KRJE WEEKEND RECEPT D DKBt SILVER STAR VIDEO Film van de week AVONDJE KEGELEN WASIEL Jadi's presenteert: Part Two Fashion 3)artltui^en in UW ZAKENLUNCH OF -DINER VIDEO TOP 10 SOESTER COURANT PAGINA 17 rip j. cornelisse bv Centrale verwarming 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: Inbraak Smitsweg BOSCH Plaatsingskosten: 0,00 Poging tot inbraak Zesde feestweek: 'de cosmetica-week' 'fojy 1989 ÜOf/y-j Voor een gezellig aangekleed Informatie tel. 13807 Chop suey uit de Verenigde Staten DE BAKKER DIE ER GEEN BROOD IN ZIET GAAT NAARDONKER ZIET U ER GEEN BROOD IN? GA DAN EENS NAAR DONKER BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN Restaurant en Motel Het Witte Huis Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl Femmy effirienty Diefstal uit sportzaal BRIGHT LIGHTS, BIG CITY P m k door Arie Wandelaar De wervelkolom bij de mens bestaat bit twee dozijn wervels. Als U geen biisdruk bent heeft U er, net als Arie, pus ook vier en twintig. Vie bij deze constatering nooit heeft Stilgestaan zal waarschijnlijk nimmer iet euvel van rugklachten hebben ge iend, en recht van lijf en leden zich op deze planeet voortbewegen. Gefeliciteerd, het hierna volgende is dan ook zeker niet op U van toepas sing. Het is eerder bedoeld voor Arie's lot genoten, die regelmatig of met tussen pozen ontdekken dat wervels dekselse dwarsliggers kunnen zijn. Een ontdek king die voor de persoon in kwestie en jzijn omgeving niet onopgemerkt blijft. jArie was nog net geen halve eeuw oud [toen het verschijnsel rugklachten zich bij hem openbaarde. "Spit", veron derstelde Marie, die er om uiteenlo pende redenen niets voor voelt dienst doende huisartsen met dit soort klei nigheden op werk- en zon- en feestda gen lastig te vallen. De diagnose van destijds bleek even wel niet geheel nauwkeurig te zijn, want de door haar geconstateerde "spit" is nu niet bepaald een aandoe ning waarvoor men een patiënt zeven weken gastvrijheid in een ziekenhuis verleent. Daaruit, zeven jaar geleden ontslagen, was Arie net zover als op het moment toen hij er binnenstapte. Geen woord kwaad over hen die zich over 'm bo gen, maar ooit nog eens de Vierdaagse meehobbelen behoorde na zijn ont slag niet tot de meest voor de hand lig gende mogelijkheden. Een mens als Arie, in die tijd achter waarts uit zijn bed rollend, zich met de handen op de knieën als een aap voortbewegend, zag reeds een toe komst voor zich die overeenkomst vertoonde met de gebochelde klokke- luider van de Notre Dame, toen een bevriende relatie hem attenteerde op het bestaan van een chiropractor, in de volksmond ten onrechte als een bot- tenkraker bestempeld. Wat doet een wrak dat op geen enkel noodsignaal een beetje hoopgevend antwoord krijgt? Hij laat zich versle pen en bereidt zich voor op een behan deling die stamt uit de tijd dat de te 's Gravenhage gevestigde Gevangen poort nog volop in bedrijf was. "De beul" bleek een alleraardigste heer van middelbare leeftijd te zijn die na zestig seconden kijkwerk consta teerde dat twee van de 24 wervels krij gertje aan het spelen waren geweest. Op z'n buik liggend gehoorzaamde Arie aan het commando "even inade men", voldeed vervolgens aan het ver zoek de ingezogen lucht uit te blazen, (logisch overigens, anders had dit ver haal nooit geschreven kunnen wor den) en voelde twee duimen een deuk je in zijn rug maken. "We doen het nog een keer", liet de man boven Arie's rug weten. Teneinde 's mans handel niet op te blazen geen verdere details, feit is wel dat Arie zo recht als een niet kromgetrokken lineaal het pand van de chriropractor verliet na eerst te ho ren te hebben