DeSoester Duinen v VOOR HET Verpleegkundigen gezamenlijk in actie Kassabonnenfestival 'Hartje Zuid' wordt afgesloten met feestelijke prijsuitreiking Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 12 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 vraagt: uw aandacht; voor Vrijdag 'uitslaapdag' in Zonnegloren Tarief zuiveringsheffing omhoog Gezondheidscentrum De Bundeling zoekt nieuwe bestuursleden Inbraak Industrieweg Inbraak kelderbox V erkeersmaatregelen Ziekenhuis Eemland nu een feit Soester Van 't Land lanceert eigen busplan Centraal Nederland wil vooral 'sterke' buslijnen versterken Soest wil 'aanpasbaar bouwen' Politiek reageert positief op notitie ouderenhuisvesting 14 April 1939 "Do Hashimashite Iedere maandag bent u van harte welkom op onze Japanse dag. Van sake tot sukiyaki en uiteraard de bekende stokjes. Een ervaring rijker. Reserveren aanbevolen. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 Raadsvergadering De eerstvolgende openbare raadsver gadering vindt plaats op donderdag 20 april, aanvang 19.30 uur, in de aula van het Griftland College aan de Noorder- weg 79. In het INFOrmatiecentrum kan men de stukken inzien van de punten die die avond behandeld worden. De agenda hangt in het publikatiebord van het IN- FO-centrum en bij de Dependance Pu- bliekszaken Soesterberg. Enkele belangrijke agendapunten zijn: vaststellen milieu-notitie; gescheiden inzameling en verwerking van GFT-afval; krediet t.b.v. reconstructie Koningin- nelaan; krediet t.b.v. alternatieve onkruidbe- strijding; verkoop Soester Natuurbad; vaststelling voorjaarsnota 1989 Uitwerkingsplan Parklaan De burgemeester van Soest maakt be kend dat met ingang van 13 april 1989 gedurende 14 dagen op de afdeling Ruimtelijke Ordening Bouwzaken aan de Lange Brinkweg 77 (geopend ie dere werkdag van 9.00 tot 12.00 uur), in het gemeentelijke INFOrmatiecen trum, Steenhoffstraat 9a en in de plaat selijke bibliotheken ter inzage ligt het door Gedeputeerde Staten van Utrecht bij besluit van 14 februari 1989, afde ling RR, nr. 9340080/1, onherroepe lijk goedgekeurde uitwerkingsplan Parklaan. Thans bestaan geen mogelijkheden meer om bezwaren in te dienen. Na ge noemde periode ligt het plan perma nent ter inzage op genoemde afdeling. Openbare commissievergadering Woensdag 19 aprilT 19.30 uur: com missie Minderheden Agenda o.a.: onderzoek van de heer P. Cosijnse. De vergadering wordt gehouden in de commissiekamer, dependance achter het gemeentehuis. Ruilverkaveling Eemland Landinrichtingswet Openbare kennisgeving ingevolge ar tikel 151 lid 4. Opening der pachtregistratie De Landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling van het blok genaamd Eemland maakt het volgende bekend: Alle pachtovereenkomsten betreffende gronden gelegen binnen het blok van de ruilverkaveling, moeten bij haar ter re gistratie worden ingezonden door toe zending aan de secretaris: per adres Ka daster, t.a.v. afdeling LBid, Postbus 85001, 3508 AA Utrecht. Tevens bestaat de mogelijkheid om de pachtovereenkomsten persoonlijk te komen laten registreren en wel op: donderdag 13 april in "De Rank", Soesterbergsestraat 18 te Soest; vrijdag 14 april in "Concordia", Kerklaan 1 te Hoogland; maandag 17 en dinsdag 18 april in "Het Wagenwiel", Dorpsstraat 101 te Bunschoten; woensdag 19 en donderdag 20 april in "De Hilt", Hasselaarlaan IA te Eemnes. De zittingen worden gehouden van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 16.30 uur. Bestaande pachtovereenkomsten moeten ter registratie worden ingezon den binnen dertig dagen na 1 april 1989 dus uiterlijk 30 april 1989. Nieuwe