r Meningen van lezers Schamp? DiK BOS B.v. Uiterwijks in steen vereeuwigd Speeldoos Dissident ds. Joseph Ton in Soest uitgave nieuwe boeken Landelijke Bibliotheekdag: 22 april uitgave nieuwe boeken WOENSDAG 19 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 23 Arie Bombarie Arie Wandelaar Stadsallures AUTOSCHADE Jeugdzorg Soest houdt Rommelmarkt Lange Soesters .v 4 Seagull van "Opus One" verrassend danstheater Taboe Ü3 dubbers hmm Auto in brand Inbraak in schuur Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Zonder ook maar enige binding of be moeienis te hebben met de nieuwe poli tieke partij Groen Soest ben ik nu al overtuigd van het nut van dit initiatief. Als het resultaat van Groen Soest is dat de Arie Wandelaars van Soest komen bovendrijven, dan heeft de nieuwe par tij voor mij al meer dan genoeg rende ment. Het is te hopen dat al die andere dictatortjes net zo snel in het gat zullen springen als ome Arie, want dan heb ben we het lek boven. Heerlijk te lezen dat de democratie de schuld krijgt van de beledigingen die Arie en zijn beschermelingen, de rede lijk fatsoenlijke burgers, worden aange daan. Eigenlijk zou de democratie maar niet moeten bestaan of in ieder geval niet zoals nu, dat "ongewassen geesten" ook al mogen zeggen wat ze willen. Wat is er trouwens met het langharig, werk schuw tuig gebeurd, Arie? Bestaat dat nog? Misschien kunnen de vertrouwde politieke partijen stiekem een spreek- en schrijfverbod in de A.P.V. doen op nemen voor ieder die het niet met de ge voerde lijn eens is, dan kan er tenminste worden ingegrepen en is het uit met het gesodemieter van die blagen. Termen als "nitwits" en "vlerken" schijnen altijd gebezigd te moeten wor den als door vertegenwoordigers van het conservatieve of reactionaire volks deel gesproken wordt over mensen die iets anders willen, wat dat anders dan ook moge zijn. Ik wil geen oordeel uit spreken over de geestelijke vermogens van de mensen van Groen Soest. Of ze nu dom zijn of slim of gewoon een I.Q. van 100 hebben, dat maakt mij niets uit, maar ze mogen van mij roepen wat zij vinden dat juist is. En Arie mag van mij ook roepen wat hij wil, zelfs dat hij het ultieme heil verwacht van omhoogge vallen Soester dorpspolitici, maar niet, dat een ander z'n mond maar moet dichthouden. Hans de Bruin Groen Soest, eindelijk een partij waarop wij WD-ers en CDA-ers kun nen gaan stemmen nu we zo door hen in de steek worden gelaten, partijen die ons zo teleurstellen en nu ook weer doordrammen met het weggeven van ons schitterende Natuurbad. En waarom in 's hemelsnaam? Voor het geld kan het niet zijn. Wandelaar, de Soester "vuilspuiter" (zie S.C. 12/4) en "ongewassen geest" ziet zelf in dat de geloofwaardigheid van de gevoerde gemeentepolitiek vaak ter discussie staat! Hij denkt ook dat wij "domme" Soeste- rs bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing en vergeten zijn wat deze partijen met Soest proberen te doen! Hoe ze ons mo oie Natuurbad en de omstreken er van weggeven, zodat wij nooit meer buiten kunnen zwemmen. Hoe ze van Soest een armzalig, volgebouwd dorp maken! Groen Soest schrijft en werkt niet onder pseudoniem, maar wel. Bah, Uw artikelen stinken en zijn van bijzonder laag niveau. L. van Kersen Waarom moet in ons mooie Soest elk restend stukje groen verwoest? Dat was e/e/n van mijn grieven die ik tenminste wenste te hebben uitgespro ken, zonder hoop dat het iets zou uit werken. In de Schrikslaan zouden nu de bomen een weelde van rose bloesem hebben gedragen, maar de bomen zijn meedo genloos geveld. Een landelijk stukje Soest wordt