Bang&Olufsen i) 'Bij ons op Soest' Daarom geschenken als u nu voor mooist kiest an Arkel-instituut in actie voor Feest bij Bang&Olufsen... 'Messengers' bestolen Inbraak in De Bunt Snelheidscontroles Broeken gestolen Gewonden bij aanrijding Natuur en Milieu houdt fotowedstrijd Kentekenplaat en sticker weg. Buit eruit? Gier op inrit Gospel-rock-café bij Youth for Christ Eerste dag veel K.C.A. opgehaald Bijeenkomst CDA Soest/Soesterberg Commando-overdracht bij D AT1M Reünie Markt op woensdag Gemeentehuis dicht op 5 mei 4 Mei geen huisvuil, maar 5 mei wel Stortplaatsen 29 april dicht V erkeersmaatregelen Oude Ambachtenmarkt Reclamezuil in brand Man vast in lift Verkeerspróef pittig Studie over 'Dichter en Landschap' 'De mens is nog steeds bang voor de natuur' Postkantoor dicht 29 april en 4 mei Tijdelijk postkantoor in Oranjemuseum Horloge gestolen 'Miss Marple' bij wijkvereniging Overhees WOENSDAG 26 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 3 jaar garantie Geschenken bij muzieksystemen. Bij de nieuwe paneelluidsprekers. Bij de befaamde LX en MX televisies. Want Bang&Olufsen heeft een nieuw huis in Hilversum, en via ons deelt u in de feestvreugde. Geschenken in stijl natuurlijk. Bijzondere Beocom telefoons, B&O hoofdtelefoons, Beautycases en B&O jogging pakken. Komt u ze maar eens bekijken. Ooit kiest u voor mooist, zeggen we altijd. Het zou extra mooi zijn als "ooit" voor u in mei of juni valt. Schoemaker Bang&Olufsen Center SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 De Soester gospelgroep "The Messen gers" moet het voorlopig zonder twee klankzuilen, een elektrische piano en een versterker stellen. De spullen wer den in het weekeinde gestolen uit de Oranje Nassauschool aan de Ir. Men- kolaan, waar het koor doorgaans repe teert. Ze werden weggehaald uit een kast, die vermoedelijk met een valse sleutel is geopend. De waarde van de apparatuur is 2300 gulden. Een onbekende dader heeft in het weekeinde ingebroken in de sportzaal De Bunt aan de Oude Utrechtseweg. Hij kwam binnen door een ruit weg te nemen van de kantine en brak de gok kast open. Daaruit verdween een be drag van 150 gulden. De dief nam ook een cassetterecorder mee. Aan het Nassauplantsoen en de Laan straat werden donderdag snelheidscon troles gehouden naar aanleiding van klachten van burgers. Honderdtachtig auto's passeerden het Nassauplant soen, waarvan er drie te hard reden. De top lag op 66 km. per uur. Op de Laan straat passeerden 250 auto's het con trolepunt, waarvan er ook drie te hard reden. De top lag hier op 73 km. per uur. Van het balkon van een woning aan de Hobbemalaan heeft een onbekende da der in het weekeinde zes sprijkerbroe- ken ontvreemd, die daar hingen te dro gen. De broeken hadden een waarde van ca. 600 gulden. Bij een aanrijding tussen een bromfiets en een auto zijn in de nacht van zaterdag op zondag de 18-jarige bestuurder van de bromfiets en zijn 16-jarige duopas- sagiere, beiden uit Soest, gewond ge raakt. Het ongeval deed zich voor op het kruispunt Molenstraat-Soestereng- weg, waar de bromfietser geen voor rang verleende aan een auto. Beiden kwamen in Zonnegloren te recht; het meisje met een gebroken sleutelbeen en de jongeman met een ge wonde pink. Hij moest overigens eerst een ademtest afleggen, en daaruit kwam vast te staan dat hij te veel ge dronken had. het Centrum voor Natuur en Milieu "Landgoed Schothorst" organiseert een fotowedstrijd met als thema: Na tuur en Milieu in en rond Amersfoort. Alle foto's zullen worden tentoonge steld in