pachtovereenkomsten, d.w.z. pachtovereenkomsten, die na 1 april 1989 worden aangegaan of verlengd moeten ter registratie worden ingezon den binnen 30 dagen nadat ze zijn aan gegaan of verlengd. Toelichting Deze bekendmaking geschiedt ingevol ge artikel 151 van de Landinrichtings wet, dat luidt als volgt: 1. De in artikel 150 bedoelde aanspraak (dit is de aanspraak om bij de toede ling pachtgrond terug te ontvangen) bestaat slechts, indien de pachtover eenkomsten aan de Landinrichtings commissie ter registratie is ingezon den. 2. De inzending ter registratie dient Enkele tientallen verpleegkundigen van Zonnegloren hebben afgelopen zaterdag meegedaan aan de demon stratieve actie voor de 5 %-salarisver- hoging, die samen met collega's van het ziekenhuis en de verpleeginrich tingen in Baarn op de Baarnse Brink werd gehouden. De Soester delegatie vertrok in optocht vanaf de Soester bergsestraat naar de buurgemeente en trok onderweg uiteraard heel wat aan dacht van het publiek. Daar was het dan ook om begonnen. Voorafgegaan door een trekker-met aanhanger, behangen met spandoeken en voorzien van een ziekenhuisbed en een aantal ondersteken, ging de stoet luid toeterend over de hoofdweg in Soest in de richting Baarn. De teksten van de spandoeken zorgden er wel voor dat de bedoeling van de actie luid en duidelijk overkwam. In Baarn verzamelden zich enige hon derden verpleegkundigen uit de regio. Het werd op de Brink een gezellige hap pening, waaraan ook de cabaretgroep "Zwak van zinnen" van Nieuwenoord een belangrijke bijdrage leverde. Direc teur Van Beek van Nieuwenoord be tuigde zijn solidariteit met de actievoer ders, mede namens enkele honderden ouders van de bewoners van deze in stelling. Verder waren er toespraken namens de WIO (Verpleegkundigen en Verzorgenden In Opstand) en na mens de vakbonden. Uitslaapdag Aanstaande vrijdag, 14 april, krijgt de actie in Zonnegloren een (overigens pa tiënt-vriendelijk) vervolg. De verpleeg- De zuiveringsheffing zal in de komende jaren sterker moeten stijgen dan was voorzien. Het provinciebestuur stelt Provinciale Staten voor om het tarief de komende vier jaren jaarlijks 6% te laten stijgen. De hoogte van de zuiverings heffing komt daarmee op een bedrag van f 64,- per vervuilingseenheid, voor het gemiddelde huishouden f 192,- per jaar. In het jaar 1989 betaalt een huis houden nog 10 gulden minder, ruim 181 gulden (60,36 per vervuilingseen heid). Het voorstel betekent dat de zuive ringsheffing sterker stijgt dan de 4% die in deze zittingsperiode van Provinciale Staten jaarlijks was gepland. De oor zaak van deze extra stijging ligt o.a. in internationale afspraken zoals het Rijn Aktie Plan en het Noordzee Aktie Plan. Deze plannen verplichten de provincie Utrecht om op al haar rioolwaterzuive ringsinstallaties maatregelen te nemen om te defosfateren. Met ingang van het jaar 1995 moeten de installaties zijn aangepast. Daarvoor zijn extra investe ringen nodig. Gedeputeerde Staten leggen dit voor stel voor aan de statencommissie Mi lieubeheer en aan de commissie Water en Bodem. In juni kunnen Provinciale Staten zich uitspreken over het tarief zuiveringsheffing 1990 en volgende ja ren. Het bestuur en het gezondheidsteam van De Bundeling, het bekende ge zondheidscentrum aan de Schouten- kampweg in Soest-Zuid, zijn op zoek naar kandidaten die een bestuursfunc tie willen vervullen. Binnenkort tre den twee bestuursleden statutair af en uiteraard ziet men hun lege plaatsen plaats te vinden binnen dertig dagen na een door de Landinrichtingscom missie te bepalen tijdstip. 