Soester Orkest Vereniging wil Soester muziekleven 'oppeppen' CirUóhOCK Jadi's Mo partner \i WOENSDAG 3 ME11989 SOESTER COURANT PAGINA 8 Concert op 11 mei, Petrus en Pauluskerk Programma Volksuniversiteit Sóest/Soesterberg 'Dutch for foreigners' Loef geeft orgelconcert Lezing Bethsaïd Nederlands Motet- en Madrigaalkoor maakt weer concertreis Vrijwilligers Vakature Bank V rijwilligerswerk, uitkeringen en de WO AU Circus in Soest en Soesterberg Concerten Oude Kerk COMPUTER FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Filmhuis: 'Love at First Sight' Filmtheater: 'Coming to America' WOENSDAG 3 IV Achtste feest\ Wie aan sport doet leest de Soester Courant 'Dichter en landschap' in Groeneveld Ontmoetingen met het landschap in zes eeuwen poëzie Gouden ooi De lucht Cultureel Creatief centrum Druk C-drie krijgt naam in Soest en de regio. Dat is goed te merken aan de bezoekers en aan het aantal aanvragen. In de be ginjaren was de staf en de direktie nog druk met het zoeken naar een goede or ganisatie. Cultuur, cursussen en hore- ca-bowling moesten in één gebouw pas sen. Daarbij waren nog veel wensen en verlangens van afnemers en participan ten die op grond van het verleden ook een plaats in het centrum hadden. Na een intensieve periode ontstond de formule van C-drie zoals die thans be staat. Bij een goede organisatie is het kenmerkend dat er rust ontstaat. Niets is minder waar in C-drie. De groei van de aktiviteiten is onstuimig snel gegaan. Dat vraagt veel van alle medewerkers. Opnieuw een grote druk op het perso neel. C-drie is een openbare instelling en wil daarom zo veel als mogelijk open zijn. De deur sluiten omdat het te druk wordt is bedrijfsmatig niet juist. Waar groei is moet men die groei stimuleren. Dat doen we graag in C-drie, maar dat levert spanningen op. Een dag heeft 24 uur en onze personeelsleden hebben ook graag nog een stukje vrijetijd. Tijd voor thuis en voor de hobby's. Met de grote toeloop is het moeilijk om daarin een goed evenwicht te vinden. Het suc ces is fijn. Maar het is niet eenvoudig al le snelle ontwikkelingen goed in de hand te houden. "Druk" betekent in C-drie veel aanvra gen, mensen en aktiviteiten, maar ook spanning door werkdruk. Elke medaille heeft zo zijn keerzijde. Cultuur De afdeling cultuur onder de leiding van Irma Kramer heeft zich in de afge lopen twee jaar goed ontwikkeld. Na een aarzelende experimentele aan vangsfase begint zich een duidelijke programmering af te tekenen op het ge bied van exposities, kindertheater, kin derfilms, jazz, klassieke muziek, klein theater, literaire avonden en Soestand- middagen. Een breed cultureel aanbod toegesne den op de mogelijkheden van het Soes- ter culturele centrum. Om te ontdekken wat de mogelijkheden en de mogelijk heden zijn, was tijd nodig. Aanpassin gen van licht en geluid zijn niet in een handomdraai te regelen. Vooral als de geldmiddelen schaars zijn. Zoeken naar de succesformule voor programmering is een andere moeilijke opgave. Gezien de geweldige groei van de belangstel ling in het afgelopen jaar voor onze cul turele programmering beginnen wij dit jaar, na het zomerseizoen, met een cul turele agenda met een vast programma. Met deze groei en ontwikkeling heeft C-drie opnieuw een mijlpaal bereikt. Door stug vol te houdente zoeken naar kwaliteit en ervoor te zorgen dat C-drie er is voor iedere Soestenaar is dit succes bereikt/Misschien krijgen we nóg eens een echt theater of in ieder geval ruimte met méér mogelijkheden op het gebied van theater. Aan C-drie zal het niet lig gen. Jeugdtheater Vanmiddag om 14.30 uur speelt het Speeltheater de voorstelling "Goud lokje en de twee beren" voor de jonge kinderen van 4 tot 7 jaar. Spel: Saskia Janse. Regie: Frank Groothof. De