WEEKEND RECEPT i?ï?Tï7m muutmïi": Vlam-in-de-pan: keuken uitgebrand IpND^ Cantate Domino viert 50-jarig bestaan "SvS UW FAMIUEDINER WOENSDAG 5 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: Kinderbescherming A.r« WEERD Gevulde lamsbout Birkstraat 138 - 3768 HN Telefoon 033 - 61 71 47* - Trainers Koffiedrinken met Reys en Jacobs Loodgieterswerk Bromfietster gewond bij aanrijding IN PLAATS VAN KAARTEN Jubileumconcert op 9 april 10 t/m 16 april: Nationale collecte lamsbout SOESTERBERGSESTRAAT 26 SOEST - TELEF. 02155-12982 Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 In de week van 10 t/m 16 april 1989 organiseert het Nationaal Fonds Kin derbescherming voor de 29e keer de Nationale Collecte Kinderbescher ming. Deze collecte doet een beroep op iedereen die kinderen een warm hart toedraagt. Het gaat hierbij om kinderen die op groeien in één van de ongeveer 150 te huizen van de Nederlandse kinderbe scherming of begeleid worden door een voogdij- of gezinsvoogdij-instelling. Dat zijn er meer dan 30.000! Zij hebben recht op meer dan alleen deskundige opvang en begeleiding. De overheid doet veel voor deze kinde ren, maar toch blijven er noodzakelijke behoeften waarin niet voorzien kan worden. Het gaat vaak om eenvoudige dingen, zoals b.v. een kadootje bij een feestelijke gebeurtenis, muziekles, een zwemabonnement of geld voor de ver vanging van de fiets die gestolen is, reis geld voor een kind, die regelmatig een zieke ouder gaat bezoeken... Zaken, die voor deze opgroeiende kinderen, die vaak toch al veel moeten missen, heel belangrijk zijn. Het Nationaal Fonds Kinderbescher ming zorgt er voor dat uw bijdrage op de juiste plaats terecht komt: daar waar het het hardst nodig is. Zonder onder scheid naar persoon of gezindte. Van de opbrengst komt 60% ten goede aan plaatselijke of regionale organisaties voor kinderbescherming. De overige 40% wordt verdeeld onder alle organi saties voor kinderbescherming in Ne derland op basis van het aantal kinde ren per organisatie. Een bijdrage aan het Nationaal Fonds Kinderbescherming komt altijd op de juiste plaats. Dat is gegarandeerd, Giro: 40 40 40 t.n.v. Nationaal Fonds Kin derbescherming, Deventer. SIERADEN MET DIAMANT Moderne 14 krt. gouden hangers met diamant Zowel los als in verschillende /combinaties (3 maten) verkrijgbaar. HORLOGER - JUWELIER - OPTIEK Bij de gevulde lamsbout met Italiaanse tomaten saus smaken vrijwel alle jonge voorjaarsgroenten, kleine gebakken of gefrituurde aardappelen bij zonder goed. In plaats van de aardappelen kunt u er ook een 'pasta' bij geven. Reken voor 4 tot 6 personen op een ontbeend lamsboutje van ca. 750 gram. Verder heeft u no dig: 75 gram rauwe (Parma) ham. fijngeraspte (Parmezaanse) kaas. I ei, peterselie, bladselderij, gedroogde oregano, knoflook, olijfolie. I ut. rode wijn. gezeefde tomaten (pomodoro passato). Hak of snijd de ham in kruimels. Roer het ei in een kom los. Voeg er ham. 2 eetlepels kaas. 2 eetlepels gehakte peterselie,eetlepel gehakte bladselde rij, '/- theelepel oregano. V theelepel basilicum, mespunt tijm en wat peper bij. Pers er 2 a 3 kno flooktenen boven uit. Meng alles goed en vul de holte in het vlees ermee. Steek de holle met een houten prikker dicht. Maak het vlees aan de bui tenkant droog met keukenpapier en wrijf het in met zout en peper. Verhit in een braadpan 3 eetle pels olijfolie en 50 gram boter. Wacht tot hel schuim van de boter voor een groot deel is uoKK.cn. Schroei de bout er snel aan alle kanten boven een hoog afgestelde warmtebron in dicht. Temper de warmtebron. Voeg nog 25 gram boter toe. Leg het deksel schuin op de pan en laat de bout 35 minuten zachtjes braden. Keer de bout tijdens het braden nog enkele malen en bedruip de bout met de braadboter Neem na de aangegeven tijd het vlees uit de pan. Verpak het in aluminiumfolie en laat het tenminste 15 minuten rusten. Verwijder op 3 eetlepels na het olie- en botermengsel uit de pan. Fruit in de reste rende boter de gesnipperde ui tot ze wat kleur be gint te krijgen. Roer er 1 eetlepel gezeefde bloem door en voeg daarna, onder voortdurend roeren. 