Vb "N j-rjrjjj 1 Subliem amateurtoneel Soester Applaus VERSCHIJNSEL ATB KRIJGT VASTE GROND ONDER DE WIELEN. FIETSHELMEN: GEEN OVERBODIGE LUXE! i^lNAig WOENSDAG 12 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 19 i Cantatedienst in Baarnse Nicolaaskerk Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Bomen kappen - denk aan kapvergunning Kinderbios:'Run,Cougar, run! RUN COUGAR, RUN. AVONTUUR VAN EEN BERGLEEUW Lezing over Malevich in C-drie Praatshow 'Soestand' over stedenband Bij Foto Van Essen, Zuidpromenade Kodak Select beantwoordt aan groeiende vraag naar kwaliteit en snelheid Struik gestolen Taxipassagier wil niet betalen Dronken automobilist na wild-west-rit aangehouden Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Soester wegen met mest besmeurd Krant niet ontvangen? Te hoge snelheid veroorzaakt ongeluk Veel belangstelling voor Zweedse woningen Vrouwen in de bijstand Dure telefax weg bij winkeldiefstal Snelheidscontrole Met NS naar unieke Malevich-expositie iologische tuinbouwvereniging NUT DE OORSPRONKE LIJKE ATB SENSATIE DE VAKANTIE-ATB GROOT AANBOD VEILIGHEIDSEISEN BESCHERMING KONSTRUKTIE DRAAGKOMFORT De twee voorstellingen die het Soester Applaus vrijdag en zaterdag in C-drie r van "Beschuit met muisjes" van Herman Heijermans getuigden van een deskundige en goed opgezette voorbereiding. Dat bleek al direct toen het doek openging. Het decor van Tjeerd Sanders en Robin Breij ademde de geest van de tijd waar in Heijermans dit spel situeerde: om streeks 1910. Ook de kleding van de spelers, door Nel Knoppers bij elkaar gezocht of zelf gemaakt, paste volko men in de sfeer van die tijd. Vanaf de lange en hoogggesloten kleding van de dames tot de wijde zakbroeken van de heren was alles zo natuurgetrouw mo gelijk aangekleed. "Beschuit met muisjes" is gesitueerd in Op zondag 16 april wordt tijdens de Cantatedienst in de Nicolaaskerk, Kerkstraat te Baarn, uitgevoerd Canta te 4 "Christ lag in Todesbanden", door solisten, koor en orkest van de Bach Cantorij Baarn ol.v. Hans Linnartz. De dienst wordt geleid door pastoor J. Kolkman uit Baarn en begint om 19.30 uur. een slecht bezet pension. De pension houder, Prosper Bien Aimé, zit con stant in geldnood en probeert het ene gat met het andere te stoppen. Als door de dood van een familielid blijkt dat men kans heeft op een erfenis van een ton, komt het verhaal pas goed op gang en volgt de ene verwikkeling na de an dere. Heijermans heeft er drie uren voor nodig gehad om het allemaal te vertellen, maar de aandacht blijft ge boeid en de plot is verrassend. In ene goed opgesette mise-en-scène van regisseur Bob Kroon hebben de ac trices en acteurs van het Soester Ap plaus dit verhaal gestalte gegeven. Mar tin Bruijnestein zette een zeer beweeg lijke en op de erfenis beluste pension houder neer. Waar hij zich soms hoe den moest voor al te veel drukdoenerij werd dit weer goedgemaakt door de le vendige expressie waarmee hij deze grote rol van begin tot eind gestalte gaf. Lucy Potman gaf deze drukke prater voortreffelijk tegenspel. Louis Castein zette op komische wijze een zeer goed uitgebalanceerde oom neer, die scha terlachend met alle winden meedraait. Ook de kleinere rollen waren goed be zet. Sarie Luijk en Nel Knoppers over tuigden door hun consequent volge houden vormgeving van resp. een trut tige tante en een opoe die het meerege- Heeft u plannen de tuin te veranderen? Kap dan geen bomen zonder vergun ning. Uit oogpunt van behoud van natuur- en dorpsschoon zijn in de Algeme ne Plaatselijke Verordening van de Gemeente Soest regels opgesteld om on gecontroleerd kappen van waardevolle bomen te voorkomen. Procedure: De aanvraag van een kapvergunning dient schriftelijk te gebeuren bij de afd. Groenbeheer, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Formulieren voor zo'n aan vraag zijn verkrijgbaar bij bovengenoemde afdeling maar ook bij het Ge meentelijk Informatiecentrum en de Depandance afd. Burgerzaken in Soes- terberg. Bij goedkeuring wordt de vergunning, na betaling van legeskosten ad. f 17.