V op Soest JS£J Wisseling van de wacht bij 'Bonneterie' .®OQQHD®mtaal Jadi's Mode presenteert 'Index': een nieuwe kijk op 'casual' UW EIGEN ZAAK BEGINNEN FRANCHISEBEURS ff JJJ^T TONON ier WOENSDAG 5 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 9 •O's van men i it bre'€n hdken bordur&n ^"open ,ék 'S!g~ Vrouw per telefoon lastig gevallen m BINNENSTEBUITEN OF ALS ZELFSTANDIG DETAILLIST AANSLUITEN BIJ EEN BEKENDE WINKELKETEN Vierde jubileum-feestweek: 'Gezondheidsweek' Voedselgroep timmert aan de weg I TfrSk Rommelmarkt Jeugdzorg (22 april): 'Mini-Waterlooplein' Bromfiets gestolen O CO We3esi8rl r*c Eldorado lokaties, gefilmd in h, de kloostervestii! gebouwd werd en ï8 2 'abyrintische i de film een zeer mid e nog eens benadruk, 'dsakteurkeuze.ook ïgen van cameran® Ile alleen met licht uj g mocht werken en laden muziek van Ja° ;n de spanning in He eleerde dialogen 2le maar gelukkig af ch. Wel raakt de fihJJ I ajll0.orsPronkelij. tnaud doet hier du - tssies aan het grote avolg dat het Inde hg bloederig en dra- l is geworden. ir. tel. 19588. h Zwart arable Lichtness of Sight ^merika in- de-maand. elier portret- en gehouden op 00tot 14.30 uur. id is deze keerde itgenodigd. De genheid haar te diverse rustige en. O's, ook voor ereniging. Van niet nodig, -t door de bracht worden, r is begeleiding ele vragen te e deelnemers n. In de pauze is :heid van het consumptie, maandelijkse •ken. Rasker, 19085. april ird Bloemen. ert Richard -k. Richard :eer serieus, i professio- 1 die je niet e zijn vaak ze door de toegejuicht derezeab- rk van het v. zwart/wit. ierwerp of geabstra- rs meer in leerde de rafie toen e camera de zich af 'otografie iniek van Jgeavan- -n maakt ar af. Hij rimente- '50 jaar. lerdaar- escame- - tweede ieerd in arijs en am. In ehad in >pening )ond in geëve- 8 april ïzichti- lag van ockge- l' Saterdag j.1. is bij de bekende hand werkzaak de "Bonneterie" aan de Van Weedestraat 88 de wisseling van de wacht gevierd met een feestelijke jeceptie. Mevrouw J.M. Dekker, die gedurende meer dan zeseneenhalf jaar de leiding over de zaak heeft gehad, heeft deze per 1 april overgedragen ban mevrouw J.H.I. Maas-Baarslag. "De Bonneterie" is al zo'n 60 jaar de pekendste zaak op handwerk- en wol- gebied van Soest. Jarenlang stond de fgezellige winkel onder leiding van me ivrouw Quik, bij veel Soesters nog zeer bekend. Mevrouw Dekker - van huis uit Igymnastiek-lerares (wat ze nog altijd is) &en lerares textiele werkvormen aan de scholengemeenschap Eemland voor buitenlandse leerlingen - verlaat de I winkel met een beetje pijn in het hart, I zoals ze vertelt. "Je hebt hier een heel I scala van vaste klanten en die zal ik wel I een beetje missen..." Ze blijft overigens nog breien en maakt ook de lopende breicursus en de haakclub nog af. Mevrouw Maas is niet helemaal een "nieuwkomer". Zc werkte de afgelo- pen twee jaar al anderhalve dag per week in de winkel en is gaandeweg en thousiast geworden voor het idee om de zaak over te nemen. Een groeiproces is I dat, aldus de nieuwe eigenares. Ze is overigens niet van plan allerlei rigou reuze veranderingn door te voeren. "Nee hoor, er gaat niets veranderen. Alleen denk ik erover om, als 't een beetje loopt, ook exclusieve kinderstof jes te gaan verkopen, maar voorlopig is dat nog toekomstmuziek." 