2 dl wijn. 2 a 3 gezeefde tomaten. I verkruimeld lau rierblad en theelepel gedroogde tijm toe. Laat alles hierna nog 6 tot 7 minuten zachtjes doorko ken. Zeef de saus en voeg zout, peper en eventueel een mespuntje suiker naar smaak toe. Snijd het vlees in plakken en leg het. zoveel mogelijk in het oorspronkelijke model, op een voorverwarmde schaal. Schenk er een deel van de saus overheen en dien de rest van de saus apart op. Strooi es entueel wat fijngesneden bieslook over het gerecht. Bereidingstijd: 40 minuten. Energie per portie: 1440 kJ (345 kcal). Aanstaande zondag, 9 april, vindt in de H. Familiekerk aan de Willibror- dusstraat in Soest-Zuid het jubileum concert plaats dat "Cantate Domino", het parochiële gemengde koor, uit voert ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Het boeiende en afwisselen de programma garandeert muzieklief hebbers - en vooral zij die van een goed stuk traditionele koorzang hou den - een bijzonder feestelijke evene ment. Het concert begint om half vier. Het gouden koor treedt dan onder leiding van zijn huidige dirigent Pieter de Hoog voor het voetlicht en wordt begeleid door het Hilversums blazers- en strij- kensemble, en natuurlijk het orgel. Na afloop zal er in de pastorie gelegenheid zijn om het koor geluk te wensen met dit opmerkelijke jubileum. Cantate Domino werd opgericht le venslicht in april 1939. Vooral de toen malige herder van de H. Familieparo chie, pastoor Lommerse, is te beschou wen als de grondlegger van het koor. Hij was in elk geval de stimulerende kracht achter het mannen- en jongens koor dat onder deze fraaie Latijnse naam - "Zingt voor de Heer" - de kerk diensten muzikaal ondersteunde. Can tate Domino stond in die eerste jaren onder leiding van Fred Menning, en de vaste organist was Jan Pijpers. De heer N. Kortekaas, een van de twee leden die al vanaf de oprichting lid zijn van Cantate Domino (de ander is de heer P. Hartman), weet dat allemaal nog precies. Ook de huidige secretares se, mevrouw J.M.H. Korte-Tieland is goed op de hoogte van de historie van het koor. Zijzelf is "nog maar" 25 jaar lid, en dat heeft alles te maken met het feit dat Cantate Domino pas in 1963 werd omgezet in een gemengd koor. Het is overigens een feit dat er maar weinig van dergelijke gemengde paro chiële koren zijn, en in dat opzicht is Cantate Domino vrijwel uniek. 'In de lift' Mevrouw Korte en de heer Kortekaas onderstrepen graag het opmerkelijke karakter van het koor, dat in een halve eeuw uiteraard de nodige ups en downs heeft meegemaakt, maar de laatste ja ren duidelijk "in de lift" zit. Cantate Domino was jarenlang het enige koor in de H. Familiekerk, maar "concurreert" tegenwoordig - overigens in de beste zin van het woord - met diverse andere ko ren, die elk op hun tijd medewerking verlenen aan de kerkdiensten in katho liek Soest-Zuid. Zo is er inmiddels ook een Nederlands koor, een jongeren koor en een jeugdkoor, waarnaast van tijd tot tijd ook nog een groepje "canto- res" optreedt. Cantate Domino heeft echter zogezegd de "oudste rechten". Het koor heeft