gekregen dat de patiënt er voorlopig een tijdje tegen zou kun nen. Wat heet een tijdje er weer tegen kun nen? Goed, het is er niet van gekomen, maar zeker zes keer had Arie de Vier daagse kunnen (open. Twee weken terug bleek er een eind te zijn gekomen aan de mondelinge, tijd loze garantie. Weer geen sokken zon der steunen en kreunen kunnen aan trekken, opnieuw met een achterr waartse salto in slow-motion aan de dag beginnen. Vijf dagen lang lieten Marie en Arie deze moedeloze toestand duren. Ma rie maakte er een eind aan. "Je hebt vannacht je sokken aangehouden in bed", ontdekte ze vol walging. Ont kennen had geen zin, ze stonden onge veer rechtop. "We zullen weer eens een kraak laten zetten", besliste ze. "Het is misschien spit" opperde Arie. "Niks geen spit", oordeelde Marie. "Gewoon ouderdom die met gebre ken komt..." Arie vroeg zich af of de wonderdoener van destijds nog zou leven en infor meerde telefonisch naar zijn gezond heid. De man bleek zich nog in het land der levenden te bevinden, een lange wachtlijst met gekreukelden kreeg bij hem terecht voorrang. Precies een week geleden ging Arie weer languit. Alsof de man nooit was weggeweest klonk het weer: "Inade men, en uitademen". De foutjes, na Arie's schepping ont staan, werden weer hersteld. "U kunt er weer een tijdje tegen", stelde het gouden handje bij het afscheid met grote zekerheid vast. Nogmaals, wat heet tegen kunnen. Dezelfde avond liet Arie zijn Marie na afloop van een receptie zweven over de dansvloer. Ouderdom komt met gebreken. Hoe krijgt een mens 't verzonnen. Voor wie 't dansen niet wil verleren en zonder sokken aan zijn nachtrust wil beginnen hier 't adres: Frans Mul, Doctor of Chiropractis Arnhemseweg 5, Amersfoort. Dat het U net zo vergaat als ARIE WANDELAAR. Installatiebedrijf af; Tel. (02155)13014-12577 Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Bij een inbraak in de berging van een flatgebouw aan de Smitsweg heeft de dader vorige week een koffiezet-appa raat en een kist met gereedschap ont vreemd. Bovendien nam hij van een bromfiets het motorblok, de uitlaat en de bekabeling weg. Om binnen te ko men bleek hij een ruitje te hebben inge slagen. De totale schade bedraagt zo'n 1500 gulden. De 23-jarige bewoner stelde de politie op de hoogte. .V5Ï.- Kies nu de keuken naar uw hart. Uit het om vangrijke Bosch Collection keukenprogramma 1989. En maak 'm gerust wat mooier dan u van plan was. want de plaatsingskosten zijn geheel voor onze rekening. Dat wil zeggen alle kosten voor het stellen van de keuken en het monteren van de kastjes. En dat is toch mooi meegenomen. Als u toch van plan bent een nieuwe keuken te nemen, dan moet u vóór 30 juni beslist eens bij ons binnenlopen Tot deze datum loopt de actie Wij rekenen u dan graag voor wat uw voor deel is. Nu beslissen is nu besparen Veldweg 4 - Soest Telefoon 02155-14878 De Bosch Keuken. Perfect, zoals alles van Bosch. Een kantoor aan de Amersfoortse straat kreeg donderdagavond bezoek van inbrekers. De voordeur van het pand was opengebroken, maar tot op heden wordt nog niets vermist. Een bezoekster van de muziekschool aan het Kerkplein raakte haar porte- monnaie kwijt. Ze had deze in haar jas zak laten zitten toen ze haar jas aan de kapstok hing. Een dief zag zijn kans schoon en ging er met het geld vandoor. 