(JIJll hm buis boorn DeSoester Duinen Konica Hemelvaartsdag: 14e Oude Ambachtenmarkt f 398.- illem Van Oosten fotoservice 'Soestand' behandelt keur van onderwerpen Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 26 APRIL 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 Stel bij ons uw lievelingsmenu samen! vraagt uw aandacht voor Morgen informatieavond in Dorpshuis Nieuwbouw aan Rademakerstraat SILVER STAR VIDEO 5 BANDEN 4 DAGEN OC VOORKEUR VIDEOTHEEK Amnesty Soest: 'Nee' tegen doodstraf INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN 28 april 1939 Praatavond luchtbescherming Zonnegloren uitgebreid In ons sfeervolle specialitei ten restaurant willen wij u de gelegenheid bieden te genieten van een door u zelf samengesteld menu. Hierbij heeft u de keuze uit vele kombinatiemogelijkhe- den vanaf f 35,per couvert. Uiteraard adviseren wij u graag. tot ziens, Fred en Mieke Klinkhamer RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 Openbare commissievergaderingen Woensdag 26 april, 19.30 uur: commissie Onderwijs Agenda o.a.: bespreking (eerste") ontwerppro gramma 1990 voor ae basiseducatie. Donderdag 27 april, 19.30 uur: commissieWelzijn/ Volksgezondheid Agenda o.a.: begrotingswijziging Woonwagen schap; werkgelegenheid. Dinsdag 2 mei,09.45 uur: commissie Ouderenbeleid Agenda o.a.: voortgang nota ouderenbeleid. Dinsdag 2 mei, 17.00 uur: commissie Algemene Bestuurszaken Agenda o.a.: beantwoording brieven van burgers; bluswatervoorziening. Dinsdag 9 mei, 19.30 uur: commissie Ruimtelijke Ordening Agenda o.a.: notitie over mogelijkheden tot optre den tegen ontsierend karakter St. Josephgebouw; nota over aanpak van het plan Noordelijke Eng; werk gelegenheid. Woensdag 10 mei, 19.30 uur: commissie Bedrijven Agenda o.a.: reconstructie van de Soesterengweg en de Molenweg nabij de Molen straat; bespreking van het huidig functioneren van de Kabelkrant. Donderdag 11 mei,20.30 uur: commissie Financiën en grondbe drijf Agenda o.a.: diverse verkopen grond. De vergaderingen worden gehouden in de commissiekamers dependance ach ter het gemeentehuis, behalve de com missie Ruimtelijke Ordening. Die vindt plaats in het gebouw aan de Lange Brinkweg 77. Bouwzaken De burgemeester van Soest maakt be kend dat Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest vcoornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van de daarbij genoem de voorschriften, vergunning te verle nen voor: het plaatsen van een achterbouw, Tromslagerpad 41; (vrijstelling voorschriften Uitwerkingsplan Overhees 1 en 2). het plaatsen van een hekwerk als erf- afscheiding, Veldm. Montgomery- weg 13-17; (artikel 302 lid 6 van de bouwverordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet). het plaatsen van een hekwerk als erf- afscheiding, Gen. Winkelmanstraat 93; (artikel 302 lid 6 van de bouwverordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet). het wijzigen van een gevel, Fazanten pad 21(artikel 11 van de voorschrif ten bestemmingsplan 3e herziening bestemmingsplan Overhees). het vergroten van twee woningen (aanbouwen hallen), Krekel 5 en 7; (artikel 11 van de voorschriften be stemmingsplan 3e herziening be stemmingsplan Overhees). het plaatsen van een kippenhok met buitenren, P.C. Hooftlaan 46; (arti kel 18a van de Wet op de Ruimtelij ke Ordening). Alvorens een aefinitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 27 april 1989, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (ka mer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter in zage. Voor de veertiende keer organiseert de VW Soest op Hemelvaartsdag, donderdag 4 mei, in de Historische Kerkebuurt van Soest een grote Oude Ambachtenmarkt. Van 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur 's middags zullen die dag niet minder dan tachtig oude handwerken worden gedemonstreerd. In de gehele Kerk straat, Neerweg, Peter v.d. Breemer- weg, Eemstraat, Ferd.Huyklaan (ged.) en op het parkeerterrein bij de Oude Kerk zal het zeer gevarieerde gezel schap ambachtslieden een stukje van het verleden laten herleven. De bezoekers zullen