S Koningin Beatrix koninkrijk der Nederlanden 175 jaar Prinses Juliana 80 jaar WOENSDAG 26 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 17 m L'Wl j 30 MAART 1814 INHULDIGING KONING WILLEM I wnstó^lfouder Willem vJdeertop^^ronrtdet'''(''Am 20°" en souverein vorst regeerde hij als koninn u/n i constitutioneel als Zuidelijke Nederlanden tótdat °n ina^Iw hTl!d6 Noordeliike zich als de onafhankelijke staat België zouden afscheiden He. ,s een opmerkelijk feit da. vöör de Franse revoTuHe m98) bijna alle fep'ubtiek wa^erwMHn'heH^H Waren en 'uist Nedelandtm dietijd een blikeinen ontstonden ma mP j "a NaP°leon er steeds meer repu- 4a dan van heden Ir- Nederland een koninkrijk werd en tot op de dag van heden zou bli|ven. Op de koninklijke troon hielden de mannen en vrouwen elkaar tot dusverre in evenwicht. HetToninkrijk anmi'endaamadr9 keS,.aan dne koninaen meegemaakt (Willem I, II en III) en daarna drie koninginnen (Wilhelmina, Juliana en Beatrix). 1814- 1989 VAN EEN AUTOCRATISCH NAAR EEN DEMOCRATISCH KONINGSCHAP IN 1813 werden de Fransen verdre ven uit de Nederlanden. Op 30 no vember 1813 zette erfprins Willem Frederik, zoon van de zeven jaar eerder overleden stadhouder Willem V, voet aan wal in Scheveningen. Bij proclamatie van 2 december 1813 nam hij de titel van souverein vorst aan onder belofte van een wijze con stitutie. Op 30 maart 1814 zwoer hij de eed op de grondwet en werd hij als souverein vorst ingehuldigd in de Noordelijke Nederlanden. Een jaar later vond de inhuldiging in Brussel plaats, maar de samenvoeging van de Noordelijke- en Zuidelijke Nederlan den zou later ongedaan worden ge maakt. In 1830 brak in de Zuidelijke Neder landen een opstand uit, die negen jaar later resulteerde in de afschei ding van België, dat een onafhanke lijke staat werd. Koning Willem I was ook groothertog van Luxemburg en datzelfde gold voor zijn zoon en kleinzoon. Na de dood van Willem III (1890) ging het groothertogschap naar een andere familie, omdat alleen mannelijke nazaten voor opvolging in aanmerking kwamen. Dus kon ko ningin Wilhelmina geen grootherto gin worden. Willem I KONING Willem I heeft zich gedu rende zijn koningschap (1814-1840) gemanifesteerd als een energiek man, die vooral uitblonk door zijn economische kennis. Het is zeker niet toevallig dat in zijn regeerperiode be langrijke instellingen als de Neder landse Bank, de Nederlandse Han- del-Maatschappij en de Algemene Maatschappij voor Volksvlijt werden opgericht. Geheel overeenkomstig de normen van zijn tijd regeerde Wil lem I als een autocratisch vorst, die regelmatig met de Staten-Generaal overhoop lag en dan vooral met de liberale vleugel van dat parlement. De eigenzinnige vorst duldde nauwe lijks kritiek en trachtte controle door de Staten-Generaal zoveel mogelijk te ontlopen door vooral te regeren bij Koninklijke Besluiten. Hierdoor werd het parlement in feite op een zijspoor gezet en pas in 1839 werd voor ieder Koninklijk Besluit ook de handteke ning van de minister vereist. Willem I was daar zeer boos over en we mogen aannemen dat dit een van de redenen is geweest dat hij in oktober 1840 afstand van de troon deed en door zijn zoon (Willem II) werd opgevolgd. Een andere reden die hij daar voor had, was gelegen in het feit dat hij na de dood van echtgenote Wilhelmina van Pruisen wilde trouwen met hof dame Henriëtte d'Oultremont. Dat stuitte op veel verzet, zelfs van zijn zoon. Hij trouwde toch en sleet de rest van zijn leven in Berlijn als graaf van Nassau. Willem II en III TWEEDE koning van het Koninkrijk der Nederlanden was Willem II, in 1792 geboren. Hij vocht in 1813 en in 1815 tegen de Franse troepen (o.a. slag van Waterloo). Hij trouwde met