3. Indien de pachtovereenkomst na het in het tweede lid bedoelde tijdstip is aangegaan, dient de inzending ter re gistratie plaats te vinden binnen der tig dagen na die goedkeuring, doch uiterlijk tot een door de Landinrich tingscommissie vast te stellen tijdstip. 4. De Landinrichtingscommissie maakt de in het tweede en derde lid bedoel de tijdstippen bekend in tenminste twee dag- of nieuwsbladen die in het gebied, waarin het blok is gelegen, worden verspreid en in de gemeenten die geheel of gedeeltelijk zijn gelegen in zodanig gebied, op de aldaar ge bruikelijke wijze. 5. Van de registratie wordt door de Landinrichtingscommissie een be wijs afgegeven. Het tijdstip van definitieve sluiting zal nader bekend worden gemaakt. De Landinrichtingscommissie Bouwzaken De burgemeester van Soest maakt be kend dat Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op een daartoe strekkend verzoek met toepassing van het daarbij genoemde voorschrift, vergunning te verlenen voor: het bouwen van 26 gestapelde wonin gen, Rademakerstraat (voormalig Meubidickterrein), sectie E, nr. 4244; Het betreft een wijziging van het op 15 maart 1989 gepubliceerde bouwplan (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening juncto 50, lid 8 van de Woningwet). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag eventuele be zwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (kamer 021), Lange Brinkweg 77, ter inzage. I I Informaties. intu-centrum, STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555. i Open maandag t.m vrijdag Informatietelefoon met actualiteiten, tel. 93665 (24 uurs-service). graag zo spoedig mogelijk weer bezet worden. Over De Bundeling valt in kort bestek het volgende te vertellen: Het team be staat uit huisartsen, wijkverpleegkundi gen, een wijkziekenverzorgende, een maatschappelijk werkende, doktersas sistentes en de kontaktpersoon. De doelstelling van het gezondheidscen trum is het bevorderen van de eerste- lijnszorg, met het accent op de wijk Soest-Zuid. Wie geïnteresseerd is in het mee helpen ontwikkelen en stimuleren van deze eerste-lijnszorg, het behartigen van de belangen en het bevorderen van de be trokkenheid van de bewoners, patiën ten en cliënten, wordt van harte uitge nodigd om te reageren. In een persoon lijk gesprek kan dan de functie van be stuurslid van De Bundeling worden toegelicht. Wie belangstelling heeft kan telefo nisch of schriftelijk kontakt opnemen met de kontaktpersoon: mevrouw M. van der Kaa, tel. 13750 (op woensdag en donderdagochtend). De Soester verpleegkundigen verza melden zich achter deze spandoeken bij Zonnegloren. kunöigen organiseren dan een "uit slaapdag" voor de patiënten. Volgens woordvoerster Jenny Sanders betekent dit dat de patiënten niet om zes uur of half zeven al worden gewekt, maar op hun gemak wakker kunnen worden. Het ontbijt zal daardoor ook wat later worden geserveerd, en waarschijnlijk ook het middag-eten. Het is de bedoeling dat er vóór negen uur in elk geval geen onderzoeken plaatsvinden, evenmin als röntgen foto's en laboratoriumbezoekjes. Dit alles natuurlijk tenzij het uit medisch oogpunt noodzakelijk is dat het wél ge beurt. Het comité denkt nog na over verdere acties, maar die zijn nog niet concreet uitgewerkt. De keuken van Zonneglo ren leverde vorige week overigens ook een aardige bijdrage aan de acties: de patiënten kregen een toetje waarop de 5 -salaris-eis zichtbaar was gemaakt en ontvingen bij de broodmaaltijd 1/5 deel van een boterham extra. Bij een inbraak in een bedrijf aan de In dustrieweg heeft de dader vorige week een flinke som geld buitgemaakt. Hij nam een geldkistje met 2500 gulden weg uit een bureaulade, alsmede 