oauers SILVER STAR VIDEO Film van de week ihOCK Enthousiast Speeldoos Meningen ÉLvan lezers o Restaurant onthaal voor Poolse vrienden VIDEO TOP10 Geen Unicef Collecte dit jaar (Ge)bouwen PAGINA 8 WOENSDAG 26 APRIL 1989 PUTER- ULIEREN ij Smit B.V. voor delegatie Samenwerkingsverband YTO verhuist Vrouwen in de Bijstand De tip van Arie Dank! Bevrijdingsconcert SMG en Messengers Gildebedevaart Aquarellententoonstelling in restaurant De Korte Duinen JAKARTA SOESTER COURANT PAGINA 9 Nieuwe expositie in Zonnegloren Marja Spiering: apart maar gewoon arable of Being' Dodenherdenking op vliegbasis W egwerkzaamheden in Soesterberg 'Karakter' amateurtoneel op hoog niveau Kultureel centrum Rembrandtïaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Deze week wordt in ons land de jaarlijk se collecte voor Unicef gehouden. He laas was dit in Soest om organisatori sche redenen niet mogelijk. Jammer, want deze collecte brengt jaar lijks in Soest zo'n vijftienduizend gul den op en het Soester comité hoopt dan ook dat men een gift (groot of klein) nu wil gireren op nr. 7515 t.n.v. Unicef Den Haag. Na enkele weken zal men laten weten hoeveel in Soest bij elkaar is gebracht. Unicef is het kinderfonds dat na de Tweede Wereldoorlog door alle landen van de Verenigde Naties werd opge richt om de nood in Europa te lenigen. In 1950 werd er in de Algemene Verga dering van de Ver. Naties beslist dat Unicef moest blijven en de noodakties moestenveranderen in hulp op langere termijn, vooral in de ontwikkelingslan den. Zo is Unicef ontstaan en gegroeid tot een fonds voor alle noodlijdende kinderen. In 119 landen worden pro jecten uitgevoerd. Een uitvoerig verslag over 1988 staat in een brochure te ver krijgen bij het INFOcentrum voor Soest, Lange Brinkweg 62. Voor slechts f 15,- per maand kan men een kind redden door donateur te wor den van Unicef. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. De patiobungalows (huur) in Over- hees, straatgericht met 'aangebouwde schuren, lijken bij uitstek geschikt voor senioren. Maar nee hoor: het zijn wo ningen geworden voor 40-plussers met een laag inkomen. Gezien de auto's die er voor de deuren staan moet het best meevallen met die inkomens. Dienst wagens? De 39 bejaardenwoningen in dezelfde straat zijn niet inkomensgebonden, ter wijl de huur even hoog/laag is. Helaas hebben die 39 ieder twee maisonnettes boven zich, géén voortuin, wel een flin ke achtertuin en de schuur helemaal achterin. Goed doordacht zijn de lage ramen. Oude mensen blijven graag op de hoog te van het buitengebeuren. In de 39 nieuwe huizen kunnen de bewoners voor het raam zittend het gras zien groeien. Dat is pas echt rustgevend! De Soester houtskeletbouw, met drie senioren woningen, haalde de lande lijke pers, met dank aan de Zweden, die het hout leveren (voor nop?). De bos sen zingen een toontje lager! Vanzelf sprekend werd de opstand in de aan grenzende buurt niet vermeld! Er wordt veel over doorstroming ge praat, maar zolang de keus beperkt blijft tot flats of appartementen (dat zijn dure flats, denk ik) zullen er heel veel oudere mensen in hun te grote eenge zinshuizen blijven wonen. Dat is dan wel weer jammer voor mensen met (kleine) kinderen. Op het terrein van het Oranje Hotel be ginnen de appartementen de grond uit te schieten, maar daar komen veel (zeer) welgestelde "niet Soesters" te wonen. Op het terrein van het gemeen tehuis worden waarschijnlijk senioren appartementen (koop of huur) ge bouwd. De lokatie is uitstekend, maar er moet alweer gestapeld worden ge woond. Over de jammerlijke verkoop van het Natuurbad heb ik meer dan eens mijn mening gegeven. Eindelijk is er weerklank gekomen, maar dan wel te laat. Jammer. Een zwembad op de Eng is prachtig, maar cultuurminnend Soest moet ook nog aan zijn trekken komen. Baarn is ons op veel fronten de baas en Baarn heeft dus al zijn "Speeldoos", makkelijk bereikbaar voor Soesters met cultuurhonger. Maar het is niet genoeg, want Soest moet zijn eigen "Gebouw" hebben. Klinkt stijlvoller dan "de Speeldoos", maar het riekt wel naar de VPRO en wij hebben ook niet eens een bioscoop en over een tijdje gaat het zie kenhuis ook nog dicht. Ons "Gebouw" zou veel kunnen compenseren! Ach en nu hebben wij Polen op bezoek, die wij vol trots onze voorzieningen to nen en die zijn er altijd meer dan zij zelf hebben. En dót vind ik nu eigenlijk best een beetje oog-uitstekerig! Trouwens, het loopt ook al wat naar de verkiezingen toe. Zou het niet goed zijn om wat aandacht te besteden aan de mensen dichter bij huis? Hoog tijd om iets aan de sporters met/zonder Stich ting te doen! E.G.Timmer-Geerlings Voortaan toch graag weer wat kórter, mevrouw Timmer, als het even kan. (Red.) nenstelling en ■oering. icialiteit: o.a. 3ine oplagen - svertijden. 3760 AB Soest liumweg 6 Amersfoort •33 - 61 87 47 Deze week verhuist het bureau van het VTO-samenwerkingsverband Amers foort en omstreken naar een nieuw be zoekadres. Per 26 april is het bureau ge huisvest aan de Utrechtse weg 35 in Amersfoort. Het nieuwe postadres is: Postbus 240, 3800 AE Amersfoort. Het telefoonnummer is ongewijzigd: tel. 033-637 285. Het VTO-samenwerkingsverband houdt zich bezig met de vroegtijdige onderkenning van ontwikkelingsstoor nissen bij kinderen. De werkgroep "Vrouwen in de Bij stand" Soest-Soesterberg organiseert op dinsdagmiddag 2 mei een thema middag in het gebouw van het Int. Vrouwencentrum, Smitsweg 133. On derwerp: "Natuurgeneeswijzen en voe ding". Mevrouw Jac. van der Kley is uitgeno digd hier een inleiding over te houden en vragen te beantwoorden. Aanvang 13.30 uur; afsluiting: onge veer 15.30 uur. Entree f.1,-; koffie en thee gratis. In lichting: tel. 17431 of 15255. In de Soester Courant van woensdag 19 april j.1. liet Arie ons weten dat hij van tijd tot tijd tobt met zijn rug en hoe hij heeft geprobeerd van zijn klachten af te komen. Omdat Arie weet wat naastenliefde is en uit ervaring weet hoe rugklachten een mens parten kunnen spelen, geeft hij het adres van een chiropraktor in Amersfoort. Deze man kan er, veron derstelt Arie, voor zorgen dat u zich weer onbelemmerd op de dansvloer kunt wagen en dat u zelfs zonder sok ken weer aan uw nachtrust kunt begin nen. Hét lijkt mij goed de lezers met rugklachten erop te wijzen dat u niet per sé naar Amersfoort hoeft. U kunt ook in Soest terecht bij mevrouw Henda Voer man, Soesterbergsestraat 34, tel. 10313. Ik kan u niets garanderen omtrent de dansvloer en slapen met of zonder sok ken. Mij heeft zij echter wel van mijn rugklachten afgeholpen, w-. 