KORTE DUINEN w UOD ©7TGD ALLEEN ZO BENT U ZEKER VAN KODAK SELECT-KWALITEIT. scliocmsikcr Bouw gemeentehuis deze week gestart Politiek staat in Soest voor dilemma: meer woningbouw of behoud van groen? Plannen voor luxe seniorenflats op raadhuisterrein Steenhoffstraat Eerste 'milieutegel' op z'n plaats Kve ïVer t u s s e n Restaurant van den Brin t "MENUCLASSIQUE" APRIL 1979-198 ONKYO Inbraak in oud politiebureau Eerste steenlegging op 27 mei a.s. Kodak Select ngo SELECT SNELSERVICE Kodak voordeelprint 065 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Greefhorst en Pothuizen over 'wonen en groen Gemeentehuis krijgt kantoor- of woonbestemming uit met de kinderen! Autokraken Fietsende moeder met kinderen geschept Aagje Dekenlaan doet in z'n geheel mee WOENSDAG 5 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 nemen", aldus de bouw-wethouder. Geheimzinniger deed hij over de offi ciële ingebruikstelling in de zomer van 1990, als het gebouw klaar is. "Dat ge- MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT Soesterbergsestraat 122 - So Telefoon 02155 - 1 27 06 i CONSOMMÉ DOR1A X kippebouillon met vleesballetjes X MOV LES AL 'ESCA RG OTS mosselen gegratineerd met kruidenboter MEDAILLONS DE PORC, SA UCE CHA RCUTIERE f varkensoesters in roomsaus, gegratineerd met rozijnen, J reepjes hatfi en augurk verse groenten van het seizoen BAVAROISE AU ANANAS ananas bavaroise Bovenstaand menu voor de prijs van toen: f 45,-p.p. X Wijnsuggestie: La Cour Pavillon 1981 f39,50 A.C. Médoc Wij zijn geopend: X dinsdag t/m vrijdag vanaf half 12 - zaterdag en zondag vanaf 17.00 uur. 's Maandags gesloten. Nog voor de zomer een vreemde taal spreken. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Individuele kursussen spreekvaardigheid START DIREKT! Inl. 033-729097 GNKYO H F| GAAT ALTIID DE ENi S TAP VERDER tfnnr nflp TZSZZSt 73 - Soa) T«l02155-I72S3 voor aue zekerheidl technische dienst tel miss-iomc Onbekenden hebben vorige week inge broken in het voormalige politiebureau aan de Van Weedestraat. Ze kwmane het gebouw binnen door de achterdeur te forceren. In het gebouw waren tijde lijk goederen van Spullenhulp opgesla gen. Of er iets meegenomen is isniet duidelijk. Kodak Select foto-afwerking is de beste kwaliteit. Een kwaliteit die onze hoge eisen weergeeft. Een kwaliteit die alleen dan gehaald wordt als uw foto's ontwikkeld en afge drukt zijn in het Kodak labo ratorium. Alleen dan komt het speciale waarmerk erop. Het fotoresultaat dat wij u leveren, mag gezien worden. De voorkant, en ook de ach terkant. En als u niet tevre den bent. dan mag u altijd terugkomen. Want wij zijn pas tevreden als u het bent. KODAK SELECT FOTO BIJ KODAK GEMAAKT 9X13 cm, mat of glansUi Morgen klaar 100 10 x 15 cm, mat of glansI 9 x 13 mat \J 10 x 15 mat0T° FOTO VIDEO "AUDIO Telefoon 02155-12874 ONKYO M3DISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler. Tuner. Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. Binnen afzienbare tijd krijgt de Soes- ter politiek volop te maken met de vraag of de algemeen erkende behoef te aan meer woningen voorrang moet xkrijgen boven het behoud van de groe ne ruimte in het landelijk gebied rond om Soest, of dat de gemeente simpel weg niet meer mag groeien en voor de woningbouw alleen nog open stukjes binnen de bebouwde kom - het zgn. "inbreien" - gebruikt mogen worden. Als het aan de raadsleden Ans Greef- horst (CDA) en Adriaan Pothuizen (D66) ligt krijgt dit dilemma in de ko mende raadsperiode meer aandacht en verdient het zeker een prominente plaats in de verkiezingsprogramma's van de plaatselijke partijen. Dat bleek vrijdag j.1. tijdens de door het CDJA en RKJS georganiseerde discus sie over dit "spannende" onderwerp, waarin de beide raadsleden