de stormen des tijds uitstekend doorstaan en is door de jaren heen trouw gebleven aan zijn karakter, zijn opvatting over wat wel en niet mooi en gepast is in de kerkdiensten, en aan zijn Latijnse re pertoire, al heeft dat uiteraard in 50 jaar tijds een aanzienlijke uitbreiding on dergaan. Tradities De leden van Cantate Domino voelen zich daar prima bij. De nieuwe vormen van kerkmuziek en koorzang spreken hen in het algemeen wat minder aan; zij houden meer van de traditionele mu ziek, de Latijnse teksten, het Grego riaans, de vierstemmige motetten. En ze schamen zich daar helemaal niet voor. Integendeel: allerwegen neemt de belangstelling en de waardering voor deze goede katholieke tradities weer toe. "Onlangs zongen we een mis van Eber- lin, en daar kwamen meer dan 400 mensen naar luisteren," klinkt het niet zonder trots. Het koor gaat "het grote werk" van componisten als Mozart, Pe- rosi, Cassilioni, Caldara, Casali en an dere beroemdheden dan ook geenszins uit de weg. "Noem het maar een stukje nostalgie," aldus de heer Kortekaas en mevrouw Korte, "maar wij genieten er van." Cantate Domino kijkt terug op een be wogen historie van 50 jaar, waarin het in de H. Familiekerk altijd een vooraan staande rol heeft gespeeld. Bekende na men zijn aan het koor verbonden ge weest, zoals na Fred Menning de diri genten Chris van Schaik, Johan van de Camp, Gert Muts en sinds enkele jaren Pieter de Hoog. Zonder iets af te doen aan de kwalitei ten van de andere dirigenten denken de leden van Cantate Domino toch vooral met grote waardering terug aan de jaren dat Gert Muts het koor leidde. "Van hem hebben we ontzettend veel ge leerd. Hij is op en top een musicus en onder zijn leiding hebben we beslist on ze beste jaren gehad. Hij was het ook die ons ertoe bracht dat we concerten gin gen uitvoeren. Dat was een uitdagingen zo kwamen we stapje voor stapje een heel stuk verder." Concerteren was in vroeger jaren voor een kerkkoor als Cantate Domino niet gebruikelijk. "Bovendien: we zongen toch al erg veel," aldus de heer Korte kaas. "Vooral tijdens de hoge feestda gen. Dat begon al 's morgens vroeg, en dan bij de hoogmis weer, en vervolgens bij het lof en de vespers. Dan zat soms de hele dag vol en wasje blij als je tus sendoor wat kon eten. En dan moest je de tweede Paas- of Kerstdag ook nog weer opdraven..." Hij deed dat overi gens altijd met liefde, onderstreept het jubilerende koorlid. Dames Dat pas op ongeveer de helft van de hal ve eeuw die Cantate Domini achter de rug heeft dames tot het koor toetraden had voor een belangrijk deel te maken met de ontwikkelingen binnen de ka tholieke kerk, maar er was ook een wat praktischer aanleiding: de jongens - toch een belangrijk "bestanddeel" van het koor vormend - lieten het steeds meer afweten. In de beginjaren telde Cantate Domino maar liefst 30 heren en 35 jongens. Cantate Domino in zijn huidige samen stelling, tijdens de generale repetitie voor het komende concert. "De invloed van de televisie," noemt de heer Kortekaas als hoofdoorzaak voor de destijds afnemende belangstelling van de jongens. Hij vertelt: "Toen Van Schaik zo tegen de jaren zestig pastoor Lommerse voorstelde om dan maar da mes in het koor op te nemen reageerde deze zeer afwijzend. 