1t A.B. Ekeler Door middel van deze ingezonden brief willen wij graag van de gelegenheid ge bruik maken om onze dank uit te spre ken aan de vele Soesters die de afgelo pen weken spullen beschikbaar hebben gesteld voor de 19e rommelmarkt t.b.v. het werk van Stichting Jeugdzorg Soest. Dankzij de ingeleverde spullen kon een opbrengst van bijna f 24.000 genoteerd worden. Ook al die 150 medewerkers, die weken in touw zijn geweest, hebben er op hun manier voor gezorgd dat het weer een succes kon worden. Het suc ces kon echter alleen maar worden be reikt dankzij het vele duizenden kop pen tellende publiek dat op 22 april naar de Vangrail toog om een kijkje te komen nemen en... een koopje mee naar huis nam. Dank! Dank ook aan de vele middenstanders in Soest, die hun diensten en/of bijdra ge leverden: Regnery, banketbakker Oudwater, King's Hair Fashion, bakker Ben Rademaker, café-restaurant Soestdijk, chinees-indisch restaurant China, pannekoekenboerderij De Smickel, restaurant De Korte Duinen, La Grande Bouffe, In den Houten Klomp, Darthuizen, d'Oude Enghe, Bauers, Auberge Chamarat, restaurant V.d.Brink, chinees-indisch restaurant King's Palace, groentemagazijn Van Dasselaar, Riagg, p.v. De Vriendschap, buren rond de Vangrail, Heilijgers, alle genoemden en niet-genoemden: Dank! Stichting Jeugdzorg Soest Zaterdagmiddag is de expositie van de Amsterdamse weefster/tekenares Marja Spiering in Zonnegloren ge opend. Zij vertrok vijftien jaar gele den uit Soest en was vóór die tijd de eerste bewoonster van de kinderboer derij "De Vrije Teugel". Jan Visser ontving haar en haar gasten in de hal van het ziekenhuis en hield een inleiding over het rapport "Daar ga je toch niet heen" van de antropologe Mieke de Waal, dat zij schreef in op dracht van de Raad voor het Jeugdbe leid in Gouda en dat is aangeboden aan minister Brinkman. In dat rapport stellen de geïnterviewde jongeren dat Kunst alleen iets is voor meisjes en mietjes. Zij hebben een lage dunk van Kunst en betitelen kunstmin nende leeftijdgenoten als kapsoneslij- ers, kaklui en apartelingen. Citaat uit het rapport: "Ik denk dat dat van die lui zijn die de wereld een beetje willen ver anderen, die leuke dingen denken te zien. Soms kan ik er wel achter staan, maar ik blijf liever gewoon." Aldus één van de geënquêteerde scholieren. Zonnegloren, 5 mei: Op vrijdag 5 mei zullen het Soester Mu ziek Gezelschap en Gospelgroup "The Messengers" gezamenlijk een concert geven in de kerkzaal van ziekenhuis Zonnegloren. De toegang tot dit con cert, dat om 20.00 uur begint, is gratis. Momenteel is het Soester Muziek Ge zelschap zich intensief aan het voorbe reiden op het jaarlijkse Bevrijdingscon cert dat op 5 mei gegeven wordt. Men heeft zich dit jaar verzekerd van de so listische medewerking van de Soester zangeres Lonneke Weusten. Boven dien zal ook Gospelgroup "The Mes sengers", onder leiding van Jan Hout zagers, medewerking verlenen. Voor de pauze zal het koor enige go spels ten gehore brengen, terwijl het or kest werken als "Moments for Morrico- ne" uitvoert. Na de pauze presenteren beide verenigingen een non-stop pro gramma onder de titel "Muzikale herin neringen 1945-1950", waarin bekende volksliederen en 'top-hits' uit de bevrij dingsperiode te beluisteren zijn. Jan Visser en Marja Spiering. "Nu weet u waar u staat," sprak Visser, die Maija Spiering een heel aparte kun stenaar noemde, maar die tegelijkertijd zo gewóón is. "Leg dat maar eens uit aan jongeren," aldus