voorstelling duurt 60 minuten en de toegang is f 5,- ook voor volwassenen). Expositie De expositie van de Soesterse Yon Ni- colas loopt nog tot 8 mei. Wie deze ex positie, bestaande uit een vijfentwintig tal schilderijen nog niet heeft bekeken, heeft dus nu nog de kans. Vanaf 8 mei wordt de expositieruimte van C-drie gebruikt voor een tentoonstelling van cursisten. Deze keer de cursisten die zich een seizoen lang hebben be kwaamd in schilderen en tekenen. Ook zullen een aantal zijde-schilderingen te zien zijn en, voor het eerst, worden in de vitrines de ware kunstwerkjes van de cursus edelsmeden uitgestald. Het be looft een heel gevarieerde expositie te worden die het bezichtigen waard is. Jazz In een zeer druk bezet Witte Café vond zaterdag 22 april het concert van Soesja Citroen plaats. Deze bij een groot pu bliek bekende jazz-zangeres bracht met haar band een repetoire bestaande uit jazz-standards en eigen composities. Waar Soesja haar populariteit aan te danken heeft, kon het publiek in C-drie ervaren. Niet alleen aan haar (uitste kende) vocale kwaliteiten, maar ook aan de intieme sfeer die ze weet te scheppen tijdens haar concerten. Ook in mei vormt C-drie nog eens het podium voor een jazz-formatie van naam: het Ben van de Dungen kwartet. Vanaf september begint het nieuwe sei zoen, waar in de programmering de maandelijkse jazzconcerten niet zullen ontbreken. Voor september heeft C-drie het kwartet van Jan Verwey ge boekt, in oktober komt Diana Beerta met haar band naar het centrum, in no vember houden we een jazz-session en in december wordt het swingen met Be rend van de Berg met maar liefst drie te nor-saxofonisten. Op verzoek van vele trouwe jazz-bezoekers zullen de con certen vanaf september steeds op een zondagmiddag plaatsvinden. Kinderbios Op 12 mei draait in de Kinderbios een dolle lachfilm voor alle leeftijden. "De gekke tekkel" is de titel voor deze 95 minuten durende film. Het gaat over, dat begrijpt u al, een tekkel, die tot grote schrik van de eigenaars al spoedig uit groeit tot een Deense Dog. Een film vol capriolen van een "gekke tekkel". Aan vang 15.45 uur. Toegang f 2,50. Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. Volgende week donderdag, 11 mei, treedt de Soester Orkest Vereniging (S.O.V.) voor het voetlicht niet haar jaarlijks concert in de Petrus en Pau luskerk. Het concert staat geheel in het teken van Beethoven, deze "gi gant" onder de componisten, van wie verschillende werken worden uitge voerd: drie korte marsen onder de titel Zapfenstreiche, het eerste pianocon cert en de eerste symfonie. De S.O.V. staat onder de vertrouwde leiding van dirigent Henk Soeteman. Het Soester symfonie-orkest bestaat uit ongeveer veertig "geoefende ama teurs" van uiteenlopende leeftijd: de oudste is 81, de jongste 15 jaar! Uiter aard zijn alle soorten blazers en strijkers vertegenwoordigd en het orkest kan de meeste werken dan ook zelfstandig aan, al wordt er bij gelegenheid wel eens een beroep gedaan op "hulpkrachten". Verreweg de meeste leden wonen in Soest. De Soester Orkest Vereniging is niet zomaar een clubje actieve liefhebbers van klassieke muziek, dat zich van tijd tot tijd even laat horen. Er wordt gecon certeerd op hoog niveau en er wordt el ke maandagavond intensief geoefend (in de aula van de Mavo Soest aan de Valeriaanstraat); de laatste maanden werd er natuurlijk volop gewerkt aan het concert van volgende week, waar mee de S.O.V. zich aan het Soester pu bliek presenteert. Eén van de Soester musici die in het concert van volgende week een belang rijke rol spelen is Hein Jens, in het dage lijks leven internist in het Baarnse zie kenhuis Maarschalksbos, maar in zijn vrije tijd - samen met zijn vrouw Tora, die