WEEKEND RECEPT f 129,- 'chmtmmnj Plomp start actieweek chemisch afval REGENMANTELS speciale prijs f cmoiof (WOENSDAG 26 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 15 [OOS ORÜ IVADER V Montessorischool Soest verzamelt meeste batterijen öfttTÊiuj BOX BJuTlRi BOX Groen van Prinstererschool houdt themaweek 'Klein Chemisch Afval' Kalfsoester met sherrysaus 1 1DÜÜ DOC Loodgieterswerk Deze week /SOESTER BE RGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 Bedrijven Kontakt Dagen Amersfoort Schilderij gestolen 'Moeder voor Moeders': ook voor 55+ en werkende vrouwen Wie personeel zoekt leest de Soester Courant Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Waar komt de chemokar Koninginnedag Soest 1989 110 o q Zaterdag 29 april 1 ■Van Koos, een rare vogel van het zui- I verste water, heeft Arie geen hoge pet Dat zit zo. Lang geleden, in een tijd dat vakantie retourtjes naar de Costa del Sol wel bestonden, maar niet werden besteld, omdat de Costa del Soest ook zon te bieden had, kreeg het echtpaar Wan delaar t.g.v. hun zilveren bestaan een zonnescherm ten geschenke. "Om bij jou een zonnesteek te voor komen", veronderstelde Marie bij het in ontvangst nemen." Om de verf en het behang tegen oververhitting te be schermen" bedacht Arie. Hoe dan ook, sinds die oranje lap zich boven het raam van Arie's werkkamer bevindt, heeft de bewoner ervan er een vriend bijgekregen, een gevederde vriend. Arie noemt hem Koos. Een eigennaam die wellicht bij buiten staanders enige verbazing kan wekken en daarom uitleg behoeft. Koos is namelijk een duif, of eigenlijk ook weer niet. Hij is een doffer, het te genovergestelde van een duif dus. Nu zijn er momenten in Arie's leven, gelukkig niet zeldzaam, dat hij zijn Marie vertroetelt met de opmerking "mijn duifje", hetgeen U, als U haar kent, niet zal verbazen. Teneinde over het verschil tussen een hoog- en een laagvlieger in stand te houden, daarmee mogelijk misver standen voorkomend, heeft Koos naast Marie in Arie's leven plaatsge nomen. Daarover nu dit niet uit de duim gezogen verhaal. In tegenstelling tot de opvatting die het groot Woordenboek der Neder landse Taai, Van Dale, er op nahoudt is Koos geen hoerenjager. Toegege ven, verdwenen van Arie's netvlies is hij onnavolgbaar, maar binnen zijn ge zichtskring wekt Koos de indruk een degelijk en oppassend doffertje te zijn. De nieuwe druk die we van Van Dale tegemoet mogen zien moet dus wor den herzien, maar dit terzijde. De na-oorlogse mensheid mag dan te recht klagen over de woningnood, jon gens als Koos hebben wat dit ongemak betreft nog meer recht van spreken. Hun soort was er reeds geruime tijd voor de Schepper zich met Adam en Eva bezig hield. Ondanks die voor sprong is woningnood sinds het be staan van de Schepping voor Koos en zijn maten een onoplosbaar probleem gebleven. Gen jaar gaat voorbij, of ze zijn op zoek naar andere behuizing en moeten weeer aan nieuwe stoffering beginnen.. Wat deze tijd betreft natuurlijk niet zó vreemd, als de mensheid vliegtuigen, raketten, chemisch spul en ander tuig als plaatsvervangers de lucht in stuurt. Koos en zijn generatie hebben daar duidelijk onder te lijden. Daardoor kon het enkele jaren gele den gebeuren dat Koos en zijn familie, na het aanbrengen van het zonne scherm, hun intrek namen tussen de ruimte van het zonnescherm en een daarboven gelegen afdakje. Er gaat sinds die tijd werkelijk geen dag voorbij of Koos en Arie zien el kaar dagelijks in de ogen. 