onder andere aan treffen een klompenmaker, een Twent se mutsenmaakster, een midwinter hoornmaker, Grolsche wantenbreister, korfvlechter, rietdekker, houtdraaier, siersmid, glasblazer, hoefsmid, stoele- matter, linnen drukker, knipmutsen- Ontwerp- hinderwetvergunning Burgemeester en Wethouders hebben het voornemen vergunning te verlenen op het verzoek van: Gedeputeerde Staten van de provin cie Utrecht, postbus 80300, Utrecht voor het oprichten van een rioolwa terzuiveringsinstallatie op het per ceel Maatweg 10. De ontwerpvergunning ligt vanaf he den 14 dagen ter inzage bij de afd. mi lieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkda gen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan tijdens de openingsuren. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont werpvergunning kunnen tot 10 mei 1989 schriftelijk worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders. DE in gekomen bezwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desge vraagd worden de persoonlijke gege vens van de indieners niet bekend ge maakt. N.B.: Beroep tegen de vergunning kan later slechts worden ingesteld door de genen die reeds mondeling of schrifte lijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat waren bezwaar te maken. Hinderwetaanvraag Bij de afd. milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka mer 017, ligt vanaf heden op werkda gen van 8.30 - 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren ter inzage de ver zoeken met bijlagen van: a.de Kaasspecialist B.V., Beatrixlaan 19, voor het oprichten van kantoren en opslag van kaas, wijnen en delica tessen op het perceel Kerkstraat 85. b.Taxibedrijf TAK, Eikenlaan 5, voor het uitbreiden van het taxibedrijf met een wasplaats op het perceel Eikenlaan 5. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door eenieder gedurende een maand na dag tekening van deze kennisgeving schrif telijk worden ingediend bij het gemeen tebestuur. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ten inzage ge legd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen voor a.:op verzoek tot 18 mei 1989. Men gelieve daarvoor een af spraak te maken via tel.nr. 93458; voor b.: op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden op donderdag 18 mei 1989 om 09.00 uur in de com missiekamer, Lange Brinkweg 77. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van diegene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beschikking kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die binnen de gestelde termijn schrifte lijk of mondeling bezwaren heeft inge bracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Beheersplan Eemland Gedeputeerde Staten van Utrecht ma ken bekend dat: 1.met ingang van 24 april 1989 in de bi bliotheek van de provincie Utrecht, zowel Achter Sint Pieter 200 als Ga- lileilaan 15 te Utrecht en op de secre tarie van de gemeenten Eemnes, Baarn en Soest, en ten kantore van het waterschap Vallei en Eem, gedu rende een maand voor iedereen kosteloos ter inzage ligt, het ontwerp- beheersplan van het relatienotatiege- bied Eemland. 2. Het ontwerp-beheersplan zal, zolang de voorraad strekt, verkrijgbaar zijn bij: - het Bureau Beheer Landbouwgron den, p/a Directeur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie, Museumlaan 2 te Utrecht, onder vermelding van "Bestemd voor ont werp-beheersplan relatienota- gebied Eemland"; - vorengenoemde gemeenten en waterschap; - gedeputeerde staten van Utrecht. 3. Een ieder kan tot en met 7 juni 1989 schriftelijk bezwaren indienen bij ge deputeerde staten van Utrecht, Ach ter Sint Pieter 200,3512 HE Utrecht. Informaties: Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a, Telefoon 02155-22555. Open maandag t.m. vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service). maakster, graveerder, imker, ciseleur, tegel maker, Staphorster stipwerkster, beeldengieter, bezembinder, kantklos- ter, vlasbewerker en een tingieter. Op schildergebied zullen een plateel schilder, Hindelooperschilder, volks schilder, aquarelschilder en Delfts- blauwschilder het fraaiste