de inleider, die nog een tweede, zeer recent, rapport aanhaalde van de Leidse socioloog prof.dr. C. Schuyt. Dat handelt over moderne armoede in het midden van de jaren negentig, als vijfentwintig tot der tig procent van de Nederlanders totaal van onze samenleving vervreemd dreigt te raken. Over het thema "gewoon en apart" las Jan Visser bij de thee op verzoek van Maija Spiering ("Mijn wandkleden zijn geïnspireerd door gedichten") voor uit zijn nieuwe poëziebundel "Ont vreemd". De exposante verkocht tij dens de opening al twee monotypes. Haar tentoonstelling is te zien tot 22 ju- De Noordbrabantse Federatie van Schuttersgilden organiseert voor woensdag 3 mei een gildebedevaart naar Lourdes. Aan deze gildebedevaart naar Lourdes wordt ook door 88 gildeleden en vrien den van het Groot Gaesbeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest deelgenomen. De bedevaart duurt 7 dagen. Het hoogtepunt van deze reis zal zijn de gildebedevaartsdag op zaterdag 6 mei te Lourdes. Naast een deelname van de gildeleden aan de Sacramentsprocessie en Licht processie zal er in de Basiliek een Plech tige Eucharistieviering worden gecele breerd door dé bisschop Van 's-Herto- genbosch, Mgr. J. Ter Schure, die voor deze gelegenheid naar Lourdes zal ko men. Tijdens de heenreis wordt ook een bezoek gebracht aan Nevers, de plaats alwaar Bernadette ligt opgebaard. Zondag 30 april om 11.30 uur zal er een speciale gildeviering in het kader van deze Gildebedevaart worden gehouden in de Petrus en Pauluskerk. Deze Eu charistieviering wordt gecelebreerd door pastoor G.J. van der Beek, terwijl aan de viering het tamboer,- hoornbla zer,- en vendelkorps als ook het paro chieel zangkoor St. Caecilia zal mede werken. In restaurant De Korte Duinen aan de Birkstraat wordt vanaf woensdag 26 april gedurende de maanden mei en ju ni een aquarellententoonstelling ge houden van het Amersfoortse echtpaar Leen ter Horst en Mien ter Horst-van der Rotte. Beide zijn geen onbekenden in Soest. Tekeningen van hen prijken namelijk in een tweetal Soester boekjes: 'Verdwe nen plekjes van Soest en Soesterberg' en 'Soest en Soesterberg, getekend en verteld'. Het eerste boekje kwam uit ter gelegenheid van het 950-jarig bestaan van Soest en het tweede verscheen in verband met het 75-jarigbestaan van de Soester V.V.V. Beide boekjes zijn he laas uitverkocht. Tijdens het 950-jarig bestaan van Soest hield het echtpaar ook een zeer goed bezochte tentoonstelling van aquarel len en tekeningen in de Drie Ringen in de Kerkebuurt. Op de tentoonstelling in de Korte Dui nen van Leen ter Horst stadsgezichten en landschappen, waaronder verschil lende van Soest (o.a. Kerkebuurt en Eem). Van de hand van Mien ter Horst hangen er aquarellen met bloemen en landschappen. Leen ter Horst is gepensioneerd teken leraar. In de zomermaanden gaat hij sa men met zijn echtgenote de natuur in om te aquarelleren en te schetsen, voor al langs de rivieren Rijn, Lek en Waal. In de wintermaanden schilderen ze o.a. wekelijks aan huis met een tiental men sen. Naast de tentoonstelling in Soest vin den regelmatig exposities plaats van het werk van het echtpaar, ondermeer in Amersfoort en Harderwijk. Het mu seum Flehite in Amersfoort en het Mu seum Harderwijk hebben inmiddels verschillende werken van het echtpaar aangekocht. De topman van de CIA in Indonesië