'Dames? Over mijn lijk!', moet hij gezegd hebben. Maar van Schaik was een wijs mens; hij liet het gewoon rusten tot er geen ont komen meer aan was. Bij een rouw dienst zat hij zonder jongens, en vanaf dat moment zei de pastoor: Je zoekt 't maar uit." De dames zijn sinds die tijd niet meer weg te denken uit Cantate Domino. Zij vormen bovendien grotendeels het "rouw- en trouwkoor", waarvoor zij in het algemeen meer beschikbaar zijn dan de heren. Zoals ieder koor in deze tijd zou Cantate Domino juist wat meer bassen en tenoren heel goed kunnen ge bruiken en zijn de sopranen en de alten in de meerderheid. Ter ere Gods Behalve in de kerkdiensten - om de veertien dagen afwisselend op zater dagavond of zondagmorgen tijdens de hoogmis - treedt het koor ook regelma tig naar buiten. Traditioneel verzorgt het bijvoorbeeld een concert op Twee de Kerstdag in Zonnegloren en van tijd tot tijd werkt het mee in kerkdiensten in de wijde regio. In het Nederlands wordt vrijwel niet gezongen. "Dat kunnen we wel, maar er is zo weinig goede kerkmu ziek op Nederlandse tekst geschreven. En de melodie moet wel kloppen met de tekst, vinden we." De heer Korte kaas verduidelijkt: "Je kunt zingen ter ere Gods, en dat doen we graag. Ik houd van deze kerkmuziek, en voor iets anders krijgen ze me zo gauw niet." Voor beide koorleden staat overigens vast dat het in Cantate Domino niet al léén om de muziek gaat, maar ook om een stukje gezelligheid en saamhorig heid. "We hebben onderling eenuitste- kende band. Dat blijkt ook wel uit het klaverjas- en sjoel-toernooi dat we jaar lijks in de winter organiseren, overigens ook voor niet-leden," aldus mevrouw Korte, die bovendien wijst op het uit stapje naar Luxemburg dat het koor (inclusief de "wederhelften") binnen kort - "na tien jaar sparen met o.a. het ophalen van oude kranten" - gaat ma ken. Maar eerst staat het jubileumconcert van aanstaande zondag op de agenda, waarin Cantate Domino ongetwijfeld zijn beste beentje zal voorzetten. Het programma bevat o.a. werken van Mo zart, Handel, Schubert en Andriessen en staat borg voor een uur luistergenot van hoog niveau. De toegang tot de H. Familiekerk is gratis; alleen voor de programma's wordt een vergoeding van f 1,50 gevraagd. Over het concert en over het gouden koor verstrekt me vrouw Korte graag alle informatie aan belangstellenden. Men kan haar berei ken via tel. 13960. Ik zou nooit van z 'n lang zal ze leven een trainer van een voetbalteam willen zijn. Niet van een amateurvereniging en he lemaal niet van een prof-club. Ik ben me daar gek. Je bent je (maatschappelijke) leven niet zeker. Dat hangt van drie din gen af; van het presteren van elf jongens op het veld die, ondanks jouw goede raadgevingen, na het eerste fluitsignaal tóch alles doen wat jij ze net verboden hebt; van het bestuur, dat als een Pon tim Pilatus zijn handen in onschuld wast; van het publiek, dat als het goed gaat de voetballers bejubelt en bij tegen wind om het hoofd van de oefenmeester schreeuwt. Het seizoen nadert zijn einde, de dans om promotie en degradatie is begonnen. In het laatste geval staat het vizier al op scherp richting zondebokken. Dat zijn altijd de trainers. Ik verbaas me daar hogelijk over. Als de nood hoog is, gel den reputaties niet meer, wordt inzet ge negeerd, blijken eerdere bejubelde theo rieën waardeloos en moet er bloed vloeien. Rinus Michels, de absolute kei zer van 'tE.K., de sfinx van Zeist, de ge neraal van de grasmat, het idool van Gullit, van Basten, van Breukelen, Rij kaard en nog tien van die kanjers, blijkt binnen het half jaar een machteloze ou- knntoor efficiency Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Op zondag 9 april worden de tentoon stellingen met werken van Rita Reys en Piet van Wijngaerdt, de verzameling van Pim Jacobs, op een wel heel bijzon dere wijze afgesloten. Een extra 'Koffiedrinken met de bos wachter', dit maal echter zonder bos wachter maar