LIEVER 'N PHILIPS VAN f 799,- Liever 'n Philips. scliociiuikcr I®nmm©mtaal hSk NIEUW! f1299,- f 999,- f 399,- f 2999.- f1799,- Nieuwe 'wegwerp'-lens kan een week lang dag en nacht gedragen worden WOENSDAG 29 MAART 1989 SOESTER COURANT PAGINA 9 VOORJAAR Voedingsadvies bureau 'In Balans' Bij kontaktlensspecialist Van Rees (Zonnegloren): Het Baarnsch Lyceum 70 jaar PHILIPS 'MIDI' COMPACT DISC COMBINATIE FCD 185 Stereocombinatie van Compacf Disc, radio, versterker, cas setterecorder, cassettespeler en platenspeler Microproces- sorgestuurde programmeerbare Compact Disc speler FM- band, lange en middengolf LCD-display voor zowel tuner als Compact Disc 2 x 20 W muziekvermogen 5-bands graphic equalizer LED-indicatie voor ingeschakelde bron Een cassetterecorder voor opnemen en afspelen en een voor afspelen met dubbing en continue ofspeelmogelijkheid Overspelen op normale- of hoge snelheid Synchro-start ^r opname van Compact Disc Hoofdtelefoon- en micro foonaansluiting Semi-automatische platenspeler met elek- fronischgesfuurde motor Compleet met twee luidspreker boxen (2-weg) Aansluiting van externe antenne en een externe bron Met boxen [b.v. televisiegeluid) Afmetingen h x b x d: 348 360 379 mm. Inclusief service-certificaat /vteT Doxen TT E j vanWeedestraat78 Soest - Tel.02155-17253 Voor alle zekerheidtechnische dienst tel 02155-10344' PHILIPS 21 CE 1550 KLEURENTELEVISIE MET TELETEKST EN AFST. BEDIENING FSQ 2000 karakters 55 cm/90° donker getint HiBri beeldbuis 40 voorkeurzenders LED-display Inclusief 3 jaar garantie Een omwenteling op het gebied van kontaktlenzen. Dat is de nieuwe "wegwerp"-lens die sinds vorige week in Nederland is geïntroduceerd. De nieuwe lens is nog niet op grote schaal verkrijgbaar, maar de heer J.W. van Rees, de kontaktlensspecialist die o.a. in Zonnegloren werkzaam is, heeft hem al ter beschikking in zijn lenzen- assortiment. De geschiedenis van de kontaktiens is nog jong. De eerste lens werd in 1888 ontwikkeld en algemeen beschouwd als een opzienbarende vondst. Als "visueel hulpmiddel" spelen lenzen sinds die tijd een steeds belangrijker rol, omdat een groeiend aantal brildragers de onge makken van deze toch altijd wat "on handige prothese" graag inruilt voor het gemak van de lenzen. Vrijwel iedere brildrager komt in aan merking voor het dragen van kontakt lenzen. In elk geval zo'n 95 procent, schat de heer J.W. van Rees, die als kontaktlensspecialist o.a. zijn praktijk heeft in de ziekenhuizen Zonnegloren en Maarschalksbos en nauw samen werkt met de oogartsen dr. Dandrieu en dr. Nijman. "Zo'n vijf procent van de mensen kan echt geen lenzen dragen, meestal als gevolg van een oogziekte," aldus de heer Van Rees. Van huis uit opticiën heeft de heer Van Rees zich gespecialiseerd op wat in de oogheelkunde langzamerhand is uitge groeid tot een compleet vakgebied: de kontaktiens. De oogartsen schakelen hem graag in als ze geconfronteerd wor den met "probleemgevallen", zoals mensen met specifieke oog-afwijkingen en een moeilijke oogvorm of andere problemen met het dragen van lenzen. De heer Van Rees beschikt over een zeer uitgebreid instrumentarium en zo doende ook over aanzienlijk meer mo gelijkheden dan de gemiddelde opti cien. "Als het dragen van lenzen mislukt is het ook van belang om te weten waar om," aldus de heer Van Rees. "Dat pro beer ik hier ook na te gaan, en mijn er varing is dat nagenoeg alle mensen ge holpen