concertmeester van het orkest is - intensief betrokken bij het muziekleven in Soest. Hij zal als solist optreden in het eerste pianoconcert. Hein en Tora Jens treden nu en dan ook gezamenlijk op. Vorig jaar nog gaven ze een benefiet-concert in de Oude Kerk, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de actie "Afrika Nu". Binnenkort zullen zij samen opnieuw te horen zijn tijdens een Oude Kerk-concert in juni. Tora studeert viool bij niemand minder dan Theo Olof, en haar echtgenoot be geleidt haar dikwijls op de piano. Stichting Jeugdzorg Soest postbus 250 - 3760 AG De praatpaal, Smitsweg 311/313, tel. 19546 Van 1 tot 7 mei is de Praatpaal gesloten. Maandag 8 mei: Maandagavondsoos voor verstandelijk gehandicapten. Tijd 20.00 uur tot 22.00 uur. Kosten f 1,50 Timmerclub voor 10 tót 13 jarigen. Tijd: 18.30 tot 20.00 uur. Kosten: f 1,- Dinsdag 9 mei: Jazz-ballet voor 9 t/m 12 jarigen. Tijd: 16.00 tot 17.00 uur. Kosten: f 1,- Spellencircuit met de Aktiviteitencar- rousel achter supermarkt Van Doorn op het grasveld. Tijd: 16.00 tot 17.00 uur. Kosten: geen. Tieneravond voor 12 t/m 17 jarigen. Tijd: 19.00 tot 21.30 uur. Kosten: f 1,- Woensdag 10 mei: Instuif: Moederdagverrassing maken! Tijd: 14.00 tot 15.30 uur. Kosten: f 1,- •De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, tel. 17615 De Vangrail is gesloten van 1 t/m 7 mei. Maandag 8 mei: Naailes voor volwassenen. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Kosten: f2,50 Dinsdag 9 mei Breigroep voor volwassenen. Tijd: 20.00 tot 22.00 uur. Kosten f 1,50 Woensdag 10 mei: Instuif voor kinderen van 4 t/m 12 jaar: Kinderbingo. Tijd: 14.00 tot 15.30 uur. Kosten: f 1,- Het Kruispunt, Alb. Cuyplaan 200, tel. 21987. Van 1 t/m 7 mei is het Kruispunt geslo ten. Dinsdag 9 mei: Inloop voor kinderen tot 12 jaar. Tijd: 16.00 tot 17.00 uur. Kosten: geen. Woensdag 10 mei: Buitenaktiviteiten met de aktiviteiten- carrousel: Spellencircuit voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar. Tijd: 14.30 tot 16.00 uur. Plaats: Speel plein bij de Vermeerstraat aan de Alb. Cuyplaan. Kosten: geen. Dirigent Henk Soeteman (l.) en pia nist Hein Jens, die als solist optreedt in het eerste pianoconcert van Beethoven. In het nieuwe cursusseizoen, dat in sep tember a.s. van start gaat, is o.a. de cur sus "Dutch for foreigners" opgenomen. De Nederlandse taal zit voor buitenlan ders vol voetangels en klemmen, zoals onze docente Nederlands Maria Ver beek ervaart. Waarom is het niet die huis, maar dat huis?" en waarom wordt niet gezegd: het boek is van hij, maar het boek is van hem? In 25 lessen van 1uur leren de men sen onregelmatig werkwoorden en zegswijzen in de Nederlandse taal han teren hiermee een stuk zelfredzaam heid opbouwend om in de Nederlandse samenleving te kunnen functioneren. Vorig jaar organiseerde de Volksuni versiteit een identieke cursus, die be zocht werd door cursisten uit vele lan den. Een man uit Israël, een Engelse vrouw, een Duitse, een Joegoslavische, zelfs iemand van Laplandse origine. Maar voor Maria Verbeek, de docente, is het in andere, woorden vertalen van uitdrukkingen net zo verwarrend. Als haar leerlingen willen weten wat "haar op de tanden" of "Maak je borst maar nat betekenen, legt ze dat met behulp van andere uitdrukkingen uit. De lessen komen ook tegemoet aan een sterke sociale behoefte om samen te zijn en elkaar te helpen, wat volgens de do cente voortvloeit uit de geïsoleerde po sitie van de deelnemers. Wilt u meer informatie of kent u in uw omgeving iemand die zich graag de Ne derlandse taal eigen wil maken, bel of kom dan naar de Volksuniversiteit, ge bouw muziekschool, Kerkplein 1, tel. 22195. Het Soester orkest tijdens een van de repetities. Huisconcerten Hein Jens elf speelt