-, aan de aanvrager opgestuurd. Bij een weigering wordt de aanvrager schriftelijk, binnen zestig dagen, met redenen omkleed geinformeerd. Het verhaal gaat over de avonturen van een bergleeuw. Cougar is de bergleeuw en leeft vredig in de Rocky Mountains in Amerika. Ze krijgt er een gezin. Maar jagers hebben haar vanuit hun helicop- ter gezien en besluiten een groot scheepse jacht op haar te maken. Voor haar welpen vecht Cougar tegen de ja gers. 21e wil met haar gezin veilig in vrij heid kunnen leven. Een man, die ook in de bergen woont, is het helemaat niet met de jagers eens. Maar of hij Cougar zal kunnen helpen?"Run, Cougar run" is een ontroerend en spannend verhaal met prachtige, nog nooit vertoonde die- renopnames. Wie van dieren en natuur houdt, mag beslist deze avonturen van een bergleeuw niet missen. "Run, Cougar, run" duurt 87 minuten en is geschikt voor wat oudere kinde ren. De film is Nederlands ondertiteld. In de kinderbios van C-drie op 14 april, aanvang 15.45 uur. Toegang f2,50. V Op donderdag 13 april wordt er een le zing gegeven over Malevich in Cultu reel en Creatief Centrum C-drie. Kazi- mir Malevich (1878-1935), een Russi sche kunstenaar, is e/e/n van de be langrijkste pioniers van de abstracte kunst. Het Stedelijk Museum Amsterdam or ganiseert in samenwerking met musea in Moskou en Leningrad de eerste grote overzichtstentoonstelling van deze schilder. Dit is een unieke gebeurtenis, want Malevich werk mocht lang niet tentoongesteld worden in Rusland en is nu dankzij de Glasnost weer te zien. De tentoonstelling omvat een honderd tal schilderijen, 50 tekeningen en vele voorwerpen van toegepaste kunst. Er is werk uit de periode van rond de Russi sche revolutie (1917), een tijd waarin Malevich deel uitmaakte van de cultu rele en politieke avant-garde en uit de periode na 1928, toen het culterele kli maat veranderd was en zijn abstracte werk door de politiek niet meer werd gewaardeerd. Naar aanleiding van deze tentoonstel ling wordt er een lezing gehouden. De lezing is samengesteld en voorbereid door de docente Kunstgeschieuems Klaaske de Vos. Zij zal met behulp van een schitterende dia-serie het een en ander vertellen over het leven en werk van Malevich. Men kan telefonisch kaarten reserveren bij de administratie van C-drie, tel. 22188 Plaats: C-drie, Willaertstraat 49. Tijd:20.00-22.00 uur. Datum: donderdag 13 april. Toegangsprijs: f10,-/ f7,50 voor cursis ten van C-drie. Foto: Herman van Dam len niet kan laten. Joke van Doorn was ten voeten uit het dienstmeisje van goe den huize uit Oma's tijd. Eigenlijk bewogen alle spelers zich vlot en natuurlijk in dit stuk. Robin Breij zette op acceptabele wijze een gehandi capte zoon op de planken. Truus Kud- ders gaf aan een nare nicht vakkundig net dat stukje chagrijn mee dat nodig was. En Carin Kudders en Annemieke Kok, twee jonge aanwinsten, kwamen spontaan en ontwapenend over. Aan het slot waren er bloemen en een welverdiend applaus. A.H. C-drie gaat de verveling op zondag middag in Soest te lijf door één keer in de maand een interessante praat show te presenteren van 3 tot 5 over actuele gebeurtenissen in de ge meente. Een splinternieuwe redactie be staande uit Irma Kramer (C-drie), Aad Post (Soester Courant), Jaap Lodewijks (Gooi- en Eemlander) en Jan Visser blaast "Soestand" nieuw leven in. De eerste aflevering vindt plaats op zondagmiddag 23 april in de grote zaal van c-drie en staat vooral in het teken van.de jumelage Soest/Kozle. Post en Lodewijks houden live-in terviews, terwijl Jan Visser zijn co lumn "Bij ons op Soest" levend op voert. Eén van de gasten is in ieder geval Ab Blokzijl uit Soesterberg, die en kele dia's laat zien van de Poolse zus terstad. Steeds meer Nederlanders maken fo to's. En per hoofd van de bevolking schieten we vaker dan ooit een rolletje