handwerk la ten zien. Hoe vroeger het garen behan deld werd, vindt men terug bij het spin nen, vlasspinnen en linnen weven. Na bij de schaapskooi op het erf van de fam. v.d. Grift worden op Hemelvaarts dag zo'n vijftig schapen van hun vacht ontdaan. Dat gebeurt zowel met de hand als elektrisch. Vanzelfsprekend vormen de oude am bachten de hoofdmoot op de markt, maar daarnaast zijn er ook andere stands die zeker veel belangstelling zul len trekken. Zo is er veel handsnijwerk te zien; kan men oude prenten, tekenin gen en schilderijen kopen, wordt er geë mailleerd, kan men edelstenen kopen, is er een bijenstand waar men honing en de drank mede kan kopen. Een aantal standwerkers zal op ver schillende plekken op de markt weer op een attractieve manier, dus met kwink slagen en humor, waren aan de man trachten te brengen. Ook verschillende nauw met oude am bachten verwante branches zullen die dag demonstraties verzorgen: leerbe- werken, potrettekenen, poppen ma ken, boetseerwerk op tegels, sieraden maken en naamborden schilderen om een aantal voorbeelden te noemen. Verder zijn er diverse antiquairs met klein antiek en spullen uit grootmoe- derstijd. Poppenkast en dansen De jeugd - en de ouderen zullen dat ze ker ook doen - kan bij de boerderij van de fam. v.d. Grift genieten van poppen kastvoorstellingen. Op verschillende tijdstippen worden gratis voorstellin gen gegeven. De poppenkast wordt af gewisseld door optredens van een Folk loristische Boerendansgroep. In kle derdracht brengen zij verschillende boeren dansen. Natuurlijk wordt op de Ambachten markt ook voor de inwendige mens ge zorgd. Er zijn stands aanwezig met pof fertjes, vis, kaas, oud-hollands snoep, bruine-bonen-met spek, hartige hapjes en noten. Dauwtrappen Maar er is die dag meer te doen. Tussen 5.00 en 6.00 uur 's morgens kunnen de fietsers namelijk vanaf de Schaapskooi op het erf van de fam. v.d. Grift (Ferd. Huyklaan hoek P. v.d. Breemerweg) vertrekken voor een Dauwtrapfiet- stocht van ongeveer 25 km., die hen zal voeren langs verschillende mooie plek jes in de omgeving. Onderweg zijn er voor de deelnemers verrassingen en men kan ook meedoen aan een prijs vraag waarvoor verschillende leuke prijzen zijn. De deelnemerskosten be dragen 2,00 gulden. Inschrijvingen vanaf 5 uur op donder dag 4 mei in de Schaapskooi. Volautomatische autofocus weather-proof kompaktkamera met ingebouwde groothoek en telelens 40-60 mm. Soesterbergsestraat 47 Winkelcentrum Soest Zuid 02155-13109 van Weedestraat 147 Soestdijk 02155-25942 In december 1983 werd de meubelzaak "Meubidick" gelegen aan de Radema kerstraat in Soesterberg door brand verwoest. Sindsdien is daar een tot op heden, niet meer ingevuld gat in de be bouwing ontstaan, dat door iedereen als zeer ontsierend wordt ervaren, te meer daar de Rademakerstraat zelf in middels is gereconstrueerd. Het nu ontwikkelde plan voorziet in de bouw van 26 driekamerwoningen. Doordat het gebouw in twee en drie la gen wordt opgetrokken vormt het een harmonisch geheel met de bestaande bebouwing langs de Rademakerstraat. Het tijdstip van de bouwstart is o.m. ge baseerd op de toewijzing van de contin genten voor het jaar 1989. Zoals de za ken er nu voorstaan zal medio 1989 de eerste spa de grond ingaan. De 26 woningen, tien beganegrond, tien 1-hoog en zes 2-hoog, zijn in eerste instantie bedoeld voor 55-plussers. Vöor deze doelgroep is er een gezonde markt, zo blijkt uit de hujsvestingsgege? véns van de gemeente Soest. Veel men sen die kleiner willen gaan wonen en in Soesterberg willen blijven, krijgen nu zicht op een reële mogelijkheid, die te vens de nodige doorstroming kan bevorderen. De huurvaststelling kan nog niet plaatsvinden; men gaat er ech ter van uit dat deze rond de f 550,- per maand komt te liggen (excl. service kos ten). In verband met het vliegtuiglawaai moeten er akoestische maatregelen ge nomen worden, aangezien de bebou wing binnen de zgn KE lijn is geprojec teerd. Het ontwerp staat op naam van het ar- chitektenbureau Timo bij 't Vuur, waarbij aan het uitgangspunt dat men geen kleine flatjes wilde