1 KORTE DUINEN w scliociiinluT VJCMTT GV/QnCOMBi Commissie ziet veel in aparte inzameling GFT-afval 'Ons Gebouw'-driemanschap: Yeenendaals theater kan model staan voor Soest Winkelgroep 't Hart wil nu eindelijk wel eens overleg over reconstructie m Politiek wil betaalbare woningen op terrein oud gemeentehuis WOENSDAG 12 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 Elke fractie hanteert eigen voorwaarden Inbraakpoging in Mariënhorst mislukt TC ONKYO f>r ...EN BIJ ALLE FOTO-AFDRUKKEN TIJDELIJK 5 WENSKAARTEN GRATIS VOOR ZWARTKIJKERS EN OPTIMISTEN Gemeentebestuur uitgenodigd in 'De Lampegiet' Eenrichtingverkeer Wilhelminalaant'Julianalaan andersom? Commissie blijft bij 'vogeljager' Soesterbergse raadsleden gaan stickers plakken Eve iVer t n sse n uit met de kinderen! Wieldoppen weg Duidelijke voorkeur voor wonen in raadhuis Comissie beoordeelt Milieunota positief De meeste raadsfracties zijn graag be reid een principe-uitspraak te doen ten gunste van de aparte inzameling van groente-, fruit- en tuinafval (GFT), dat dan gecomposteerd kan worden en op die manier milieu-vrien delijker wordt behandeld dan het sim pelweg met het overige huisvuil ver branden, zoals nu nog gebeurt. Dat bleek vorige week in de commissie Be drijven, waar gesproken werd over een nota die de gemeente over deze pro blematiek heeft opgesteld. Bijna alle fracties toonden zich uitge sproken voorstanders. De vraag of er ook extra geld voor zal worden uitge trokken - waarschijnlijk loopt het beno- digde bedrag tot wel een miljoen gulden By lag iets gevoeliger. Met name Joop Ëbbers (WD) hield wat dat betreft nog een slag om de arm. Hij verbond daar aan in elk geval de stringente voorwaar- de dat er binnen Eemland regionaal sa- 3 mengewerkt moet gaan worden om de ze aparte afvalstroom in goede banen te Kleiden. Hij had verder zijn twijfels over I de mate waarin de AVU (de provincia le afval-verwijdering) zou willen mee werken, want er is dan ook een eigen overslagstation nodig. Hij voelde er echter niets voor te veel aan de leiband van de provincie te lopen. "Waarom zijn we in Gods naam met de AVU be gonnen..." vroeg hij zich af. Jan van Esseveld (D66) meende dat van de AVU eveneens weinig te ver wachten is. Hij lanceerde een alterna tief voorstel, dat erop neerkomt dat elk Soester gezin een gratis compostvat krijgt. De "restfractie" kan volgens hem dan wel eenmaal per veertien dagen worden opgehaald, en dat leidt tot een kostenbesparing van enkele honderd duizenden guldens. Kees Boerkoel (PvdA) verbond ook een voorwaarde aan het doorgaan van de aparte inzameling. Hij wilde dat de meerkosten wel worden doorberekend aan de burgers - in dat verband sprak hij van een vehoging van de kostendek kendheid van 54 naar bijvoorbeeld 95 procent - maar daar moet van de PvdA- er dan een aanzienlijke verruiming van het kwijtscheldingsbeleid voor de mini ma tegenover staan. Volgens hem scheelde het de gemeente toch ook een ton of vijf per jaar. Leidje Tomassen (Prog. Soest) sloot zich grotendeels bij Boerkoel aan. Zij wilde verder meer aanacht voor de gescheiden inzameling van blik en plastic. Snel starten Henk Strietman (CDA) liet onomwon den weten dat zijn fractie voor de aparte inzameling van het GFT-afval is en daarvoor ook een krediet wil beschik baar stellen. Hij vond wel dat er dan niet nog eens vijfjaar gewacht moet worden tot ook de provincie zo ver is. "Als we" de afvalstroom willen afbakenen moe ten we snel starten." Wel signaleerde hij nog problemen bij de flats en vroeg hij zich af of het GFT-afval ook in de toe komst wel goed recycle-baar zou zijn. Alleen Jan van Garderen (SGP/GPV/ RPF) had twijfels over de voornemens. Hij vond dat er nog te veel vraagtekens waren om nu al een principiële uit spraak te