1989 Fashion That Stays in Fashion Fashion That Stays in Fashion Het jubileumfeest bij het tienjarig be staan van Jadi's Mode, de vrije- tijdskleding-specialist van de Nieuwe- weg, gaat deze week de zesde feest week in. Van 19 tot en met 25 april staat bij Jadi's alles een beetje in het teken van de cosmetica. Wie inmid dels vertrouwd is met de opzet van de ze feestweken weet dat er dan een bij zonder presentje in de wacht te slepen valt, en dat klopt: bij elke aankoop bo ven de 100 gulden ontvangen de da mes gratis lipstick of nagellak van het merk "Invité", en voor de heren is er "Denim" douche-shampoo. Ook voor wie minder besteedt ligt er weer een aardigheidje klaar. Jadi's organiseert deze cosmetica-aktie in samenwer king met drogisterij Kok, Smitsweg 2. Zoals gebruikelijk staat ook deze week weer een bekend en gerenommeerd kledingmerk centraal bij Jadi's Mode. Ditmaal gaat het om Part Two Fashion, en collectie draagbare mode vanaf 18 jaar, ontworpen in Denemarken. Part Two werkt met veel natuurlijke mate rialen, zoals linnen, katoen, etc., van zeer goede kwaliteit. Het idee achter'het karakteristieke con cept van Part Two is dat de consument zich in het algemeen thuisvoelt in draagbare, makkelijk te combineren kleding, dus sportief en ongecompli ceerd. Part Two streeft bijvoorbeeld het het restaurant Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest In de verenigde Staten van Amerika heeft men in de vorige eeuw kennis gemaakt met een groot aantal gerechten uit de Chinese keuken. Chop suey is er een voorbeeld van. Het waren vooral de in China voor de aanleg van de spoorlijnen in de V.S. geronselde ar beiders die de Chinese gerechten er introdu ceerden. Veel van die arbeiders lieten hun families uit China overkomen en vestigden zich voorgoed in het land van de onbegrens de mogelijkheden. Het gerecht wordt opge diend in combinatie met droog gekookte rijst, gekookte mie of mihoen. Reken voor vier personen op 300 gr. licht doorregen varkenslappen en 300 gr. magere runderstooflappen. Verder heeft u nodig Zonnebloem)olie, uien, bleekselderij, tau gé, (Chinese) sojasaus en het Chinese vijf- kruidenpoeder (verkrijgbaar o.a. in oosterse toko's). Maak het vlees droog met keukenpapier. Snijd het in smalle reepjes. Snipper 2 grote uien en snijd 4 tot 6 stengels bleekselderij in smalle reepjes. Was 100 tot 150 gram taugé in ruim koud water. Verwijder zoveel moge lijk zaadhulsjes. Laat de teugé goed uitlek ken. verhit 2 a 3 eetlepels olie (bij voorkeur in een wok of wadjan) en bak de reepjes vlees er onder voortdurend roeren en om scheppen in 1 tot 2 minuten lichtbruin in. Voeg hierna ui en bleekselderij toe. Laat al les, onder voortdurend omscheppen gedu rende 3 minuten bakken. Voeg vervolgens de taugé, 1 theelepel suiker, 2 eetlepels soja saus en 2'/:dl kokend water toe. Schep alles goed om en laat de kook erover komen. Temper de warmtebron en laat alles 4 tot 5 minuten zachtjes doorkoken. Maak 2 thee lepels maïzena aan met 2 eetlepels koud wa ter. Schuif alle ingrediënten in de pan naar één zijde. Roer het maizenamengsel door het vocht op de bodem. Laat er even de kook over komen. Schep alle ingrediënten door de saus. Strooi er wat zout, vijfkruidenpoe- de ren eventueel wat peper over en schep al les nog een paar keer om. Verdeel vervol gens droog gekookte rijst, mie of mihoen over diepe borden en schep de Chop Suey erover. Tip: als u het gerecht op een "volmaakte" Amerikaanse wijze wilt geven, roer dan nadat de saus met maïzena is gebonden, 2 eetlepels tomatenketchup door de saus. Bereidingstijd '20 minuten Energie per portie: 1365 kJ (325 kcal) gevoel na dat een trui, naarmate hij ou der wordt, steeds "lekkerder" draagt. Fleurig De nieuwe zomercollectie van Part Two belooft vooral een fleurig seizoen. Als het aan de ontwerpers van deze collec tie ligt wordt het vast en zeker een luch tige, stralende en vooral zonnige zomer in 1989, met