MINOLTA AF-ZOOM®© KORTE DUINEN W ©//Gf\ DE ADVIZIER Foto- en videoapparatuur, alle fotografie van Weedestraat 85 - Telefoon 1 3917 Dreigend conflict tussen gemeente en moskee over nijpend ruimtegebrek SClMMMIinkcr SOESTER COURANT PAGINA 3 Even~ertussen TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Bestuur wil Spullenhulp-lokaal niet afstaan Restaurant van den Brink f Tweede beleggingsavond Rabobank opnieuw groot succes ONKYO Boombeplanting wordt verwijderd Auto bekrast BELV00RMEER AIJV 1 SIK Niet failliet N C VB - Soestdijk over antroposofie Belangengroep stelt verkeersplan op 'Situatie Soestduinen gevaarlijk' brilmode HOYALUX3 10% INTRODUKTIE- KORTING t/m 29 april 1989 uit met de kinderen! Vredehofstraat MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT PROFESSIONEEL vreemde talen studeren Start direkt! Inl. 033 - 72 90 97 De Minolta AF-Zoom 90 is een compacte kleinbeeldcamera, met een ingebouwd motor-zoomobjectief (van 38-90 mm). Ideaal dus om overal mee naar toe te nemen. Bijzonder handig is de speciale instelling voor een geprogrammeerde zoom regeling: de camera kiest dan automatisch de beste zoomstand voor het fotograferen van personen! Heel praktisch, vooral als het op snel reageren aankomt. Uiteraard wordt de scherpstelling bij deze intelligente camera automatisch geregeld. Dat gebeurt met behulp van maar liefst vijf infrarood stralen, voor een maximale tref zekerheid. En dus voor altijd scherpe foto's. Ook de belichting, het flitsen (ook bewust in- en uitschakelbaar) en de filmregeling kunt u helemaal aan de camera overlaten. Tenslotte is de AF-Zoom 90 ook nog voor zien van een ingebouwde zelfontspanner. Accessoires: Zoom Extender (tot 120mm), Creatieve Filterset en Tas. Minolta AF-Zoom 90 met ingebouwde motor-zoomlens: de snelle, gemakkelijke en veelzijdige camera voor fantastische, haarscherpe opnamen. Soesterbergsestraat 122 - Soest J Telefoon 02155 - 1 27 06 MENU SYMPATHIQUE f37,50 SALADE DE BON PRINTEMPS frisse salade met garnalen SORBET AU FRUIT verfrissend ijsje met champagne EMINCÉS DE BOEUF CALIFORNIA gebraden stukjes ossehaas met perzik, groentengarnituur en J gebakken aardappelen MO USSE A U CHOCOLAT chocolademoes met slagroom Wij zijn geopend: dinsdag t/m vrijdag vanaf half 12 Zaterdag en zondag vanaf 17.00 uur 's Maandags gesloten. ONKYO MIDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. ONKVO HI-FI GAAT ALTIJD DIE ENE STAP VERDER Vnnr alfa tolJTÜST vm W^d«trwt 78 So«t - T.L021S5-T72S3 uw ara zBnemetd! technische dienst tel 021S5-1WW Op 13 april j.1. werd door de Rabo bank Soest voor haar cliënten in Res taurant Darthuizen een tweede voor lichtingsavond gehouden met als on derwerp "Fiscaal Vriendelijk Beleg gen". Voor de eerste avond, die in maart werd gehouden, was de belangstelling zo groot, dat men besloot de overige geïnteresseerden, die de bank de eer ste avond moest teleurstellen, op deze tweede avond uit te nodigen. Dat dit geen verkeerde beslissing was, bleek wel uit de opnieuw grote belang stelling op deze avond. De zaal in Restaurant Darthuizen was weer tot de laatste plaats bezet. Na het welkomstwoord door de direkteur van de Rabobank Soest, de heer W.G. Hil- horst, werd een videopresentatie ge houden over de Amsterdamse Effec tenbeurs. Hierbij kon men zien, hoe de handel in effecten tot stand komt door druk geba rende en heen en weer lopende hande laren. Na een korte pauze werd het woord ge geven aan de heer P.G. de Groot, regio beleggingsadviseur van Rabobank Ne derland. De heer de Groot gaf in een drie kwar tier durende voordracht een overzicht van de mogelijkheden om een zodanige beleggingsportefeuille samen te stellen, waaruit men, met gebruikmaking van de fiscale vrijstellingen, een goed ren dement kan behalen. Uiteraard kregen de onlangs geïntro duceerde fondsen, het Rabo Obligatie Dividendfonds en het Rabo Obligatie Investeringsfonds, daarin ruime aan dacht. Na deze interessante lezing werd door een forum, bestaande uit