doen en waarschuwde tegen overhaaste stappen. Wethouder Ries van Logtenstein toon de zich redelijk tevreden met de uit komst van de discussie. Hij constateer de vrijwel algemene sympathie met de plannen en beloofde met een nadere uitwerking te komen wanneer er meer duidelijkheid is over de financiële as pecten. "De filosofie is 1, het geld is 2, en het moment is 3," aldus de wethou der, die de commissie voorhield toch in Een bewoonster van een van de bejaar denflats van Mariënhorst (Nieuwer- hoekplein) kreeg in de nacht van zater dag op zondag de schrik van haar leven, toen ze omstreeks half twee wakker werd en gestommel op het balkon hoor de. Ze ging kijken en zag een onbeken de man die met het slot van de balkon deur bezig was. Deze nam daarop ijlings de benen. De politie zocht de omgeving nog af, maar trof de dader niet meer MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT ONKYO MEDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler. Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. ONKYO HI-FI GAAT ALTIJD DIE ENE STAP VERDER elk geval tot drie te tellen. Verplicht Hij beloofde Van Esseveld diens alter natief "mee te nemen" naar het Colle ge, al had hij direct al zijn twijfels over de haalbaarheid van het lx per veertien dagen ophalen van de rest van het huis vuil. Directeur Brunekreef wees er ver volgens op dat de gemeente verplicht is eenmaal per week het huisvuil op te ha len. Over het voorstel van Boerkoel waagde Van Logtenstein zich niet aan een uit spraak. Volgens hem hoorde dat bij Fi nanciën thuis, maar Boerkoel bestreed dat, waarop de wethouder hem beloof de de PvdA-ideeën "deels" mee te ne men naar het College. Boerkoel bond hem nog op het hart in elk geval zo snél mogelijk te gaan praten met andere ge meenten. Van Esseveld vond Boerkoels voorstel een prachtig verhaal, maar consteerde dat Soest geen 1,2 miljoen in de boom had hangen. "De burgers gaan dan het gelag betalen." Hij becijferde de meer kosten op zo'n 60 gulden per gezin. Van Logtenstein constateerde tenslotte wel iets als een "grote gemene deler" bij de commissie, al hanteerde bijna elke fractie zo haar eigen voorwaarden. "De meerderheid is echter bereid een kre diet te voteren. Met dat gegeven kun nen wij aan het werk." KODAK SELECT KWAUTÏÏT, SNBIflD, ZEKERHBD WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" - TEL. 1 2874 FOTO VIDEO AUDIO Jan Leijendekker, Piet Ekel en Piet Daalhuizen - het Soester drieman schap dat vorig jaar het opzienbarende initiatief nam voor het realiseren van een theater-accommodatie in Soest (voorlopig aangeduid als "Ons Ge bouw") - hebben het gemeentebe stuur uitgenodigd voor een ontvangst en een rondleiding in het Veenendaal- se theater "De Lampegiet". Dat thea ter staat namelijk grotendeels model voor de voorziening die Soest volgens de initiatiefnemers nodig heeft. Het driemanschap heeft inmiddels uit nodigingen verstuurd aan het College van Burgemeester en Wethouders, de voorzitters van de in de Soester ge meenteraad vertegenwoordigde frac ties en de leden van de raadscommissies Ruimtelijke Ordening en Welzijn Cultuur. Het is de bedoeling dat ze op vrijdag 28 april - met hun partners - per luxe toeringcar een uitstapje gaan ma ken naar Veenendaal en daar ëen kijkje gaan nemen in "De Lampegiet". "Dat is een theater zoals wij het ongeveer ook in Soest hadden gedacht," meldt Jan Leijendekker. Het Soester gezelschap zal in Veenen daal worden ontvangen door directeur W.F.A.Peters van het theater. Hij zal een inleiding houden, gevolgd door een uitvoerige rondleiding door het ge bouw. "We zowel voor als achter de bühne kijken," aldus Leijendekker, die in dit verband spreekt van een "kijkje in de stallen". 