kreeg drie jaar terug een eenvoudige klus te klaren: hij moest een mysterieuze Oosterse schone, Esha, beschermen omdat zij de hoofdgetuige was in een belangrijk drugproces. Maar CIA-man Falco beging een fout: hij werd verliefd! De huurdoders van drugkoning Dolf konden dan ook makkelijk hun slag slaan en Esha opruimen. Nu is Falco een verbitterd man, terug in New York en ontslagen bij de CIA. Tot hij plots ontdekt dat een aantal huurlingen hem op het spoor zijn. Falco wordt ontvoerd en komt weer in Jakarta terecht. Daar blijkt dat het kriminele milieu hem nog lang niet vergeten is en hij moet in een helse vlucht zijn achtervolgers van zich afschudden. Ondertussen begint Falco aan een gevaarlijke en moeizame speurtocht... Wie lokte hem terug naar Indonesië en is Esha werkelijk vermoord? 1. Three men and a baby U 6. Amsterdamned 2. Predator 3. No Way out 4. E.T.-The extra Terrestrial 5. Someone to watch over me 7. Death Wish 4 8. A Night on the town 9. Masters of the universe 10. Robocop BURG. GROTHESTRAAT 55 - 3761 CL SOEST TELEFOON 02155 - 1 25 16 INTRODUCEERT LUNEREN in Soest. De ideale combinatie tussen lunch en diner, 3 tot 7 gangen menu bestaande uit exquise, niet te grote gerechten, vastgesteld in overleg met de gast. Welkomstcocktail van het huis. U kunt terecht vanaf 12.00 uur (ideaal voor de zondag) Onze cateringafdeling kan het Luner ook bij U thuis verzorgen. iock, Steenhoffstraat 46, 77, steil zich als doel een n het sociaal-culturele le- )p te geven als lid steun ie de vereniging en geniet je lidmaatschap. De kosten ar; voor jongeren f/m 23 i dezelfde huishouding be- ontakladres ledenadmini- 765 GK Soest, tel. 12689. 7 april: nas, die zich uitleeft >el van ontspanning, naar wie hij telkens stenares Sabine. Tot g en die van Sabine re plattelandsmeisje in. Een tijdje later che inval van 1968 en vertrekken naar >ine al eerder haar Dcht. Het spel tussen 'ereza krijgt hier zijn iereze merkt in alles sworden vanTomas Praag. Tomas blijkt volgen. ij een solidariteits- tekenen ten gunste ;ast'-regime en leeft n spel van ontspan en ten zij Praag. Nu net zijn uitgestrekte -lier zijn Tereze en st echt gelukkig, gt Sabine een brief dat haar twee beste auto-ongeluk zijn flash-back zien we as hun ongeluk te- r. 10 uur): tel. 19577. 5+ f 5,-. st Side America '.e des Lasters Vent le In het kader van de nationale herden kingsplechtigheden herdenkt de Ko ninklijke Luchtmacht op 4 mei op de vliegbasis Soesterberg de in de Tweede Wereldoorlog gevallen militairen van de militaire luchtvaart. Tijdens deze plechtigheid zal de Bevel hebber van de Luchtstrijdkrachten, Luitenant-Generaal F.J. de Jong, een krans leggen bij het monument op de vliegbasis. Een aantal door de lucht macht uitgenodigde autoriteiten en de putaties van de onderdelen van de Ko ninklijke Luchtmacht woont de plech tigheid bij. Vanaf maandag 8 mei tot ongeveer 26 mei zullen in Soesterberg reconstructie werkzaamheden worden uitgevoerd op het gedeelte Kampweg tussen de Moer- bessenberg en het kruispunt met de Banningstraat. Tegelijkertijd zal in het kader van de herinrichting Soesterberg Kom werkzaamheden aan de Moerbes- senberg worden verricht. Alle verkeer, met uitzondering van de voetgangers, kan in deze periode niet van dat gedeelte Kampweg en de Moer- bessenberg gebruik maken en zal dus moeten omrijden. Vanaf