si we 1298.- lang zullen we leven? .1 I. Jitstekende muzikale avond bij Animato Inspraak doet vrouwen huiveren NCRV-Familieshow muzikaal spektakel Blikschade? DIK BOS B V PAGINAU WOENsdag 5 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 15 OSCH )0ÖÖ Ruimtelijke Ordening, Wonen, Sociale Veiligheid Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan! Het Schönberg-dilemma Ruiten ingegooid Aanrijdingen door 'doorrijders' Bedrijfsopvolging en overname LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Evan de ven Humanistisch V ormingsonderwijs AUTOSCHADE Welfare-verkoop Rode Kruis LIBRIS TOP 10 van de ven René Froger en Viktor Lazlo in C-drie 'Abraham' voor NMB-directeur Scholings/Banenmarkt Arbeidsbureau f) nederlandse hartstichting 25 jaar"" nationale hartweek 3 t/m 9 april bank 70 70 70 600 SER ramma's ird couverts he dosering idel NE •aciteit ramma's per minuut «AVER 'laadbare have hniek -rhoofden 'aterdagavond gaf de accordeon- ver- niging Animato haar jaarlijks concert Joor een volle zaal in de Vijverhof. Het B-orkest, dat overigens zeer goed voor Ac dag kwam, had dit jaar assistentie Aan Stefan Schoonderbeek die tijdens le "Childrens train" als machinist op trad en de kaartjes knipte in het publiek. Enige hilariteit ontstond toen het A-or- lest met zijn programma wilde begin nen en dirigente Petra van Drieëhuizen zelf het doek open moest draaien. Zij openden met een prachtige ouverture gevolgd door "Drei Bagatellen" die heel wat vingervlugheid vereisten. Na de pauze werd het programma inge leid door vier dansers van Quick Mo tion daarna vervolgde het A-orkest zijn programma en samen met Quick Motion besloot het het muzikale ge deelte op zeer swingende wijze met "Rock Around The Clock". Foto: Goos van der Wilt. De gehele avond werd gepresenteerd door Renë van Duyn die op zeer onder houdende wijze wat vertelde over de muziek en de componisten. Hij leidde ook de bingo en veel mensen gingen met leuke prijzen naar huis. De AROS heeft van deze avond opnamen ge maakt en zal deze op een later tijdstip uitzenden. Dat men bij de gemeente voor in- ik niet altijd op een warm onthaal kan rekenen bleek maandagavond in We kantine van Gemeentewerken. De fruim 35 aanwezigen konden daar in 'een ijzige kou hun mening kwijt over jde emancipatie-notitie "Ruimtelijke ■Ordening, Wonen en Sociale Veilig heid". iDesondanks bleken de ideeën niet af- Ikomstig uit de ijskast en was de discus- Isie snel op temperatuur gebracht. Ver tegenwoordigers van vrouwenorgani saties, woningbouwverenigingen, de ■werkgroep Sociale Veiligheid, de ■Vrouwen-adviescommissie, gemeente- Iraadsleden en individueel geïnteres seerden bleken allen de notitie grondig te hebben bestudeerd. I Onder leiding van mevrouw Van Enge- llen, lid van de stuurgroep Emancipatie en voorzitter van de werkgroep die de I notitie heeft opgesteld, gingen de posi- I tieve en negatieve opmerkingen gelijk I op. Zo werd naar voren gebracht dat de I beschikbare tijd voor deze notitie veel I te kort was, maar dat desondanks.door I vrijwilligers uitstekend werk ^asfver- 1 richt. De toon van de notitie werd hier en daar wat moraliserend gevonden. Opmer kingen in de trant van dat het probleem van de boodschappen na werktijd dient te worden opgelost met een minder vastliggende taakverdeling tussen part ners, werden als wat bevoogdend erva ren. "Dat maken mensen zelf maar uit," werd opgemerkt. Liever zag men ge woon een avondwinkel of voedselauto- maten verschijnen. Bij de aanbeveling voor aangepaste schooltijden werd gevraagd of hier niet i te veel met het