kunnen worden, al gaat het daarbij soms wel om heel speciale len zen. Er moet dan uiteraard ook heel veel zorg aan worden besteed." Regelmatige controle De neer Van Rees levert lenzen in let terlijk "alle soorten en maten". In ver reweg de meeste gevallen gaat het te genwoordig om zachte lenzen. "Tien jaar geleden waren de meeste oogartsen nog niet zo enthousiast voor zachte len zen. Men vond dat er wel risico's aan kleefden, maar dat is, vooral door de voortschrijdende techniek, inmiddels achterhaald. Afhankelijk van de om standigheden wordt in een aantal geval len de voorkeur gegeven aan zuurstof- doorlatende harde lenzen. Waar het op aankomt is vooral een regelmatige con trole, ook medisch. Zachte lenzen gaan doorgaans zo'n an derhalf jaar mee. Daarbij is een half jaarlijkse controle beslist noodzakelijk. De heer Van Rees: "Het probleem is vaak datje 't niet merkt als het verkeerd gaat." Harde lenzen kunnen uiteraard aan zienlijk langer worden gedragen, hoe wel niet echt een mensenleven lang, omdat de mens nu eenmaal verandert en veroudert, en dus ook zijn ogen. Het hoornvlies wordt in de loop der jaren bij volwassenen dikker en platter, zodat de lens op den duur niet meer adequaat functioneert. De speciale zuurstof- doorlatende harde lenzen hebben een levensduur van 4 a 6 jaar. Voordelen De heer Van Rees beschouwt de nieu we wegwerp-lenzen - officieel: "dispo- sabie" lenzen - als een uiterst welkome Hendrik Smit Vermogensbeheer 1111 7^) lil Burg. Grothestraat 32 41* Soest - Tel. 02155 - 1 13 04 Wilt u uw geld verantwoord beleggen, dan bent u uiteindelijk het beste af met een deskundig, persoonlijk advies Beleggen is een uiterst persoonlijke zaak. De een kiest voor de zekerheid van een simpele spaarrekening, en accepteert daarbij een relatief laag rendement; de ander mikt op snelle winst in de roerige effectenmarkt, met het risico van forse verliezen. Waar ligt de gulden middenweg? Een ding staat vast: Succesvol beleggen in effecten vraagt veel tijd, u moet voortdurend van de ontwikkelingen op de hoogte blijven om alert op de ontwikkelingen te kunnen inspelen, veel deskundigheid, u moet in staat zijn ontwikkelingen grondig te analyseren, en feitelijk ook moderne analyse-hulpmiddelen, zoals een computer en geavanceerde programmatuur. Als het u aan een van deze drie ontbreekt, kunt u zich beter niet zelf met beleggen gaan bezig houden. Maar het feit blijft, dat de effectenmarkt u uitstekende mogelijkheden biedt een optimaal rendement op uw vermogen te realiseren. En dat kan ook, als u noch over de tijd, noch over de deskundigheid, noch over de benodigde moderne analysemogelijkheden beschikt! Hendrik Smit Vermogensbeheer (HSV) neemt graag de zorg over het beheer van uw kapitaal van u over. Op een wel zeer persoonlijke manier? HSV levert u maatwerk. In overleg met u wordt vooraf afgesproken in welke mate u al of niet bereid bent risico's te nemen Kortom, HSV gaat met uw vermogen om zoals u dat zelf zou doen als u daarvoor de tijd, de deskundigheid en de hulpmiddelen zou hebben! Juist door die wel zeer persoonlijke aanpak - wij spreken graag over "vermogensbeheer op maat" - onderscheidt HSV zich van de meeste anderen. HSV kiest voor actief vermogensbeheer, geheel afgestemd op uw wensen en mogelijkheden. Alert zijn op ontwikkelingen in de markt Inspelen op interessante kansen Onnodige risico's mijden. Zonder loze beloften, maar met