maandag 29 mei tot ongeveer eind juni zal het hele kruispunt Kamp- weg/Rademakerstraat/Veldm. Mont- gomeryweg/Banningstraat gerecon strueerd worden. Dat betekent dat in deze periode al het verkeer (met uitzon dering van de voetgangers) niet van dit kruispunt gebruik kan maken. Ook dan zal het verkeer van omleidingsroutes gebruik moeten maken. De busdienst zal tevens omgeleid worden. Bij de Dependance Publiekszaken Soesterberg en bij het gemeentelijk IN- FOrmatiecentrum hangen tekeningen van de werkzaamheden. 'Ot de Utrechtse r Pim Trooster iet Artishockge- en als voorberei- ice bij de vernis- De video-per- ie week maakte er kunnen verto- >pening werd bij atuur plus de vi- iwsblad schreef positie: "Zelden ien die zo onbe- an het moment lelijk maken als t stuk stemmin- yaart en sponta- eel veranderd in In september Uerie 96 te Den ef Hans Lutz: ïerlijke balans", in Kunstbeeld ïxpositie: "Het dig in het teken en herdenking tuur. Het schil- rument dat in- e processen en kosmische wet- uur van de ver- sve landschap- Jschap in wor- e hij in galerie rdam voor het verken op pa- vpes en litho's. Artishock zal in recent werk vanaf Konin- mei, op zater- tot 17.00 uur. nwezig zijn in fkt, vlak naast ock-gebouw. De hartverwarmende ontvangst die de ■officiële delegatie uit Kozle in de afge- lopen week ten deel is gevallen heeft ■duidelijk gemaakt dat de vriend schapsbanden tussen het Poolse stadje ■en de gemeente Soest een hechte basis hebben gekregen. De jumelage - die in Imei in Kozle officieel haar beslag I krijgt - kan nu al niet meer stuk, is de Iovertuiging van alle betrokkenen. I De Poolse vrienden van Soest - burge- meester Jozef Leczak, raadsvoorzitter Bronislaw Naraniecki en de bestuursle den van het jumelage-comité Janusz Bare en Ulla Zygmund - hebben in Soest en daarbuiten een druk program ma afgewerkt. Zo werden bezoekjes af gelegd bij de politie, de brandweer, de openbare school Overhees en het zie kenhuis Zonnegloren. Overal werden zij buitengewoon hartelijk ontvangen en de Polen werden dan ook niet moe hun erkentelijkheid voor het enthou siaste onthaal te betuigen. Ab Blokzijl aan het woord tijdens de ontmoetingsavond in C-drie. Afwisselend en gezamenlijk begeleid den burgemeester Scholten en de voor zitter van het jumelage-comité Soest, Ab Blokzijl, de Poolse gasten langs de verschillende instellingen. Ook het uit stapje naar o.a. de Aalsmeerse bloe menveiling, de Keukenhof en Schiphol viel uitstekend in de smaak. Ontmoetingsavond Vooral de feestelijke ontmoetings avond in C-drie (woensdag) groeide uit tot één groot betoon van hartelijkheid. Het werd dan ook geen "plechtige", maar een "gezellige" avond, zoals bur gemeester Scholten aan het begin op merkte. De Poolse ambassade was ver tegenwoordigd door de eerste secreta ris, de heer Macenowicz, en de attaché, luitenant-kolonel Sienkiewicz, die dui delijk maakten dat de Poolse autoritei ten voor 100 procent achter de steden band staan, zoals Scholten opmerkte. De toespraakjes en gesprekken werden vertaald door de onvermoeibare tolk, die het gezelschap alle dagen terzijde stond. De Soester Boerendansgroep, de Eemlander Blaaskapel en de Poolse dansgroep Mazur uit Breda zorgden voor de nodige afwisseling. Burgemeester Scholten zette vooral Ab Blokzijl, de geestelijke vader van de ju melage, in het zonnetje