zeker is vol daan. Er komt voldoende ruimte voor de toekomstige bewoners om op eigen terrein te parkeren. Aan de achterzijde van het gebouw staan bergingen. Te vens vindt men hier het trappenhuis en de lift. Elke woning bestaat uit een open keu ken, een douche en toiletruimte, een grote woonkamer en een grote en klei ne slaapkamer. De bewoners van de be gane grond hebben bovendien de be- schikking over een tuintje. Morgenavond - donderdag 27 april - wordt er in het Dorpshuis Soesterberg (Dorpsplein) een informatieavond over de nieuwbouwplannen gehouden. Aanvang 20.00 uur. In een gezellige sfeer werden zondag de laatste nieuwtjes besproken tijdens de "Soestand" nieuwe vorm in C-drie. Een groot aantal gasten werd aan de tand gevoeld door de journalisten Aad Post en Jaap Lodewijks. Natuurlijk bood ook de stedenband met Kozle weer een flinke hoeveelheid gespreks stof. Het geheel werd gepresenteerd door Jan Visser. Tussen de interviews door werd de middag opgeluisterd door de Eemlander Blaaskapel en het huis orkest onder leiding van Joop van Tol. Aad Post opende de middag met een aantal gesprekken over Kozle met men sen die direct betrokken zijn bij de orga nisatie van de ontmoetingen tussen de inwoners van Soest en de Poolse stad. Ab Blokzijl, organisator van de jumela- ge, vertoonde dia's en vertelde over zijn persoonlijke binding met Kozle. Ook wethouder Jan Menne kon het een en ander laten zien. Hij vertoonde een zelfgemaakt filmpje en voorzag dit van commentaar. Na Kozle was het tijd voor gezelligheid met de in Soest inmiddels welbekende "tante Jen". Na haar optreden in Show room kent iedereen tante Jen. Dat bleek ook zondag weer. De zaal stemde vrolijk in met de door haar ten gehore gebrachte levensliederen. Na één lied wist tante Jen niet meer van ophouden en zong vrolijk door. Na Aad Post kreeg Jaap Lodewijks zijn vuurdoop als live-interviewer. Hij sprak met een drietal gasten over zaken die de afgelopen weken uitvoerig in de belangstelling hebben gestaan. In een gesprek met Jenny Sanders, afdelings secretaresse in ziekenhuis Zonnegloren werd gepraat over de vijf procentseis van de verpleegkundigen. Sanders zei volledig achter de verpleegkundigen te staan. "Ik ben bang dat harde acties nu noodzakelijk worden", zei ze. "Het gaat niet alleen om het geld, het is gewoon belangrijk dat het beroep van verpleeg kundige wordt opgewaardeerd." In een volgend gesprek kon B.M. Dooper, bewoner van het Nassauplant- soen, zijn hart luchten. De bewoners van het .Nassauplantsoen zijn fel tegen de komst van een Albert Heijn-vesti- ging in hun straat. Zo'n vestiging zou onder andere de verkeersveiligheid in gevaar brengen volgens Dooper. Foto: Goos van der Wilt. Uiteindelijk was ook Harry Witte van Groen Soest weer van de partij. Tijdens het gesprek kwam het publiek iets meer te weten over de standpunten van Groen Soest. "De nieuwe partij is niet links en niet rechts", zo stelde Witte. "Dat zijn termen uit de jaren zeventig. Misschien is Groen Soest wel het best te beschrijven als een 'behoudende par- tij'-" Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Dillenburglaan 12 - 3761 JA Soest Telefoon 02155 -1 23 40 OP ALLE TITELS TOT NUMMER 2000 GELDT DEZE WEEK voor w Geldig van woensdag 19 april tot en met dinsdag 2 mei. AKTIE WEEK Amnesty International voert van 25 april tot eind 1989 een wereldwijde campagne voor afschaffing van de doodstraf. Amnesty is tegen de dood straf in alle gevallen. De organisatie be schouwt de doodstraf als een aantasting van de menselijke waardigheid en een schending van fundamentele mensen rechten, zoals het recht op leven en het recht niet wreed, onmenselijk en verne derend te worden behandeld of bestraft (Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, artikelen 3 en 5). De doodstraf schrikt misdaad niet af. De doodstraf is onomkeerbaar en kan daardoor onschuldigen treffen. De doodstraf wordt vaak discriminerend, willekeurig en onderdrukkend toege past en treft vaak mensen uit achterge stelde groepen. Zo heb je in de Verenig de Staten een veel groter kans de dood