1500 gulden aan buitenlands geld. Ook ver dwenen er sleutels en enkele kenteken bewijzen en vrijwaringsbewijzen. De slotschoot van de toegangsdeur bleek te zijn teruggeduwd. Met de trekking van de prijswinnaars, vanavond door notaris mr. H.H. Elfe rink, is het kassabonnenfestival van de winkeliersvereniging Hartje Zuid nog niet helemaal afgesloten. De feestelij ke prijsuitreiking is namelijk zaterdag middag op het pleintje van de Zuid- prominade. De Amersfoortse groep "Cherishe" zorgt voor de muzikale omlijsting; het feestprogramma begint om twee uur. Tot en met vandaag kunnen de speciale enveloppen met daarin kassabonnen met een besteed bedrag van minstens honderd gulden worden gedeponeerd in de drie bussen die in het winkelcen trum staan opgesteld. Direkt na de win kelsluiting om zes uur worden de laatste inzendingen opgehaald en gevoegd bij de duizenden enveloppen die sinds het begin van het kassabonnenfestival op 28 maart zijn ingeleverd. De prijswinnaars krijgen persoonlijk bericht met daarbij de uitnodiging om zaterdagmiddag aanwezig te zijn bij de feestelijke prijsuitreiking op het pleintje in het winkelcentrum door een verte genwoordiger van de winkeliersvereni ging. Voor deze gelegenheid is de Amersfoortse groep "Cherishe" uitge nodigd. Deze bestaat uit vijf conserva toriumstudenten. Ze treden al twee jaar samen op. De swingende band, ge vormd door een bassist, een drummer, een toetsenist, een gitarist en een zange- Bij een inbraak in een kelderbox aan de Smitsweg heeft de dader een radio-cas setterecorder, een universeelmeter, een stroboscooplamp en een kontakthoek- meter buitgemaakt. Hij bleek een ruitje te hebben ingeslagen. De eigenaar stel de de politie op de hoogte. In verband met diverse aktiviteiten heb ben burgemeester en wethouders be sloten een aantal tijdelijke verkeers maatregelen in te stellen. Dinsdag 25 april is de Hellingweg tus sen 18.00 en 21.00 uur gesloten voor alle verkeer in beide richtingen vanwe ge de Trimloop Van Arkelinstituut. Zaterdag 29 april zijn tussen 10.30 en 12.30 uur de Willibrordusstraat, Braamweg, Ericaweg en Plasweg (ged.) in verband met de Oranjeloop Soest- Zuid voor alle verkeer in beide richtin gen gesloten. Zaterdag 29 april is tussen 20.00 en 23.00 uur het gedeelte Wiardi Beck- manstraat tussen de Jan de Rooystraat en G. v.d. Veenstraat voor alle verkeer in beide richtingen gesloten in verband met een Lampionoptocht en een optre den van P. V.O. Tevens is die dag tussen 17.00 en 23.00 uur het gedeelte Par keerterrein Honsbergen tussen de in gang van Honsbergen en de ingang van de supermarkt gesloten voor het ver keer. Op 5 april 1989 zijn door notaris mr. J. Prins de Statuten verleden van de Stichting Algemeen Christelijk Zie kenhuis Eemland. De stichting is op gericht in het kader van de fusie tussen de Stichting St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis en de Stichting Prot. Chr. Ziekenhuis De Lichtenberg. Beide stichtingen kondigden in februari 1988 een nauwe samenwerking aan, die op termijn zal moeten leiden tot één ziekenhuisorganisatie op één lo- katie. Aan de nu opgerichte stichting zal het strategische beleid worden opgedra gen. Dit betekent dat belangrijke be sluiten (toekomstig beleid en besluiten die voor meer dan één lokatie van be lang zijn) worden genomen bij de nieuw opgerichte stichting.De nieuwe stich ting kent een Raad van Toezicht die te vens optreedt t.b.v. het St. Elisabeth Ziekenhuis en Ziekenhuis De Lichten berg. De Raad van Toezicht wordt voor de eerste keer gevormd uit zes leden van de Raad van Toezicht van Zieken huis De Lichtenbergmet