het hoofdgebouw van het Cen trum. De foto's worden beoordeeld binnen twee leeftijdscategorieën; tot 14 jaar en 14 jaar en ouder. Per categorie zullen er drie prijzen worden uitgeloofd. Deelname is gebonden aan de volgende voorwaarden: - Niet meer dan twee foto's per deelne mer. - Foto's moeten genomen zijn op de Utrechtse Heuvelrug, in de Eemvallei of Gelders Vallei. - Foto's mogen niet eerder genomen zijn dan in 1987. - Het mogen zowel kleuren- als zwart/ wit foto's zijn. - Alleen amateurs mogen deelnemen. - De uiterste inleverdatum is 31 mei 1989. - Graag leeftijd, naam, adres en waar en wanneer de foto is genomen vermel den. - Wanneer u de foto terug wilt hebben, dan kunt u hem vanaf 10 juli a.s. afhalen bij het Centrum. De foto's worden beoordeeld door een deskundige jury, waaronder Conny Meslier (docent fotografie aan "De Hof') en Daan van Tol (als vertegen woordiger van het Centrum). De prijsuitreiking zal plaatsvinden op zondag 11 juni a.s. tijdens de open "Schothorst'-dag van het Centrum. Op deze dag zullen de foto's ook voor het eerst te bezichtigen zijn. Men hoopt mooie foto's te ontvangen om zo met zijn allen een beeld te geven van de natuur en het milieu in en rond Amersfoort. Uw foto's kunt u opsturen naar Schothorsterlaan 21, 3822 NA Amersfoort, tel. 033-803797. Een 27-jarige man uit Soest deed woensdag bij de politie aangifte van diefstal. De kentekenplaat met APK- sticker was van zijn auto verdwenen. Een 20-jarige man werd tijdens een routinecontrole aangehouden. De man reed in een niet-verzekerde auto. Uit de auto van een 39-jarige inwoon ster van Amersfoort, die de wagen had geparkeerd bij de picknickplaats aan de Foekenlaan, werd in het weekeinde een damestas gestolen. De dader bleek een valse sleutel te hebben gebruikt. In de tas zaten o.a. autopapieren, persoonlij ke eigeridommen en een portemonnee met 40 gulden. Een bewoonster aan de Nieuweweg ontdekte vorige wwek woensdag tot haar verbazing dat er gier op haar inrit lag. De mest bleek afkomstig te zijn van een boer op de eng die zijn land aan het bemesten was. Youth for Christ Soest-Baarn organiseert op zaterdagavond 6 mei een gospel-rock-café in het Brandpunt, Oude Utrechtseweg 6 in Baarn. Aanvang 20.00 uur. Overigens worden niet alleen rock, maar ook andere muziekstijlen ten gehore gebracht en zijn er geen alcoholhoudende dranken verkrijgbaar. De eerste dag van de aktieweek 'Inza meling Klein Chemisch Afval' (K.C.A.) is zeer geslaagd geweest. Niet minder dan 564 kg K.C.A. is opge haald. Aan batterijen 31 kg, verf 396 kg, be strijdingsmiddelen 16 kg, bijtende stof fen 12 kg, fotochemicaliën 56 kg en af gewerkte olie 53 kg. Tot en met vrijdag wordt de huis-aan- huis aktie gehouden. De chemokar komt in de straat op dezelfde dag als het huisvuil opgehaald wordt. Heeft men de chemokar gemist, dan kan men het K.C.A. ook brengen naar de Informa tiebus die tijdens de ophaaldag in het winkelcentrum van die wijk staat. o Drs. Karla Peys. In het kader van de a.s. Europese Ver kiezingen houdt het CDA-Soest- Soesterberg een verkiezingsbijeen komst op dinsdag 2 mei a.s. in Gebouw Credo, Julianakerk te Soest. Aanvang 20.00 uur. Programma: Inleiding door mevr. drs. Karla Peys, kandidaat Euro pese Verkiezingen en lid van de Provin ciale Staten Utrecht. Na de pauze ruime gelegenheid tot dis cussie. Op 26 april 1989 heeft de Luitenant- Kolonel A. Kroes het commando over het Depot Algemeen Technisch en In tendance Materieel te Soestduinen overgedragen aan de Luitenant-Kolo nel