straf te krijgen als je zwart bent. In de campagne richt Amnesty zich tot groepen mensen die zich in kunnen zet ten voor wereldwijde afschaffing, zoals politici, juristen, medici, kerken, vrou wenorganisaties en jongeren. Amnesty voert daarbij uitgebreid aktie op de lan den China, Iran, Irak, Nigeria, de Sov jet-Unie, de Verenigde Staten en Zuid- Afrika. In al deze landen worden nog regelmatig executies uitgevoerd. Binnen Amnesty International Neder land zijn de taken verdeeld. De Amnes- tygroep Soest zal zich vooral richten op China en de Verenigde Staten. Zoals al tijd voert de Amnestygroep Soest aktie door het beschikbaar stellen van voor beeldbrieven (die kunnen worden overgeschreven), voorgedrukte kaar ten en petitielijsten. Er zijn in totaal 4000 adressen beschikbaar waarnaar geschreven kan worden. Iedereen die wil kan meedoen! Speciaal doet de Amnestygroep Soest een beroep op bepaalde groepen, zoals vrouwenorganisaties, jongerengroe pen, kerken en medici. Ook van derge lijke groepen in China hebben wij adressen en het lijkt de Amnestygroep Soest een goede gedachte als zij worden aangeschreven door gelijkgestemden uit Nederland. Op zaterdag 6 mei zijn zij op drie plaat sen in Soest bereikbaar, namelijk bij het Winkelcentrum Zoest-Zuid, op de Van Weedestraat en bij de flat Honsbergen. Van half twaalf tot half drie kan men daar terecht als men meer wil weten over de campagne voor afschaffing van de doodstraf. Altijd. Overal. Of als men iets wil doen, brieven of kaarten verzen den bijvoorbeeld. Telefonische informatie: Nicolette de Boer, tel. 22866. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 Maandagavond is de eerste praatavond gehouden, uitgaande van de Vereen, voor Luchtbescherming, afdeeling Soest, in het clubgebouw van de Ver. "Soestdijk". Warschijnlijk door den feestavond, die de vereen. Soestdijk in hotel "Eemland" had belegd, was de belangstelling voor dezen praatavond, waarop men belangstellenden (en wie is dit niet) iets zou bijbrengen over het begrip Luchtbescherming en wel in de beteekenis van zelfbescherming, niet zoo groot, als wel verwacht zou mogen worden. De heer C. Haver sprak in zijn causerie allereerst over de brand- en brisant bommen. Kan men zich tegen de uitwerking van de brandbom verweren? Te gen de brisantbommen is niet veel uit te richten. Tegen de scherfwerking van laatstgenoemde bommen kan men zich echter beveiligen. Spr. besprak hierop den gang van zaken bij een eventueelen luchtaanval. De overheidsdienst geeft een alarmeeringsteken, door middel van de sirenen, als vijandelijke vliegtuigen onze grens zijn gepasseerd. De verschillende hulp diensten zijn dan startklaar en de inwoners moeten zien van de straat te ko men en hun schuilplaats op te zoeken. Het tweede alarmeringssein geeft aan, dat de vliegtuigen de gemeente nade ren. Is de luchtaanval voorbij, dan komen de hulpdiensten in werking en na het klokluiden mogen de burgers uit hun schuilplaatsen te voorschijn komen. Luchtgevaar is niet makkelijk te keeren, doch een goede organisatie, waaraan alle inwoners helpen, kan veel bereiken ter beperking van het gevaar tot het minieme. In tijd van nood heeft de Burgemeester zeer verstrekkende be voegdheden om aan de inwoners plichten op te leggen en daarom legde spr. er de nadruk op, dat men zich nu vrijwillig op kan geven. De heer J. v. Schaik, die hierna sprak, zeide, dat de ned. Ver. voor Luchtbe scherming eigenlijk Ned. Ver. voor Zelfbescherming moest heeten, want daar komt het op aan: zelfbescherming in gezin, fabriek en voor het individu. De moderne oorlog heeft geen fronten en geen achterland en alles en ieder een staat daardoor aan de grootste gevaren bloot. Laten we het paard vóór den wagen spannen. Men sticht geen brandweerorganisatie als er brand ge weest is, neen men sticht een brandweerorganisatie vóór den brand. De taak van ieder gezinshoofd is zevenledig: Hij moet zorgdragen voor schuilgelegenheid, voor lichtdoovings-maatregelen, voor het kruisgewijze beplakken van ruiten, voor levensmiddelen en drinkwater en hij moet zorgen, dat het hoognodige