel de dat de diverse portefeuillehouders hun overleg in de toekomst gaan inten siveren. Op 26 mei bezoeken de provinciale sta ten de Eemlandgemeenten. Het gewest zal zich dan als eenheid presenteren, beloofde Miedema. In de discussje kwam naar voren dat enkele aanwezi gen ook wel meer samenwerking wen sen op het gebied van de vuilnisophaal diensten en privatisering van bepaalde gemeentelijke taken. J.V. Deze en nog veel andere vragen worden behandeld in de workshop "AIDS en veilig vrijen" die door het Provinciaal AIDS-overleg werd ontwikkeld, samen met de Rutgersstichting, de NVSH en de Vormingsgroep Relaties en Seksua liteit. In de workshop kun je met vragen terecht over veilig vrijen; er wordt met elkaar doorgepraat over hoe je veilig vrijen ter sprake kunt brengen en het leuk en plezierig kunt maken. De workshop is bedoeld voor mannen en vrouwen die geen vaste monogame relatie willen of er (nog) geen hebben; naast hun vaste relatie een of meer an dere partners hebben; regelmatig nieu we vaste relaties aanknopen; een part ner hebben die daarnaast andere kon takten heeft; alle anderen die door hun seksueel gedrag, nu of in het verleden, een kans hebben om in aanraking te ko men met het AIDS-virus. Mensen die eerder aan de workshop hebben deel genomen zijn enthousiast over de sfeer en de inhoud ervan. De workshop worddt gehouden op maandag 3 april in het gebouw van de GGD Eemland, Zonnehof 10, Amers foort. De deur gaat dicht om 19.30 uur en de avond duurt tot ca. 23.00 uur. De deelname is gratis. Voor nadere informatie kan men op maandagochtend kontakt opnemen met het Provinciaal AIDS-overleg Utrecht, tel. 030 - 958 317. Dat kan bij ons zonder zor gen met onze speciale kindercorner. Om het nog aantrekkelijker te maken serveren wij uw kind tot 10 jaar, iedere woensdag gratis ons kindermenu Als dat geen feest wordt! (Per dinerende volwassene 1 kind gratis) RESTAURANT DE In verband met werkzaamheden ten behoeve van het doortrekken van de Koningsweg zal in de periode donder dag 18 mei tot en met vrijdag 30 juni een groot gedeelte van de Nieuweweg, de spoorwegovergang en een gedeelte van de Ossendamweg voor alle ver keer in beide richtingen afgesloten zijn. Het betreft hier hef gedeelte Nieuweweg tussen de Eigendomweg en de spoorwegovergang en het ge deelte Ossendamweg tussen de spoor wegovergang en de Dr 's Jacobstraat. Het doorgaande verkeer zal van de om leidingsroutes gebruik moet maken. Langs het winkelgedeelte op het te re construeren weggedeelte van de Nieu weweg komt tijdelijk een noodweg, zo dat bijna altijd de panden langs dit weg gedeelte bereikt kunnen owrdne. De bewoners en bezoekers van de Park laan moeten tijdens de werkzaamhe- deen gebruik maken van de aansluiting Parklaan op de Nieuweweg ter hoogte van de Eigendomweg. De officiële brief die burgemeester Scholten geschreven heeft aan alle Turkse meisjes in Soest, schijnt zeer slecht vertaald te zijn. Er deugt niets van en het wemelt van de grammaticale fouten," aldus Sevs- ki Oskaya, de Turkse onderwijzer in onze gemeente en tevens lid van de commissie Minderheden. Hij uitte zijn kritiek vorige week tijdens een commissievergadering en noemde ook de Turkse teksten in de Openba re Bibliotheek 'bar en boos'. Oskaya bood aan de vertalingen voortaan gratis te laten verrichten door Soester Turken. Bekend is dat de vertalingen van het Vertaalbureau ook nog peperduur zijn. Wethouder Frans Kingman (PvdA) beloofde de kritiek door te geven aan het Bureau Voorlichting van de ge meente, dat de vertalingen uitbe steedt. Het comité van verontruste bewoners van de Valeriaanstraat zal zich sterk gaan maken voor het behoud van het landelijk karakter van de Eigendom weg en het gebied daaromheen, waar de gemeente een flink aantal Zweedse houten woningen wil laten bouwen. Dat heeft de heer Schipper, woord voeder van het comité, meegedeeld. Het comité heeft zich in de afgelopen week op de hoogte gesteld van het be stemmingsplan Klein Engendaal, met name voor het gebied waar de houten huizen moeten verrijzen. Omdat de grond nog altijd een agrarische bestem ming heeft en er dus een bestemmings wijziging nodig is om tot woningbouw over te gaan, zal het comité gebruik ma ken van het recht om bezwaren in te dienen tijdens de artikel 19-procedure. Het comité, waarachter zich nu ook