volgebouwd, volgestouwd is een beter woord. Praten met B. en W. in Darthuizen trok grote belangstelling en werd wel tot 11.00 uur voortgezet in de gezellige sfeer van een prettige ontvangst. "De mensen leven enorm mee en dat doet ons goed", aldus de burgemeester in zijn mild klinkende openingswoord. Hij komt werkelijk wel sympathiek over, maar dat kan mijn grieven en die van velen niet wegnemen. Want je blijft al tijd zitten met de dooddoener, de Raad beslist, we hebben ze zelf gekozen. Als we veel van die beslissingen tenminste dan maar begrijpen konden! Dreigende Schaduwen: Afbraak van het voorname pand "De Lindenhof', ten behoeve van een supergrote Albert Heijn. De villabewoners van het Na- ssauplantsoen zijn des duivels. Het kruispunt met de Van Weedestraat zal nog veel drukker worden, vooral ook met vrachtverkeer. De sluiproute Na- ssaulaan-Waldeck Pyrmontlaan zal nog intensiever worden bereden en men kan er nu al nauwelijks oversteken. Een nieuw onderkomen voor de bewoners van De Lindenhof is dan achter A.H ge pland Wat een verspilling! Laat de bur gerij ideëen aandragen, suggesties doen voor een betere plek. Dit is toch immers absurd! Ee/n der wethouders wilde wel even met mij van gedachten wisselen over het Soester Natuurbad. Nog steeds dur ven we hopen op de meest logische en meest goedkope oplossing: bouw het nieuwe overdekte bad vast aan het be staande open bad. Maak er een juweel tje van met golfslag, sauna, etc. Alle voorzieningen ligger er kant en klaar in een prachtig stuk natuurschoon. Het kan een uniek geheel worden, even be roemd als vroeger, met een grote toe loop niet alleen van het Soester publiek maar ook uit de regio. De wethouder Geen ramp! Ga naar DIK BOS. Die rekent 'n schappelijk" prijsje! Ook voor 'n tijdelijke huurauto. Saturnusweg 10 indus.ter. Noordschil Tel. 02154 - 14910 BAARN U Aanstaande zaterdag, 22 april, is na maandenlange voorbereiding eindelijk het moment daar: het openen van de hekken. In en rond buurthuis "De Van grail" staan weer duizenden artikelen uitgestald t.b.v. de rommelmarkt. Een jaarlijks terugkerend evenement, een rommelmarkt die in Soest niet wordt geëvenaard. Dankzij de spontane reacties uit de bevolking is er weer een groot scala aan artikelen te koop voor een "prikkie". In de Vangrail vindt u bijvoorbeeld de boekenafdeling waar maast romans, st rips en verzamelwerken ook diverse lit eraire bundels te koop zijn. Antiek, sch ilderijen of een nieuwe fiets? Op de Ro mmelmarkt vindt U vast wel iets van uw gading. Dankzij een bereidwillige middenstan der kunnen bezoekers tevens een "koo pje" halen op het gebied van aardew erk. Diverse series schitterende aarde werk onderzetters met verschillende motieven. Ook de kleding-afdeling is weer goed gevuld. Het (onverhoopte) restant gaat naar een goed doel. Scho enen, grootmoeders tijd artikelen en ni et te vergeten het samenbindend Rad van Avontuur. Kortom voor elk wat wils. De opbrengst, vorig jaar ruim f 20.000,-, wordt besteedt aan nieuw meubilair binnen de buurthuizen De Praatpaal, Het Kruispunt en De Vang rail. Rommelmarkt een overbodige luxe? Integendeel! Vanaf 1980 moest van overheidswege continu worden bezuin igd. Juist dankzij de opbrengst van de rommelmarkten konden de aktiviteiten voor jongeren en volwassenen op hun kwalitatieve en kwantitatieve niveau door blijven gaan. Daarom is juist de ro mmelmarkt een niet meer weg te denk en element binnen Stichting Jeugdzorg. Zaterdag om 9.00 uur gaan de hekken aan de Nachtegaalweg open voor de aspirant-kopers. En dat niet alleen. All een al de gezellige sfeer maakt het de