een onafhan kelijke voorzitter. Als eerste voorzitter van de Raad van Toezicht treedt op drs. J.D. De Beus. De heer De Beus (42 jr.) is voorzitter De gemeente Soest en de busmaat schappij Centraal Nederland hanteren verschillende visies op het plaatselijk/ regionaal openbaar vervoer. De ge meente wil alle wijken zo goed moge lijk bedienen, CN daarentegen ziet meer heil in het versterken van de ster ke lijnen, ten koste van de zwakkere verbindingen. Dat bleek vorige week in de commissie Ruimtelijke Ordening, waar uitvoerig werd gesproken over de toekomstige aanpak van het busvervoer. De politici konden hun gedachten laten gaan over twee varianten, waar tijdens de verga dering nog een derde aan werd toege voegd. De Soester J. van 't Land pre senteerde zijn eigen voorstel, waarin met name het toekomstige centrum aan de Dalweg een goede verbinding krijgt door een andere route van lijn 77 en ook Soest-Midden niet wordt vergeten. De commissie hoorde hem welwillend aan. Eén van de "probleemlijnen" is 77, met name het traject Soest-Baarn is zwak. In Soest zelf is het ook niet alles, aldus de heer De Roos, verkeerskundige van CN, en pas beter wordt het op het stuk Soest-Soesterberg-Utrecht. Hij wees erop dat wijzigingen alleen mogen plaatsvinden als het geen extra bussen kost, een spijkerharde voorwaarde van het Rijk. "In de variant van Soest wor den de wijken wel goed bediend, maar het kost extra geld." Het vooimui .au CN was volgens hem weliswaar niet op timaal, maar wel redelijk en in elk geval betaalbaar. Diverse insprekers uit Soesterberg vroegen aandacht voor de busproble men ter plaatse, zoals de busroute door de kinderrijke wijken en de combinatie van busbaan en fietspad over het Zeis- terspoor. Liever zag men de zuidelijke randweg als route voor de bus. Onaanvaardbaar De mogelijke opheffing van lijn 77 op zondag stond Wil Stekelenburg (PvdA) in het geheel niet aan. Ze vond dat Soest daarover het onaanvaardbaar moest uitspreken. Joop Ebbers (VVDJ sloot zich bij haar aan. Adriaan Potnuizen (D66) verlangde vooral creativiteit van CN, zodat het lokale belang zwaarder zou worden "ingewogen", ook als dat geld zou kosten. De Roos hielp overigens een misver stand de wereld uit. Lijn 77 blijft rijden tot Soesterberg. Daar kunnen reizigers overstappen op lijn 52 naar Utrecht. "Onaanvaardbaar?" aldus de CN-man. "Wij redeneren heel simpel. Als er geen kip in de bus zit, dan rijden we niet. Op zondag en 's avonds zijn er gewoon te weinig mensen. Daar kunnen we dan op besparen en dat ten goede laten komen aan extra inzet voor het woon-werkver- keer tijdens de spitsuren." van de direktie van het PGGM (Pen sioenfonds voor de Gezondheid Geestelijke en Maatschappelijke belan gen). Vice-voorzitter van de Raad van Toezicht is mr. B.P.L. Stal; (lid Raad van Bestuur Bouwfonds Ned. Gemeen ten), secretaris is mr. A. Veldhuizen (kandidaat-notaris in Amersfoort). De overige leden van de Raad van Toe zicht zijn: de dames drs. A.M.J.Th.M. Bless-Koopmans en de H.G.M. Schip- per-Bos, alsmede de heren R.L. Boer, S.P.M. Hoorneman, pastor, drs. A.M. van der Linden, B.C.A. Nicolas, arts, J.J. Treffers, arts, mr. A.J.B. van Wal- sem, ir. H. Walta en ds. G.J. Wisgerhof. De Raad van Bestuur (direktie) van de stichting wordt gevormd door de direk- ties van de beide bestaande ziekenhui zen, te weten de heren R.M. Bergsma, Th.J. Houdius, arts, B.T. Sikkens, arts en drs. A. van Sluijs. De Stichting Algemeen Christelijk Zie kenhuis Eemland heeft een totale bed dencapaciteit van 820 bedden,; zij telt ruim 2200 medewerkers alsmede ruim 100 medisch specialisten. Het budget totaal