22* \JOD G//GH AAN U DE KEUS: IBM PS/2 MODEL 30: MET OF ZONDER TOEGEVOEGDE WAARDE COMBI MAAND AANBIEDINGEN scliweiiiiikcr 249r ADVISIE Bewoners Yaleriaanstraat bieden bezwaarschrift aan Gemeenteraad legt bouwmogelijkheden Soester Natuurbad aan banden WOENSDAG 26 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 Opbrengst bijna f24.000, - Rommelmarkt Jeugdzorg weer een succes Vastenaktie Soest: ruim f 30.000,-! düdubbers Dodenherdenking in Soesterberg X. ONKYO fxr Illegale zenders opgespoord 'Groen Soest wordt gewoon Soest' 'Integrale aanpak ontbreekt in milieunotitie' Thomassen verwijt gemeente voorbijgaan aan eerder rapport Hardrijders bekeurd Maxell audio cassettes F O T O Motie D66 vrijwel algemeen ondersteund Bezwaarschrift tegen houtskeletbouw Aartje Kroes wil Van Kooten en De Bie te hulp roepen Raad wijst moties al Kinderbescherming Spoorboom vernield Commotie in de raadszaal Nipte meerderheid raad tegen uitbreiding garagebedrijf :COMPUTER CONSULTANTS B.V Het zit er op: 22 april was het eindpunt van het vele werk door vrijwilligers ver zet om de jaarlijks terugkerende rom melmarkt t.b.v. het werk van Stichting Jeugdzorg weer tot een succes te ma ken. Om 9.00 uur gingen de hekken aan de Nachtegaalweg open en kwam de stroom kopers het terrein rond De Vangrail op gang. Duizenden mensen bleven komen en kopen tot laat in de middag, waardoor ten opzichte van vo rig jaar een hogere opbrengst kon wor den geboekt. Vorig jaar kon f 21.000,- worden geteld; dit jaar werd dit bedrag met bijna f 3.000,- overschreden en kon bijna f 24.000,- worden geteld. Een schitterende opbrengst, waarmee maar weer bewezen is dat de Mini-Wa- terloo-Plein-markt van Stichting Jeugdzorg één van de grootste markten in de regio is en blijft. De verschillende kramen stonden weer opgesteld met gesorteerd aanbod. Na genoeg alle kramen hadden een hogere De Vastenaktie die dit voorjaar in de vier r.k. parochies van Soest is gehou den heeft het fraaie bedrag van f 30.702,80 opgebracht. Dat is ruim bo ven het streefbedrag van 25.000 gul den, zodat de MOB-groep Soest dik te vreden is over het resultaat. Verdeeld over de parochies was de op brengst in de Petrus en Paulusparochie f 9.829,-; Maria-parochie f6.612,35; H. Familie-parochie f 7.058,45; Joannes- parochie f 6.638,-. Door de kapel Ma- riënburg werd f 565,- toegezegd en de jongerensoos RKJS bracht 400 gulden bij elkaar. Het comité bedankt alle gevers mede namens pater Piet Henk en zijn mede werkers in Papoea Nieuw-Guinea, waar het geld ten goede komt aan de bouw van een vormingscentrum. OPHOUD voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Comité opgericht Onlangs is in Soesterberg een nieuw co mité opgericht dat de jaarlijkse doden herdenking op 4 mei gestalte zal geven. Het comité bestaat uit de heren Hag- meijer, Verweij en Taai. Het zal nauw samenwerken met het Soesterbergse Oranjecomité. De herdenking van 4 mei a.s. begint met een kerkdienst in De Hoeksteen, aan vang 19.00 uur, waarin de gerefor meerde predikant ds. H. Nawijn zal voorgaan en waaraan medewerking wordt verleend door het Esbergkoor en het St. Caroluskoor. Om 19.45 uur start bij De Hoeksteen een "stille tocht", die via de Generaal Winkelmanstraat en de Moerbessen- berg onder klokgelui van de plaatselijke kerken naar het monument op de Kampweg voert. Daar wordt de ere wacht gevormd door twee Nederlandse en twee Amerikaanse militairen. Bij de vlaggemasten staan leden van plaatse lijke sportverenigingen. De muziekvereniging Odeon speelt tot 19.58 uur korétalmuziek, om 19.58 