R.R. Kneefel. Luitenant-Kolonel Kroes heeft sedert 25 oktober 1985 de functie van Commandant DATIM ver vuld en zal per 1 mei 1989 de militaire dienst met functioneel leeftijdsontslag verlaten. Luitenant-Kolonel Kneefel wat tot 26 april 1989 werkzaam bij de Defensiestaf in Den Haag. Vandaag: mevrouw A.E. Brink-Robeerts(63) De gediplomeerde verpleegster: "In 1946 werd ik verpleegster in het sana torium Zonnegloren. Alles was toen nog op de bon en het viel niet mee een verpleegsterskostuum aan te schaffen. We droegen grijze kleren van keizers- linnen met een witte manchet, een wit te kraag en een witte muts. En zwarte kousen. Er lagen zeker 300 tiënten in Zonnegloren: bedpatiënten die verpleegd werden het hoofdgebouw en in de paviljoens eromheen. Wij waren intern en woon den achter het ziekenhuis in de Zweedse barakken die prachtige na men droegen als "de uitkomst". Om half zeven stonden we op en ont beten met elkaar. Achter onze stoel stonden we te wachten tot de directie was gepasseerd en aan de hoofdenta- fel had plaats genomen. Daarna mochten wij ook gaan zitten. We kre gen wel apart bestek om besmetting te voorkomen. Maar daar had je geen erg in, daar was je te jong voor. Het vak van gediplomeerd verpleeg ster was een roeping. Je werd ver pleegster om echt de mensen te hel pen. Om het geld hoefde je het niet te doen. We werkten tien uur per dag in ploegendienst. Wanneer je nacht dienst had gehad, werd er de volgende dag op de deur geklopt om je op tijd te wekken voor de cursus. Wie tijdens de cursus toch nog dreigde in slaap te val len, mocht gaan staan. Zo viel een col legaatje van mij met haar hoofd tegen het projectie-apparaat aan in slaap, zodat de hele tent uitviel. Breekgeld We verdienden vijftien gulden in de maand! Van dat salaris werd het breekgeld afgehouden voor het geval je kopjes en borden stuk liet vallen. Van het salaris moesten ook de leer boeken gekocht worden die je nodig had voor je opleiding. Dat duurde twee jaar. Daarna moest je naar een gewoon ziekenhuis in Utrecht of Amersfoort om je opleiding af te ma ken in het derde en vierde jaar. Dat kon niet in Zonnegloren. Zo heb ik mijn witte kruis gehaald en mijn ooie vaartje en werd ik gediplomeerd ver pleegster. Dat is een beschermd be roep. Ik heb ook een eed moeten af leggen, met twee vingers omhoog, dat Verpleegsters in Zonnegloren. Koningin Juliana bezoekt in 1948 Zonnegloren. ik nooit iemand iets zou vertellen over de ziektes en over de zieken. Het was zwaar werk. Je moest name lijk ook de hallen dweilen, de bedden soppen en de potten schoonmaken. Ik ben het roerend eens met de verpleeg kundigen (zo heet dat tegenwoordig) die nu actie voeren voor vijf procent loonsverhoging. Ze hebben groot ge lijk. Alleen de patiënt mag van zo'n actie nooit de dupe worden. Ik vind het best dat ze strijden voor hun rechtspositie, maar je roeping vervalt als de zieke mensen er nadeel van on dervinden. Dat mag nooit gebeuren. Vrolijk Als we vrij waren gingen we meestal naar huis. Dat deed je liftend om geld uit te sparen. Ik moet zeggen dat de sfeer bijzonder prettig was in Zonne gloren. We voelden ons één grote fa milie. Het is eigenlijk niet te omschrij ven. Het was oergezellig, omdat je ook je vrije tijd met eikaar doorbracht. De leiding was wel streng, maar toch heel zorgzaam. Jet had natuurlijk ook een bepaalde band met de patiënten. Sommigen la gen wel 25 jaar in het sanatorium en uiteindelijk stierven ze nog aan t.b.c. De bezoekers namen voor hun zieke familieleden vaak eieren mee, want die hadden we