belang van de moeders en te weinig met dat van de kinderen werd rekening gehouden. Een heftige reactie volgde: internationale onder zoeken duiden op positieve effecten van een continu-rooster voor de kinde ren. Bovendien vermindert het ver- keersveiligheidsrisico. Tenslotte zullen, in het licht van de 1992-maatregelen, meer vrouwen aan het arbeidsproces deelnemen. De maatschappij, dus ook de scholen, zal zich daaraan moeten aanpassen. Pauze-plekjes Vanuit de groep oudere vrouwen wer den meer parkjes, maar vooral meer bankjes bepleit. Ook in de winkelgebie den zouden overal pauze-plekjes moe ten worden gemaakt, opdat ouderen steeds kunnen uitrusten. Over het ont breken van de nodige variatie in de wo ningbouw werd vanuit een woning bouwvereniging opgemerkt dat "woon- iedealen snel verouderen". Wat giste ren nog goed was, moet morgen weer anders. Het ontbreken van bedrijvigheid in de woonwijken ontlokte veel discussie. Weliswaar was men het er gauw over eens dat onze huidige woonwijken saai en levenloos zijn, maar in welk^ vorm daarin verbetering zou kunnen worden gebracht bleef een open vraag. De sug gestie van de werkgroep, om bijvoor beeld een fietsenmakerij in de wijk te integreren, deed enkelen verbleken. "Bromfietsen geven wel een heel la waaiige vorm van bedrijvigheid," zo werd opgemerkt. Van een wasserette (ook een voorbeeld van de werkgroep) werd niet alleen lawaai, maar ook stank verwacht. "Dat leidt dan wel tot sociale kontakten, maar niet van die gezellige," werd er gefluisterd. De volgende vraag was of het bevorde ren van deelname van vrouwen in be sturen van woningbouwverenigingen wel een taak van de gemeente was. "Ja wel," werd gezegd, "de gemeente kan cursussen financieren die vrouwen Batterijtjes moeten het de laatste tijd flink ontgelden. Ze zijn schadelijk voor het milieu en de gemeente Soest doet haar best om ze apart in te zamelen, zodat ze niet op de vuilnisbelt terecht komen. Iedereen werkt mee, scholen worden ingeschakeld bij inzamelingsacties en dan lees je opnens dat ze gestort worden in de DDR. Verontwaardiging, mismoedig het hoofd laten hangen, denken waar zijn we nou toch mee bezig", of zeggen "maar dat is toch allang bekend, het moet er gens heen", zo waren ongeveer de reakties bij milieubeheer. Maar nu de feiten. Batterijen bevatten veel schadelijke zware metalen, zoals zilver, kwik, cadmium en lood. Hergebruik hangt af van de waarde van het te rug te winnen metaal en hoeveel ervan in een batterij aanwezig is. Metalen die om deze reden (nog) niet terug te winnen zijn worden opgeslagen in zoutmijnen, m.n. in Duitsland en Frankrijk. Hetzelfde gebeurt met bijvoorbe eld het residu van zware metalen bevattende vloeistoffen die gereinigd worden. Zware metalen kunnen niet verdwijnen hooguit kunnen ze geïmmobiliseerd worden en daarmee relatief onschadelijk voor mens en milieu. Dit om te illus treren dat het afvalprobleem niet verdwijnt door verantwoorde, gescheiden inzameling. De afvalstromen kunnen zo echter wel beter gecontroleerd worden en maakt bezinning over hergebruik mogelijk. Dit voor wat betreft de verwerking. Aan de andere kant kun je je bij dit soort producten ook bij de aankoop al het nodige afvragen. Met batterijen is het net als met vele andere milieu-onvriendelijke produkten altijd eerst de vraag of ze echt wel nodig zijn en of er geen milieuvriendelijke alternatieven voorhanden zijn. Tips Voor de bewuste koper de volgende tips: batterijen zijn duur, maar niet duurzaam; het beste alternatief zijn mechanische stroombronnen, zoals een dynamo of elektriciteit; kan