de heren W.G. Hilhorst, P.G. de Groot en de be leggingsadviseur van Rabobank Soest de heer W.P.T. Bosboom, vragen beantwoord aan de hand van ingedien de discussiekaarten. Het was inmiddels elf uur toen de heer Hilhorst de aanwezigen bedankte voor hun belangstelling en hen uitnodigde nog even informeel te blijven napraten onder het genot van een drankje en een hapje. De Rabobank Soest kan terugzien op twee succesvolle avonden waarbij ge bleken is, dat fiscaal vriendelijk beleg gen bij veel mensen in de belangstelling staat. De afdeling Groenbeheer zal binnen kort op enkele plaatsen verkeersge- vaarlijke of als dunningsmaatregel bo men in straat en plantsoen verwijderen. Het gaat hier om bomen aan de Weeg breestraat, het Pijperpad, de Hilde- brandlaan en de achterzijde van de Va leriaanstraat. Een 61-jarige inwoner van Soest meld de de politie vorige week dat onbeken den vernielingen hadden aangericht aan zijn auto, die aan de Prins Hendrik laan geparkeerd stond. Met een scherp voorwerp waren de motorkap en een spatbord bekrast. De schade bedraagt zo'n 200 gulden. Automatisering in het midden- en kleinbedrijf is de specialiteit van Advisie Computer Consultants b.v. uit Soest. Maar dan wel automatisering met een gezicht: De Advizier. De kontaktpersoon van Advisie. De adviseur voor automatiseringsvraagstukken die probleemoplossend werkt en niet alleen maar denkt aan het verkopen van apparatuur. Advisie Computer Consultants b.v. stelt uw organi satie centraal en niet de apparatuur. Leverancier van Adviplan - het unieke dokument georiënteerde boek- houdprogramma - maar ook van gerenommeerde software, standaard of op maat. Geautoriseerd dealer van IBM-, COMPAQ- en Tulip Micro-computers, printers en supplies. INFORMATIE r/x* orTx 02155-11434. COMPUTER CONSULTANTS B.V 13, 3761 HA Soest. Tel. 02155-11434. Advisie, voor doordacht automatiseren. komt het zo ver zeker niet. Dat blijkt uit de woorden van voorzitter A. Camci, vice-voorzitter U. Ilbay en bestuurslid G. Ibrahim. Zij wijzen erop dat het be stuur de gemeente al geruime tijd gele den het voorstel heeft gedaan het hele gebouw te kopen. Daarvoor is volgens hen destijds een bedrag van 150.000 gulden genoemd. Men wil dat wel beta len, mits men dan ook de beschikking krijgt over het lokaal dat nu aan Spul- lenhulp is toegezegd. Kale huur De gemeente heeft verkoop van het ge bouw, waarin de moskee nu al tien jaar gevestigd is, altijd afgewezen. Wel is de huur in de loop der jaren fors verhoogd. Betaalde men destijds 200 gulden per lokaal per kwartaal, later zou dat be drag oplopen tot 9000 gulden voor alle lokalen per jaar, inclusief elektriciteit. De gemeente heeft de nieuwe huur, in gaande 1 mei, inmiddels vastgesteld op f 12.500 per jaar, en dan gaat het alleen om de "kale huur". Voor de gemeen schap is dat bedrag overigens ook niet gemakkelijk op te brengen. Begin april is het moskee-bestuur in een gesprek met wethouder Menne - dat volgens het bestuur bij verstek van de tolk slechts vier minuten duurde - (aan vankelijk wordt abusievelijk wethouder Kingma genoemd) mondeling op de hoogte gesteld van de nieuwe situatie, maar heeft het geen gehoor gevonden voor de problemen. Het bestuur zegt nog te wachten op een officiële schrifte lijke mededeling. Men is verrast door de ontwikkelingen en voelt er niets voor het lokaal nu aan Spullenhulp af te staan. De verstand houding met Spullenhulp is overigens geen probleem, maar volgens het be stuur heeft de moskee het lokaal veel dringender nodig dan het kringloop centrum. Houdt de gemeente vast aan Vl.n.r. de heren Camci, Ilbay en Ibra him van het moskeebestuur. De moskee is tijdens de gebedsdien sten meer dan overvol. de plannen, dan overweegt het bestuur een advocaat in te schakelen. Het moskee-bestuur heeft de kwestie niet eerder aangekaart, omdat het nog onlangs van samenstelling is gewijzigd. "We zijn onaangenaam verrast door de ontwikkelingen. We hebben nooit pro blemen met de gemeente gehad en