's Morgens komt Koos met zijn familie in de tuin op bezoek, als Arie doende is met het voederen der dieren. In aanvang toon de Marie bezwaren tegen deze vorm van naastenliefde. Ze veronderstelde dat met de toewijzing van korstjes brood de natuur zou worden ver stoord. Sinds Arie haar ervan heeft overtuigd dat geen Soester bakker d e p i 1 in het deeg verwerkt heeft Marie, wat dit onderwerp betreft, weinig be nen om op te staan. Duif en doffer-on- vriendelijke opmerking wordt dan ook niet meer gebezigd. Na deze voedsel- verstrekking ziet Arie vanachter zijn stalen rammelkast de invulling van Koos z'n niet aan CAO-bepalingen gebonden werkdag. In deze tijd lossen en laden van onderdelen waarmee een nieuw nest van de grond moet komen. Koos kende een slecht voorseizoen, bijna tragisch. Op straattegels ontdek te hij een stukje doorzichtig plasti^ nam het in zijn bek en transporteerde bet naar boven. Zo ontstonden ontel bare retourvluchten, aangezien het ge ringste zuchtje wind, en dat zijn er de afgelopen weken een paar geweest, er voor zorgde dat de synthetische be drieger met grote regelmaat naar de aarde terugkeerde. Koos, geen ver stand, er iedere keer achteraan. Na de 793e plastic-vlucht is Arie tus senbeide gekomen, greep in en verwij derde het plastic uit het gezichtsveld van de doffer. Is daarmee alles gezegd over Koos die de wind tegen had? Zeker niet. Koos kent nog meer kommer en kwel. Zijn leven wordt geteisterd door het ver driet dat hij geen vader kan worden. Dat zit 'm, Arie kan het getuigen, ab soluut niet in Koos. Hem valt in deze niets te verwijten. Ons zilveren ge schenk, het zonnescherm, is daarvan de oorzaak. Vijf jaar achtereen heeft Koos z'n duifje de voorgeschreven tijd op het jaarlijkse ei uitgezeten. Ieder jaar opnieuw tevergeefs. Als de zon zich liet zien, die ene dag in de lente dus, liet Arie het zonnescherm zak ken, en sloeg het noodlot toe. Met de oranje deken tuimelde ook het doe't zelf werk van Koos'ega naar beneden. Een ei tussen de tulpen, een verras send gezicht, hetgeen een aardig buur meisje deed veronderstellen dat bij Arie eieren in de tuin tot wasdom ko- men. Ook dit jaar zijn de voorbereidingen boven het oranje weer in volle gang. In 1989 zal het er echter dan toch van gaan komen. Arie gaat met "zijn duif je" enkele weken op vakantie. Zon of geen zon, het zonnescherm wordt niet neergelaten. Krijgt Koos eindelijk zijn zin. ARIE WANDELAAR Wethouder Günther Plomp (Milieu) heeft vrijdagmiddag het officiële start sein gegeven voor de actieweek, die de gemeente op touw heeft gezet voor de inzameling van klein chemisch afval (KCA). Hij deed dat op het plein bij de Montessorischool Soest (voorheen de Bonifaciusschool) aan de Steen- Wethouder Plomp werd gewogen en steeds een beetje "lichter" bevonden. hoffstraat, omdat deze school in de af gelopen periode de meeste lege batte rijen (per leerling) heeft verzameld. Dat werd beloond met een fraaie wis selbeker. Onder het toeziend oog van wethou der R. van Logtenstein ging maandag ochtend op de Groen van Prinsterer school de themaweek "Klein Che misch Afval" van start. De kinderen en leerkrachten van de school zijn al drie weken bezig met een milieupro ject. De Klein-Chemisch-Afval-week vormt de afsluiting van het project. Na de dag-opening was het de beurt aan Van Logtenstein om zijn jeugdige pu bliek te boeien. Hoewel zijn taalgebruik hier en daar misschien wat moeilijk te volgen was, waren de kinderen toch vol aandacht voor zijn verhaal. Vooral zijn opmerking dat de "Groen van Prinste rerschool" deze weken beter de "Groenschool" had kunnen heten werd goed begrepen. Een hele kleine Max Milieu, volgens de wethouder een "mini-Maxie", over handigde Van Logtenstein een enorm bord met het opschrift "Schadelijke Wethouder Ries van Logtenstein, di recteur Van Buiten en de kleine "mini- Maxie" van de "Groen-school". Foto: Goos van der Wilt. stoffen, hou 't apart". De koddige Max leverde een aantal lachsalvo's van zijn schoolgenoten op. Op zijn beurt overhandigde Van Log tenstein een videoband en een lespak ket over klein chemisch afval, die de school in bruikleen kreeg. De video ver telde het komische verhaal van een schoolklas die biologieles krijgt over water. De videoband werd direct afge draaid, tot groot enthousiasme van de kinderen. In de hele Groen van Prinstererschool hangen en staan werkstukken over het milieu die door de kinderen gemaakt zijn. Donderdag wordt het project