zelf niet. Op zo'n ei schreef je dan de naam van de patiënt en voor de één moest je hem koken en voor de ander bakken. Het viel me wel op dat tuberculose-pa- tiënten vaak heel vrolijke mensen wa ren, heel typerend. Ik weet nog goed dat het gerucht ging, dat er een ge stoorde was ontsnapt uit het gekken huis in de buurt. Opeens zag ik 's avonds in de tuin een figuur voor het raam staan met zijn armen zwaaiend. Ik schrok me dood, maar het bleek de geneesheer-directeur te zijn. 10 Mei Ik heb een reünie georganiseerd voor alle medewerkers die van 1945 tot 1948 in Zonnegloren hebben gewerkt. Via het radioprogramma "Adres on bekend" van Anne van Egmond heb ik meer dan honderd reacties gekre gen. Ik werd in de studio bijzonder hartelijk ontvangen en de respons was overweldigend. Tientalleji telefoon tjes was het gevolg: van laboranten, mensen van de röntgenafdeling, ver pleegsters en noem maar op. Zelfs van iemand uit Canada. Je krijgt de meest wonderlijke verhalen te horen, want iedereen heeft op zijn eigen manier veel meegemaakt na die Zonnegloren- periode. JAN VISSER Niet alleen de verpleegkundigen in de ziekenhuizen ijveren voor een salarisverhoging van vijf procent, maar ook de mede werkers van de verschillende inrichtingen voor zeer moeilijk lerende kinderen (ZMLK), zoals het Van Arkel-instituut in Soest. Om dat duidelijk te maken namen vorige week enkele tientallen Van Arkel-medewerkers deel aan de grote demon stratie in Den Haag, en voor het vertrek gingen ze gezamenlijk op de foto. De Soester afvaardiging was ludiek uitgedost en voorzien van spandoeken, en de meesten waren geheel in het rood gekleed, om zich in Den Haag gemakkelijk bij de colle ga 's uit andere instellingen te kunnen voegen. Vrijdagavond waren de actievoerders van VanArkel ook pre sent in de Van Weedestraat en aan de Zuidpromenade. Daar werden in korte tijd een paar honderd handtekeningen van voorbijgangers verzameld. Wie tekende kreeg een dropje uit gereikt. De handtekeningen worden t.z.t. overhandigd aan staatssecretaris Dees van Volksgezondheid. In verband met Hemelvaartsdag, wordt de weekmarkt aan de Weegbreestraat van donderdag 4 mei verplaatst naar woensdag 3 mei. De markt wordt dan tussen 9.00 en 13.00 uur gehouden. In verband met Bevrijdingsdag, vrijdag 5 mei, zijn de gemeentelijke afdelingen die dag gesloten. Dat betekent dat er die avond ook geen avondopenstelling van de afdeling Burgerzaken (Van Weede straat) is. In verband met Hemelvaartsdag wordt donderdag 4 mei geen huisvuil opge haald. Het huisvuil dat die dag in Soest zou worden opgehaald wordt nu op woensdag 3 mei opgehaald. In Soester- berg wordt het huisvuil op vrijdag 5 mei opgehaald. Men wordt verzocht de groene containers om half acht 's mor gens aan de straat te zetten. Het huisvuil wordt op vrijdag 5 mei wél opgehaald, óók het huisvuil in Sóestër- berg dat anders op donderdag (4 mei) opgehaald zou worden. Op Koninginnedag, zaterdag 29 april, zijn de stortplaatsen grofvuil in Soest aan de Schans en in Soesterberg aan de Ant. van Leeuwenhoeklaan gesloten. In verband met de Oude Ambachten markt op donderdag 4 mei, Hemel vaartsdag, gelden voor de Kerkebuurt verschillende tijdelijke verkeersmaat regelen. Ze zijn van kracht vanaf woensdag 3 mei 18.00 uur tot donder dag 4 mei 18.00 uur. Een geslotenverklaring voor alle ver keer in beide richtingen - met uitzonde ring van de voetgangers - geldt voor de Kerkstraat (gedeelte achter de Oude Kerk vanaf de Middel wijkstraat tot de bank hoek Torenstraat), de Neerweg, de