vol. Een verheugende ontwikkeling voor zowel de filmfabrikant als de foto handelaar. De volgende oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen. De explosieve groei van de compact- kleinbeeldcamera's: het bedieningsge mak maakt fotograferen voor een gro tere groep consumenten bereikbaar, jongeren én ouderen. Daarnaast stijgt landelijk gezien het aantal "gelegenhe den" om foto's te maken. Dat komt voornamelijk door veranderingen in de arbeidsmarkt: enerzijds meer vrije tijd door ATV- en VUT-regelingen, ander zijds door een groeiend aantal binnen- en buitenlandse vakanties. Sneller fotograferen en sneller afdruk ken hangen nauw met elkaar samen. Door de enorme opkomst van de zoge naamde "snel klaar"-services kan het kwaliteitsaspect in het gedrang komen. Fotohandel Van Essen signaleerde een groeiende behoefte aan snelle service, gekoppeld aan topkwaliteit. De Kodak Select Snelprint bleek het juiste ant woord. Vandaag gebracht, morgen klaar, en bovendien de vertrouwde Ko dak-kwaliteit. De goede ervaring met deze service stemt Van Essen tot ver trouwen. Kodak Select Snelprint: kwaliteit, snel heid, zekerheid! Een bewoner van de Johannes Post- straat meldde de politie dit weekeinde de diefstal van een struik uit zijn voor tuintje. Het betrof een prunus met een waarde van ca. 50 gulden. De politie werd in de nacht van zater dag op zondag te hulp geroepen bij een taxichauffeur met een lastige klant. De man, een 45-jarige Soester, had zich uit Utrecht naar Soest laten vervoeren maar weigerde het meterbedrag van ruim 80 gulden te voldoen. Hij wilde 25 gulden betalen en de rest vond-ie onzin. De politie maakte proces-verbaal op. Na een korte maar hevige achtervolging kon de politie in de nacht van zaterdag op zondag een 26-jarige Soester aan houden, die op de Birkstraat al de aan dacht had getrokken van de bemanning van de surveillanceauto. Daar reed hij in eerste instantie met een vaart van 130 kilometer van Amersfoort naar Soest. Met snelheden tussen de 80 en de 100 kilometer nam hij het kruispunt Von- dellaan-Ossendamweg en reed vervol gens door het rode licht. Op de Plasweg lukte het de politie hem klem te rijden. Hij bleek onder invloed en kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Op de Stadhouderslaan was het even later opnieuw raak: hier werd een 46- jarige Baarnaar aangehouden. De blaastest mislukte aanvankelijk, maar hij kreeg een rijverbod en een proces verbaal. Hetzelfde was het geval met een 24-jarige Amersfoorter die op de Soesterbergsestraat werd aangehouden bij een routinecontrole. Op de Rademakerstraat hield de politie vorige week een 28-jarige inwoner van Soesterberg staande, nadat zijn rijge drag was opgevallen. De man moest blazen en kreeg behalve een rijverbod van acht uur ook een proces-verbaal. De politie is vorige week opgetreden te gen de chauffeur van drie landbouw trekkers, die in Soest enkele wegen hadden verontreinigd met de mest die onder het rijden van de aanhangers was gevallen. Een en ander deed zich voor op de Soester Engweg, de Molenstraat en de Lange Brinkweg. De heren wer den aangesproken en zouden de rom mel zelf opruimen. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Een 27-jarige man uit De Kwakel ver loor maandagochtend de macht over het stuur toen hij met te hoge snelheid een bocht nam. Het ongeluk vond plaats op het Zeister Spoor in Soester- berg. De auto belandde in eerste instantie in de rechterberm, waar hij een wegbewij- zeringsbord ramde. Vervolgens slinger de hij naar de linkerkant, waar hij twee bomen raakte voor hij tot stilstand kwam. De bestuurder en zijn 27-jarige passa gier uit Amersfoort werden per ambu lance overgebracht naar ziekenhuis De Lichtenberg. Daar bleken hun verwon dingen mee te vallen. De Amersfoorter was gewond aan de schouder en de be stuurder van de auto kwam er van af met een aantal gekneusde ribben. De auto waar de twee mannen in reden moest worden