'Live' Het driemanschap heeft voor deze op zet gekozen omdat op deze manier veel aanschouwelijker te maken is wat hun voor ogen heeft gestaan toen ze het idee van een eigen Soester theater lanceer den dan met allerlei maquettes of teke ningen. "Die blijven voor de meeste mensen toch onduidelijk, en nu kunnen de gemeentebestuurders 'live' met ei gen ogen zien wat we ons ongeveer voorstellen," meent Leijendekker. Daarna krijgt het gezelschap een aperi tief aangeboden door het Veenendaalse gemeentebestuur; vervolgens worden de Soesters onthaald op een eenpans- maaltijd - "we gaan heel zuinig om met de subsidie die we hebben gehad", zegt Leijendekker - én tenslotte woont "het een toneelvoorstelling bij van het stuk "Open huwelijk", met in de hoofdrol len Hugo Metsers en Pleuni Touw. Behoefte Leijendekker, Ekel en Daalhuizen lan ceerden hun idee vorig jaar met nogal wat tamtam. Aanvankelijk speelde men vooral in op de behoefte aan een "eve nementenhal" of iets dergelijks in Soest, die volgens hen overduidelijk is aangetoond. Over de lokatie heeft men zich tot dusver niet uitgelaten. De Dal- weg lag volgens de initiatiefnemers niet zo voor de hand als velen dachten. Eer der viel te denken aan een lokatie in Overhees, maar incidenteel is ook het Soester Natuurbad - waar project-ont wikkelaar Taphoorn een kuuroord wil realiseren mét o.a. een theater-accom modatie - ter sprake geweest. Van de zijde van C-drie, het bestaande cultu reel centrum in Overhees, is op de ideeën gereageerd met eigen verbou wingsplannen, die in de behoefte aan theater-accommodatie in Soest zouden kunnen voorzien. Een enquête onder een groot aantal vooraanstaande Soesters heeft het drie manschap vorig jaar gesterkt in het doorgaan op de eenmaal ingeslagen weg. De reacties waren vrijwel unaniem "bijzoüdër positief ën de gemeente stel de een startsubsidie van 5000 gulden beschikbaar voor het verder uitwerken van de plannen. Geheim rapport Die komen nu in een concreet stadium. Het driemanschap zal tijdens de ont vangst in Veenendaal nadere medede lingen doen. Dat gebeurt mede aan de hand van een uitvoerig maar nog ge heim rapport, waarin Leijendekker, Ekel en Daalhuizen veel tijd hebben ge stoken. "Al onze overwegingen en voorstellen staan daarin," aldus Leijen dekker, die daarover op dit moment nog geen concrete mededelingen wil doen. Wel wil hij kwijt dat het allemaal uitmondt in een positief advies. Het uitstapje naar Veenendaal vindt in beslotenheid plaats. De pers zal pas na 28 april worden ingelicht over de "ins and outs" van de plannen van het drie manschap. Eerder wil men daarover niets prijsgeven, ook niet hoe de opzet van "De Lampegiet" zich globaal ver houdt tot de plannen voor het Soester theater. Leijendekker c.s. hopen vurig dat de gemeentebestuurders zoveel mogelijk gevolg zullen geven aan de uitnodiging. "Ze zullen zich deze kans hopelijk niet laten ontgaan." "Na 15 jaar zeuren gebeurt er einde lijk eens wat. Maar het moet ons toch van het hart: door wie is dit plan eigen lijk opengesteld? Wij zouden erbij be trokken worden, maar we hebben nooit iets gezien. In de krant hebben we gelezen dat alles al rond is. Dat vin den we vreemd..." Deze hartekreet slaakte de heer Barrink vorige week namens de winkelgroep 't Hart (Koninginnelaan e.o.) over de ge meentelijke voornemens tot recon structie van de Koninginnelaan, die in de commissie Bedrijven aan de orde kwamen. Barrink vond dat overleg dringend nodig was. Hij wees o.a. op de belabberde verlich ting van wat nu een "rare, donkere, ver velende straat" is en de problemen die de aansluiting van de Wilhelminalaan en de Julianalaan op het Nieuwerhoek- plein opleveren. "Nu vliegt iedereen daar door het rode licht, omdat je vanaf die straten de stoplichten niet ziet." Hij deed de suggestie het eenrichtingver