klaar staat, wanneer het geval daar zou zijn, dat men de woning moet verlaten. Tevens moet hij zorgen voor brandbestrijdingsmidde- len en alarmering. De zolders behooren brandvrij te zijn en voorzien van bakken zand en water. Platen van riet met klei op den vloer is zeer brandwerend, evenals het bestrij ken met waterglaskrijt. De schuilplaats kan men maken van de kelder of men kan een open of geslo ten loopgraaf in den tuin maken. Men vergete deze niet uit te rusten met le vensmiddelen, drinkwater, schoppen, houwelen, gasmakers, enz. enz. Nadat de heer Haver hierna nog gesproken had over brand en gasgevaar en eenige gasmaskers had gedemonstreerd, ontsponnen zich uitvoerige gedach- tenwisselingen, waaruit wel zeer duidelijk bleek, dat het geen luxe is om de be volking in te lichten omtrent de gevaren, die ons mogelijkerwijze uit de lucht bedreigen. Ver van het gedruisch van het verkeer op den witten betonweg, die naar Soes terberg voert, ligt in onze gemeente het sanatorium "Zonnegloren", dat eerst daags haar 10-jarig jubileum gaat vieren. Een zomersch zonnetje beschijnt de witte gebouwen, als wij de oprijlaan opgaan, waar de penetrante geur der dui zenden dennenboomen ons tegemoet komt. Het is even voor drieën en Zonnegloren lijkt te slapen. Geen geluid komt uit de gebouwen, in de pavilloens is alles rustig en de slagboom voor het hek is neergelaten: het is rusttijd voor de patiënten. Zon, licht en lucht, het rijn de drie pijlers, waarop de genering is gebaseerd, het is het zware geschut, om het een actueel te zeggen, dat in den strijd geworpen wordt, een strijd, die de we tenschap voert tegen de Tuberculose-bacil. We zijn in Zonnegloren aangeland om den nieuwbouw te bezien, want Zon negloren heeft uitgebreid, een uitbreiding, die helaas, al te noodzakelijk was. Toen we met den administrateur de terreinen opliepen, was 't inmiddels 3 uur geweest. De slagboom ging open, de stilte in de gebouwen was verbroken, de pavilloens ontwaakten, de patiënten trokken naar buiten. Het waren geen mager-zieke menschen, die daar liepen te genieten van het zomersche zonnetje, dat het prille vooijaarsgroen bescheen. Integendeel, een leekenoog zou geen riek-zijn bij deze menschen ontdekken. "U moest eens weten, hoeveel rij eten" rij ons de administrateur, toen wij hierop wezen. Rechts van de bestaande gebouwen zien we witte muren, warop helderroode daken van het nieuwe gebouw, dat een vriendelijke aanblik toont. In het front van dit langwerpige één-verdiepingsgebouw is een kinderafdeeling gescha pen. Veertien helder witte kamertjes, aan drie kanten met glas beschut, wach ten op een 75-tal jeugdige patiënten. De vloerbedekking is van een soort houtgraniet, dat geluiddempend en stof vrij is, de wanden zijn bedekt met mascolit. Een vloerverlichting draagt zorg voor een rustige nachtrust. De wachtkamer van de zuster ligt in het midden van de rij kamertjes en de wachtzuster heeft een gemakkelijk overzicht daar zij letterlijk door de (glazen)muren heen kan zien. Achter deze kinderafdeeling liggen de vertrekken voor de ouderen benevens de z.g. sputem-lokalen en kinderbadkamers. Een modern ingerichte dien keuken zorgt voor culinaire behoeften en is ingericht met afwaschmachine, kruikenmoeder, ijskast en andere ultramoderne keukenaparaten. Zonnegloren heeft een practische uitbreiding ondergaan en naast den ge noemden nieuwbouw moeten we ook nog vermelden de uitbreiding van het zusterhuis en van het ketelhuis van de centrale verwarming, die op grootere capiciteit moet gaan werken. Ook in den nieuwbouw is aan het brandgevaar de hoognoodige aandacht besteed; legio brandkranen en slangen rijn er aan gebracht. Tien jaar Zonnegloren, beteekent 10 jaar energische strijd van doktoren, zus ters en... patiënten tegen de T.B.C. gedurende 10 jaar hebben 150 patiënten gemiddeld per dag toevlucht gevonden in deze gebouwen en vertoefd in het fraai stukje Soester natuurschoon, waar dennenboomen, heidevelden, stuif- duinen en jeneverbessen een voor het oog welkome afwisseling zijn.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5