hun ge dachten ontvouwden voor een geïnte resseerd gehoor van ca. dertig, meest jeugdige Soesters. Zowel Greefhorst als Pothuizen erkende dat het moment niet ver meer is dat er een principiële keuze moet worden gemaakt; met Klein En- gendaal (400 woningen) als laatste nieuwe woonwijk is Soest straks "af' en resten er, zoals de zaken er nu voor staan, alleen nog beperkte mogelijkhe den op open plekken binnen de be bouwde kom - met uitzondering van de Zuidelijke Eng natuurlijk, zoals beiden nog eens nadrukkelijk onderstreepten. Niettemin kampt Soest met een wo- ningzoekendenlijst van niet geringe omvang (3000 ingeschrevenen), ook al geldt de afspraak dat de gemeente al leen voor "eigen behoefte" bouwt. Nie mand weet trouwens wat dat precies in houdt, betoogde Pothuizen. Aan "in- breien" valt volgens beide raadsleden sowieso niet te ontkomen, al stuit dat ook op begrijpelijke bezwaren van be woners die juist gehecht zijn aan de klei ne open stukjes. "De grenzen van de bebouwde kom van Soest liggen nu wel zo'n beetje vast. Daar gaan we niet overheen," aldus Greefhorst. Volgens haar dacht de hele gemeenteraad er zo over, maar Pothui zen wilde zich op die uitspraak niet vastleggen. Tot dusver zijn er noch in de partijprogramma's, noch in het beleids programma van het College veel con crete uitspraken te vinden over deze vraagstukken, had hij geconstateerd. Hij hoopte dat daarin op korte termijn verandering zou komen. Volgens hem staat in elk geval allerminst vast dat de gehele raad "niet naar buiten wil" en heeft het tot dusver vooral ontbroken aan een samenhangende strategie. Wat hem betreft hield hij dan ook liever nog een slag om de arm. Oelte-terrein Als voorbeelden van mogelijke wo- ningbouwlokaties noemde hij o.m. het gebied tussen de Stadhouderslaan, Noorderweg en Inspcteur Schreuder- laan, de terreinen aan weerszijden van de Soester Engweg en diverse "gaten" in Soesterberg. Ook de grond waarop ooit het ziekenhuis de Oelte was ge dacht (Noorderweg-Praamgracht) had hij op zijn lijstje staan. "Ik zeg niet dat het daar móet, maar als ik moet kiezen dan liever daar dan tussen de Stadhou derslaan-Lange Brinkweg en de spoor lijn, of tussen de Wieksloot en Over- hees of op de sportvelden aan de Zoom. Niet minder dan elf bouwbedrijven en project-ontwikkelaars hebben bij de gemeente plannen ingediend voor de "invulling" van het raadhuisterrein aan de Steenhoffstraat. In alle geval len is uitgegaan van de bouw van luxe flats, die geschikt zijn voor bewoning door "senioren". De prijzen zullen va riëren van ca. 160.000 tot 350.000 gulden. De verkoop van het gemeentehuis en aanpalende terreinen en gebouwen moet minstens 1,3 miljoen gulden op brengen volgens de raming die is opge steld voor de bouw van het nieuwe ge meentehuis aan de Dalweg. Volgens B. W. zijn er enkele aanbiedingen die dit bedrag overschrijden. De bouwers heb ben gereageerd op een advertentie, waarin het complex te koop werd aan geboden onder de uitdrukkelijk voor waarde dat het raadhuis zelf gespaard zou blijven. Dat is vorig jaar afgesproken, nadat er grote commotie was ontstaan over de uitgelekte voornemens om het gebouw maar te slopen, omdat er anders geen kans zou zijn op een redelijke exploita tie. Met een ruime meerderheid sprak de raad zich gedecideerd uit voor het behoud van het oude gemeentehuis. De indieners van de bouwplannen hebben die eis gerespecteerd. Sommige gaan echter wel uit van de sloop van het kan toor van de Sportstichting (Steenhoff straat 6). De bou wers houden ook reke ning met de wensen van het gemeente bestuur voor wat betreft de bouw van zgn. senioren-woningen, waarvoor de lokatie bij uitstek geschikt is. Soester bouwers Onder de elf plannen zijn er ook enkele ingediend