weggesleept. Bij de gemeente zijn 271 inschrijffor mulieren ingeleverd voor de dit jaar in het plan Klein Engendaal te bouwen 58 Zweedse Houtskeletbouwwoningen. Voor de 28 te bouwen premie A-wo ningen hebben 114 personen zich inge schreven, voor de zeventien premie C-woningen 109 personen, voor de drie senioren woningen 10 personen en voor de tien vrije sectorwoningen 38 personen. Op dinsdagmiddag 18 april organiseert de werkgroep "Vrouwen in de bij stand" Soest/Soesterberg een thema middag, gewijd aan vakantiemogelijk heden voor de krappe beurs. Hiervoor is ook een vertegenwoordiger van het NIVON uitgenodigd. De themamiddag duurt van 13.30 tot ca. 15.30 uur en wordt gehouden in het Internationaal Vrouwencentrum, Smitsweg 313 (v/h de Kievit). Kosten: f 1,-. Inlichtingen: tel. 15255 of 17431. Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien een dure telefax-in- stallatie te stelen bij een kantoorboek handel aan de Steenhoffstraat. Hoe de diefstal heeft kunnen plaatsvinden is niet duidelijk, wel dat het tijdens de openingsuren moet zijn gebeurd. Het apparaaat had een waarde van 3975 gulden. De Soester politie heeft maandagmid dag in samenwerking met de Koninklij ke Marechaussee een snelheidscontrole gehouden op het Zeisterspoor in Soes terberg. In totaal werden er 16 automo bilisten bekeurd: tien militairen en zes "gewone burgers", aldus de politie. De top lag op 90 km/u. Het werk van één van de belangrijk ste abstracte schilders van deze eeuw, Kazimir Malevich, is in Euro pa nog nooit in zijn geheel te zien geweest. Maar mede door de ver nieuwing die zich voordoet in de Sovjet-Unie, het vaderland van Ma levich, zal daar nu verandering in komen. Want van 5 maart tot 28 mei a.s. zal een unieke expositie van zijn werk plaatsvinden in het Amsterdamse Stedelijk Museum. Schilderijen van Malevich uit het eigen bezit van het Stedelijk Mu seum worden dan aangevuld met een grote hoeveelheid toonaange vend werk van hem uit verschillen de Russische musea. Comfortabel met NS Wie verkeersdrukte wil vermijden, neemt naar deze tentoonstelling gewoon de trein. Met de speciale T+T biljetten die NS voor de expo sitie uitbrengt, is dat ook nog extra voordelig. Ze zijn te koop op alle wat grotere NS stations en geven u recht op een comfortabele treinreis naar en van Amsterdam, een dag kaart voor het Amsterdamse open baar vervoer, en toegang tot de ex positie en een kop koffie. Wachten op een kaartje is niet nodig, dat hebt u al. En dat alles voor een be drag dat vooral op de wat langere af standen nauwelijks hoger is dan de prijs van een gewoon retourtje! De expositie is geopend van 5 maart tot en met 28 mei a.s. en is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. HEISTRENDS 1989 (De populaire Alpine Expres van Peugeot) Bijna in de meest letterlijk zin kan het bovenstaande wor den opgevat. De zogenaamde All Terrain Bike is een uit Ame rika overgewaaid fenomeen. Een fiets die zich letterlijk op alle terreinen thuisvoelt. Ook worden ze wel dikke banden fietsen genoemd. Bospaden, zandverstuivingen en geaccidenteerd terrein zijn geen hindernissen voor de ATB. Een ijzersterke konstruktie, een superlicht verzet (vaak 18 of meer versnellingen) en dikke pro- fielrijke banden zijn kenmerkend voor de ATB. In ons kleine Ne derland met de vertrouwde zwar te, bruine en donkerblauwe stadsfietsen is de ATB een zeer opvallende verschijning. Fietsen krijgt een extra dimensie. Het is zonder problemen mogelijk de gebaande paden te verlaten en de natuur eens van de andere kant te bekijken. Deze nieuwe en uiterst gezonde manier van vrijetijds besteding zal ook in ons kikker landje hand over hand toene men. Op een ATB is de zit anders dan op de traditionele fietsen. Een breed stuur, de wetenschap dat minder dan 1 op 1 kan wor den gereden (1 pedaalslag is 1 wielomwenteling!) en de forse banden die altijd grip hebben, geven een welhaast onbeschrijfe lijk gevoel. Je zou bij