zijn nog altijd dankbaar dat we hier in 1979 terecht konden. Maar nu zijn we zeer teleurgesteld. Sommigen van ons wo nen al 25 jaar in Soest; de gemeente mag ook wel eens wat menselijker den ken." Vuist op tafel Het stelt net moskee-bestuur zeer te leur dat de gemeente niet meer begrip voor de problemen aan de dag legt. "We hebben bijna nooit moeilijkheden met de gemeente of de politie, we willen graag op een prettige manier met elkaar samenleven. Maar de gemeente heeft ons nooit uitgenodigd om te praten over de toekomstplannen. De wethou der heeft met de vuist op tafel geslagen en gezegd dat de Turken op 10 mei uit het lokaal moeten." In veel plaatsen beschikt de moslim-ge meenschap over een eigen moskee. In Soest huurt men de ruimte van de ge meente, een situatie die men in het alge meen niet nastrevenswaardig vindt. De moskee hier biedt overigens niet uitslui tend onderdak aan de Turkse en Ma rokkaanse gemeenschap (samen zo'n 1600 mensen), maar ook aan Soester moslims uit Egypte, Pakistan, Zuid- Amerika en van allerlei andere her komst. Het moskee-bestuur voelt er bijzonder weinig voor om uit te wijken naar een ander gebouw. De huidige lokatie aan de Parallelweg is in hun ogen nagenoeg ideaal, omdat de moskee daar niemand tot last is en vooral om de gunstige lig ging ten opzichte van de woonwijk waar veel gelovigen wonen (op de Eng). In het artikel over de woningbouwplan nen op het terrein van het raadhuis aan de Steenhoffstraat - Soester Courant van 12 april - werd gemeld dat de firma De Vries, een van de kandidaten, vorig jaar betrokken zou zijn geweest in een faillissement. Namens de firma heeft directeur A. Ka non de redaktie laten weten dat het be drijf niet failliet is geweest, maar dat het in surséance van betaling heeft ver keerd. De aandelen zijn daarna overge nomen door Ruhold Deventer b.v. De bouwactiviteiten in de regio Utrecht worden overigens uitgevoerd door de vestiging van De Vries in Nieuwegein. De bieding van de firma voor de bouw van woningen op het raadhuisterrein bedraagt volgens de heer Kanon geen f 1.260.000, maar f 1.350.000. Waarvan akte. Donderdag hield de afdeling Soestdijk van de NCVB haar laatste maandelijkse bijeenkomst van dit seizoen. Dr. Kra nenborg, wetenschappelijk medewer ker aan de VU en tevens predikant van de gereformeerde kerk in A'dam-West, kwam spreken over "Antroposofie". Dr. Kranenborg zei dat de antroposofie zich in een goede naam mag verheugen. Wellicht doordat in onze cultuur din gen dreigen vast te lopen, bijvoorbeeld ten aanzien van milieu. Antroposofie is geen religie maar een wereldbeschouwing. Steeds minder mensen voelen zich betrokken bij een kerk en denken antwoorden op hun vragen te kunnen vinden in de antropo sofie. Dr. Kranenborg schetste de ge schiedenis van de antroposofie en de rol van Rudolf Steiner daarin. Steiner wil de een geesteswetenschap stichten. Hij vond dat alle dingen die hij zei moesten kunnen worden bewezen. Dus niet ge loven, maar controleren, "schouwen" naar de verborgen werkelijkheid. Hij zag God als een goddelijke kracht en het ik van de mens als een vonkje van het Goddelijke. Verder vertelde dr. Kranenborg over reïncarnatie, de Vrije school, Christengemeente etc. Na de pauze beantwoordde hij vragen over verschillen en overeenkomsten tussen het christelijk geloof en de antro posofie. Antroposofen zien Jezus niet als hun Verlosser. Je moet als antropo- soof zelf de weg omhoog gaan. Dr. Kra nenborg ziet tot slot dat we niet moeten kijken naar de verschillen tussen het christelijk geloof en de antroposofie, maar naar de positieve kanten van de antroposofie. Antroposofie laat veel dingen zien die christenen niet meer zien, bijvoorbeeld de samenhang in de natuur en leven op een natuurlijke wij ze. Het bestuur van de Turkse moskee aan de Parallelweg dreigt in conflict te komen met het Soester gemeentebe stuur over het afstaan van een van de lokalen aan Spullenhulp, het kringloopcentrum dat sinds kort in