moeite waard om een kijkje te gaan ne men. Voor een hapje en een drankje wordt gezorgd. Ook 's middags is het de moeite waard om even te gaan kijken. Voor de eerste of de tweede keer. Hel enorme aanbod aan spellen maakt hel onmogelijk om 's morgens direkt al al les uit te stallen. Daarom zal er 's midd ags verse aanvoer zijn. Bankstellen, eethoeken, wandkasten, kortom al het meubilair staat te wachten bij het RI AGG op hun nieuwe eigenaren. U zuil begrijpen dat er deze week geen spullen meer worden opgehaald. Heeft u deso ndanks nog iets gevonden? Dan even zelf langsbrengen bij De Vangrail aan de Nachtegaalweg. Met ieders inzetden aan die van de 120 medewerkers zal het niet liggen, wordt de 19de Rommelma rkt wederom een succes! Iedere donderdag van 1,90 voor 1,60 weerlegde dat. "Geen grote toeloop meer gehad de laatste jaren, met verlies gewerkt", etc. Wat de Lindenhof betreft; de plannen en tekeningen zouden nog niet gereed zijn; zodra dat wel het geval is zullen de bewoners erbij worden betrokken. Welnu, zoals gebruikelijk zullen de mensen opeens met de feiten worden geconfronteerd, liefst in de vakantie, als er geen tijd is om te protesteren. Dat ge beurde eerder met de plannen voor zwembad en gemeentehuis. Bushalte: De helling naar Hoog-Soest- dijk, Nassaulaan, Prins Bernhardlaan vormt als men bejaard is of/en slecht ter been, een ware hindernis. Zelfs ook jonge bejaarden hebben er moeite mee. Nu de busroutes gewijzigd gaan worden kan men hier misschien rekening mee houden. Een halte bij Hoog Soestdijk, waar overwegend oudere mensen wo nen, zou een uitkomst zijn. De bus hoeft dan enkel een lus te maken naar halte Dalweg. Tenslotte: moge Soest het landelijk ka rakter blijven behouden. Niemand heeft hier behoefte aan stadsallures. Nel Rademaker-Duijst. Een vijftigjarige huwelijk is ook in Soest al lang geen zeldzaamheid meer en het gebeurt dan ook zelden dat zo'n jubi leum de krant haalt. Een terechte uit zondering vormt Chris Uiterwijk - wie kent hem niet? - die met zijn vrouw Grad Wolfsen vorige week zijn gouden bruiloft vierde. Dat ging niet onopge merkt voorbij. Woensdag - de échte dag - konden voorbijgangers op het Kerkpad al ge waar worden dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn. Aan het tuinpad bij huize Uiterwijk stond een groot bord, met daarop niet alleen de trouwakte van het jubilerend echtpaar, maar ook de oeboorte-aangiften van de zes Uiter- wijk-nazaten. (Er zijn inmiddels een dozijn kleinkinderen.) Vijftig rode, wit te en blauwe linten - voor elk jaar één - sierden de stokken langs het pad dat naar de echtelijke woning voerde. Daar onthulde het gouden bruidspaar (beiden 74) vervolgens een stukje beeldhouwwerk, vervaardigd door een van de kinderen, Chris en Grad voor stellende zoals heel wat Soesters hen tien jaar geleden hebben gezien: het boerenechtpaar in de historische op tocht ter gelegenheid van Soest 950 jaar, nu in steen vereeuwigd. Het feest werd vrijdag gevierd met een drukke re ceptie in Darthuizen. Steenhoffstraat 53 Soest Tel. 02155-21433 Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 De dansgroep "Opus One", bestaande uit acht "dansers en een pianist heeft donderdag De Speeldoos verrast met een theaterstuk, dat op grootse wijze werd gebracht. Het publiek, dat in de eerste helft nog wat onwennig tegen vooral de inhoud zat aan te kijken, werd onthaald door thecnisch zeer goed uit gevoerde dans, ondersteund door mu ziek, waarvoor je alleen al rustig achter overgeleund uren in vervoering kan ra ken. Seagull is het verhaal van een meis je, dat op zoek naar haar familie