en deze vertelde op zijn beurt iets over de voorgeschie denis, met name over de 160 transpor ten met hulpgoederen, die destijds van uit Soesterberg hun weg vonden naar Kozle en andere plaatsen. Het Soester jumelage-comité kon deze avond zijn eerste 35 donateurs inschrijven. Samenwerking Burgemeester Jozef Lewczak vertelde iets over zijn stad en stak zijn geestdrift over wat hij van Soest en Nederland had gezien niet onder stoelen of banken. Opnieuw benadrukte hij dat de 1100 kilometer die Soest en Kozle scheiden geen ernstige hindernis hoeven te vor men voor wederzijdse samenwerking op allerlei gebieden. Ook de heren Bare en Macenowicz hielden korte toespra ken, waarbij zij hun vreugde over het gegroeide kontakt uitspraken. De laat ste refereerde in dat verband ook aan de ontwikkelingen in Polen, die veel mo gelijkheden bieden voor kontakten tus sen de mensen hier en daar. Inmiddels zijn er kontakten gelegd met het ministerie van VROM, dat gaat be kijken of er in het kader van een bilate rale overeenkomst tussen Nederland en Polen iets te doen is aan de luchtvervui ling in de streek rondom Kozle. Ook het bezoek aan Zonnegloren leidde tot de afspraak dat een Poolse arts er enkele maanden kan gaan werken. Er zijn ook plannen gemaakt voor de uitwisseling van verpleegkundigen. Er is de laatste jaren nogal wat veran derd in de wereld van het amateurto neel. Terecht heeft de kwantiteit het verloren van de kwaliteit. De gevolgen van deze terug-naar-af-ontwikkeling treden steeds meer aan het licht. Het aantal amateur toneelproductie in ons land is (tijdelijk) verminderd, de kwali teit ervan beweegt zich in tal van op zichten in een verheugend stijgende lijn. Te danken aan de eisen die ama teurtonelisten van zichzelf en anderen stellen, te danken ook aan een steeds groter wordend publiek dat voor rela tief weinig geld in sommige gevallen nauwelijks meer verschil ontdekt tussen de artistieke prestaties van professione le en amateur toneelgezelschappen. Van dit laatste werd zaterdagavond j.1. in de Baarnse Speeldoos door de to neelgroep "Karakter" het bewijs over tuigend geleverd. Professionele decors in eigen atelier vervaardigd, (waarvoor terecht een open doekje in ontvangst werd geno men), perfecte belichting, goedgekozen kleding en een ijzersterke rolkennis wa ren de ingrediënten waarmee de Engel se comedie "Bed-kwartet", geschreven door de veelgespeelde auteur Alan Ayckbourn, van start ging. Alan Ayck- bourn is een absolute grootheid in het genre blijspelen en comedies. Als geen andere hedendaagse toneelauteur weet hij ongebruikelijke constructies te creë ren, en voorziet hij actrices en acteurs van aangepaste subtiele teksten die in ieder opzicht inspirerend werken om als vuurwerk te ontsteken. "Karakter"-regisseur Bert van Delden verdient een groot compliment voor de manier waarop hij de intenties van Ayckbourn op de uitvoerenden heeft overgebracht. Een niet geringe op dracht, omdat er weinig voor nodig is om met Ayckbourn's materiaal in een goedkope klucht te vervallen. Dit nu bleef een opnieuw bijna uitverkochte Baarnse Speeldoos gelukkig bespaard. Daarvoor in de plaats opvoering van een smaakvolle comedie waarin de ster ke cast van "Karakter" zich naar harte lust kon manifesteren. Het verhaal, zoals te doen gebruikelijk bij Ayckbourn, op het kantje af net niet te