vanaf zijn 7e jaar piano. In zijn geboorteplaats Wasse naar volgde hij lessen van Peter Oost hoek en een van zijn eerste optredens was een uitvoering van het eerste piano concert van Chopin, op 16-jarige leef tijd. Vanaf zijn studietijd in Leiden stopten de muzieklessen, maar nog niet zo lang geleden nam hij de draad weer op en volgt hij lessen bij de concertpia nist Gerard van Blerk. Het echtpaar Jens geeft van tijd tot tijd ook huiscon certen en heeft speciaal daarvoor on langs het huis laten verbouwen. Overi gens is Hein Jens inmiddels ook begon nen aan de studie op een geheel ander instrument: de contrabas. De Soester Orkest Vereniging heeft tot dusver niet al te opvallend aan de weg getimmerd. Wel maakte het orkest in februari nog een radio-opname voor de RVU, met een kleine symfonie van Jo- hann Christian Bach. "We zijn nooit zo erg naar buiten getreden," aldus me vrouw Jens, "en sommige Soesters we ten waarschijnlijk niet eens van ons be staan af." Oppeppen pe S.O.V. is vastbesldféri daariets'aan te doen. Het is imfhèrs-aannenïèlijk dat er in Soest nog heel'wat'meer amateur musici wonen, die plezier ondervinden in het gezameiïlijk concerteren, en het orkest zou ze graag iri de gelederen op nemen. In elk geval hoopt het orkest dat veel müziek-minnende Soesters vol gende week aanwezig zijn in de Petrus en Pauluskerk. "We zöuden het Soester muziekleven graag een beetje willen oppeppen," aldus het echtpaar Jens. "Soest kan dat best gebruiken, want af gezien van het Bach-ensemble heeft Soest op muziekgebied niet al te veel te bieden." Het repertoire dat deS.O. V. in de loop der jaren heeft opgebouwd omvat ove rigens wel wat meer dan alleen Beetho ven. Het orkest legt een zekere voor keur aan de dag voor de laat-romantiek (Fauré, Franck, Brahms e.a.), maar gaat ook het "modernere" werk niet uit de weg. Wie van muziek houdt moet volgende week donderdagavond beslist gaan luisteren in de Petrus en Paulus kerk, waar het concert om 20.15 uur begint. Kaarten a f 10,- (cjp f5,-; 65+ f 7,50) zijn verkrijgbaar bij de VW aan de Steenhoffstraat en 's avonds aan de kerk. De organist Peter Loef geeft zaterdag 6 mei een orgelconcert in de Oude kerk. Het concert duurt vijfenveertig minu ten en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Het programma bestaat uit variaties op het koraal 'Nun komm der Heiden Hei land' van J.P. Sweelinck en J.S. Bach, de 2e sonate van P. Hindemith en de In troductie en Passacaglia in d. van Max Reger. Hannah van Buuren hield op Goede Vrijdag voor Stichting Bethsaïd een le zing over het Paasthema. Dat werd een heel bijzondere avond. Voor Pinkste ren doet zij nu hetzelfde op vrijdag 12 mei a.s. Vóór de pauze houdt zij een in leiding over het Pinksterthema, waarbij iedereen de vragen kan stellen die bij hem of haar hierover leven. Na de pau ze leidt zij een Pinkstermeditatie. Om dat het onrustig is als deze meditatie te laat valt, begint de avond al om 19.45 uur. Hannah van Buuren schreef diverse boeken, zoals "Mijn andere Lief', "Se- xualiteit en Christusbewustzijn", "Het verhaal van de Ziel" e.a. Haar benade ring kenmerkt zich door een nadruk op het persoonlijk ervaarbare. Zo be schrijft zij Pasen en Pinksteren niet al leen als herdenkingenmaar ook als vie ringen van iets wat al in ons aanwezig is. Vooral dat laatste zal op deze avond op bijzondere wijze belicht worden, in verband met het grote succes van de Paaslezing wordt de Pinksterlezing ge houden in cultureel centrum C-drie in Soest. De stichting Bethsaïd raadt geïn teresseerden dringend aan om te reser veren. Dat kan op werkdagen van 10.00-17.00 uur bij Mayindra, Kerk straat 3-5, Soest, tel. 02155-25599. Daar is ook een routebeschrijving ver krijgbaar. Het Nederlands