in een havenstad belandt. Ze wordt daar ge confronteerd met allerlei slag mensen. Matrozen, visverkoopsters, onder we reldfiguren zwervers en madames. Langzamerhand raakt ze in de ban van Big Joe, een onderwereldfiguur van het zuiverste water. Hij introduceert haar in een wereld van spanning en verleiding. Als zij later beseft waarmee ze bezig is, keert ze zich van hem af, waardoor hij haar volkomen berooid achterlaat. Ze verlangt naar de onafhankelijkheid en de vrijheid van de zeemeeuw, die kan gaan en staan waar hij wil. Dit grote ge geven was eigenlijk, en met name voor de pauze, teveel van het goede. In een tijdsbestek van drie kwartier speelde zich een groot deel van het verhaal af. Teveel voor de mensen om het goed te kunnen volgen. Gezegd dient te wor den, dat het dansen van grote kwaliteit was. Na de pauze kregen de toeschou wers iets meer tijd om het verhaal te vol gen. De kwaliteit van de dans kwam dat zeer ten goede. De muziek bleef van een ongekend hoge kwaliteit. Een dans theater om meer van voorgeschoteld te krijgen. Vrijdag 21 april Toneelstuk in twee bedrijven met Eric Schneider en Kiki Classen. Met "Taboe" heeft de Italiaanse toneel schrijver Nicola Manzari (in het dage lijks leven werkzaam bij de rechterlijke macht) enkele jaren geleden een intri gerend en verrassend stuk toegevoegd aan de al zo rijke Italiaanse toneellitera tuur. Het gegeven is dat van een rechter, die wordt aangeklaagd op beschuldiging van vrijheidsberoving van een minder jarige, ontuchtig gedrag, bedreiging met geweld en verkrachting. Het blijkt te gaan om zijn relatie met een dertien jarig schoolmeisje, dat hem opzettelijk in deze situatie heeft gebracht, omdat zij - ontroostbaar over de dood van haar vader - in hem de volmaakte plaatsver vanger ziet. Het meisje blijkt uitermate vindingrijk te zijn in methoden hem aan zijn nieuwe rol te laten wennen en hem tot daden te brengen, waartoe hij zich daarvóór - als rechter en als mens - niet in staat geacht zou hebben. Hun relatie wordt een liefdevolle. Wat voor liefde? Die tussen een vader en zijn dochter of die tussen een man van middelbare leeftijd en een aantrekkelijk school meisje? De auteur leidt ons langs de randen van deze mogelijkheden en doet dat zo, dat we in elke nieuwe ontwikkeling blijven geloven. Die ontwikkelingen zijn tel kens fascinerend en worden weergege ven in zowel geestige als ontroerende dialogen. Tenslotte voert Manzari ons naar het onontkoombare einde, zoals dat ook bleek weggelegd voor de pure liefde van Romeo en Julia. Agenda De Speeldoos Vrijdag 21 april, 20.15 uur: "Taboe" Toneelstuk met in de hoofdrollen Eric Schneider en Kiki Claassen. Kaarten f 18,- Pas65/CJP f 16,- Donderdag 27 april, 20.15 uur: "Klapband" Cabaretprogramma van cabaretgroep Sofokles Kaarten f 10,-. Ook voor Pas 65/CJP obkhdud £jWA°u Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1 e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Op de Di Lassostraat raakte vorige week spontaan een auto in brand, waar schijnlijk als gevolg van kortsluiting. Het motorcompartiment brandde vol ledig uit. De gewaarschuwde brand weer verrichtte de nablussing. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een schuur aan de Weegbreestraat. Hij vernielde de deur en ging er vandoor met een damesfiets, model "oma". De 16-jarige eigenares deed aangifte bij de politie. Ds. Joseph Ton, een van de best geïn formeerde en meest gezaghebbende Roemeense dissidenten, komt op uit nodiging van de Stichting Antwoord van 5 tot 15 mei naar Nederland. Hij zal o.m. op 7 mei in 'In de Ruimte' op in dringende wijze spreken over de aktue- le situatie in Oost-Europa/Roemenië. Ds. Ton was o.m. predikant van de grootste baptistengemeente in Europa, die in het Roemeense Oradea. Hij kwam in conflict met de staat door zijn verzet tegen de toenemende invloed van de staat op het kerkelijke leven. Het was de atheïstische overheid ook een doom in het oog dat in zijn gemeente zoveel jongeren tot geloof kwamen. Ds. Ton werd enkele jaren geleden naar het westen verbannen. In Amerika leidt hij nu een organisatie die theologische en andere christelijke lektuur in het Roemeens vertaalt, produceert en dis tribueert. In Nederland verscheen van ds. Ton het boekje "Lessen in lijden" en "Lijden om te overwinnen". De Stichting Antwoord houdt zich vooral bezig met de verspreiding van kinderbijbels, bijbels en christelijke boeken in Oost-Europa en probeert door trainingsaktiviteiten gemeentele den te vormen om het gebrek aan ker kelijk kader in het Oostblok op te van gen. In Nederland wil zij christenen zo correct mogelijk informeren over de si tuatie van hun geloofsgenoten in Oost- Europa door het uitgeven van nieuws brieven, het geven van presentaties en het houden van akties op scholen met Ds. Joseph Ton. behulp van een lessenpakket en bijbe horende video of diaserie. Op zondag 7 mei spreekt ds. Ton in ge bouw "In de Ruimte", Insingerstraat 39. Aanvang: 15.00 uur. Voor wie geïnteresseerd is in Oost-Europa en in het bijzonder Roemenië, is dit een bij eenkomst die men niet mag missen. Ds. Ton zal o.a. spreken in: Lelystad, Roosendaal, Soest, Rockanje, Katwijk, Rotterdam, Zeist, Burgh-Haamstede, Eindhoven, Dordrecht, Bergen op Zoom, Sliedrecht, Tilburg en Lemmer. Als zand door onze vingers Auteur: Yvon Klinkert Uitgever: Van Gennep Een aangrijpend verslag waarin de schrijfster verhaalt over de laatste vier jaar van het leven van haar zoon. Erik komt, 21 jaar oud, in een psychose terecht waarmee de laatste etappe van een jong mensenleven een aanvang neemt. De moeder probeert de schizofrene zoon te begrijpen en te helpen, en hoopt daarmee een alternatief te hebben gevonden voor de psychiatrische behandelingen. Een tweegevecht waarin beiden vereenzamen, maar de warmte van de moeder-zoon relatie voelbaar blijft. Ook een ongelijke strijd, tenslotte uitmondend in de zelfdoding van de 25-jarige zoon. Yvon Klinkert heeft met dit openhartige relaas een zeer geslaagd pleidooi gehouden om inzichten rond schizofrenie meer en blijvend te toetsen. De bekentenissen van een gerechtvaardigd zondaar Auteur: James Hogg Uitgever: Sun Een herontdekking van een in 1824 verschenen "duivelse" roman. Dit klas sieke werk is gedoopt in een sinistere sfeer. Wringhim, de hoofdpersoon in deze roman, is afkomstig uit een secta- risch-calvinistisch gezin. Als "uitverko rene" meent hij de opdracht te hebben ontvangen afgedwaalden te moeten uit roeien. In zijn religieus fanatisme gaat hij zelfs zo ver dat een hartelijke vriend schap met de duivel zijn daden moeten kunnen rechtvaardigen. Haat, hoog moed en geloof in eigen onfeilbaarheid vergezellen Wringhim op zijn weg naar het onverbiddelijke einde. Een onge wone roman, met veel gevoel voor dra ma en mystiek geschreven. Splendid Hotel Auteur: Marie Redonnet Uitgever: Van Gennep Plaats van handeling een hotel dat, ont daan van chique en roem, slechts door toevallige passanten wordt bezocht. De eigenaresse en haar twee parasiterende zusters leiden er een verstikkend leven, uitmondend in een reeks dramatische gebeurtenissen. Marie Redonnet toont zich in deze roman een begenadigd schrijfster die met eenvoudig, maar zeer fraai