keer op de Julianalaan en de Wilhelmi nalaan om te keren, zodat het verkeer voortaan vanaf de Koninginnelaan "naar boven" zal rijden. Wethouder Ries van Logtenstein (CDA) wees erop dat het reconstruc tieplan in feite al oud was en dat het des tijds al intensief was doorgesproken met de bewoners. Niettemin gaf de commissie hem unaniem het advies mee nog maar eens met de mensen van 't Hart om de tafel te gaan zitten. De suggestie voor de omkering van het eenrichtingverkeer viel in goede aarde. Overleg Met name Joop Ebbers (VVD) toonde zijn tevredenneid over het feit dat de re constructie nu dan toch eindelijk gaat plaatsvinden. Hij herinnerde eraan dat zijn fractie, samen met die van D66 en Prog. Soest, al eerder had gepleit voor de toekenning van het benodigde kre diet. "Ik ben blij dat het er nu toch van komt." Alle andere fracties stemden eveneens in met het krediet, maar dron gen ook aan op intensief overleg met de betrokkenen. Bij zoveel eensgezindheid maakte De uitmondingvan de Wilhelmina laan op het Nieuwerhoekplein; de win keliers willen het eenrichtingverkeer omdraaien. voorzitter Hissink van de winkelgroep nog eens duidelijk dat er van gemeente zijde al vaker beloften waren gedaan. Hij pleitte tenslotte voor de aanleg van meer parkeerplaatsen. Als er in plaats van het "langsparkeren" ook schuine parkeerplaatsen worden aangelegd kan de Koninginnelaan meer auto's aan. De suggesties werden door de wethouder meegenomen. De Nederlandse vereniging tot be scherming van vogels is het niet eens met de aanstelling van een "eksterja ger" voor de bebouwde kom van Soest. De gemeente heeft de jager, die behalve eksters ook zwarte kraaien, kauwen, eksters, konijnen en verwilderde katten in de gaten houdt, aangesteld om de overlast die deze dieren veroorzaken tegen te gaan. Volgens de Vogelbescherming is deze maatregel volkomen nutteloos, omdat de vogels even snel in aantal toenemen als zij worden afgeschoten. De gemeen tepolitie geeft toe dat het afschieten van de eksters gelijk staat aan "dweilen met de kraan open". "Het gaat hier echter niet om de bestrijding van de eksters, maar alleen om regulering van de ek sterstand," is het standpunt van de Soester politie. Zij adviseert de ge meente dan ook haar standpunt niet te herzien zolang er klachten wegens overlast blijven binnenkomen. Mevrouw A. de Muijnk, eigenares van het vogelasiel in Soest toonde zich tij dens de vergadering van de Commissie Bedrijven zeer verontwaardigd over het standpunt van de gemeente. "Afgezien van het feit dat afschieten van de kraai- achtigen niets helpt is het immoreel om vogels tijdens de broedperiode te do den," vindt De Muijnk. Ook is zij bang dat een "jager" binnen de bebouwde kom van Soest kwajongens op het idee brengt om met een luchtbuks op pad te gaan. De Muijnk: "Het gevolg is dan een soort "wild west" in Soest en dat lijkt mij niet de bedoeling." Het afschieten van kraaiachtigen heeft volgens de asiel-houdster nog een groot nadeel. "Roofvogels raken hun natuur lijke voedselbron kwijt en gaan kippe- hokken en volières leegroven," zei de Muijnk tijdens de commissievergade ring. Bovendien vindt zij dat de ge meente geen advies had moeten inwin nen bij de "jagers" zelf. "Die kunnen hierover niet objectief oordelen en als de gemeente hen om raad vraagt gaat zij bij de duivel te biecht," zegt De Muijnk. "De gemeente kan geen negatieve pu bliciteit omtrent haar milieubeleid meer gebruiken." Ondanks de bezwaren van de Vogelbe scherming blijft de gemeente bij haar oorspronkelijke standpunt. Alleen PvdA, Progressief Soest en D66 stem den tegen. De Sóesterbergse gemeenteraadsle den Joop Ebbers (WD), Willem Blaauw (WD) en Jan van Esseveld (D66) willen in hun woonplaats wel een dagje op stap om