Motet- en Madrigaal koor maakt ook dit jaar weer haar tradi tionele concertreis. Deze jaarljkse reis is een traditie die al zo'n 20 jaar bestaat. Morgen Hemelvaartsdag vertrekt het koor met ongeveer 50 personen voor 4 dagen naar Engeland. Het reisdoel in Engeland is Bramley bij Guildfort. Sinds enkele maanden heeft het koor de opera "The Fairy Queen" van de En gelse componist Henri Purcell in studie, waarvan op zondag 28 mei een tweetal uitvoeringen worden gegeven in de theaterzaal van Ziekenhuis Zonneglo ren. Aan dit concert, waarin leden van het koor ook verschillende taferelen van de opera zullen uitbeelden, zullen naast Nederlandse solisten ook 2 Engelse so praan-solisten medewerken. Ook zal een Engels orkest "The Chin- thurst Consort" onder leiding van Bru- no Stalmans zijn medewerking verle nen. De algehele muzikale leiding heeft de dirigent van het Soester koor, Ge rard van Amstel. In Nederland werken ongeveer vijf mil joen vrijwilligers. Een aantal van hen heeft een sociale uitkering. Men moet zich daarbij wel aan bepaalde regels houden. Mensen met onder andere een NWW, IOAW, RWW, of ABW-uitke- ring hebben in ieder geval te maken met deze regels. Die regels kunnen overi gens per uitkerende instantie en per plaats verschillen. In de regelgeving wordt een onder scheid gemaakt tussen "echt" vrijwilli gerswerk en onbeloonde arbeid. Hoe wel het onderscheid tussen deze beide "soorten" vrijwilligerswerk soms moei lijk te maken is, moet de onbeloonde ar beid getoetst worden door zogenaamde lokale (of regionale) toetsingscommis sies. Een wettelijke regeling (de Wet Onbetaalde Arbeid door Uitkeringsge rechtigden, kortweg WAOU) zal ver moedelijk in de loop van 1989 in wer king treden. Wie zich niet houdt aan de regels die gelden voor het werken met behoud van uitkering kan problemen krijgen met de uitkerende instantie. Bij de Vrij willigers Vakature Bank Soest geeft men graag informatie over de verschil lende zaken die te maken hebben met vrijwilligerswerk in relatie tot uitkerin gen. Overigens hebben de meeste vak- turebanken alleen vrijwilligersvakatu- res in hun bestand die goedgekeurd zijn door de al eerder genoemde toetsings commissies. Bij de VVB-Soest is dit eveneens het geval. Toch blijft het een goede zaak om voor de zekerheid bij de WB (of eventueel bij de uitkerende instantie) te informe ren of het eenmaal gekozen vrijwilli gerswerk geen gevaar oplevert voor de genoten uitkering. Wil men vrijwilli gerswerk doen door bemiddeling van de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest, dan loopt men geen risico. Informatie over vrijwilligerswerk en al les wat daar mee samenhangt wordt u kosteloos en zonder enige verplichting gegeven door de medewerkers van de VVB-Soest. Inschrijving en bemidde ling is eveneens gratis. De vakaturebank is te vinden aan de Willaertstraat 49. Tijdens kantooruren telefonisch bereikbaar onder nummer 02155-12630. Openingstijden: ma.di. en do. 10.00-12.30 en 13.30-15.30 uur; vr. 11.00-12.30 uur. Vakatures 1/104. Wedstrijdsecretaris gevraagd bij soft-honkballvereniging. 1/101. Coördinator gevraagd bij ver eniging voor natuurbeschermingsedu- katie. 1/102. Volksuniversiteit vraagt ad ministratief medewerk(st)er. 2/101. Speel-0-theek vraagt vrijwil ligers voor diverse werkzaamheden. 2/103. Rode Kruis zoekt iemand voor de funktie van hoofd verbindings dienst. 3/101. Muziekgezelschap zoekt spe lers van tuba, bas en trombone. 3/104. Centrum voor geestelijk ge handicapten heeft plaats voor vrijwilli ger m/v voor de verzorging van de huis- omroep. 14/102. Verpleegkundige gevraagd bij het Ned. Rode Kruis. 13/101. Retourboer zoekt vrijwilli gers voor het inzamelen van schillen, papier, kleding enz. 15/101. Voor het rondbrengen van maaltijden bij ouderen worden nog en kele medewerkers m/v gezocht. 