men echt niet zonder batterijen, let dan op de samen werking; kwikbat terijtjes spreken voor zich, de alkaline batterijen die langer meegaan bevatten echter ook veel kwik. Alternatieven voor apparaten die niet veel stroom gebr uiken zijn de zgn. zinkbruinsteen en zinkluchtbatterijen. Voor andere appar aten zijn oplaadbare batterijen nog het beste doordat ze veel langer meegaan. Wanneer ze niet meer op te laden zijn, horen ze echter ook thuis bij het chemi sch afval. Bovenstaande overwegingen zouden vaker gemaakt moeten worden, en niet alleen voor batterijen. Nu vragen we ons af wat er met de braaf ingezamelde batterijen gebeurt, maar eigenlijk hadden we al bij aankoop moeten beseffen dat we voor een potentie el milieuvervuilertje betaald hadden, dat misschien wel ergens in de DDR mensen slapeloze nachten zou gaan bezorgen. De overheid moet zorg dragen voor afvoer en doet pogingen de fabrikanten te verbieden minder belastende produkten te fabriceren. Indien een produkt ec hter steeds slechter verkoopt, omdat u wéét wat erin zit, zal de producent uit eigen beweging beslissen de produktie te staken. Wees dus kritisch als u koopt, lees wat erin staat en bel bij twijfel de milieutele foon 020-269161 of uw gemeentelijke afdeling milieubeheer. daarop voorbereiden." "Dat heeft tot nu toe nog niet erg geholpen," klonk het. "Misschien omdat er nog geen cur sussen worden gegeven die mannen le ren om met vrouwen in een bestuur om te gaan..." was het commentaar. Scheerbeurt Het ontbreken van veiligheidsgevoe lens op straat bleek een unaniem ge voeld vrouwenprobleem. Behalve een verbetering van de straatverlichting en een scheerbeurt voor het gemeentelijk groen, werden ook zelfverdedigings cursussen voor vrouwen en meisjes als oplosing aangedragen. Het gevaar is al leen dat dit soort cursussen meisjes le ren om mannen vooral te zien als we zens waartegen zij zich moeten verwe ren. Een cursus "omgaan met meisjes" voor jongens bleek dan ook een logi sche aanvulling. Af en toe werd de vraag gesteld wie pre cies alle aanbevelingen moeten gaan uitvoeren, zoals bijvoorbeeld het op stellen van een toetslijst voor de sociale veiligheid. Dit soort vragen werden "meegenomen" Om kwart voor tien precies bleek me vrouw Van Engelen de inspraak te kun nen afronden met de opmerking dat "alle opmerkingen borg staan voor een nóg betere notitie", waarop het gezel schap gehaast de warmte van de eigen woning kon opzoeken. Een onbekende dader heeft vorige week een ruit vernield van het kantoor van de woningbouwvereniging Sint Jo zef aan de Molenstraat. Hij gooide de ruit met een terrastegel aan diggelen. Ook bij Spullenhulp, het kringloopcen trum aan de Dalweg, werd een tegel door een van de ruiten gegooid. Van de Insingerschool aan de Insinger- straat werden in het weekeinde twee glas-in-lood-ramen vernield. Ze wer den 's nachts ingegooid, naar de politie vermoedt door bezoekers die bij een in de buurt gevestigde voetbalclub een feestje hadden bijgewoond. Op de Soesterbergsestraat reed een on bekend gebleven automobilist vorige week tegen de auto van een inwoner van Soest aan. De Soester had zijn auto geparkeerd achter een Alfa Romeo. Toen hij terugkwam was de Alfa weg, maar de bumper van zijn eigen wagen had flinke schade opgelopen. Hetzelfde overkwam een bewoner van Soesterberg, die zijn auto aan de Prof. Lorentzlaan had neergezet. Toen hij te rugkwam trof hij een flinke deuk aan in een van de portieren. Ook hier lag de dader op het kerkhof. Op dinsdag 11 april zal in het Euroase hotel/congrescentrum Amersfoort aan de Stichtse