de natuur als bondgenoot: nieuwe, spannende modellen en kwali teiten... Het vroege vootjaar is de tijd van de frisse en dynamische "bad plaats"-inspiratie met een fundamen teel kleurschema van marine met zach te, neutrale tinten. Die worden bijvoor beeld opgefleurd met een flinke dosis rood, zodat men zich op elke plek thuis voelt. Iets later in het seizoen, midzomer, biedt Part Two het gemak van de spor tieve, "laissez faire" Engelse look, met zijn zachte pasteltinten groen, blauw, geel en perzik, of de meer rechtstreekse kleuren rood, marine en groen. Staat de zon op zijn hoogst, dan komt de intensiteit van de zomer het best tot uitdrukking in de warme en hartstoch telijke kleuren bordeaux, blauw en oranje, gecombineerd met zwart en wit. Stoffen De belangrijkste stoffen bij Part Two zijn katoen, soepele gabardine, matte satijn, kreuk-popeline en zomertwill- of tweed. Heel apart zijn de nieuwe mo dellen, stiksels, bloemdessins, strepen en stippen en niet te vergeten de prach tige borduursels. Part Two onthult een wereld vol moge lijkheden, waarin er - al naar gelang de stemming - naar hartelust gepast en ge combineerd kan worden. Bij Jadi's Mode is in de komende perio de heel veel te zien van de nieuwe Part Two-collectie. En ook nu is een be zoekje aan de bekende zaak aan de Nieuweweg weer extra de moeite waard, omdat men er altijd iets van "meeneemt". Kijk in elk geval ook deze week weer goed naar de inmiddels be kende "perkament"-advertentie van Jadi's, elders in de krant. Ziet u minder scherp de Iqatste tijd Voldoen de lenzen of de bril niet meer Zijn uw ogen zoveel waard dat ze alleen door een deskundige bekeken mogen worden Ga dan naar Donker. Hij is deskundig op het gebied van oogmeting en oogcontrole. Donker heeft de ervaring en de techniek om u van een gedegen advies te voorzien. brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshot, Smitsweg 30, 3765 CT Soest, Bel: 02155 18626 Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Het deed me heel wat te lezen dat me vrouw Femmy Grönloh was overleden. Ik heb haar heel goed gekend, al is het meer dan vijftien jaar geleden dat ik haar voor 't laatst heb gezien. Vóórdat ik naar de HBS ging heb ik op de Mulo gezeten, want de lieden die mij na de la gere school testten voor het voortgezet onderwijs vonden dat ik wel een goed stel hersens had, maar tevens dat ik véél te speels was voor de Hogere Burger School. "Laat 'm eerst maar eens een paar jaar rustig aandoen op de Mulo, vonden ze, "dan kan 'ie later altijd nog verder. En zo belandde ik op de Nutsmulo in de Reiger laan in Eindhoven. En op die school zat ook een klein, toen wat mol lig, bruin meisje: Anneke Grönloh. Daar begon ik met mijn eigen orkestje en op één van de schoolavonden werd ons gevraagd te komen optreden. Toen ontmoette ik Anneke voor 't eerst. Ik weet nog wel dat zij niet zo'n bijzon dere indruk op mij maakte, want ze liep er maar wat verlegen bij. Op die avond zong zij zelf ook wat. Dat was dikke mik (zeggen ze in Brabant voor iets dat goed is) en wij hebben die avond nog wat lied jes samen gezongen. Ik heb daar nog fo to's van. We waren allebei een jaar of vijftien en hadden toen geen flauw benul van wat er ons later in de showbusiness boven het hoofd zou hangen. Toen wij meer samen gingen spelen kwam ik vaak bij de familie Grönloh over de vloer want zij hadden veelmeer dan bij mij thuis) de ruimte om te repete ren. Anneke 's moeder was een allerhar telijkst mens. Niets ws haar teveel, er was altijd wel thee en de koekjestrom mel bleek steeds gevuld. Ik begreep toen al dat zij 't niet zo gemakkelijk had. Het