van de stichting samenwerkende ziekenhuizen bedraagt ruim 125 mil joen gulden. Belangrijke stap Nu de koepelstichting tot stand is geko men en daarmee een belangrijke stap is gezet op weg naar één ziekenhuis, die nen veel zaken aandacht te krijgen. Zo is in overleg met de vakbonden een so ciaal plan vastgesteld waarin de rechts positie van de medewerkers wordt ge regeld, indien veranderingen door het integratieproces gevolgen zullen heb ben voor hun functioneren. Er wordt hard gewerkt aan een beleids- filosofie, een stuk waarin wordt vastge legd vanuit welke visie de (toekomsti ge) ziekenhuisorganisatie moet gaan werken. Vervolgens zal een meer con crete invulling worden gegeven aan plannen waarin wordt uitgewerkt hoe op korte termijn zal worden samenge werkt tussen de verschillende specialis men, hoe gezamenlijk voorzieningen kunnen worden benut, enz. Allerlei beleidsvoornemens zullen ge zamenlijk worden uitgewerkt en rege lingen zullen op elkaar worden afge stemd. Daarnaast moeten voorberei dingen worden getroffen om over enige tijd te kunnen starten met de bouw van één nieuw ziekenhuis. Al met al een heel programma dat moet worden afgewerkt om de voordelen voor de gezondheidszorg in de regio zo groot mogelijk te maken. Veel van deze zaken zullen zich de eerste jaren vooral intern in de beide organisaties manifes teren. Gedurende deze tijd zullen be zoekers en patiënten hier weinig of niets van merken. Op iets langere termijn, na ca. 2 a 3 jaar, zullen ook naar buiten wij zigingen merkbaar kunnen worden. Daarbij zal het belang van de patiënt zo veel mogelijk voorop blijven staan, al dus de directie. res, is all-round en heeft dan ook alle soorten muziek op het programma staan, vooral jazz, funk en latin. Maar ook hedendaagse popmuziek ontbreekt niet op het repertoire. De variatie van schitterende ballads tot countrymuziek maakt "Cherishe" tot een band voor jong en oud. Aktie een succes Hoewel het aantal ingeleverde enve loppen nog niet is geteld, verwachten de winkeliers in Hartje Zuid een grotere deelname dan vorig jaar aan het kass abonnenfestival. Ze baseren deze ver wachting op de enthousiaste reacties van het winkelend publiek. De eenvou dige opzet van de actie, geen zegeltjes plakken of slgzinnen bedenken, is daar debet aan. Dat bleek ook vorig jaar, toen het kassabonnenfestival voor de eerste keer werd gehouden. Er kwamen toen niet minder dan 9.000 enveloppen binnen. Dat succes was aanleiding om de aktie dit jaar te herhalen. Uit de sta pel enveloppen die is ingeleverd, blijkt dat dit een terechte keus is geweest. De winnaar van de hoofdprijs kan rekenen op een weekend in een extra-luxe hotel voor twee personen, volledig verzorgd, ter waarde van 600 gulden. Andere prijzen zijn onder meer een weekend in een bungalow; een rondvlucht boven Soest; de dikke Van Dale; een schoon- maakset; videotapes; een badset; CD- platen en manden met etenswaren en fruit. Het beleid van de gemeente Soest met betrekking tot de ouderenhuisvesting zal niet in de eerste plaats gericht zijn op het bouwen van specifieke oude renwoningen, maar vooral op het rea liseren van woonruimte die kan wor den aangepast aan de behoeften van zowel ouderen als jongeren. Er is 1 miljoen gulden nodig voor het aanpas sen van nieuwe en bestaande wonin gen en nog eens 300.000 gulden voor bijdragen aan verhuis- en inrichtings kosten. Aldus enkele belangrijke on derdelen van de notitie Ouderenhuis vesting. De raadsleden in de commissies Ruim telijke Ordening en Welzijn, die de no titie vorige week bespraken, reageer den vrijwel allen positief. Wel plaatsten enkele leden