Rotonde 11 in Amersfoort een symposium worden gehouden over bedrijfsopvolging en bedrijfsovername. Deze themadag is bedoeld voor midd elgrote bedrijven (met tussen de 5 en 100 tot 200 werknemers) uit de regio Eemland. De bedrijven zijn voor deel name aan het symposium uitgenodigd door de K.v.K. De kamer organiseert deze dag in samenwerking met de Amrobank en de Moret organisatie. Het symposium is erop gericht om de vertegenwoordigers van de deelnemen de bedrijven in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk informatie te verschaff en. De vrij complexe problematiek van de bedrijfsopvolging wordt die dag dui delijk en constructief in beeld gebracht. Naast een filmimpressie, die een duide lijk beeld geeft van de probleemstelling, zal door een aantal vakspecialisten worden ingegaan op onderwerpen als de aandeelhouderspositie van de direc teur/ eigenaar, erfpacht, financiering van de overname en de rol van de fiscus. Ook staan vier workshops op het progr amma. Voor nadere informatie en aanmelding kan men zich wenden tot de Kamer van Koophandel, tel. 033-612964. 1.( 1) P.C. Kuiper Ver heen 30,— 2. 3) Ted Troost Het lichaam liegt nooit 24,90 3. 8) Judith Viorst Noodzakelijk verlies34,50 4. 4) Simon Schama Patriottenen en bevrijders49,50 5. 2) Het aanzien van 1988 22,50 6. 7) Cees Sint Van thuisbridger tot clubbridger39,50 7. 9) Stephen Hawking Het heelal29,90 8. 5) Elseviers Belasting Almanak22,50 9. 6) Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 10. E. de Lestrieux Een jarigen zo gezaaid32,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel 12419 Libris. De Complete Boekhandel. De gemeenschap Soest/'Baarn van het Humanistisch Verbond organiseert een openbare buitengewone ledenvergade ring met als onderwerp: "Zin en bete kenis van het Humanistisch Vormings Onderwijs". Op donderdag 13 april, om 20.00 uur, in restaurant Van den Brink, Soesterbergsestraat 122. Voor lichting over het werk van het HVO en een inleiding vooreen dscussie zal wor den gegeven door medewerkers van de werkgroep het Gooi"van de stichting HVO, die is belast met het HVO-on- derwijs in de gemeente Soest, te weten mw. A. Smienk en J. Zonneveld. Aanleiding tot deze avond is de sterke groei van het HVO-onderwijs in het land, maar ook de in deze gemeente ge bleken belangstelling. Het Humanis tisch Vormings Onderwijs stelt zich ten doel een bijdrage te leveren aan de ont wikkeling van een besef van normen en waarden bij het zich buiten-kerkelijk noemende volksdeel. Ga dan bij DIK BOS te rade! Van de prijs hoeft u niet te "verblikken"! Voordelige huurauto ogen-blik-kelijk beschik baar! Saturnusweg 10 |C indus.ter. Noordschil Tel. 02154 - 14910 BAARN Op dinsdag 18 april van 14.00 tot 16.00 uur, organiseert de Welfare-afdeling van het Rode Kruis in de Vijverhof weer een Welfare-verkoop, waar de door de deelneemsters gemaakte wandkleden, borduurwerken, kleding, knuffelbeesten enz. tegen aantrekkelij ke prijzen verkocht zullen worden. Ook zal er een verloting plaatsvinden. Zoals gebruikelijk wordt de opbrengst van deze verkoop besteed om weer nieuwe materialen aan te schaffen ten einde de contact-ochtenden of-midda gen ook in de toekomst te kunnen voortzetten. VAN DEZE WEEK FICTION 1 3) Umberto Eco De slinger van Foucault49,50 2. 1) Hugo Claus Het verdriet van België 29,50 3. 2) Isabel Allende Eva Luna29,90 4. 4) J. Bernlef Vallende ster18,50 5. 5) Dr. Kees van Kooten Zeven sloten22,50 6. 9) Adriaan van Dis Zilver 24,50 7. (10) Harry Mulisch Het beeld en de klok24,50 8. Stephen Spender De Tempel34,50 9. 