gezin Grönloh bestond uit moeder en twee dochters, Anneke en Tjula (Er blijkt ook nog een derde dochter te zijn, maar daarvan kan ik mij niks herinne ren) en moeder Femmy stond er hele maal alleen voor. Over vader Grönloh werd nooit gesproken en als je er naar vroeg werd taktisch van onderwerp ver anderd. Toendertijd werden scheidin gen nog wenkbrauwfronsend bezien en men dacht al te gemakkelijk dat zo 'n al leenstaande vrouw wel eens niet zou kunnen deugen. Moeder Grönloh waakte als een tijgerin over haar dochters. De wereld mocht voor haar instorten, het liet haar koud, maar als Anneke of Tjula maar het min ste of geringste overkwam, stond ze op de bres. In de beginfase van Anneke's succes ging zij daarom bijna altijd mee naar optredens. Dat moet voor haar niet zijn meegevallen, maar toch deed zij dat. Vaak zaten wij, Peter en zijn Rockets, en Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 -1 01 15 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien binnen te dringen in de kleedruimte van de sportzaal aan de Smitsweg. Hij nam daar twee dames horloges, een herenhorloge en in totaal 135 gulden weg. De buit was het eigen dom van drie leden van het dansteam Quick Motion uit Soest, dat in de sport zaal trainde. COCAÏNE, HET BEGIN VAN HET EINDE Michael J. Fox speelt de aangrijpende rol van Jamie Conway, die verloren lijkt te gaan in de wereld van klatergoud zonder het zelf te beseffen. Samen met zijn vriend Kiefer Sutherland (een mooi, duivels rolletje) is het cocaïne snuiven, drin ken en feesten. Zijn werk op de redactie van een suffig tijdschrift gaat steeds meer fouten vertonen. Hij wil een serieuze roman schrijven, maar krijgt géén let ter op papier en zijn mooie vrouw, die hij koestert, heeft hem verlaten. Terwijl hij steeds dieper in de alcohol en cocaïne raakt, komt hij steeds dichter bij de waar heid: hij moet alles opnieuw leren. Een onthullend portret van een jongen en een generatie die leeft met illusies en tussen de scherven eindigt. 1. Three men and a baby 2. Predator 3. No Way out 4. E.T.-The extra Terrestrial 5. Someone to watch over me 6. Arr 6. Amsterdamned 7. Death Wish 4 8. A Night on the town 9. Masters of the universe 10. Robocop de familie Grönloh bij elkaar in de bus waarmee we naar optredens gingen en dan ontging Annekes moeder niks. Onze pianist Harry van Hoof had een oogje op An en op de terugweg zorgde hij er dan voor dat hij naast haar in de bus k wam te zitten, het liefst met een sta - pel instrumenten tussen hen en de rest. Moeders liet dat toe, deed of ze niks in de gaten had, maar als ze dacht dat het uit de hand dreigde te lopen want Harry was natuurlijk, net als wij allemaal trou wens, op sexueel gebied een ontdek kingsreiziger) klonk plotseling de stem van ma: "Ga slapen Anneke". En dan was het meteen afgelopen. Hal verwege de jaren zestig konden Har ry en ik een goede baan krijgen bij de platenfirma Phonogram in Amster dam. Inmiddels was de familie Grönloh verhuisd naar die stad en woonde in een zeer ruim étagehuis in de Uiterwaarden straat. Zij boden ons direkt een kamer aan, dus wat dat betreft waren wij uit de brand. "En ik neem jullie ook wel in de kost,zei moeder Femmy, dus dat zat prima, dachten wij. Dat zou ook zo zijn geweest als alle be trokken partijen op elk gebied dezelfde smaak hadden gehad. Maar mevrouw Grönloh was een echte dochter van het land van de sawah's en de dessa's en voor haar bestond het begrip "dagelijk se kostuit het serveren van de meest ex quise oosterse gerechten, al of niet be reid met kruiden die een niet-kenner zich een vuurvreter laten voelen. En zul ke kenners