16/102. Jongerencentrum vraagt ie mand voor beheerswerkzaamheden. 17/101. Gastvrouwen/heren ge vraagd bij verzorgingsflat. 17/103. Voor het vervullen van di verse taken in bejaardentehuis worden een aantal vrijwilligers m/v gevraagd. 18/101. Penningmeester gevraagd bij stichting t.b.v. jongeren. 18/102. Bestuurslid gevraagd bij Veilig Verkeer Nederland. Tevens vrijw. gevraagd voor diverse andere ta ken, o.a. controle langs de weg, enz. 19/103. Voor het onderhoud van de muziekinstallatie wordt vrijwilliger ge vraagd. 19/105. Technisch medewerker ge vraagd binnen instelling voor geestelijk gehandicapten. 19/106. Voor het bedienen van 16 mm-filmapparaat wordt vrijwilliger m/v gevraagd. 1/106. Bij de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest is plaats voor een medewerkster. Haar werkzaamheden zullen voornamelijk bestaan uit: 1. Be middelen tussen vrijwilligers en vakatu- re-verschaffende instellingen. 2. Uit voeren van alle voorkomende admini stratieve werkzaamheden. 3. Deelname aan team- en werkbesprekingen. Tijdens het 4-daagse bezoek aan Enge land zullen alle medewerkenden de eer ste repetities houden, terwijl ook een concert-uitvoering van het geheel met toehoorders is gepland bij de Grey Triars, ook in de omgeving van Guild fort. De kaartverkoop voor de 2 concerten in Soest is al in volle gang. Kaarten zijn verkrijgbaar bij De Gouden Snaar, Steenhoffstraat 15 en bij leden van het koor. Burgemeester en Wethouders hebben het circus "Royal" toestemming ver leend enkele voorstellingen te verzor gen in Soest en Soesterberg. In Soest zet het circus zijn tenten op op het evene mententerrein aan de Koningsweg, op vrijdag 5 en zaterdag 6 mei. In Soester berg staat het circus op zondag 7 en maandag 8 mei op het terrein aan de Kampweg. De concerten die in 1988 bijna elke maand in de Oude Kerk plaatsvonden, zullen binnenkort weer worden hervat. Gekozen is voor de Vrijdagavonden. De eerste vier concerten zijn gepland op 26 mei, 30 juni, 14 juli en 15 septem ber. Er zal een gevarieerd programma worden geboden: Duitse en Franse ba rok, Bach, Teleman, Rameau enz. Voorts muziek van recenter jaren: Haydn, Brahms, Dvorak enz. De aanvangstijden zijn vastgesteld op 20.30 uur, dit om de concertbezoekers de gelegenheid te geven eerst op de koopavonden hun inkopen te doen; ze mogen hun boodschappentas mee brengen. De commissie COK die deze concerten organiseert hoopt een groot aantal mu ziekliefhebbers uit Soest en omgeving met deze muziek-serie een dienst te be wijzen en een genoegen te doen. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3S12 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 n. VertnitlinE Artishock, Steenhüftslraat 46, Soest tel. 02155-19577, steil ilch als doel biidraee le leveren aan hel sociaal-culturele |t. ven in Soesl. Door je op le geven als lid sleu„ de doelstellingen van de vereniging en geniet j, de voordelen van hel lidmaatschap. De koste, hedracen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m jj jaar en personen die Kit de/elfde huishouding horen f 27 - per jaar. Konlakladres ledenadmini. Xe: Parklaan 98. 