stickers te gaan plakken op de binnenkant van het deksel van de mini-containers. Ze spraken die bereidheid vorige week uit in de commissie Bedrijven, waar ge sproken werd over de komende "ac tieweek" ter inzameling van het klein chemisch afval. De commissie was eensgezind en stem de van harte met het voorstel in. Vooral de inschakeling van de (Zeister) che mokar viel bij Ebbers (WD), die daar voor al vaker heeft gepleit, in goede aar de. Kees Boerkoel (PvdA) wilde zelfs nog iets meer geld uittrekken dan de ge vraagde 37.000 gulden. Hij deed de wethouder het idee aan de hand om tijdens de actie ook stickers uit te delen, waarop een duidelijke waar schuwing staat om geen chemisch afval in de container te storten. Die stickers zouden aan de binnenkant van het dek sel van de minicontainer geplakt moe ten worden. Volgens Boerkoel kostte dat 6000 gul den meer: twee uitzendkrachten die een week lang met de chemokar meelo pen, (a f 4800,-) en de stickers zelf (f 1200,-). De andere commissieleden vonden het een aardig idee. Willem Blaauw lanceerde daarop het idee om een dagje uit te trekken en de stickers in Soesterberg zelf te gaan plakken. Dat kan bij ons zonder zor gen met onze speciale kindercorner. Om het nog aantrekkelijker te maken serveren wij uw kind tot 10 jaar, iedere woensdag gratis ons kindermenu. Als dat geen feest wordt! (Per dinerende volwassene 1 kind gratis) RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155 -13720 Aan de Birkstraat heeft een onbekende dader in het weekeinde de vier wieldop pen van een Opel Ascona gestolen. De wagen stond op de inrit van de woning van de eigenaar. De gemeente Soest zal over een paar maanden een keuze gaan maken uit drie bouwbedrijven die plannen heb ben ingediend voor de bebouwing van het raadhuisterrein aan de Steenhoff- straat, dat straks vrijkomt als het nieu we gemeentehuis aan de Dalweg wordt betrokken. Wethouder Menne deed die belofte vorige week aan de gezamenlijke commissies Ruimtelijke Ordening en Financiën, waar de inge diende plannen (elf in totaal) werden besproken. Dat gebeurde nadat de raadsleden hadden geklaagd over de problemen die ze hadden om de ver schillende "aanbiedingen" met alkaar te vergelijken. Ans Greefhorst (CDA) maakte nog eens duidelijk dat de lokatie zich bij uit stek leent voor de bouw van senioren woningen. Het liefst zou ze huurwonin gen zien, maar ze had er begrip voor dat dat niet tot de mogelijkheden behoort, gezien de veel geringere opbrengst en het gebrek aan contingenten. Bij de be groting voor het nieuwe raadhuis is re kening gehouden met een opbrengst van minstens 1,3 miljoen. Greefhorst meende dat de verkoopprijs van de appartementen beperkt moest blijven tot 160.000 a 225.000 gulden en verklaarde zich onomwonden voor een woonbestemming van het oude raad huis. "Er zijn al kantoren genoeg in de omgeving." In dat opzicht vond ze de andere fracties allemaal aan haar zijde. Ze meende ook dat het raadhuis uitste kend geschikt was voor de huisvesting van centrale voorzieningen, zoals de SWOS. Ze wilde zich liever nog niet uitspreken over haar voorkeur voor een of meer plan-indieners, maar maakte duidelijk dat het plan van V.d.Grift en Duêrmeijer goed scoorde bij haar frac tie. Later noemde ze ook Bemog en Higler. Adriaan Pothuizen (D66) had een dui delijke voorkeur voor het plan van De Vries uit Emmeloord, vooral om de minder traditionele vormgeving. Ook V.d. Grift riep bij hem geen bezwaren op. Jan Visser (Prog. Soest) koos voor De Vries. Hij zag niets in een kantoor bestemming van het raadhuis. Torentje terug? Neks Blommers (VVD) deed hetzelfde en sprak haar voorkeur uit voor De Vries, met Higler als goede tweede. Ze opperde de mogelijkheid om woon groepen in het raadhuis te huisvesten en