onwaarschijnlijk om door een goed lachs publiek te worden geaccepteerd. Gedurende twee bedrijven zijn er drie verschillende slaapkamers op het to neel gesitueerd waar echtparen verblij ven die ieder voor zich hun eigenaar digheden hebben. In het slaapvertrek van het echtpaar Ernest (Kees Rottier) en Delia (Nel Hoonhorst) een huwelijk dat zich in de herfst van het huwelijksle ven afspeelt. Het aangrenzende vertrek gereserveerd voor Malcolm (Piet van Remmerden) en Kate (Meta Manten). Een paar apart, dat met belegen grapjes hun echtverbintenis probeert uit te zin gen, en waar Malcolm meer belangstel ling heeft voor huisvlijt dan voor z'n echtgenote. Het derde vertrek wordt gedurende twee bedrijven in een door lopende voorstelling bewoond door de bedlegerige Nick (Wim Rottier) ge kweld door spit, de boter uitbradend bij de tot wanhoop gebrachte Jane (Jea- nette Hoogeboom) "Bed-kwartet" wordt gecompleteerd door een op hol geslagen echtpaar: Trevor (Hans Man tel) en Suzan (Jolanda Vink) dat op de meest onmogelijke momenten de ove rige drie echtparen met zijn zeer onge wone problemen bij nacht en ontij komt overvallen. Het stuk, of was het de ongewone situa tie die de toeschouwers aantroffen, vroeg tijd van het publiek om er in te ac climatiseren. Vanaf het moment dat daar evenwel sprake van was gingen op zeer beheerste wijze de remmen los. Delia kreeg een vertolking die op een zeer geslaagde afdruk van Corry van Gorp in haar beste jaren leek. Pantof felheld Ernest als bedverteller bijna aandoenlijk komisch. "Spitter" Nick, een even tergende als onredelijk aan- dachtvragende kwast, zijn echtgenote Jane, geduldig en begripvol tot het mo ment dat op knappe wijze de stoppen doorsloegen. Malcolm en Kate, fraai gestalte gevend aan het stoffige echt paar, dat elkaar onbenullig bezig houdt. Het onaangepaste duo Trevor en Suzan had alle capaciteiten in huis om de ge vestigde orde bij de overige echtparen nadrukkelijk te verstoren. Een zeer goed uitgelanceerde bezetting, waarbij iedereen elkaar de door de auteur gebo den kansen gunde en benutte. Zeer evenwichtig ensemble-spel, al kan ik het niet nalaten op te merken dat Delia, Nick en Trevor mij het meest hebben geamuseerd, terwijl Jane toneeltech nisch en in andere opzicht de meeste in druk op mij maakte. "Karakter" brengt amateurtoneel op hoog niveau, luidt de aanhef boven de ze rapportage. Afgaande op een lang durige en zeer enthousiast applaus dacht het opgetogen publiek er terecht net zo over. Kabaret Sofokles (voorheen Sof-o- klets) bestaat al lang. In 1973 werd de groep winnaar van Cameretten, waarbij aan de spil van het gezelschap, Frans van Vuuren, de persoonlijkheidsprijs werd toegekend. Sinds die tijd is er veel gebeurd, hoewel niet steeds voor de ogen van een groot cabaretpubliek. Het laatste algemene cabaretprogramma was "Hier en daar een bui". Daarna heeft de groep enkele kindertheaterprodukties uitgebracht, zoals "Door de ogies van Marloes" en "Alles kids". Sinds oktober 1986 speelt Sofokles met veel succes het programma "Onderwijs op krukken": echt cabaret, dat - on danks de gerichte onderwerpkeuze - geschikt is gebleken voor een breed pu bliek. De formule is die van het aloude caba ret: inhoudsvolle en komische confé rences, cross-talks en liedjes in een een voudige vormgeving.

Soester Courant | 1989 | | pagina 9