3765 GK Soest. rei. 12689. Donderdag 4 mei: De laatste van de acht films in de cyclus Sovjet films, die in het Filmhuis draait, is een echte lentefilm. "Liefde op het eerste gezicht", is een levendige, kleur rijke komedie, die nogal Italiaans aan doet. De film speelt zich grotendeels af in een drukbevolkt huizenblok in Tiflis, de hoofdstad van de zuidelijke Sovjet staat. Daar wonen kleurrijke figuren van allerlei afkomst naast elkaar. Rus sen, Koerden, Armeniërs, Georgiërs. Iedereen bemoeit zich met iedereen en heeft over alles een mening. Een lief desgeschiedenis is de rode draad die herhaaldelijk wordt onderbroken door soms bijna absurdistische tafereeltjes uit het bruisende volksleven. Ondanks alle grappen is duidelijk te merken dat regisseur Esadze toch een zwak heeft voor de kwetsbare, verliefde en dromerige jongeman. Een combina tie van warmbloedige spontaniteit, ken merkend voor de Georgische films, bi zarre humor en tedere observatie maakl dat iedere kijker zich voor deze film on voorwaardelijk gewonnen geeft. Aanvang: 20.30 uur Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577 Entree f 6,-; CJP/65+ f 5,- Filmagenda: 11 mei: Anita, Tanze des Lasters. 18 mei: Un histoire de vent. 25 mei: Robinsonade. 1 juni: Mauvais sang. 8 juni: Bagdad café 15 juni: Distant voices still lives. 22 juni: Intervista. vrijdag 5 mei: Met een humorvolle zonnige komedie, met o.a. Eddy Murphy, sluit het Film theater Soest het seizoen op deze vrij dagavond af. De komedies van John Landis zijn buitengewoon populair. Keer op keer weet de filmmaker de za len vol te krijgen. Met 'Coming te Ame rica' was het al niet anders. Uitverkoch te bioscopen maakten van deze ouder wetse Landisproduktie een van de top hits van het jaar. Aanvang: 21.00 uur Reserveren (na 20.00 uur): tel. 19577 Entree f 6,-, CJP/65+ f 5,- Vanaf 19 mei a.s. is er in en rond Kas teel Groeneveld een zeer bijzondere tentoonstelling te zien. "Dichter en landschap" legt een verbinding tussen de poëzie en het landschap, die zo vaak de dichters inspireerde. Op zeer creatieve wijze wordt bij de Baarnse buitenplaats gebruik gemaakt van het gevarieerde landschap als illustratie bij de gedichten. De tentoonstelling staat onder redactie van Willem van Toorn en Lieuwe Wynia en zal te zien zijn tot eind oktober. De natuur is mooi. Dat is een besef dat ons, twintigste-eeuwers, met de paple pel is ingegoten, en dat dagelijks wordt bevestigd door natuuronderwijs, na- tuurboeken en natuurfilms. De laatste tien jaar is daar het beklemmend inzicht bijgekomen dat de natuur bedreigd wordt, in gevaar is door ons eigen toe doen - wat ertoe heeft geleid dat we hebben geleerd elk landschap, elke boom in dat landschap, niet alleen te zien met het oog op zijn schoonheid, maar ook met een blik vol onzekerheid en medeleven. Die manier van naar het landschap kij ken is betrekkelijk nieuw. Het kost bij voorbeeld weinig moei te, je voor te stel len dat een middeleeuwer die een grote reis moet ondernemen het landschap, de natuur, waarschijnlijk onderging als iets bedreigends, iets dat moest worden overwonnen. Zag 'de middeleeuwer' dan de schoon heid van de natuur niet? Wel degelijk, er zijn voorbeelden genoeg van ontroe rende lofzangen op de natuur - maar die natuur bevindt zich dan wel binnen de veilige omheining van de 'hof, de tuin. Als Hertog Jan I van Brabant de mei morgen bezingt waarop hij drie jonk vrouwen ontmoet, is de plek van die ontmoeting 'een schoon boomgaarde- kijn'. En bij Zuster Bertken, de vijftien- eeuwse Utrechtse kluizenares, is de 'hof het symbool van het geloofsleven, waaruit met hulp van de hemelse mi- naar en tuinman Jezus de 'distels en doorns' uitgetrokken moeten worden, zodat het 'leliënzaad' er kan gedijen. Bril Het is opvallend, hoe lang het duurt voordat net Nederlandse landschap in de poëzie 'echt' wordt gezien. De dich ters van renaissance en barok hebben wel veel belangstelling voor het landschp, de aardse werkelijkheid, maar als ze de pen ter hand nemen, zien ze de natuur toch door de bril van hun grote klassieke voorgangers. Vondel beschrijft de landgoederen van de rijke Amsterdammers in het Gooi in klassieke termen. Interessant is, dat Vondel de Gooise heidevelden 'schraal en bar' noemt, wat iets zegt over zijn vi sie op de 