met Rita Reys en Pim Ja cobs. Aanvang 10.30 uur. Sinds de jaren zestig verzamelt Pim Ja cobs schilderijen van de Amsterdamse expressionist Piet van Wijngaerdt, daartoe aangespoord door vismaat en buurman Haye Bouwman. Jacobs heeft de schilder, die in 1964 overleed, een aantal malen bezocht. Waarom hij juist werk van deze schilder ging verzamelen zal duidelijk worden tijdens het 'Koffiedrinken in Kasteel Groeneveld'. Rita Reys schildert in haar vrije tijd landschappen en bloemstukken. Zelf zegt zij daarover: "Het is een fantastisch gevoel om je liefde voor de natuur vast te kunnen leggen". En op de vraag "moet dat nu zo nodig door mij gebeuren" geeft zij zondag morgen antwoord. En, de vleugel is ge stemd... Kosten: f 3,50, inclusief een kopje kof fie. Reserveren aanbevolen: tel. 02154- 20446. De brandweer werd gisteren gealarmeerd wegens een uit slaande brand in een woning aan de Neer weg, vlak bij de Oude Kerk. Daar bleek de keuken in lichterlaaie te staan. Oorzaak: een frituurpan die op hel gas was blijven staan terwijl er nie mand thuis was. Na enige tijd sloeg - het kon niet uitblijven - de vlam in de pan. De keuken brandde geheel uit en er ontstond bovendien forse rookschade. De brandweer, die met drie wa gens tér plaatse verscheen, wist de vlammen snel te blussen. Binnen tien minuten klonk het sein "brand meester". Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Een 20-jarige bromfietster uit Baarn raakte zaterdag licht gewond, toen ze op de hoek van de Vrijheidsweg en de Industrieweg werd aangereden door een auto, bestuurd door een 29-jarige Soester, die ze geen voorrang had ver leend. De ambulance was snel ter plaat se, maar omdat ze alleen een bezeerde knie had bracht de automobilist haar thuis. door Arie Wandelaar Omdat Marie ook kranten leest was het haar enige jaren geleden opgeval len dat minister Brakx, die van Land bouw en Visserij, beperkende vis vangst maatregelen in het vooruitzicht had gesteld. Volgens Arie is dat de aanleiding voor Marie geweest om zo maar, ineens, voor te stellen een vij vertje in de tuin te laten aanleggen waarmee het aanzicht zou worden verfraaid en de toekomstige consump tie van vis veilig gesteld. Daartoe wer den geruime tijd geleden een aantal öudvissen, ieder een pinklengte »t, te water gelaten. Arie had ze ^ris, Kras en Kruimeltje gedoopt, ranje-jongens die zich in de loop der "izoenen tot kanjers van formaat adden ontwikkeld, e zijn er helaas niet meer. Voor eens i altijd uit beeld verdwenen. Dat zit zo, esmet met het virus van de voor- aarsschoonmaakwoede had Marie de fgelopen week bedacht dat het plasje ater in de tuin diende te worden ver- erst. Een bezigheid waaraan bagger- erkzaamheden vooraf moesten gaan, teneinde een optimaal resultaat te bereiken. De inschrijving voor deze werkzaam heden stond voor iedereen open en werd zaterdag jl. gegund aan de laag ste inschrijver, ene Fons, een 16-jarige scholier met sukses studerend voor al les en nog wat, evenwel zonder flora en fauna in het afstudeerpakket. De jongeman had zich kennelijk op de arbeidsduur van het natte karwei ver keken, want na het ophalen der netten en de daarop aansluitende evacuatie van z'n vangst in een plastic emmer slaagde hij er slechts ten dele in het leegpompen en uitbaggeren van het vijvertje te voltooien. "Ik moet voetballen", liet hij weten, "maar a.s. zaterdag ziet U mij weer verschijnen", voegde hij er als gerust stellende mededeling aan toe. Marie zat met deze onverwachte werkonderbreking niet echt in haar maag. Volgens haar zouden Kris, Kras en Kruimeltje zich ook in een krappe