afge sloten. Dan mogen ouders en belang stellenden alle kunstwerken komen be wonderen. Kalfsoesters zijn kleine biefstukjes die wor den gesneden van de kalfshaas en frican deau. Kalfsoesters wegen nooit veel meer dan 75 tot 90 gram en juist daarom rekent men meestal op twee oesters per persoon. Jonge peultjes, kleine worteltjes, doperwtjes en andere voorjaarsgroenten smaken er heel goed bij. U kunt er kleine gekookte, gebak ken of gefrituurde aardappeltjes bij geven. Voor vier personen: 8 kalfsoesters, ge droogde tijm, 7'/z dl kalfsbouillon, 1 dl droge sherry (manzanilla). Laat de (zelfgetrokken) ongezouten kalfs bouillon die volkomen ontvet moet zijn, in dampen tot er niet veel meer dan 2 deciliter is overgebleven. Maak de kalfsoesters droog met keukenpa pier. Wrijf Vy theelepel gedroogde tijm rag fijn en voeg er wat zout en peper aan toe. Wrijf de oestertjes hier mee in. Verhit 80 tot 100 gr boter in een koekepan. Wacht tot het schuim op de boter voor een deel is trokken. Bak de oestertjes er in 7 minuten boven een niet al te hoog afgestelde warmte bron gaar en brui n in. Voeg, nadat de oesters na 3 tot 4 minuten zijn gekeerd, eventueel nog een klontje boter (ca. 25 gr) toe. Houd de kalfsoesters na het bakken warm. Verwijder de bakboter uit de pan en blus de pan met de sherry. Roer alle aanzetsels van de bodem van de pan goed los en laat er even de kook over komen. Voeg hierna de inge dampte bouillon toe. Doe er eventueel wat zout naar smaak bij. Zeef het vocht en breng het in een klein pannetje opnieuw aan de kook. Leg de oestertjes op een voorver warmde schaal. Klop vlak voor het opdie nen een klontje ijskoude boter (ca. 35 gr) snel door het kokende vocht en neem tijdens het kloppen het pannetje van de warmte bron. Schenk de saus over de oestertjes. Strooi er daarna eventueel wat fijngehakte peterselie over. Tip: in plaats van sherry kunt u ook droge witte vermouth nemen waardoor de saus een fijne kruidige smaak krijgt. Bereidingstijd 25 minuten Energie per portie: 1725 kJ (305 kcal) Plomp gaf de actieweek een ietwat lu dieke start door plaats te nemen op een weegschaal, met als tegenwicht een aantal "milieuboxen" waarin de leerlin gen om beurten een handjevol lege bat terijen deponeerden. Zij zagen de wet houder dan ook langzaam maar zeker minder "gewichtig" worden en zich bo ven de verzamelde ipenigte verheffen. Op deze manier, aldüs Plomp, konden de kinderen zien dat het milieu een ge wichtiger zaak is dan een wethouder. Directeur Rob Balvers van de Montes sorischool mocht uit des wethouders handen vervolgens de wisselbeker in ontvangst nemen. Zijn school had zich bij de batterijen-inzameling relatief het best geweerd. Op de tweede en derde plaats waren resp. dé Ludgerusschool en de Kath. Basisschool Soestdijk geëindigd. Het is de:bedoeling dat de beker elk jaar wordt 'uitgereikt. Deze week komt de actie voor de inza meling van het KCA goed op gang. In diverse wijken rijdt de "chemokar" rond, waarin de inwoners hun overtolli ge chemische spullen kwijt kunnen. (Normaliter - en straks ook weer - moe ten deze zaken worden ingeleverd bij het speciale KCAndepot aan de Schans.) In een thuisbezorgde brief van de gemeente zijn de bewoners op de hoogte gesteld van de komst van de chemokar. In elke wijk wordt de actie luister bijge zet door de komst van Max Milieu, die de inzameling van het chemisch afval symboliseert en zich in de winkelcentra "in levenden lijve" zal vertonen, met een verrassing voor de kinderen. Ook de scholen spelen op de actie in, o.a. met speciale lesprojecten en een kleur- wedstrijd. Enquête Uit een enquête, gehouden door de mi lieustudente Debby Boorsma (als sta giaire tijdelijk in dienst van de gemeen te), blijkt dat er meer inzamelpunten voor KCA in Soest moeten komen. 