Eemstraat, de Ferd. Huyklaan (ge deelte tussen de P. v.d. Breemerweg en de Kerkdwarsstraat), de P. v.d. Bree- merweg(gedeelte tussen Kerkstraat en Hooi weg) en het Kerkpad ZZ (gedeelte tussen Kerkstraat en le zijweggetje links gerekend vanaf de Kerkstraat). Voor de Eemweg geldt een stopverbod voor beide zijden van de weg. De geslotenverklaring voor motorvoer tuigen op de A.P. Hilhorstweg wordt opgeheven. Politie en brandweer werden vorige week gewaarschuwd omdat een recla mezuil bij het NS-station Soestdijk in brand stond. De politie doofde de vlammen met een poederblusser, zodat de brandweer niet in actie hoefde te ko men. Een bezoeker van de flats aan de Ha- verweerd zat vorige woensdag vast in de lift. De brandweer moest te hulp komen om hem te bevrijden. Het duurde een uur voor de man weer op vrije voeten was. "De verkeerspróef voor de basisscho len was dit keer behoorlijk pittig", zei een politiewoordvoerder. In totaal de den 525 kinderen van 23 basisscholen donderdag aan de proef mee. Bij de test konden maximaal veertig punten worden gehaald. De kinderen moesten minstens 26 punten halen om voor de proef te slagen. Achttien kinde ren hadden alle vragen goed, zeventien deelnemers haalden de limiet niet. Vol gens de politiewoordvoerder heeft dit aantal zakkers waarschijnlijk te maken met het feit dat veel buitenlandse kin deren meededen. "Het kan zijn dat zij de vragen door taalproblemen af en toe moeilijk konden lezen of begrijpen." De Tsjechische cultuur-sociologe Dr. Hana Svobodova (sinds 1976 in Neder land) schreef voor het Rijksinstituut voor onderzoek in de bos- en land schapsbouw "De Dorschkamp" in Wa- geningen het wetenschappelijk rapport "Dichter en Landschap" (1985), dat aanleiding was voor conservator Wer- ner Paans om in en rondom Kasteel Groeneveld (Nationaal Centrum voor bos, natuur en landschap) te Baarn een unieke expositie in te richten over het zelfde thema. Om de betekenis van het Nederlandse landschp met zijn vlakke horizon, de waterspiegels, de vennen, de heidevel den, de weilanden, de mist, het gras en de grazende kudde, en de relatie mens en landschap te beschrijven, heeft Svo bodova 3000 Nederlandstalige gedich ten gelezen en geanalyseerd: dit land schap weerspiegelt zich in het bewust zijn van de dichter. Uiteindelijk heeft zij 123 gedichten op genomen in haar boeiende rapport, dat een beeld geeft van de verhouding van de mens tot het landschap, zoals dat in de Nederlandse poëzie na 1945 naar voren komt en beschrijft zij onderwer pen en motieven die karakteristiek zijn voor die verhouding. Sleutel De auteur constateert in Nederland een landschap vrijwel zonder relief, met wa teren o vervuld, tot het uiterste door de mens geëxploiteerd. De brede rivieren in een bijna onbeweeglijk landschap zijn een specifiek onderwerp van de Nederlandse poëzie en zij vermoedt dat de sleutel tot de Nederlandse poëzie met name het Nederlandse landschap is. Hierbij valt op de functie van het licht en de stilte in de Nederlandse poëzie over het landschap, terwijl andere ken- In verband met de viering van Konin ginnedag zijn de postkantoren op zater dag 29 april gesloten. Op die dag zal de postbestelling ook niet plaatsvinden. Wel zal PTT Post de bestelling van ex- pressepostzendingen verzorgen. Op Hemelvaartsdag (donderdag 4 mei) zijn - zoals gebruikelijk - de postkanto ren gesloten. Ook is er dan geen postbe stelling. De postkantoren zijn wél geopend op vrijdag 5 mei. Het postverkeer vindt op die vrijdag normaal plaats. Speciaal poststempel