door Soester bouwbedrijven. Aannemer G.W. van de Grift heeft in samenwerking met architect G. Duêr- meijer - die destijds voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis werd gepas seerd - een plan ontworpen dat voorziet in een kantoorbestemming voor het ge meentehuis en de bouw van enkele vil- la-achtige appartementengebouwen, elk drie verdiepingen hoog, met drie appartementen per verdieping. In dit plan verdwijnt het kantoor van de Sportstichting om plaats te maken voor groen en parkeerruimte. Aannemingsbedrijf Gebrs. Higler, eveneens uit Soest, wil 17 appartemen ten bouwen en gaat uit van het behoud van het gebouw van de Sporstichting. Het gemeentehuis zelf kan eventueel plaats bieden aan nog eens tien appar tementen. Geen contingent Ofschoon de gemeente de bouw van se niorenwoningen ais uitgangspunt heeft genomen, zonder een timiet te stellen aan verkoopprijzen of financieringsca tegorieën, is er in de contingentering nooit rekening gehouden met deze lo katie. De gesubsidieerde woningbouw moet tot 1994 in Soest grotendeels in Klein Engendaal worden gerealiseerd. Voor andere Jokaties is er geen ruimte. Men erkent wel dat er "volkshuisveste- lijk" gezien wel behoefte is aan apparte menten in een prijsklasse vanaf 165.000 gulden. Sommige woningen kunnen worden gebouwd met een een malige bijdrage van 5000 gulden. Bo vendien hebben sommige ouderen een voorkeur voor de huursector boven de koopsector, aldus B. W. De ingediende plannen worden mor genavond besproken in een gecombi neerde vergadering van de raadscom missies Ruimtelijke Ordening en Fi nanciën. Dat kan bij ons zonder zor gen met onze speciale kindercorner. Om het nog aantrekkelijker te maken serveren wij uw kind tot 10 jaar, iedere woensdag gratis ons kindermenu. Als dat geen feest wordt! (Per dinerende volwassene 1 kind gratis) RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155 -13720 Aan het Choristenpad is in het week einde een auto gekraakt. De dader bleek een ruit te hebben ingeslagen. Hij ging ervandoor met twee brillen en acht pakjes sigaretten. Een poging om ook de autoradio mee te nemen mislukte. Ook aan de Valeriaanstraat werd een auto opengebroken. Die was het eigen dom van een inwoner van Hilversum en stond geparkeerd bij de Mavo-school. Vermist wordt een tas, met daarin een portefeuille, een bankpasje, een credit card, een aantal eurocheques en wat los geld ter waarde van ca. 100 gulden. Op het kruispunt Koningsweg-CIe- mensstraat deed zich maandagmiddag een aanrijding voor, waarbij een 39-ja- rige vrouw uit Soest werd geschept door een auto, bestuurd door een 79-jarige automobilist uit Soest. Die verzuimde haar voorrang te geven toen ze de Ko ningsweg wilde oversteken. De vrouW had haar kinderen - resp. drie jaar en zes maanden oud - bif zich op de fiets. Zij kwamen ten val en moesten met on bekend letsel worden overgebracht naar Zonnegloren. 'Geen eiland' Pothuizen vond het te simpel om te zeg gen dat Soest niet meer mag uitbreiden en dat het bouwen maar afgelopen moet zijn. "Soest is geen eiland, en je kunt moeilijk tegen Soesters blijven zeggen dat ze hun heil maar in Amers foort moeten zoeken. Ik denk niet dat mijn partij zou durven zeggen dat er niet meer gebouwd mag worden als Soest 'vol' is," formuleerde hij ietwat om slachtig. Min of meer heilig zijn volgens Greef horst de zuidelijke Eng, maar ook het Slangenbosje en het park Colenso. Daar mag in elk geval nooit gebouwd worden. Pothuizen was dat met haar eens, maar maakte duidelijk dat hel niet altijd eenvoudig is om kleine aantastin gen van de Eng (bijvoorbeeld door in dividuele uitbreiding van de bebouwing aan de Nieuweweg) tegen te houden. V.l.n.r. Adriaan Pothuizen, ge spreksleider Bart Krol en Ans Greef