uur klinkt "The Last Post" en om 20.00 uur volgen de twee minuten stilte, gevolgd door het Wilhelmus. Daarna volgt een declamatie door mevrouw Verweij. De plechtigheid wordt besloten door de kranslegging namens de gemeente Soest en een défilé onder koraalmuziek van Odeoij. Het comité verzoekt de bevolking de nationale vlag van ,18.00 uur tot zons ondergang halfstok te* hangen. MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT ONKYO MIDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wii verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. ONKYO H-FI GAAT ALTIJD DIE ENE STAP VERDER 7-rZÏÏ rmfhtdmmn SomI T*0215S-172M voor tm ataftwioi -tcchnbche doist tel «ik-iow In samenwerking met de Radio Con trole Dienst heeft de politie vorige week twee illegale zenders in beslag genomen op twee adressen aan de Smitsweg. De politie trad op na klachten van bewo ners, die constateerden dat hun tv en ra dio steeds werden gestoord. Het ging in beide gevallen om een hoogfrequent- vermogenversterker. Tegen de eige naars werd proces-verbaal opgemaakt. opbrengst dan vorig jaar. Uitschieters waren Antiek (f 3.206,-), Huishoude lijke artikelen (f 1950,-), Kleding (f 1591,-), Ongeregeld goed (1031,-), Rad van avontuur (f1918,-) en Textiel (f 1020,-). Eén van de veie koopjes, een Honda Ci- vi<j ging grif van de hand, evenals de t.v.'s en de video-recorders. Maar ook de boeken en platen kwamen aan een opbrengst van f 3197,-. Kortom, een groot succes. De opbrengst wordt bestemd voor nieuwe inventarisgoederen van De Vangrail. Stoelen, tafels en ander meu bilair, die jaren lang niet konden wor den vervangen vanwege de bezuinigin gen, kunnen nu, dankzij de Rommel markt, nieuw worden aangeschaft. Tijdens de medewerkersavond na de Rommelmarkt kwamen de 150 mede werkers bij elkaar om de opbrengst te vernemen. Met een "tot volgend jaar" ging men uit elkaar, want één ding is ze ker: medewerkers aan de Rommel markt zijn, aldus één van hen, behept met een verslavende ziekte: Op naar de volgende! Vier leden van de actiegroep_"Veront- ruste Bewoners Valeriaanstraat" overhandigden dinsdag aan wethou der Plomp van Ruimtelijke Ordening een bezwaarschrift tegen de bouw plannen voor de Eigendomweg. Ook verstuurden zij een exemplaar van het bezwaarschrift naar het College van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht. In die brief verzoeken zij G.S. geen verklaringen van geen bezwaar voor de bouwplannen af te geven. In het schrijven aan B. en W. zetten de Valeriaanstraatbewoners nog eens al hun bezwaren en argumenten op een rij. Volgens hen handelt de gemeente in strijd met het bestemmingsplan voor het betrokken perceel wanneer zij de bouw van de 58 houtskeletwoningen laat doorgaan. Dat plan dateert uit 1948 en kent aan het stuk grond een agrarische bestemming toe. "Door de voorgenomen stedelijke be bouwing verdwijnt een fraai stuk na tuurgebied aan de Eigendomweg'', zeg gen de bewoners in hun bezwaarschrift. "Het bouwplan tè dan ook volledig in strijd met het door uw gemeente zelf voorgestelde beleid óm via het behoud Wethouder Plomp nam hetbezWaar schrift op het bordes van het gemeente huis in ontvangst. van zo veel mogelijk groen in en rond de bebouwde kom het karakter van Soest te bewaren. Door realisatie van dit soort plannen wordt 'Soest Natuurlijk' ge woon 'Soest'." De actiegroep vindt dat de gemeente, als zij het stuk grond dan toch per se wil bebouwen, beter zou kunnen kiezen voor een landelijke, open bebouwing met veel groen. Dit zou bijvoorbeeld door het neerzetten van bungalows bereikt kunnen worden. De bewoners van de Valeriaanstraat maken zich ook bezorgd over het feit dat hun uitzicht door de houtskelet- bouw-woningen drastisch gewijzigd zal worden. Volgens hen is een directe waardevermindering van de huizen daarvan het gevolg. Als laatste aspect wordt in het bezwaar schrift nog de verkeersveiligheid ge noemd. "De kinderen spelen in de hof jes. Als de Valeriaanstraat een door gaande weg wordt, wordt de verkeerssi tuatie daarvoor veel te gevaarlijk", vin den de bewoners. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdagavond bleken voorna- melijk de rechtse partijen CDA, VVD en GPV, SGP en RPF zeer positief te zijn over de milieunotitie van de ge meente. Uit de linkse hoek kwam ech ter wel enige kritiek. Met name .L. Thomassen (Progressief Soest) liet zich in felle bewoordingen uit over het milieubeleid van de gemeente. Zij ver wees daarbij naar een rapport dat tien jaar geleden werd opgesteld door in woners van Soest (AWOS-rapport). "Het is spijtig te moeten merken, dat het door burgers in 1979 al uitgebrach te rapport nagenoeg niets van zijn ac tualiteit heeft verloren", aldus Thomas sen. "Nu zijn we 10 jaar verder en doet heel Soest enthousiast en blij over het verschijnen van de milieunotitie. Wij op zich ook, want het is beter dan niets. Maar om nu te doen alsof Soest nu op eens op de goede weg is, is toch te veel van het goede." Thomassen verweet de gemeente dat zij in de milieunotitie niet komt tot een in tegrale benadering van de milieupro blematiek. Dit in tegenstelling tot het AWOS-rapport. Zij noemde hierbij als voorbeeld een aantal aanbevelingen uit het AWOS-rapport, zoals het opstellen van een milieubeheersplan, instelling van reinigingspolitie en het bevorderen van het gebruik van kringlooppapier. Thomassen zei het vreemd te vinden dat een nota van tien jaar geleden veel concreter voorstellen bevat dan de hui dige milieunotitie. Permanent info-centrum Tijdens de behandeling van de milieu notitie stelde J. Greefhorst (CDA) voor om de vroegere gemeentelijke kwekerij aan de Molenstraat in te richten als per manent informatie- en voorlichtings centrum voor milieu-zaken. Uit het antwoord van wethouder R. van Log- tenstein bleek dat de gemeente inder daad werkt aan de instelling van een dergelijk bureau. Volgens van Logten- stein zullen nadere plannen hiervoor niet lang op zich laten wachten. De politie hield woensdag twee snel heidscontroles. 's Morgens werden aan de Koninginnelaan 6 van de 98 gecon troleerde automobilisten bekeurd. De top lag op 72 km. per uur. Woensdagmiddag werden 317 auto's die over de Stadhouderslaan reden ge controleerd. Zeventien automobilisten kregen een bekeuring. Hier lag de top op 91 kfjj. per uur. MINIMAAL 50r INRUIL- PREMIE VOOR UW OUDE CAMERA! PANASONIC C-410 AF De C-410 AF compact camera blinkt uit in bedieningsgemak. En als u uw oude camera nu bij Combi inruilt, gaat er minstens f 50. af van de -toch al scherpe prijs QQQ na inruil: Kleurenfoto's ontwikkelen en afdrukken door Kodak Select. Gratis 2 jaar garantie en verzekering op alle foto- en video apparatuur. 