het accent op de optimale groei van uw vermogen. Als dat u aanspreekt, neemt u dan kontakt met ons op. Ons telefoonnummer is 02155-11304. Desgewenst zijn wij ook 's-avonds bereikbaar, en wel onder nummer 033-622077. Aan het Kerkpad NZ 41 gelegen langhuisboerderij op L-vormige plattegrond met naar rechts uitgebouwde kruk. Bakstenen pand onder met riet gedekt afgewolfd za deldak. Daterend uit XIXB in aanleg XVIII Aan de achterzijde met inrit vanaf de Lange Brinkweg de hooischuur uit 1961 en een veeschuur uit 1960. Grondplan in hoofdlijnen op het kadastraal minuutplan van 1828. A-symmetrische voorgevel met een drietal zesruits schuifvensters en een dito venster in de kruk. Links een klein voormalig opkamervenster waaronder nog een dichtgezet kelder- licht te onderscheiden is. Onder de dakvoet een klein zoldervenster. Situeringswaarde als markant onderdeel van de agrarische bebouwing aan het Kerkpad. Van architectuurhistorische waarde vanwege het bouwtype en vanwege de gaafheid van de hoofdvorm en de detaillering. De situering is nog gaaf. Van be tekenis voor de nederzettingsgeschiedenis als onderdeel van de historisch agrari sche bebouwing. Pasen is over en alles rijst de grond uit zoals dit gedicht ontluikt uit stof en alfabet gerangschikt in blad en vezels. Het is over pasen en alles wijst naar het woord dat vederlicht opstaat in vloek en gebed vastgezet in knop en regels. J.V, PHILIPS VR 6180 SLIM-LINE HQ VIDEO RECORDER MET AFSTANDSBEDIENING tuner stilstaand beeld Go-To zero 4 blokken 31 dagen back-up 3 mnd. PHILIPS CD 380 COMPACT DISC SPELER digitale indicatie 99 nummers shuffle play ofspeelmogelijkheid voor 8 cm CD drievoudige zoeksnelheid LED display Inclusief service-certificaat PHILIPS VKR 6838 HQ-CAMCORDER VHS Motorzoom zoombereik 6x met CCD-op- neemelement automatische scherp- stelling, wit-balans en diafragma Inclusief service-certificaat PHILIPS VR 6585 VIDEO-HIFI STEREO AUDIORECORDER HQ video HiFi stereo audiorecorder 4 videokoppen perfect stilstaand beeld 2 snelheden en draadloze afstandsbediening super slow vertraagde beeldweergave ver snelde beeldweergave PHILIPS D 8892 COMPACT DISC SOUNDMACHINE AM/FM-sfereo radiorecorder Met Compacf Disc speler Programmeren van maximaal 20 num mers FM, lange- en middengolf Vier luidsprekers Chroom- en ferro cassettes Afmetingen h b x d: 152 x 560 x 129 mm Inclusief service-certificaat aanvulling van het lenzenpakket. Ze kunnen gedurende een hele week - dag en nacht - gedragen worden. Daarna worden ze weggegooid. De voordelen zijn duidelijk: "Ze zitten heel prettig en je hoeft ze niet telkens in en uit te ne men," aldus de heer Van Rees. De nieuwe lenzen kunnen niet schoon gemaakt en opnieuw gebruikt worden. Ze zijn gemaakt van een sponsachtig materiaal, dat vocht opneemt en na ver loop van tijd gaat dichtslibben. Ook hier is een zeer regelmatige controle van groot belang: om de twee maanden, aldus de heer Van Rees, zowel tech nisch als medisch. De nieuwe wegwerp-lenzen zijn ver krijgbaar in setjes van 75 gulden, waar mee men een maand vooruit kan. Daar komen dan nog wel de aanpassings- en controlekosten bij. Ter vergelijking: "normale" lenzen kosten gemiddeld zo'n 250 a 300 gulden per paar (exclu sief de benodigde vloeistof). De weg werp-lenzen zijn momenteel naar ver houding dus (voorlopig) nog iets duur der. Dubbelfocus lenzen Behalve de wegwerp-lenzen is er nog meer belangrijk nieuws