vroeg tevens aandacht voor zaken als sociale veiligheid en toegankelijkheid. Ook pleitte ze voor het herstel van het torentje op het raadhuis, dat volgens in gewijden nog (in stukken en brokken) bij Gemeentewerken moet liggen. Ook de oude klok zou er dan weer in kunnen (al heeft burgemeester Scholten daar voor intussen een passende bestem ming aan de Dalweg op het oog). Raymond van Gelder (PvdA) hield het eveneens op V.d.Grift en Higler. Hij benadrukte overigens dat vooral de op brengst van belang zou zijn. "Wat onder de 1,3 miljoen blijft gaat ten koste van de reserves. Uit huisvestingsoogpunt vond hij vooral de te verwachten door stroming belangrijk, waardoor andere woningen vrijkomen. Alleen Wiebe Meilof (GPV) wilde geen voorkeur uit spreken. Wethouder Menne rekende de raadsle den nog voor dat, als ze toch sociale wo ningbouw zouden willen, dat de ge meente een bedrag van 450.000 gulden zou schelen» Hij noteerde zorgvuldig de namen die de fracties hadden genoemd en beloofde binnen twee maanden te- Een getekende impressie van het ont werp V.d.Grift/Duêrmeijer. rug te komen met een voorstel, waarin tenslotte een keuze uit drie verschillen de bouwers en hun plannen gemaakt zou kunnen worden. Het meest waar schijnlijk lijkt dan een keuze tussen de Soester bouwers Van de Grift en Higler en de Vries uit Emmeloord (een bedrijf dat vorig jaar volgens ingewijden nog betrokken zou zijn geweest in een fail lissement). Deze drie werden het meest genoemd. Prijzen V.d.Grift wil appartementen bouwen met prijzen van 220.00 a 270.000 gul den, maar is voorlopig uitgegaan van een kantoorbestemming voor het oude raadhuis. Higler mikt op variabele prij zen (250.000 a 300.000 bij 17 apparte menten; 160.000 a 185.000 bij 27 wo ningen), afhankelijk van de keuze voor woningen of kantoren in het raadhuis. De Vries rekent met verkoopprijzen van ca. 200.000 gulden en een woonbe stemming in het raadhuis. Hij zit echter weer 40.000 gulden onder de minimale opbrengst van 1,3 miljoen. Het oordeel van de leden van de Com missie Ruimtelijke Ordening over de milieunotitie is overwegend positief. Dat bleek vorige week tijdens de com missievergadering. Met name de ge luidsoverlast die de bewoners van Soes terberg ondervinden van vliegtuigen, tanks en het verkeer op de rijksweg 28 kwam uitgebreid aan de orde. Voorzitster A. Mees van de Vereniging Soesterbergs Belang zei de indruk te hebben dat "de opstellers van de mi lieunotitie geen raad weten met de ver dere aanpak van de specifieke proble men van Soesterberg." Mees maakte tijdens de vergadering gebruik van het inspreekrecht. Volgens haar zijn de lan delijke wettelijke richtlijnen niet vol doende om de Soesterbergse proble men aan te pakken. J. Ebbers (WD) merkte hierbij op dat minister Nijpels van VROM meer ruimte geeft aan re gionale samenwerkingsprojecten en drong dan ook aan op samenwerking binnen de regio Eemland. Zowel A. Tomassen (Progressief Soest) als A. Pothuizen (D66) vonden dat er spoedig aandacht besteed moet worden aan de suggesties van R. Maas. Deze Soester is een van de opstellers van het inmiddels beruchte rapport "Zorgen voor Morgen". Maas vindt dat in de mi lieu-notitie te weinig concrete ideeën worden aangedragen voor de aanpak van milieuproblemen. Hij noemt hierbij het verminderen van het aantal klach ten, het gifvrij maken van straten en het vergroten van de pakkans van milieu- overtreders. Volgens Tomassen moet er in Soest een gedragsverandering plaatsvinden. "De mentaliteit is belangrijk en de gemeente geeft hierin nog altijd het slechte voor beeld," zei zij. Als voorbeelden van een slecht intern milieubeleid noemde To massen het gebruik van plastic beker tjes en spuitbussen in het gemeentehuis.

Soester Courant | 1989 | | pagina 3