5-pakXLII60 van 24.95nii 5-pakXUI90 £^95 BRAUN C 35 FLASH KADO-SET Braun C35 Flash camera met polsriem Kleurenfilmpje voor 24 foto's 2 batterijen Buidel van 29.95 nü A Uitpakken en foto s maken MOEDERDAGTIP! Audio- en videocassettes. Grote sortering, lage prijzen. Videocamera's en accessoires. Ook te huur. ZUIDPROMENADE 15 TELEFOON 02155-12874 Het Soester Natuurbad wordt voor de som van 1 miljoen gulden alsnog ver kocht aan project-ontwikkelaar Tap- hoorn, maar die moet zich strikt hou den aan de omvang van de bebouwing zoals die in de plannen tot dusver is vastgelegd. De gemeenteraad besliste dat vorige week door zich bijna una niem uit te spreken voor een daartoe strekkende motie van Adriaan Pot huizen (D66). Ook het College van B. W. had geen moeite met de raad- suitspraak. Voor de tweede keer in de geschiedenis nam de raad het besluit om het Natuur bad te verkopen. De provincie weiger de in eerste instantie haar goedkeuring en ook nu moet nog worden afgewacht of de plannen door de planologische beugel van het provinciebestuur kun nen. Alleen de fracties van PvdA en Pro gressief Soest verklaarden zich tegen de yerjcpop, Jan Visser (P.S.) kondigde aan zich zelfs tot in^é hoogste instapties te zullen verzéttènTegën het "verkwan selen" van het'bad. Hij gekende erop dat de provincie opnieuw dwars zal gaan liggen - "er zijn gelukkig nog over heden die de juiste volgorde in acht ne men" - zodat het verkoopbesluit nog wel een derde keer door de raad moet. Hij vond dat het bestemmingsplan op nieuw ter inzage moet worden gelegd, "zodat iedereen kan zien dat de bevol king van Soest het Natuurbad helemaal niet wil ruilen voor een zwembadje aan de Dalweg". Trojka's Visser verbaasde zich over het contract, dat bij een geschil voorziet in de benoe ming van drie deskundigen die binden de uitspraken moeten doen. "Ik zie het al voor me," aldus Visser, die voor zijn geestestoog het driemanschap Piet Ekel, Jan Leijendekker en Piet Daal huizen zag opdoemen. "Soest wordt straks geregeerd door trojka's." Raymond van Gelder (PvdA) liet we ten dat zijn fractie tegen zou stemmen, omdat er aan de Dalweg niet (ook) een openluchtbad wordt gerealiseerd, zoals de sociaal-democraten hebben bepleit. De ander fracties verklaarden zich zon der veel omhaal van woorden opnieuw vóór de verkoop, met uitzondering van D66, dat bij monde van Adriaan Pot huizen eerst haring of kuit wilde over een zinsnede in het contract, waaruit kon blijken dat Taphoorn meer mag bouwen als hij de gemeente dan ook maar meer betaalt. "Misschien vindt de heer Harrie F. Kriele hier genoeg grondstoffen om er een reportage van te maken." Met de ze woorden eindigt het bezwaarschrift dat Aartje Kroes, een bewoonster van het Choristenpad, bij Burgemeester en Wethouders heeft ingediend tegen de plannen voor de bouw van de 58 houten skeletwoningen bij de Eigen domweg. Aartje meldt het College dat ze over weegt de heren Van Kooten en De Bie ("Keek op de Week", VPRO-tv) in te schakelen tegen deze voornemens en diverse andere Soester wantoestanden, zoals de verkoop van het Natuurbad, de "verzuringsbevorderende slechte bees tenstand in onze steriele bossen" en vooral de woningbouw. Een kopie van haar bezwaarschrift stuurt ze ook naar de ministeries van Volkshuisvesting en Binnenlandse Zaken. Haar protest tegen de houtskeletbouw is neergelegd in een zeer lijvig bezwaar schrift, waarin ze erop wijst dat de grond een agrarische bestemming heeft (en die moet houden). Verder vindt ze deze "a-sociale" woningbouw (voorna- melijke premiekoop en wat vrije sector) te ver gaan. In de brief passeren zaken als leefbaarheid, hoogbouw, gevaarlij ke wegen en diverse andere zaken de revue. Ze vindt verder dat het gemeentebe stuur alle "snippergroen" laat volbou wen met voornamelijk dure koopwo ningen, niet voor gezinnen "met een in komen aan de minder modale kant", en uit o.a. haar zorg over de huisvestings mogelijkheden van toekomstige gene raties. Ze vreest bijvoorbeeld hoog bouw aan