op kontaktlen- zen-gebied: de Diffrax dubbelfocus lens, waarmee net zo goed in de verte gekeken kan worden als dichtbij. De "scoringskans" van deze lenzen (nor maliter 20 a 30 procent) is opgevoerd tot 40 a 50 procent. Daarnaast bestaat nu ook het dubbelfo cus-systeem, dat uitgaat van een uitge balanceerde sterkte voor elk van beide ogen, zodat er als het ware één oog wordt gebruikt voor het lezen, het an dere voor het vél-zien. Het systeem wordt in de Verenigde Staten, waar het is ontwikkeld, al op grote schaal toege past en de resultaten zijn buitengewoon positief. De scoringskans stijgt hierbij zelfs tot 80 procent! De heer Van Rees verstrekt - al dan niet na doorverwijzing van de oogarts - graag adviezen over de toepassing van de nieuwe wegwerp- en dubbelfocus lenzen. Hij is op woensdagmorgen en donderdagmiddag te bereiken op de polikliniek van Zonnegloren, tel. 92259 (eventueel ook thuis: tel. 03480 - 15765). Sinds kort heeft de Soester diëtiste Ce- lestine Schotanus een buro voor dieet en voedingsadvies met de toepasselij ke naam 'In Balans'. Ze wil daarmee proberen meer mensen te bereiken die vragen hebben over hun voeding. Veel lichamelijke klachten worden ver oorzaakt door verkeerde voedingsge woonten en overwicht, in de eerste plaats de hart- en vaatziekten, verder klachten wat betreft de kniee"n, heup en enkelgewrichten, rugpijn en ook hoofdpijn. Ook mensen met hoge bloeddruk, suikerziekte of een kombi- natie van diverse klachten werden met succes geholpen. De laatste tijd blijkt vooral dat veel mensen een verhoogd cholesterolge halte hebben. Teveel cholesterol ver oorzaakt het dichtslibben van de bloed vaten. Een te hoog cholesterolgehalte kan ontstaan door erfelijke aanleg, maar in de meeste gevallen is een ver keerd voedingspatroon de oorzaak. Bij overgewicht is het cholesterolgehalte meestal ook verhoogd. Sportief afslanken Mevrouw Schotanus werkt sinds enige tijd samen met zwemschool 'Pouw' en sportstudio 'Psysical'. Samen hebben zij de cursus 'Sportief afslanken' opge zet. Als men tenminste twee maal per week onder deskundige leiding traint en een individueel opgesteld dieet volgt, is succes verzekerd. Meer li chaamsbeweging bevordert het afslan ken. Alle diëten en voedingsadviezen zijn af gestemd op het individu. Bij het samen stellen van het nieuwe voedingspatroon wordt rekening gehouden met: ge slacht, leeftijd, beroep, gezinssamen stelling, beschikbaar budget, hobby's, sport, enz. Voor een dieetadvies is het noodzake lijk dat er een verwijsbriefje van de arts wordt overlegd. Dit is verplicht i.v.m. de paramedische status van diëtiste. Het verwijsbriefje wordt door de Soes ter huisartsen gratis verstrekt. Het dieet wordt samen met de cliënt opgesteld en deze ontvangt evenals de verwijzende arts een afschrift. De huisarts wordt met regelmaat op de hoogte gehouden van de vorderingen. 'Stok achter de deur' Bij een voedingsadvies worden algeme ne richtlijnen gegeven voor een gezon de voeding aangepast aan de individue le situatie. Het eerste consult duurt on geveer 1 tot 1,5 uur; daarin wordt het huidige voedingspatroon bekeken en aan de hand daarvan het nieuwe opge steld. De vervolgconsulten vinden na overleg de eerste tijd elke week plaats, daarna om de veertien dagen. Mevrouw Schotanus is voor veel mensen de 'stok achter de deur'. Als het streefgewicht bereikt is, mag men gebruik maken van de drie gratis nacontroles