de tweewie- lerspecialist eens moeten vragen om een proefritje. Maar pas op: je bent echt zo verkocht! De "echte" ATB is ontdaan van overbodige franje als bagagedragers, spatborden en verlichting. Het bleek echter ook een ideale vrijetijds- en vakantie- fiets te zijn. Zo ontstonden de "stads-ATB" en "wereldfiets". Fietsen die tegen een stootje kun nen (uiterst geschikt voor de jeugd!) en die overal en altijd kunnen worden ingezet. Kameel ingeruild voor een A TB) Alle fabrikanten en impor teurs storten zich massaal op het ATB gebeuren. Het aanbod is de laatste jaren gigantisch gegroeid. Vele tientallen merken en typen zijn er te koop. Vooral in het duurdere segment (boven de f. 1000,-) is het aanbod overwel digend. Het is daarom zaak om bij de aanschaf te bekijken waar voor precies de fiets gebruikt gaat worden. Hobby, een paar uur per week lekker "raggen"; woon/werk; vakantie(tochten) etc. Het is dan ook van groot be lang te kunnen zien en te ervaren waarin duurdere en goedkopere typen verschillen. Peugeot brengt zo'n assortiment op de Neder- 'Een ""«geklede Peugeot ATB) landse markt. Maar liefst 13 modellen, in prijs variërend tussen de f. 499,- en f. 2.049,-. Het rapport "Ongevallen in Nederland" van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) en cijfers van de Stichting Consument en Veiligheid laten zien dat tussen half 1986 en half 1987 in Nederland zo'n 430.000 men sen in het verkeer verwondingen opliepen. De fietsers vormden hier veruit de grootste groep met maar liefst 211.000 personen (daarna komt de groep voetgangers met 73.000 personen). Bij een kwart van de behandelde wonden betrof het hoofdwonden Deze cijfers zijn de keiharde werkelijkheid. Om nu voor elk fietsritje een helm op te zetten gaat wellicht wat erg ver. Dege nen die met regelmaat fietsen zouden toch eens moeten over wegen of een fietshelm voor hen geen noodzaak is. Fietshelmen dienen wel aan een paar strikte voorwaarden te voldoen willen ze de maximale bescherming bieden. Een van de minimale eisen waaraan een veili ge helm moet voldoen is de ame- rikaanse standaard ANSI. Het beste echter zijn de strenge eisen van Snell Memorial Foundation. Van de in Nederland verkrijg bare fietshelmen biedt het merk BELL veruit het meest komplete assortiment dat voldoet aan de Snell eisen. Tevens beschikt dit merk over speciale kinderhel men. Een klap van 250-300 G (G zwaartekrachtversnelling van 9,81 meter per seconde) heeft be wusteloosheid en geheugenverlies tot gevolg. De Snell norm gaat ervan uit dat de helm een klap tot 330 G moet kunnen opvangen. Daarnaast is een opvallende (fluorescerende) kleurstelling na tuurlijk ook van groot belang. Belangrijk is om te weten dat wanneer de helm een grote klap heeft moeten doorstaan hij niet meer gebruikt kan worden. Het materiaal van vrijwel alle helmen is EPS. Deze kunststof is schok- absorberend. De energie van het materiaal wordt gebruikt om de klap op te vangen. Het materiaal vernietigt zichzelf als het ware. Daarnaast bestaat de helm uit een zogenaamde harde schaal (bescherming tegen binnendrin gende harde voorwerpen). Min der duurzaam zijn de helmen zonder harde schaal. Deze moe ten in ieder geval met zorg wor den behandeld. (BELL helm met ventilatiegaten) (Kinderhelm van BELL) Bij het aanschaffen van een fietshelm moet goed gelet wor den op de maat. Er zijn helaas nog merken met maar 1 maat. De binnenkant van de helm bestaat voor een groot deel uit schuim rubber. Let vooral ook op de aanwezigheid van ventilatie gaten! Een snelsluiting voorkomt een hoop gedoe met het op- en afzetten. Qua gewicht zijn er wel grote verschillen. Het eerder ge noemde merk BELL blinkt in uiterst positieve zin uit! Een ge wicht voor de helmen met harde schaal vanaf 255 gram en zonder harde schaal van 200 gram zijn uitzonderlijk licht te noemen. Er zijn helmen die de halve kilo be naderen en zelfs overschrijden!

Soester Courant | 1989 | | pagina 19