de Wieksloot, in de "aan grenzende tuin van de Koningin-moe der", of in de weilanden tussen de Eem en de Stadhouderslaan/Lange Brink- weg, en langs de Birkstraat richting Amersfoort. Dat er "58 peperdure modelwoningen worden samengeperst op een relatief klein stuk grond, in één van de rustigste en bijna rustieke stukjes Soest", gaat haar te ver. "Er lopen nu dagelijks drie paarden rond en ze presteren het net niet om de drassige grond in een mod derpoel te veranderen. Moeten hier nu 58 gezinnen gaan leven?" Ook vreest ze het ergste voor de zeven oude perebo men langs het veldje. IJzeren tang In een persoonlijke noot maakt Aartje het gemeentebestuur deelgenoot van het gevoel dat een ijzeren tang haar hart beklemt als ze door Soest rijdt. "Ik denk dan: Wil Soest mij soms uit Soest per sen?" Ze vermoedt dat de gemeente ""sómmige stukjes met opzet verwaar loost, om ze later vol te bouwen met bij voorbeeld "een mooi, strak wit carava nachtig gebouwtje zoals het politiebu reau" en vindt dat de gemeente zich moet schamen voor de slagzin "Soest Natuurlijk". Absolute duidelijkheid Wethouder Jan Menne (CDA) betoog de dat het artikel juist bedoelde een eventuele uitbreiding bij voorbaat te voorkomen, maar Pothuizen verlangde "absolute duidelijkheid", neergelegd in een motie. Menne had daar geen be zwaar tegen, omdat de motie naar zijn zeggen de strekking van het contract artikel volstrekt dekte. Zijn collega Günther Plomp (WD) verklaarde nog eens dat de inspraak over de plannen van Taphoorn volgens de regels heeft plaatsgevonden. Hij be twistte dat er na de verkoop van het bad geen mogelijkheden meer zouden zijn om buiten te zwemmen en wees in dat verband op Taphoorns belofte het bui tenbad in het toekomstige kuuroord ook ("in aangepaste vorm") open te stellen voor de Soester bevolking. Hij had evenmin moeite met Pothuizens motie. Het voorstel werd tenslotte ge steund door de raadsmeerderheid, met PvdA en P.S. tegen. Onbekenden hadden de ingangen van de Griftland-aula versierd met affiches waaruit eens te meer bleek hoe sommi gen over de verkoop van het bad dach ten. "Hedenavond Monopoly met het Natuurbad", "Een ezel stoot zich...", "Vanavond haalt de gemeenteraad een nat pak", en teksten van gelijke strek king vermochten de bestuurders echter niet op andere gedachten te brengen. Zowel het CDA als Progressief Soest dienden donderdagavond tijdens de ge meenteraadsvergadering een motie in bij het vaststellen van de voorjaarsnota. Geen van beide moties werd echter aangenomen. Progressief Soest steunde als enige fractie een voorstel van het CDA om een éénmalige extra subsidie toe te kennen aan het museum Oud Soest. Voor 1989 is het museum een subsidie toegekend van f. 16.500. Het CDA stel de voor een extra bedrag van f.8.500 beschikbaar te stellen om een gezonde exploitatie van het museum te garande ren. Progressief Soest stelde voor om f.30.000 uit te trekken voor het maat schappelijk werk. Dit geld zou gebruikt moeten worden om de Turks maat schappelijk werkster meer armslag te geven. Deze maatschappelijk werkster heeft volgens Progressief Soest nu te weinig tijd tot haar beschikking om al het werk aan te kunnen. Collecte De collecte voor de Kinderbescher ming die van 10-16 april werd gehou den, heeft f 3871,15 opgebracht. Namens de Kinderbescherming wor den allen, die aan deze collecte hun me dewerking hebben verleend, zowel ge- vers als collectanten, hartelijk bedankt Een van de (kleine) spoorbomen bij de NS-overweg aan de Dalweg is zaterdag vernield. Een onbekende dader vond het