67 van de ondervraagden vindt in elk geval dat er te weinig mogelijkheden zijn om van de spullen af te komen. Ook is er behoefte aan duidelijker informa tie: welke spullen zijn schadelijk voor het milieu? Boorsma pleit dan ook voor een "milieu-wijzer" met toepasselijke informatie en voor een actief beleid van de winkeliers die de spullen verkopen. "Het inleveren van KCA moet een ge woonte worden, net als het brengen van glas naar de glasbak;" aldus Boorsma. De mensen moeten er daarom niet al te veel nrïbeite voor doen, vindt ze, en ze pleit voor duidelijke adressenlijsten en "zichtbaarheid" van_ inleverpunten. Overigens blijkt uit haaronderzoek dat Soesterberg al beter op de hoogte is met de KCA-inzameling dan Soest. Men heeft daar vorig jaar Overigens een speciale actiedag'gehoudpn. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 De Bedrijven Kontakt Dagen worden dit jaar voor de derde maal in de Flint in Amersfoort gehouden op 2 en 3 mei a.s. de ruim 160 deelnemende bedrijven vertegenwoordigen een groot scala aan branches uit de regio. Op deze Bedrijven Kontakt Dagen staat een aantal informanten met veel nuttige informatie voor het bedrijfsle ven: Gemeente Amersfoort; Gemeen te Leusden; Gemeente Soest; Kamer van Koophandel; Gewestelijk Arbéids Bureau; Stichting Kleinood; Provincie Utrecht; Technologisch Centrum Utrecht en UniversitairTransferbureau Utrecht. De officiële openingstijden zijn: 14.00 - 22.00 uur. Op 3 mei zal er door de Kamer van Koophandel een lezing worden gehou den over "B.T.W., wat doe je ermee in Europa na 1992". De lezing wordt ge- hoüden in het Theater van de Flint en start 3 mei a.s. om 11.30 uur. Zowel de deelnemers als niet-deelnemende on dernemers uit Amersfoort en regio zijn bij deze lezing van harte welkom. Inbrekers sloegen hun slag vorige week woensdag in het huis van een 82-jarige fib'ë^vbÖTister-v^n (jèdé .Ge.nestetlaan. Zij "vêrtfcökR'éh "méf een' olieverfschilderij. De dieven kwamen binnen door een ruit aan de zijkant van de woning te ver nielen. Een 54-jarige man uit Soest werd die zelfde dag in de kraag gegrepen toen hij een winkeldiefstal pleegde. De man probeerde uit een zelfbedieningszaak aan de Parallelweg twee pakjes sigaret ten mee te nemen zonder te betalen. Dit vooijaar zijn bij, "Moeders voor Moeders" de flessen vernieuwd. De zwangeren kregen enkele maanden ge leden al nieutoe, verbeterde flessen en de 55+ vrouwen hebben deze nu ook gekregen. Landelijk wordt aandacht geschonken aan dit heugelijke feit. Op diverse loka- ties is een boeket bloemen in zo'n fles aangeboden. Dit gebeurde op plaatsen waar vele mensen komen voor de ge zondheidszorg. kontoor Minüanv Steenhoffstraat 13 3764 BH 'Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 COP1ESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Foto: Goos van der Wilt. Op de foto overhandigt de plaatselijke informatrice, mevrouw van Benthem, zo'n pot met bloemen aan een mede werkster van het Medisch Centrum Nieuweweg. Zwangeren kunnen zich de eerste drie maanden aanmelden en tot en met de vierde maand urine verzamelen. Het is jammer om waardevolle grondstoffen door het riool te spoelen. Het medicijn dat ervan gemaakt wordt, is voor veel mensen van groot belang. Met moeder dag in het verschiet goed om eens bij stil te staan. Ook werkende vrouwen wordt ge vraagd mee te werken. Er hoeft geen fles mee naar het werk en men hoeft niet thuis te zijn voor het ophalen. Kijk in het telefoonboek onder "Moe ders voor Moeders" en men weet waar men zijn ijioet. Tijdens de grote inzamelingsaktie van Klein Chemisch Afval (K.C.A.) in de week van 24 t/m 28 april, zullen er twee chemokarren door de wijken van de gemeente Soest rijden. Men kan daar het K.C.A.,inleveren. De chemokarren zullen dezelfde route rijden als de vuilniswagen en komen op dezelfde dag als de groene containers geleegd worden (behalve in Soesterberg). Alle inwoners van de gemeente hebben een persoonlijke brief van de burgemeester gekre gen waarin ook op een kaart aangegeven is wanneer de chemokar bij hen door de wijk komt. Wijkindeling maandag Schrijversbuurt 24 april: Soest-Zuid/Soestduinen