'Eigen baas' De "Bonneterie" is de enige wolwinkel in Soest die een onafhankelijk' aSSórtE - ment breiwol en andere handwerk-arti- Drie opeenvolgende eigenaressen van de Bonneterie; v.l.n.r. de dames Quik, Dekker en Maas. kelen brengt. Dat betekent dat men niet gebonden is aan één merk en "eigen baas" is in de keuze van wat er wordt in gekocht. Er is dan ook een veelheid van merken verkrijgbaar, zoals Scheepjes wol, Nomotta, Neveda, Austermann, Lana Delvi, etc. Naast breiwol in alle soorten en maten is er ook een compleet assortiment kleinvak-artikelen (fourni turen), borduurstoffen, tapijtknoopwol (smyrna en soedan) en nog veel meer. Mevrouw Dekker noudt het dus voor gezien, vooral omdat ze het al met al toch een hele drukte vindt. "Je moet er altijd zijn en je hebt eigenlijk nooit vrij. Ik vind het heerlijk om meer tijd voor mezelf te hebben en ik heb hobby's ge noeg. Maar ik blijf natuurlijk breien voor de zaak." Mevrouw Maas - zelf ook een verwoed breister - zal de winkel op dezelfde voet voortzetten. Voor de vaste klanten, voor wie de Bonneterie na al die jaren een door en door vertrouwd adres is, verandert er dus weinig of niets. Een inwoonster van Leusden zocht vo rige week kontakt met de Soester poli tie, nadat ze per telefoon was lastig ge vallen door een man die zich uitgaf voor medewerker van een - niet bestaande -bedrijfsgezondheidsdienst in Soest. De man stelde haar allerlei indiscrete vragen in een wat hij noemde telefo- jnisch top^oMeen-onderzoek. Dé poli tie heeft de man nog niet kunnen Ach terhalen. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Aan hel Kerkpad NZ 47 gelegen bakstenen langluusboerderij onder rieten zadel dak uit X1XB Links opzij de Raadhuisstraat, achter de Lange Brinkweg. Het perceel is ontgeven niet een haag, inrit naar het achtererf vanaf de Raadhuisstraat. Sier- en moestuin vóór het pand, niet één leilinde en diverse fruitbomen, links opzij een bakhuisje (heeft dienst gedaan als varkensstal), achter verschillende schuren (1935, 1955 en 1962). Symmetrische voorgevel mei tuitvormige bekroning, in het midden twee schuifvensters (oorspronkelijk zesriiiters), aan weerszijden een dito venster van een kleiner formaat, waarvan hel linker een echt en het rechter een pseudo-opkamerlicht is. Hel achterhuis is in 1935 met twee traveeën (9 meter) verlengd. In de flanken ge loogde ijzeren stalramen en nicstdeuren. Op de verdieping lage, Iweeruils zoldervensters. Hel interieur bezit een nog gave in deling, kelder niet tongewelf, vouw blinden, betegelde schouw met o.a. bijbelse voorstellingen. Gave situering en van architectuurhistorische waarde. Kom je buiten spelen met de vogels in de lentehaag zo jong zo mooi of blijf je binnen vandaag en pik je in het oude zeeschuim tussen de tralies van je kooi? J.V. Foto: Goos van der Wilt. Er zijn mogelijkheden in veel verschillende branches om op basis van franchising in zee te gaan met een succesvolle winkelketen. Als franchisenemer profiteert u van een bekende naam, van advies bij assortimentskeuze, prijsstelling, winkelinrichting, reklame, enz. terwijl u toch als zelfstandig ondernemer opereert. Ook gevestigde ondernemers zijn zeer welkom. U kunt alles te weten komen over de mogelijkheden om een eigen zaak te beginnen tijdens de Franchisebeurs. AKO - AUTOTAALGLAS BATA BEM1TEX MODESTOFFEN - DE B0EKEUER - B0ERENB0ND+ BOUWMARKT - BRUNA - C0R VINGERHOED - COVINET - FAMILUX - FOTO PRINT EXPRESS - GREENSHOP JAM1N - LADBROKE TOTALISATOR - MARC O'POLO - McDONALD'S - MENEER KEES - MOTO - MULTICOPY - NOVALUX - P LAM ECO - PRONTAPRINT - PULLS - 't ROKERTJE - STOPSHOP - TANDY Maandag 10 april van 10.00 tot 21.00 uur MERCURY HOTEL - NIEUWEGEIN (A2 - Utrecht /Den Bosch, 5 km ten zuiden van Oudenrijn) Toegang 5,- (inclusief consumptie) De vierde feestweek ter gelegenheid van het tienjarig bestaan, waarbij Ja di's Mode diverse gerenommeerde kledingmerken onder de aandacht van het publiek brengt, staat in het teken van Index, een naam op het gebied van de "casual"-niode, waarbij "casual" staat voor gemakkelijke, nonchalant ogende vrijetijdskleding. Niet alles wat zich als "casual" aandient verdient overigens die term, maar dat geldt in elk geval wel voor "Index", de merknaam waarmee Ruurd en Trudy Nij man de markt gaan veroveren. Hun nieuwe voorjaarscollectie