een aantal bewoners van de Eigendomweg hebben opgesteld, zal zich ervoor inzet ten hei i_)piiv.li landelijke karakter van de Eigendomweg, met zijn karakteris tieke br ;rderijtjes, te bewaren. Een "wijde blikop het gebied tussen Eigendomweg en Valeriaanstraat, dat de bewoners het liefst open willen hou den. De politie heeft zondagmorgen, even voor negen uur een 21-jarige Amersfoorter aangehouden nadat hij op de Veldmaarschalk Montgomery- weg in Soesterberg tegen een lichtmast was gebotst. De man bleek door slaap te zijn overmand, hetgeen niet verwon derlijk was, want hij had stevig gedron ken. Zelf kwam hij er onbeschadigd van af, maar zijn auto moest worden wegge sleept en ook de lichtmast moest her steld worden. De politie maakte pro ces-verbaal op. Kodak Select foto-afwerking is de beste kwaliteit. Een kwaliteit die onze hoge eisen weergeeft. Een kwaliteit die alleen dan gehaald wordt als uw foto's ontwikkeld en afge drukt zijn in het Kodak labo ratorium. Alleen dan komt het speciale waarmerk erop. Het fotoresultaat dat wij u leveren, mag gezien worden. De voorkant, en ook de ach terkant. En als u niet tevre den bent, dan mag u altijd terugkomen. Want wij zijn pas tevreden als u het bent. KODAK SELECT FOTO BIJ KODAK GEMAAKT 9 x 13 cm, mat of glansw» Morgen klaar 100 10 X 15 cm, mat of glansI 10 x 15 mat Telefoon 02155-12874 Vanaf 18 mei is het niet meer mogelijk om per auto van de Bosstraat op de Nieuweweg te komen en omgekeerd. De huidige aansluiting van de Bosstraat op de Nieuweweg komt te vervallen. Alleen voetgangers en fietsers kunnen straks nog via de Bosstraat de Nieuwe weg bereiken. Voor het andere verkeer wordt een keerlus gemaakt. Ter hoogte van het Hertenlaantje komt vanaf de Bosstraat een nieuwe verbinding, die op de dan doorgetrokken Koningsweg aansluit. Ongelukkige aansluiting De huidige aansluiting van de Bosstraat op de Nieuweweg is één van de meest ongelukkige in de gemeente. Vanaf de Bosstraat moet via een helling de Nieu weweg worden gereden, terwijl het uit zicht naar de Ossendamweg beperkt is. Ook de kans op blokkering is vrij groot omdat de bomen van de overweg vier keer per uur dicht gaan. De tijdelijke afsluiting van genoemd ge deelte Nieuweweg zal ongetwijfeld in die periode een grote toename van het verkeer op de Dalweg en de Rijksweg door Soest met zich mee brengen. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum hangt een tekening van de werk zaamheden. Ook is daar uitvoerige in formatie voorhanden over de totale doortrekking van de Koningsweg. (ook T-bilj.) Verzorging van UW Telefoon 02155 -1 26 71 de Akkeren 18 3762 AS Soest Een bewoner van het Fazantpad meld de de politie vorige week de diefstal van zijn buitenlamp. De lamp hoorde thuis aan de gevel naast de voordeur. De schade bedraagt 65 gulden. Chemco Europe N.V. te Soestduinen kan haar inspanningen op het gebied van research en ontwikkeling verder opvoeren. Bij de werkmaatschappij Chemco Soest kwam daarvoor een uit breiding en modernisering van de re search- en ontwikkelingsaffdeling ge reed. Met het project was een investering van ongeveer f 2 miljoen gemoeid. Chemco Europe acht de verdere intensivering van research en ontwikkeling noodza kelijk om de stroom van produktver- nieuwingen- en verbeteringen in gang te houden. Door de nieuwbouw wordt de huisves ting met meer dan 50% vergroot. Daar mee wordt voorzien in de behoefte aan meer ruimte wegens de sterk toegeno men activiteiten en ingespeeld op de toekomst. Met het oog op de snelle technologische veranderingen die zich in de grafische markt voordoen, zoals de toenemende automatisering en de ontwikkeling naar goedkopere belich tingsbronnen, zal steeds meer de be hoefte worden gevoeld om naast de ver beteringen in het bestaande program ma te komen tot levering van nieuwe lichtgevoelige specialiteiten. Daarnaast is een geleidelijke ontwikke ling te zien naar innovatieve drukplaten die de grafische films kunnen vervan gen. De ontwikkeling van deze camera- gevoelige drukplaten behoort dan ook tot de huidige researchpjpjecten. EN Bang voor AIDS? Wat is veilig vrijen nou precies? Moet iedereen veilig vrij en, zelfs IK? Hoe maak ik duidelijk dat ik met een condoom wil vrijen? Wat zal hij/zij van me denken als ik over veilig vrijen begin?

Soester Courant | 1989 | | pagina 3