kritisch kanttekeningen. Ans Greefhorst (CDA) vond dat de no ta de gemeente met de neus op de feiten drukt - veel woningzoekenden boven de 55 jaar - maar was optimistisch over de "verschuivingen" o.a. als gevolg van de doorstroming. "Ons idee is: bouwen naar behoefte voor onze eigen inwo ners," aldus Greefhorst, die overigens een dringend beroep op het College deed om meer contingenten in de wacht te slepen. Joop Ebbers (WD) was wat sceptisch over de tijdsplanning en vond dat het miljoen het beste in het fonds stads- en dorpsvernieuwing gestort zou kunnen worden, zodat de woningbouwvereni gingen daaruit gemakkelijk zouden kunnen putten. Hij verklaarde zich ove rigens beslist tegen "bejaardengetto's" en zag liever een gevarieerde aanpak, ook in de nieuwbouw. Ook voor de 20 woningzoekenden die wel meer dan 600 gulden willen verwonen moest er gebouwd worden, vond hij. En dan op z'n minst geen "pijpelaatjes", maar re delijk royale drie-kamerwoningen, "zodat je in de slaapkamer ook nog langs het bed kunt lopen". Graaien Ook de andere fracties stemden in met de notitie. Leidje Tomassen (Prog. Soest) vroeg nog wel aandacht voor "woongroepen" en vond dat het mil joen geen subsidiepotje moest worden waaruit iedereen maar kan graaien, maar met name de woningbouwvereni gingen moeten er hun voordeel mee kunnen doen. Wil Stekelenburg (PvdA) vond dat 500 gulden een be hoorlijke huur is, en dat er vooral geke ken moet worden naar de feitelijke woonlasten van de mensen. Wethouder Frans Kingma stelde met vreugde vast dat de fracties positief rea geerden. Hij was niet optimistisch over de kans op extra contingenten. "Dat wil elke gemeente wel, maar de groeisteden krijgen prioriteit en de rest wordt ver kruimeld." Het spreekt voor hem van zelf dat B. W. zullen proberen zoveel mogelijk extra contingenten te krijgen. Voorlichting der bevolking inzake luchtgevaar Het dagelijksch Bestuur der onder-afdeeling Soest van de Nederlandsche Vereniging voor Luchtbescherming heeft besloten, in verband met de vele in komende verzoeken om inlichtingen en voorlichting inzake de particuliere zelfbeschermingsmaatregelen tegen luchtgevaar (inrichten van schuilkelders, schuilloopgraven, gasmaskers, brandbestrijding in huis, gasdichte afsluitin gen e.d.) gedurende een of meer dagen per week eenige zittingsuren te hou den, waar alle inwoners zich tot het verkrijgen van deze inlichtingen kunnen vervoegen en zooveel mogelijk goede en deskundige voorlichting zal worden gegeven. Eenige bestuursleden der onderafdeeling, die eenige cursussen in de luchtbe schermingsmaatregelen te Utrecht en Amersfoort hebben gevolgd, hebben zich bereid verklaard wekelijks gedurende eenige uren die inlichtingen en voorlichting aan de burgerbevolking te geven. Bepaald is, dat zulks zal geschieden ten bureele van het Hoofd van Gemeen telijken Luchtbeschermingsdienst, gevestigd in een lokaal, dat is gelegen ach ter het bureau van den Gemeente-Ontvanger, Steenhoffstraat, naast het Ge meentehuis en tegenover het Postkantoor, (ingang links van het gebouw, naar achter toe). Deze localiteit is daartoe welwillend door genoemd Hoofd der beschikking van het Bestuur gesteld. De eerste zitting zal thans worden gehouden op Maandag 17 April a.s. van des avonds 7.00 uur tot 8.30 uur. Ieder inwoner, die inlichtingen omtrent de zelfbeschermingsmaatregelen wenscht, is daar welkom en hem zal zooveel mogelijk voorlichting worden ge geven. Nadere mededeelingen omtrent verdere zittingsdagen en -uren zullen zoo spoedig mogelijk volgen. De Paaschdagen brachten mooi weer en... groote drukte De Paaschdagen hebben, dankzij het