horst CDA Veel verschil van mening legden de bei de politici verder niet aan de dag. Wel bestreden ze elkaar - overigens eerder met de floret dan met de sabel - op het punt van de verdeling van de nog te ver wachten contingenten (rijkssubsidie voor nieuwbouw) over huur- en koop woningen. Het CDA kiest - zoals de meerderheid van de raad - voor 60 pro cent koop- en 40 procent huurwonin gen. D66 pleit - net als de andere "linkse" fracties - al jaren tevergeefs voor een 50/50-verdeling die meer recht doet aan de behoeften van de wo ningzoekenden. Greefhorst hield ech ter staande dat meer koopwoningen een belangrijker bijdrage kunnen leve ren aan de vurig gewenste doorstro ming. 'Museale waarde' Pothuizen sprak ten slotte met enig schouder-ophalen over alle ontwikke lingsplannen die in de loop der jaren in Soest zijn gemaakt. "De ervaring leert dat ze meestal nauwelijks meer dan een museale waarde hebben, al doen ze soms wel pijn, zoals hel Centrumplan, dat ons uiteindelijk 20 miljoen heeft ge kost." Hij was niet zo bang dat Soest misschien wat al te snel zou worden vol gebouwd. "In de gesubsidieerde bouw wordt de stroom goed beheerst en in de vrije sector is evenmin een explosie te verwachten." CDJA-voorzitter Bart Krol, die als ge spreksleider optrad, kon de volgens hem "enerverende" discussie na ander half uur afsluiten. Hij bedankte de inlei ders met een fles en liet weten dat het CDJA in de toekomst zeker door wil gaan met het organiseren van dergelijke avonden. Wethouder Ries van Logtenstein, die o.a. de gemeentelijke afdeling groen- beheer in z'n portefeuille heeft, trad maandagmiddag op als een volleerd stratemaker aan de Aagje Dekenlaan. Daar legde hij - voor het huis van de familie De Niet - de eerste officiële mi lieutegel van Soest op z'n plaats. Alle bewoners van de Aagje Dekénlaan kregen vervolgens een bloemetje uit erkentelijkheid voor het feit dat de straat in z'n geheel meedoet aan deze milieu-vriendelijke actie. Van Logtenstein liet weten dat ook de Olijkeweg wel in aanmerking had kun nen komen voor deze feestelijke ge beurtenis. Daar was destijds een redelij ke geslaagde proef met de tegel geno men en dus de "kiem" gelegd. Volgens de heer P.G. Klandermans, hoofd van de afdeling Groenbeheer, waren er maandag al 482 tegels aangevraagd. De wethouder meende dan ook dat deze week de vijfhonderd wel overschreden zou worden, want er is veel belangstel ling voor de tegel. Ook het voltallige College van Burgemeester en Wethou ders heeft besloten aan de actie mee te doen. Hij overhandigde de familie De Niet ook een stel onkruidkrabbers waarmee ze hun stoepje kunnen schoonmaken. Met de milieutegel - voorzien van een opgeschilderd groen esdoornblad - ge ven de bewoners aan de gemeente te kennen dat ze zelf het trottoir onkruid- vrij zullen houden. De gemeente hoeft er dan niet met chemische bestrijdings middelen tegenaan te gaan en men le vert aldus eendrachtig een bijdrage aan een beter milieu. Wie ook in het bezit wil komen van een milieutegel - er zijn geen kosten aan verbonden - kan kontakt opnemen met de afdeling Voorlichting van de ge meente (tel. 93460) of de afdeling Groenbeheer (tel, 93646). Dat afwegingsproces staat ons te wach ten..." Hij wilde ook woningbouw aan de Nieuweweg (het stukje groen tegen over de Eigendomweg) niet uitsluiten. Ans Greefhorst vond in elk geval het bouwen in de richting van de Eem "on denkbaar en volledig uitgesloten". Dat gold evenzeer voor het speelveld op de noordelijke Eng, en wat het terrein ten zuiden daarvan (tussen Verlengde Tal- malaan en Waldeck Pyrmontlaan) be treft moet er eerst maar eens bekeken worden hoe vervuild het daar is voordat er zelfs maar aan woningbouw gedacht mag worden. Pothuizen was daar zo mogelijk