proza mislukte levens tot op het bot weet te ontleden. De Siciliaanse Vespers Een geschiedenis van de mediterrane wereld aan het einde van de dertiende eeuw Schrijver: Steven Runciman Uitgever: Agon Het boek biedt een brede schildering van de vele verwikkelingen in en om de Middellandse Zee aan het eind van de dertiende eeuw, niet de bekendste pe riode uit de Europese geschiedenis. "Siciliaanse Vespers" (30 maart 1282) is de volksopstand tegen de gehate Fransen, die onder Karei van Anjou het eiland Sicilië hadden bezet en het wei nig sympathiek hadden bestuurd. Tij dens een massale slachting gaat een roemrijk vorst als gevolg van zijn ar rogantie ten onder. Maar tegelijkertijd begint daardoor de wereldomspannen de Pauselijke monarchie te tanen. Bij het lezen van de Siciliaanse Vespers dient de aandacht geen moment te ver slappen. Er komt een groot aantal per sonen en verwikkelingen in voor. Als de lezer één pagina zijn aandacht laat ver slappen, raakt hij de volgende pagina's het spoor snel bijster. Leven met verlies Een afscheid bewust verwerken Schrijver: Verena Kwast Uitgever: Lemniscaat Afscheid door de dood, door scheiding, door het afbreken van een relatie is het thema van dit boekje. De gevoelens, die dit verlies met zich meebrengt, moeten worden aanvaard. Daarna kunnen ze pas verwerkt worden. Verena Kwast, psychotherapeute, analyseert dromen van cliënten en maakt aan de hand Op zaterdag 22 april zal de Openbare Bibliotheek Soest de Landelijke Bibliotheekdag weer uitbundig vieren. Traditiegetrouw is er een boek- en pl aatverkoop van 10.00 tot 14.00 uur op het plein voor de Centrale vestiging, Albert Cuyplaan 202. Voor de kleintjes (maar niet alleen voor hen want iedereen zal dit schouwspel boeien) treedt om 10.30 uur "Mang" op; bij mooi weer buiten op het plein, anders op de jeugdafdeling. "Mang" is een muzikaal straattheater met maskers en poppen. Jeanne Melief en Hans Bongers brengen een kleurrijk kijk- en luisterspel met maskers, marionetten en hele grote poppen. Het kijkspel wordt gecompleteerd met veel muziek, gespeeld op allerhande muziekinstr umenten, zoals fluit, trommels, gitaar, trekharmonica en draailier. Het 60 mi nuten durende spel is geschikt voor me nsen van 3 tot 100 jaar! Jeanne Melief is een poppenspeelster die vaak op buitenlandse festivals optreedt. Haar optreden heeft dan ook die allure met als slotspektakel een enorme slang waar alle kinderen onder mee mogen lopen. Om 12.00 uur begint het literaire even ement: Remco Camert en Carla Bogaa- rds, waarover al eerder is bericht. Zij dragen voor en vertellen over hun werk. Carla Bogaards wordt hierbij bijgestaan door de celliste Monica van der Zwan. Onlangs werd er een lijst gepubliceerd van de 100 in bibliotheken meest uitgeleende auteurs; Remco Campert staat op de 26e plaats! Er zijn nog gratis toegangskaarten verk rijgbaar voor een plaats in de leeszaal waar dit literaire gedeelte plaatsvindt. Telefonisch reserveren is ook mogelijk: tel. 15210. De Centrale Bibliotheek zal voor uitlening geopend zijn van 10.00 tot 14.00 uur. Prijzen boekenverkoop: jeugdboeken: Remco Campert. Carla Bogaards. f 0.50,-; volw. boeken f 1,-; grammof oonplaten: f2,-; tijdschriftjaargangen: f 3,-. daarvan duidelijk hoe het rouwproces verloopt. Elk verlies, elk afscheid, zegt ze, kan mensen brengen tot 'n groter in zicht, 'n dieper besef van de zinvolheid van het leven en uiteindelijk leiden tot de groei van mensen. "Na het rouwpro ces kan iemand weer een nieuwe relatie aangaan, terwijl hij of zij weet, dat de dood van de mens die hij liefheeft, hem toch weer kan