dinsdag Soestdijk/'t Hart 25 april: woensdag Steenhoffstraat tot Vondellaan 26 april Soesterberg donderdagOverhees 1/Smitsveen 27 april: Klaarwater vrijdag Overhees 2, 3, 4 en 28 april: Beckeringstraat tot Nieuweweg Ook dit jaar heeft het Oranjecomité Soest/Stichting Beatrix weer een afwisselend en veelzijdig programma weten samen te stellen voor de viering van Koninginnedag (dit jaar, zoals men weet, niet op 30 maar op 29 april). In grote lijnen telt het programma dezelfde onderdelen als in de afgelopen jaren gebruikelijk is geweest, maar er zijn ook nieuwe aktiviteiten (de taptoe, bijvoorbeeld). Vorige week zijn in heel Soest de programmaboekjes bezorgd. In de Soester Courant volstaan we daarom met een kort overzicht. Het programma ziet er dan als volgt uit: 8.30 uur: Luiden van de klokken 9.00 uur: Natuurfietstocht IVN Starttijden: 9.00 - 10.00 en 13.00 - 14.00 uur bij de Oude Kerk. De tocht voert door alle landschapsvormen van Soest en is ca. 20 km. lang. 10.30 - 11.30 uur: Optocht versierde fietsen Aanmelden tussen 9.30 en 10.00 uur bij de Vijverhof aan de Klarinet. Opstellen tussen 10.00 en 10.30 uur. Vertrek 10.30 uur. PVO zorgt voor de muziek. De wedstrijd is voor de jeugd van 4 tot 12 jaar, in verschillende leef tijdsgroepen. Het Oranjecomité stelt mooie prijzen beschikbaar. Route: Klarinet, Di Lassostraat, Cimbaal, Bazuin, Di Lassostraat, Kornet, Gemshoorn, Draailier, Di Lassostraat, Spinet, Citer, Spinet, Klarinet (ca. 3 km.). 9.30 uur: Paardensport bij 'Eldorado' Opnieuw allerlei evenementen bij de manege aan de Bosstraat. Om 9.30 uur begint het springconcours om het kampioenschap van Soest, voor zowel beginners als gevorderden. Vier rubrieken: 60,70, 80 en 90 cm. (Pony's); 80, 90, 100 en 110 cm. (Paarden); bestgaand rij paard; bestgaande pony. Tevens diverse demonstraties. Om 10.00 uur starten in de binnenmanege behendigheidsspelen (tot 13.00 uur) voor ponyruiters van 7 tot 12 jaar. 10.30 uur: De Soester Aanspanning Bij Eldorado start de Oranjerit van de Soester Aanspanning. De route voert door Hees, Klaarwater, 't Hart, Soestdijk, de Eng, Kerkebuurt, Soest-Zuid terug naar de Bosstraat. Aankomst daar ca. 13.30 uur. 11.00 uur: Stratenioop Soest-Zuid Recreatieloop over 4500 meter (naar keuze 1 - 5 ronden). Deelname f 2,50, inschrijven bij de start: r.k. kerk, Wilibrordusstraat. Parcours: Willibrordusstraat, Oude Utrechtseweg, Braamweg, Ericaweg, Pias- weg, Willibrordusstraat. Iedere aankomende krijgt een medaille. 10.00 uur: Kunstmarkt Artishock Zie het programma elders in deze krant. 9.30 uur: Oranje-vrijmarkt op de Eng Iedereen kan eigen spulletjes komen verkopen. Het evenement wordt omlijst met diverse kermis-activiteiten, o.a. kinder-rommelmarkt, draaiorgelwedstrijden, etc. 12.00 uur: Feest op de 'Vrije Teugel' Diverse activiteiten, kinderspelen (4-12 jaar), met o.a. stokvangen, brandweerrace, skilopen, kussengevecht en de Sprookjesstal. Kinde ren gaan op zoek naar de gouden sleutel om Doornroosje te bevrijden. Verder optreden van de a capellagroep Montezuma's Revenge. (Voor de ouders: schatgraven! Deelname f 10,-, met kans op 500 gulden). Alle bezoekers betalen f 1,- entree; het toegangskaartje geeft kans op prijzen in de loterij. 20.00 uur: Oranje-bingo in de Vijverhof Deelname f 5,- per persoon. Fantastische prijzen! 21.00 uur: Lampionoptocht Route: Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat, Joh. Poststraat, Klaar- waterweg, Haverweerd, Dalweg, Veenbesstraat, Smitsweg, Weeg breestraat, Dalweg, De Akkeren, Klaarwaterweg, Titus Brandsma- straat, Wiardi Beckmanstraat (ca. 3 km.). Lisiduna zorgt voor de muziek. ca. 21.45 uur: Taptoe bij Honsbergen PVO organiseert dit muziekspektakel, samen met het dr. Engelhard- coips uit Den Dolder, Koninklijke Biltse Harmonie, het Groot Gaes- beeker Gilde en de Soester brandweer, na afloop van de lampionop tocht. Aan het slot treden de ca. 300 deelnemers gezamenlijk op.

Soester Courant | 1989 | | pagina 15