nog sceptischer ovei\ Over Pothuizens suggestie voor het Oelte- gebied was Greefhorst evenmin en thousiast. "Het is destijds aangewezen als reserve-gebied. We moeten wel voorzichtig zijn, maar ik kan niet in de toekomst kijken. Misschien staan we daar over tien jaar anders tegenover..." van is. "Dat ge schiedt door de hoogste autoriteit van ons land. Hoger kan niet", aldus de heer Menne. Vandaag, woensdag 5 april, wordt de eerste bouwteanivergadering gehou den. Dit team bestaat uit vertegen woordigers van het architectenbureau B D, het ingenieursbureau Vis, Van Heugten BV te Nijmegen, bouwbe drijf Heilijgers te Amersfoort, Unica Installatietechniek BV te Houten, in stallatiebedrijf Andriessen te Utrecht en de gemeente Soest. Van deze laatste gaan drie ambtenaren de bouw van het nieuwe gemeentehuis begeleiden: projectcoördinator Wim Hulsbergen, bouwtechnicus Henny de Ruyter en de heer Beerdsen van de af deling Financiën voor de kredietbewa king. Als hoofdopzichter is aangesteld de heer Van Noorden, een zeer bekwaam man, die zojuist een groot project hééft afgerond elders in het land. Heilijgers voltooit minstens één keer per maand een bouwwerk in Nederland. In de raadscommissie Nieuw Gemeen tehuis werd vorige week meegedeeld dat de liften worden geleverd door de firma Starlift BV en werd afgesproken dat op 24 mei de raadsleden een aantal bezoekjes gaan afleggen in de omgeving om in verschillende raadszalen te gaan luisteren en kijken naar bepaalde mer ken geluidsinstallaties. Inrichting De burgemeester krijgt in de nieuwe raadszaal aan de Dalweg geen apart uit gevoerde zetel. De stoelen van Burge meester en Wethouders krijgen in de raadszaal een iets hogere rugleuning, om het verschil met de overige raadsle den te laten uitkomen. Wethouder J.L. Menne (CDA) toonde zich niet zo ge lukkig met deze oplossing, maar de commissie hield voet bij stuk. Wel vond Menne dat de werkkamers van B. W. er sober moeten uitzien. "Functioneel en degelijk," zei hij, "en het moet niet zo zijn dat de burgers den ken: moest daarom de onroerend- goedbelasting worden verhoogd?" Ook zal geen uiterlijk verschil gemaakt wor den tussen de werkkamers van hogere en lagere ambtenaren. Wel bleek tijdens de discussie dat een groot gedeelte van het huidige meubi lair niet meer zal voldoen aan de mo derne eisen in de nieuwe situatie vol gend jaar. Men schat dat zeker een be drag van 1,6 miljoen tot 2 miljoen nodig De firma Heilijgers, bouwer van het nieuwe raadhuis, plaatste vrijdag al en kele bouwketen op de lokatie aan de Dalweg. De firma Van Asch begon maandagmorgen vroeg met het grond werk. Foto: Goos van der Wilt. zal zijn voor de inrichting. Een speciale werkgroep beoordeelt dit. Oorspronke lijk was een bedrag begroot van 1,1 mil joen. Van de zijde van de buren (de politie aan de Dalweg) is voorgesteld onder het raadhuisplein een zogenaamde "mantelpijp" te leggen om eventuele verbindingen (telefoon, data, beveili ging) tussen beide gebouwen tot stand te kunnen brengen, zonder kostbare opbrekingen. Eerste steen De officiële start van het gebouw is door B. W. in overleg met Heilijgers vast gesteld op zaterdag 27 mei a.s. om 10.30 uur. Uit een intern onderzoek in de annalen van de gemeente is gebleken dat al op 19 oktober 1932 voor 't eerst in Soest gepraat werd over een nieuw ge meentehuis. Iedereen die toen geboren is in Soest zal worden uitgenodigd. In middels blijken inderdaad nog drie Soesters hier in de gemeente te wonen die in oktober 1932 zijn geboren. Zij zullen bij de eerste steenlegging de vol gende maand aanwezig zijn, evenals al le oud-raadsleden, ex-burgemeesters, etc. "Het wordt een sobere plechtigheid waaraan de hele bevolking moet deel-

Soester Courant | 1989 | | pagina 3