behuizing als vissen in het water voe len, Arie nog commentaar leveren op deze weinig visvriendelijke houding, helaas tevergeefs. "Daar hebben mannen als jij, die nog geen sardientje van een zu re haring kunnen onderscheiden geen verstand van", luidde het harde oor deel. Wat van dit laatste waar moge zijn laat Arie, zoals zoveel, maar in het mid den. Zeker is dat zijn nieuwe buren, luisterend naar de roepnamen Pobel en Pia evenmin geïnteresseerd zijn in dit onderscheid. P. en P. zijn dappere grootschreeuwers op vier voeten, die hun bazin Ine zeer alert, en op gepaste wijze in bescherming nemen tegen de boze wereld. Daarmee is de menagerie van buurvrouw Ine nog niet volledig opgesomd. De trots van het circus naast ons is ene Pilou, een allerminst honkvaste angora-kat die sinds haar komst in Soest heel waf mussen naar de andere wereld heeft geholpen. Een gluiperd van het zuiverste ras, zich na zonsondergang stortend in het rossige kattenleven. De nacht van zaterdag op zondag jl. vormde daarop helaas een uitzonde ring. Voor het slapen gaan informeer de Arie nog naar het welzijn van Kris, Kras en Kruimeltje, maar werd met de mededeling dat voor alles was gezorgd in slaap gesmoesd. Hef is maar wat een mens daaronder verstaat. Had Marie op de toegangsweg naar de plastic emmer met vis een aanduiding met daarop "verboden toegang voor onbevoegden" geplaatst, wellicht dat de zondagmorgen er bij hét openen van de ogen anders had uitgezien. Zondagmorgen, te 7.45 uur, ontwaar de Arie het definitieve einde van Kris, Kras en Kruimeltje. De angora-slet, die kennelijk een snipperavond had genomen, had zich aan Arie's oranje jongens vergrepen. De gluiperd moet zich van het hengsel van de emmer hebben meester gemaakt, vervolgens het geval hebben omgekieperd en ten slotte hebben toegeslagen. Arie spoedde zich met liet rampzalige nieuws naar de slaapkamer waar Marie giechelend commentaar lever de. "Zielig hè", klonk liet nogal on oprecht. Meer kon er niet vanaf. Om het gebeuren van zich af te schrij ven dit keer dit ongewone "Rondje Soest". In plaats van kaarten. ARIE WANDELAAR Restaurant en Motel Het Witte Huis Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Soest Telex 79479 nl de man, geen knaller maar een knoeier, een looser. A Is je de Duitse sportpers he den tendage moet geloven. Nou had Rots Rinus natuurlijk nooit die baan bij Leverkusen moeten aanne men. In hun hart namen die Duitsers hem de uitschakeling van hun nationale team nog steeds kwalijk en het wachten was gewoon op tegenslag voor Michels om hem dan eendrachtig aan de schand paal te nagelen. Dat staat nu dan te ge beuren en hoewel het bestuur van Le verkusen blijft roepen achter 'm te staan, gaan die vandaag of morgen toch wel overstag. Want zo gaatnou eenmaal in de voet ballerij. De trainer heeft het gedaan. Niet het bestuur, dat diezelfde trainer (voor soms veel geld) heeft binnenge haald, niet de vermogens verdienende) falende voetballers en niet het publiek dat meteen resultaten wil zien en geen boodschap heeft aan tijdvergende op bouw van een elftal Soms gebeuren er ook komische zaken. Heerenveen heeft onlangs zijn trainer Ted Immers de wacht aangezegd, om dat hij één van de gestelde eisen, recht streekse promotie naar de ere-divisie óf het behalen van een periodetitel, niet scheen te kunnen halen. Laat nou door een misstap van FC Den Haag de Friese club wél een periode binnen slepen! Quo vadis, bestuur van Heerenveen? Gaat dat ontslag nog door? Is Ted Im mers nou ineens een veel betere trainer of zijn voetballers misschien eindelijk wakker geworden? En