hetzelfde gebouw is gevestigd. De ge meente heeft Spullenhulp een lokaal toegezegd dat nu in gebruik is als ruimte voor de vrouwen, die de ge bedsdiensten volgens de moslim-leer niet in dezelfde ruimte als de mannen mogen bijwonen. Volgens het mos kee-bestuur kan men dit lokaal abso luut niet missen. Weliswaar heeft de moskee een ander lokaal - aan de voorkant van het voor malige schoolgebouw - toegewezen ge kregen, maar deze ruimte (waarin tot voor kort enkele beatgroepen repeteer den) is alleen al nodig voor de hoogst noodzakelijke uitbreiding van de mos kee voor de mannen. Tijdens de samen komsten is de moskee nu al overvol; de gelovigen hebben nauwelijks of geen plaats genoeg om te staan en te knielen. Volgens het bestuur is de situatie lang zamerhand onhoudbaar. Heel wat Turkse mannen en jongens maken de gebedsdiensten half in de gang mee en sommigen moeten noodgedwongen ge noegen nemen met een plekje in de aan gebouwde vergaderzaal. Veel gelovi gen missen de bijeenkomsten zelfs, om dat ze van tevoren weten dat ze er toch niet in kunnen. Van de vrouwen komt minstens een derde deel niet, omdat er toch geen plaats is. Hopelijk wel. Immers, vandaag de dag is er een glas met de zekerheid van natuurlijk zien op alle afstanden. Optimaal zien zonder storende leesgedeeltes Hoyalux 3 biedt u dat kijk- en draagcomfort, waar u gewoonlijk meerdere brillen voor nodig' heeft. Hoyalüx 3, verkrijgbaar bij vakopticiën: gediplomeerü optomeirisi - lid O V ZUIDPROMENADE 15 2768 EM SOEST TELEFOON 02155 -1 28 74 RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155-13720 De verkeerssituatie in Soestduinen zorgt voor gevaarlijke situaties en over last. Dat staat in het Verkeersplan Soestduinen, dat werd opgesteld door de stichting Bewonersbelangengroep Soestduinen en maandagmorgen is aangeboden aan de gemeente Soest. In het plan doet de stichting enkele voor stellen om de verkeersveiligheid in Soestduinen te bevorderen. De huidige verkeerssituatie levert vol gens de belangengroep gevaar op voor de fietsende schooljeugd, spelende kin deren, zwembadgangers en wande laars. De gemiddelde snelheid van het gemotoriseerd verkeer is te hoog en ook het vracht wagenverkeer en de vele mili taire transporten veroorzaken een on veilige situatie volgens het rapport. Omdat er geen reële alternatieven voorhanden zijn om het verkeersaan bod te beperken komt de bewonersbe langengroep met een geheel eigen plan. Zo pleit de stichting voor invoering van een maximum snelheid van 30 kilome ter per uur voor de woonkern Soestdui nen. Het succes van deze 30 kilometer zóne moet worden gegarandeerd door nieuw aan te leggen verkeersplateaus, verkeerspoorten en weg-asverschuivin- gen. Bovendien wordt in het rapport een parkeerverbod voor autobussen aan beide zijden van de Van Lijnden laan voorgesteld. Op de Soesterbergsestraat zou volgens het rapport een maximum snelheid van 50 kilometer per uur moeten worden ingesteld. Bovendien vindt men dat de ze weg overzichtelijker moet worden door onder andere een duidelijke over steekplaats voor voetgangers. 'De kosten van de wijzigingen blijven beperkt ten opzichte van een complete wegreconstructie met trottoirs, etc., die anders noodzakelijk zou zijn', zo wordt in het rapport gesteld. In de zaal waar nu de vrouwen onder dak vinden was eerder de toen nog aparte Marokkaanse moskee gevestigd. Het draagvlak was daarvoor te klein en de gemeente zegde deze ruimte toe aan Spullenhulp. In afwachting van het vrij komen van de ruimte bergt het kringloopcentrum zijn spullen op in een container. Per 10 mei moet het moskee bestuur het lokaal ontruimen en aan Spullenhulp ter beschikking stellen. Als het aan het moskee-bestuur ligt Dat kan bij ons zonder zor gen met onze speciale kindercorner. Om het nog aantrekkelijker te maken serveren wij uw kind tot 10 jaar, iedere woensdag gratis ons kindermenu. Als dat geen feest wordt! (Per dinerende volwassene 1 kind gratis)

Soester Courant | 1989 | | pagina 3