de zuster van tsaar Alexander I, Anna Paulowna. Hij was al 48 jaar toen hij de troon besteeg en stelde zich aan vankelijk zeer conservatief op. Later draaide hij bij, waarschijnlijk mede onder de druk van allerlei revolutio naire bewegingen in het buitenland. De koning legde zich in 1848, zij het met bloedend hart, neer bij een be langrijke grondwetsherziening in li berale geest. De grondwetscommis sie, die onder leiding stond van de eminente staatsman Thorbecke, kwam met voorstellen die de konink lijke macht aanzienlijk inperkte. Met het aanvaarden van deze voorstellen door de Staten-Generaal werd het fundament gelegd voor onze parle mentaire democratie. De ministers zijn verantwoordelijk, het parlement controleert, de koning is onschend baar. Koning Willem I. Een jaar later overleed Willem II en zijn zoon Willem volgde hem op als koning Willem III. Hij had het maar moeilijk met de grondwetsherziening en lag geregeld met Thorbecke over hoop. Bij iedere kabinetsformatie probeerde de koning conservatieve figuren in het kabinet te krijgen en aanpassingen van de grondwet wer den door hem lang tegengehouden. Zijn huwelijk met Sophia van Würt- temberg stelde niet veel voor. Haar familie probeerde zelfs een echt scheiding te bewerkstelligen, een he le stap in die tijd. Inmiddels kwam de troonopvolging in gevaar, omdat de drie zoons van de koning overleden. Ook zijn vrouw overleed vroegtijdig (1877). In 1879 hertrouwde de koning met de piep jonge (20) prinses Emma van Wal- deck-Pyrmont. Uit dit huwelijk tussen de 62-jarige vorst en de 20-jarige prinses werd op 31 augustus 1880 de latere koningin Wilhelmina geboren. Toen Willem III in 1890 overleed werd koningin Emma benoemd tot regen tes, in 1898 werd Wilhelmina inge huldigd als koningin. Drie vorstinnen KONINGIN Wilhelmina staat veel dichter bij de moderne tijd dan de drie Willems, ook al omdat zij liefst een halve eeuw onze landsvorstin is geweest. Haar opvoeding vond ove rigens plaats in een zeer afge schermde omgeving, maar haar grote populariteit kwam pas na de oorlogs jaren. Zij was naar Londen uitgewe ken en manifesteerde zich daar als een fervente bestijdster van het Duit se nazi-regime. Een krachtige per soonlijkheid als de Britse minister president Winston Churchill kon zij rekenen tot haar bewonderaars. In 1948 deed zij afstand van de troon en leefde tot 1962 een teruggetrokken bestaan op paleis Het Loo. Haar boek 'Eenzaam maar niet alleen' werd een bestseller. Haar enige dochter Juliana volgde haar op. Haar koningschap zou zich afspelen in een tijd van zeer snelle maatschappelijke veranderingen waarbij ook de monarchie uitvoerig ter discussie werd gesteld. Maar toen Juliana in 1980 afstand van de troon deed, waren die discussies over de monarchie vrijwel geheel verstomd. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan deze koningin zelf, die met haar warm en vriendelijk karakter de harten van de burgers wist te vero veren. Onder het bewind van konin gin Juliana is de afstand tussen het koninklijk huis en het volk aanzienlijk verkleind en koningin Beatrix, die in 1980 de troon besteeg, zette op haar eigen wijze deze lijn voort. Al met al mag gezegd worden dat 175 jaar na de inhuldiging van koning Willem I de monarchale staatsvorm in Nederland een vrijwel onomstreden gegeven is en de populariteit van het huis van Oranje zelfs aanzienlijk groter is dan in de vorige eeuw het geval was. HAN HORMAN September 1948. Abdicatie van H.M. Koningin Wilhelmina. HET koningschap moge dan in de afgelopen jaren veel van zijn roman tiek en statig aureool hebben verloren, nochtans is de band die het Huis van Oranje aan het Nederlandse volk verbindt even hecht als in