als dat ontslag tóch doorgaat en Heeren veen wint ook nog de na-competitie... Rinus Israël was een gevierd man bij FC Den Bosch. Hij verrichtte daar wonde ren en daarom vond het bestuur van het sukkelende Feyenoord (of was het het sukkelende bestuur van Feyenoord) het een goed idee om Ijzeren Rinus naar Rotterdam te halen. Dat gesukkel hield met de komst van Rinus niet op. Hij is allang weer weg uit de Kuip, maar ge sukkeld wordt er nog steeds. Aan wie ligt dat nou, want er staat toch voor een paar aardige florijnen en dukaten in 't veld. Zou 't nou niet gewoon aan die voetballers zelf liggen? Soms lees je wel eens in sportverslagen dat een elftal slecht presteerde "omdat de spelers met hun gedachten al bij de belangrijke wedstrijd van volgende week waren Voor mij is dat klinkklare bull-shit. Als ik vanavond moet optre den in Abcoude voor vierhonderd man en ik weet dat ik volgende week op een openluchtfestijn sta voor zo 'n paar dui zend bezoekers, dan denk ik vanavond op de bühne in Abcoude alleen maar aan dat optreden in A bcoude. Daar con - centreer ik me op. Zo is dat met voetbal lers ook, dat weet ik zeker. Ik weet niet waarom journalisten dat altijd zo graag anders willen zien. Sommige voetbal lers kunnen niet eens een week vooruit denken. Raar is dat nou, dat alleen bij voetbal de trainers héél snel de pineut zijn. Als de Panasonic-ptoeg een paar keer slecht presteert - en reken er op dat het in de wielrennerij ook om een hoop geld en toeschouwers gaat - dan haalt niemand van Panasonic 't in z 'n hoofd om meteen Peter Post op straat te schoppen. In de auto-racerij is dat net zo. In schril kontrast met de voetballers staat het gedrag met onze volley-bal grootheden. Arie Selinger verlaat per 1 juli voor minstens drie jaar Nederland om in Japan zo 'n slordige drie miljoen pietermannen te verdienengelijk heeft ieen de gehele volleybalwereld is in zak en as. Bondsleden en spelers hoor den het vertrek van de coach met be traande ogen aan en het scheelde niet veel of men was overgegaan tot een na tionale handtekeningen-aktie voor het oprichten van een standbeeld. Selinger zelf gaf het enige juiste commentaar. "Ik doe het voor het geld, natuurlijk. Ik neem node afscheid van deze jongens, maar ik weet zeker dat zij genoeg kwali teit bezitten om ook onder een andere coach het gestelde doel in Barcelona (een plak op de Olympische Spelen in 1992) te halen. Kijk maar naar de Ame rikanen. Die hebben inmiddels drie trainers op rij gehad en spelen de sterren van de hemel". Dat is het precies, een trainer voegt toe, maar de spelers (of wielrenners, auto coureurs of wie dan ook) moeten 't zelf doen. Als Willem Kieft bij het laatste E. K. de bal niet in het Ierse doel had ge kopt, acht minuten voor tijd, waren er nooit die wedstrijden tegen Duitsland en Rusland geweest. Dan was Oranje geen kampioen geworden, was Van Basten niet uitgeroepen tot de beste speler en Michels niet verheven tot top-coach. Die kopbal van Kieft heeft niets toege voegd aan het reeds aanwezige talent van bovengenoemde personen. Als die kopbal er niet was geweest, had Michels een véél mindere trainer geleken. Alsof 'ie op zifn leeftijd ineens van de een op de andere dag het vak pas écht onder de knie kreeg. Nonsens dus. Een trainer probeert wat te maken van wat hem in de schoot is ge worpen. De spelers moeten het doen. Als die falen en een trainer moet dan toch zonodig de laan uit, stuur er dan ge lijk het desbetreffende bestuur achter aan. Die boys hebben 'm per slot van re kening aangenomen. Peter Koelewijn

Soester Courant | 1989 | | pagina 11