6) Wim de Bie Schoftentuig 19,90 10. 7) S. Carmiggelt Mag 't een ietsje meer zijn 25,— j h i Winkelcentrum "HanjB-Zuid" - Tel 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Zo 'n tweehonderd mensen - een uitverkochte zaal - hebben vorige week in C-drie genoten van de opnamen van de NCR V- Familieshow, het bekende radio-programma waarin een aan tal zeer bekende artiesten optrad. Vooral René Froger en Vik tor Lazlo stalen de show. De opname werd de volgende dag uitgezonden. Na een dia-serie over de NCR V - de avond had tenslotte ook een ietwat propagandistisch karakter - startte presentator Jaap de Groot met het spektakel, waarin ook de groep Sister, Conny van den Bos, Frank Ashton en G-Race van de partij waren. Ook Showmaster- winnaar Jan ten Hoopen kreeg het publiek op zijn hand. Vooral René Froger - "Een eigen huis, een plek onder dezon werd na afloop bestormd door een schare jeugdige bewonde raarsters. Hij kreeg van een meisje zelfs een roos aangeboden, in ruil voor zijn felbegeerde handtekening. De opname verliep overigens niet zonder problemen. Een en kele maal bleek de geluidsband niet in orde of werd uit de re giewagen het sein "overdoen "gegeven, als de kwaliteit te wen sen overliet. De luisteraars hebben daarvan overigens niets ge hoord. Het publiek in C-drie was echter wel getuige van de moeilijkheden waarmee het opnemen van een radio-pro gramma gepaard kan gaan. Dat mocht echter de pret niet drukken, zodat de 200 aan wezigen die een kaartje hadden be machtigd - er moest heel wat "nee" verkcoht worden - een bui tengewoon plezierige avond hebben gehad. Foto: Goos van der Wilt. De directeur van de NMB-Soest, de heer L.A. van Etten, keek vorige week verrast op toen hij in het kantoor aan de Van Weedestraat oog in oog kwam te staan met een wielrenner in wie hij - zo als uit de bijgevoegde tekst bleek - "Abraham" kon herkennen. Het geheel was een aardigheidje van het personeel, dat op deze wijze de vijftigste verjaar dag van de directeur meevierde. De heer Van Etten is in zijn vrije tijd een verwoed liefhebber van de wielren- sport. "Al rijdt Abraham nu mee op zijn fiets, deze kanjer deert dat helemaal .niets. Met Abraham maakt hij korte metten, onze directeur L.A. van Etten," aldus de tekst op het bord. Namens de personeelsleden van de drie NMB-vestigingen - het hoofdkantoor aan de Van Weedestraat en de beide fi lialen in Soest-Zuid en Baarn - bood Mascha Jooren de heer Van Etten een toepasselijk cadeau aan: een fietscom puter, waarop hij zijn sportieve presta ties tijdens het rijden kan bijhouden en aflezen. "Er zijn mensen DIE KOMEN IEDERE DAG EVEN LANGS IN DE ZAAK. Maar ja, over sigaren IS OOK zoveel te vertellen". COMPAENEN L. VAN KLEEF Weedestraai 86 - Soesl Telefoon 02155 - 1 24 26 Op woensdag 12 april a.s. houdt het Arbeidsbureau Amersfoort weer de jaarlijkse scholings- en Banenmarkt in de Stadshal van "De Flint", Coninck- straat 60 te Amersfoort. De markt is ge opend van 10.30 - 18.00 uur. De toe gang is gratis. Op deze markt staan een groot aantal bedrijven en instellingen die werk, een vakopleiding of beiden te bieden heb ben. De Scholings- en Banenmarkt is niet al leen bedoeld voor mensen zonder werk. Ook voor hen die zich eens willen oriënteren op ander werk of een goede vakopleiding, is er interessante infor matie te vinden over o.a. techniek, ad ministratie, automatisering, voedings middelenindustrie, grootwinkelbedrijf, bankbedrijf, uniformberoepen, uitzen dingen enz. enz. Kortom, een markt die niet gemist mag worden. giro 300 bank 70 70 70 600

Soester Courant | 1989 | | pagina 15