is inmiddels te zien bij Jadi's, en daarmee geven ze een nieuwe impuls aan het begrip "ca sual". "De consument zit naar onze sterke overtuiging echt te wachten op iets nieuws, iets anders," aldus de Nij- mans. "Er is wel veel aanbod, maar het is allemaal zo'n beetje hetzelfde..." De consument is een stuk kritischer ge worden en weet heel goed wat wel of niet kan. Er is veel waardering voor het 'echte', maar soms is de prijs een handi cap. Daarom mikt Index niet alleen op een goed beeld, maar ook op een goede prijs, en met succes. "Wat we brengen moet in één woord 'af zijn. We doen niet aan- domprorrtissen en dé slöffèh 'mbétén pjêffect'/ijVi," aldus hëfs'ücctó- team achter Index. Alles moet super zijn, met alle details die erop en eraan horen." Wie de nieuwe Index-collectie ziet kan hen alleen maar gelijk geven. Het "beeld" klopt als een bus, en ook de prijzen liggen - op z'n zachtst gezegd - niet hoog. De collectie valt grofweg uit een in twee delen: een klein deel (ca. 30 met wat "sportievere" casual, de rest gaat eerder in de richting van "ver zorgd", maar dan zonder stijf te wor den. Het verschil zit 'm vooral in de kleuren. De sportievere items zijn meestal wat feller: jacks, shirts, broeken (jeans en bandplooi), Sweats, truien, t-shirts, sweatpants, noem maar op. Superverzorgd En alles ziet er superverzorgd uit, met een eindeloze hoeveelheid details, ton sur ton-borduursels, trensjes op verras sende plaatsen, veel triple stitching, dubbele knoopjes in het mouwhuis van de shirts, mooie etiketten en labels, maar zonder enige concessie aan de kwaliteit. De doelgroep van Index begint bij 15 jaar en eindigt ver daarboven. De jong- sten zullen vooral op de sportieve col lectie tippelen, het "nettere", verzorgde deel is in principe leeftijdloos. Wie er van houdt koopt 't, al is-ie vijftig of zoiets. Index is niet zomaar nieuw, maar ver nieuwend en het sprekende bewijs dat "casual" wel degelijk "anders" kan zijn. De collectie is samengesteld uit veel bij zondere materialen en met veel eigen en eigenwijze kleuren, die door de hele collectie exact gelijk zijn en terugko men in voeringen, mozaïekprints en borduursels. Daardoor heeft Index een sterk en gecoördineerd beeld; alles klopt, maar alle onderdelen hebben ook los een perfecte uitstraling. Wie dus I Zaterdag heeft Soest voor het eerst kennis kunnen maken met de activi teiten van de Voedselgroep, een groep mensen uit Soest die zich niet alleen bezinnen op, maar ook praktisch wil len meewerken aan mogelijke oplos singen van het Wereldvoedselvraag- stuk. De kraam aan de Van Weede straat, waar allerlei "exotische" arti kelen werden verkocht, trok heel wat belangstelling. De "bemanning" van de kraam was na enkele uren straatverkoop in elk geval heel tevreden over de afzet van uiteen lopende produkten uit de Derde We reld, zoals koffie (met het Max Have- laar-keurmerk), thee, wijn, kunstnij verheid en allerlei andere zaken. Ook allerhande informatiemateriaal ging vrij vlot van de hand. De reacties waren zonder uitzondering positief. De kraam is voortaan elke eerste en derde zaterdag van de maand te vinden aan de Van Weedestraat (op het trottoir voordeNMB-bank),dusop 15 april, 6 en 20 mei, 3 en 17 juni. De verkoop vindt plaats van 11.00 tot 15.00 uur. De produkten worden in de meeste ge vallen betrokken van S.O.S. Wereld handel, een organisatie voor ontwikke lingssamenwerking die erop toeziet dat de producenten - boeren en hand werkslieden - een goede prijs maken voor hun produkten, zodat ze zelf hun inkomen kunnen verdienen. De Voed selgroep steunt op deze wijze landen of groepen in ontwikkelingslanden die streven naar een eerlijke verdeling van land, voedsel, inkomen en macht, on der het motto: "De Derde Wereld ver dient beter - als het aan ons ligt". Op 29 maart was