het verleden. Dat is de eerste plaats de grote verdienste van prinses Juliana, die haar taak als staatshoofd met grote wijsheid heeft vervuld en steeds veel begrip heeft getoond voor de ingrijpende veranderingen, die zich ook in de Nederlandse samenleving voltrokken. Tijdens haar ambtsperiode zijn de laatste resten van het mytisch koningschap, dat ver van het gewone volk staat, verdwenen. Juliana was in alle opzichten een moderne vorstin, niet alleen in de vervulling van haar staatstaak, maar ook in haar onbevangen contacten met alle geledingen van het Nederlandse volk. HET constitutionele koningschap is diep geworteld in de Nederlandse samenleving. Het Huis van Oranje is nog even geliefd als toen Juliana na een officiële inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam haar moeder, de onvergetelijke Wilhelmina opvolgde. Tijdens deze inhuldiging sprak de pas gekroonde vorstin over 'de grote liefde, waarmee ons volk mij tege moet treedt', een liefde die haar, naar zij hoopte, ook 'in tijden van tegen spoed en verdriet', deelachtig zou worden. Het Nederlandse volk heeft deze hoop, dachten wij, zeker niet beschaamd. Allerlei complicaties, verwikkelingen en pijnlijke gebeurte-_ nissen, die de afgelopen jaren de gemoederen in beweging hebben gebracht, hebben niet kunnen ver hinderen, dat het overgrote deel van ons volk niet alleen de monarchale staatsvorm is blijven prefereren, maar ook emotioneel sterk aan het Oranje huis gebonden is gebleven. Het leven en de regeerperiode van prinses Juliana omspannen een tijds gewrichtdat zonder meer als één van de meest turbulente episoden uit de wereldgeschiedenis kan worden ge kenschetst. Toen Juliana op 30 april 1909 in het paleis Noordeinde te Den Haag het levenslicht aanschouwde, heerste er in Nederland nijpende werkloosheid en honger onder grote groepen van de bevolking. Vijfjaar later breekt de Eerste Wereld oorlog uit, vier jaar later wordt het koningshuis bijna het slachtoffer van een staatsgreep van Troelstra c.s., daarna volgden enkele ernstige eco nomische crises, bijvoorbeeld die van de dertiger jaren, in 1940 moest het koninklijk gezin uitwijken voor de Duitse Nazi's, in 1949 verliezen we Indonesië, daarna komen de verwik kelingen rondom de huwelijken van prinses Irene en prinses Beatrix. Kort om, de tijden van tegenspoed en ver driet, waarover de vorstin tijdens haar inhuldiging repte, hebben wel dege lijk een stempel op haar leven ge drukt. Hoogtepunten GELUKKIG heeft het leven van prin ses Juliana ook een groot aantal hoogtepunten gekend. Tot die hoog tepunten rekent zij ongetwijfeld ook zelf de tijd, dat zij in Leiden rechten studeerde, een studie die in 1927 begon en in 1930 werd afgesloten. Een tweede mijlpaal in haar leven is haar huwelijk met prins Bernhard van Lippe Biesterfeld. Na de officiële ver loving in september 1936 wordt op 7 januari 1937 het jonge paar in de Haagse St. Jacobskerk in de echt verbonden. Nieuw geluk werd Juliana in 1938 deelachtig, toen zij het leven schonk aan een dochter, prinses Beatrix. An derhalf jaar later schenkt zij het leven aan een tweede dochter, prinses Irene. Deze naam was symbolisch. Het prinselijk paar wilde hiermee hun verlangen naar vrede tot uiting bren gen. Maar kort daarna breekt de Tweede Wereldoorlog uit. Tien mei 1940 vallen de Duitse legioenen Ne derland binnen en het koninklijke gezin moet vluchten naar het buiten land, Juliana en Bernhard wijken uit naar het Canadese Ottawa, waar in 1943 prinses Margriet wordt geboren. Vijfjaar lang leeft het koninklijk gezin gescheiden van het volk, dat haar zo dierbaar is. Pas in mei 1945 kan Juliana met haar moeder de bevrijde zuidelijk provincies bezoeken, 2 au