nodig eraan te gaan hangen Met 13 tegen 12 stemmen heeft de ge meenteraad zich vorige week uitge sproken tegen het advies van de com missie voor de Beroepschriften, om het garagebedrijf Wijnands aan de Birkstraat vergunning te verlenen tot uitbreiding. De uitslag van de stem ming leidde tot enige commotie, om dat de familie Wijnands de tribune met enig lawijt verliet, onder weinig vleiende woorden aan het adres van het gemeentebestuur. De kwestie had dan ook een enigszins beladen voorgeschiedenis. Wijands was tegen de weigering van de vergunning in beroep gegaan, omdat het gemeente bestuur hem in het verleden met zoveel woorden had verzekerd dat dat wel zou kunnen. De meerderheid van de be roepschriftencommissie meende daar om dat Wijnans zich kon beroepen op een toezegging, zoals Adriaan Pothui zen (D66) de raad voorhield. Een minderheid (Wil Stekelenburg, PvdA) zag dat niet zo, evenals het Col lege van B. W., dat zich zelfs aan een tussentijdse brandbrief aan de raad had gewaagd, met het dringende verzoek het advies van de commissie niet op te volgen. De kwestie werd nog iets ge compliceerder omdat de firma Nef- kens, eveneens aan de Birkstraat, on langs ook toestemming tot uitbreiding was geweigerd en er dus sprake dreigde te zijn van ongelijke behandeling in on geveer gelijke omstandigheden. Pothuizen verweet het College overi gens dat het zichzelf door de brief een "extra instantie" had toegemeten. "Dat heeft geen goede indruk gemaakt," vond hijAlsof er geen fouten gemaakt kunnen worden, terwijl dat wel het ge val is. Een burger mag daarvan niet het slachtoffer worden." Hij meende dat de vergelijking met Nefkens niet opging, omdat deze niet bij het College, maar bij een ambtenaar te rade was gegaan. Bij de stemming bleken de fracties van CDA en WD verdeeld. De PvdA- fractie was voor het advies, evenals GPV/SGP/RPF. Progressief Soest en D66 stemden tegen het advies, en dus voor de vergunning. Na het bekend worden van de uitslag ontstak de fami lie Wijnands - die al de hele vergadering had moeten uitzitten - in woede. On danks het verzoek van burgemeester Scholten de emoties nog even voor zich te houden gaf de familie luid en duide lijk blijk van haar ongenoegen, waarbij er een stoel werd omgeschopt en een koffiekopje door de zaal vloog. Schol ten sommeerde de heren daarop de zaal te verlaten, hetgeen overigens al ge beurde. Z VrnMPTITFR Wilt u goedkoop een computer aanschaffen? Dan heeft ADVISIE voor u een IBM PS/2 model 30, met 3,5'diskettestation 720 KB, vast schijfgeheugen 20 MB, toetsenbord, 8503 monochroom beeldscherm en PCDOS 3.3. Bij kontante betaling en leve- <5 QHS AA ring af Soest betaalt u slechts exkl. b.t.w. J A" D,UU. Of wilt u een goede koop? Kies dan voor een IBM PS/2 met toegevoegde waarde. De filosofie van ADVISIE, de bena dering vanuit de oplossingssfeer en niet vanuit de verkoop van appara tuur, geeft u de zekerheid dat uw aanschaf verantwoord is. ADVISIE analyseert uw automatiseringsbehoefte. In overleg met u wordt vastge steld welke oplossing voor u de beste is. Wanneer dan blijkt dat u een nieuwe computer nodig heeft, komen de medewerkers van ADVISIE uw machine configureren, installeren, testen en u of uw medewerkers instrueren. En natuurlijk geeft ADVISIE een prima service! ADVISIE, AUTOMATISEREN MET EEN TOEGEVOEGDE WAARDE! Vredehofstraat 13, 3761 HA SOEST Telefoon 02155-11434 JA, stuurt u mij de ADVISIE-brochure neem kontakt met mij 1 op voor een afspraak BEDRIJF: NAAM: ADRES: POSTKODE EN PLAATS:_ TELEFOON:

Soester Courant | 1989 | | pagina 3