fraaie weer, gezorgd voor een grooten uittocht van de grootstedelingen, een uittocht, waarvan Soest haar deel weer heeft gehad. Reeds op den vroegen morgen van den eersten Paaschdag ronk ten de motorfietsen op onze Rijksweg, snorden de auto's door de Soester dre ven en suisden de fietsbanden op onze rijwielpaden. Soest werd gewekt uit zijn winterslaap. Duizenden passeerden uit Amsterdam en omgeving het Pa leis Soestdijk en keken belangstellend uit of zij ook een glimpje van Prinses Beatrix zagen of Haar Vader en Moeder en de verkeersagent bij de bocht van Hotel "Trier" heeft heel wat werk te verstouwen gehad om het intensieve ver keer in goede banen te leiden. Wanner hij zijn arm opstak, ontstonden er files van honderden meters lengte, files die ook gevormd werden bij de spoorboo- men van Soestdijk, dat evenals het station Soest en halte Nieuweweg onder hoogen druk heeft gewerkt. De roepstem van de ontluikende natuur heeft ge werkt; duizenden stedelingen hebben haar veroverd, hebben onze Soester bosschen, heidevelden en zandverstuivingen opgezocht en bevolkt. Verschil lende zaken hebben geen spijt gehad, dat zij hun stoelen naar buiten hadden gebracht, zij kwamen zitplaatsen te kort en verschillende pensions hebben de eerste gasten van dit jaar geboekt. Ook Soesterberg mocht niet klagen. Dui zenden hebben een bezoek gebracht aan dat deel van de gemeente en in plaats van de gebruikelijke K.L.M.-vluchten, die ieder jaar plaatsvinden, doch nu op last van de minister niet mochten doorgaan, zag men de groote bedrijvig heid van de militairen op het vliegveld, waar de Paaschrust gestoord werd, door het moeizaam werken aan maatregelen, die in landsbelang noodig wer den geoordeeld. Koortsachtig werd daar gewerkt aan het leggen van tele foonkabels en in plaats van de K.L.M.-vogels maakten een 10-tal van de mo dernste bommenwerpers hun vluchten. De zwarte kant van Paschen 1939. De restaurants in Soesterberg toonden een vroolijken aanblik met hun be volkte terrassen van menschen in het paaschpakje en met hun paaschhumeur. De tweede paaschdag was de dag van den uittocht, een uittocht, die in den na middag aanvingen aanhield tot het middernachtelijk uur. Als bijzonderheid mag worden genoemd, dat geen enkele aanrijding van beteekenis plaats had wat wel toegeschreven mag worden aan de diverse wegverbeteringen en de goede orde, die onze politiemenschen verzorgden. Inderdaad, de Paaschda gen waren goed! Lastige klanten... Zaterdagnacht, omstreeks het middernachtelijk uur, rekende de politie bij de spoorboomen van de halte Soestdijk den beschonken inwoner A.K. in en bracht hem naar de daarvoor bestemde localiteit achter het bureau. K. had echter een vriend, de IJsselsteinsche inwoner N.F., en zijn broer bij zich, wel ke 2 metgezellen luidruchtig protesteerden tegen de maatregelen, die tegen K. in het belang van de openbare orde waren genomen. Toen de politie doof bleek voor hun protesten en hun bezwaren en hen te ver staan gaf, dat zij moesten "ophoepelen" charterden de heeren een taxi, waar mede zij naar den Burgemeester reden, onzen burgervader uit zijn bed belden en dezelfde bezwaren, waarmede zij op het politiebureau geen succes had den, weer naar voren brachten. De Burgemeester wist zich spoedig van de heeren te ontdoen, waarna de taxi hen naar de woning van den Inspecteur van Politie bracht, waar hetzelfde liedje weer werd gezongen. Ten lange leste dropen de heeren af, nadat er gedreigd werd met insluiting, waarvoor de heeren niet veel schenen te voelen. K. kreeg den volgenden mor gen zijn bonnetje.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5