gustus van hetzelfde jaar volgt de definitieve terugreis naar Nederland. Verwikkelingen WANNEER in september 1948 Julia na tot staatshoofd wordt gekroond, zit Nederland midden in de interna tionale verwikkelingen. In Neder lands-I ndië, het grote koloniale ge bied in de Oost, is de onafhankelijk heidsbeweging aan de winnende hand. Eén van de eerste belangrijke rege ringsdaden van de vorstin speelt zich op 27 december 1949 af, wanneer zij in de Burgerzaal van het paleis op de Dam de zogenaamde souvereiniteit- soverdracht tekent. Indonesië houdt op Nederlands gebied te zijn. In 1953 leeft de koningin intens mee met dat deel van onze bevolking, dat door de grote waterramp van 1 fe bruari wordt getroffen. Zij bezocht de betreffende gebieden. Grote beroering wekt in 1964 de ver loving van prinses Irene met de Spaanse prins Hugh Charles, leider van de Carlistenbeweging. De emo ties rond de overgang van de prinses naar het R.K.-geloof, verhogen de tragiek van de gebeurtenissen. De koningin wordt nu op pijnlijke wijze geconfronteerd met haar dubbele rol, die van staatshoofd en die van moe der. En na een uiterst rumoerige voorge schiedenis trouwt op 10 maart 1966 prinses Beatrix met Claus von Ams- berg. Weer laaien de emoties hoog op. die zich kristalliseren in een uit voerig Kamerdebat, dat door de tele visie in alle Nedelandse huiskamers wordt gebracht. Fel zijn de discussies over de beruchte brief van de socialist Nederhorst, die schreef dat het ko ningschap in ons land 'een betwiste zaak' begint te worden. Fijnzinnige eenvoud HET Nederlandse volk zal aan konin gin Juliana blijven denken als een vorstin, die met milde wijsheid en fijnzinnige eenvoud haar taak als staatshoofd heeft vervuld en daarmee de grondslag heeft gelegd voor een modern koningschap, dat oog heeft voor snelle veranderingen, die zich in de samenleving voordoen. (Nadruk verboden) BIJ het aanvaarden van het koningsschap stond Beatrix voor de zware taak om een vorstin te vervangen die zich in de jaren na de Tweede Wereldoorlog een ongekende populariteit had verworven. Het is bij zonder moeilijk om een zeer bekwaam voorganger op te volgen. Het hoeft echter geen betoog dat het Hare Majesteit gelukt is om zich in alle geledingen van de samenleving geliefd te maken. Haar optreden is wars van alle opsmuk en er gaat een ongekunstelde hartelijkheid van haar uit. Zij verraste vorig jaar iedereen door plotseling op de Vrijmarkt in Amsterdam te verschijnen. Een duidelijker blijk van haar spontaniteit en de wil om dicht bij het volk te staan, zijn niet denkbaar. TOEN prinses Juliana op 31 januari 1980 haar voornemen om afstand van de troon te doen bekend maakte, voorspelden sommigen dat Beatrix als koningin Wilhelmina II zou gaan regeren. Men wees op de overeen komsten, die er zouden bestaan tus sen de scherp omlijnde opvattingen, die Beatrix over het koningschap koestert en de opvattingen die haar grootmoeder destijds huldigde. Ook wees men op de karakterologische overeenkomsten tussen prinses Bea trix en de oude koningin. Wat kenden deze voorspellers prinses Beatrix toch slecht! Door de naam van haar grootmoeder aan te nemen zou zij wellicht de indruk hebben gewekt zelf niet over een grote persoonlijkheid te beschik ken zich daarom te willen tooien met de naam van een grote voorgangster. De toen 42-jarige kroonprinses had zo'n naamsverandering niet nodig. Zij is een vrouw met zeer persoonlijke opvattingen, een grote kennis van zaken en was beter op haar toekom stige taak voorbereid dan alle staats hoofden die Nederland vóór haar hebben geregeerd. Bovendien had den allerlei 'zwartkijkers' onmiddellijk met het verwijt aangekomen dat Bea trix de tijd wilde