het precies 20 jaar ge leden dat de deuren van buurthuis De Vangrail voor het eerst open gingen: Het eerste buurthuis in Soest en tevens de eerste aktiviteiten in een eigen cen trum van de Stichting Jeugdzorg Soest. Na één jaar bleek al dat er meer geld voor dit werk nodig was, vandaar dat nu 19 jaar geleden de eerste rommelmarkt ten behoeve van het werk van stichting Jeugdzorg werd gehouden. In de afge lopen 19 jaar is de opbrengst van deze rommelmarkt onontbeerlijk geweest voor het werk - nu vanuit drie buurthui zen: De Vangrail, De Praatpaal en Het Kruispunt - en natuurlijk ook voor het mobiele clubhuis "De Wegwijzer", dat wegéns debezuinigingen moest worden opgeheven en voor het werk in "Spang Oekoe" het opvanghuis voor de naar ons land komende Surinamers in de ja ren zeventig. Nu, na 19 jaar, is er nog steeds de jaar lijks terugkerende rommelmarkt. Dit jaar op 22 april 1989. Al veel spullen zijn beschikbaar gesteld door vele Soes ter inwoners. Meubels, boeken, speel goed, antiek, kleinmeubelen, fietsen. Het belooft weer heel wat te worden. Toch willen nog steeds mensen spullen inleveren voor dit minf'Waterloop- lein". Eèn telefoontje naar 14441, vóór vrijdag 18.00 uur, en de dag daarop (za terdag dus) staan ook bij hen de vrijwil lige chauffeurs voor de deur om de spullen op te halen. Zaterdag niet thuis? Ge.en.n90d.. Bij ie- iderïn de'büurtiis-een inleveradres, her kenbaar aan hel raambiljet: iets anders, iets nieuws wil komt vanzelf terecht bij Index. Stap daarom binnen kort binnen bij Jadi's Mode aan de Nieuvyeweg, om te zien dat "casual" ook anders kan! Gezondheidsweek Bovendien is dat deze week extra de moeite waard, omdat Jadi's de vierde feestweek het thema van de "Gezond heidsweek" heeft meegegeven. Dat be tekent dat elke klant die meer dan 100 gulden besteedt gratis een origineel mandje met fruit cadeau krijgt. Gezon der kan nauwelijks, en Jadi's heeft daar mee al weer een bijzondere verrassing bedacht voor zijn klanten. Trouwens: ook aankopen beneden een bedrag van 100 gulden vindt men bij Jadi's dc moeite waard; die worden deze week ook beloond met een aardigheidje. Wie nieuwsgierig is geworden moet ook even een blik werpen op de inmiddels bekende "perkamenf-advertentie van Jadi's in deze krant. En volgende week is Jadi's opnieuw present in de Soester Courant; dan met een weer een nieuw modemerk en uiteraard met een nieuwe verrassing! Van een afgesloten terrein bij de hoc keyclub aan de Koningsweg is in het weekeinde een bromfiets gestolen. Het betreft een donkerblauwe Vespa Piag- gio ter waarde van 1600 gulden. De brommer stond op slot achter een afge sloten hek. De politie vermoedt dat de daders de bromfiets over het hek heb ben getild, omdat dat op slot was geble ven. Van de bromfiets restte alleen nog een kettingscherm. Q£ ISJ C*£. LU Q_ Deze stoel is tekenend voor het TONON programma, ontworpen door orchitekt Christian Heimberger. De elegante harmonische lijn en perfekte stabiliteit van het glad gepolijste en gelakte beuken hout geven de armleuningstoel een buitengewoon zitkomfort Verkrijgbaar in diverse kleuren en modellen. Vandaag: de heer Jan Kraaij Sr De directeur/instructeur: "Geen twee paarden hebben hetzelfde karakter. Ze hebben een sterk gevoel voor dit is eerlijk en dat is onrechtvaardig. Als je eerlijk bent tegen een paard, zal hij je strenge aanpak nooit kwalijk nemen; ben je onrechtvaardig dan pakt hij je een keer vroeg of laat terug. Paarden proberen net als wij omhoog te klim men op de "maatschappelijke lad der". Het zijn kuddedieren en boven aan in de natuur staat de leidhengst als een sterke leider. Dat gezag geldt ook voor mensen, maar misschien heeft dat te maken met zijn christelijke op voeding. Ik ben opgegroeid op een boerderij in Nijkerkerveen. Mijn hele leven word ik achtervolgd