treffen". Uit de memoires van soldaat Ivanov Schrijver: V.M. Garsjin Uitgever: BZZTóh Garsjin's (1855-1888)boekje bevat ze ven schitterende korte verhalen, die sterk aan Tsjechow doen denken. Ze gaan over de oorlogservaringen en het wankelde geestelijke evenwicht van de hoofdpersoon. "De rode bloem" - over het verschil tussen waan en werkelijk heid - is zonder twijfel het beste uit de bundel. Oorlogservaringen zijn het the ma van enkele andere verhalen: aan de ene kant de mens, die zich in die om standigheden aanpast, maar daartegen over de andere mens, die er psychisch en fysiek aan ten onder gaat. Garsjin heeft al met al een klein oeuvre op zijn naam staan, dat bovendien betrekkelijk onbekend is. Hij werd slechts 33 jaar, werd tijdens zijn leven drie keer in een kliniek opgenomen en pleegde uitein delijk zelfmoord. Dat zal de reden zijn, waarom het verhaal "De rode bloem" veel indruk maakt. Het is de geschiede nis van een krankzinnige, die gelooft dat met het verdwijnen van drie bloeiende rode bloemen in de tuin van een psychiatrische kliniek, alle kwaad uit de wereld zal zijn. In het land der levenden De wonderbaarlijke en gruwelijke geschiedenis van Jeanne d' Are en Gilles de Rais Schrijver: Carl Frederik Engelstad Uitgever: Conserve Carl Frederik Engelstad is 'n vooraan staand Noors letterkundige met een bij zondere belangstelling voor demidde- leeuwse mens en diens ideeënwereld. Zijn tweede roman weer bekroond. "In het land der levenden" is zijn derde ro man en gaat over Jeanne d' Are (1412- 14311 en Gilles de Rais, die van een be wonderaar van het goddelijke veran dert in een duivelsaanbidder. Het kloe ke boek (ruim 400 pagina's) gaat niet alleen over deze intrigerende figuren, maar ook over de geloofsproblemen uit die dagen. De middeleeuwer kende het strenge Godsbeeld van zijn tijd. Dat gaat in botsing komen met de nieuwe tijd, die aanbreekt: de Renaissance. Tussen die cultuurbreuk van toen en die van vandaag zijn zeker parallellen te trekken. Rouw, religie en ritueel Schrijver: M. van Uden Uitgever: Ambo Dit dunne boekje (85 pagina's) bevat 'n aantal uitvoerige portretten van men sen, wier partner overleed. Wat voor rol spelen religie en ritueel bij zo'n gebeur tenis? Volgens de schrijver spelen die soms 'n heilzame rol, in andere gevallen loopt het rouwproces erdoor vast. Voor hulpverleners - de dominee, de pastoor, de huisarts of anderen - is dat van be lang. Ze zullen inzicht moeten hebben in de betreffende mens en zijn religie, willen rituelen kunnen helpen. Hulp verleners zullen de rituelen steeds moe ten snijden op individuele maat, gron dig kennis moeten nemen van de hele persoon, voordat wat dan ook maar on dernomen kan worden, stelt van Uden. Laatste dagboek Schrijver: Krishnamurti Uitgever: Ankh-Hermes Zeventien Februari 1986 overleed Jid- du Krishnamurti. Vanaf februari 1983 begon hij in Californie in volstrekte eenzaamheid teksten te dicteren aan een bandopname-apparaat. "Het laat ste dagboek" is er de weerslag van. Het zijn notities, die Krishnamurti in de meeste gevallen begint met een sfeer volle natuurbescherming, zoals we van hem gewend zijn. De laatste tekst gaat over dood en sterven. (Ook) in dit boekje zet hij zich op een nogal simpele wijze af tegen de gevestigde, grote godsdiensten. Die hebben, aldus Krish namurti groot onheil over de wereld ge bracht en in de geschiedenis de vele oorlogen veroorzaakt, die de ene mens tegen de andere opzetten. Dat lijken Uw recensent uitspraken, die niet uit blinken door een grote kennis van de kerkgeschiedenis.

Soester Courant | 1989 | | pagina 23