terugzetten als zij de naam 'Wilhelmina II' had aangeno men. Een verwijt dat overigens vol strekt ten onrechte zou zijn uitge sproken, want onze koningin is een vrouw van deze tijd, die zeer moderne opvattingen huldigt over haar konink lijke taak. Turbulente jeugd DE op 31 januari op paleis Soestdijk geboren Beatrix heeft een zeer turbu lente jeugd gekend. Als peuter van ruim twee jaar moesten zij en haar zusje Irene na de Duitse inval in mei 1940 door haar ouders worden mee genomen naar Engeland. Daar waren ze echter allerminst veilig voor de Duitse bombardementen en Juliana reisde daarom met haar twee doch ters door naar Canada, waar de oor logsjaren werden doorgebracht. Als meisje van zeven jaar arriveerde Beatrix jn augustus 1945 in het be vrijde vaderland.' Haar moeder was toen nog kroonprinses en zou dat blijven tot september 1948, toen ko ningin Wilhelmina afstand deed van de troon. Beatrix groeide op op Soestdijk, maar kreeg een veel minder conventionele opvoeding dan haar moeder en grootmoeder. Zo werd zij leerlinge van de Kees Boeke-school in Biltho- ven, waar men een veel 'progressie ver' onderwijssysteem volgde dan op de meeste traditionele scholen het geval was. Vervolgens werd Beatrix leerlinge van het Baarnse lyceum, waar zij de gymnasium-opleiding volgde. Goede opleiding IN 1956 wordt Beatrix studente aan de Leidse universiteit. Zij doet de vrije studierichting aan de rechtenfacul teit, waarin ook voor een toekomstig staatshoofd zo belangrijke vakken als economie, parlementaire geschiede nis, staatsrecht en sociologie zijn op genomen. In 1963 verlaat zij het ouderlijk huis en gaat wonen op het pittoreske kas teel Drakestein. In 1965 verlooft zij zich met Claus von Amsberg. Er breekt één van de moeilijkste perio des uit haar leven aan. Groepen in de Nederlandse samenleving hebben bezwaren tegen een huwelijk 'met een Duitser' en als op 10 maart 1966 het huwelijk van Beatrix en Claus in de Westerkerk in Amsterdam wordt ingezegend, worden vooral in de hoofdstad rookbommen tot ontplof fing gebracht. In de daarop volgende jaren weet Claus von Amsberg echter de sympa thie van de Nederlandse bevolking te winnen, ook bij die groeperingen, die eerst tegen hem gekant waren. Hij is nu de populairste van de schoon zonen van prinses Juliana. Drie zoons GEDURENDE de jaren 1967-1969 schenkt prinses Beatrix het leven aan drie welgeschapen zoons, namelijk Willem Alexander, Johan Friso en Constantijn. In allerlei opzicht was Beatrix zich goed op haar hoge taak voorbereid. Staatskundig is zijn voortreffelijk on derlegd. Zo verwonderlijk is dat ove rigens niet, want vele jaren had Bea trix zitting in de Raad van State, zodat zij zich uitstekend heeft kunnen in werken in diverse facetten van het Nederlandse staatsleven, terwijl kroonprins Willem Alexander het voorbeeld van zijn moeder volgt. Zij is trouwens ook betrokken geweest bij de Nationale Raad voor Maatschap pelijk Welzijn en heeft derhalve ken nis en belangstelling voor alle sociale situaties. OFSCHOON het aan opleiding tot het koningschap haar aan niets heeft ontbroken was het toch de vraag hoe zij haar taak in de prak tijk zou invullen. De ongekende populariteit waarin zij zich mag verheugen zal haar steunen in haar wil om haar functie zo goed mogelijk te vervullen. Dat zij niet alleen een symboolfunctie wil vervullen maar eveneens daad werkelijk wil bijdragen tot een gro ter welzijn van de bevolking be wees haar kersttoespraak van 1988. Hierin gaf zij uiting aan haar zorg voor het milieu. Haar indruk wekkende betrokkenheid bij alles wat handelt om het welzijn van het volk heeft toen velen ontroerd en aan het denken gezet.

Soester Courant | 1989 | | pagina 17