'echte' natuur, en dat hij de Amsterdammers prijst omdat ze die barre natuur nu een nuttige functie heb ben gegeven: 'Zo komt de kunst Natuur te baat.' Jammer, maar het ein< leumfeest bij Jadis' Mc vrijetijds-kledingzaak weg die tien jaar besta: merhand in zicht. De v mei is al weer de ach feestweken en staat he ken van de sport. Oo Jadi's voor de klanter verrassing in petto: Bij een aankoopbedr: meer ontvangt men gi le Levi's 501-poster e originele Jadi's schou der besteedt kan, zo ook rekenen op een jarige Jadi's. De komende week st; helemaal in het teken is bijvoorbeeld aan de Gun j< Flonkerenc met z.ircon bescheider Bekijk ze c juwelier di IXu per J Zelfs de achttiende-eeuwse dichter Hu- bert Korneliszoon Poot, vaak de eerste Nederlandse natuurdichter genoemd, moet de klassieken te hulp roepen als hij de meimaand in het Nederlandse landschap beschrijft: "'k Zie het darte lende Arkaedje (Arcadia)/Met zijn bruine heuvels hier." De romantiek brengt in de literatuur wel veel landschap, maar weinig 'werkelijk' Nederlands landschap. Bij Piet Paaltjens, bijvoorbeeld, zwaar moedig en ironisch romanticus bij uit stek, wordt het bos gebruikt als cliché van alle romantische wouden, waar de dichter 'schilderachtig op den tronk eens duizendjaargen eiks' leunt. mei Het lijkt wel of de natuur pas tegen het einde van de negentiende eeuw, als in dustrialisatie en verstedelijking haar beginnen te bedreigen, écht tot het be wustzijn doordringt. In 1888 voltooit Herman Gorter zijn "Mei", die grote, lyrische lofzang op de Nederlandse na tuur - een werkelijk geziene, werkelijk beleefde natuur. Het is geen toeval, dat de verschijning van "Mei" niet alleen vrijwel samenvalt met die van bijvoor beeld "De Kleine Johannes" van Fre- derik van Eeden, ook een werk waarin de natuur in zijn werkelijke, geziene vorm aanwezig is, maar eveneens met die van "De levende natuur' van E. Hei mans, en met het opkomen van kunste naarskolonies als Worpswede in Duits land en Bergen in Nederland - plaatsen waar kunstenaars de natuur opzochten om nieuwe impulsen voor hun werk te vinden. Lang heeft het onbezorgd bezingen van de natuur niet geduurd; daarvoor bracht de twintigste eeuw met zijn we reldoorlogen, zijn technische schaal vergroting en zijn omverwerping van waarden die eeuwenlang onaantastbaar hadden geleken, te veel vervreemding. De verrassingen die de moderne poëzie voor de lezer (en kijker) op deze ten toonstelling te bieden heeft kunnen al leen minder worden van te veel pogin gen tot uitleg - maar mischien is het goed erop te wijzen dat in het gedicht Tuinpad' van Ad Zuiderent de bij de middeleeuwen begonnen cirkel gsloten lijkt. Als in de ervaring van de midde leeuw dichter de natuur buiten de hof wild en onbetrouwbaar is, dan is bij Zuiderent het laatste restje 'wilde' na tuur binnen de grenzen van de kleine tuin gebracht: de'bielzen' roepen de herinnering op aan het 'wilde-planten- mengsel' dat veel stedelingen in de ja ren zestig in hun tuintjes uitstrooiden, m een poging nog enige 'natuur' terug te brengen in een op vele manieren door de techniek aangetast landschap. Dichter en Landschap: openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 10.00 - 17.00 uur, zaterdag en zondag 12.00 - 17.00 uur, maandag gesloten. Een aardigheidje k Als het een vrouv dan al snel aan een parfum. Een pres iets te bewijzen. Ti liefde. Maar een g meer betekenen, vende waarde. E beeld. "Jammer genoeg mensen bij het s< raad alleen maar peet. Terwijl we steeds meer leul men, die binnen i vertelt Juwelier Een ballonn: meeste mens Maar als het Ion gaat won ballonpiloten Jong vinden "De lucht ir Onder dat n opstijgen uil maar wil. De lol zit'm Ion natuurli \y

Soester Courant | 1989 | | pagina 8