om te laten zien dat men zonder regelmatige controle het streef gewicht kan handhaven. De tarieven die gehanteerd worden, zijn vastgesteld door de Nederlandse vereniging van Diëtisten. Mevrouw Schotanus streeft ernaar de cliënten zo snel mogelijk te helpen, voor informatie over een dieet- 01 voedingsadvies of over de cursus 'Sportief afslanken' kan men kontakt opnemen met Celestine Schotanus, tel. 23727. (Alleen indivi duele begeleiding) Foto: Goos van der Wilt. vreemder was het optreden van Dog troep. Ook hier geen tekst en zelfs geen verhaal. Wel met behulp van grote stel lages, veel muziek, schitterende kos tuums en veel beweging een voorstel ling, die niet snel vergeten zal worden. Bovendien trad Dogtroep aan het eind van de fancy-fair buiten in het donker op. Ondanks de regen een sprookjes achtige voorstelling met vuur en mu ziek. Groots spektakel Naast deze en andere voorstellingen konden de leerlingen ook zelf aan kunst doen. Tijdens workshops konden leer lingen muziek maken, grimeren, panto mime- en toneelspelen, luisteren naar een echte verteller, enz. Dat er de afge lopen week ook nog een vossenjacht, een sterrenslag, sportdemonstraties en een groots slotfeest waren, maakte dit 14e lustrum tot een groots spektakel. Het was een vrolijk gebeuren, waarbij veel werd gelachen. Aparte vermelding verdient het leerlin gentoneel. De Fysici van Dürrenmatt werd op indrukwekkende wijze en in een werkelijk schitterend decor ge speeld. Vanwege het grote enthousias me over deze uitvoering is besloten dit stuk op vrijdag 7 april om 20.00 uur nog eens te spelen. Alle belangstellenden uit Baarn en Soest worden voor deze extra voorstelling uitgenodigd. De op brengst van deze avond gaat naar de zo merkampen voorkinderen met kanker. Kaarten kosten f 5,- en zijn te verkrijgen bij: Boekhandel v.d. Ven, Zuidprome nade 1Soest: Kantoorboekhandel Im merzeel, Van Weedestraat 11, Soest; Boekhandel Den Boer, Laanstraat 69, Baarn. Ook kan men na de Paasvakan tie, vanaf 3 april, reserveren bij de school, tel. 02154-16041. De maand maart heeft op Het Baarnsch Lyceum in het teken van het 14e lustrum gestaan. De organisato ren hadden een tweeledig doel. Onder het motto "Alleen Samen" wilden zij zoveel mogelijk kunst de school bin nenhalen en bovendien was de bedoe ling dat leerlingen en medewerkers sa men geld bijeen brachten om kinderen met kanker op vakantie te laten gaan. Om een groot bedrag bijeen te brengen is een sponsorloop en een loterij gehou den en werd een fancy-fair georgani seerd. Door de geweldige steun van ou ders en het enthousiasme van leerlingen werden deze evenementen een groot succes. De enorme medewerking van heel veel winkels en bedrijven uit Soest en Baarn heeft een belangrijke duw in de goede richting gegeven. Het uitein delijke bedrag dat verzameld is voor de Stichting Kinderoncologische Zomer kampen zal tussen de f 40.000 en f 50.000 liggen. Dat betekent dat door de actie van de leerlingen en medewerkers van Het Baarnsch Lyseuym één vakan tiekamp voor deze kinderen volledig gefinancierd wordt. Een resultaat dat niemand verwacht had. Naast deze actie waren er de afgelopen weken theateruitvoeringen, die veel leerlingen van de ene verbazing in de andere lieten vallen. Wurre Wurre bracht een zeer bijzondere voorstelling, waarin de spelers verpakt waren in kar- tonnen dozen en niets zeiden. Nog

Soester Courant | 1989 | | pagina 9