waren Harry en ik nou ook weer niet. Dus na een dag of wat infor meerden wij eens voorzichtig of moe ders eens een Hollandse pot op tafel kon brengen. "Maar natuurlijk jongens," antwoordde ze vol begrip. "Morgen zal ik eens iets lekkers voor jullie klaar ma ken. De volgende dag kregen we een stukje vlees, gekookte aardappelen en gestoof de peertjes. Heerlijk, ik ben gek op ge stoofde peertjes. De dag daarna kregen we een stukje vlees, gekookte aardappe len en gestoofde peertjes, de daaropvol gende dag precies hetzelfde, totdat de peertjes ons de oren uitkwamen. Toen ik eens een kast open trok rolden daar tien tallen blikken met gestoofde peertjes uit. En toen begreep ik het. Moeder Femmy was in Indië gewend geweest om te ham steren. Als er speciale aanbiedingen wa ren, sloeg zij bij wijze van spreken met een voor een jaar in. Ik had eens gezegd dat ik gestoofde peertjes lekker vond en toen haar gevraagd werd om eens wat Hollands te maken, sloeg zij maar met een een grote voorraad in van wat zij meende wat wij lekker vonden, de schat, want de Nederlandse keuken was verder nou niet direkt haar sterkste punt. Natuurlijk zeiden wij dat dat nou ook weer niet de bedoeling was, dus kregen Harry en ik de dagen daarna weer de meest fantastische Indische schotels ge serveerd, waarbij ik soms dacht dat mijn bloed in pure la va veranderde. Want In disch koken kon Femmy Grönloh als de beste. Harry en ik hebben toen maar met haar afgesproken dat zij niet meer voor ons behoefde te koken en volgens mij was dat een hele opluchting voor haar. Zoals bij zovele mensen, wier wortels in een ander land te vinden zijn, was bij mevrouw Grönloh een permanente stil le hunkering aanwezig naar Indië. Met ons sprak zij daar zelden over, maar je kon 't aan vele dingen merken. Hoewel ze zich zo goed mogelijk aangepast had en haar dochters een zeer Holllandse opvoeding gaf, zweefde om haar heen de herinnering aan dat verre land, het ver langen naar de zon en het leefklimaat daar. Heel duidelijk was dat aanwezig als zij bezoek kreeg van haar vriendin nen, evenals zij uit wat door velen "hel mooiste en meest mystieke land ter we reld" wordt genoemd. Ik kwam een keer plotseling middenin zo'n theekransje binnen. De huiskamer was een beetje duister, er stonden heel veel levensgrote planten en de vier vrou wen die er zaten hadden mij niet meteen in de gaten. Ze spraken, natuurlijk, Ma leis en zoals ze daar bij elkaar zaten leek het wel een of andere séance, wat het na tuurlijk niet was. Ze zaten daar gewoon gezellig te kouten, waarschijnlijk over vroeger en over Indië. Toen ze mij zagen, stokte het gesprek. Ze keken me aan en zeiden niks meer. Ik voelde me een buitenstaander, een in dringer. Ik was zo maar met zevenmijls laarzen in hun wereld gestapt en het leek net of ze wachtten tot ik weer opgedu veld was. Ik zei goedendag en maakte rechtsomkeert. De laatste jaren heeft Femmy veel gele den. Het ging bergafwaarts met haar ge zondheid, maar ze droeg die last meestal op haar flegmatieke oosterse manier. Vooral Anneke had een heel sterke band met haar moeder. Daarom is haar verdriet ook zo groot. A Is men na dit le ven zelf een plek mag uitkiezen om naar toe te gaan, weet ik wat de wens van Femmy Grönloh zal zijn. Een plaats war men de warme Indische wind voelt en waar van tijd tot tijd de moesson de loommakende zon doet verdwijnen, waar de bergtoppen in een verre blauwe nevel zijn gehuld en waar niemand haast heeft onder statige, zacht ruisende palmen. Waar iedereen de vriendelijke goedlachse ogen heeft van Femmy Grönloh zelf Peter Koelewijn

Soester Courant | 1989 | | pagina 17