door het (geiuks)cijfer negen. Geboren in '39 en in 1959 gaf ik mijn eerste ponyrijlessen bij de "Waaghalsjes". Daarna werd ik al snel provinciaal kampioen voor de lande lijke Rijvereniging "De Vrijheid" in Terschuur. In 1969 behaalde ik mijn instructeursdiploma en in 1979 de zelfde papieren voor het rijden-vanaf- de-bok. E11 dit jaar word ik precies vijftig. Samuel Of een paard nu volbloed is, warm bloed of koudbloed, je ziet het aan zo'n beest. De uitdrukking van de ogen, de bouw van 't hoofd, bij een edel dier straalt de adel eraf. Hoog-in- het-bloed betekent dat een paard in afstamming veel kenmerken heeft van een volbloed. Ik heb veel ty pes gekend vanaf mijn veertiende. En je hecht je aan zo'n dier. Eén van mijn eigen paarden heeft alles met mij meegemaakt en dat merk je. Ik zou aan hernia geopereerd wor den en de kans bestond dat ik voor vijftig procent in een rolstoel terecht kwam. Daarom ben ik toen gaan men nen, want staande lesgeven in de bak was niet meer mogelijk. Door een be paalde therapie ben ik hersteld, maar in 1981 wilde ik toch met alles stop pen. Samuel heeft mij in die moeilijke periode gekend en voelde alle emoties aan. Dat is heel bijzonder. Een paard kent ook herinnering. Als zo'n beest pijn lijdt hijvoorbeeld en zijn werk niet meer aan kan, moet je hem laten afmaken. Hij begrijpt het niet want de herinnering aan zijn goe de periode blijft aanwezig. Zo'n be slissing is moeilijk, doet zeer en op zo'n moment hen ik voor niemand te vinden tussen de stallen. Familie In 1983 ben ik begonnen bij ons op Soest met een stalhouderij en vier jaar later werd ik directeur/instructeur van dit ruitersportcentrum "Eldorado". Van hieruit vertrekken regelmatig de koetsen en de paardentram voor het rijden van trouwpartijen, plezier- en bosritten voor familiereünies, jubilea, kinderfeesten e.d. In Eldorado zelf wordt veel les gege ven aan volwassenen en jongeren. Ik kan goed met jeugd opschieten. Ze weten precies wat ze aan me hebben, ik zet duidelijke lijnen uit, ik geef streng les en dat is noodzakelijk. Maar 'I belangrijkste is dat dit bedrijf aan de Bosstraat gerund wordt door de fami lie Kraaij. Mijn vrouw komt uit de stad, maar voelt zich prima thuis in de ze wereld. Het is een echt paarden sportcentrum en geen horecazaak. Het gezicht van Eldorado wordt be paald door de hele familie. Deze kan tine (als ik het zo mag noemen) is een gezellige kamer. Voor ons is het werk hier tegelijk sport en hobby. Nou, welk gezin kan vandaag de dag zijn werk. zijn sport en zijn hobby zo com bineren? Dat kan ook niet anders, want we zijn hier van 's morgens tot 's avonds aanwezig. Anders is dat niet mogelijk. Ruiterbewijs De recreatiesport is voor ons belang rijker dan de wedstrijdsport. Maar we kunnen hier in de Soester natuurge bieden weinig uit de voeten. De natuur is overbelast, maar ik verzeker u dat meer vernield wordt door loslopende honden dan door ruiters te paard, 't Liefst zouden we ook in de Soester duinen willen rijden met een speciale duinkaart op naam met pasfoto. On der deskundige leiding kan er niets ge beuren en wordt het gebied be schermd. Wij kunnen ons dan als ma negehouders, aangesloten bij de Fede ratie, geen vernielingen permitteren. Nu kan iedereen een paard huren of een penning kopen en zijn gang gaan. De controle van de politie in de bossen is minimaal. Ik pleit voor een ruiterbewijs van de Stichting "Recreatieruiter" in Baarn. Eldorado leidt daar voor op. Ik neem zelf per jaar veel examens af. Zo'n rui terbewijs garandeert dat de houder beschikt over voldoende kennis en vaardigheid en dat de bezitter de aan hem verleende gastvrijheid van land en terreineigenaren waardeert en res pecteert. De gemeente zou hier eens aandacht aan moeten besteden." JAN VISSER L

Soester Courant | 1989 | | pagina 9