Ter gelegenheid van de 80e verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana wordt op zondag 30 april a.s. een dagtekening stempel "Filatelieloket" in gebruik ge nomen, waarop paleis Soestdijk is afge beeld. Op die dag is er tussen 13.00 en 16.00 uur een tijdelijk postkantoor open in het Oranjemuseum, Lt. Gen. van Heutzlaan 7, Baarn. Er zijn zegels en andere postwaarden verkrijgbaar en de aangeboden postzendingen worden op verzoek voorzien van het bijzondere stempel. Ook aangetekenden en ex pressen kunnen ter verzending worden aangeboden. Belangstellenden die het tijdelijk post kantoor op die dag niet kunnen bezoe ken, kunnen vooraf postzendingen in een ongefrankeerde verzamel-envelop ter stempeling toezenden aan: Hoofd postkantoor Baarn, Postbus 99400, 3740 NA Baarn. In de linkerbovenhoek vermelden: "Stempel filatelieloket". Baarn 30. IV. 89-13 v Uit de kleedkamer van de sporthal Beu kendal aan de Beukenlaan is in het af gelopen weekeinde een horloge ont vreemd. De 13-jarige bezitter deed aangifte bij de politie. Het betreft een zwart horloge van het merk Casio. Op vrijdag 28 april a.s. speelt de toneel vereniging "Utile Dulci" uit Soester berg voor alle leden en donateurs van de wijkvereniging Overhees het stuk: "Moord in de Pastorie." De uitvoering vindt plaats in de Vijverhof, Klarinet. Aanvang 20.00 uur; zaal open 19.30 uur. Toegangsprijs f 2,50 p.p. Introducés zijn welkom. De Eem bij Soest Foto: Ton Paauw. merken zijn: de ruimte, de geluiden en het fenomeen "huis". "De dichter staat vaak alleen in het landschap, op zichzelf geconcentreerd en meestal over zichzelf mediterend. Hij observeert de natuur vaak vanuit de invalshoek van zijn eigen raam of zijn eigen tuin." Aldus de schrijfster in haar studie (oplage 300 exemplaren) die geïllustreerd is met foto's van Thomas Svoboda en een unieke kijk geeft op het Nederlandse landschap en op ons zelf via de ogen en woorden van Nederland se dichters en via de fenomenologische interpretatie van Hana Svobodova. Eén van haar interessante conclusies luidt dat de mens in dit georganiseerde landschap geen gevoel voor de echte natuur noch een authentiek gevoel om trent zijn verhouding tot de natuur heeft en dat er een hiaat bestaat tussen de mens en de natuur. Zij eindigt met de opmerking: "De voormalige angst voor de wilde natuur wordt verwisseld voor de angst voor het verontreinigde milieu en voor de crimi naliteit in het bos en in de parken in de stad. Als voorheen wordt de mens weer bang voor de natuur. Soms sluit hij zich op in de zekerheid en veiligheid van zijn huis, soms tot de existentiële "loneli- ness" van zijn eigen ego." Toch signaleert zij een collectieve ver antwoordelijkheid en collectieve zorg om het landschap: deze nieuwe hou ding van de hedendaagse mens tegen over het landschap en zijn verantwoor delijkheid hiervoor worden belangrijke onderwerpen in de hedendaagse Ne derlandse poëzie over de natuur. Zoals in "zure regen" van J. Bernlef: Ik loop al bijna zonder gezicht in een bos waar het groeien is gestokt al bijna zonder hoop op beeldspraak die de geesten openbreekt tot ik het vind aangevreten door zwavel en nitrogeen een hoefijzer op een baar van kale tak ken. Nelleke Streefkerk interviewt zater dagmiddag a.s. om 4 uur Hana Svobo dova in de Hasselaerzaal van Kasteel Groeneveld over dit rapport. Als on derdeel van het literaire programma "Poëzie la carte". Er zijn nog een paar plaatsen beschikbaar van 16.00 uur tot 22.00 uur (02154-20446). J.V.

Soester Courant | 1989 | | pagina 11